ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,166 έως 9,180 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    63
    perdikas337 στις #383715

    καλημερα στην παρεα!! θελω να σας μεταβιβασω τον προβληματισμο μου… γεμισα καμποσα φυσιγγια με cx2000- MBx32 1,70 x 33 gr No 7 – θωδη 24 – *- 57,6. ολα τα πουλια επεφταν ζωντανα η εβγαζε πολλα πουπουλα και εκαναν πως επεφταν και πριν πεσουν ξανα πεταγαν. μετρησα ταχυτητα στο 1,5 μετρο απο την καννη 400 μ/δ. δεν καταλαβαινω τι παιζει… καθε βοηθεια η γνωμη δεκτη. φιλικα θωμας

    Για σου συναδελφε τομασο καιρο ειχαμε να σε δουμε χαθηκες, εγω νομιζω οτι πιεζεις πολυ τα σκαγια με το μεγαλο υψος του συγκεντρωτηρα, για δοκιμασε 22 χιλ. και πεσμας το αποτελεσμα……………………………………………………………………………………………………………..ΦΙΛΙΚΑ  ΠΑΝΤΑ ΠΕΡΔΙΚΑΣ 337……………………………………………..


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    63
    perdikas337 στις #383720

    Θελω να ευχηθω επισης συλυπητηρια στο συναδελφο Βικτωρα, ειμαι και εγω εγω σχετικα γνωστος στο φορουμ αλα δυστυχως δεν μπορεσα να μπω στο νεο αρτεμις με το παλαιο μου ονομα……………

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #383741

    λοιπον εχουμε και λεμε… τα περιφεριακα σκαγια εχουν μικροτερη κινητικη…φονικη ενεργεια..και για αυτο  πολλα θηραματα μαλλον ενω εχουν 2-4 σκαγια πανω τους  ειναι μισοζωντανα η ακομα χειροτερα κανουν φτερο και φευγου.ν

     νομιζω ολοι το λεμε αυτο.. νομιζω επισης οτι ολοι αποδιδουν το φαινομενο αυτο.. δηλ των περιφεριακων σκαγιων.. στην παραμορφωση που δεχονται κατα την πυροδοτηση του φυσιγγιου..γιατι ερχονται σε επαφη με την καννη αλαζουν σχημα  μετα απο την πιεση του τσοκ,,,,αρα επιβραδυνουν..και αρα εχουν μικροτερη κινητικη ενεργεια απο τα απομειναντα σφαιρικα αφου η ιδια μαζα που εχουν και τα δυο ..εισερχετε στον τυπο του υπολογισμου της ενεργειας με μονη διαφορα την ταχυτητα..ΣΩΣΤΑ????

    ΕΡΩΤΗΣΗ λοιπον προς ολους..

     γιατι πολλα φυσιγγια μαλληνης παρουσιαζουν μεγαλητερες συγγεντρωσειςαπο καποια με container??? εχοντας πανω κατω ιδια ταχυτητα ???

     και γιατι ενω τα πλαστικα μερη του container που σαν υλικο ειναι 7 φορες μαλακοτερο απο τον μολυβδο… δεν τελικα ,,προστατευουν τα σκαγια ???και βλεπουμε οτι και τα φυσιγγια με container εχουν αρκετα αδυναμα περιφεριακα σκαγια ???? μηπως τελικα τα περιφεριακα σκαγια δεν προερχονται απο τις διτοιχιστικες τρηβες???

    ….εχω συλεξει αρκετες φορες παραμορφομενα σκαγια απο το κεντρο μιας τουφεκιας αρκετα θα ελεγα…σε ποσοστο… και ειχαν την ιδια παραμορφωση μ αυτα που ηταν στην περιφερεια …..οπως εχω συλεξει πολλα σκαγια που ηταν σφαιρικοτατα και απο την περιφερεια,,εχοντας ομως την ιδια διατρηση επιφερει με εκεινα που ηταν παραμορφομενα…..

     απο τοτε αρκετοι ψυλοι εχουν μπει στ αυτια μου. και το ψαχνω… τωρα πως..θα σας πω σε μελλοντα χρονο..το βεβαιο ειναι πως απαντησεις στο θεμα μεσα απο τα βιβλια των θεοποιημενων συγγραφεων δεν εχω δει…

    τους αποκαλουν θεους… μεγαλους….

    αφου το γραφει ο κυπριδημος… ε ετσι ειναι και τελος…..( σαν παραδειγμα αναφερω το ονομα.. δεν εχω μονφη για τον κ κυπριδημο..προς θεου)

    νομιζω το πιστευε και μη ερευνα… ειναι κομματακι πολυ για τετοια θεματα.. και προσωπικα δεν καλυπτομαι..και το ψαχνω….

    θα κανω μετα και μια αναφορα για υπεργομωσεις… που φτανουν το διαμετρημα του αλλου οπλου… για παραδειγμα πως μπορει ναναι μια γομωση 25γρ ..(20αριου) ριγμενη απο 28αρι… λογικα χαλια,, αργη..ανομοιμορφη…τουλαχιστον τα βιβλια ευαγγελια των μεγαλων βλητικων ετσι λενε και το στηριζουν σε μεγαλες στηλες τριβες…κλπ… το βλεπουμε μετα αυτο…. 😉

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/08/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    89
    Vasilis.B στις #383777

    λοιπον εχουμε και λεμε… τα περιφεριακα σκαγια εχουν μικροτερη κινητικη…φονικη ενεργεια..και για αυτο πολλα θηραματα μαλλον ενω εχουν 2-4 σκαγια πανω τους ειναι μισοζωντανα η ακομα χειροτερα κανουν φτερο και φευγου.ν νομιζω ολοι το λεμε αυτο.. νομιζω επισης οτι ολοι αποδιδουν το φαινομενο αυτο.. δηλ των περιφεριακων σκαγιων.. στην παραμορφωση που δεχονται κατα την πυροδοτηση του φυσιγγιου..γιατι ερχονται σε επαφη με την καννη αλαζουν σχημα μετα απο την πιεση του τσοκ,,,,αρα επιβραδυνουν..και αρα εχουν μικροτερη κινητικη ενεργεια απο τα απομειναντα σφαιρικα αφου η ιδια μαζα που εχουν και τα δυο ..εισερχετε στον τυπο του υπολογισμου της ενεργειας με μονη διαφορα την ταχυτητα..ΣΩΣΤΑ???? ΕΡΩΤΗΣΗ λοιπον προς ολους.. γιατι πολλα φυσιγγια μαλληνης παρουσιαζουν μεγαλητερες συγγεντρωσειςαπο καποια με container??? εχοντας πανω κατω ιδια ταχυτητα ??? και γιατι ενω τα πλαστικα μερη του container που σαν υλικο ειναι 7 φορες μαλακοτερο απο τον μολυβδο… δεν τελικα ,,προστατευουν τα σκαγια ???και βλεπουμε οτι και τα φυσιγγια με container εχουν αρκετα αδυναμα περιφεριακα σκαγια ???? μηπως τελικα τα περιφεριακα σκαγια δεν προερχονται απο τις διτοιχιστικες τρηβες??? ….εχω συλεξει αρκετες φορες παραμορφομενα σκαγια απο το κεντρο μιας τουφεκιας αρκετα θα ελεγα…σε ποσοστο… και ειχαν την ιδια παραμορφωση μ αυτα που ηταν στην περιφερεια …..οπως εχω συλεξει πολλα σκαγια που ηταν σφαιρικοτατα και απο την περιφερεια,,εχοντας ομως την ιδια διατρηση επιφερει με εκεινα που ηταν παραμορφομενα….. απο τοτε αρκετοι ψυλοι εχουν μπει στ αυτια μου. και το ψαχνω… τωρα πως..θα σας πω σε μελλοντα χρονο..το βεβαιο ειναι πως απαντησεις στο θεμα μεσα απο τα βιβλια των θεοποιημενων συγγραφεων δεν εχω δει… τους αποκαλουν θεους… μεγαλους…. αφου το γραφει ο κυπριδημος… ε ετσι ειναι και τελος…..( σαν παραδειγμα αναφερω το ονομα.. δεν εχω μονφη για τον κ κυπριδημο..προς θεου) νομιζω το πιστευε και μη ερευνα… ειναι κομματακι πολυ για τετοια θεματα.. και προσωπικα δεν καλυπτομαι..και το ψαχνω…. θα κανω μετα και μια αναφορα για υπεργομωσεις… που φτανουν το διαμετρημα του αλλου οπλου… για παραδειγμα πως μπορει ναναι μια γομωση 25γρ ..(20αριου) ριγμενη απο 28αρι… λογικα χαλια,, αργη..ανομοιμορφη…τουλαχιστον τα βιβλια ευαγγελια των μεγαλων βλητικων ετσι λενε και το στηριζουν σε μεγαλες στηλες τριβες…κλπ… το βλεπουμε μετα αυτο….

    http://www.youtube.com/user/markchalaris?feature=guide

    Εγω Μαρκο θα περιμενω με αγωνια!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    236
    KIKLADES στις #383963

    λοιπον εχουμε και λεμε… τα περιφεριακα σκαγια εχουν μικροτερη κινητικη…φονικη ενεργεια..και για αυτο πολλα θηραματα μαλλον ενω εχουν 2-4 σκαγια πανω τους ειναι μισοζωντανα η ακομα χειροτερα κανουν φτερο και φευγου.ν νομιζω ολοι το λεμε αυτο.. νομιζω επισης οτι ολοι αποδιδουν το φαινομενο αυτο.. δηλ των περιφεριακων σκαγιων.. στην παραμορφωση που δεχονται κατα την πυροδοτηση του φυσιγγιου..γιατι ερχονται σε επαφη με την καννη αλαζουν σχημα μετα απο την πιεση του τσοκ,,,,αρα επιβραδυνουν..και αρα εχουν μικροτερη κινητικη ενεργεια απο τα απομειναντα σφαιρικα αφου η ιδια μαζα που εχουν και τα δυο ..εισερχετε στον τυπο του υπολογισμου της ενεργειας με μονη διαφορα την ταχυτητα..ΣΩΣΤΑ???? ΕΡΩΤΗΣΗ λοιπον προς ολους.. γιατι πολλα φυσιγγια μαλληνης παρουσιαζουν μεγαλητερες συγγεντρωσειςαπο καποια με container??? εχοντας πανω κατω ιδια ταχυτητα ??? και γιατι ενω τα πλαστικα μερη του container που σαν υλικο ειναι 7 φορες μαλακοτερο απο τον μολυβδο… δεν τελικα ,,προστατευουν τα σκαγια ???και βλεπουμε οτι και τα φυσιγγια με container εχουν αρκετα αδυναμα περιφεριακα σκαγια ???? μηπως τελικα τα περιφεριακα σκαγια δεν προερχονται απο τις διτοιχιστικες τρηβες??? ….εχω συλεξει αρκετες φορες παραμορφομενα σκαγια απο το κεντρο μιας τουφεκιας αρκετα θα ελεγα…σε ποσοστο… και ειχαν την ιδια παραμορφωση μ αυτα που ηταν στην περιφερεια …..οπως εχω συλεξει πολλα σκαγια που ηταν σφαιρικοτατα και απο την περιφερεια,,εχοντας ομως την ιδια διατρηση επιφερει με εκεινα που ηταν παραμορφομενα….. απο τοτε αρκετοι ψυλοι εχουν μπει στ αυτια μου. και το ψαχνω… τωρα πως..θα σας πω σε μελλοντα χρονο..το βεβαιο ειναι πως απαντησεις στο θεμα μεσα απο τα βιβλια των θεοποιημενων συγγραφεων δεν εχω δει… τους αποκαλουν θεους… μεγαλους…. αφου το γραφει ο κυπριδημος… ε ετσι ειναι και τελος…..( σαν παραδειγμα αναφερω το ονομα.. δεν εχω μονφη για τον κ κυπριδημο..προς θεου) νομιζω το πιστευε και μη ερευνα… ειναι κομματακι πολυ για τετοια θεματα.. και προσωπικα δεν καλυπτομαι..και το ψαχνω…. θα κανω μετα και μια αναφορα για υπεργομωσεις… που φτανουν το διαμετρημα του αλλου οπλου… για παραδειγμα πως μπορει ναναι μια γομωση 25γρ ..(20αριου) ριγμενη απο 28αρι… λογικα χαλια,, αργη..ανομοιμορφη…τουλαχιστον τα βιβλια ευαγγελια των μεγαλων βλητικων ετσι λενε και το στηριζουν σε μεγαλες στηλες τριβες…κλπ… το βλεπουμε μετα αυτο….

    http://www.youtube.com/user/markchalaris?feature=guide

    Αγαπητέ φίλε  mark cal20

     

    Θα ήθελα να καταθέσω την γνώμη μου για το ζήτημα που έθεσες

    Ο συγγεντρωτηρας δεν ανοίγει μέσα στην κάνη αλλά έξω από αυτήν , οπότε τα πλαϊνά σκάγια δεν έχουν κανένα λογο τριβής με τα τοιχώματα της κάνης, Ίσως μόνο αυτά που περισσεύουν λίγο πάνω από τον συγγεντρωτηρα. Κατά την κίνηση τους μέσα στην κάνη , λόγω αδράνειας , ο κύλινδρος των σκαγιών σίγουρα  πιέζεται καθ ύψους , και  αυξάνει σε πλάτος αλλά σε αυτήν την περίπτωση η πίεση αυτή μεταφέρεται σε όλα τα σκάγια κάθετα στον άξονα του φυσσιγιου, ίσως με περισσότερα αποτελέσματα στα περιφερειακά σκάγια που ακουμπάνε τον συγγεντρωτηρα.Γι΄αυτό πιστεύω ότι στους ριγμένους συγγεντρωτηρες  είναι αποτυπωμένα στο εσωτερικό τους τα σημάδια των σκαγιών

    Κατά την κίνηση τους στον αέρα τα περιφερικά λόγω έλλειψης άλλων σκαγιών μπροστά αντιμετωπίζουν μεγαλύτερη αντίσταση από τον αέρα απ΄ότι τα κεντρικά και εσωτερικα.Για να γίνει πιο κατανοητό αυτό που λέω είναι σαν να τρέχουν δυο μηχανάκια στην εθνική το ένα με ελεύθερο δρόμο και το άλλα πίσω ακριβώς από τον όγκο μιας νταλίκας.( περίπου μπαίνει και η λογική των φυσιγγιών με δυο νούμερα με τα ψιλά να είναι πίσω από τα χοντρά).Άρα τα περιφερικά έχουν κάθε λόγo να χάνουν ευκολότερα την κινητική τους ενέργεια

    Τώρα  για τα φυσίγγια της μάλλινης  , από απλή περιέργεια , λέω να κάνω συγκριτική δοκιμή σε χαρτί για να το δω, γιατί μου κίνησε το ενδιαφέρον αυτό που είπες

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #383972

    Ναι αλλα τα σκαγια παραμορφωνονται οχι μονο επειδη ακουμπανε στα τοιχωματα του οπλου, αλλα και επειδη συμπιεζονται μεταξυ τους. Αρα θεωρητικα οποιοδηποτε σκαγι της γομωσης, οπουδηποτε και αν ειναι, μπορει να χασει το σφαιρικο του σχημα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    262
    classicdoubles στις #383977

    ΦΙΛΕ ΒΙΚΤΩΡΑ, ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΜΕ ΕΣΕΝΑ?   ΛΕΣ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #383982

    αγαπητε κυκλαδες

     δωσε μια προσοχη στα ακολουθα

       1 . τα σημαδια στα τοιχωματα του συγγεντρωτηρα..βαση νομου φυσικης εχουν γινει απο τα μεγαλητερης σκληροτητας σκαγια αφου ειναι σαφως μαλακοτερο υλικο.

    αρα δεν τρυβονται με την καννη …..αρα η δημιουργεια σκαγιων  με χαμενη την σφαιρικοτητα..ειναι προιον απο τρυβες πιεσης μεταξυ των σκαγιων γενικοτερα μεσα στην μαζα των σκαγιων,,,,,..σωστα????

    αρα σε καμια περιπτωση τα σκαγια που θα βρουμε σαν περιφεριακα στην δοκιμη μας δεν θα προερχονται απο αυτα που ηταν στην εξωτερικη μερια της γομωσης…

    2   πολλα σκαγια του κεντρου ειναι με αλοιωμενη σφαιρικοτητα αλλα παρ αυτα εχουν βρεθει στο κεντρο.. και εχουν πολλες φορες και την ιδια διατρηση με καποια σφαιρικα επισης του κεντρου… οπως επισης στην περιφεριακη περιοχη μιας κατανομης εχουν βρεθει σκαγια σφαιρικοτατα..που λογικα θαπρεπε να ηταν στο κεντο της τουφεκιας,,αν θεωρησουμε δεδομενο το θεωρημα οτι τα σφαιρικα παν γρηγοροτερα και διατηρουν σχετικα καλητερη πτηση… και για αυτο πανε σε κεντρικη θεση..σε αντιθεση με αυτα που εχουν χαση την γεωμετρια τους..

    3 αν λοιπον η καταστροφη των σκαγιων ειναι ενα δεδομενο που κοστιζει μεγαλη ποσοτητα σκαγιων που θα εκτραπουν..τοτε σε μια γομωση μαλληνης οπου ολος ο πλευρικος αριθμος σκαγιων..( που ειναι τουλαχιστον το 25% του βαρους της γομωσης ) τριβει με τα χαλυβδυνα τοιχωματα της καννης χωρις καμια προστασια,,με ταχυτητες τουλαχιστον 400μ/δ και πιεση 650 μπαρ… θαπρεπε να βλεπουμε φυσιγγι διασπορας..φοβερα ανοιχτο!!!!! ελα ομως που αυτο δεν συμβαινει….

     αρα καπου καπως αλοιως τα πραγματα συμβαινουν…..

    παραθετω δυο δοκιμες φυσιγγιων 28γρμ για 20αρι με jk6

    ενα με μαλληνη ,,,ενα με container B/P

    βλεπουμε πως τα ποσοστα συγγεντρωσης ειναι τα ιδια.. η ποιοτητα κατανομης μαλλον ελαφρα καλητερη στην μαλληνη… αλλα μεγαλη διαφορα σε ταχυτητες.. το μαλληνης στα τα 407 μ/δ ενω το αλλο τα 380 μ/δ βεβαια υπαρχει μια διαφορα στην πυριτιδα που λογικα δεν ειναι //στην μαλληνη εχουμε 1,35χ28 με μεσαιο καψουλι… στην αλλη 1,30χ28  γρηγορο καψουλι.. λογικα ειναι το ιδιο… βλητικα ομως εχουμε 27 μ/δ διαφορα…

     κανω εδω και την παραθεση με αλλο ενα φυσιγγιο συγκεντροτηρα .. που παω να πιασω την ταχυτητα της μαλληνης αλλα με συγγκεντρωτηρα…… λογικο…????

     και ναι το κανω… η ταχυτητα ερχετε,,, βαζωντας την γομωση της μαλληνης με συγγεντρωτηρα ..αλλα το ποσοστο παει περιπατο….. 66% και η ταχυτητα οριακα πανω απ τα 4οο μ/δ….( ειναι η φωτο container 2 )

     στην ουσια εδω βλεπουμε μια σαφεστατη υπεροχη της μαλληνης…σε ολα τα σημεια… που ειναι λοιπον τα αποτελεσματα των χαλασμενων σκαγιων που λογικα θαχε η μαλληνη εκδωση αυτου του φυσιγγιου???

     να σημειωσω δε πως τα φυσιγγια εχουν φτιαχθει απο τον ιδιο καλλυκα ειναι με αστεροιδες 8 πτυχων σε ολες τις περιπτωσεις.. και το βαθος ρελιασματος καθως και το βαθος πριν το τελικο κλεισημο των φυσιγγιων παντα το ιδιο σε ολες τις περιπτωσεις..

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    236
    KIKLADES στις #384018

    Ναι αλλα τα σκαγια παραμορφωνονται οχι μονο επειδη ακουμπανε στα τοιχωματα του οπλου, αλλα και επειδη συμπιεζονται μεταξυ τους. Αρα θεωρητικα οποιοδηποτε σκαγι της γομωσης, οπουδηποτε και αν ειναι, μπορει να χασει το σφαιρικο του σχημα.

    Α ρε αδελφε, γιατι βιαστηκες τοσο να φυγεις; Σου ευχομαι ηρεμα νερα και καλες ψαριες.

    Σωστα …….. με περισσότερες πιθανοτητες παραμορφωσης τα κεντρικά  που ακουμπανε μολυβι με μολυβι γιατι  τοτε τα περιφεριακα πιεζοντας το πλαστικό του συγγεντρωτηρα  που η επαφη ειναι μολυβι με πλαστικο θα  παραμορφωνε τον συγγεντρωτηρα διατηρώντας απο την εξωτερικη τους πλευρα την σφαιρικότητα τους

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    236
    KIKLADES στις #384035

    1 . τα σημαδια στα τοιχωματα του συγγεντρωτηρα..βαση νομου φυσικης εχουν γινει απο τα μεγαλητερης σκληροτητας σκαγια αφου ειναι σαφως μαλακοτερο υλικο. αρα δεν τρυβονται με την καννη …..αρα η δημιουργεια σκαγιων με χαμενη την σφαιρικοτητα..ειναι προιον απο τρυβες πιεσης μεταξυ των σκαγιων γενικοτερα μεσα στην μαζα των σκαγιων,,,,,..σωστα????

    Παρα πολύ σωστα ………

    2 αν θεωρησουμε δεδομενο το θεωρημα οτι τα σφαιρικα παν γρηγοροτερα και διατηρουν σχετικα καλητερη πτηση…

    Αντίσταση ή οπισθέλκουσα (Drag) ονομάζεται η δύναμη η οποία έχει τον ίδιο φορέα με αυτόν της ταχύτητας, αλλά αντίθετη φορά, και εμφανίζεται κατά την κίνηση αντικειμένων εντός ρευστού. Η παρουσία της δύναμης οφείλεται στη διαφορετική πίεσηη οποία επικρατεί στις δύο πλευρές ενός σώματος. Μαθηματικά η αντίσταση εκφράζεται ως:

    d=1/2 * c*ρ*a*u*u

    όπου:

    Cd: Συντελεστής αντίσταση σώματος (εξαρτάται κατά βάση από τη γεωμετρία)
    ρ: Πυκνότητα του ρευστού
    Α: Η μέγιστη μετωπική επιφάνεια του κινούμενου σώματος
    u: Η σχετική ταχύτητα σώματος-ρευστού

    παραμορφωμενα σκαγια=μεγαλυτερη αντισταση=μεγαλυτερη μειωση της αρχικης ενεργειας=μικροτερη ταχυτητα

    3 αν λοιπον η καταστροφη των σκαγιων ειναι ενα δεδομενο που κοστιζει μεγαλη ποσοτητα σκαγιων που θα εκτραπουν

    Θα εκτραπουν ή θα συνεχίσουν σε ευθεια γραμμή με μειωμενη ταχυτητα ( ειναι ενα θεμα αυτο….)

    3..τοτε σε μια γομωση μαλληνης οπου ολος ο πλευρικος αριθμος σκαγιων..( που ειναι τουλαχιστον το 25% του βαρους της γομωσης ) τριβει με τα χαλυβδυνα τοιχωματα της καννης χωρις καμια προστασια,,με ταχυτητες τουλαχιστον 400μ/δ και πιεση 650 μπαρ… θαπρεπε να βλεπουμε φυσιγγι διασπορας..φοβερα ανοιχτο!!!!!

    Θεωρητικά σωστα … ( Προταση … μήπως η μαλλινη καταλαβαινει καλυτερα το τσοκ ???? … επειδη δεν μεσολαβει αναμεσα στο τσοκ και στα σκαγια το πλαστικο του συγγεντρωτηρα .. που μπορει να επιφερει καποια παραμορφωση στην στηλη .. ενω στην μαλλινη την στηλη την διαμορφωνει 100% μονο το τσοκ ??? )

    ελα ομως που αυτο δεν συμβαινει…. αρα καπου καπως αλοιως τα πραγματα συμβαινουν….. παραθετω δυο δοκιμες φυσιγγιων 28γρμ

    Εδώ με εκανες κοκορετσι !!!!!!!!!!!!!!!!! Δεν το πιστευα στα ματια μου …. οι ταχυτητες ιδιαιτερα και μετα οι κατανομες ……Αλλα για να υπαρχει ενα κοινο σημειο αναφορα δεν κανεις την ιδια δοκιμη αλλα τα χαραχτηριστικα των φυσσιγιων να ειναι ακριβως ιδια.Καψουλι ιδιο , μπαρουτι ιδιο,σκαγια ιδια. ……. ταχυτητες και κατανομες …… Ετσι ξεκινας απο ιδιο  αρχικο σημειο  την μελετη και μπορεις να τροποποιεις εναν εναν τους παραγοντες και βρισκεις ευκολοτερα την επιδραση του

    ΥΣ .. Αν εριχνες την μαλλινη με 1* τι θα εβγαζε ??? Προφανως 100% και ολική διαμετρο 60 εκατοστα ………………..!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/08/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    89
    Vasilis.B στις #384059

    Μαρκο,δηλωνω κοκορετσι και εγω  😆 οπως και ο φιλος ΚIKLADES πιο πανω..Ειναι μια δοκιμη με ακριβως ιδια χαρακτηριστικα φυσιγγιων.Τι να πω!!!!!!!!!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #384063

    με αυτες τις συγγκεντρωσεις της ταξεως του 90% στα 25μ με 4αστρα καλυψη σχεδον αριστη του 1χ1…. ποιος ο λογος χρησης του απαραδεκτου κατ εμε τσοκ 1αστρο??? ( τη χρηση του την θεωρω κατι σαν κακιας ποιοτητας σκονακι σε διαγωνισμα)

     ειναι πασιφανες οτι στα 30μ αυτη η τουφεκια θα παραμενει φονικοτατη και στα 30.. μενοντας στο 4αρι…  ναι ναι 4 αρι !!!

    φυσικα καταλαβαινεις πως με 3αρι… τα 35μετρα τα εχει οχι απλα στο τσεπακι…κατι παραπανω…….

    το φουλ τι να το κανω?????? να ανεβασω ποσοστο…. πανω απ αυτο που βλεπεις  ?????  να το κανω τι??? να ανεβασω ταχυτητα ??? 407 μ/δ με τεσαρι βγαζει……

     περαν του βλητικου παραδειγματος που σου θετω…..που νομιζω καλυπτει τα μπορει μιας μαλληνης αλλα και τα δεν μπορει ενος περιεκτη…

    σε διαβεβαιω ,,,αλλα αυτο μονο με λογια..γιατι δεν διαθετω gun camera πως κυνηγαω και τρυγωνι και περδικα με στησημο του οπλου 4-3… ασε που στην περδικα πολλες φορες αναλογα του τερεν παω σε κυλινδρο -3 . οι καταβολες ειναι δεδομενες… ασε που και με τα 26γρμ που ειναι η γομωση στανταρ μου μια χαρα δουλευει.

    μην ειμαστε απολυτοι πως τα παραμορφωμενα πανε παντα δευτερα και υδρωμενα και ασθενικα στο στοχο… οπως ειπα εχω συλεξει απο δοκιμια σε φελιζολ μεγαλης πυκνοτητας παραμορφωμενα σκαγια.. ναναι στο κεντρο… και ναχουν παει τοσο βαθια οσο και τα σφαιρικα… και εχω συλεξει και σφαιρικοτατα σε διαβαβαιω απο την περιφερεια της κατανομης…που ομως ειχαν φτωχοτερη διατρηση…

    και περι ου ο λογος οι νεες τασεις χαμηλοτερου συντελεστη τρυβης απαιτουν μικροπολιεδρικες επιφανειες,,απ οτι λειες… 😉

     και να παμε στην ουσια του θεματος… οπως βλεπεις αλλα και εγω ..και συμφωνω εν μερει με την θεωρια… το φυσιγγιο της μαλληνης αν και δεχετε μεγαλητερες καταπονησεις… δινει πολυ καλητερο βλητικο αποτελεσμα… αρα δυο απαντησεις παιζουν… η τα σκαγια δεν παραμορφωνονται στην μαλληνη γομωση…που δεν ειναι πιθανο.. η παραμορφωνονται.. αλλα δεν επιρεαζουν το βλητικο αποτελεσμα  το οποιο και μαλλον η δοκιμη που παρεθεσα το αποδεικνιει…

    βεβαια θα πει καποιος πως ειναι τα ποσοστα διατρησης???σας βεβαιω λοιπον πως στα δοκιμια που κανω σε καταλογους που τοποθετουνται σε επιφανεια 70χ70… ( 6 τηλ καταλογοι ) η διαφορα διατρησης σε σχεση με του συγγκεντρωτηρα δεν εδωσε απολυτως καμια ΑΔΥΜΑΝΙΑ  στο θεμα αυτο… το αντιθετο θα ελεγα!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #384068

    ρε!!! σταματατε τα κοκκορετσια..και μ ανοιγετε την ορεξη και ειμαι και παιδι του τσιπουρου……..

    ΑΑΑΑ τα φυσιγγια ειναι τα ιδια ιδια σκαγια ιδια καλυκκακια.. παιζω με 1000 και 686..και μετα με 1000..δειτε στα ανω δεξια τα δεδομενα καθε τουφεκιας και θα δειτε πως.. κατι αλλο συμβαινει….. δεν ξερω να πω ακομα..και εγω το ψαχνω οπως ειπα ακομα με καποια τεστ.. θα απαντησω ομως οσο συντομα εχω καποια πιστηκη και χαρτομετρουμενη αποδειξη…

     θα σας θεσω τωρα μια φωτο απο τροπους πειραματισμου… αλλα και για οσουν εχουν ορεξη.. να κανουν τετοια φυσιγγια εχει μεγα ενδιαφερον…..

     λεπτομεριες περι αυτου  σε λιγο οκ???

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    4532
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/04/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    85
    vti-chris στις #384718

    Μάρκο η τρίτη ιδέα μπορεί να υλοποιηθεί καλύτερα αν γνωρίζαμε και ποιά σκάγια σε μια κανονική γόμωση θα πάνε πρώτα στο στόχο…τα κεντρικά ή τα πλαϊνά??

    Τα πρώτα στο βύσμα ή τα πίσω στο βύσμα???

     

    Αν γνωρίζαμε τις απαντήσεις στα πιο πάνω ερωτήματα…μια προσεκτική επιλογή μεγέθους σκαγιών θα μείωνε αισθητά το θέμα με την ουρά των σκαγιών στον αέρα.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,166 έως 9,180 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων