ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,931 έως 9,945 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #414537

    victz wrote:
    Kαι γιατι στους ριγμενους καλυκες, δε συμβαινει αυτο;

    Στους ριγμένος κάλυκες δημιουργείται ένα εσωτερικό πολύ λεπτό στρώμα από τα υποπροϊόντα της πρώτης καύσης πού εμποδίζει την δημιουργία στατικού ηλεκτρισμού κατά τις επόμενες επαναγεμίσεις. Όσο για το πως θα αντιμετωπίσουμε το πρόβλημα του στατικού ηλεκτρισμού σε καινούργιους κάλυκες θα ρωτήσω φίλους φυσικούς και θα επανέλθω.

    ακριβως ετσι ειναι , οι ριγμενοι καλυκες εχουν γινει εσωτερικα καθρεφτης απο τον πυροβολισμο , εχουν αποκτησει μια γυαλαδα στο πλαστικο που αποτρεπει σε ενα βαθμο το φαινομενο με τις διβασικες , υπαρχει και η λυση με την προσμιξη ενος ποσοστου γραφιτη στην περιτιδα ωστε να πεφτει πιο ευκολα στα ογκομετρικα , μαζι με δονηση ,  γειωση και πολλα αλλλα , αλλα το προβλημα δεν μπορει να εξαλειφθει , να μειωθει σε ενα βαθμο ναι , τελειως οχι


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #414538

    Εχω μπήξει σωλήνα μέσα στη γή-εξω απο το σπίτι εννοείτε-και εχω συνδέσει καλώδιο 2,5 mm που φτάνει μέχρι τη λαμαρίνα που κάθονται επάνω οι κάλυκες.Επιπλέον εχω βάλει ακόμα ενα καλώδιο απο τη γείωση μιας κοντινής πρίζας επάνω στη λαμαρίνα αλλά μάταια.Ο στατικός ηλεκτρισμός ειναι επάνω στους καινούργιους κάλυκες.Οι μεταχειρισμένοι εχω δει οτι δεν εχουν τόσο μεγάλο πρόβλημα.Εχω προσέξει οτι βάζοντας ενα μικρό πινελάκι (απ’αυτά που εχουν οι ζωγράφοι,αλλά με σκληρή τρίχα) μέσα στον κάλυκα για να σπρώξω την πυρίτιδα που εχει κολλήσει στα πλαΐνά του,τραβώντας το πινέλο προς τα επάνω για να το βγάλω,βλέπεις κάποιους κόκκους να ανεβαίνουν προς τα πάνω μαζί του.Μιλάμε για τρομερό κόλλημα.Αυτό με το μεγάλο σωλήνα στο χωνάκι (μεταλικό εχω κι εγώ) δεν το εχω δοκιμάσει.Θα το κάνω κι αυτό,αλλά αν ο ηλεκτρισμός ειναι στον κάλυκα πάλι δεν θα ανέβει η πυρίτιδα προς τα πάνω;Δεν θέλω να αλλάξω πυρίτιδα γιατί εδώ εχουμε πάρα πολλή υγρασία και ειναι η μοναδική που με εχει ικανοποιήσει τόσο.Οι μονοβασικές με εχουν προδώσει πολλές φορές.Τι εννοείς Δημήτρη για τις θαλάμες του οπλου μου;Τι σχέση εχει ο στατικός ηλεκτρισμός με τη θαλάμη του οπλου μου.Μια BENELLI BECCACCIA εχω με κάννη 60 cm και αυλό 18,5.Αλλά δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις.Σου εχω στείλει Π.Μ. αλλά μήπως δεν εκανα κάτι σωστά και δεν το ελαβες;

    να αγορασεις εναν πολυ καλο και δυνατο φακο , να καθαρισεις πολυ καλα την κανη σου , και να κοιταξεις πολυ αναλυτικα την θαλαμη του οπλου σου για μικρους κρατηρες , οι διβασικες ειναι η καταστροφη για τις θαλαμες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    79
    bogvagg στις #414561

    victz wrote:
    Kαι γιατι στους ριγμενους καλυκες, δε συμβαινει αυτο;

    Στους ριγμένος κάλυκες δημιουργείται ένα εσωτερικό πολύ λεπτό στρώμα από τα υποπροϊόντα της πρώτης καύσης πού εμποδίζει την δημιουργία στατικού ηλεκτρισμού κατά τις επόμενες επαναγεμίσεις. Όσο για το πως θα αντιμετωπίσουμε το πρόβλημα του στατικού ηλεκτρισμού σε καινούργιους κάλυκες θα ρωτήσω φίλους φυσικούς και θα επανέλθω.

    Εφτιαξα (πρωΐ-πρωΐ) μακρύ λαιμό απο πολύ λεπτή λαμαρίνα (6/10 mm) και το προσάρμωσα στο μεταλλικό χωνάκι που ειχα και δοκίμασα οπως συμβούλεψε ο συνάδελφος ” berket ” αλλά το αποτέλεσμα δυστυχώς δεν αλλαξε.Τραβώντας το χωνάκι απο τον κάλυκα ειδα πάλι την πυρίτιδα να ανασηκώνετε και να κολλάει στα πλαΐνά του.Συμβαίνει αυτό ακριβώς που προανέφερα.Ο στατικός ηλεκτρισμός ειναι επάνω στους κάλυκες.Τι κι αν τους εχω επάνω στη λαμαρίνα για να γειωθούν ακόμα και ενα μήνα.ΑΠΟΓΝΩΣΗ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    236
    KIKLADES στις #414564

    Εχω μπήξει σωλήνα μέσα στη γή-εξω απο το σπίτι εννοείτε-και εχω συνδέσει καλώδιο 2,5 mm που φτάνει μέχρι τη λαμαρίνα που κάθονται επάνω οι κάλυκες.Επιπλέον εχω βάλει ακόμα ενα καλώδιο απο τη γείωση μιας κοντινής πρίζας επάνω στη λαμαρίνα αλλά μάταια.Ο στατικός ηλεκτρισμός ειναι επάνω στους καινούργιους κάλυκες.Οι μεταχειρισμένοι εχω δει οτι δεν εχουν τόσο μεγάλο πρόβλημα

    Καταρχήν  με τέτοια γείωση που έχεις κάνει, είναι πρακτικά αδύνατον να υπάρχει στατικός ηλεκτρισμός. Το πλαστικό του κάλυκα  είναι μονωτικό και έρχεται ομως σε επαφή με τον μεταλλικό μέρος  που είναι αγώγιμο. Έτσι ότι φόρτια έχουν δημιουργηθεί στο πλαστικό , μεταφέρονται στο μεταλλικό και μετά στην γη. Άρα κατασκευαστικά είσαι εντάξει. Έτσι όπως το βλέπω εγώ , με τους  μεταχειρισμένοι κάλυκες  δυο πιθανότητες υπάρχουν. Ή λόγο της έκρηξης τα  μικροκαταλοιπα της καύσης έχουν δημιουργήσει ένα αγώγιμο στρώμα εσωτερικά που διαφοροποιεί την συμπεριφορά του , ή  έκρηξη έχει «γυαλίσει την εσωτερική επιφάνεια μειώνοντας το επίπεδο της στατικής  τριβής ανάμεσα στους κόκκους  και την εσωτερική επιφάνεια τους κάλυκα  και αλλάζοντας την συμπεριφορά όλου του  συστήματος

    Βεβαία το ζητούμενο είναι από πού το άρπαξε το φορτίο η πυρίτιδα γιατί στον στατικό ηλεκτρικό όσο φορτίο έχει η πυρίτιδα , άλλο τόσο φορτίο  της έδωσε κάποιο άλλο κομμάτι του συστήματος ,  το οποίο πρέπει να είναι αντίθετα φορτισμένο από το φορτίο που έχει διατηρήσει   η πυρίτιδα,(είτε από τριβή είτε από επαφή είτε από επαγωγή). Άρα ποιος της έδωσε το φορτίο για να το έχει? Το δοχείο της μηχανής ? το ποτηράκι του δοσομετριτη?Το πέσιμο της πυρίτιδας μέσα στόν κάλυκα ??Αν κάποιος θεωρήσει ( για παράδειγμα) ότι η πυρίτιδα είναι φορτισμένη αρνητικά κατά 1 Coulomb , κάτι άλλο είναι φορτωμένο θετικά κατά 1 Coulomb. Ποιο είναι αυτό ?

    Επίσης  δεν υπάρχει θέμα διατήρησης του φορτιού στον φορτισμένο κάλυκα ούτε χρόνου  εκφόρτωσης , γιατί  η εκφόρτωση γίνεται αστραπιαία όταν συνδεθεί με κάτι γειωμένο  και έναν φορτισμένο  κάλυκα όλο και κάποιο χέρι θα τον πιάσει , όλο και κάπου θα ακουμπήσει , και αν με αυτήν την διαδικασία  δεν αποφορτιστεί τελείως,  έστω    θα μοιράσει το φορτίο του σε αυτό  με το οποίο  έρχεται σε επαφή

    Όσο για την διάφορά μονοβασικών και διφασικών ίσως θα πρέπει να ανατρέξουμε στα επιμέρους χαρακτηριστικά κατασκευής τους που τις  διαφοροποιούν .Αυτό το ακαθόριστο  σχετικά με την μεγάλη  ζελατινοποίηση των  διφασικών  αλλά και την καλή συμπεριφορά τους στην υγρασία , ίσως θα πρέπει να μας βάλει σε σκέψεις σε σχέση με τις προσμίξεις κατασκευής τους .Και τι  εννοώ: αν ακουμπήσεις μια σταγόνα νερό , μια σταγόνα λαδί και μια σταγόνα γράσο σε ένα τοίχο ,  το νερό θα κατέβει πρώτο  , το λαδί δεύτερο και το γράσο θα μένει  εκεί που είναι .Αυτό δεν είναι αποτέλεσμα στατικού ηλεκτρισμού αλλά αποτέλεσμα των δυνάμεων συνάφειας αλλά των δυνάμεων  τριβής ( στατικής και κινητικής)  που δημιουργούνται ανάμεσα στο τοίχο και τα υλικά

    Αυτό που είπε ο Δημήτρης Benelli  έχει μια βάση , γιατί  ο γραφίτης που γίνεται ανάμιξη είναι αγώγιμος και τροποποιεί τα ηλεκτρικά χαρακτηριστικά της πυρίτιδας αλλά ίσως και προσκολλάται με την πυρίτιδα δημιουργώντας πιο ρευστό και εύκολα κινούμενο μείγμα , αποτρέποντας την άμεση επαφή της πυρίτιδας με τις επιφάνεια , μπαίνοντας σαν ενδιάμεσος ανάμεσα στην πυρίτιδα και  στο πλαστικό..

    Επειδή το θέμα έχει ενδιαφέρον πάντως , θα προσπαθήσω να κάνω ένα πείραμα με διαφορές πυρίτιδες , για να δούμε τι θα γίνει…

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    236
    KIKLADES στις #414570

    Εφτιαξα (πρωΐ-πρωΐ) μακρύ λαιμό απο πολύ λεπτή λαμαρίνα (6/10 mm) και το προσάρμωσα στο μεταλλικό χωνάκι που ειχα και δοκίμασα οπως συμβούλεψε ο συνάδελφος » berket » αλλά το αποτέλεσμα δυστυχώς δεν αλλαξε.Τραβώντας το χωνάκι απο τον κάλυκα ειδα πάλι την πυρίτιδα να ανασηκώνετε και να κολλάει στα πλαΐνά του.Συμβαίνει αυτό ακριβώς που προανέφερα.Ο στατικός ηλεκτρισμός ειναι επάνω στους κάλυκες.Τι κι αν τους εχω επάνω στη λαμαρίνα για να γειωθούν ακόμα και ενα μήνα.ΑΠΟΓΝΩΣΗ.

    Πρώτα απ΄ολα ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ  με τις μεταλλικές κατασκευές και τις γειώσεις. Αυτό το τσακ – τσακ που ακούς όταν φόρας ένα πουλόβερ , είναι το αποτέλεσμα της εκφόρτωσης του στατικού ηλεκτρισμού που δημιουργήθηκε στο πουλόβερ προς κάτι άλλο , το οποίο έγινε με ένα μικροσκοπικό κεραυνό. Κάτι τέτοιο έχει μικροσκοπικά την συμπεριφορά μιας μικρής σπιθας.Οποτε όταν μπλέκεις με μπαρούτια  και εκφορτίσεις και μεταλλικά αγώγιμα πλαίσια , είναι σαν να τρίβεις την πλάτη σου στην γκλίτσα του τσοπάνη !!!!!!!

    Με κάθε επιφύλαξη λοιπόν , και με την προϋπόθεση ότι τηρείς όλα τα μέτρα ασφάλειας που πρέπει ( και για να μην σε έχω βάρος στην συνείδηση μου αν γίνει καμία τυχαία ανάφλεξη…… ) για να δεις από που προέρχεται το φορτίο πάρε ένα μακρύ και λεπτό καλώδιο γυμνό τύλιξε το πλαστικό του κάλυκα 2 φορές και κάρφωσε το στο χώμα και ξανά κάνε την δόκιμη που ανάφερες. Έτσι έχεις γειώσει το πλαστικό του κάλυκα , και έχει μηδέν φορτίο. Αν το ξανακάνει κάτι άλλο είναι  γιατί 1. το πλαστικό έχει φορτίο μηδέν , το μέταλλο έχει φορτίο μηδέν , το χωνί έχει φόρτιο μηδέν , και φορτισμένη αρνητικά να είναι η πυρίτιδα , δεν έχει πουθενά θετικό φορτίο για να την τραβήξει, γιατί  θετικό και θετικό απωθούνται , θετικό και αρνητικό έλκονται , αρνητικό και μηδέν δεν κάνουν τίποτα

    ΠΡΟΣΟΧΗ… ΕΠΕΙΔΗ ΤΑ ΚΑΛΩΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΙΖΕΙΣ ΜΕ ΜΠΑΡΟΥΤΙΑ , ΕΠΕΙΔΗ ΕΣΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΓΕΙΩΣΗ ΑΛΛΑ  Η  ΓΕΙΩΣΗ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΛΕΕΙ (  ΚΑΠΟΤΕ ΚΑΠΟΥ  ΕΙΧΑ ΜΕΤΡΗΣΕΙ ΣΕ ΟΥΔΕΤΕΡΟ 30 VOLT ΚΑΙ ΣΕ ΓΕΙΩΣΗ 10… ΑΠΟ ΔΙΑΡΡΟΕΣ) .. ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΑΙ ΕΧΟΝΤΑΣ ΑΥΣΤΗΡΑ ΛΑΒΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΠΑΡΕΤΗΤΑ ΜΕΤΡΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ……

     

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #414573

    εαν μηνουν και δυο η τρεις κοκοι πυριτηδας στο καλυκα τη μπωρει να συμβη εαν ζυγηζωντε με ακρυβια με ζυγαρια εδω τα ποιο πολλα φυσιγγια  εργοστασιακα και μη  γεμηζωντε στο περιπου  με ογκομετρικα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #414578

    Εφτιαξα (πρωΐ-πρωΐ) μακρύ λαιμό απο πολύ λεπτή λαμαρίνα (6/10 mm) και το προσάρμωσα στο μεταλλικό χωνάκι που ειχα και δοκίμασα οπως συμβούλεψε ο συνάδελφος » berket » αλλά το αποτέλεσμα δυστυχώς δεν αλλαξε.Τραβώντας το χωνάκι απο τον κάλυκα ειδα πάλι την πυρίτιδα να ανασηκώνετε και να κολλάει στα πλαΐνά του.Συμβαίνει αυτό ακριβώς που προανέφερα.Ο στατικός ηλεκτρισμός ειναι επάνω στους κάλυκες.Τι κι αν τους εχω επάνω στη λαμαρίνα για να γειωθούν ακόμα και ενα μήνα.ΑΠΟΓΝΩΣΗ.

    Ο «στατικός» ηλεκτρισμός δημιουργείται σε μη αγώγιμα υλικά (γυαλί, πλαστικό κλπ), άρα και στο πλαστικό σώμα του κάλυκα. Η γείωση δεν μπορεί να κάμει τίποτα. Αποφορτίζει μόνο τα σημεία που βρίσκονται σε άμεση επαφή με μέταλλο κι όχι όλο τον κάλυκα, ακριβώς επειδή είναι μη αγώγιμο υλικό και τα ηλεκτρικά φορτία είναι «στατικά», δηλαδή δεν μετακινούνται.

    Τέλος πάντων, μπορεί το πρόβλημα να μην είναι τόσο τραγικό όσο το περιγράφεις. Αν κολλάνε 5-10 κόκκοι πυρίτιδας δε χάλασε ο κόσμος! Μερικούς απ’ αυτούς θα τους σπρώξει πάλι κάτω η τάπα όταν τη βάλεις. Αν όμως σου δημιουργεί όντως σοβαρό θέμα, θα συμφωνήσω με το Δημήτρη Benelli, δηλαδή να αλλάξεις πυρίτιδα και να προσπαθήσεις να απαλλαγείς από την προκατάληψη ότι δήθεν οι διβασικές αποδίδουν καλύτερα από τις άλλες στην υγρασία. Χωρίς παρεξήγηση, είναι πιστεύω προκατάληψη, θέμα ψυχολογίας και δεν έχει λογική ή επιστημονική βάση.

    Αν πάλι επιμένεις στη διβασική, δοκίμασε και κάτι άλλο (έτσι μού ‘ρθε σαν «ιδέα», μπορεί να ‘ναι και μ@λ@κία, δεν ξέρω …): Γέμιζε τον κάλυκα με ψιλά σκάγια (καλός αγωγός του ηλεκτρισμού), άδειαζέ τον και αμέσως μετά ρίχνε την πυρίτιδα. Μόνο θα έλεγα να τα έχεις ξεπλύνει πρώτα με ασετόν ή καθαρή βενζίνη, γιατί μπορεί να είναι λιπασμένα και να λαδώνουν τον κάλυκα, οπότε θα κολλάει η πυρίτιδα χειρότερα! Μπορείς να έχεις μερικά σ’ ένα ντενεκάκι γι’ αυτή τη δουλειά. Δε χάνεις τίποτα να το δοκιμάσεις…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1164
    tzanampeths στις #414580

    Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις να σκουπίζεις με το γυμνό σου δάκτύλο το εσωτερικό του κάλυκα ώστε να τον αποφορτίσεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #414583

    Eπισης μπορεις να γεμιζεις διβασικες σε καλυκες χρησιμοποιημενους. Ολο αυτο το θεμα με τις γειωσεις και ολα αυτα, οπως λεει και ο Κiklades μου ακουγεται καπως επικινδυνο.

    Πληροφοριακα το κανουν , αν και σε λιγοτερο βαθμο, και οι τροποποιημενες μονοβασικες. Νομιζω οτι εχει να κανει σε καποιο βαθμο και με το βαρος του φυλλιδιου. Ευτυχως οι ταπες περνωντας καπως σαν να σκουπιζουν την επιφανεια, κατεβαζοντας τα φυλλαρακια αυτα κατω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #414585

    Eπισης μπορεις να γεμιζεις διβασικες σε καλυκες χρησιμοποιημενους. Ολο αυτο το θεμα με τις γειωσεις και ολα αυτα, οπως λεει και ο Κiklades μου ακουγεται καπως επικινδυνο. Πληροφοριακα το κανουν , αν και σε λιγοτερο βαθμο, και οι τροποποιημενες μονοβασικες. Νομιζω οτι εχει να κανει σε καποιο βαθμο και με το βαρος του φυλλιδιου. Ευτυχως οι ταπες περνωντας καπως σαν να σκουπιζουν την επιφανεια, κατεβαζοντας τα φυλλαρακια αυτα κατω.

    Α ρε αδελφε, γιατι βιαστηκες τοσο να φυγεις; Σου ευχομαι ηρεμα νερα και καλες ψαριες.

    ειδικα σε ριγμενους καλυκες μονο οι φουστες των Gualandi , μπαινουν  λιγο εφαρμοστα Βικτωρα , ολοι οι αλλοι συγκεντρωτηρες κολυμπανε ,  υπαρχει προβλημα , για αυτο προτεινα στον φιλο τον Βαγγελη να αλλαξει υλικο , αλλιως γεμισμα ενα ενα στο χερι  , καινουργιος  καλυκας Cheddite και  συγκεντρωτηρας  Gualandi

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #414593

    Σε ριγμενους, οσα εχω δοκιμασει, ειναι οπως το λες. Μονο μια παρτιδα Aquila 22 σε μια παρτιδα Fiocchi ειχα βρει που εμπαιναν πραγματικα εφαρμοστα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #414601

    Η ΔΙΑΧΕΙΡΗΣΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ{{{{{{{{{{{{{{{{{{ΝΑ ΤΟΝ ΜΑΖΕΨΕΙ))))))))))))))))))))))) ΜΑς ΕΧΕΙ ΣΚΟΤΙΣΕΙ ΤΟΝ Κ..Ο !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)))))))))))*((((((((((((((**********

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    79
    bogvagg στις #414664

    Ευχαριστώ πάρα πολύ ολους σας για το ενδιαφέρον που δείξατε για το θέμα .Σκεφτόμενος σήμερα οτι αυτό το φαινόμενο δεν συμβαίνει πάντα,αλλά ειναι ιδιαίτερα εντονο τις τελευταίες ημέρες,πήγε το μυαλό μου στις πολλές βροχές-συνεπώς και τρομερή υγρασία που δημιουργείται απ’αυτήν.Στο δωμάτιο αυτό εχω αφυγραντήρα που τον βάζω να δουλεύει τακτικά συμβουλευόμενος και το υγρόμετρο.Δεν ειχα ομως τις τελευταίες ημέρες θέρμανση λόγω του οτι ανέβηκε η θερμοκρασία εξ’αιτίας των νοτιάδων.Ετσι λοιπόν εβαλα ολα τα μηχανήματα να δουλεύουν μαζί και σε 5-6 ωρες αλλαξε η κατάσταση στο δωμάτιο και μαζί αλλαξε και η συμπεριφορά του φαινομένου με το στατικό ηλεκτρισμό.Δοκίμασα αρκετούς συγκεντρωτήρες (GUALANDI – Z2M – AZ25 & 21 – V zero H23 – GIOVANNI -κ.λ.π.) και τελικά την καλύτερη εμφραξη μου την εδωσε η COUVETTE αυτή η τάπα της GUALANDI των 6 mm.Αυτό βέβαια μου αλλαξε τα σχέδια ως προς το φυσίγγι που ηθελα να φτιάξω αλλά ισως να βγεί και σε καλό και βρω κάτι καλύτερο απ’αυτό που εφτιαχνα.Πάντως ειναι οντως η πιο σπαστική πυρίτιδα που υπάρχει,αλλά …….. θα δούμε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1164
    tzanampeths στις #414684

    @bogvagg Δλδ κατέληξες πως το πρόβλημα είναι η υγρασία κ όχι ο στατικός;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    79
    bogvagg στις #414692

    @bogvagg Δλδ κατέληξες πως το πρόβλημα είναι η υγρασία κ όχι ο στατικός;

    Τάκης

    Θέμα στατικού ηλεκτρισμού πάντα υπάρχει και ειδικά με την S4,αλλά το πρόβλημα ειχε πολλαπλασιαστεί με την αυξημένη υγρασία και την χαμηλή θερμοκρασία του δωματίου.Με λίγα λόγια ενας ζεστός αλλά και ξηρός χώρος βοηθάει πολύ πιστεύω σ’αυτό το θέμα.Μιλάμε οτι ηταν αδύνατον να βάλω πυρίτιδα εστω και σε ενα φυσίγγι- να κατεβάσω εναν οποιοδήποτε συγκεντρωτήρα και να μην μείνουν απο 10-20 κόκκοι πυρίτιδας ψηλά.Υπ’οψιν οτι μιλάω για γέμισμα ενα-ενα στο χέρι.Ποτέ δεν γεμίζω με το ογκομετρικό ουτε οταν δούλευα με μονοβασική (Α1 & Α1-36),πόσο μάλλον την S4 που δεν συγχωρεί το παραμικρό.Το ογκομετρικό το εχω μόνο για να μου βγάζει στο περίπου την ποσότητα που θέλω.Μετά ζύγισμα ενα-ενα στην ηλεκτρονική ζυγαριά.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,931 έως 9,945 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων