ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΞΙΟΙ ΤΗΣ ΜΟΙΡΑΣ ΜΑΣ !!!!!!!!!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 113 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1982
    Κυριμλίδης Σταύρος (black_pilum) στις #116474

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    276
    ΚΥΡKYRIAKOS στις #116475

    ΄΄Μετά άρχισαν οι υποχρεώσεις, τα παιδιά, δεν είχα πολύ χρόνο, άρχισα να παραμελώ το ζωντανό μου, δεν αισθανόμουν καλά όταν με κοίταγε στα μάτια, το αποκορύφωμα ήταν όταν αναγκάστηκα να του κάνω ευθανασία, ήμουν άρρωστος μια βδομάδα.΄΄
    Αυτό είχα γράψει σε άλλο ποστ, και την ευθανασία την έκανα επειδή είχε καρκίνο, αυτά για την αποκατάσταση της αληθείας
    Ως φαίνεται κάποιοι έχουν αναλάβει την υπεράσπιση καταστάσεων, δηκαιολογοντας με τον καλιτερο τροπο τον τιτλο του τοπικ, που δεν τιμούν καθόλου τον χώρο μας χρησιμοποιώντας κακόβουλα ψέματα και παραποιώντας ότι και να πω, γιατί άραγε;
    Κατόπιν τούτου θα ακολουθήσουν το δρόμο του προηγούμενου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    267
    armsnick στις #355831

    [center][color=”#0000FF”][size=4][font=”Franklin Gothic Medium”][i]
    Κατά καιρούς έχουν μπει διάφοροι «κυνηγοί» και έχουν κάνει καταγγελίες. Θέλω να ελπίζω να μην είσαι ένας ακόμα. [/i][/font][/size][/color][/center]

    Φίλε μου δυστυχώς θεωρώ ότι κάτι τέτοιο συμβαίνει, σε άλλο post του "φίλου" αφού δημοσίευσα μια απάντηση του έθεσα και εγώ κάποια ερωτήματα τα οποία δεν μπήκε στον κόπο να απαντήσει, για του λόγου το αληθές:

    [b]Τρίτον και σημαντικότερο[/b], γιατί τοποθετείς ένα τόσο σοβαρό θέμα στα [b]"Κακώς Κείμενα"[/b]? Θεωρείς την άσκηση της κυνηγετικής δραστηριότητας "κακώς κείμενο"? Αν ναι, κακώς συνδιαλέγομαι (έστω και γραπτώς) μαζί σου και σε παρακαλώ αγνόησε την απάντησή μου.

    Σε αυτό μου το ερώτημα δεν πήρα απάντηση και επειδή όπως έγραψα και παραπάνω, αυτήν την υπογραφή χρησιμοποιούσα στα posts μου μέχρι πρόσφατα, δεν χρειάζεται να με παραπέμψει εκεί, το κάνω ήδη μόνος μου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    276
    ΚΥΡKYRIAKOS στις #355832

    [center][color=”#0000FF”][size=4][font=”Franklin Gothic Medium”][i]Αν και ξέρω ότι και εμένα μπορείς άνετα να με παραπέμψεις στην υπογραφή σου θα σου πω μερικά πραγματάκια.
    Άκου Κυριάκο, η μάλλον διάβασε.
    Είσαι το ίδιο, αν όχι περισσότερο, παράνομος, με αυτούς που έβαλαν κασετόφωνο για τα ορτύκια. Δεν έπρεπε να πας κι εσύ για κυνήγι, αλλά να καταγγείλεις το γεγονός. Αν είχες σκύλο θα έπρεπε να σου έχει βρει και τα χαμένα, και όχι να τα αφήσεις, γιατί τότε είσαι το ίδιο με αυτούς που καταγγέλλεις στις τσίχλες.
    Μένω βέβαια με την απορία, μια και έχω χαμηλό IQ , πως κατάφερες να μετρήσεις τα ορτύκια;
    Άκου 5000.
    Κατά καιρούς έχουν μπει διάφοροι «κυνηγοί» και έχουν κάνει καταγγελίες. Θέλω να ελπίζω να μην είσαι ένας ακόμα. [/i][/font][/size][/color][/center]

    Οι καταγγελίες φίλε μου γι’ αυτό το θέμα είναι εκατοντάδες δεν υπάρχει μέρα (στα ορτύκια) που να μπορείς να κυνηγήσεις όπως παλιά, τα ορτύκια πέφτουν μόνο στους κράχτες, οι οποίοι λειτουργούν σε μόνιμη βάση, δεν βλέπω λύση σ’ αυτό το θέμα παρά μόνο (με το ρυθμό που γίνεται ) να μπουν τόσοι πολλοί κράχτες ώστε τα ορτύκια να πέφτουν παντού, ο θηροφύλακας είχε καταντήσει τρελός, πήγαινε εκεί που άκουγε τον κράχτη και πριν φτάσει τον έκλειναν με τηλεκοντρόλ και άνοιγαν άλλο στην διπλανή κορυφή.
    Μια μέρα κάνανε μπλόκο και έλεγχαν για υπεράριθμα, πήραν τρία όπλα και πολλά ορτύκια, σε μια βδομάδα τα όπλα είχαν επιστραφεί με πολιτικά μέσα.
    Αυτή είναι η κατάσταση στην Ελλάδα, εγώ αναλαμβάνω την ευθηνή που μου αναλογεί και γι’ αυτό φωνάζω, σε αντίθεση με άλλους που προσπαθούν να κρυφτούν πίσω από το δάκτυλο τους και να κάνουν ότι δεν συμβαίνει τίποτα, το αποτέλεσμα είναι να κατηγορούμαι για αντικυνηγος.
    Δεν είχα σκύλο αγαπητέ μου προφανώς, αν είχα θα τα έβρισκα, για πολλοστή φορά δεν κατάγγειλα κανένα για τσίχλες
    Το 5000 ήταν ένας μετριοπαθής υπολογισμός, ίσως ήταν πολύ περισσότερα, αν κάποιος φίλος ήταν εκεί μπορεί να το επιβεβαιώσει, είναι γεγονός ότι αυτό δεν εχει ξανασυμβεί.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    637
    mafiaworld87 στις #116493

    Φίλοι συνκυνηγοί, θα παραθέσω και 'γω την δική μου ταπεινή άποψη. Όσοι δεν είσται απο την Κρήτη δεν μπορείται να καταλάβεται γιατί αριθμούς ορτυκιών μιλάμε…. με τα ίδια μου τα μάτια είδα κάρπωση 3 ατόμων με κράχτη που ανέρχονταν σε 455 ορτύκια!!!!!!!!!!!!!!!! Μπορείτα να συλάβεται τον αριθμό????? Η Κρήτη είναι ο τελευταίος σταθμός μετά την Βαλκανική χερσόνησο πρίν τα ορτύκια περάσουν στην Αφρική! Οπότε εύκολα μπορεί κάποιος να καταλάβει ότι όσα ορτύκια μαζεύονται σε όλη την Ελλάδα θα περάσουν αναγκαστικά απο την Κρήτη. Ο KYPKYRIAKOS λέει αλήθεια στα λεγόμενα του περι σφαγής, και παραθέτω ακόμα ότι ίσως τα ορτύκια να ήταν πολύ περισσότερα απο 5000!!!!!! Όμως δέν είναι αυτό το ζητούμενο. Εγώ θα το παίξω τώρα και λίγο ΚΑΚΟΣ…. υποστήριζα απο την αρχή κυκλοφορίας του το ΕΘΝΟΣ-ΚΥΝΗΓΙ, γιατί όμως ενώ ξέρουν ποιός είναι ο εισαγωγέας των κραχτών δεν τον ''κραζουν''? Γιατί η Κ.Σ.Ε. αδιαφορεί και δεν ασκεί μύνηση στον εισαγωγέα? Τί στο καλό γίνετε? Μήπως το δυναμικό μας ένθετο φοβάτε τα εξώδικα? Εδώ τόσα τους έχουν στείλει οι κυνοφιλικοί ομίλοι!!!!!!!!!!

    ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΜΑΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΟΛΟΥΣ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ ΚΛΕΙΣΤΑ ΚΑΙ ΓΚΡΙΝΙΑΖΟΥΜΕ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΝΑ ΛΕΜΕ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1013
    karma στις #355840

    Φίλοι συνκυνηγοί, θα παραθέσω και 'γω την δική μου ταπεινή άποψη. Όσοι δεν είσται απο την Κρήτη δεν μπορείται να καταλάβεται γιατί αριθμούς ορτυκιών μιλάμε…. με τα ίδια μου τα μάτια είδα κάρπωση 3 ατόμων με κράχτη που ανέρχονταν σε [b]455 ορτύκια!!!!!!!!!!!!!!!! [/b]Μπορείτα να συλάβεται τον αριθμό????? Η Κρήτη είναι ο τελευταίος σταθμός μετά την Βαλκανική χερσόνησο πρίν τα ορτύκια περάσουν στην Αφρική! Οπότε εύκολα μπορεί κάποιος να καταλάβει ότι όσα ορτύκια μαζεύονται σε όλη την Ελλάδα θα περάσουν αναγκαστικά απο την Κρήτη. Ο KYPKYRIAKOS λέει αλήθεια στα λεγόμενα του περι σφαγής, και παραθέτω ακόμα ότι [b]ίσως τα ορτύκια να ήταν πολύ περισσότερα απο 5000!!!!!! [/b]Όμως δέν είναι αυτό το ζητούμενο. Εγώ θα το παίξω τώρα και λίγο ΚΑΚΟΣ…. υποστήριζα απο την αρχή κυκλοφορίας του το [b]ΕΘΝΟΣ-ΚΥΝΗΓΙ[/b], [b]γιατί όμως ενώ ξέρουν ποιός είναι ο εισαγωγέας των κραχτών δεν τον ''κραζουν''? Γιατί η Κ.Σ.Ε. αδιαφορεί και δεν ασκεί μύνηση στον εισαγωγέα? Τί στο καλό γίνετε? Μήπως το δυναμικό μας ένθετο φοβάτε τα εξώδικα?[/b] Εδώ τόσα τους έχουν στείλει οι κυνοφιλικοί ομίλοι!!!!!!!!!!

    [u][size=5]ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΜΑΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΟΛΟΥΣ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ ΚΛΕΙΣΤΑ ΚΑΙ ΓΚΡΙΝΙΑΖΟΥΜΕ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΝΑ ΛΕΜΕ?[/size][/u]

    ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΓΕΝΙΚΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:
    Το φορουμ θα χασει την εννοια του αν πεσει σε προσωπικες αντιπαραθεσεις ΧΩΡΙΣ κατευθυνση.Εγω καταλαβαινω (τουλαχιστον απο το συγκεκριμενο ποστ) οτι ΟΛΟΙ προς τη σωστη κατευθυνση ταυτιζονται και κανενας δεν κατηγορει τον αλλο για ανομη συμπεριφορα.
    Οπως αναφερθηκε παραπανω , η Κρητη ειναι μια ιδιαζουσα περιπτωση , που σε γενικες γραμμες εχει μια αντιληψη για τη χρηση των οπλων και της αντροσυνης ΠΟΛΥ ΙΔΙΑΖΟΥΣΑ (για να το πω κομψα) και ανεχεται εκνομες συμπεριφορες με μια εσανς μαλιστα παραδοσιακη …
    Πιστευω οτι ολοι καταλαβαινετε τι εννοω και ειναι δεδομενο οτι εγω απο τη Μακεδονια ΔΕ ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ , ενω ο Κρητικος θα ερθει σε μας και μαλιστα θα περασει πολυ ωραια.
    Οι αντιληψεις για την καρπωση που περιγραφετε δεν ειναι βεβαια Κρητικη αποκλειστικοτητα , παντου υπαρχουν οι κατσαπλιαδες , ΟΛΟΙ τους καταδικαζουμε – ειναι θεμα οργανων του Νομου να τους μαζεψουν και της ΚΣΕ να επικεντρωθει σ αυτο τον αγωνα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    276
    ΚΥΡKYRIAKOS στις #116497

    Έχεις δίκιο Karma μπήκαμε σε προσωπική αντιπαράθεση ενώ το ζητούμενο ήταν άλλο
    Αυτό που εγώ είχα στο μυαλό μου ήταν, πια εικόνα θέλουμε να περνάει ένα site προς τα έξω.
    Αυτή

    Ή αυτή

    Την ζωντανή ή την νεκρή φύση.
    Όταν ακόμη υπάρχουν φυλές που όταν σκοτώνουν κάποιο ζώο κάνουν τελετές για να του ζητήσουν συγνώμη που το σκότωσαν για βιοποριστικούς λογούς εμείς που σκοτώνουμε για το κέφι μας τα κάνουμε τρόπαια;
    Τέλος η γκαλερι του φίλου μας του BOOKER είναι πραγματικά παράδειγμα προς μίμηση
    http://www.e-artemis.gr/forum/index.php?au…m&album=111

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #116506

    Κυριοι η γνωμη μου ειναι οτι το Topic εγινε ομελετα!.Καλυτερα να παμε για ψαρεμα !

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #116550

    ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΠΙΟ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟΙ.ΜΕ ΛΥΠΗ ΒΛΕΠΩ ΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ,ΚΑΠΟΥ ΠΙΚΡΑΘΗΚΑΝ Η ΠΡΟΣΒΛΗΘΗΚΑΝ,ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΗ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ.ΑΞΙΟΛΟΓΑ ΑΤΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΠΑΘΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ.
    ΠΡΕΠΕΙ ΟΛΟΣ ΟΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΟΣΜΟΣ,ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΩΜΕΝΟΣ,ΓΙΑΤΙ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΜΕΡΕΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    221
    kostasts στις #116678

    Ήθελα να αναφερθώ στο θέμα των φωτογραφιών που έχει προκαλέσει. Σαφώς σε ορισμένες περιπτώσεις οι φωτό αποτελούν ένδειξη παρανομίας, όπως αυτή με τον υπερβολικό αριθμό περδικών. Όμως μην ξεχνάμε ότι στις φωτογραφίες πολλές φορές απεικονίζεται η ματαιοδοξία μας και πολλές από αυτές μπορεί να είναι στημένες (π.χ. θηράματα από μια ολόκληρη παρέα απεικονίζονται ότι είναιενός κυνηγού κλπ). Ανόητο βέβαια αλλά όχι καταδικαστέο. Φωτογραφίες με πληθώρα θηραμάτων υπάρχουν σε όλα τα κυνηγετικά site, χωρίς να είναι προκλητικές ή παράνομες. Προσωπικά δεν έχω ανεβάσει φωτογραφίες και στις ελάχιστες που βγάζω συνήθως είναι με ένα θήραμα στο χέρι, ή με το σκύλο σε απόρτ. Νομίζω ότι αυτό είναι το καλύτερο. Εξ άλλου τι περισσότερο είναι η φωτό από το να αποθανατίζεις μια συγκεκριμένη στιγμή; Γι' αυτό ψυχραιμία παιδιά. Εκτιμώ όμως ότι οιυπεύθυνοι του site θα πρέπει να σκρινάρουν τις φωτογραφίες που ανεβάζουν τα μέλη και να μπαίνουν οι καλύτερες από πλευράς αισθητικής και περιεχομένου.
    Κώστας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    276
    ΚΥΡKYRIAKOS στις #356836

    Εκτιμώ όμως ότι οιυπεύθυνοι του site θα πρέπει να σκρινάρουν τις φωτογραφίες που ανεβάζουν τα μέλη και να μπαίνουν οι καλύτερες από πλευράς αισθητικής και περιεχομένου.
    Κώστας

    Όπως αυτή.

    Που ένας ’’ζηλιάρης’’ κυνηγός βρήκε το θάρρος να τη σχολιάσει, (μπράβο Στέλιο) και κάποιος μη ζηλιάρης να τη βαθμολογήσει θετικά.
    Μάλλον είναι από άλλη χώρα κ’ αυτή, ή από άλλο πλανήτη

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    5
    Γιάννης3 στις #356837

    Ε…!ΚΑΛΑ…ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΑΛΙΑ :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    5
    Γιάννης3 στις #117821

    ΠΕΣΤΑ ΚΥΡΙΑΚΟ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΛΟΙ!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    276
    ΚΥΡKYRIAKOS στις #117826

    Αφού η φωτογραφία διαγράφηκε παρακαλώ τους διαχειριστές να διαγράψουν τα σχετικά post

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    24
    JOHNSTAV1 στις #356842

    Ειναι ωραια να τραβας φωτο. με θυραματα για αναμνησεις, αλλα ποιο ωραιο ειναι να της τραβας οταν ο σκυλος σου φερμαρει
    και η καρδια σου παει να σπασει………………………..
    Γιαυτο και η δικιες μου ειναι μονο με τα σκυλια μου,και την ομορφη πολη των ΧΑΝΙΩΝ……. :D :P :P

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 113 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων