ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,901 έως 9,915 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    79
    bogvagg στις #413817

    616 x 1,65 x 31 x θωδης 25 x 58 χιλ σε 70 χιλ καλυκα , με 375 μ/δ στο 1,5 μ και περιπου 500 bar πιεσεις

    Το 616 θεωρείτε λιγότερο ισχυρό απο το cx 2000;Και αυτό ταυτόχρονα σημαίνει και μεγαλύτερο χρόνο καύσης,αρα και παραγωγής εργου;Σε τι εξυπηρετεί αυτό ακριβώς ρε παιδιά,αφου εδώ δεν εχουμε να σπρώξουμε κάποια μεγάλη ποσότητα σκαγίων-για 31 γραμ.μιλάμε.Μήπως εννοείτε οτι αυτό το κάνουμε μόνο και μόνο για να μην ανεβάσουμε πιέσεις;Επειτα πάλι πόσο φονικό θα ειναι ενα τέτοιο φυσίγγι;Απορία εκφράζω,παρακαλώ τα φώτα σας.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #413822

    berket wrote:
    616 x 1,65 x 31 x θωδης 25 x 58 χιλ σε 70 χιλ καλυκα , με 375 μ/δ στο 1,5 μ και περιπου 500 bar πιεσεις

    Το 616 θεωρείτε λιγότερο ισχυρό απο το cx 2000;Και αυτό ταυτόχρονα σημαίνει και μεγαλύτερο χρόνο καύσης,αρα και παραγωγής εργου;Σε τι εξυπηρετεί αυτό ακριβώς ρε παιδιά,αφου εδώ δεν εχουμε να σπρώξουμε κάποια μεγάλη ποσότητα σκαγίων-για 31 γραμ.μιλάμε.Μήπως εννοείτε οτι αυτό το κάνουμε μόνο και μόνο για να μην ανεβάσουμε πιέσεις;Επειτα πάλι πόσο φονικό θα ειναι ενα τέτοιο φυσίγγι;Απορία εκφράζω,παρακαλώ τα φώτα σας.

    οσο αφορα τα καψουλια , στα καψουλια υψηλης ισχυος , εχουμε κατα σειρα , 616 gold ,688 , 2000 , uee piston g , και τελευταιο το 616 , ειναι δηλαδη λιγο πιο αδυναμο απο  το 2000 , οσο αφορα την συνταγη που εγραψα , ειναι φονικοτατη αλλα και πολυ ανετη με πολυ χαμηλο λακτισμα , και δεν ειναι μονο η λιγοτερη ποσοτητα πυριτιδας και το ελαχιστα πιο αδυναμο καψουλι , αλλα ειναι  και αλλα πραγματα που κανουν το συνολο   πιο χαμηλο σε πιεσεις και πιο ανετο στον πυροβολισμο , αλλωστε ο φιλος ειχε ζητησει μια συνταγη για ελαφρυ δικαννο  οπλο , σε απολυτα μεγεθη ομως καλο ειναι οσο μικραινει το βαρος των σκαγιων να μεγαλωνει η ισχυς του καψουλιου , απο εκει και περα ομως ενας εμπειρος ιδιογομωτης μπορει να παντρεψει διαφορα πραγματα και να κανει οτι θελει , ακομα και το υψος του παφυλα ειναι σημαντικοτατο στοιχειο στο συνολο , ακομα και η γεωμετρια του κυαθιου εχει τεραστια σημασια , αλλωστε οπως το εχω ξαναγραψει και καποιος ειρωνευτηκε , ολο το εργο ειναι η εκκινηση , η εναυση  η πυροδοτηση δηλαδη , εκει ειναι ολο το μυστικο , αυτο κανει ενα φυσιγγι φονικοτατο με πολυ καλες συγκεντρωσεις και κατανομες , με πολυ μεγαλες αρχικες και μενουσες αλλα και το σημαντικοτερο με πολυ ευγενικο και ανεκτικο λακτισμα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    79
    bogvagg στις #413850

    Κάτι αλλο τώρα ασχετο με το προηγούμενο θέμα.Εχω διαβάσει κατά καιρούς στο forum για τους φελλούς cal 20 που βάζουμε μέσα στο ποτηράκι του συγκεντρωτήρα για να προστατέψουμε τα κάτω σκάγια απο τα ξαφνικά ” G ” που δέχονται κατά την εκπυρσοκρότηση του φυσιγγίου.Κατ’αρχήν θα ηθελα να ρωτήσω αν οντως αυτό δουλεύει και αξίζει τον κόπο να το χρησιμοποιεί κάποιος σ’ενα φυσίγγι ποιοτικό που θέλει να φτιάξει.Κατά δεύτερο λόγο τι ακριβώς θα συμβεί στο κλείσιμο αυτού του φυσιγγίου;Και εξηγώ τι εννοώ.Ας υποθέσουμε οτι αυτό το φυσίγγι θα επρεπε να κλείσει στα 58,00mm,και χωρίς τον φελλό των 3 mm το κενό απο το επάνω μέρος των σκαγίων εως τα χείλη του κάλυκα ειναι περί τα 11 mm.Aν τώρα βάλουμε τον φελλό μέσα στο ποτηράκι το κενό θα γίνει 8 mm.Η ερώτησή μου ειναι:Θα ξανακλείσουμε το φυσίγγι στα 58,00 mm;Και αν γίνει ετσι,δεν θα υποστεί μεγαλύτερη πίεση ο συγκεντρωτήρας, αρα και η πυρίτιδα,οπότε θα ανεβάσουμε πιέσεις;Η μήπως πρέπει να χρησιμοποιείσουμε ενα μικρότερο συγκεντρωτήρα σε υψος ουτως ωστε να εχουμε πάλι το κενό των 11 mm;

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/04/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    667
    zador στις #413868

    bogvagg wrote:

    berket wrote:
    616 x 1,65 x 31 x θωδης 25 x 58 χιλ σε 70 χιλ καλυκα , με 375 μ/δ στο 1,5 μ και περιπου 500 bar πιεσεις

    Το 616 θεωρείτε λιγότερο ισχυρό απο το cx 2000;Και αυτό ταυτόχρονα σημαίνει και μεγαλύτερο χρόνο καύσης,αρα και παραγωγής εργου;Σε τι εξυπηρετεί αυτό ακριβώς ρε παιδιά,αφου εδώ δεν εχουμε να σπρώξουμε κάποια μεγάλη ποσότητα σκαγίων-για 31 γραμ.μιλάμε.Μήπως εννοείτε οτι αυτό το κάνουμε μόνο και μόνο για να μην ανεβάσουμε πιέσεις;Επειτα πάλι πόσο φονικό θα ειναι ενα τέτοιο φυσίγγι;Απορία εκφράζω,παρακαλώ τα φώτα σας.

    οσο αφορα τα καψουλια , στα καψουλια υψηλης ισχυος , εχουμε κατα σειρα , 616 gold ,688 , 2000 , uee piston g , και τελευταιο το 616 , ειναι δηλαδη λιγο πιο αδυναμο απο το 2000 , οσο αφορα την συνταγη που εγραψα , ειναι φονικοτατη αλλα και πολυ ανετη με πολυ χαμηλο λακτισμα , και δεν ειναι μονο η λιγοτερη ποσοτητα πυριτιδας και το ελαχιστα πιο αδυναμο καψουλι , αλλα ειναι και αλλα πραγματα που κανουν το συνολο πιο χαμηλο σε πιεσεις και πιο ανετο στον πυροβολισμο , αλλωστε ο φιλος ειχε ζητησει μια συνταγη για ελαφρυ δικαννο οπλο , σε απολυτα μεγεθη ομως καλο ειναι οσο μικραινει το βαρος των σκαγιων να μεγαλωνει η ισχυς του καψουλιου , απο εκει και περα ομως ενας εμπειρος ιδιογομωτης μπορει να παντρεψει διαφορα πραγματα και να κανει οτι θελει , ακομα και το υψος του παφυλα ειναι σημαντικοτατο στοιχειο στο συνολο , ακομα και η γεωμετρια του κυαθιου εχει τεραστια σημασια , αλλωστε οπως το εχω ξαναγραψει και καποιος ειρωνευτηκε , ολο το εργο ειναι η εκκινηση , η εναυση η πυροδοτηση δηλαδη , εκει ειναι ολο το μυστικο , αυτο κανει ενα φυσιγγι φονικοτατο με πολυ καλες συγκεντρωσεις και κατανομες , με πολυ μεγαλες αρχικες και μενουσες αλλα και το σημαντικοτερο με πολυ ευγενικο και ανεκτικο λακτισμα

    εχεις γινει μαστερ ……………χαχαχα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #414011

    Δημητρης Benelli wrote:

    bogvagg wrote:

    berket wrote:
    616 x 1,65 x 31 x θωδης 25 x 58 χιλ σε 70 χιλ καλυκα , με 375 μ/δ στο 1,5 μ και περιπου 500 bar πιεσεις

    Το 616 θεωρείτε λιγότερο ισχυρό απο το cx 2000;Και αυτό ταυτόχρονα σημαίνει και μεγαλύτερο χρόνο καύσης,αρα και παραγωγής εργου;Σε τι εξυπηρετεί αυτό ακριβώς ρε παιδιά,αφου εδώ δεν εχουμε να σπρώξουμε κάποια μεγάλη ποσότητα σκαγίων-για 31 γραμ.μιλάμε.Μήπως εννοείτε οτι αυτό το κάνουμε μόνο και μόνο για να μην ανεβάσουμε πιέσεις;Επειτα πάλι πόσο φονικό θα ειναι ενα τέτοιο φυσίγγι;Απορία εκφράζω,παρακαλώ τα φώτα σας.

    οσο αφορα τα καψουλια , στα καψουλια υψηλης ισχυος , εχουμε κατα σειρα , 616 gold ,688 , 2000 , uee piston g , και τελευταιο το 616 , ειναι δηλαδη λιγο πιο αδυναμο απο το 2000 , οσο αφορα την συνταγη που εγραψα , ειναι φονικοτατη αλλα και πολυ ανετη με πολυ χαμηλο λακτισμα , και δεν ειναι μονο η λιγοτερη ποσοτητα πυριτιδας και το ελαχιστα πιο αδυναμο καψουλι , αλλα ειναι και αλλα πραγματα που κανουν το συνολο πιο χαμηλο σε πιεσεις και πιο ανετο στον πυροβολισμο , αλλωστε ο φιλος ειχε ζητησει μια συνταγη για ελαφρυ δικαννο οπλο , σε απολυτα μεγεθη ομως καλο ειναι οσο μικραινει το βαρος των σκαγιων να μεγαλωνει η ισχυς του καψουλιου , απο εκει και περα ομως ενας εμπειρος ιδιογομωτης μπορει να παντρεψει διαφορα πραγματα και να κανει οτι θελει , ακομα και το υψος του παφυλα ειναι σημαντικοτατο στοιχειο στο συνολο , ακομα και η γεωμετρια του κυαθιου εχει τεραστια σημασια , αλλωστε οπως το εχω ξαναγραψει και καποιος ειρωνευτηκε , ολο το εργο ειναι η εκκινηση , η εναυση η πυροδοτηση δηλαδη , εκει ειναι ολο το μυστικο , αυτο κανει ενα φυσιγγι φονικοτατο με πολυ καλες συγκεντρωσεις και κατανομες , με πολυ μεγαλες αρχικες και μενουσες αλλα και το σημαντικοτερο με πολυ ευγενικο και ανεκτικο λακτισμα

    εχεις γινει μαστερ ……………χαχαχα

    master φιλε Ζαχο , δεν υπαρχουν , οι ξερολες συνυθως ειναι ασχετοι , τρελα με το φυσιγγι εχω και τιποτα αλλο , περσι ειχαμε κουβεντιασει για κατι παρα πολυ καλο και σου χρωσταω και ενα κερασμα , φετος υπαρχει κατι καλυτερο ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #414012

    Κάτι αλλο τώρα ασχετο με το προηγούμενο θέμα.Εχω διαβάσει κατά καιρούς στο forum για τους φελλούς cal 20 που βάζουμε μέσα στο ποτηράκι του συγκεντρωτήρα για να προστατέψουμε τα κάτω σκάγια απο τα ξαφνικά » G » που δέχονται κατά την εκπυρσοκρότηση του φυσιγγίου.Κατ’αρχήν θα ηθελα να ρωτήσω αν οντως αυτό δουλεύει και αξίζει τον κόπο να το χρησιμοποιεί κάποιος σ’ενα φυσίγγι ποιοτικό που θέλει να φτιάξει.Κατά δεύτερο λόγο τι ακριβώς θα συμβεί στο κλείσιμο αυτού του φυσιγγίου;Και εξηγώ τι εννοώ.Ας υποθέσουμε οτι αυτό το φυσίγγι θα επρεπε να κλείσει στα 58,00mm,και χωρίς τον φελλό των 3 mm το κενό απο το επάνω μέρος των σκαγίων εως τα χείλη του κάλυκα ειναι περί τα 11 mm.Aν τώρα βάλουμε τον φελλό μέσα στο ποτηράκι το κενό θα γίνει 8 mm.Η ερώτησή μου ειναι:Θα ξανακλείσουμε το φυσίγγι στα 58,00 mm;Και αν γίνει ετσι,δεν θα υποστεί μεγαλύτερη πίεση ο συγκεντρωτήρας, αρα και η πυρίτιδα,οπότε θα ανεβάσουμε πιέσεις;Η μήπως πρέπει να χρησιμοποιείσουμε ενα μικρότερο συγκεντρωτήρα σε υψος ουτως ωστε να εχουμε πάλι το κενό των 11 mm;

    βεβαιως και δουλευει και αυξανει την ποιοτητα της τουφεκιας , ειναι το λεγομενο απο τους αμερικανους cushioning , ενα μεσο μετριασμου δηλαδη των παραμορφωσεων που δεχονται κυριως  τα  κατω σκαγια , μειωνοντας ετσι τα flyers ,τα τρελα δηλαδη εκτος δραστικου κυκλου , αυξανοντας κατανομη και συγκεντρωση αλλα και διατρηση , οσο αφορα το κλεισιμο , αναλογα την πυριτιδα που δουλευεις , το στροφειο , το μαχαιρι αλλα και τι θελεις να φτιαξεις αλλαζουν πολλα , αλλα γενικα θα σου προτεινα σε 6 αστερι να συναρμολογεις το φυσιγγι ετσι ωστε να εχεις απο τα σκαγια περιπου 10-10,5 χιλ κενο , το τελικο υψος στα 58 δεν λεει τιποτα , αυτο μπορει να αλλαξει για  πολλα πραγματα , αλλα κλεισε στα 58 σαν αρχη , πολυ προσοχη στο ρελι , μην το καψεις το φυσιγγι , πολυ χαμηλες στροφες και λαδακι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    79
    bogvagg στις #414046

    (αναλογα την πυριτιδα που δουλευεις , το στροφειο , το μαχαιρι αλλα και τι θελεις να φτιαξεις αλλαζουν πολλα )

    Κατ’αρχήν να σ’ευχαριστήσω για το οτι δείχνεις ενδιαφέρον για κάποιους που ακόμα ψάχνονται.Δουλεύω S4 για τσιχλοκότσυφα & τρυγόνι (30-33 gr. σκάγια)  και ΤΕΚΝΑ για φάσσα (36,5 gr. σκάγια).Αυτά τα θηράματα κυνηγώ συνήθως.Στροφείο εχω το STP της SIARM (ειναι το ΒΝ2 το απλό – εχω και το ΒΝ2 special αλλά δεν μου αρέσει το χείλος που φτιάχνει)- και μαχαιράκι εχω 6 πτυχών.Εχω την COLVINI σαν μηχάνημα για το κλείσιμο του φυσιγγίου και εχει σταθερές στροφές περί τις 900.Χρησιμοποιώ πάντοτε λάδι και δεν υπάρχει πρόβλημα στο να καεί το χείλος του κάλυκα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #414048

    θελω να παραγηλοω απο το SIARM  ΚΑΨΟΥΛΙΑ  και καλυκες MACC χωρης καψουλια αλλα σκευτομε τα μεταφορικα που ειναι 15 ευρω τα 5 κιλα αυτα που θελω να παραγηλω εχουν βαρος 17 κιλα δηλαδη τα μεταφορικα θα ειναι 15 ευρω επι 5 δηλαδη 75 ευρω εντομεταξη δεν ξερω αγλικα ασ μου πει καπιος ποσο στοιχηζουν 17 κιλα απο siarm

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #414081

    θελω να παραγηλοω απο το SIARM ΚΑΨΟΥΛΙΑ και καλυκες MACC χωρης καψουλια αλλα σκευτομε τα μεταφορικα που ειναι 15 ευρω τα 5 κιλα αυτα που θελω να παραγηλω εχουν βαρος 17 κιλα δηλαδη τα μεταφορικα θα ειναι 15 ευρω επι 5 δηλαδη 75 ευρω εντομεταξη δεν ξερω αγλικα ασ μου πει καπιος ποσο στοιχηζουν 17 κιλα απο siarm

    τα 5 κιλα ειναι 15 ε , τα 17 κιλα ειναι λοιπον με το σκοντο 3 x 15 = 45 ε , δεν σε συμφερει , παρτα απο Κενταυρο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1164
    tzanampeths στις #414196

    ασ μου πει καπιος ποσο στοιχηζουν 17 κιλα απο siarm

    Νίκο γιατί δεν προχωράς την παραγγελία σου στη Siarm; Πριν πληρώσεις θα σου βγάλει ακριβώς το κόστος μεταφοράς χωρίς ΦΠΑ. Αυτό που σου δείχνει θα το πολλαπλασιάσεις επί 1,21 για να δεις την τιμή με ΦΠΑ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    262
    classicdoubles στις #414266

    Ευχαριστω για την υποδοχη…..το οτι ειμαι απο το 10 μεσα δε σημαινει οτι δε διαβαζω οτι με ενδιαφερει, απο εκει και περα ισως ηταν καλυτερα που δεν εκανα post,κατι ηξερα…Ευχαριστω

    Κάτι μου λέει ότι σε ξέρω …. κάτι τα λεγόμενά σου, κάτι το “ένας ταπεινός ιδιογομωτής”…… δεν ξέρω μήπως κυνηγάμε και παρέα καμμιά φορά!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/04/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    667
    zador στις #414309

    zador wrote:

    Δημητρης Benelli wrote:

    bogvagg wrote:

    berket wrote:
    616 x 1,65 x 31 x θωδης 25 x 58 χιλ σε 70 χιλ καλυκα , με 375 μ/δ στο 1,5 μ και περιπου 500 bar πιεσεις

    Το 616 θεωρείτε λιγότερο ισχυρό απο το cx 2000;Και αυτό ταυτόχρονα σημαίνει και μεγαλύτερο χρόνο καύσης,αρα και παραγωγής εργου;Σε τι εξυπηρετεί αυτό ακριβώς ρε παιδιά,αφου εδώ δεν εχουμε να σπρώξουμε κάποια μεγάλη ποσότητα σκαγίων-για 31 γραμ.μιλάμε.Μήπως εννοείτε οτι αυτό το κάνουμε μόνο και μόνο για να μην ανεβάσουμε πιέσεις;Επειτα πάλι πόσο φονικό θα ειναι ενα τέτοιο φυσίγγι;Απορία εκφράζω,παρακαλώ τα φώτα σας.

    οσο αφορα τα καψουλια , στα καψουλια υψηλης ισχυος , εχουμε κατα σειρα , 616 gold ,688 , 2000 , uee piston g , και τελευταιο το 616 , ειναι δηλαδη λιγο πιο αδυναμο απο το 2000 , οσο αφορα την συνταγη που εγραψα , ειναι φονικοτατη αλλα και πολυ ανετη με πολυ χαμηλο λακτισμα , και δεν ειναι μονο η λιγοτερη ποσοτητα πυριτιδας και το ελαχιστα πιο αδυναμο καψουλι , αλλα ειναι και αλλα πραγματα που κανουν το συνολο πιο χαμηλο σε πιεσεις και πιο ανετο στον πυροβολισμο , αλλωστε ο φιλος ειχε ζητησει μια συνταγη για ελαφρυ δικαννο οπλο , σε απολυτα μεγεθη ομως καλο ειναι οσο μικραινει το βαρος των σκαγιων να μεγαλωνει η ισχυς του καψουλιου , απο εκει και περα ομως ενας εμπειρος ιδιογομωτης μπορει να παντρεψει διαφορα πραγματα και να κανει οτι θελει , ακομα και το υψος του παφυλα ειναι σημαντικοτατο στοιχειο στο συνολο , ακομα και η γεωμετρια του κυαθιου εχει τεραστια σημασια , αλλωστε οπως το εχω ξαναγραψει και καποιος ειρωνευτηκε , ολο το εργο ειναι η εκκινηση , η εναυση η πυροδοτηση δηλαδη , εκει ειναι ολο το μυστικο , αυτο κανει ενα φυσιγγι φονικοτατο με πολυ καλες συγκεντρωσεις και κατανομες , με πολυ μεγαλες αρχικες και μενουσες αλλα και το σημαντικοτερο με πολυ ευγενικο και ανεκτικο λακτισμα

    εχεις γινει μαστερ ……………χαχαχα

    master φιλε Ζαχο , δεν υπαρχουν , οι ξερολες συνυθως ειναι ασχετοι , τρελα με το φυσιγγι εχω και τιποτα αλλο , περσι ειχαμε κουβεντιασει για κατι παρα πολυ καλο και σου χρωσταω και ενα κερασμα , φετος υπαρχει κατι καλυτερο ?

    XAXAXA εγω να δεις τρελα το εχω κανει το σπιτι διμητσανα χαχα

    εχω και εγω μια παραλαγη στο ρωσο για τα αντιεροπορικα χαχαχα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #414316

    Καλα,το οτι εισαι μπουρλοτιερης πανελλαδικως αναγνωρισμενος,δε χωρα καμια αμφιβολια!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #414443

    Γιατι, παιζει καποιος να ειναι ιδιογομωτης, και το σπιτι του να μην ειναι ετσι;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    79
    bogvagg στις #414459

    ΘΕΜΑ:ΣΤΑΤΙΚΟΣ ΗΛΕΚΤΡΙΣΜΟΣ & ΔΙΒΑΣΙΚΕΣ ΠΥΡΙΤΙΔΕΣ.Κάποιες φορές με πιάνει τρέλλα-απόγνωση.Τι κι αν εχω βάλει τους κάλυκες επάνω σε μια λαμαρίνα που την εχω γειώσει στη γη μ’ενα καλώδιο?Μερικοί κάλυκες δεν χαμπαριάζουν με τίποτα.Μήπως ξέρει κανείς σας κάτι πιο δραστικό;

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,901 έως 9,915 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων