ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,916 έως 9,930 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #414465

    ΘΕΜΑ:ΣΤΑΤΙΚΟΣ ΗΛΕΚΤΡΙΣΜΟΣ & ΔΙΒΑΣΙΚΕΣ ΠΥΡΙΤΙΔΕΣ.Κάποιες φορές με πιάνει τρέλλα-απόγνωση.Τι κι αν εχω βάλει τους κάλυκες επάνω σε μια λαμαρίνα που την εχω γειώσει στη γη μ’ενα καλώδιο?Μερικοί κάλυκες δεν χαμπαριάζουν με τίποτα.Μήπως ξέρει κανείς σας κάτι πιο δραστικό;

    Βαγγελη , μεταλλικο ογκομετρικο ειναι το πιο δραστικο , και αυτο γειωμενο , αλλα μονο οι επαγγελματικες εργοστασιακες μηχανες , με διπλη δονηση , δουλευουν τελεια με τις διβασικες , αλλα και αυτο αμφισβητηται , γιατι εχουν δει πολλα τα ματια μας  σε φυσιγγια εμποριου με αυτες τις πυριτιδες , γνωμη μου ειναι να σταματησεις να τις γεμιζεις , τις θαλαμες του οπλου σου τις εχεις τσεκαρει ?


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #414501

    ΘΕΜΑ:ΣΤΑΤΙΚΟΣ ΗΛΕΚΤΡΙΣΜΟΣ & ΔΙΒΑΣΙΚΕΣ ΠΥΡΙΤΙΔΕΣ.Κάποιες φορές με πιάνει τρέλλα-απόγνωση.Τι κι αν εχω βάλει τους κάλυκες επάνω σε μια λαμαρίνα που την εχω γειώσει στη γη μ’ενα καλώδιο?Μερικοί κάλυκες δεν χαμπαριάζουν με τίποτα.Μήπως ξέρει κανείς σας κάτι πιο δραστικό;

    Στην s4 που γεμίζω στο χέρι βέβαια ,έχω βρει ένα χάλκινο χωνί που το έχω προσαρμόσει να φτάνει στο ύψος του πάφιλα  περίπου και έχω τελειώσει με το θέμα του στατικού ηλεκτρισμού.          Τη καλησπέρα μου στη παρέα!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    236
    KIKLADES στις #414504

    ΘΕΜΑ:ΣΤΑΤΙΚΟΣ ΗΛΕΚΤΡΙΣΜΟΣ & ΔΙΒΑΣΙΚΕΣ ΠΥΡΙΤΙΔΕΣ.Κάποιες φορές με πιάνει τρέλλα-απόγνωση.Τι κι αν εχω βάλει τους κάλυκες επάνω σε μια λαμαρίνα που την εχω γειώσει στη γη μ’ενα καλώδιο?Μερικοί κάλυκες δεν χαμπαριάζουν με τίποτα.Μήπως ξέρει κανείς σας κάτι πιο δραστικό;

    Ετσι οπως το λες , δεν εχει λογο να εχει στατικο ηλεκτρισμο. Το επομενο καλυτερο ειναι να ειναι καρφωμενο το καλωδιο σε χωμα οπως γινετε στα  ρολογια της ΔΕΗ.. Αλλα το ιδιο ρολο μπορει να παιξει ενα πολυκλωνο χωμενο στο χωμα ….Μηπως ειναι τιποτα αλλο ? Επειδη καποιες εχουν μια παραξενη “λαδιλα” και κολανε… ( το λαδιλα δεν ξερω αν ταιριαζει σαν ορος , αλλα δεν βρισκω  καλυτερο… )

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    40
    elvas1 στις #414506

    ΘΕΜΑ:ΣΤΑΤΙΚΟΣ ΗΛΕΚΤΡΙΣΜΟΣ & ΔΙΒΑΣΙΚΕΣ ΠΥΡΙΤΙΔΕΣ.Κάποιες φορές με πιάνει τρέλλα-απόγνωση.Τι κι αν εχω βάλει τους κάλυκες επάνω σε μια λαμαρίνα που την εχω γειώσει στη γη μ’ενα καλώδιο?Μερικοί κάλυκες δεν χαμπαριάζουν με τίποτα.Μήπως ξέρει κανείς σας κάτι πιο δραστικό;

    Χρησιμοποίησε αυτό

    http://www.chuckhawks.com/rcbs_quick_change_funnel.htm

    (με το μακρύτερο σωλήνα) και δεν θα έχεις πρόβλημα με καμμία πυρίτιδα.

     

    Λευτέρης

    http://www.europeancartridgeunlimited.com

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #414514

    bogvagg wrote:
    ΘΕΜΑ:ΣΤΑΤΙΚΟΣ ΗΛΕΚΤΡΙΣΜΟΣ & ΔΙΒΑΣΙΚΕΣ ΠΥΡΙΤΙΔΕΣ.Κάποιες φορές με πιάνει τρέλλα-απόγνωση.Τι κι αν εχω βάλει τους κάλυκες επάνω σε μια λαμαρίνα που την εχω γειώσει στη γη μ’ενα καλώδιο?Μερικοί κάλυκες δεν χαμπαριάζουν με τίποτα.Μήπως ξέρει κανείς σας κάτι πιο δραστικό;

    Χρησιμοποίησε αυτό http://www.chuckhawks.com/rcbs_quick_change_funnel.htm (με το μακρύτερο σωλήνα) και δεν θα έχεις πρόβλημα με καμμία πυρίτιδα. Λευτέρης http://www.europeancartridgeunlimited.com

    Ωραίο σαν εργαλείο ,αλλά υπάρχει στην Ελληνική αγορά? Αν πρέπει να το παραγγείλει απ”έξω ,δε πετάγεται στην οδό Αθηνάς,ή σε μαγαζί οινοποιίας να πάρει ένα αλουμινένιο ,γιατί νομίζω ότι το παραπάνω εργαλείο που είναι από πλαστικό ,πιθανώς να κρατάει λίγη πυρίτιδα [δυβασικές ή και τροποποιημένες]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    79
    bogvagg στις #414518

    Εχω μπήξει σωλήνα μέσα στη γή-εξω απο το σπίτι εννοείτε-και εχω συνδέσει καλώδιο 2,5 mm που φτάνει μέχρι τη λαμαρίνα που κάθονται επάνω οι κάλυκες.Επιπλέον εχω βάλει ακόμα ενα καλώδιο απο τη γείωση μιας κοντινής πρίζας επάνω στη λαμαρίνα αλλά μάταια.Ο στατικός ηλεκτρισμός ειναι επάνω στους καινούργιους κάλυκες.Οι μεταχειρισμένοι εχω δει οτι δεν εχουν τόσο μεγάλο πρόβλημα.Εχω προσέξει οτι βάζοντας ενα μικρό πινελάκι (απ’αυτά που εχουν οι ζωγράφοι,αλλά με σκληρή τρίχα) μέσα στον κάλυκα για να σπρώξω την πυρίτιδα που εχει κολλήσει στα πλαΐνά του,τραβώντας το πινέλο προς τα επάνω για να το βγάλω,βλέπεις κάποιους κόκκους να ανεβαίνουν προς τα πάνω μαζί του.Μιλάμε για τρομερό κόλλημα.Αυτό με το μεγάλο σωλήνα στο χωνάκι (μεταλικό εχω κι εγώ) δεν το εχω δοκιμάσει.Θα το κάνω κι αυτό,αλλά αν ο ηλεκτρισμός ειναι στον κάλυκα πάλι δεν θα ανέβει η πυρίτιδα προς τα πάνω;Δεν θέλω να αλλάξω πυρίτιδα γιατί εδώ εχουμε πάρα πολλή υγρασία και ειναι η μοναδική που με εχει ικανοποιήσει τόσο.Οι μονοβασικές με εχουν προδώσει πολλές φορές.Τι εννοείς Δημήτρη για τις θαλάμες του οπλου μου;Τι σχέση εχει ο στατικός ηλεκτρισμός με τη θαλάμη του οπλου μου.Μια BENELLI BECCACCIA εχω με κάννη 60 cm και αυλό 18,5.Αλλά δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις.Σου εχω στείλει Π.Μ. αλλά μήπως δεν εκανα κάτι σωστά και δεν το ελαβες;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #414519

    .Εχω προσέξει οτι βάζοντας ενα μικρό πινελάκι (απ’αυτά που εχουν οι ζωγράφοι,αλλά με σκληρή τρίχα) μέσα στον κάλυκα για να σπρώξω την πυρίτιδα που εχει κολλήσει στα πλαΐνά του,τραβώντας το πινέλο προς τα επάνω για να το βγάλω,βλέπεις κάποιους κόκκους να ανεβαίνουν προς τα πάνω μαζί του.Μιλάμε για τρομερό κόλλημα.Αυτό με το μεγάλο σωλήνα στο χωνάκι (μεταλικό εχω κι εγώ) δεν το εχω δοκιμάσει.Θα το κάνω κι αυτό,αλλά αν ο ηλεκτρισμός ειναι στον κάλυκα πάλι δεν θα ανέβει η πυρίτιδα προς τα πάνω;Δεν θέλω να αλλάξω πυρίτιδα γιατί εδώ εχουμε πάρα πολλή υγρασία και ειναι η μοναδική που με εχει ικανοποιήσει τόσο..

    Το πλαστικό με τη τριβή ,προκαλεί τον [ηλεκτρισμό],όταν η πυρίτιδα πέσει στο πυθμένα του φυσιγγιού χωρίς να ακουμπήσει στα τοιχώματα δε θα κολλήσει κιόλας σε αυτά .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #414520

    Kαι γιατι στους ριγμενους καλυκες, δε συμβαινει αυτο;

    Το θεμα ειναι εντονο στις διβασικες που εχουν μικρα φυλλιδια, ενω στις μονοβασικες ειναι πιο δυσκολο να γινει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    79
    bogvagg στις #414522

    Το θεμα ειναι εντονο στις διβασικες που εχουν μικρα φυλλιδια

    Πιο πολύ πιστεύω Βίκτωρα οτι αυτό συμβαίνει επειδή εχει πολύ μεγάλη περιεκτικότητα νιτρογλυκερίνης στη μάζα της.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #414523

    Kαι γιατι στους ριγμενους καλυκες, δε συμβαινει αυτο; Το θεμα ειναι εντονο στις διβασικες που εχουν μικρα φυλλιδια, ενω στις μονοβασικες ειναι πιο δυσκολο να γινει.

    Α ρε αδελφε, γιατι βιαστηκες τοσο να φυγεις; Σου ευχομαι ηρεμα νερα και καλες ψαριες.

    Ίσως οι καινούριοι λόγω επεξεργασίας απο το εργοστάσιο κρατάνε ηλεκτρισμό ,τώρα με τους ριγμένους πιθανόν η θερμοκρασία  να τους αλλάζει,ή μειώνει την αγωγιμότητα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    470
    xxpetros στις #414527

    Kαι γιατι στους ριγμενους καλυκες, δε συμβαινει αυτο; Το θεμα ειναι εντονο στις διβασικες που εχουν μικρα φυλλιδια, ενω στις μονοβασικες ειναι πιο δυσκολο να γινει.

    Α ρε αδελφε, γιατι βιαστηκες τοσο να φυγεις; Σου ευχομαι ηρεμα νερα και καλες ψαριες.

    Πιστευω οτι ο ριγμενος καλικας γειωνεται << αποσιμφοριζεται απο τον στατικο ηλεκτρισμο >> γιατι παραμενει στο εδαφος για καποιο χρονικο διαστημα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #414528

    Ναι, αλλα οταν τους εχεις μαζεμενους σε ενα κουτι, και τριβονται μεταξυ τους, παλι δεν φορτιζονται;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #414529

    Ναι, αλλα οταν τους εχεις μαζεμενους σε ενα κουτι, και τριβονται μεταξυ τους, παλι δεν φορτιζονται;

    Α ρε αδελφε, γιατι βιαστηκες τοσο να φυγεις; Σου ευχομαι ηρεμα νερα και καλες ψαριες.

    Εικασίες κάνουμε,σίγουρα ένας Φυσικός θα μας έλυνε τις απορίες επί του θέματος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    470
    xxpetros στις #414532

    Ναι, αλλα οταν τους εχεις μαζεμενους σε ενα κουτι, και τριβονται μεταξυ τους, παλι δεν φορτιζονται;

    Α ρε αδελφε, γιατι βιαστηκες τοσο να φυγεις; Σου ευχομαι ηρεμα νερα και καλες ψαριες.

    Ποσο να τριβονται ? Ειναι λιγο δεν μετραει

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    47
    Dimitris στις #414535

    Kαι γιατι στους ριγμενους καλυκες, δε συμβαινει αυτο;

    Στους ριγμένος κάλυκες δημιουργείται ένα εσωτερικό πολύ λεπτό στρώμα από τα υποπροϊόντα της πρώτης καύσης πού εμποδίζει την δημιουργία στατικού ηλεκτρισμού κατά τις επόμενες επαναγεμίσεις. Όσο για το πως θα αντιμετωπίσουμε το πρόβλημα του στατικού  ηλεκτρισμού σε καινούργιους κάλυκες θα ρωτήσω φίλους φυσικούς και θα επανέλθω.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,916 έως 9,930 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων