ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,811 έως 9,825 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #411110

    στο μερος που κανω τετοιου ειδους προπονησεις σεκαθετο χωματινο τοιχο δηλαδη,,, τα πιατακια περνουν με αποσταση 1,  1,5 μ ο τοιχος χωματος ειναι απο ξερο λευκο χρωμα υλικο χωρις σχεδον παρουσια πετρας,,, ( κυκλαδικο λατομειο οπου υπαρχει και το σκοπευτηριο του κυνηγετικου συλλογου μου)

    οι βολες ειναι ακρως σωστες οσο αφορα το ποσο μπρος πισω επεσε η τουφεκια και αν καποιος εχει χωρο τετοιο κοντα του ανετα μπορει και οικονομικα και ΣΩΣΤΑ με την βοηθεια ενος φιλου ( που τραβαει το σχοινακι ,,,και μετα αλλαζουμε….) να προπονηθει με τα φυσιγγια του( αυτα που θελει για το βαλτο για παραδειγμα ,,, οχι μονο σε τραβερσες 90 μοιρων αλλα οποιας αποστασης και γωνιας επιθυμει.( μερικες φορες ενω βλεπουμε οτι το σκονισμα ηταν φοβερο στον τοιχο,, χρονικα ακριβες,,αλλα το πιατακι μπρουτζινο ,,,ειναι γιατι για παραδειγμα αν τεσταρουμε 5αρια ..εχουν ανεπαρκια πυκντητας για την επιφανεια του πιατου… αν ηταν ενα μεσαιο παπι ομως θαχε πεσει.

    τετοιου ειδους προπονησεις στα σκοπευτηρια δυσκολα επιτρεπονται,,,κοστιζουν κιλα λεφτα,,, και αμα μας τρωει μπορει να κοστιζει και δασκαλο …

     με τον τροπο που περιγραφω τα πραγματα ειναι και φθηνα και ακρως σωστα !!!

    ενα θεμα που θαθελα να θιξω ειναι το εξης..

     φιλε Αρη …παρε το πλεον κυβικης δομης φυσιγγιο,,,το πλεον γρηγορο..που μπορει να υπαρξει… και ριχτο την ωρα της αναπαυλας στην καλυβα μεσα στη μαριτσα με οσο το δυνατον χαμηλη γωνια…σημαδευοντας στα 40 ..45μ…. θα δεις μια θαυμασια ασπρη ασπρη ατρακτο…

     τι θελω να πω μ αυτο???

    τιποτα δεν μας σωνει απο την παρουσια της ,,, αδιαφορο του τι φυσιγγιο ριχνουμε… τωρα αν το ενα κανει 1,5μ μηκος   και το αλλο 1,8 η 2,2..

    . ταυτοχρονη κρουση των 3-4 σκαγιων παυ θελουμε ειναι μαθηματικα αδυνατο να συμβει. και στην μια και στην αλλη ατρακτο..

     θελω να πω η ατρακτος υπαρχει.. και εχει και μεγαλο μηκος ..στα 40,, 45 μετρα δε,,, ειναι φοβερα ορατη ακομα και στα φυσιγγια που τα φανταζομαστε να ταξυδευουν τα σκαγια τους σαν χονδρες φετες κορμου δενδρου….

     πρεπει να μαθουμε να ζουμε μαζι της ,,πρεπει να την θεωρουμε αισθητη,, ειδικα στα μετρα αυτα…( αδιαφορο αν εχουμε  φυσιγγιο 24γρμ η 38 …) και πρεπει να  να μαθουμε να τουφεκαμε εκμεταλευομενοι την ιδιαιτεραιτητα αυτη. με προσκοπευση μεθοδο που αναλυσα πριν….(κατ εμε ιδιαιτεροτητα δεν ειναι…ειναι μια απλη δεδομενη πραγματικοτητα που αφορα καθε φυσιγγιο καθε σκαγι…ειδικα σ αυτα τα μετρα…)

     

    θα δεις


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #411115

    αυτο που αφορα τις τουφεκιες των τραυματισμενων συνηθως το εκανα με 7-8αρια ,,,4-5 που ηταν παντα σε μια θεση ιδιαιτερη στην ζωνη μου…

    καποτε ,,μια μερα σχετικα ξερη,,, με λιγα παπια να παιζουν σχετικα καθε μια ωρα και αυτα σε οριακες αποστασεις..καπου στο ριμινι προς την παλιομαριτσα μεργια ( τοποθεσια στο δελτα )

    βγηκα απο την φυλαχτρα να μαζεψω ενα παπι  τραυματισμενο..σερσελι .. που μου εκανε γρηγορο <<ποδι>> προς ενα μερος που θαταν βαθια…για να το πιασω αν αργουσα…

    στην γργγορη πορεια μου αλαζα φυσιγγια  για την περιπτωση…,,,καπου εκει ομως  χρονικα,,αρχισαν οι φιλοι μου,, καπου 80 100 μετρα μακρια να μου φωναζουν…ΠΑΝΩ ΣΟΥ μ@@@@κα!!!!!!!!!!!!!!

    τους ξερω καλα …πλακα και χαβαλε μια ζωη…σιγα μη τσιμπησω…

     αμ δεν

     ακουω το φφφφφφφ!!!! απο πανω απο το κεφαλι μου…και ενα κοπαδακι ψαλυδια με 1000… με καβαλαει με ταση να κανει ανοιχτο γυρισμα

    απλα εκλεισα το οπλο και κανω μια αβολη νευρικη τραβερσα..μπροστα…την στιγμη πουχαν καλα καβαλησει και πλαναραν σαν περαστα τραβερσα μπροστα μου

    πλαφ πλαφ… και ενα τσαλακομενο να πετα με ζορι να προλαβει τ αλλα… το δευτερο σκανδαλιασμα ηταν….κλικ..

    ενα φυσιγγιο ειχα προλαβει να βαλω

    Α ρε τουφεκια φαρμακι!!!!! 40 γεμματα μετρα τα ψαλιδια…

     δυο κατω..απ το πουθενα  μια μερα χαλια….

    μετα απο δευτερολεπτα…μαζευα τον καλλυκα που επλεε αναποδα ακομα δυπλα μου

    ενα θαυμασιο 7,5αρι …..ναι ναι..7,5……………………………………………………………………………

     απο εκεινη την εποχη και μεχρι σημερα…7αρια και 7,5αρια.. σε νορμαλ βαρη τα θεωρω must..στα κυνηγια του βαλτου,,,και μπορω να πω….

    κανουν θαυματα σε νορμλ βολες.       !!!!!.θαυματα!!!!!

     αρε συ Αρη  τι με βαλες και ξεθαψα απ τα παλια

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #411133

    Εάν μου επιτρέπετε την παρέμβαση, ο χωμάτινος τοίχος είναι αναξιόπιστος. Τη στιγμή που το μάτι «πιάνει» την πρόσκρουση της τουφεκιάς, ο δίσκος θα είναι πάντα πιο μπροστά, με αποτέλεσμα η εντύπωση που δίνεται να είναι ότι η τουφεκιά είναι πίσω. Στο σκοπευτήριο, όποτε έχουμε βολές σε δίσκους που τερματίζουν στο χώμα (π.χ. λαγός), όλοι νομίζουν ότι μένουν πίσω και προσθέτουν διαρκώς προσκόπευση για να διορθώσουν. Ύστερα από έναν τριπλασιασμό ή τετραπλασιασμό της προσκόπευσης, θα δουν την τουφεκιά τους επιτέλους μπροστά από το δίσκο και θα αρχίσουν πάλι να μειώνουν για να βρουν την ακριβή προσκόπευση, αλλά μάταια. Τη λύση την είχα πει πριν κάποιες μέρες. Μάθετε τον «χρόνο σκαγιών» ανά απόσταση. Ή αν έχετε πρόσβαση σε σκοπευτήριο και κάποιον πολύ έμπειρο σκοπευτή, πείτε του να σας πει πού ρίχνετε. Αν και είναι ελάχιστοι αυτοί που μπορούν να δουν τις τουφεκιές στον αέρα, και απειροελάχιστοι αυτοί που μπορούν να δουν τις τουφεκιές ταυτόχρονα με τα λάθη της σκόπευσης. Λαμαρίνα και τουφεκιές λοιπόν, στις αποστάσεις που μας ενδιαφέρουν, και προσπάθεια ακουστικής εμπέδωσης του χρόνου σκαγιών.

    Λεωνιδα , εχεις απολυτο δικιο , προσωπικα ξερω μονο ενα ατομο που βλεπει ακριβως που παει  η τουφεκια και σου λεει και τι λαθος σκοπευτικο εκανες , οσο αφορα τον λαγο , θελει ελαχιστα  μπροστα και λιγο κατω την τουφεκια του , και δεν σταματαμε με το μπαμ  ,  δεν ειναι ετσι ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #411134

    σε αυτο που λεει ο αρης για τις οριακες βολες στα παπια το επαθα φετος και συμπερασμα δεν εχω βγαλει ακομα εγω ειχα κατεβασει κατι πουλια με μηδενικα με ν 4-5-6-δεν κατεβαιναν τα πουλια το ειχα συζητησει αυτο με τον μαρκο και μου ειπε οτι ηταν λαθος και μαλλον δεν τουφεκαγα καλα ,αλλα ακομα συμπερασμα δεν εχω βγαλει ,θελει πολυ πυκνη κατανομη η θελει τελικα χονδρο σκαγι και δυναμη για τα 45συν μετρα ?

    391-525

    το εγραψες μονος σου , εγραψες πυκνη κατανομη , χονδρο σκαγι (ακομα καλυτερα επιμεταλωμενο ) και δυναμη για τα 45 .. μετρα , τα οποια σε μια γωνια ας  πουμε 40 μοιρων , ειναι τουλαχιστον 55 !!!!!!!!!! και μετα  ενας φιλος μου ελεγε πριν κανα μηνα , θα βαλω 2 αστερια τσοκ , ειναι ενταξει ……………………

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #411181

    Ακόμα και 1 εκατοστό κοντά να περνάει, ισχύει αυτό που έγραψα.

    συγνωμη για την επιμονη

    αλλα περα του οτι εχει μελετηθει μεσα απο 100δες φυσιγγιων οτι ειναι μια θαυμασια τεχνικη ,,προσβασημη στον καθε ενα

    και απο βλητικης και φυσικης αναλυσης αν το δουμε το συν πλην 1μ ( τωρα το εκατοστο οπως αναφερεσε ,,λεω ,,δεν το διαβασα..) σε σχεση προς το ολικο μηκος των 45 μετρων που μελετουμε το σκοπευτικο βλητικο μας θεμα ,, ειναι αμελητεα ποσοτητα σαν διαφορα μηκους  με τις  μενουσες ταχυτητες που ισχουν στο σημειο συναντησης  στοχου ατρακτου..( καπου 250με 300 μετρα το δευτερολεπτο)

    αλλα εχουμε νομιζω  στο προσφατο  παρελθον αναπτυξει το θεμα  και μπορει να μην πρεπει αλλη μια φορα να εμπλακουμε με το θεωρητικο μερος τετοιων φαινομενων 

    χρησημων μεν σκεψεων- αποψεων..αλλα μαλλον κουραστικο για τους περισσοτερους φιλους του φορουμ.

     δε λεω καλο ειναι το σκοπευτηριο και ριχνω αρκετα συχνα ,

    ,αλλα για ειδικες προπονησεις σαν αυτη…και δεν προσφερετε και δεν επιτρεπετε…και εχει και ενα κοστος… εκτος και αν ειναι δικο μας και κανουμε βολες οπως θελουμε ..οπου θελουμε….

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    247
    duckaholic στις #411201

    οσο αφορα τον λαγο , θελει ελαχιστα μπροστα και λιγο κατω την τουφεκια του , και δεν σταματαμε με το μπαμ , δεν ειναι ετσι ?

    Έτσι ακριβώς. Συν επιπλέον εστίαση από τους υπόλοιπους δίσκους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    247
    duckaholic στις #411202

    συγνωμη για την επιμονη

    Δεν υπάρχει λόγος συγγνώμης. Έχουμε ο καθένας την άποψή μας και την υποστηρίζουμε. Σιγά μην απολογούμαστε για την γνώμη μας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    11
    theodoros στις #411310

    εχω  δικανο, καλ. νο 20.μαρεσει και δεν το αποχωριζομαι.εινα ΙΣΠΑΝΙΚΟ και κυνηγαω μονο τσιχλοκοτσυφα. ειμαι ιδιογομωτης και χρησιμοποιω την πυριτιδα granular με την ακολουθη  συνταγη 1.10χ 24 γρ σκαγια ν0 10.κλεισιμο ρελι παραδοσιακο παλιας  εποχης. μερες και επιτυχιες αξεχαστες.βυσματωση ¨΄ συγκεντρωτηρας η πιτουρα, για μερικη διασπορα.φετος χρησιμοποιη σα και την g3000 με την συνταγη  1,20χ24 γραμ σκαγια ν0 10. το οπλο εινα παλαιο περαν των 40 ετων. μπορει καποιος να με βοηθησει σε πυριτιδα  και συνταγες για ελαφριες γομωσεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1268
    aris_kalamata στις #411364

    ΜΑΡΚΟ, ΔΕΝ ΛΕΩ ΟΤΙ ΘΑ ΜΗΔΕΝΙΣΤΕΙ Η ΑΤΡΑΚΤΟΣ ΑΛΛΑ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑ…

    ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟΝ ΕΒΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑ,ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΕΧΩ ΜΙΚΡΗ ΑΠΟ ΕΒΡΟ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΤΑ ΒΑΛΤΟΧΩΡΑΦΑ ΓΥΡΝΑΓΑ, ΕΧΩ ΔΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ Κ ΓΙ ΑΥΤΟ ΛΕΩ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ… ΜΠΟΡΕΙ Ο ΕΒΡΟΣ ΝΑ ΣΥΝΔΟΙΑΣΕΙ ΤΙΣ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΤΗΤΕΣ ΜΙΑΣ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ ΣΕ ΜΙΑ ΜΟΝΟ ΜΕΡΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΤΟΠΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΥΝΗΓΗΣΕΙΣ ΥΔΡΟΒΙΑ… ΚΡΙΜΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΛΕΙΣΕΙ Ο ΒΑΛΤΟΣ, ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΠΡΩΤΑ Ο ΘΕΟΣ ΘΑ ΒΑΛΩ ΕΝΑ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΣΤΟ ΝΕΡΟ, ΘΑ ΚΑΤΣΩ ΥΠΟ ΜΙΚΡΗ ΓΩΝΙΑ ΣΤΑ 45 ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΜΕΤΡΑ Κ ΘΑ ΒΑΛΩ ΕΝΑ ΦΙΛΟ ΝΑ ΤΡΑΒΑΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΕΡΑ… ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΛΥ ΑΙΣΘΗΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΑΤΡΑΚΤΟ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ, ΤΟ ΕΧΩ ΔΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ…

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #411418

    ΜΑΡΚΟ, ΔΕΝ ΛΕΩ ΟΤΙ ΘΑ ΜΗΔΕΝΙΣΤΕΙ Η ΑΤΡΑΚΤΟΣ ΑΛΛΑ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑ… ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟΝ ΕΒΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑ,ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΕΧΩ ΜΙΚΡΗ ΑΠΟ ΕΒΡΟ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΤΑ ΒΑΛΤΟΧΩΡΑΦΑ ΓΥΡΝΑΓΑ, ΕΧΩ ΔΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ Κ ΓΙ ΑΥΤΟ ΛΕΩ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ… ΜΠΟΡΕΙ Ο ΕΒΡΟΣ ΝΑ ΣΥΝΔΟΙΑΣΕΙ ΤΙΣ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΤΗΤΕΣ ΜΙΑΣ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ ΣΕ ΜΙΑ ΜΟΝΟ ΜΕΡΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΤΟΠΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΥΝΗΓΗΣΕΙΣ ΥΔΡΟΒΙΑ… ΚΡΙΜΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΛΕΙΣΕΙ Ο ΒΑΛΤΟΣ, ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΠΡΩΤΑ Ο ΘΕΟΣ ΘΑ ΒΑΛΩ ΕΝΑ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΣΤΟ ΝΕΡΟ, ΘΑ ΚΑΤΣΩ ΥΠΟ ΜΙΚΡΗ ΓΩΝΙΑ ΣΤΑ 45 ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΜΕΤΡΑ Κ ΘΑ ΒΑΛΩ ΕΝΑ ΦΙΛΟ ΝΑ ΤΡΑΒΑΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΕΡΑ… ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΛΥ ΑΙΣΘΗΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΑΤΡΑΚΤΟ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ, ΤΟ ΕΧΩ ΔΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ…

    Θυμάσαι εκείνο που είδαμε στο νερό τον Οκτώβρη με το extra φουλ τσοκ που μου έδωσε ο Αντρέας και φυσίγγια 38γρ ? Στα 50 μέτρα η άτρακτος πρέπει να ήταν και 15 μέτρα !!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #411435

    εχω δικανο, καλ. νο 20.μαρεσει και δεν το αποχωριζομαι.εινα ΙΣΠΑΝΙΚΟ και κυνηγαω μονο τσιχλοκοτσυφα. ειμαι ιδιογομωτης και χρησιμοποιω την πυριτιδα granular με την ακολουθη συνταγη 1.10χ 24 γρ σκαγια ν0 10.κλεισιμο ρελι παραδοσιακο παλιας εποχης. μερες και επιτυχιες αξεχαστες.βυσματωση ¨΄ συγκεντρωτηρας η πιτουρα, για μερικη διασπορα.φετος χρησιμοποιη σα και την g3000 με την συνταγη 1,20χ24 γραμ σκαγια ν0 10. το οπλο εινα παλαιο περαν των 40 ετων. μπορει καποιος να με βοηθησει σε πυριτιδα και συνταγες για ελαφριες γομωσεις.

    ενδιαφερον το οπλο που εχεις

    ειμαι λατρης του διαμετρηματος αυτου και εχω διαφορες γομωσεις που ριχνω.

    μια αρκετα μαλακια για ρελιαστο ειναι με την jk6b ..1,25 με 1,20 σκαγια 25 με 26 και καψουλι μεσαιο .

    για οτι αλλο θελεις στο 20αρι θα χαρω να σου πω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #411762

    οι καλυκες FIERM ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΙ της εχει ο κενταυρος 6 ευρω την 100 αδα  με 686 καψουλι ….  Το 616 με πιο καψουλι ειναι σχεδον ιδιο δηλαδη μια ρηξια με 686 μπορω να βαλω 616 καλυκα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #411765

    και ποιος αλλος εχει υλικα με ιστοσελιδα εκτος απο κενταρο που ειναι πιο φτηνος ακομα και απο το siarm αλλα δεν εχει ποικηλια καλυκων το airgun ειναι ακρυβο κατα 2 ευρω την 100αδα τους καλυκες και οχι μονο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #411774

    λαθος οι καλυκες ονομαζοντε FIEM

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    79
    bogvagg στις #411797

    λαθος οι καλυκες ονομαζοντε FIEM

    Το 616 συνάδελφε συγκαταλέγεται στα υψηλής ισχύος,ενώ το Μ686 στα μέσης.Εγω θα ηθελα να ρωτήσω οποιον φίλο ξέρει να μας εξηγήσει με απλά & κατανοητά λόγια πως ακριβώς δουλεύει ο Piston skeet και τι ακριβώς προσφέρει.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,811 έως 9,825 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων