ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,066 έως 10,080 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1164
    tzanampeths στις #419607

    Προσπαθώ κι εγώ να φτιάξω ένα φυσίγγι διασποράς σε cal.16 31-32γρ.

    Τα καλύτερα αποτελέσματα ως τώρα τα έδωσε το σύστημα του Μάρκου με έμφραξη με ανεστραμμένο σταυρό από διασπορέα Gualandi.

    Οι δοκιμές που κάνω τώρα είναι με τάπα και διασπορέα ARX.

    Αρχικά δοκίμασα με τάπα SFS, αλλά δε δούλεψε ο διασπορέας. Έδωσε αποτελέσματα αντίστοιχα με της σκέτης SFS τάπας.

    Άλλαξα την τάπα με Diana που είναι πιο σκληρή και έκοψα τον κάλυκα στα 67mm. Μένει η δοκιμή στον πίνακα βέβαια…

    Τι άποψη έχουν οι εισηγητές;


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/04/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    85
    vti-chris στις #419616

    Τι είναι ο ARX?

    Δοκιμάσαμε και εμείς με ανάποδο διασπορέα Gualandi με καλά αποτελέσματα αλλά παρουσιάζει ανομοιόμορφη κατανομή.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #419697

    Τι είναι ο ARX? Δοκιμάσαμε και εμείς με ανάποδο διασπορέα Gualandi με καλά αποτελέσματα αλλά παρουσιάζει ανομοιόμορφη κατανομή.

    Αν εχει απλα γινει με τον διασπορεα Gualandi ανεστραμενο.. τα αποτελεσματα ειναι διασπορας,,αλλα η κατανομη παρουσιαζει ανομοιομορφιες..

    αν γινει με τον τροπο που εχω αναρτησει..τα πραγματα γινοντε καλητερα απο πλευρας κατανομων,,χωρις ελειματικο κεντρο και δομη κεντρου παρομοια με της περιφερειας

    ….τωρα ,,τι τωρα δηλαδη,,,εδω και καιρο εφτιαξα ενα νεο διασπορεα.. με στοχο τις αποστασεις των 10 -15 μ .

    .μια που φτιαχνει ο καιρος  λεω αυτες τις μερες να τον δοκιμασω στις 3-4 παραλαγες του και να ανεβασω τα αποτελεσματα.. ελεγα δε αν εχω κεφια,,, να το κανω σε βιντεακι.. με βολες σε πινακα δοκιμων σκοπευτηριου

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/04/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    85
    vti-chris στις #419699

    Για δώσε λίγο περισσότερες πληροφορίες!!!

    Και για τον Gualandi μιας και έχασα την αναφορά που έκανες για την πατέντα αυτή.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #419703

    http://www.e-artemis.gr/members/mark_gr/gallery/my-galleries/gallery7450/img_2417-copy

    αυτη εδω ειναι η κατασκευη και οι διαστασεις για 12αρι..( εχει εφαρμοστει και σε 20αρι ,,28αρι… αλλα και 16αρι,,προσφατως απο τον,,, τζαναμπετη,,,,

    και εδω ειναι <<<< περιπου >>> η αρχικη ιδεα του νεου διασπορεα

    http://www.e-artemis.gr/members/mark_gr/gallery/my-galleries/gallery7450/img_3154

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    63
    perdikas337 στις #419787

    Συναδελφοι ιδιογομωτες  για την πυριτιδα την  GRANULAR   τι γνωμη εχεται, για χρηση σε φυσιγγια μεχρι 32-33 γρ. σκαγια , σκεπτομαι να την χρησιμοποιησω εφετος για κυνηγι, αν μπορει να μου απαντησει καποιος που την δουλευει και γνωριζει καλα το υλικο,…………ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ ΠΕΡΔΙΚΑΣ 337………..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    168
    andreas78 στις #419792

    http://www.e-artemis.gr/members/mark_gr/gallery/my-galleries/gallery7450/img_2417-copy αυτη εδω ειναι η κατασκευη και οι διαστασεις για 12αρι..( εχει εφαρμοστει και σε 20αρι ,,28αρι… αλλα και 16αρι,,προσφατως απο τον,,, τζαναμπετη,,,, και εδω ειναι <<<< περιπου >>> η αρχικη ιδεα του νεου διασπορεα http://www.e-artemis.gr/members/mark_gr/gallery/my-galleries/gallery7450/img_3154

    http://www.youtube.com/user/markchalaris?feature=mhee

     

    Φίλε Μάρκο, πολύ καλές οι ιδέες σας, στο πρώτο με τον  gualandi ανάποδα και κομμένο θα σου πρότινα με ένα πενσάκι που βγάζει τρύπες στις ζώνες να του βγάλεις ομοιόμωρφες τρύπες στην επιφάνια που ρελιάζεις διότι έχουμε παρατηρήσει πως λόγο του ότι είναι επιπεδος και όχι κόνικος έχει την τάση να χάνει την θέση του πολύ εύκολα και να μην κάνει ομοιόμωρφη κατανομή, ενώ εάν έχει τρύπες εκτονώνεται ο αέρας και τον κρατά στην θέση που πρέπει.

    Στο δεύτερο σχέδιο σας και πάντα κατα την δική μου γνώμη, όταν η τάπα βγεί απο την κάνη θα έχει πολύ μεγαλήτερη κινιτική ενέργεια απο τον gualandi και είμαι σχεδόν βέβαιος πως θα αναποδογυρίσει.

    Σε αυτή τη φωτογραφία ο διασπορέας μας προσφέρει 75-80cm καθαρής διασποράς στα 10 μέτρα  και εάν μετρηθούν όλα τα σκάγια πάει 90cm.

    http://i1278.photobucket.com/albums/y507/setter78/2013-04-09194918_zpsa015179d.png

     

    Και ο κόκκινος είναι ιδιοκατασκευή ο οποίος θα γίνει δοκιμή το Σαββατοκυρίακο μαζι με άλλους που θα κατασκευαστούν.

    http://i1278.photobucket.com/albums/y507/setter78/20130416_164749_zps4f7a36a8.jpg

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #419820

    ο πρωτος διασπορες εχει κλεισει μερικα χρονια εφαρμογης..και δεν παρουσιαζει προβληματα. το μονο που μπορει να κανει ο ιδιογομωτης ειναι ναι  <,παιξει λιγο με το υψος του κωνου,, η με την ολικη περιεκτηκοτητα του κυαθιου..και να ανοιξει αντιστοιχα η κλεισει… το βλητικο αποτελεσμα στα 20 + – μετρα.

    ο δευτερος επινοηθηκε το καλοκαιρι που μας περασε,,,και εχουν βγει καποια συμπερασματα..οσο αφορα εδω ,,ο στοχος ειναι τα 10 -15 μετρα το πολυ ,,και τα ανοιγματα των 80- 100 εκ…

    η συμπεριφρα του δεν δειχνει αυτο που λες..μενει να ορισθει το ποσοστο σκαγιων που θα ειναι κατω απο τον διασπορεα.. και το ποσοστο που θα ειναι πανω απο αυτον… κατα τα μεχρι στιγμης πρωτα αποτελεσματα ο λογος δειχνει το 70% κατω,,και το30% πανω απ αυτον…

    το τελικο τεστ  θα μας το δειξει…

    αναμονη λοιπον …και συντομως το αποτελεσμα επι πλακος χαλυβα ,,, η χαρτου.

    αυτο που δειχνεις εχει ενδιαφερον!!!!!!… εχεις   καποια τεστακια- βολες να δειξεις,,,να παρουμε μια γευση???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    168
    andreas78 στις #419840

    ο πρωτος διασπορες εχει κλεισει μερικα χρονια εφαρμογης..και δεν παρουσιαζει προβληματα. το μονο που μπορει να κανει ο ιδιογομωτης ειναι ναι <,παιξει λιγο με το υψος του κωνου,, η με την ολικη περιεκτηκοτητα του κυαθιου..και να ανοιξει αντιστοιχα η κλεισει… το βλητικο αποτελεσμα στα 20 + – μετρα. ο δευτερος επινοηθηκε το καλοκαιρι που μας περασε,,,και εχουν βγει καποια συμπερασματα..οσο αφορα εδω ,,ο στοχος ειναι τα 10 -15 μετρα το πολυ ,,και τα ανοιγματα των 80- 100 εκ… η συμπεριφρα του δεν δειχνει αυτο που λες..μενει να ορισθει το ποσοστο σκαγιων που θα ειναι κατω απο τον διασπορεα.. και το ποσοστο που θα ειναι πανω απο αυτον… κατα τα μεχρι στιγμης πρωτα αποτελεσματα ο λογος δειχνει το 70% κατω,,και το30% πανω απ αυτον… το τελικο τεστ θα μας το δειξει… αναμονη λοιπον …και συντομως το αποτελεσμα επι πλακος χαλυβα ,,, η χαρτου. αυτο που δειχνεις εχει ενδιαφερον!!!!!!… εχεις καποια τεστακια- βολες να δειξεις,,,να παρουμε μια γευση???

    http://www.youtube.com/user/markchalaris?feature=mhee

     

    Το κόκκινο δεν το δοκιμάσαμε ακόμα.

    απο το άλλο ενα δείγμα ειναι αυτό:

    http://i1278.photobucket.com/albums/y507/setter78/185-33gr-No9-brownpat-11mtr-125cmboard_zpsea33c516.jpg

    Ο πίνακας ειναι μεταλλικός με διαστάσεις 120cm X. 120cm

    Ααα..και μια ακόμη σημερινή ιδιοκατασκευή:

    http://i1278.photobucket.com/albums/y507/setter78/2013-04-18190648_zps89636e61.png

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #420138

    Συναδελφοι ιδιογομωτες για την πυριτιδα την GRANULAR τι γνωμη εχεται, για χρηση σε φυσιγγια μεχρι 32-33 γρ. σκαγια , σκεπτομαι να την χρησιμοποιησω εφετος για κυνηγι, αν μπορει να μου απαντησει καποιος που την δουλευει και γνωριζει καλα το υλικο,…………ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ ΠΕΡΔΙΚΑΣ 337………..

    τι ακριβως  θελεις να φτιαξεις με αυτο το υλικο ? τι οπλο εχεις ? τι κυνυγια κανεις ? δουλευει απο 28 εως και 34 γραμμαρια , με παρα πολλες παραλαγες και συνταγες , της αρεσει το 686 , ειναι στο χρωμα του Θρυλου και για αυτο μου αρεσει , και σκοτωνειιιιιιιιιιι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    63
    perdikas337 στις #420146

    perdikas337 wrote:
    Συναδελφοι ιδιογομωτες για την πυριτιδα την GRANULAR τι γνωμη εχεται, για χρηση σε φυσιγγια μεχρι 32-33 γρ. σκαγια , σκεπτομαι να την χρησιμοποιησω εφετος για κυνηγι, αν μπορει να μου απαντησει καποιος που την δουλευει και γνωριζει καλα το υλικο,…………ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ ΠΕΡΔΙΚΑΣ 337………..

    τι ακριβως θελεις να φτιαξεις με αυτο το υλικο ? τι οπλο εχεις ? τι κυνυγια κανεις ? δουλευει απο 28 εως και 34 γραμμαρια , με παρα πολλες παραλαγες και συνταγες , της αρεσει το 686 , ειναι στο χρωμα του Θρυλου και για αυτο μου αρεσει , και σκοτωνειιιιιιιιιιι

    Κατα αρχας  θελω να σε ευχαριστησω που απαντησες στην ερωτηση μου,   θελω να δοκιμασω αυτη την πυριτιδα, για την προκληση κατα αρχας και την μαγεια που προσφαιρει η ιδιογομωση φτιαχνωντας κατι καινουργιο, και μενα με συναρπαζει το χρωμα της, κατα τα αλα θελω ενα ενα φυσιγγι ικανο να ανταποκριθει στο καρτερι που κανω για αγριοπεριστερα με σκαγια Νο7 και 32-33 γραμ. σκαγια.    Το  οπλο που κυνηγαω  εναι μια ΦΡΑΝΚΙ  612 με 61 ποντους κανη ,και εξωτερικο τσοκακι 3 αστρα,αυλος  κανης18,3 …….. ΦΙΛΙΚΑ  ΠΑΝΤΑ ΠΕΡΔΙΚΑΣ  337………………..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/08/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1545
    SpyrosBenelli στις #420186

    Μητσο πες στον φιλο την συνταγη με την mb32 για να μην αφησει περιστερι για περιστερι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #420190

    Δημητρης Benelli wrote:

    perdikas337 wrote:
    Συναδελφοι ιδιογομωτες για την πυριτιδα την GRANULAR τι γνωμη εχεται, για χρηση σε φυσιγγια μεχρι 32-33 γρ. σκαγια , σκεπτομαι να την χρησιμοποιησω εφετος για κυνηγι, αν μπορει να μου απαντησει καποιος που την δουλευει και γνωριζει καλα το υλικο,…………ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ ΠΕΡΔΙΚΑΣ 337………..

    τι ακριβως θελεις να φτιαξεις με αυτο το υλικο ? τι οπλο εχεις ? τι κυνυγια κανεις ? δουλευει απο 28 εως και 34 γραμμαρια , με παρα πολλες παραλαγες και συνταγες , της αρεσει το 686 , ειναι στο χρωμα του Θρυλου και για αυτο μου αρεσει , και σκοτωνειιιιιιιιιιι

    Κατα αρχας θελω να σε ευχαριστησω που απαντησες στην ερωτηση μου, θελω να δοκιμασω αυτη την πυριτιδα, για την προκληση κατα αρχας και την μαγεια που προσφαιρει η ιδιογομωση φτιαχνωντας κατι καινουργιο, και μενα με συναρπαζει το χρωμα της, κατα τα αλα θελω ενα ενα φυσιγγι ικανο να ανταποκριθει στο καρτερι που κανω για αγριοπεριστερα με σκαγια Νο7 και 32-33 γραμ. σκαγια. Το οπλο που κυνηγαω εναι μια ΦΡΑΝΚΙ 612 με 61 ποντους κανη ,και εξωτερικο τσοκακι 3 αστρα,αυλος κανης18,3 …….. ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ ΠΕΡΔΙΚΑΣ 337………………..

    686 x 1,60 x 33 gr n 7 nikel x Diamante 21 x 58 ,   σε καλυκα 16 χιλ Nobel sport  ,   με ποιο στροφειο κλεινεις  ?και γραψε και το ονομα σου

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    63
    perdikas337 στις #420194

    Ευχαριστω για την απαντηση , αστερι και τελικο κλεισιμο ρελιασμα κανω με την ηλεκτρικη μηχανη του ΛΑΝΑΡΑ με το δικο της μαχαιρι και το δικο της σροφειο, συναδελφε Δημητρη, το ονομα μου ειναι  Αλεκος, ακομη θα ειθελα να ρωτησω  το φυσιγγι  αυτο τι πιεσεις περιπου εχει……..         ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ ΠΕΡΔΙΚΑΣ 337…….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #420213

    Ευχαριστω για την απαντηση , αστερι και τελικο κλεισιμο ρελιασμα κανω με την ηλεκτρικη μηχανη του ΛΑΝΑΡΑ με το δικο της μαχαιρι και το δικο της σροφειο, συναδελφε Δημητρη, το ονομα μου ειναι Αλεκος, ακομη θα ειθελα να ρωτησω το φυσιγγι αυτο τι πιεσεις περιπου εχει…….. ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ ΠΕΡΔΙΚΑΣ 337…….

    Αλεκο , ξερεις οτι τα αγριοπεριστερα θελουν δυνατη τουφεκια , γνωμη μου να κατεβεις σε ν 6 σκαγια , η συνταγη που σου εγραψα ειναι ασφαλεστατη , βγαζει περιπου  750 bar

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,066 έως 10,080 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων