ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΞΙΟΙ ΤΗΣ ΜΟΙΡΑΣ ΜΑΣ !!!!!!!!!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 113 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #116428

    Τα εχω διαβασει.Δυστυχως η κατασταση δεν ειναι καθολου καλη και δεν προβλεπεται να αλλαξει


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    276
    ΚΥΡKYRIAKOS στις #116429

    Δεν έχω κανένα λογο να πιστεύω ότι τα ιδία δεν συμβαίνουν και στην υπόλοιπη Ελλάδα
    Μακάρι να κάνω λάθος…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    267
    armsnick στις #116431

    Μια διευκρίνηση
    Επειδή η "υπογραφή" μου μέχρι πριν λίγο καιρό έμοιαζε με του ΚΥΡKYRIAKOS τονίζω ότι ουδεμία σχέση έχουμε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/12/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    485
    Ray στις #355812

    Παίδες μην τσακώνεστε, υπάρχουν και χειρότερα…τουλάχιστον εσείς έχετε και κανένα θήραμα ακόμη!
    Ελάτε και κανένα περίπατο εδώ κάτω να δείτε τη γίνετε. :P
    Να αναφέρω πολύ γρήγορα ότι φέτος στη ζεζον περδίκια δεν υπήρχαν. Πέθαναν όλα διότι δεν είχε ούτε νερό ούτε φαγητό.
    Οπότε το ρίξαμε στισ τσίχλες. Άφαντες και αυτές. Αλλά τα κασετοφωνάκια εκεί. Κάθε κυνηγός και ένα. Εγώ και ο συν-κυνηγός θεωρούμαστε βλακες δίοτι δέν έχουμε, οπότε και ερχόμαστε άπραγοι,, είτε με 1-2 τσίχλες (και είμαστε ευχαριστημένοι!!)

    Το ταμείο θήρας απασχολημένο με το να Συλαμβάνει κυνηγους που έπιναν το καφεδάκι τους στο καφενείο του χωριού και είχαν το όπλο στημένο λεέι μέσα στο αυτοκίνητο τους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #355814

    Το ταμείο θήρας απασχολημένο με το να Συλαμβάνει κυνηγους που έπιναν το καφεδάκι τους στο καφενείο του χωριού και είχαν το όπλο στημένο λεέι μέσα στο αυτοκίνητο τους.

    Για σου Ray .Δεν ειναι καβγας .Προσπαθουμε να εξηγησουμε στο φιλο οτι κανει χωρις να το καταλαβαινει ακριβως αυτο .Δηλαδη τη συλληψη στο καφενειο.Αλλα……………
    Απο που εισαι φιλε;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1432
    DIMAR1039 στις #116447

    Φίλοι μου καλησπερα.Καταρχην συμφωνώ με τη θέση του sector στο θέμα.
    Εδώ νομίζω ότι είναι ένας χώρος όπου όλοι οι κυνηγοί μπορούμε να μοιραστούμε τις απόψεις μας γύρω από το κυνηγι.Μπορουμε να μοιραστούμε τις ανησυχίες μας, τους προβληματισμούς μας, τις προτάσεις μας,τις γνώσεις μας, οτιδήποτε άλλο, και γιατί όχι και τις χαρές μας!Τι ποιο όμορφο απ το να θέλω να μοιραστώ τη χαρά μιας επιτυχημένης κυνηγητικής εξόδου με τους φίλους μου συναδέλφους κυνηγούς.
    Γιατί πρέπει την αξία και την σκληρή προσπάθεια ενός συναδέλφου κυνηγού να την μετατρέπουμε αυτομάτως σε προϊών λαθροθηριας!Αν αντιδρούμε με αυτόν τον τρόπο τόσο εύκολα εμείς οι κυνηγοί, τι θα κάνουν οι άσχετοι με το κυνηγι?Αν δεν μπορώ να χαρώ με τη χαρά του συναδέλφου μου τι να περιμένω από έναν άσχετο?
    Σε καμιά περίπτωση πάντως δεν συμφωνώ και με τον εξευτελισμό του θηράματος αλλά δεν πρέπει να τα μπερδεύουμε κιολας.Θελω επίσης να πω ότι όσο επικίνδυνος για το κυνήγι είναι ένας επιδειξίας άλλο τόσο είναι και ο ζηλιάρης!
    Όσον αφορά την ευσυνειδησία δεν καταλαβαίνω γιατί όταν κάποιος σκοτώνει ένα θήραμα είναι ποιο ευσυνείδητος από κάποιον που σκοτώνει καθόλα νόμιμα πεντε.Νομιζω ότι εκείνο που έχει σημασία είναι κάτω από ποιες συνθήκες σκότωσε ένα και όχι πεντε.Την μεγάλη η μικρή ποσότητα διαθέσιμου θηράματος στον κυνηγότοπο την γνωρίζουμε οι περισσότεροι κυνηγοί καλύτερα από τον καθενα,οποτε καρπωνόμαστε ανάλογα και όχι συγκεκριμενα.Ενοω φυσικά πάντα μέσα σε νόμιμα πλαισια.Η γνώση μας γύρω από το κυνήγι και το θήραμα είναι η βασική μας ασπίδα απέναντι στους αντικυνηγους και αντιοικολογους.Ας τις κάνουμε ορθολογική χρήση προς όφελος της μεγάλης οικογένειας μας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    276
    ΚΥΡKYRIAKOS στις #355818

    Για σου Ray .Δεν ειναι καβγας .Προσπαθουμε να εξηγησουμε στο φιλο οτι κανει χωρις να το καταλαβαινει ακριβως αυτο .Δηλαδη τη συλληψη στο καφενειο.Αλλα……………
    Απο που εισαι φιλε;

    !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    276
    ΚΥΡKYRIAKOS στις #116456

    Για να τελειώνουμε γιατί βαρέθηκα.
    Εκτός από την φωτογραφία με τις πέρδικες δεν μίλησα για καμιά παρανομία, το επαναλαμβάνω για πολλοστή φορά μπας και το καταλάβετε
    Για τις πέρδικες επιμένω γιατί.
    Πριν το κάνω διάβασα διαφορά σχόλια του συγκεκριμένου φίλου, από τα οποία κατάλαβα.
    1)Κυνηγαει στην Ελλάδα.
    2)Κατά 90% κυνηγαει πέρδικα.
    Κατόπιν τούτου σχολιάζω μόνο αυτό που βλέπω όπως και οποιοσδήποτε άλλος που μπαίνει στο site, αν κάποιος πρέπει να κάνει διευκρινίσεις προς αποφυγή παρεξηγήσεων είναι αυτός ανεβάζει μια φωτογραφία και όχι ο θεατής.
    Αν δηλαδή εγώ βάλω μια φωτογραφία με ένα σκοτωμένο γεράκι χωρίς εξηγήσεις πρέπει ο θεατής να υποθέσει ότι μπορεί να το σκότωσα σε κάποια χώρα που επιτρέπεται το κυνήγι του;
    Μίλησα για ευαισθησία, παρότι δεν μου αρέσει να περιαυτολογώ αλλά δεν ξέρω πως αλλιώς να σας δώσω να καταλάβετε, τι εννοώ.
    Τον περασμένο Οκτώβρη στην περιοχή που κυνηγαω είχαν βάλει δυο κράχτες, κατάφεραν να ρίξουν πάνω από πέντε χιλιάδες ορτύκια, ακούγοντας τις τουφεκιές μην ξέροντας τι συμβαίνει πήγα με έναν φίλο να δούμε τι γίνεται, επειδή γινόταν πόλεμος επιλέξαμε μια δύσβατη περιοχή στην άκρη που δεν είχε πολλούς κυνηγούς, μετά από μισή ώρα είχα σκοτώσει δέκα ορτύκια και είχα βρει τα έξη, θεώρησα ότι με έφταναν και έφυγα.
    Κάποιοι κυνηγούσαν μέχρι το βραδύ, μερικοί έπιασαν πάνω από εκατό ορτύκια, εγώ αυτό δεν το θεωρώ κυνήγι αλλά σφαγή.
    Την συγκεκριμένη μέρα ηρθαν κυνηγοί από εκατό χιλιόμετρα μακριά, ήταν δε (λόγω περάσματος διαβατικών ) από όλη την Ελλάδα.
    Περί αισθητικής.
    Θεωρώ πολύ καλύτερη φωτογραφία αυτή

    Από ένα τραπέζι με μια καραμπίνα και μερικές τσίχλες.
    Και επειδή κάποιοι προφανώς ζηλιάρηδες πέταξαν σπόντες περί ζήλιας,
    Αν ήμουν ζηλιάρης θα τουφέκιζα τις πέρδικες που είναι στην γκαλερι μου, δεν θα τις φωτογράφιζα, και για να προλάβω κάποιους καχύποπτους που με είπαν καχύποπτο, στις πληροφορίες που έχουν οι φωτογραφίες μου θα δείτε ότι έχουν τραβηχτή εντός κυνηγετικής σαιζόν, απλά πρέπει κάποια πράγματα να τα σεβόμαστε και όχι να τουφεκίζουμε κάτω από οιεσδήποτε συνθήκες απλώς να μην υπερβαίνουμε τον αριθμό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1013
    karma στις #116457

    Θα ελεγα οτι δεν υπαρχει λογος διαφωνιας γιατι ειμαστε ολοι στην ιδια πλευρα εξαλλου μια φωτο μπορει να περιλαμβανει 2ημερα 2 ατομων (συνηθως ετσι συμβαινει – ο ανθρωπος θελει να δειξει το κατορθωμα κι οχι το συνηθισμενο) , συμβαινει να βλεπουμε σε κινητα φωτο με πολλα ορτυκια οπως αναφερθηκε παραπανω , οπου το πραμα βρωμαει οτι δουλεψε κραχτης και παρολα αυτα ο αλλος τη στελνει ΔΕΝ ντρεπεται.Εκει πρεπει να αντιδραμε κι οχι εδω εκ του ασφαλους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/12/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    485
    Ray στις #355824

    Για σου Ray .Δεν ειναι καβγας .Προσπαθουμε να εξηγησουμε στο φιλο οτι κανει χωρις να το καταλαβαινει ακριβως αυτο .Δηλαδη τη συλληψη στο καφενειο.Αλλα……………
    Απο που εισαι φιλε;

    Κυπρο.

    Φίλε κυριάκο, άψογη η φώτο με το περδίκι! Με τη φακό τη πήρες!?!?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    276
    ΚΥΡKYRIAKOS στις #355825

    Φίλε κυριάκο, άψογη η φώτο με το περδίκι! Με τη φακό τη πήρες!?!?

    Ευχαριστω.
    Sigma 70-300
    Στην eos 350d γινεται 300Χ1,4=420

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1432
    DIMAR1039 στις #116466

    Φίλε KYRKYRIAKO αν βαρέθηκες δεν είσαι υποχρεωμένος να συμμετέχεις στην συζητηση.Τοποθετηθηκες επί του ζητήματος και να μας επιτρέψεις να κάνουμε κι εμείς το ίδιο.
    Με λύπη μου διαπιστώνω ότι από τα λεγόμενα μου κράτησες ότι σε βόλευε και αγνόησες σημαντικές επεξηγήσεις μου προς αποφυγή παρεξηγισεων.Με την αναφορά σου περί "ζηλιάρηδων" με "φωτογράφησες" χωρίς να γνωρίζεις για μένα τίποτα.
    Κάτω από αυτές τις συνθήκες μπορώ κι εγώ να πω ότι τις πέρδικες μετά τη φωτογραφία τις πυροβόλησες! Επίσης όταν άκουσες τον πόλεμο από τους κασετοφωναδες, ήξερες πολύ καλά τι γίνετε και απλώς πήγες εκεί να κυνηγήσεις. Βέβαια εσύ κυνήγησες σε μια απότομη άκρη ενώ οι άλλοι πιασαν στο καλό!
    Φίλε μου αμφιβάλω κάθετα για τα φιλοκυνηγητικα σου αισθήματα από τη στιγμή μάλιστα που μόνος σου ομολόγησες ότι κάποτε παράτησες το κυνήγι και ΣΚΟΤΩΣΕΣ τον ΚΥΝΗΓΗΤΙΚΟ ΣΟΥ ΣΚΥΛΟ!!!Μην ψάξεις δικαιολογία σ'αυτό γιατί απλά δεν υπάρχει.
    Είναι σε όλους γνωστή η παλιά ρήση ότι τα μεγάλα και ισχυρά κάστρα πέφτουν …εκ των εσω. Μάλλον φίλοι ΚΥΝΗΓΟΙ δεχόμαστε επίθεση!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    276
    ΚΥΡKYRIAKOS στις #355828

    Φίλε KYRKYRIAKO αν βαρέθηκες δεν είσαι υποχρεωμένος να συμμετέχεις στην συζητηση.Τοποθετηθηκες επί του ζητήματος και να μας επιτρέψεις να κάνουμε κι εμείς το ίδιο.
    Με λύπη μου διαπιστώνω ότι από τα λεγόμενα μου κράτησες ότι σε βόλευε και αγνόησες σημαντικές επεξηγήσεις μου προς αποφυγή παρεξηγισεων.Με την αναφορά σου περί "ζηλιάρηδων" με "φωτογράφησες" χωρίς να γνωρίζεις για μένα τίποτα.
    Κάτω από αυτές τις συνθήκες μπορώ κι εγώ να πω ότι τις πέρδικες μετά τη φωτογραφία τις πυροβόλησες! Επίσης όταν άκουσες τον πόλεμο από τους κασετοφωναδες, ήξερες πολύ καλά τι γίνετε και απλώς πήγες εκεί να κυνηγήσεις. Βέβαια εσύ κυνήγησες σε μια απότομη άκρη ενώ οι άλλοι πιασαν στο καλό!
    Φίλε μου αμφιβάλω κάθετα για τα φιλοκυνηγητικα σου αισθήματα από τη στιγμή μάλιστα που μόνος σου ομολόγησες ότι κάποτε παράτησες το κυνήγι και ΣΚΟΤΩΣΕΣ τον ΚΥΝΗΓΗΤΙΚΟ ΣΟΥ ΣΚΥΛΟ!!!Μην ψάξεις δικαιολογία σ'αυτό γιατί απλά δεν υπάρχει.
    Είναι σε όλους γνωστή η παλιά ρήση ότι τα μεγάλα και ισχυρά κάστρα πέφτουν …εκ των εσω. Μάλλον φίλοι ΚΥΝΗΓΟΙ δεχόμαστε επίθεση!

    Αν απ’ όλα αυτά που έγραψα αυτά κατάλαβες σε παραπέμπω στην υπογραφή μου

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1432
    DIMAR1039 στις #116467

    Πολύ καλά κάνεις. Μείνε στο επίπεδο σου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    740
    αλεξανδρος-ΤΟΜΜΥ στις #355830

    Φιλαράκο λογικό ήταν να βαρεθείς αφού αυτά που γράφεις δεν έχουν νόημα .

    Ξεκίνησες ένα έντονο ποστ χωρίς να ξέρεις κάποια βασικά και πάλι εκτέθηκες.

    Αναφέρεσαι για πεντάσφαιρες καραμπίνες και κράχτες και πολλά πουλιά.

    Λές οτι έκανες 10 ορτύκια με όριο τα 12 είναι πολλά!Επρεπε να σκοτώσεις το πολύ 5 και να τα βρείς όλα."Ο σωστός κυνηγός κάπου πρέπει να σταματήσει, εχει διαφορά ο ευσυνείδητος από αυτόν που ακολουθεί το γράμμα του νόμου."Τόσα ορτύκια που έπεσαν δεν καταλαβαίνεις ότι θα γίνει σφαγή,άσε μερικά να ζήσουν. :P

    Τέλος αφού δεν είσαι δεκτικός στις απόψεις των άλλων.Η υπογραφή σου δεν νομίζω ότι προσφέρει κάτι παραπάνω από την υποτίμηση των ποστς σου.

    Ομολόγησες ότι κάποτε παράτησες το κυνήγι και ΣΚΟΤΩΣΕΣ τον ΚΥΝΗΓΗΤΙΚΟ ΣΟΥ ΣΚΥΛΟ!!!Μην ψάξεις δικαιολογία σ'αυτό γιατί απλά δεν υπάρχει.

    Για αυτό δεν έχω να σχολιάσω τίποτα.Είσαι άξιος της μοίρας σου με τέτοιες πράξεις.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 113 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων