ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,526 έως 9,540 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    470
    xxpetros στις #400039

    ευχαριστω παρα πολυ!!! με υγεια η αυριανη μερα!!!!

    Χρονια πολλα και καλα !!!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    158
    zabalaveri στις #400058

    βρε παιδια σηλανς καταρχην δεν δηνο τηποτα στην τηχη ταχο μελετηση και δοκημαση,απο κοσκηνο απο προτα ξερο παρα πολη καλα τη ειναι και τη κανουν ποτε δεν λεο κατη στο περηπου τοχο δει προτα εγω προσοπηκα τη κανη και μετα τη μπαρ βγαζη,ψαχνομε σηνεχως πεστο τρελα εμενα μαρεση,αλα παντα απολα ξερο παρα πολη καλα τη δηνο και τη κανει αυτο που δηνο και ο λογος τοχο δοκημαση και ξερο τη δηνη και ξερο και ποσα μπαρ,ταχητητες δηνη και οχη μπαρουφες μονο δοκημες σε πηνακα και σε κανονακι τοτε μονο πηστεβο  το τη κανει και το τη δηνη 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #400061

    Εύχομαι σε όλους τους φίλους αλλά και σε κάθε “‘άτομο” ξεχωριστά 😉 Χρόνια Πολλά και καλά Χριστούγεννα  για σας και τις οικογένειές σας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    158
    zabalaveri στις #400064

    χρονια πολα σε ολους παντα με υγεια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    158
    zabalaveri στις #400110

    Δίνε Χριστέ μου όπως μπορείς
    μα Εσύ θα βρεις τσι τρόπους
    Χρόνια πολλά Χρόνια καλά
    σ΄ όλης τση γης τσ΄ ανθρώπους

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #400118

    γεια σας συναδελφοι! λοιπον εχω καψουλια 686 και cx2000 πυριτιδα G3000 μηπως εχετε καμια συνταγη για 28 εως 32 γρ?????? τι γνωμη εχετε για την G3000??? δεν εχω ασχολιθει παλι με αυτην την πυριτιδα!!!!!

    1.56 x31 με καψουλι cx2000, βυσμα 24αρι, και κλεισιμο αστερι.

    Καλα Χριστουγεννα σε ολους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    37
    Antonis Stamatiou στις #400258

    Δημητρης Benelli wrote:
    η ΜΒ ειναι κλασσικη 34 γρ πυριτιδα , την εχω δουλεψει απο 28 εως και 36 γρ , αλλα στα 34 παιρνει το αριστειο

    ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΑ 34 Κ ΕΛΑΦΡΩΣ ΠΙΟ ΠΑΤΗΜΕΝΗ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ ΤΗΣ…

    ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ Ο aris_kalamata ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΛΙΓΟ ΤΩΡΑ ΠΙΑ…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #400283

    Χρονια πολλα καλα Χριστουγεννα σε ολους και τις οικογενειες σας να εχετε υγεια και καλες ιδιογομωσεις!!! 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    37
    Antonis Stamatiou στις #400322

    γεια σας συναδελφοι! λοιπον εχω καψουλια 686 και cx2000 πυριτιδα G3000 μηπως εχετε καμια συνταγη για 28 εως 32 γρ?????? τι γνωμη εχετε για την G3000??? δεν εχω ασχολιθει παλι με αυτην την πυριτιδα!!!!!

    Στα 28gr. γραμμαρια αν θες ξεκινα με 1,49 μπαρουτι για G3000. Τωρα για καθε 1gr. σκαγια που θα ανεβαινεις θα βαζεις 0,02gr. μπαρουτι, ενω στις αλλες πυριτιδες βαζουμε 0.05gr. Αυτη ειναι μια αρχη για την g3000, με cx2000 καψουλια… (of the record εχει δοκιμαστει το 1,63×33 με πολυ αξιοπιστα αποτελεσματα…) Για βυσματωσεις θα πρεπει να πειραματιστεις λιγο γιατι δεν θελω να αναφερθω… Να εχεις υπ’οψιν σου ομως οτι το φυσιγγι σου θα πρεπει να κλεισει στα 11.4χιλ. απο το αρχικο μεγεθος του καλυκα (τελειωμενο-ρελιασμενο) για να εισαι ασφαλεις…

    ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ, ΑΝΤΩΝΗΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    205
    sot στις #400604

    Καλησπέρα. Έχει ασχοληθεί κάποιος με τα καλούπια για μονόβολα της Lee και τις συνταγές που δίνει; Για την ακρίβεια διαβάζω αντικρουόμενες απόψεις, π.χ. κάποιοι φαίνεται να τα πάνε πολύ καλά με κολλημένους κομμένους συγκεντρωτήρες στην βάση (σαν brenneke), κάποιοι άλλοι με το ακριβώς αντίθετο, τοποθετώντας μια τάπα για να μην κολλάει ο συγκεντρωτήρας στο “κλειδί” στην βάση του μονόβολου. Έχει πειραματιστεί κανείς με τάπες, ταχύτητες κτλ να με διαφωτίσει;

    Αυτός είναι ο πίνακας της Lee (leeprecision.com/cgi-data/instruct/SM%203529.pdf):

    Σκέφτομαι για το 7/8oz (24.8γρ.) με καινούργιους κάλυκες. Ξέρει κάποιος ποια από τα διαθέσιμα στην Ελληνική αγορά υλικά αντιστοιχούν πάνω κάτω σε αυτά; Με ενδιαφέρουν μεσαίες ταχύτητες με περιορισμένη ανάκρουση και μικρό κόστος για σκοποβολή σε μέτριες αποστάσεις (έως 50μ). Επίσης, καθώς δεν διαθέτω μηχάνημα αναγόμωσης και ρελιάσματος, έχετε να προτείνετε κάποια απλή και φθηνή μέθοδο κλεισίματος (το χαρτί με κόλλα σιλικόνης που δείχνουν κάποιοι στο youtube είναι ασφαλές για γέμισμα σε αποθήκη; Αυτό: airgunshop.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=34208 κάνει δουλειά;).

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #400610

    Mε μονοβολα δεν εχω ασχοληθει, οποτε δε μπορω να σου απαντησω. Ομως, επειδη θες να ριχνεις με αυτογεμες αν καταλαβα καλα, γιατι δεν δινεις ενα ποσο της ταξης των 10-15 ευρω να παρεις μια χειροκινητη ρελιαστρα, για να τα κλεινεις πιο ασφαλως, αλλα σκεφτεσαι να κανεις πατεντες που μπορει να ειναι και αμφιβολου ποιοτητας και ασφαλειας;

    Για ποσα μονοβολα μιλαμε οτι θες να φτιαχνεις τη φορα;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    236
    KIKLADES στις #400636

    Έπειτα από μια συνηθισμένη , για φέτος , αποτυχημένη έξοδο είπαμε με έναν φίλο να δοκιμάσουμε διατρήσεις σε τηλεφωνικό κατάλογο ( στεγνό όχι βρεγμένο) με περίπου ίδια κατασκευή φυσιγγιού  ( cx 2000 , qualanti , 33 gr No 8 )

    F2 στο 1,70  , A1  στο 1,65 ,  CSB 1 στο 1,80  ( περίπου στα 35 μέτρα )

    Οι διατρήσεις ήταν αλλού για αλλού 150 σελίδες  ( σελίδες όχι φύλα ) η F2  , κάπου 110 η Α1 και γύρω στα 100 η  CSB 1 . Δοκιμάσαμε και ένα JK 6 που πήγε 170 , αλλά μπορεί να ήταν και λίγο φορτωμένο… Τέλος πάντων  περισσότερο ποιοτική παρά ποσοτική δοκιμή … Επειδή αυτή η ανομοιομορφία μου κίνησε το ενδιαφέρον  θα το ξανακάνω με πιο ελεγχόμενες συνθήκες .. Το ερώτημα είναι άλλο .. Επειδή οι δοσολογίες αυτές είναι περίπου πάνω στις προτεινόμενες από τα εργοστάσια  … όταν ένα εργοστάσιο προτείνει μια δοσολογία  .. με ποια λογική την προτείνει ? …  λογική ίσης διάτρησης  ( .. πχ 10 εκατοστά σε βαλλιστική ζελατίνη στα 35 μέτρα …. ) ,  λογική καλύτερης κατανομής ,  λογική συνδυασμού και των δυο ??  Και παρεμπιπτόντως έχει κάνει κανείς τίποτα  δοκιμές τέτοιου είδους ???

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1268
    aris_kalamata στις #400671

    ΠΕΣΑΝΕ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΚΑΠΟΙΟΙ ΚΑΛΥΚΕΣ FIOCHI ΜΕ 616…ΝΑ ΤΟΥΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΣΤΑ ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΑ SETUP ΜΕ ΜΒ36  ANTIΣΤΟΙΧΑ ΜΕ ΤΟΥΣ CX2000, ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΚΑΤΙ ΣΤΙΣ ΔΟΣΟΛΟΓΙΕΣ (ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ-ΛΙΓΟΤΕΡΗ ΜΠΑΡΟΥΤΗ) Η ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑΞΩ ΜΕ CX ΛΟΓΩ ΑΣΤΑΘΕΙΑΣ???

    ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΩ ΤΟΥΣ ΚΑΛΥΚΕΣ FIOCHI ΛΟΓΩ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΥ ΥΨΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ CHEDITE Κ ΓΙ ΑΥΤΟ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΩ…

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #400674

    ΠΕΣΑΝΕ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΚΑΠΟΙΟΙ ΚΑΛΥΚΕΣ FIOCHI ΜΕ 616…ΝΑ ΤΟΥΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΣΤΑ ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΑ SETUP ΜΕ ΜΒ36 ANTIΣΤΟΙΧΑ ΜΕ ΤΟΥΣ CX2000, ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΚΑΤΙ ΣΤΙΣ ΔΟΣΟΛΟΓΙΕΣ (ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ-ΛΙΓΟΤΕΡΗ ΜΠΑΡΟΥΤΗ) Η ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑΞΩ ΜΕ CX ΛΟΓΩ ΑΣΤΑΘΕΙΑΣ??? ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΩ ΤΟΥΣ ΚΑΛΥΚΕΣ FIOCHI ΛΟΓΩ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΥ ΥΨΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ CHEDITE Κ ΓΙ ΑΥΤΟ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΩ…

    😯 … Τα είχαμε χύμα ( Kounos & Αντρέας ), μας ήρθαν και τσουβαλάτα (Aris_Kalamata)  :mrgreen:  :mrgreen:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1268
    aris_kalamata στις #400681

    … Τα είχαμε χύμα ( Kounos & Αντρέας ), μας ήρθαν και τσουβαλάτα (Aris_Kalamata)

    http://www.youtube.com/user/AltairLusso

    ΧΑΧΑΧΑΧΑ 😛

    ΔΙΑΚΡΙΝΩ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΕΙΡΩΝΙΑ ΚΥΡΙΕ ΓΙΩΡΓΟ??? 😆 😆 😆 Η ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΕΑ ΜΟΥ??? :mrgreen: :mrgreen:

    Κ Η ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΠΑΡΕΑ ΕΙΧΕ ΕΝΑ ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΡΩΝΙΚΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ…ΔΕΝ ΣΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ… 😛 😛

     

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,526 έως 9,540 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων