ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΞΙΟΙ ΤΗΣ ΜΟΙΡΑΣ ΜΑΣ !!!!!!!!!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 91 έως 105 (από 113 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #357043

    Δεν κατάλαβα τι έκανα και πως εξωθώ τα πράγματα τι στιγμή που δέχομαι μια άνευ λόγου ξαφνική επίθεση χωρίς να έχω γράψει κάτι για αρκετό καιρό στο συγκεκριμένο θέμα.
    Όταν κάποιος προσπαθεί να παρουσιάσει έντεχνα την ευθανασία λόγω ασθενείας του αγαπημένου μου σκύλου και μάλιστα χωρίς να γνωρίζει τον τρόπο, σαν δολοφονία τον θεωρώ, κακό ή βλάκα ή και τα δυο και τον παραπέμπω στην υπογραφή μου.
    Δεν θεωρώ τον εαυτό μου σωστό και νόμιμο κυνηγό και έχω παραδεχτεί πολλά μου λάθη.
    Δεν είμαι επαγγελματίας κυνηγός, και άρα δεν οφείλω να τα ξερώ όλα, ούτε αυτό επιδιοκω, θεωρώ το εαυτό μου ρομαντικό μάλλον κυναγωγο, γ’ αυτό άλλωστε 15 χρόνια που δεν είχα σκύλο δεν κυνηγούσα, και δεν με ενδιαφέρει αν θα φάω κυνήγι, μου φτάνει η έξοδος με τον σύντροφο μου.
    Αν παρ’ όλα αυτά θεωρείς ότι έχω χάσει τον δρόμο και δεν ανήκω στην οικογένεια των κυνηγών θα ήθελα να μου πεις τι επιτέλους πρέπει να κάνω για να τον ξανά βρω.

    Φιλε Κυριακο.
    Ισως να ημουν λιγο υπερβολικος. Οταν ειπα κακοπροαιρετος, το λεω με την εννοια της σκληρης κριτικης, που εσυ αρκετα πιο πανω ασκησες πρωτος, ενω οντως απεδειξες ΠΟΛΛΕΣ φορες τις ελλιπεις γνωσεις σου . Γενικα ο JOHNSTAV1 εχει απολυτο δικιο. Ουδεις αναμαρτητος, και εγω μεσα στον ορο.
    Καποια στιγμη ομως πρεπει σαφως ολοι να σκεφτουμε το αυριο, και το τι θα παραδωσουμε στους επομενους.
    Με τον σκυλο δεν ξερω τι εγινε, και δεν σε κατηγορησα εγω. Οτι εγραψες πιο πανω ΕΣΥ το εγραψες. Θα μπορουσες να απαντησεις στον Αλεξανδρο , ή και να τον αγνοησεις, και οχι απαξιωτικα παλι να τον παραπεμψεις στην υπογραφη σου,οπως εχεις κανει ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΜΙΑ φορες, προφανως γιατι δεν κατανοεις τους αλλους. Επιχειρηματα δεν βλεπω και αλλωστε εσυ δημιουργησες το κλιμα.
    Επαγγελματιες κυνηγοι δεν υπαρχουν με ολη την σημασια του ορου, αλλα και αυτοι που εκμεταλλευονται οικονομικα το κρεας ειναι κατακριταιοι και αντιπαθεις απο το συνολο των κυνηγων. Πρεπει να εισαι ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ για να ξερεις τη νομοθεσια;;; Προσωπικα τρωω το κυνηγι, και δεν μπορω να το φανταστω διαφορετικα, θα ηταν αδιανοητο ομως π.χ να κατακρινω εκεινους που δεν το τρωνε οπως ΙΣΩΣ θα εκανες εσυ αν ησουν στη θεση μου. ΑΥΤΟ θελω να κατανοησεις. Μπορει ολοι να ειμαστε διαφορετικοι ομως μεσα στο πλαισιο της νομιμοτητας ,αλλα και της σχετικοτητας , αλλα και της ουσιας καλυτερα, πρεπει να δειχνουμε καποια ανοχη, και οχι να ειμαστε απολυτοι.
    Το κυνηγι αντιμετωπιζει σοβαροτατα προβληματα, πολυπλοκα, που απ ότι φαινεται οι κυνηγοι αδυνατουν να λυσουν.
    Δεν θεωρω απαραιτητα κυνηγο μονο αυτον που φερει σκυλο,ουτε αυτον που δεν εχει. Ουτε αυτον που τρωει, ή δεν τρωει το κυνηγι. Το κυνηγι ειναι μικροβιο και παθος ,ειναι τροπος ζωης και τροπος να βιωνεις τη φυση. Ολοι ΠΡΕΠΕΙ να εχουμε κοινο σκοπο τη διαιωνηση του.
    Το να αποκτησεις την αρρωστια Κυριακο αν δεν προυπαρχει, και δεν υπαρχουν βιωματα, ειδικα σε προχωρημενη ηλικια ειναι ΑΔΥΝΑΤΟ.
    Αν δεν εχεις κυνηγετικες γνωσεις, και δεν σε ελκει ιδιαιτερα η εμπειρια, ισως οντως ειναι καλυτερα να βρεις κατι αλλο ,και θα εχεις και την ησυχια σου.
    Αν παλι θεωρεις τον εαυτο σου κυναγωγο,για να φερεις και οπλο χρειαζονται γνωσεις. Αλλα γνωσεις χρειαζονται και οταν βγαζεις στο βουνο ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟ σκυλο ακομα και χωρις οπλο, γιατι ακομα κι αν δεν κυνηγας εσυ, ΚΥΝΗΓΑΕΙ το σκυλι.
    Αν δεν σε ενδιαφερει παλι το οπλο ιδιαιτερα, ειναι ΛΑΘΟΣ χωρις γνωσεις να κρινεις κυνηγους.
    Αν παλι πιστευεις οτι σε ελκει, κανε κυνηγετικες παρεες, κανε ταξιδια, και βιωσε το. Το site δεν μπορει να στο προσφερει ουτε να στο υποκαταστησει με τιποτα.
    Αυτος ειναι μαλλον κι ο λογος που δεν βλεπω κυν. DVD, και δεν συμετασχω ιδιαιτερα σε ΔΗΜΟΣΙΕΣ κυνηγετικες συζητησεις.
    Εχω ταξιδεψει ομως πολυ για την αρρωστια μου.

    φιλικα.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    78
    gehiwtis στις #118423

    Τι τσακωνεστε ρε παιδια?εδω ειδα φωτογραφια στο site που σφαζουν γουρουνι και απο πισω σφαζουν και ενα ζαρκαδι….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1852
    JIMISTOM στις #118552

    α αυτη η φωτο ειναι λαθος τραβηγμενη πρωτα το ζαρκαδο ηταν να βαλουν και μετα το γουρουνι

    Βλεπω οτι ολοι οι νομοταγης κυνηγοι εδω ειναι δεν εφυγαν ακομα μην τον αφησετε ετσι φατε τον ακουσε κει να βαζουν φωτο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #357847

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ

    Ειναι μια πραγματικοτητα, οτι οι Συριανοι κυνηγοι αντιμετωπιζουν ενα μεγαλο προβλημα !
    Αυτο ειναι η ασχημη φημη που εχουν αποκτησει, και που τους κανει να νρεπονται για την καταγωγη τους, ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΠΡΟΧΕΙΡΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ. Θα καταλαβετε επισης γιατι το προβλημα διογκωνεται οσο μειωνονται τα θηραματα, αλλα και εξ'αιτιας καποιων ακατονομαστων.

    Η Συρος νησι ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ,εμπορικο κεντρο , απ'τους αρχαιους χρονους , με τεραστιας σημασιας λιμανι, εφερε πλουσιους επισκεπτες,που συντελεσαν στο να ακμασει και η βιομηχανια. Πανακριβα και σπανια οπλα κληροδοτηθηκαν στους απογονους των φτωχων ντοπιων που τοτε εκαναν τους υποτακτικους των πλουσιων, για 5-10 δραχμες και κανενα χαρτινο καλυκα. Ο κυν. Συλλογος μας ιδρυθηκε το 1893.

    Καταλαβαινετε οτι σημερα ως ακρως τουριστικο νησι, οπου τα οικονομικα συμφεροντα και το πολιτικο κοστος ειναι τεραστια ,ουδεις δινει λυσεις καποιου μετρου υπερ της φυσης(στεριας και θαλασσας) με χωροταξικο, απαγορευσεις ή οτι αλλο. Οι 813 κυνηγοι που (ΕΥΤΥΧΩΣ ή δυστυχως ) μειωνονται δεν εχουν πια ΧΩΡΟ ουτε ΘΗΡΑΜΑ να κυνηγησουν. Οι λογοι για το ενδημικο, πασιφανεις(πολυκοσμια, κακη διαχειρηση, διανοιξη δρομων)
    Καθως η Συρος βρισκεται στο κεντρο των Κυκλαδων, στον ντοπιο ευκολα δινεται η δυνατοτητα να μεταβει για κυνηγι σε αλλα πλουσια (κυνηγετικα) νησια, με ΚΟΝΤΙΝΟΤΕΡΟ την Τηνο. Η ΕΞΑΓΩΓΗ λοιπον τεραστια, και η ΜΑΝΙΑ μεγαλη ,λογω παραδοσης και στερησης.
    Καποτε οι παλιοτεροι οταν ελεγαν <ΜΑΝΙΩΔΗΣ ΚΥΝΗΓΟΣ> ηταν προτερημα αλλα και τιμη, σημερα ΔΥΣΤΥΧΩΣ ,ειναι συνωνυμο της υπερβολης και της καταστροφης!!

    Παρανομοι υπηρχαν,υπαρχουν, και παντα δυστυχως θα υπαρχουν. Μονο που η ποσοτητα ειναι ΑΝΑΛΟΓΗ του ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΥ ΠΛΗΘΥΣΜΟΥ, ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗΣ ΚΑΤΑΓΩΓΗΣ.
    Στη Συρο ειναι αδυνατο να λαθροθηρευσεις για ευνοητους λογους την στιγμη που σε αλλα νησια σε ΕΡΗΜΙΕΣ οι ντοπιοι οχι μονο μπορουν να λαθροθηρευουν αλλα ανετοτατα κυνηγουν και ΕΚΤΟΣ ΕΠΟΧΗΣ ή και ΧΩΡΙΣ ΑΔΕΙΑ αλλα και με ΤΕΤΡΑΣΦΑΙΡΕΣ. Πριν καποιες μερες κανοντας ψαροντουφεκο σε καποιο νησι καποιοι δοκιμαζαν τα οπλα τους σε γκρεμια και ερημια. Λετε να ηταν γαμος οι ντουμπλεδες ; Ή κανα σκοπευτηριο; (μονο η Μυκονος εχει).

    Φιλοι μου (εν μερει δικαιως ) υπαρχει η νοοτροπια: Το νησι μου- το νησι σου, οι περδικες μου – εσεις δεν εχετε.
    Εν μερει δικαιολογημενα κανεις δεν θελει να χασει κομματι απο την πιτα του, και ΣΙΓΟΥΡΑ δεν θελει να την μοιραστει!!!
    ΜΙΛΑΩ ΓΕΝΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΤΗΝΙΑΚΟΥΣ!!!
    Καποιοι ομως εχουν βρει, ΝΟΜΙΖΟΥΝ, την λυση για το προβλημα τους
    Πριν 4 χρονια με φιλο σε γυρω νησι χασαμε ενα πολυ καλο σκυλι απο φολα. Πριν 2 χρονια παρα πεντε γλυτωσαμε αλλο!!
    Δεκαδες περιστατικα, για να προσθεσω και αλλων Συριανων και οχι μονο, ΚΟΜΜΕΝΑ ΛΑΣΤΙΧΑ, ΧΑΡΑΓΜΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ.
    Θα διαβασατε στο Εθνος Κυνηγι για το περιστατικο της Σαμου με το ΜΟΝΟΒΟΛΟ στην πορτα ,οχι Συριανου.
    ΚΑΙ ΜΗ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΠΕΡΙ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΩΝ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΜΕ ΚΑΝΕΤΕ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΚΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΕΞΗΓΗΣΕΩΝ.

    Ακουστε και ενα ωραιο που μου σΥνεβει σε αλλο νησι. ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ!!!!
    Δυο φιλοι λοιπον, Σεπτεμβρη για τρυγονι-ορτυκι (πριν την εναρξη της περδικας), παιρνουμε ματι τους τυπους να κοπανανε τις περδικουλες, απο μακρια.
    Τους πετυχαινουμε δυο βουνα πιο κατω. Παλικαρακια τι γινετε ; τις κολατσιζουμε; Τι λες ρε φιλε λαθος εκανες και τα σχετικα. Πεταχτηκε περδικα και τρυγονι κτλ ,κτλ. Τα πουλια αφαντα !!! Πανω που παει το θεμα να παει στο καλο (γιατι ακρη δεν θα βγαζαμε) ρωταει ο φιλος μου: Απο που εισαστε ρε παλλικαρια; Συριανοι ειμαστε!!! Οπα φιλε την πατησες. Γιατι ; μου λει; Γιατι ξερεις και εμεις Συριανοι ειμαστε……… Η ιστορια ειχε ασχημη καταληξη !!!!.
    Μπορει φιλοι του site να σας φαινεται απιστευτο ή και αστειο αλλα αυτη η ιστορια με μικρες παραλλαγες εχει συμβει και σε αλλο Συριανο.
    Στην πρωτη περιπτωση οι τυποι ηταν Αθηναιοι (το λεω απο τις πινακιδες, ) ΚΑΜΜΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ Η ΠΡΟΕΛΕΥΣΗ.
    ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΟΤΙ ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ , ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΤΗΝ ΧΑΡΗ, ΝΑ ΘΥΜΟΥΝΤΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΑΣ ΣΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ!!!
    Και εμεις τι να δηλωνουμε ; κινεζοι;
    Δεν μας εφταναν οι φολες και τα υπολοιπα εχουμε κι αυτο.
    Και μην φανταστειτε οτι εμεις ειμαστε τα αθωα αμοιρα παιδακια , αλλα δεν ειμαστε και χειροτεροι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ απο αυτους που μας κατηγορουν.
    Μπορει να μην ειναι ολοι οι Ελληνες το ιδιο τοπικιστες ή και φιλοξενοι ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΛΥΝΟΝΤΑΙ ΕΤΣΙ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.
    Και παντα να θυμαστε: ΟΙ ΑΣΚΟΠΕΣ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΕΙΣ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΚΟ ΣΤΑ ΑΓΡΙΑ ΕΝΔΗΜΙΚΑ ΘΗΡΑΜΑΤΑ!!!!

    Επαναλαμβανω οτι τα παρα πανω περιστατικα ΔΕΝ αφορουν την Τηνο , απλα ειπωθηκαν με αφορμη την απαραδεκτη συμπεριφορα ενος ανθρωπου, (που δεν ξερουμε καν αν ειναι Τηνιακος,) Ο ΟΠΟΙΟΣ ΟΜΩΣ ΘΙΓΕΙ ΤΟΝ ΑΞΙΟ ΦΙΛΟ ΚΑΙ ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΑ ΤΟΥ ΝΗΣΙΟΥ, ΟΤΙ ΜΕ ΚΥΝΗΓΑΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ ;)
    Για αλλη μια φορα συγχαιρω τον φιλο Γιαννη Φαρακλα Προεδρο του Κ.Σ Τηνου, με τον οποιο ο συλλογος μου εχει αριστη συνεργασια και του ευχομαι δυναμη και κουραγιο στο δυσκολο εργο του. Και βεβαια αυτονοητο ειναι οτι εκπροσωπω μονο τον θιγμενο εαυτο μου.
    Δυστυχως εχω να επισκεφτω την ομορφη Τηνο 4-5 χρονια και ευελπιστω να την επισκεφτω φετος!

    Να ειστε ολοι καλα , και καλα μυαλα!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    53
    TINOSISLAND στις #119380

    ΚΑΤ'ΑΡΧΑΣ , ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΟ ΦΙΛΟ ΣΩΤΗΡΗ ΑΠΟ ΤΗ ΣΥΡΟ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΦΕΤΟΣ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΝΑ ΚΥΝΗΓΗΣΕΙ ΣΤΟ ΝΗΣΙ.
    ΘΑ ΧΑΡΟΥΜΕ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΝΑ ΣΑΣ ΔΕΧΤΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ ΣΤΗΝ ΤΗΝΟ.
    ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΕΤΕ ΤΗΝ ΤΗΝΙΑΚΗ ΦΙΛΟΞΕΝΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΤΕ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΕΤΕ ΤΙΣ ΟΜΟΡΦΙΕΣ ΤΟΥ ΝΗΣΙΟΥ ΜΑΣ.
    ΤΟ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟΠΙΚΙΣΜΟΣ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΜΕΡΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ.
    ΕΔΩ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΗΝΟ ΟΠΟΥ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΟΥΜΕ ΝΑ ΠΛΗΣΙΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΚΥΝΗΓΗΣΟΥΜΕ.
    ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΣ ΣΕ "ΞΕΝΟ" ΤΟΠΟ.
    ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΗ , ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΑΤΑ ΕΝΑ ΜΕΡΟΣ , ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΣΥΡΙΑΝΟΥΣ ΚΥΝΗΓΟΥΣ.
    ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΤΙ ΟΡΙΣΜΕΝΟΙ ΕΧΟΥΝ ΠΕΣΕΙ ΣΕ ΛΑΘΗ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΙΣΩΣ ΚΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΒΓΕΙ ΑΣΧΗΜΟ ΟΝΟΜΑ.
    ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΛΙΓΟΥΣ , ΝΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΟΛΟΙ.ΕΧΟΥΜΕ ΖΗΣΕΙ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΤΗΝ "ΦΙΛΟΞΕΝΕΙΑ" ΓΕΙΤΟΝΩΝ ΜΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ.
    ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΣΤΗΝ ΤΗΝΟ , ΔΥΣΤΥΧΩΣ, ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ "ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΙΑ" ΠΟΥ ΕΦΑΡΜΟΖΟΥΝ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ.
    ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΦΥΛΑΞΗ ΑΠΟ ΕΝΑ Η ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.
    ΠΡΕΠΕΙ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΑΤΕΥΟΥΜΕ.
    ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΟΤΙ Ο ΛΑΘΡΟΘΗΡΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΩΣ ΕΝΑΣ ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ , ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΚΛΕΦΤΗΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΚΛΕΒΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΝΗΚΕΙ.
    ΔΕΝ ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΡΟΥΦΙΑΝΟΙ ΑΝ ΚΑΛΕΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΑ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΤΑΓΓΕΙΛΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ ΠΟΥ ΕΠΕΣΕ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΜΑΣ.
    ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΗΡΕΥΤΙΚΕ ΠΑΡΑΝΟΜΑ ΙΣΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΜΕΡΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΕΜΕΙΣ ΤΥΧΕΡΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΤΟ ΘΗΡΕΥΣΟΥΜΕ.
    ΟΜΩΣ Ο ΚΑΘΕ ΛΑΘΡΟΘΗΡΑΣ ΜΑΣ ΤΟ ΣΤΕΡΕΙ.
    ΑΣ ΓΙΝΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΠΡΩΤΑ ΕΜΕΙΣ ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΕΣ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΣ ΠΡΟΦΥΛΑΞΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΜΑΣ.
    ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΑΣ.

    ΓΙΑΝΝΗΣ ΦΑΡΑΚΛΑΣ
    ΠΡΟΕΔΡΟΣ Κ.Σ.ΤΗΝΟΥ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    nickhunter58 στις #357893

    ΚΑΤ'ΑΡΧΑΣ , ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΟ ΦΙΛΟ ΣΩΤΗΡΗ ΑΠΟ ΤΗ ΣΥΡΟ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΦΕΤΟΣ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΝΑ ΚΥΝΗΓΗΣΕΙ ΣΤΟ ΝΗΣΙ.
    ΘΑ ΧΑΡΟΥΜΕ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΝΑ ΣΑΣ ΔΕΧΤΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ ΣΤΗΝ ΤΗΝΟ.
    ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΕΤΕ ΤΗΝ ΤΗΝΙΑΚΗ ΦΙΛΟΞΕΝΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΤΕ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΕΤΕ ΤΙΣ ΟΜΟΡΦΙΕΣ ΤΟΥ ΝΗΣΙΟΥ ΜΑΣ.
    ΤΟ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟΠΙΚΙΣΜΟΣ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΜΕΡΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ.
    ΕΔΩ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΗΝΟ ΟΠΟΥ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΟΥΜΕ ΝΑ ΠΛΗΣΙΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΚΥΝΗΓΗΣΟΥΜΕ.
    ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΣ ΣΕ "ΞΕΝΟ" ΤΟΠΟ.
    ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΗ , ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΑΤΑ ΕΝΑ ΜΕΡΟΣ , ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΣΥΡΙΑΝΟΥΣ ΚΥΝΗΓΟΥΣ.
    ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΤΙ ΟΡΙΣΜΕΝΟΙ ΕΧΟΥΝ ΠΕΣΕΙ ΣΕ ΛΑΘΗ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΙΣΩΣ ΚΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΒΓΕΙ ΑΣΧΗΜΟ ΟΝΟΜΑ.
    ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΛΙΓΟΥΣ , ΝΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΟΛΟΙ.ΕΧΟΥΜΕ ΖΗΣΕΙ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΤΗΝ "ΦΙΛΟΞΕΝΕΙΑ" ΓΕΙΤΟΝΩΝ ΜΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ.
    ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΣΤΗΝ ΤΗΝΟ , ΔΥΣΤΥΧΩΣ, ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ "ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΙΑ" ΠΟΥ ΕΦΑΡΜΟΖΟΥΝ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ.
    ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΦΥΛΑΞΗ ΑΠΟ ΕΝΑ Η ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.
    ΠΡΕΠΕΙ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΑΤΕΥΟΥΜΕ.
    ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΟΤΙ Ο ΛΑΘΡΟΘΗΡΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΩΣ ΕΝΑΣ ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ , ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΚΛΕΦΤΗΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΚΛΕΒΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΝΗΚΕΙ.
    ΔΕΝ ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΡΟΥΦΙΑΝΟΙ ΑΝ ΚΑΛΕΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΑ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΤΑΓΓΕΙΛΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ ΠΟΥ ΕΠΕΣΕ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΜΑΣ.
    ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΗΡΕΥΤΙΚΕ ΠΑΡΑΝΟΜΑ ΙΣΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΜΕΡΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΕΜΕΙΣ ΤΥΧΕΡΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΤΟ ΘΗΡΕΥΣΟΥΜΕ.
    ΟΜΩΣ Ο ΚΑΘΕ ΛΑΘΡΟΘΗΡΑΣ ΜΑΣ ΤΟ ΣΤΕΡΕΙ.
    ΑΣ ΓΙΝΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΠΡΩΤΑ ΕΜΕΙΣ ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΕΣ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΣ ΠΡΟΦΥΛΑΞΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΜΑΣ.
    ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΑΣ.

    ΓΙΑΝΝΗΣ ΦΑΡΑΚΛΑΣ
    ΠΡΟΕΔΡΟΣ Κ.Σ.ΤΗΝΟΥ

    ——–
    ΣΟΥ ΑΞΙΖΕΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΑΒΟ ΓΙΑ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΣΟΥ!!!
    ΣΥΝΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!!!!!![/color]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    720
    kynigofotis στις #119428

    ΠΑΝΤΩΣ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΜΠΑΛΑ.ΟΣΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Η ΑΛΕΠΟΥ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΚΡΕΜΑΣΤΑΡΙΑ ΠΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΛΙΟΤΕΡΟΙ.ΚΑΘΕΤΕ ΚΑΙ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΤΙ ΒΑΡΕΣΕ Ο ΑΛΛΟΣ,ΠΩΣ ΤΟ ΒΑΡΕΣΕ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΒΑΡΕΣΕ ΑΝ ΕΒΓΑΛΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΙΣ ΕΒΓΑΛΕ.ΗΜΑΡΤΟΝ ΡΕ.ΕΑΝ ΠΑΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΚΑΤΟΜΒΕΣ ΤΩΝ ΘΗΡΑΜΑΤΩΝ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΙ ΕΣΤΙ ΚΥΝΗΓΙ ΚΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΠΟΙΕΣ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΓΙΝΕΤΕ.ΤΑ ΤΡΥΓΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΠΛΗΘΗΣΜΕΝΑ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΕΣ ΣΤΙΣ ΑΤΕΛΕΙΩΤΕΣ ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΗΛΙΟΣΠΟΡΟΥ (ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΚΛΕΙΨΕΙ ΠΛΕΟΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ),ΟΙ ΦΑΣΣΕΣ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ,ΟΙ ΛΑΓΟΙ ΣΤΗΝ ΟΥΓΓΑΡΙΑ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΠΑΡ'ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΘΗΡΑΜΑ ΜΕ ΣΕΒΑΣΜΟ ΚΑΙ ΑΠΟΖΗΜΙΩΝΟΥΝ ΤΟΥΣ ΚΑΛΛΙΕΡΓΗΤΕΣ ΣΤΟ 100% ΟΙ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΙ ΣΥΛΛΟΓΟΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΘΗΡΑΜΑ.ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΚΑΙ ΑΣ ΜΗΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΔΕΧΤΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΚΑΤΙΝΙΕΣ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ''ΠΟΣΑ ΘΗΡΑΜΑΤΑ ΕΙΧΕ Η ΦΩΤΟ'' Η' ''ΣΙΓΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ,ΕΙΝΑΙ ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ''.
    ΚΑΙ ΕΙΣ ΑΛΛΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ.

    ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ,ΦΩΤΗΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #119430

    Φίλοι κυκλαδίτες κυνηγοί, και εγώ απο κυκλαδονήσια κατάγομαι, η αλήθεια είναι ότι κατά το παρελθόν γίνανε σφαγές στα νησιά μας τουλάχιστον σε δύο που γνωρίζω καλά , ελπίζω τώρα να είναι διαφορετικά τα πράγματα, πρέπει να είναι τουλάχιστον μια δεκαπενταετία που άρχισαν να γίνονται απελευθερώσεις πέρδικας στην Σαντορίνη για τα πρώτα 2 – 3 χρόνια όλα πήγαιναν καλά, μετά έγινε χαμός ξεκίνησε απο κάποιους λίγους και σιγά σιγά όλοι τις ξεπαστρεύανε, λένε ότι μέχρι και συριανοί πήγαιναν εκεί για πέρδικα, το αποτέλεσμα είναι να έχουν μείνει λίγα πουλιά στα γκρεμνά και ευτυχώς δηλαδή που εκεί είναι προστατευμένη περιοχή, υπήρχαν και αγριοκούνελα αλλά και αυτά έχουν εκλείψει, αυτή την στιγμή πρέπει να είναι γύρω στα 2000 τουφέκια στη Σαντορίνη που το μόνο που μένει να κυνηγήσουν είναι λίγα τρυγόνια και ορτύκια τον Σεπτέμβρη καμιά τσίχλα το χειμώνα και εάν είναι τυχεροί όταν πέσει καμιά μπεκάτσα. Μεγάλη κατάντια δηλαδή.

    Το άλλο παράδειγμα είναι η Ηρακλειά, όπου πριν 20 και χρόνια και εκεί απελευθερώσαν πέρδικες ακόμα θυμάμαι τα καίκια που ερχόντουσαν γεμάτα Ναξότες και σκυλιά, το αν επήλθε σφαγή και εκεί δεν το ξέρω γιατί έχω να πάω πολλά χρόνια, τουλάχιστον εκεί εύχομαι να είναι καλύτερα τα πράγματα γιατί ξέρω ότι για ένα διάστημα υπήρξε ολοκληρωτική απαγόρευση του κυνηγιού και ακόμα και σήμερα ένα μεγάλο μέρος είναι προστατευμένο κυρίως λόγο του σπάνιου όρνεου ( βαρθακούλι ) που βρίσκεται σε μικρούς αριθμούς σε λίγα νησιά των κυκλάδων.

    Βέβαια μπουμπούκια όπως λέει και ο πρόεδρος του Κ.Σ. Τήνου υπάρχουν και θα υπάρχουν αλλά τουλάχιστον για τις κυκλάδες δίνω συγχαρητήρια στην θυροφυλακή, όπου κάνει αισθητή την παρουσία της

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #357923

    Φίλοι κυκλαδίτες κυνηγοί, και εγώ απο κυκλαδονήσια κατάγομαι, η αλήθεια είναι ότι κατά το παρελθόν γίνανε σφαγές στα νησιά μας τουλάχιστον σε δύο που γνωρίζω καλά , ελπίζω τώρα να είναι διαφορετικά τα πράγματα, πρέπει να είναι τουλάχιστον μια δεκαπενταετία που άρχισαν να γίνονται απελευθερώσεις πέρδικας στην Σαντορίνη για τα πρώτα 2 – 3 χρόνια όλα πήγαιναν καλά, μετά έγινε χαμός ξεκίνησε απο κάποιους λίγους και σιγά σιγά όλοι τις ξεπαστρεύανε, λένε ότι μέχρι και συριανοί πήγαιναν εκεί για πέρδικα, το αποτέλεσμα είναι να έχουν μείνει λίγα πουλιά στα γκρεμνά και ευτυχώς δηλαδή που εκεί είναι προστατευμένη περιοχή, υπήρχαν και αγριοκούνελα αλλά και αυτά έχουν εκλείψει, αυτή την στιγμή πρέπει να είναι γύρω στα 2000 τουφέκια στη Σαντορίνη που το μόνο που μένει να κυνηγήσουν είναι λίγα τρυγόνια και ορτύκια τον Σεπτέμβρη καμιά τσίχλα το χειμώνα και εάν είναι τυχεροί όταν πέσει καμιά μπεκάτσα. Μεγάλη κατάντια δηλαδή.

    Το άλλο παράδειγμα είναι η Ηρακλειά, όπου πριν 20 και χρόνια και εκεί απελευθερώσαν πέρδικες ακόμα θυμάμαι τα καίκια που ερχόντουσαν γεμάτα Ναξότες και σκυλιά, το αν επήλθε σφαγή και εκεί δεν το ξέρω γιατί έχω να πάω πολλά χρόνια, τουλάχιστον εκεί εύχομαι να είναι καλύτερα τα πράγματα γιατί ξέρω ότι για ένα διάστημα υπήρξε ολοκληρωτική απαγόρευση του κυνηγιού και ακόμα και σήμερα ένα μεγάλο μέρος είναι προστατευμένο κυρίως λόγο του σπάνιου όρνεου ( βαρθακούλι ) που βρίσκεται σε μικρούς αριθμούς σε λίγα νησιά των κυκλάδων.

    Βέβαια μπουμπούκια όπως λέει και ο πρόεδρος του Κ.Σ. Τήνου υπάρχουν και θα υπάρχουν αλλά τουλάχιστον για τις κυκλάδες δίνω συγχαρητήρια στην θυροφυλακή, όπου κάνει αισθητή την παρουσία της

    Φιλε Φανη πρεπει να δουμε το προβλημα στην σωστη διασταση , χωρις υπερβολες στις εκφρασεις, που στην ουσια δεν προσφερουν.
    Η <σφαγη>, ειναι γεγονος αναποφευκτο οταν σε ενα χωρο , που μπορει να αντεξει καποια κυνηγετικη πιεση, ή προσφερει σε ενα <ημερο εκτροφης> θηραμα, ελαχιστες δυνατοτητες αποκρυψης και διαφυγης, συσσωρευονται κατ'αναγκη πολλοι κυνηγοι.
    Κατα την ταπεινη μου αποψη, αν δεν εφαρμοστει αυτο το πρωτοποριακο σχεδιο(για τα νησια) οπου καθε χρονο θα οριζεται κυλιομενη απαγορευση κατα τις αναγκες, το αποτελεσμα θα εναι ΜΟΙΡΑΙΟ.
    Ως τοτε το προβλημα που αναφερεις θα ειναι αναποφευκτο. Αυτο, σε συνδυασμο με τις ανεξελεγκτες απελευθερωσεις. Ουτε οι απαγορευσεις βεβαια κατα την κριση των τοπικων δυναμεων ειναι ΠΑΝΤΑ ΔΙΚΑΙΕΣ, καθως ενιοτε εχουν ΣΚΟΠΙΜΟΤΗΤΑ.
    Αυτα βεβαια καθως εξαναγκαστηκαμε στην λογικη των απελευθερωσεων οικοσιτων, που ειναι ιδιαιτερα ΕΥΑΛΩΤΑ ΣΕ ΟΠΟΙΟ ΕΧΘΡΟ.

    Φιλικα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #357924

    Φιλε Φανη πρεπει να δουμε το προβλημα στην σωστη διασταση , χωρις υπερβολες στις εκφρασεις, που στην ουσια δεν προσφερουν.
    Η <σφαγη>, ειναι γεγονος αναποφευκτο οταν σε ενα χωρο , που μπορει να αντεξει καποια κυνηγετικη πιεση, ή προσφερει σε ενα <ημερο εκτροφης> θηραμα, ελαχιστες δυνατοτητες αποκρυψης και διαφυγης, συσσωρευονται κατ'αναγκη πολλοι κυνηγοι.
    Κατα την ταπεινη μου αποψη, αν δεν εφαρμοστει αυτο το πρωτοποριακο σχεδιο(για τα νησια) οπου καθε χρονο θα οριζεται κυλιομενη απαγορευση κατα τις αναγκες, το αποτελεσμα θα εναι ΜΟΙΡΑΙΟ.
    Ως τοτε το προβλημα που αναφερεις θα ειναι αναποφευκτο. Αυτο, σε συνδυασμο με τις ανεξελεγκτες απελευθερωσεις. Ουτε οι απαγορευσεις βεβαια κατα την κριση των τοπικων δυναμεων ειναι ΠΑΝΤΑ ΔΙΚΑΙΕΣ, καθως ενιοτε εχουν ΣΚΟΠΙΜΟΤΗΤΑ.
    Αυτα βεβαια καθως εξαναγκαστηκαμε στην λογικη των απελευθερωσεων οικοσιτων, που ειναι ιδιαιτερα ΕΥΑΛΩΤΑ ΣΕ ΟΠΟΙΟ ΕΧΘΡΟ.

    Φιλικα

    Φίλε Sector νομίζω ότι το πρόβλημα είναι πολυδιάστατο στα νησιά μας , από τη μία είμαστε οι νησιώτες που όσους έχω γνωρίσει είναι παθιασμένοι κυνηγοί και από την άλλη την τρομερή ανοικοδόμηση που δεν αφήνει και πολύ χώρο στα θηράματα, τι θα κάνει τότε ο νησιώτης? θα στραφεί σε απελευθερώσεις ενδημικών θηραμάτων αφού τα αποδημητικά αρχίζουν να εκλείπουν, έχεις απόλυτο δίκιο που αναφέρεσαι σε ελεγχόμενες απαγορεύσεις όπως επίσης και στις κυλιόμενες απαγορεύσεις θήρας, όσον αφορά το ενδημικό.

    ¨Οσον αφορά την κρίση των τοπικών δυνάμεων εσύ γνωρίζεις καλύτερα το πρόβλημα , αφού εγώ μένω Αθήνα, απλά αγανακτώ βλέποντας την μεγάλη απουσία θηραμάτων στα νησιά μας, όταν ιστορίες του πατέρα μου πρίν 50 και 60 χρόνια δεν έχουν καμία σχέση με αυτά που αντικρίζω σήμερα, ο θείος μου έχει 6 τουφέκια και τα έχει κρεμασμένα, μόνο στη Νίσυρο πάει καμιά φορά για πέρδικα, ο ξάδερφος μου δεν βγάζει καν άδεια, όσες φορές πήγα για τρυγόνια στην Σαντορίνη ούτε το είδα, μόνο 2 κουνέλια έχω πάρει στις 4 φορές που πήγα και 2 αγριοπερίστερα που ο μπάρμπας μου είπε να τα πετάξω γιατί στα γκρεμνά που είναι, πίνουν νερό απο τις αποχετεύσεις των ξενοδοχείων, αυτό φίλοι μου είναι κατάντια, αλλά και τι να κάνεις… δυστυχώς ο τουρισμός κατέστρεψε το κυνήγι.

    Νά ναι καλά ο φίλος μου ο Παναγιώτης στην Αντίπαρο που πάμε και βαράμε και κανένα τρυγονάκι ;)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #357926

    Φίλε Sector νομίζω ότι το πρόβλημα είναι πολυδιάστατο στα νησιά μας , από τη μία είμαστε οι νησιώτες που όσους έχω γνωρίσει είναι παθιασμένοι κυνηγοί και από την άλλη την τρομερή ανοικοδόμηση που δεν αφήνει και πολύ χώρο στα θηράματα, τι θα κάνει τότε ο νησιώτης? θα στραφεί σε απελευθερώσεις ενδημικών θηραμάτων αφού τα αποδημητικά αρχίζουν να εκλείπουν, έχεις απόλυτο δίκιο που αναφέρεσαι σε ελεγχόμενες απαγορεύσεις όπως επίσης και στις κυλιόμενες απαγορεύσεις θήρας, όσον αφορά το ενδημικό.

    ¨Οσον αφορά την κρίση των τοπικών δυνάμεων εσύ γνωρίζεις καλύτερα το πρόβλημα , αφού εγώ μένω Αθήνα, απλά αγανακτώ βλέποντας την μεγάλη απουσία θηραμάτων στα νησιά μας, όταν ιστορίες του πατέρα μου πρίν 50 και 60 χρόνια δεν έχουν καμία σχέση με αυτά που αντικρίζω σήμερα, ο θείος μου έχει 6 τουφέκια και τα έχει κρεμασμένα, μόνο στη Νίσυρο πάει καμιά φορά για πέρδικα, ο ξάδερφος μου δεν βγάζει καν άδεια, όσες φορές πήγα για τρυγόνια στην Σαντορίνη ούτε το είδα, μόνο 2 κουνέλια έχω πάρει στις 4 φορές που πήγα και 2 αγριοπερίστερα που ο μπάρμπας μου είπε να τα πετάξω γιατί στα γκρεμνά που είναι, πίνουν νερό απο τις αποχετεύσεις των ξενοδοχείων, αυτό φίλοι μου είναι κατάντια, αλλά και τι να κάνεις… δυστυχώς ο τουρισμός κατέστρεψε το κυνήγι.

    Νά ναι καλά ο φίλος μου ο Παναγιώτης στην Αντίπαρο που πάμε και βαράμε και κανένα τρυγονάκι ;)

    Εχεις δικιο φιλε!!
    Η Σαντορινη δεν με συγκινησε ποτε! Η Αντιπαρος ειναι καλη επιλογη χειμωνα καλοκαιρι. Η πλουσια Νισυρος(λογω αποστασης) δεν ξερω ποσο θα αντεξει;
    Ευτυχως που εχει καλο καταφυγιο, και ΑΓΡΙΟ θηραμα.
    Εχω κι ενα παραδειγμα για αυτα που ειπα πριν.

    Μια φορα και εναν καιρο, πολυ προσφατα ανοιξε για λογους σκοπιμοτητας ενα καταφυγιο(οι γνωστες ξερουν). Το Σαββατο η μιση Ελλαδα, αλλα και απο τριγυρω, εξαφανισαν ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ αρκετες χιλιαδες ηρεμα πουλια , και εκατονταδες λαγους εκτροφης.
    Καποιοι ειπαν και ωρυονταν οτι δεν τηρηθηκαν τα νουμερα. ΣΩΣΤΟ!!!!!!!!!!! Εγω ημουν κατα της αρσης της απαγορευσης(το καταφυγιο τροφοδοτουσε τις γυρω περιοχες) και μαλιστα εκανα και κινηση στο Δασαρχειο.
    Στενοχωρεθηκα τοσο που δεν πατησα στην <εκτελεση>
    ΟΜΩΣ ΕΧΩ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΝΑ ΠΩ: ΚΑΙ ΑΝ ΤΗΡΟΥΣΑΝ ΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ , ΑΝΤΕ ΝΑ ΚΥΝΗΓΟΥΣΑΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    276
    ΚΥΡKYRIAKOS στις #119467

    Έχουν δίκιο ορισμένοι φίλοι, τελικά πρέπει μερικοί να αλλάξουμε τρόπο σκέψης
    Είδα πριν από μερικές μέρες ένα κοπάδι γύρο στα 30-40 περδικάκια δέκα λεπτά από το σπίτι μου, μόλις ανοίξει η άδεια θα τους εξηγήσω τι εστι κυνήγι
    Σιγά να μην τα αφήσω να γίνουν υπερπληθη, έχουμε που έχουμε λίγες καλλιέργειες να μας τις καταστρέψουν;
    Μόλις μαζέψω μερικά θα τα φωτογραφίσω να τα απολαύσετε κι’ εσείς.
    Ζητώ συγνώμη για τις μέχρι τώρα απόψεις μου, με πείσατε να αλλάξω, πάντα μέσα στα πλαίσια του νόμου βέβαια θα τους αλλάξω την Παναγία.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #357940

    Που ειπαμε οτι μενεις; ;)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    276
    ΚΥΡKYRIAKOS στις #357941

    Που ειπαμε οτι μενεις; :P

    Εκεί που έχουν μείνει ακόμη πέρδικες, όχι για πολύ ακόμη
    Έτσι κ’ αλλιώς μέχρι να ανοίξει η άδεια της πέρδικας θα έχουν μείνει πολύ λίγα ;)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #357942

    Εκεί που έχουν μείνει ακόμη πέρδικες, όχι για πολύ ακόμη
    Έτσι κ’ αλλιώς μέχρι να ανοίξει η άδεια της πέρδικας θα έχουν μείνει πολύ λίγα ;)

    Οχι ρε Κυριακο με παρεξηγησες!!!!
    Κατι φιλοι φωτογραφοι ψαχνουν υλικο για το Animals.
    Δικες σου ειναι!!
    Ειπαμε να υπαρχει σεβας μεταξυ κυνηγων!!!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 91 έως 105 (από 113 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων