ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    263
    alexsot στις #35410

    Φίλε Γιωργο,

    Εγω εχω οπως ειπα την MEC 600JR τα τελευταια 12 χρονια και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος. Φυσσιγια για τσιχλες, τρυγονια, ορτυκια γεμιζω μονο με αυτη τη μηχανη. Ειμαι απολυτα ικανοποιημενος με την ποιοτητα. Φετος αρχισα και μερικους πειραματισμους για χοντρα για παπια. 

    Οσο για το κοστος, μου ερχονται γυρω στα 3.00 ευρω το κουτι με χρησιμοποιημενους καλυκες και 3.50 ευρω με καινουριους. Η μπαρουτη που βαζω ειναι SOKOL Πολωνιας, με καψουλι CX2000 η Martignoni 688 (τα δυο πιο “ακριβα” υλικα). Το κοστος βεβαια ειναι τελειως σχετικο και το τελευταιο που σκεφτομαι. Μια τετοια μηχανη σου δινει την ευκαιρια να ξερεις τι φυσσιγγια ριχνεις και να εχεις την ικανοποιηση οτι εχεις φτιαξει το “τελειο” (τελειως υποκειμενικα) φυσσιγγι. Τελος, το ρελιασμα δεν το κανει η μηχανη, πρεπει να το κανεις εσυ με ρελιαστρα. Το πιο συνηθισμενο ειναι να προσαρμοσεις τη ρελιαστρα σε ενα δραπανο και να κανεις το ρελιασμα γρηγορα και ευκολα.

    Αλεξανδρος


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #35411

     Αλεξη,

     η 600 με ενδιαφερει και μενα. Μπορεις να μου πεις αν το κλεισιμο που κανει στους καινουριους καλυκες ειναι καλο, και αν το δοσομετρικο που εχει ειναι αξιοπιστο, η πρεπει να χρησιμοποιησει κανεις ζυγαρια ακριβειας?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    263
    alexsot στις #35420

    Βικτωρα,

    Το κλεισιμο που κανει στους καινουριους ειναι καλο προς πολυ καλο, απλα θελει λιγο περισσοτερο ρελιασμα. Εξαρταται βεβαια και απο το ποσο μαλακος ειναι ο καλυκας. Στους παλιους το κλεισιμο ειναι τελειο μετα απο λιγη ρυθμιση και το ρελιασμα που χρειαζεται ειναι ελαχιστο. Το δοσομετρικο, το “universal Charge Bar”, ειναι αξιοπιστο απλα καθε περιπου 2-3 πακετα που γεμιζεις πρεπει να το ελεγχεις. Ειναι η λειτουργια της μηχανης τετοια που μπορει να το απορρυθμισεις ελαφρα(πρεπει να το “χτυπας” ελαφρα απο δεξια και απο αριστερα για να πεσουν τα σκαγια και η μπαρουτη). Η ζυγαρια ακριβειας λοιπον χρειαζεται οπωσδηποτε, αν μη τι αλλο για τις αρχικες ρυθμισεις της γωμωσης που θες.

    Αλεξανδρος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    705
    Vardeos στις #35430

    Φιλε Αλεξανδρε

    Για να καταλαβω. Η μηχανη κλεινει το φυσιγγι σε αστεροειδη μορφη και μετα το ρελιαζεις  οπως γινοταν και παλια με τα φυσιγγια με χαρτινες ταπες? Ρωτησα για την τιμη γιατι αμα σου φτανει να φτιαξεις κουτι οσο κανει περιπου ενα καλο κουτι γυσιγγια πιστευω οτι δεν αξιζει τον κοπο αλλα οπως μου τα λες αξιζει και πολυ μαλιστα λογο του οτι ελεγχεις την ποιοτητα στα φυσιγγια σου οπως ειπες και εσυ . Η μηχανη MEC 650 τι διαφορα εχει απο την MEC 600. Ειδα σε αλλο σημειο του forum οπου ελεγε ο kostask οτι για να την φερεις Ελλαδα με εκτελωνισμο και φπα ερχετε περιπου 330€

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    263
    alexsot στις #335135

    Γιωργο,

    Ειναι ακριβως οπως το λες. Ακουγεται παραδοξο, αλλα ετσι ειναι: το κλεινει με αστεροειδες και μετα το ρελιαζεις για να παρει την τελικη του μορφη. Αν δεις πως γινεται θα καταλαβεις. Ειναι σαν ενα τελικο φινιρισμα του φυσσιγγιου.

    Το μοντελο 650 απ’οτι ξερω εχει απλα καποιους περισσοτερους αυτοματισμους που το κανουν πιο γρηγορο. Προσωπικα πιστευω οτι το 600 καλυπτει πληρως εναν ιδιογωμωτη. Αλλωστε στην Αμερικη ειναι μακραν το δημοφιλεστερο μοντελο. Γνωμη μου ειναι οτι προσφερει την τελεια σχεση ποιοτητας/τιμης/ταχυτητας/αξιοπιστιας.

    Αλεξανδρος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #35454

    Παιδιά σύμφωνα με τα λεγόμενα όσων έχουν χρησιμοποιήσει την συγκεκριμένη μηχανή, δεν ανέφερε κανείς  οτι τα φυσίγγια χρειάζονται έξτρα ρέλιασμα μετά το αστεροειδές κλείσιμο. Μάλιστα στις οδηγίες δίνει συμβουλές για την κατάλληλη ρύθμιση ώστε να έχουμε άριστο κλείσιμο. Μήπως η 600 δεν διαθέτει ρύθμιση?

    Εκτός αυτού κλείνει καλύτερα τους μεταχειρισμένους κάλυκες. Θα κάνω σήμερα δοκιμές και θα σας πώ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    263
    alexsot στις #35457

    Κωστα,

    Η ρυθμιση που λες υπαρχει και στην 600 και συμφωνα με τις οδηγιες, οντως δε χρειαζεται ρελιασμα. Ομως, οπως θα δεις κι εσυ, ειναι αδυνατον πρακτικα να επιτυχεις το ιδιο αποτελεσμα με τη μηχανη και με τη ρελιαστρα. Το ρελιασμα οπως ειπα δεν ειναι απαραιτητο, ειναι ενα σταδιο φινιρισματος, απαραιτητο κατα τη γνωμη μου. Αν τωρα μπορεσεις να πετυχεις το κλεισιμο που δειχνουν οι οδηγιες χωρις ρελιαστρα, τοτε πες μου σε παρακαλω πως! Θα κανονισουμε οπως ειπαμε να βρεθουμε και θα δεις τι εννοω.

    Αλεξανδρος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #35460

    Αλέξανδρε καταλαβαίνω τι εννοείς και σίγουρα έχεις δίκιο, εγώ δεν έχω καμμιά πείρα από γέμισμα με την MEC, αλλά μπορώ να κρίνω την ποιότητα κλεισίματος ενός φυσιγγίου, το οποίο και θεωρώ πολύ σημαντικό από καθε άποψη.

    Φαντάζομαι πως δεν θα είναι χρονοβόρο το κατέβασμα του δράπανου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #35480

     Mε τη MEC δεν εχω καμμια πειρα, ουτε καν την εχω δουλεψει ποτε, αλλα μια RCBS εχει παρει ενας φιλος μου, η οποια ειναι πραγματικα μεγαλο μανικι για να κλεισεις ενα φυσιγγι. Να φανταστειτε οτι αναγκαζεται ο καημενος να βαζει μια ψιλη ταπα,(χαρτονακι) και μετα να κλεινει με το αστεροειδες.

     Αν η ΜΕC ειναι πιο βολικη, νομιζω οτι θα την παρω, αφου ολα τα αλλα τα εχω.  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #35493

    Αγαπητοί φίλοι, χθες βράδυ έκανα αρκετές δοκιμές της MEC που μου έστειλε ο Μιχάλης.

    Έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος από την “universal Charge Bar” καθώς την ρύθμισα πολύ εύκολα με βάση τις ενδείξεις της ζυγαριάς ακριβείας, που αγόρασα. 

    Μοναδικό πρόβλημα πιθανώς λόγο άγνοιας, η ρύθμιση του κλεισίματος.

    Ενώ κάνει σωστό κλείσιμο, γίνεται βαθύ.

    Δεν ξέρω αν τα άλλα μοντέλα διαθέτουν το εξάρτημα του τελικού φινιρίσματος, στην 9000 series υπάρχει και βοηθά πολύ στο ομοιόμορφο κλείσιμο. Εμένα πάντως θα με ικανοποιούσε εφόσον γίνονταν πιο ρηχό.  Βέβαια τις δοκιμές τις έκανα με υλικά που πήρα αδειάζοντας έτοιμα φυσίγγια. Είναι σίγουρα θέμα ρύθμισης γιατί μόλις αύξανα την ποσότητα των σκαγιών έκλεινε κανονικά. Επίσης παρότι το κλείσιμο ήταν βαθύ, δεν ήταν πιεσμένο. Ο συγκεντρωτήρας ίσα που ακουμπούσε στην πυρίτιδα και τα σκάγια ακούγονταν όταν  κουνούσες το φυσίγγι. Το μήκος του κλεισμένου ήταν απόλυτα σωστό 58mm.

     Κατά τα άλλα τα φυσίγγια που γέμισα (με άδειο καψούλι) δούλευαν κανονικά και στο δίκαννο και στην καραμπίνα. Δεν είχαν δηλαδή πρόβλημα εμπλοκών η φρακαρίσματος στην θαλάμη.

    Παρατήρηση: από τα 10 φυσίγγια που άδειασα για να κάνω τις δοκιμές μου (διαφορετικές μάρκες), κανένα δεν είχε το σωστό βάρος σκαγιών. Όλα ήταν λειψά από ½ έως 1,5 γραμμάριο. Σαφώς υπάρχουν οι ανοχές +- 0,5 γραμ. , αλλά δεν είναι περίεργο που οι ανοχές ήταν όλες προς τα κάτω?

    Περιμένω τις συμβουλές όσων γεμίζουν με MEC και όποιος μπορεί να έλθει μέχρι το σπίτι μου για να δούμε από κοντά τις ρυθμίσεις, θα με βοηθούσε πολύ.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    434
    xirokos στις #35496

    Κώστα,

    Νομίζω ότι είναι ενδιαφέρον να μας πεις τις μάρκες που είχαν τις αποκλίσεις για να προσέχουμε…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #335160

    Χθές αγόρασα υλικά για γέμισμα και έκανα τις πρώτες ολοκληρωμένες δοκιμές μου.

    Προτίμησα την Σοκολ που θεωρείται κατάλληλη για νέους γομωτές και έχει πολλά περιθώρια.

    Γέμισα δοκιμαστικά μερικά φυσίγγια με την εξής συνταγή: 1,7γρ σοκολ, 32γρ σκαγια Νο 7, καψούλι το 2000 και συγκεντρωτήρα Νο22 της Giovani.

    Το κλείσιμο με ματαχειρισμένο κάλυκα είναι πολύ καλύτερο απ’ ότι με καινούργιο όπου χρειάζεται τελικό πέρασμα με ρελιάστρα και δράπανο όπως λέει και ο “Alexsot”.

    Αυτό που με ανησυχεί είναι οι πιέσεις καθώς βλέπω μετά το κλείσιμο, το δακτυλίδι του συγκεντρωτήρα (πάνω από την φούστα) να είναι πιεσμένο. Δοκίμασα με 20αρι συγκεντρωτήρα αλλά γίνεται κάπως βαθύτερο το κλείσιμο  μέσα όμως στα όρια. Με τον 20αρι το δακτυλίδι διατηρεί το σχήμα του.

    Τι να πω δεν ξέρω βαδίζω ψάχνοντας αφού δεν έχω προηγούμενη εμπειρία και θα δούμε. Σήμερα λέω να πάω στο σκοπευτήριο του Σχιστού να τα δοκιμάσω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    vagelisdr στις #35549

    Κώστα,

    Για το βαθούλωμα στη μέση, πρέπει να δοκιμάσεις και άλλους συγκεντρωτήρες αλλά και να ψάξεις λίγο τις ρυθμίσεις της μηχανής. Είναι λίγο πολύπλοκες για να εξηγηθούν γραπτώς, αλλά στο manual της μηχανής έχει φωτογραφίες με τα συνηθέστερα προβλήματα και σου εξηγεί ποιές ρυθμίσεις να αλλάξεις. Συνηθέστερα πρόκειται για την μεγάλη allen βίδα στο τέλος του βραχίονα και για την βίδα που ελέγχει το έμβολο που κάνει το κλείσιμο.

    Μην απογοητεύεσαι…πρώτα θα “καταστρέψεις” αρκετά φυσίγγια για να πετύχεις τις ρυθμίσεις που θέλεις, αλλά και για να μάθεις.

    Οι πιέσεις στο φυσίγγι μπορούν να μειωθούν από αρκετές ρυθμίσεις. Πρώτα από το έμβολο που βάζει τον συγκεντρωτήρα μέσα στο φυσίγγι (αυτό με το οποίο βάζουμε και το μπαρούτι και τα σκάγια. Δεύτερο, από το έμβολο που κάνει το προκαταρκτικό κλείσιμο, το τσάκισμα των χειλιών του κάλυκα. Και τρίτο από το έμβολο που κλείνει οριστικά το φυσίγγι.

    Θα σου πρότεινα, να αγοράσεις διαφανείς κάλυκες, για να ελέγχεις οπτικά το φυσίγγι σου σε κάθε στάδιο και να μπορείς να καταλάβεις τι συμβαίνει κάθε φορά.

    Που μένεις αλήθεια, μήπως μπορώ να πεταχτώ να σε βοηθήσω (εγώ μένω Παλλήνη)

    Βαγγέλης 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    263
    alexsot στις #35556

    Κωστα,

    1.70 Σοκολ με 32 γρ σκαγια και 22 χιλ συγκεντρωτηρα δεν επρεπε να σου δινει τετοιες πιεσεις. Ειναι οντως θεμα ρυθμισης της μηχανης. Εγω παιρνω τοσο πιεσμενο συγκεντρωτηρα με 1.80 Σοκολ, 33.5 γρ σκαγια και 22 χιλ συγκεντρωτηρα (μεγαλυτερος δηλαδη ογκος γωμωσης). Οπως σου ειπε και ο Βαγγελης, ειναι πιθανον η ρυθμιση στο τελικο κλεισιμο.

    Αλεξανδρος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #335163

    Βαγγέλη μου σ’ ευχαριστώ, μένω βέβαια αρκετά μακρια (Κορυδαλλός-έξω) δηλαδή στην άλλη άκρη.

    Αν νομίζεις οτι μπορείς να κάνεις το ταξίδι είτε έρχεσαι με το μετρό και σε πέρνω εγώ από τον σταθμό στα Σεπόλια, είτε αφήνεις το αυτοκίνητο σου στην Αττική οδό στην Εθνική Λαμίας και πάλι έρχομαι να σε πάρω.

    Την Μ. Πέμπτη δεν δουλεύω αν έχεις χρόνο οκ, αλλιώς το κανονίζουμε μετά το Πάσχα.

    Δεν είδα αν ο συγκεντρωτήρας  δέχεται την πίεση στο έμβολο που κάνει το τσάκισμα (το έμβολο τοποθέτησης του Σ/Α δεν τον πιέζει καθόλου), ασχολήθηκα περισσότερο με αυτόν που κλείνει το φυσίγγι ( η άλλεν είναι στο κατώ σημείο της ρύθμισης δεν την πείραξα) προσπάθισα όμως με την βίδα.

    Ίσως χρειάζεται να δοκιμάσω και με άλλο συγκεντρωτήρα.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων