ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,301 έως 9,315 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #388881

    Απλα να ξερεις τοτε οτι με τη Lee  τα ογκομετρικα ειναι σταθερα, και οχι ρυθμιζομενα, οποτε μπορει να μη βρεις το νουμερο ακριβως του bushing που να ριχνει τη ποσοτητα που θες. Οποτε ή το πειραζεις αυξανωντας την εσωτερικη ογκομετρια, ή συμπληρωνεις τη δοση στη ζυγαρια. Η δευτερη λυση ειναι χρονοβορα, η πρωτη ομως, αν χρειαστει να αλλαξεις πυριτιδα, ή αλλαξει χαρακτηριστικα η πυριτιδα,  ισως το συγκεκριμενο bushing να μην ειναι πλεον το σωστο.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    12
    Αργύρης K. στις #388885

    Το γνωρίζω αυτό. Σε πρώτη φάση μάλλον θα τη χρησιμοποιώ αποκλειστικά και μόνο για καλιμπράρισμα/κλείσιμο, ίσως και για τα σκάγια. Την πυρίτιδα θα τη βάζω χειροκίνητα. Σε δεύτερο χρόνο θα δοκιμάσω να «πειράξω» τα ογκομετρικά της. Για τις πυρίτιδες που αναφέρω τι γνώμη έχεις; Αν και παλιότερα τη JK6 μάλλον τη χρησιμοποιούσες αρκετά…

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #388889

    Kαι για τις 2 εχω καλη αποψη, αν και γενικα για ολες εχω καλη αποψη, οσες εχω δουλεψει δηλαδη.

    Η Αquila για τσιχλοφυσιγγο ειναι αριστη, ειναι και μεγαλου ογκου, και ευκολοδουλευτη. Επισης φοβερο συν, η τιμη της, αν και δεν ειναι και το μεγαλυτερο κοστος σε ενα φυσιγγι αυτο. Απο την αλλη η JK6 ειναι ακριβοτερη, αλλα επισης σχετικα σταθερη πυριτιδα στους καιρους, για οσο την δουλεψα δηλαδη. Δε ξερω τι λεει ομως απο παρτιδα σε παρτιδα, λογω του οτι δεν αγορασα αλλη ποσοτητα, εκτος του κιλου που ειχα παρει καποτε.

    Η Αquila μαζι με την Α1 ειναι οι πυριτιδες που συστηνω σε οσους θελουν να ξεκινησουν. μεγαλου ογκου (αν βαλεις παραπανω ποσοτητα το παιρνεις αμεσως χαμπαρι), συγχωρουν μικροδιακυμανσεις στο βαρος που θα γεμισεις χωρις να σηκωνουν τις πιεσεις στο Θεο, και συνεργαζονται καλα με σχεδον ολα τα μεσης και υψηλης ισχυος καψουλια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #388938

    Αργυρη καλημερα

     

    Μαζι με τη μηχανη, φανταζομαι εχεις αγορασει και ζυγαρια; Αν οχι, σκεψου και την αγορα καποιας, γιατι ειναι απαραιτητη.

    καποιος μου «δανειζεται» τις φωτογραφιες

    http://www.zougla.gr/greece/article/dema-me-fisigia-entopistike-sto-aerodromio-irakliou

    Α ρε αδελφε, γιατι βιαστηκες τοσο να φυγεις; Σου ευχομαι ηρεμα νερα και καλες ψαριες.

    Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε 3 ώρες, 33 λεπτά πριν από τον victz.

    τοσα πολλα φυσιγγια ??? δεν λεει το αρθρο αν ειναι για τσιχλα… κριμα…

    βυκτωρα οντως δικη σου ειναι η φωτο????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #388947

    Nαι  🙂

    Εμπνεω τους αρθρογραφους….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    179
    mixalos στις #389061

    Αργυρη καλημερα Μαζι με τη μηχανη, φανταζομαι εχεις αγορασει και ζυγαρια; Αν οχι, σκεψου και την αγορα καποιας, γιατι ειναι απαραιτητη. καποιος μου «δανειζεται» τις φωτογραφιες http://www.zougla.gr/greece/article/dema-me-fisigia-entopistike-sto-aerodromio-irakliou

    Α ρε αδελφε, γιατι βιαστηκες τοσο να φυγεις; Σου ευχομαι ηρεμα νερα και καλες ψαριες.

    Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε 11 ώρες, 13 λεπτά πριν από τον victz.

    Και ελεγα και γω ρε Βικτωρα γνωστη φωτογραφια , που την εχω ξαναδει , αλωστε δεν ειναι η πρωτη φορα που “δανειζονται” φωτο. 😆

    Αυτη σου η ζυγαρια με μπερδευε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #389144

    Kαλημερα Μιχαλη

    Η ζυγαρια ειναι χαρακτηριστικη. Πηρα και ηλεκτρονικη φετος, αλλα δοκιμασα μερικες φορες, και δε με ενθουσιασε  😕

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    12
    Αργύρης K. στις #389158

    Παρέλαβα τα πρώτα «φορτία». Συγκρίνοντας το ζύγισμα της Hornady με εκείνο της ζυγαριάς ενός φίλου, οι διαφορές που εντοπίστηκαν ήταν της τάξης του 0,005. Στα εκατοστά του γραμμαρίου, συμφωνούσαν μια χαρά. Όλα βαίνουν καλώς για την ώρα…

    Και μία ερώτηση: Από κάποια «σφαγμένα» φυσίγγια που έχω, εκτός από τα σκάγια που μπορώ να χρησιμοποιήσω, υπάρχει κάτι άλλο; Η πυρίτιδα, υποθέτω πως όχι. Για το βύσμα έχω κάποιες αμφιβολίες επίσης, αφού είναι τόσο καιρό γεμισμένο, θα έχει μεταβληθεί προφανώς και η ανάρτησή του. Το καψύλι ; Μπορεί να αφαιρεθεί με ασφάλεια και να επαναχρησιμοποιηθεί;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #389179

    Σκαγια σιγουρα μπορεις να χρησιμοποιησεις. Πυριτιδα υπο προυποθεσεις επισης ναι. Το καψουλι σιγουρα ναι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    12
    Αργύρης K. στις #389187

    Ευχαριστώ πολύ Βίκτωρα. Και κάτι άλλο:

    Παρατήρησα κάτι και μου έχει κινήσει την περιέργεια. Σε κάποια σφαγμένα Lambro biturbo, ζύγισα 1,96 TECNA x 36gr. To site του
    ς, στην καρτέλα για ιδιογομωτές, όντως προτείνει τέτοιες ποσότητες. Σε όλες τις ταμπέλες όμως που έχω κοιτάξει πχ Gualandi, τη δίνουν στο 1,7! Να υποθέσω πως πρόκειται για διαφορά παρτίδας που έχει αγοράσει το Ελληνικό εργοστάσιο; Ή μήπως οι ταμπέλες τύπου Gualandi, πλέον έχουν ξεπεραστει ανεπιστρευτεί;

    Βέβαια να σημειώσω πως δε σκοπεύω να ασχοληθώ με τόσο «ζόρικες κυρίες» προς το παρόν, απλά το αναφέρω σα ενδεικτικό παράδειγμα, γιατί η διαφορά είναι μεγάλη! Μήπως υπάρχουν ανάλογες και σε άλλες πυρίτιδες;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #389190

    Aπο παρτιδα σε παρτιδα, αρκετες πυριτιδες εχουν διαφορες. Ομως μπορει ο Χ κατασκευαστης να μειωνει το κοστος του, βαζοντας λιγοτερη ποσοτητα πυριτιδας αλλα πιο δυνατο καψουλι, και κανοντας τις δοκιμες να βρισκει την γομωση που τον εξυπηρετει. Υποψιν οτι η συγκεκριμενη βιοτεχνια εχει και κανονακι οποτε τα φυσιγγια τους δοκιμαζονται ετσι και αλλιως πριν βγουν στην αγορα.

    Εσυ ομως σαν ιδιογωμοτης, μπορεις να βρεις διαφορες συνταγες, και να τις διασταυρωσεις. Να ξεκινησεις πχ απο την συνταγη που σου προτεινει το χαμηλοτερο βαρος πυριτιδας – σκαγιων, και να πειραματιστεις απο κει και πανω. Αν φυσικα εχεις προσβαση σε κανονακι, μεσω γνωστου, τα πραγματα ειναι πιο καλα. Αλλα γενικα οι συνταγες ειτε του Gualandi, ειτε απο τις εταιριες , ειναι περισσοτερο πληροφοριακες, και σου δινουν μια ιδεα απο που να ξεκινησεις το πειραματισμο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #389351

    φημες λενε , οτι τρελαμενος ιδιογομωτης σε σημερινες δοκιμες με SP2  διελυσε ενα αυτοσχεδιο πινακα δοκιμων , ειναι λιγο γρηγορη η ατιμη …….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    158
    zabalaveri στις #389359

    😀 😀 μονο τον πινακα οργοσε και το χοραφη γηρο γηρο :mrgreen: :mrgreen:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #389383

    παιδια σιγα.!!!!!!. εδω ειναι φορουμ ιδιογομωσης..

    ,,,,,,,,μηπως θελατε να το ποσταρετε σε φορουμ με καταδαφισεις και αγροτικα θεματα και κανατε λαθος????? 🙄

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    158
    zabalaveri στις #389392

    παιδια σιγα.!!!!!!. εδω ειναι φορουμ ιδιογομωσης.. ,,,,,,,,μηπως θελατε να το ποσταρετε σε φορουμ με καταδαφισεις και αγροτικα θεματα και κανατε λαθος?????

    http://www.youtube.com/user/markchalaris?feature=guide

    :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: λες

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,301 έως 9,315 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων