ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,616 έως 9,630 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    179
    mixalos στις #405838

    Tων σκαγιων ενοω Μαρκο. 😕


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #405845

    τριβες μεταξυ σκαγιων εχουμε παντα και σε καθε μορφη ενφραξης,,, ετσι στην γεννικη της μορφη σαν τριβη το καταλαβαινω,,

     αλλα οταν λες ακτινικη ,,μηπως θες να πεις οτι τα σκαγια στην μαλληνη ενφραξη δεχονται μεγαλητερες τριβες λογω της απουσιας των πλαστικων τοιχοματων του κυαθιου???( εκτιθονται δηλ πολυ περισσοτερα σκαγια σε επαφη με τα μεταλικα τοιχοματα της κανης)

    η οτι η τριβη γενικα ειναι ισχυροτερη στα σκαγια λογω απουσιας των πλαστ. τοιχοματων,,,αδιαφορα απο τον αριθμο τους που ερχετε σε επαφη με τα τοιχοματα της καννης????( με την καννη αμεσα η εμεσα ολα τα σκαγια δεχονται πιεση και επαφη γενικα λογω των τοιχωματων  της καννης που τα περιβαλει κατα την πυροδοτηση )

    ειναι πρωτακουστη για μενα αυτη η εκφραση( ακτινικες τριβες ) και για αυτο σε ρωταω

     

    η κατι αλλο…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1164
    tzanampeths στις #405878

    Καλησπέρα,

    Μόλις έφτασα στο μέρος που θα κυνηγούσα, άνοιξαν οι ουρανοί. Περίμενα, περίμενα, τελικά πήρα το δρόμο της επιστροφής και κάποια στιγμή που έκοψε, δοκίμασα τα διασποράς cal.16 με ARX.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #405924

    φιλε Τακη το φυσιγγι δειχνει να εχει αρκετα καλη κατανομη των σκαγιων

    αλλα νομιζω για τα 14,5 μετρα ( αν η φιγουρα της μπεκατσας ειναι 1 προς 1 ) μαλλον δεν εχει  περιθωρια διορθωσης στην σκοπευση

    ειμαι βεβαιος ομως πως αυτο το φυσιγγι στα 20- 25μ ( με το τσοκ που τοριξες )  θα κανει παρα πολυ καλη δουλεια…

    δειχνει να εχει ταση για πολυ ομοιομορφη -ανοικτοτερη κατανομη ,,, στα μετρα αυτα ( 20 -25)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #405944

    Καλησπέρα, Μόλις έφτασα στο μέρος που θα κυνηγούσα, άνοιξαν οι ουρανοί. Περίμενα, περίμενα, τελικά πήρα το δρόμο της επιστροφής και κάποια στιγμή που έκοψε, δοκίμασα τα διασποράς cal.16 με ARX.

    Τάκης

    αλλαξε το και καντο με δυο στρωσεις , πρωτα 9 η 8 καιμετα 10 η 11 , οπως σου αρεσει , και μια ερωτηση  , γραφεις  ν 11 , μπορεις να μετρησεις την διαμετρο με παχυμετρο ?και  ποσα σκαγια στο γρ ειναι ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/02/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    56
    Johny pigeon στις #405953

    τι ειναι  αυτος ο ορος  ακτινικες τριβες και πως αυτος προκυπτει

    Τελικά είσαι πολύ άσχετος ρε φιλαράκι. Μα καλά δεν μπήκες ποτέ στο σαιτ του κερκυραίου να μάθεις κι εσύ για την ιδιογόμωση ανωτάτου επιπέδου?

    Ευτυχώς που έκλεισε όμως και μπήκαν οι ειδήμονες να σας ξεστραβώσουν κι εσάς τους άσχετους.

    Ακούς να μη ξέρεις τις “διακτινικές επτανήσιες τριβές “?

    Απορώ πως γεμίζετε τόσα χρόνια εσείς εδώ στο άρτεμις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1164
    tzanampeths στις #405962

    αν η φιγουρα της μπεκατσας ειναι 1 προς 1

    Καλημέρα,

    Την έχω υπολογίσει 30 πόντους απ’ την άκρη της ουράς ως την κορυφή του κεφαλιού. Μπορείς να πεις πως είναι “παλιά” μπεκάτσα! 😉

    μπορεις να μετρησεις την διαμετρο με παχυμετρο ?και  ποσα σκαγια στο γρ ειναι

    Βγάζουν 38+ στο γραμμάριο.  Φ 1,56 (+-,02 η ακρίβεια του παχύμετρου).

    Μάρκο τείνω να συμφωνήσω μαζί σου. Οπότε θα φτιάξω και μερικά με την ίδια συνταγή, χωρίς arx, να δούμε αν αξίζει τον κόπο. (Προφανώς θα χρειαστεί μάλλον +3mm φελλό).

     

    ΥΓ. Τσοκ 5*

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #405989

    Φιλε τακη

    ο διαχωρισμος των σκαγιων στην γομωση με 1-2… ακομα και με 3 φελουδακια η χαρτονακια ,,δινει μια ελαφρα μονο ταση στο να ανοιξει η τουφεκια που ποτε δεν ειναι πανω απο ενα 5-7% στην καλυτερη

    για βολες και ανοιγματα με μεγαλο ανοιγμα της ταξης του 80χ80 η 1χ1 μ  στα 14- 16 μ… νομιζω πρεπει να πας σε αλλες  μορφες ενφραξης

    θελει ιδιοκατασκευη,,,

    δοκιμασε αυτες που ειχα πριν καιρο αναρτησει… εχουν αποδωσει και σε 12αρι και σε 20αρι  με θεαματικο τροπο στα 15μ

    αλλα να εχει και 3-4 σηκωματα η εξοδος,,,,(αχ αχ)

    ΥΓ παρα παρα πολυ καλες οι φωτο  ΜΕ ΤΙΣ ΜΠΕΚΑΤΣΕΣ 

     εξερετικα σπανιες  οι δυνατοτητες για αυτου του επιπεδου την φωτογραφιση σ αυτα τα ακριβοθωρητα πτηνα

    χρησημοτατες ομως για ζωγραφικες εφαρμογες,,,

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    377
    akis_a στις #406006

    λοιπον σημερα σε τσιχλοκυνηγι με ψιχαλα κ υγρασια δοκιμασα με τη ρεμινγκτον mb32 στο 1,8χ34 γρ ν9 κ Α1 1,6χ32γρ κ 1,62 χ32γρ .ν9 παλι ολα με καψυλιο cx2000…το εξης παραδοξο η mb32εβγαζε καπνα απο το κλειστρο τοσο που εχανα το στοχο μετα απο ενα σημειο…η Α1 παλι δε τραβαγε καθολου,δλδ εχασα πολλα πουλια που επρεπε να κατεβουν για πλακα…

    αντιθετως τη διαφορα εκανε η D20 sta 30gr η οποιοα τεντωσε στη κυριολεξια οτι ”ματιασα” καλα…..

    γιατι η mb32 εβγαλε καπνα πολυ ξερει κανεις????

    να τη κρατησω για τα κρυα κ να χρησιμοποιησω s4 για τις ημερες με μπολικη υγρασια???

    καμμια βοηθεια??? 😥

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #406077

    φιλε η ΜΒ32 στα 1,8 με 34 και 2000 ειναι μια αρκετα βαργια γομωση μαλλον ανορθοδοξη

    συνηθως το 1,80 συμβιβαστικα παει με 35—36 γρμ και μεσαιο καψουλι. ( αν και δεν ειναι η προβλεπομενη πυριτιδα για αυτα τα βαρη καπως κανει την δουλεια της,,,αλλα σε καμια περιπτωση δεν θα κανει οτι η ΜΒ36 στα 35-36 )

    ο εντονος καπνος ειναι κλασικο δειγμα κακης καυσης,,,αυτο μπορει να οφειλετε ,,,η στα υλικα σου εχουν απο κατι αλοιωθει,,,αλλα δεν αποκλειετε να φταει το ολο ανορθοδοξο της γομωσης ,,που δεν επιτρεπει στο να επιτελεσθει σωστη καυση.

    γνωμη μου αν θες κατι στα 34 με την πυριτιδα αυτη να πας στο 1,70 με το 20000 ,,,οπως το εχεις

     παρ αυτα ανεξαρτητα απο το τι μπορει να φταιει

     κανοντας δοκιμη διατρησης σε καθε φυσιγγι μπορεις να ξερεις τα μπορει η δεν μπορει του φυσιγγιου σου,,, σε καμια περιπτωση η δοκιμη κατ ευθειαν στο κυνηγι  δεν μπορει να δωσει συμπερασματα για το φυσιγγι .

    θα σου ελεγα να μη κυνηγας το φταιξιμο σε υγρασιες και παγωνιες,,,δεν φταινε σε τιποτα!!!

    στις περισσοτερες φορες που ενα φυσιγγι δεν παει καλα το τελευταιο κυριολεκτικα που μπορει να φταιει εναι ο καιρος  που επικρατει στον κυνηγοτοπο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    377
    akis_a στις #406106

    ευχαριστω μαρκο για την αποαντηση σου,αλλα δε ριχνω το φταιξιμο σε κανενα φυσιγγι εγω για δοκιμη φυσσιγγιων ειχα παει οι υπολοιποι κυνηγαγαν κανονικα 😆 ,απλα ειχα 3-4 συνταγες επανω μου  κ δοκιμαζα..το 1,80 το ριχνω κ με 6αρια οχι με τοσο υγρασια ομως οπως σημερα κ δουλευει ρολοι δε ξερω τι μπορει να συνεβει αλλα παρα πολλη καπνα..ισως να τη μειωνω αλλη φορα..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #406128

    ευχαριστω μαρκο για την αποαντηση σου,αλλα δε ριχνω το φταιξιμο σε κανενα φυσιγγι εγω για δοκιμη φυσσιγγιων ειχα παει οι υπολοιποι κυνηγαγαν κανονικα ,απλα ειχα 3-4 συνταγες επανω μου κ δοκιμαζα..το 1,80 το ριχνω κ με 6αρια οχι με τοσο υγρασια ομως οπως σημερα κ δουλευει ρολοι δε ξερω τι μπορει να συνεβει αλλα παρα πολλη καπνα..ισως να τη μειωνω αλλη φορα..

    Ακη , γραψε αναλυτικα την συνταγη με ΜΒ που σου εκανε το προβλημα με την καπνα , οι καλυκες ηταν αναγομωση η καινουργιοι ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    377
    akis_a στις #406132

    akis_a wrote:
    ευχαριστω μαρκο για την αποαντηση σου,αλλα δε ριχνω το φταιξιμο σε κανενα φυσιγγι εγω για δοκιμη φυσσιγγιων ειχα παει οι υπολοιποι κυνηγαγαν κανονικα ,απλα ειχα 3-4 συνταγες επανω μου κ δοκιμαζα..το 1,80 το ριχνω κ με 6αρια οχι με τοσο υγρασια ομως οπως σημερα κ δουλευει ρολοι δε ξερω τι μπορει να συνεβει αλλα παρα πολλη καπνα..ισως να τη μειωνω αλλη φορα..

    Ακη , γραψε αναλυτικα την συνταγη με ΜΒ που σου εκανε το προβλημα με την καπνα , οι καλυκες ηταν αναγομωση η καινουργιοι ?

    cheditte καλυκας καινουργιος -cx2000-mb32 1,8χ34γρ ν.9-z2m21..οταν λεμε καπνα πολυ καπνα αφου ο πατερας μου με εχασε δε με βλεπε σε ολα τα φυσιγγια που εριξα απο αυτα κανα 5αρι δλδ γιατι μετα δε τα ξαναριξα..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #406181

    Παντως το 1.80 στα 34 γρ μου φαινεται καπως τσιτωμενη συνταγη Ακη

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    377
    akis_a στις #406186

    Παντως το 1.80 στα 34 γρ μου φαινεται καπως τσιτωμενη συνταγη Ακη

    Α ρε αδελφε, γιατι βιαστηκες τοσο να φυγεις; Σου ευχομαι ηρεμα νερα και καλες ψαριες.

     

    κοιτα βικτωρα τη συνταγη την εστησε ο αρης με ν9 κ 8 σκαγια.εγω την εριχνα με 6αρια κ δεν ειχα τετοιο προβλημα αλλα δε ξερω αν εινα ιπολυ ανεβασμενη σε ποσοτοτητα μπαρουτης ,αμακρουση δεν εχει καθολου κ σε πουλια επιβλαβη που εριξα πριν 2-3 μερες εσβησε κ καποια μακρυνα …

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,616 έως 9,630 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων