ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    263
    alexsot στις #35073

    Παλιομοδιτης ειμαι κι εγω. Γεμιζω με SOKOL Πολωνιας για τσιχλες-τρυγονια, Kuropatwa για ορτυκια και με RWS (Rottweil) για παπια-φάσσες. Εχω κανει βεβαια και κατι πειραματισμους (απο συνταγες βιβλιων φυσικα, οχι απο το μυαλο μου) με την Winchester 540 Ball Powder με φανταστικα αποτελεσματα, αλλα λογω απουσιας της/υπερβολικου κοστους στην ελληνικη αγορα δεν το συνεχισα.

    Η ρελιαστρα στο δραπανο ειναι κατι επισης πολυ χρησιμο οπως ειπε κι ο Βαγγελης. Μειωνει το χρονο και τον κοπο του ρελιασματος και δινει ενα τελειο φινιρισμα στα φυσσιγγια.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #35079

    Παιδιά ευχαριστω για την προθυμία σας, με το που θα πάρω την μηχανή στα χέρια μου θα μπούμε στις λεπτομέριες. Βαγγέλη οι πυρίτιδες που χρησιμοποιείς με ενδιαφέρουν πάρα πολύ.

    Προς το παρόν θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια βιβλία με οδηγίες και συνταγές και πού θα τα βρώ. Θα προτιμούσα να είναι στα Ελληνικά γιατί τα Αγγλικά μου δεν ειναι και τόσο καλά.

    Επίσης να μου πείτε από ποιόν προμηθεύεστε τις πρώτες ύλες και αν μπορώ να βρώ το “Universal charge bar” στον Καλκατζάκο για να μην περιμένω το πότε θα μου το στείλουν από την Αμερική.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    93
    dragonfly στις #35090

    Κώστα γεμίζω φυσίγγια εδώ και χρόνια. Είμαι θιασώτης του ρελιάσματος και του χειροποίητου γιατί μπορώ με αυτόν τον τρόπο να ελέγχω το φυσίγγιο και τα υλικά του και ταυτόχρονα να βγάζω ασφαλέστερα φυσίγγια. Βέβαια η ταχύτητα παραγωγής δεν είναι υψηλή αλλά η ποιότητά πολύ καλή. Βέβαια ούτε λόγος για σκοπευτικά φυσίγγια μόνο για κυνηγετικά (παπι-φάσσα-γουρούνι). Εχω καταλήξει στην Α1 η οποία είναι πολή καλή πυρίτιδα και σε ημίσκληρα σκάγια. ΠΑΡΑ ΠΟΛΎ ΣΗΜΑΝΤΙΚΌ στην αποτελεσματικότητα του φυσιγγίου σου είναι η ποιότητα της τάπας. Εγώ πετάω το 30% από τις τάπες μου ώς ακατάλληλες. Αν χρειαστείς κάτι και μπορώ να βοηθήσω Ευχαρίστως.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #35093

     Κωστα, το βιβλιο του κ. Χατζιωτη ειχε πεσει καποια στιγμη στα χερια μου, και ειχε αρκετες συνταγες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    213
    kazam στις #35099

      Το σοκολ και το κουροπατουα ειναι παρομοια μπαρουτια και σχετικα φθηνα.Το σοκολ το γεμιζα 1.70χ31γρ.  και το κουροπατουα 1.75χ32γρ. .Τα χρησιμοποιουσα σε υγρο καιρο.Το Α1 ειναι απο τα πολυ καλα  μπαρουτια και τα χρησιμοποιουσα στο ξερο καιρο. Το καλυτερο παντως μπαρουτι για μενα  ειναι το ΡΕΞ το οποιο δεν ξερω εαν υπαρχει πλεον διοτι επαψα να το βρισκω απο χρονια πολλα.Ειμαι ευτυχης διοτι τοτε προνοησα και γεμισα παρα πολλα και μεχρι σημερα εχω καμια δεκαρια κουτια .Επισης το μονο φυσιγγι του εμποριου που χρησιμοποιουσε το ιδιο μπαρουτι ειναι τα ισπανικα Trust με 30 γρ. σκαγια πραγματικα θεος .Εδω στην Συρο δεν υπαρχουν πλεον.Οποιος απο εσας τα βρη καπου εαν δεν τα θελει για τον εαυτο του ας τα αγορασει για μενα και θα τα πληρωσω.

    Κωστα μπορω να σου στειλω λιγα φυσιγγια και τραστ και δικα μου .Τα δικα μου ειναι 33γρ. σκαγια.

     Μιχαλης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    93
    dragonfly στις #35100

    kazam με τι καψούλια γεμίζεις φίλε?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    213
    kazam στις #35138

      Φιλοι μου κατ` αρχας διορθωνω ενα λαθος:Το κουροπατουα το γεμιζα 1.70χ32

    Οσο αφορα το καψουλι χρησιμοποιουσα  αυτα της  Fiocchi  615(  209 type).Eπισης κατα διαστηματα χρησιμοποιουσα τα καψουλια της Nobel sport τυπος 209 επειδη αυτα εβρισκα στην αγορα αλλα κυριως τα πρωτα.

      Μιχαλης

      Γομωση για το Α1 Δικη μου γομωση 1.65χ33. Οι κατοχοι καραμπινας προτιμουσαν το 1.80χ36.  υπ`οψιν οτι τα Gevelot εχουν Α1  1.70 χ34

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    vagelisdr στις #335061

    Κώστα, όντως το βιβλίο του Χατζιώτη είναι πολύ καλό για ξεκίνημα. Λέγεται “Συνταγές Γομώσεων με τις σύγχρονες πυρίτιδες” από τις Κυνηγετικές Εκδόσεις. Μεθαύριο στη Diana θα το βρεις σίγουρα.

    Όσο για υλικά, ο Καλκαντζάκος έχει σίγουρα ότι θέλεις. Από άλλα καταστήματα δεν ξέρω πολλά πράγματα στην Αθήνα. Στα Μεσόγεια όμως όποτε περνάς, θα βρεις τα πάντα. Στο Κορωπί για παράδειγμα, έχουν τις περισσότερες γνωστές πυρίτιδες, κάλυκες, σκάγια, συγκεντρωτήρες και τα τρία καταστήματα με κυνηγετικά που είναι εκεί. Εγώ από εκεί ψωνίζω. 

    Μιας και το’φερε η κουβέντα για την SOKOL, ο Χατζιώτης στο βιβλίο του αναφέρει ότι SOKOL (Πολωνίας όμως) και KUROPATWA είναι το ίδιο και το αυτό. Μόνο στο χρώμα έχουν διαφορά σύμφωνα με όσα γράφει. Μάλιστα για αυτό το λόγο δεν αναφέρει συνταγές για την KUROPATWA. Μήπως φίλε kazam, αφού βλέπω διαφορετικές γομώσεις, δούλευες την SOKOL Ρωσίας; Ρωτάω από περιέργεια περισσότερο μιας και δεν τις έχω δουλέψει καθόλου. Ούτε που τις έχω δει για να ακριβολογώ. Σκέπτομαι όμως να πειραματιστώ λίγο φέτος με την SOKOL και θα δοκιμάσω σίγουρα και την ριξιά σου.

    Εγώ φίλοι, από καψούλια έχω βολευτεί το Chedditte 2000, κυρίως γιατί μου φαίνεται πιο γρήγορο από τα υπόλοιπα. Χρησιμοποιώ και το Fiocchi 615 για τις βαρύτερες από 33 γραμμάρια σκάγια, γομώσεις μου και είμαι αρκετά ευχαριστημένος.

    Αυτά, για τώρα,

    Βαγγέλης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #35144

    Βαγγέλη ετοιμάσου, μόλις πάρω στα χέρια μου την μηχανή του Μιχάλη (MEC 9000 SERIES)  ξεκινάμε μαθήματα.

    Μέχρι τότε θα φροτνίσω να ενημερωθώ όσο γίνεται περισσότερο για το θεωρητικό μέρος. Πάντως οι πυρίτιδες που χρησιμοποιείς είναι αυτές που θα ήθελα να δοκιμάσω.
    <SCRIPT language=javascript>postamble();

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    213
    kazam στις #35149

      ΣΣιγουρα μιλω για το ρωσσικο σοκολ το οποιο βεβαια τα τελευταια χρονια ηταν δυσευρετο η και ανυπαρκτο .Επισης τα δυο αυτα μπαρουτια δεν ειχαν καμια ομοιοτητα μεταξυ τους.Το σοκολ ηταν σκουρου χρωματος και μικροι κοκκοι το δε κουροπατουα γαλαζοπρασινου χρωματος και τεταγωνο

      Μιχαλης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    93
    dragonfly στις #35155

    Kazam δοκίμασε 616 με Α1 και θα με θυμηθείς.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #35156

     Καλημερα,

     Με Σοκολ γεμιζα τα 36ρακια πριν απο αρκετα χρονια, και το αποτελεσμα ηταν καταπληκτικο. Με Σοκολ και 615 ειχα γεμισει και αρκετα φυσιγγια, με μαλλινη ταπα (πραγματικη – ειχαν ξεμεινει σε ενα μαγαζι που εκλεινε λογω συνταξης) και με συγκεντρωτηρα και κλεισιμο ρελιαστο.

     Τα αποτελεσματα με τη μαλλινη ταπα ηταν πολυ καλα, αλλα σε αποστασεις εως 30 μετρα το πολυ, γιατι μετα ανοιγε πολυ η τουφεκια, αλλα ηταν εξαιρετικα αποτελεσματικα στις τσιχλες για περπατητο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #35247

    Θα ήθελα να ευχαριστήσω το Μιχάλη “kazam” που φρόντισε μέσα σε 2 μέρες να μου στείλει την μηχανή γεμίσματος και μάλιστα με δικά του μεταφορικά έξοδα.

    Μιχάλη τι να πώ με καταυποχρέωσες!!!!! Επιφυλάσομαι.

    Όπως καταλαβαίνετε το Σαββατοκύριακο αρχίζει το ψάξιμο στην Έκθεση για βιβλία, πυρίτιδες, υλικά κλπ.

    Ευχαριστώ και πάλι

    Κώστας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #335092

     Kωστα, σε παρακαλω αν εχεις την καλωσυνη, οτι συμπερασματα βγαλεις απο υλικα, συνταγες, κλπ, να τα κανεις post, γιατι με ενδαφερει το θεμα.

     Επισης, απ’ οσο ξερω, υπαρχει μια βιοτεχνια με την επωνυμια ΙΩΛΑΝ, που βγαζει μια μηχανη που ειναι μονο για το κλεισιμο. Δεδομενου οτι τα υλικα που θα βαζω θα ζυγιζονται σε ζυγαρια ακριβειας, μπορεις να μου πεις αν την δεις στην εκθεση, και αν αξιζει να την αποκτησει κανεις?

    Ευχαριστω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    705
    Vardeos στις #35368

    Να ρωτησω κατι?

    Με αυτες τις μηχανες γεμισματος της MEC γινετε καλη δουλεια? Μπορουμε να κατασκευασουμε καλα,αξιοπιστα,ποιοτηκα και συναμα φτηνα φυσιγγια? πχ για 500 Φυσιγια πιο ειναι το κοστος.Εχει καποιος τετοια μηχανη και κατασκευαζει φυσιγγια για το κυνηγι του? Επισης το ρελιασμα το κανει η μηχανη η χρειαζεται αλλα εξαρτημα?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων