ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,126 έως 10,140 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #421784

    Τώρα τι ακριβώς λέμε εδώ πέρα; Οτι αν το φυσίγγιο πυροδοτηθεί κανονικά, τότε τα μέταλλα αντέχουν, αλλά αν πυροδοτηθεί με 2 δευτερόλεπτα καθυστέρηση, τότε τι ακριβώς συμβαίνει; Μετατρέπεται το φυσίγγιο σε χειροβομβίδα και σκάει μέσα στη θαλάμη; Ή μήπως λέμε οτι δεν έγινε πυροδότηση και ανοίξαμε το όπλο και το κοιτάμε, και τότε γίνεται η καθυστερημένη πυροδότηση, όταν έχουμε τραβήξει πίσω το κλείστρο, ή ακόμα χειρότερα, βγάλαμε το μη πυροδοτηθέν φυσίγγιο και το κρατάμε στο χέρι και σκεφτόμαστε πότε άραγε θα σκάσει; Γιατί το ένα είναι λίγο διαφορετικό από το άλλο…

    Εγω αυτα διαβασα,ουτε και αυτη ειναι σιγουρη τη εχει παιχτει,ο θεος να σε φιλαει.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/04/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    31
    asxetos στις #421787

    Το φυσίγγιο περιέχει ποσότητα χημικής ενέργειας στην πυρίτιδα.

    Όταν καεί η πυρίτιδα, λαμβάνουμε αυτή τη χημική ενέργεια με τη μορφή θερμότητας και μεγάλου όγκου αερίων της καύσης, που λόγω του περιορισμένου όγκου του φυσιγγίου, προκαλούν υψηλή πίεση.

    Η πίεση εκτονώνεται αρχικά απο την πιο αδύναμη πλευρά του φυσιγγίου, απο το αστεροειδές κλείσιμο ή την τάπα, και ακολούθως από την έξοδο της κάννης.

    Ο χρόνος, αν η ανάφλεξη της πυρίτιδας έγινε αμέσως μόλις πατήσαμε τη σκανδάλη, ή αν έγινε μετά από μερικά δευτερόλεπτα, δεν διαφοροποιεί κατά κανένα τρόπο τη διαθέσιμη χημική ενέργεια που εξαρχής περιέχεται στη συγκεκριμένη ποσότητα πυρίτιδας, τόση ενέργεια έχουμε στο φυσίγγιο, τόση θα πάρουμε.

    Επίσης, σε κάθε περίπτωση, το αστεροειδές κλείσιμο, ή η τάπα, υποχωρεί πιο εύκολα στην αναπτυσσόμενη πίεση, συγκριτικά με τα μέταλλα θαλάμης και κάννης.

    Κίνδυνος υπάρχει αν στην καθυστερημένη πυροδότηση ανοίξουμε το όπλο και το κοιτάμε, ή αν το γυρίσουμε από μπροστά και κοιτάμε μέσα στην κάννη.

    Αν κοιτάμε μέσα στην κάννη απο μπροστά και το φυσίγγιο πυροδοτηθεί καταλαβαίνουμε τι θα γίνει.

    Επίσης, αν ανοίξουμε το όπλο και το φυσίγγιο πυροδοτηθεί ενώ δεν υπάρχει το κλείστρο στη θέση του να το συγκρατήσει, πάλι καταλαβαίνουμε τι θα γίνει.

    Οπότε, σε περίπτωση μη πυροδότησης περιμένουμε μεγάλο χρονικό διάστημα πριν ανοίξουμε το όπλο, και δεν κοιτάμε μέσα στην κάννη από μπροστά για να δούμε τι έγινε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/07/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1278
    vagos-benelli1 στις #421790

    asxetos wrote:
    Τώρα τι ακριβώς λέμε εδώ πέρα; Οτι αν το φυσίγγιο πυροδοτηθεί κανονικά, τότε τα μέταλλα αντέχουν, αλλά αν πυροδοτηθεί με 2 δευτερόλεπτα καθυστέρηση, τότε τι ακριβώς συμβαίνει; Μετατρέπεται το φυσίγγιο σε χειροβομβίδα και σκάει μέσα στη θαλάμη; Ή μήπως λέμε οτι δεν έγινε πυροδότηση και ανοίξαμε το όπλο και το κοιτάμε, και τότε γίνεται η καθυστερημένη πυροδότηση, όταν έχουμε τραβήξει πίσω το κλείστρο, ή ακόμα χειρότερα, βγάλαμε το μη πυροδοτηθέν φυσίγγιο και το κρατάμε στο χέρι και σκεφτόμαστε πότε άραγε θα σκάσει; Γιατί το ένα είναι λίγο διαφορετικό από το άλλο…

    Εγω αυτα διαβασα,ουτε και αυτη ειναι σιγουρη τη εχει παιχτει,ο θεος να σε φιλαει.

    Το αποτελεσμα μετα τη δοκιμη Σαραντος

    Μαλλον αναφλεξη σε 2 χρονους θα εγινε  πιθανον απο αστοχια υλικου

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #421798

    Για να μην δημιουργούνται μύθοι και ιστορίες για αγρίους που μόνο φόβο μπορούν να προκαλέσουν, θα γράψω τα παρακάτω και όποιος θέλει μπορούμε να το συζητήσουμε.

    Καταρχήν ο όρος Hangfire αφορά όπλα και ο όρος Delayed Ignition αναφέρεται περισσότερο σε καθυστερημένες αναφλέξεις καυστήρων που λειτουργούν συνήθως με γκάζι ή φυσικό αέριο.

    Ας ασχοληθούμε λοιπόν με το Hangfire. Το hangfire ή καθηστερημένη πυροδότηση μπορεί να συμβεί από διαφόρους λόγους.

    1ον) Λάθος τοποθέτηση καψυλίου στον κάλυκα. Το καψύλι να μην έχει εφαρμόσει καλά, να μην εφάπτεται δηλαδή απόλυτα στον κάλυκα.

    2ον) Επαφή του καψυλίου με λερωμένα χέρια ιδιογωμοτή. Τα λαδωμένα χέρια που μπορεί να έχει ο ιδιογωμοτής κατά την τοποθέτηση των καψυλίων στους κάλυκες, μπορούν να προκαλέσουν κακή καύση του καψυλίου.

    3ον) Λανθασμένη λειτούργια της βελόνας που θα πυροδοτήσει το καψύλιο. Σπασμένη βελόνα, εξασθενημένη σφύρα, εξασθενημένο ελλατήριο ή παγωμένος μηχανισμός σκανδάλης από υπερβολική παγωνιά.

    4ον) Λανθασμένη σχέση καψυλίου-πυρίτιδας. Χαμηλής ισχύος καψύλιο με υπερπροοδευτική πυρίτιδα.

    Όπως και αν έχει η καθηστερημένη πυροδότηση δεν σκάει όπλα, ούτε κάννες. Απλά πρέπει να ακολουθούμε κάποιους κανόνες ασφαλείας. Αν πατήσουμε την σκανδάλη και δεν ακούσουμε μπαμ, δεν ανοίγουμε ΠΟΤΕ το δίκαννο ή δεν τραβάμε ποτέ το κλείστρο της καραμπίνας. Διατηρούμε το όπλο στραμένο σε ασφαλή κατεύθυνση και περιμένουμε τουλάχιστον για 10 με 15 δευτερόλεπτα μεχρι να αδειάσουμε το φυσίγγι που δεν “έσκασε”. Για να θέλουμε να είμαστε απόλυτα σωστοί πρέπει να περιμένουμε 60 δευτερόλεπτα γιατί πολύ σπάνια έχουν αναφερθεί τέτοιες καθυστερημένες πυροδοτήσεις.

    Από εκεί και πέρα, κατά της προσωπική που άποψη, ο μύθος περί εκρηξεων έχει να κάνει σαν αποτέλεσμα της βραδυφλεγίας ή καθυστερημένης πυροδότησης και όχι σαν αυτή καθαυτή. Τι θέλω να πω με αυτό. Η καθυστερημένη πυροδότηση σημαίνει μια λάθος διαδικάσια για κάποιο λόγο, αυτό με την σειρά του μπορεί να σημαίνει ημιτελή καύση. Η ημιτελής καύση μπορεί να προωθήσει το εμφρακτικό υλικό (τάπα) μέσα στην κάννη με αποτέλεσμα η επόμενη τουφεκιά να προκαλέσει τραγικά αποτελέσματα. Αυτό είναι περισσότερο σύνηθες στα ραβδωτά και λιγότερο στα λειόκαννα. Γι’αυτό πάντα λέμε ότι η τακτική του πολυβολισμού με τις καραμπίνες κρύβει κινδύνους και ότι το ασφαλέστερο όπλο είναι το δίκαννο, που μπορούμε μετά από κάθε τουφεκιά να ελέγχουμε την κάννη.

    Αν κάτι δεν σας πάει καλά με τον ήχο της τουφεκιάς, ΜΗΝ ξαναπατήσετε την σκανδάλη και περιμένετε 15 δευτερόλεπτα πριν ανοίξετε το όπλο. Αυτά.

    Υ.Γ. Όποιος έχει να παραθέσει περιστατικό έκρηξης όπλου από καθυστερημενή πυροδότηση και μόνο, ας το κάνει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/07/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1278
    vagos-benelli1 στις #421802

    Οταν κατα την πυροδοτηση  δεν  υπαρξει αναφλεξη  της πυριτιδας  εντος θαλαμης και το κυαθιο μαζι με την πυριτιδα μετατοπιστουν μερικα εκατοστα, σε αυτο το σημειο εαν υπαρξει αναφλεξη του συνολου τηε πυριτιδας τοτα υπαρχει θεμα.Σε οσους εχει παρουσιαστει αυτο αναφερουν δυο πυροδοτησεις μια του καψυλιου και αμεσως τις πυριτιδας Το φαινομενο ειαι σχετικα σπανιο,εγω εχω ενα τετοιο περιστατικο ευτυχως χωρις τραυματισμο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1268
    aris_kalamata στις #421817

    ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΣΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ Η ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΕΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ ΑΝΑΦΛΕΞΗ ΤΗΣ ΠΥΡΙΤΙΔΑΣ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΤΗΣ ΘΑΛΑΜΗΣ ΤΟΥ ΟΠΛΟΥ ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΝΒΑΙΝΕΙ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΣΤΟΥΣ 15-20 ΠΟΝΤΟΥΣ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΥΤΗΣ…ΑΝ ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΦΥΣΙΓΓΙ ΔΕΝ ΔΟΣΕΙ ΤΗ ΜΕΓΙΣΤΗ ΠΙΕΣΗ ΣΤΗ ΘΑΛΑΜΗ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗ….  ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΣΥΖΗΤΑΜΕ?

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #421818

    ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΣΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ Η ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΕΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ ΑΝΑΦΛΕΞΗ ΤΗΣ ΠΥΡΙΤΙΔΑΣ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΤΗΣ ΘΑΛΑΜΗΣ ΤΟΥ ΟΠΛΟΥ ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΝΒΑΙΝΕΙ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΣΤΟΥΣ 15-20 ΠΟΝΤΟΥΣ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΥΤΗΣ…ΑΝ ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΦΥΣΙΓΓΙ ΔΕΝ ΔΟΣΕΙ ΤΗ ΜΕΓΙΣΤΗ ΠΙΕΣΗ ΣΤΗ ΘΑΛΑΜΗ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗ…. ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΣΥΖΗΤΑΜΕ?

    Δεν νομίζω ότι μπορεί συμβεί κάτι τετοιο Άρη. Η μπαρούτι ενός φυσιγγιου έχει τα γνωρίσματα που γνωρίζουμε όλοι, μόνο μέσα στο ίδιο το φυσίγγι και υπο την πίεση των υλικών και του ρελιάσματος-κλεισίματος. Για να μετακινηθεί η μπαρούτι όπως λες, θα πρέπει να ανοίξει το αστέρι, να χυθούν τα σκάγια και να προχωρήσει η μπαρούτι 15-20 πόντους. Ακόμα και κάτι τέτοιο να γίνει, η μπαρούτι θα καεί όπως καίγεται σε ένα τασάκι από ένα τσιγάρο. Φαντάζομαι ότι έχεις κάνει αρκετές φορές το κόλπο για να δεις αν είναι “γρήγορη” ή “αργή” η μπαρούτι. Οπότε με το που θα απαλλαγεί από την πίεση του ρελιάσματος-κλεισίματος και σκαγίων, τότε γίνεται ακίνδυνη. Δεν νομίζω να έχει σπάσει ποτέ τασάκι και να έχει τραυματιστεί κάποιος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #421840

    Ερωτηση προς τους ιδιωγομωτες,που ωφειλεται το φαινομενο της φωτοβολιδας στα ετοιμα,δηλαδη καποιες μαρκες που θεωρουνται συγκεντωτικα σα φυσσιγκια,2-4 στις 10 τουφεκιες να αποδιδουν 2 τσοκ πανω απο τη μεση συγκεντρωση που παιρνω,γιατι ενω εχω ντεμι μερικες τουφεκιες φτανουν 2αστρα η φουλ,πολυ συχνο φαινομενο στο κυαθιο σωληνα με αποσπωμενο πατο της ΝΣΙ,σπανιοτερα με κοινα κυαθια.Τι κανουν σωστα η λαθος,και συμβαινει αυτη η υπερσυγκεντρωση?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #421856

    Ερωτηση προς τους ιδιωγομωτες,που ωφειλεται το φαινομενο της φωτοβολιδας στα ετοιμα,δηλαδη καποιες μαρκες που θεωρουνται συγκεντωτικα σα φυσσιγκια,2-4 στις 10 τουφεκιες να αποδιδουν 2 τσοκ πανω απο τη μεση συγκεντρωση που παιρνω,γιατι ενω εχω ντεμι μερικες τουφεκιες φτανουν 2αστρα η φουλ,πολυ συχνο φαινομενο στο κυαθιο σωληνα με αποσπωμενο πατο της ΝΣΙ,σπανιοτερα με κοινα κυαθια.Τι κανουν σωστα η λαθος,και συμβαινει αυτη η υπερσυγκεντρωση?

    Το αποτελεσμα μετα τη δοκιμη Σαραντος

    Σαραντο , το φαινομενο που λες στα εργοστασιακα φυσιγγια , συνυθως οφειλεται σε λιγοτερη πυριτιδα , σε διαφορετικ νουμεροι σκαγιων απο αυτο που αναγραφει το κουτι , η σε διαφορετικο καψουλι η ακομα και σε διαφορετικο τελικο υψος φυσιγγιου η ακομα και σε διαφορτικο σε προοδευτικοτητα lot πυριτιδας , και  αναμικτα σκαγια εχω βρει , και αλλο συγκεντρωτηρα απο κουτι σε κουτι  μου εχει τυχει και αλλα πολλα , μονο ο μερακλης ιδιογομωτης μπορει να πετυχει σταθερα αποτελεσματα στα φυσιγγια του

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #421859

    samgunner62 wrote:
    Ερωτηση προς τους ιδιωγομωτες,που ωφειλεται το φαινομενο της φωτοβολιδας στα ετοιμα,δηλαδη καποιες μαρκες που θεωρουνται συγκεντωτικα σα φυσσιγκια,2-4 στις 10 τουφεκιες να αποδιδουν 2 τσοκ πανω απο τη μεση συγκεντρωση που παιρνω,γιατι ενω εχω ντεμι μερικες τουφεκιες φτανουν 2αστρα η φουλ,πολυ συχνο φαινομενο στο κυαθιο σωληνα με αποσπωμενο πατο της ΝΣΙ,σπανιοτερα με κοινα κυαθια.Τι κανουν σωστα η λαθος,και συμβαινει αυτη η υπερσυγκεντρωση? Το αποτελεσμα μετα τη δοκιμη Σαραντος

    Σαραντο , το φαινομενο που λες στα εργοστασιακα φυσιγγια , συνυθως οφειλεται σε λιγοτερη πυριτιδα , σε διαφορετικ νουμεροι σκαγιων απο αυτο που αναγραφει το κουτι , η σε διαφορετικο καψουλι η ακομα και σε διαφορετικο τελικο υψος φυσιγγιου η ακομα και σε διαφορτικο σε προοδευτικοτητα lot πυριτιδας , και αναμικτα σκαγια εχω βρει , και αλλο συγκεντρωτηρα απο κουτι σε κουτι μου εχει τυχει και αλλα πολλα , μονο ο μερακλης ιδιογομωτης μπορει να πετυχει σταθερα αποτελεσματα στα φυσιγγια του

    Αυτα ειναι χαρακτηριστηκα των Ελληνικων φυσσιγκιων Δημητρη,τουλαχιστων η Ιταλοι βλεπω οτι στα σκαγια ειναι τυπικοι,τα δικα μας αστα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #421860

    Δημητρης Benelli wrote:

    samgunner62 wrote:
    Ερωτηση προς τους ιδιωγομωτες,που ωφειλεται το φαινομενο της φωτοβολιδας στα ετοιμα,δηλαδη καποιες μαρκες που θεωρουνται συγκεντωτικα σα φυσσιγκια,2-4 στις 10 τουφεκιες να αποδιδουν 2 τσοκ πανω απο τη μεση συγκεντρωση που παιρνω,γιατι ενω εχω ντεμι μερικες τουφεκιες φτανουν 2αστρα η φουλ,πολυ συχνο φαινομενο στο κυαθιο σωληνα με αποσπωμενο πατο της ΝΣΙ,σπανιοτερα με κοινα κυαθια.Τι κανουν σωστα η λαθος,και συμβαινει αυτη η υπερσυγκεντρωση? Το αποτελεσμα μετα τη δοκιμη Σαραντος

    Σαραντο , το φαινομενο που λες στα εργοστασιακα φυσιγγια , συνυθως οφειλεται σε λιγοτερη πυριτιδα , σε διαφορετικ νουμεροι σκαγιων απο αυτο που αναγραφει το κουτι , η σε διαφορετικο καψουλι η ακομα και σε διαφορετικο τελικο υψος φυσιγγιου η ακομα και σε διαφορτικο σε προοδευτικοτητα lot πυριτιδας , και αναμικτα σκαγια εχω βρει , και αλλο συγκεντρωτηρα απο κουτι σε κουτι μου εχει τυχει και αλλα πολλα , μονο ο μερακλης ιδιογομωτης μπορει να πετυχει σταθερα αποτελεσματα στα φυσιγγια του

    Αυτα ειναι χαρακτηριστηκα των Ελληνικων φυσσιγκιων Δημητρη,τουλαχιστων η Ιταλοι βλεπω οτι στα σκαγια ειναι τυπικοι,τα δικα μας αστα.

    Το αποτελεσμα μετα τη δοκιμη Σαραντος

    δεν θελω να ανφερω δημοσια πανακριβο εξειδικευμενο τρυγονοφυσιγγο στα 13 ε το κουτι , το οποιο γεμιζεται με S4 1,50 χ 33 , και περσι το βρηκα με Tecna 1,35 x 36 , ο φιλος που το εριξε στο χαρτονι παραλιγο να βαλει στοιχημα , τετοια συγκεντρωση δενν ειχε ξαναδει , οταν το μετρησαμε στο ταχογραφο και ειδε 320 μ/ στο 1,5 μ , αλλα ειδικα οταν το κοψαμε και το ζυγισαμε , εκει να δεις τι εργο εγινε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #421867

    samgunner62 wrote:

    Δημητρης Benelli wrote:

    samgunner62 wrote:
    Ερωτηση προς τους ιδιωγομωτες,που ωφειλεται το φαινομενο της φωτοβολιδας στα ετοιμα,δηλαδη καποιες μαρκες που θεωρουνται συγκεντωτικα σα φυσσιγκια,2-4 στις 10 τουφεκιες να αποδιδουν 2 τσοκ πανω απο τη μεση συγκεντρωση που παιρνω,γιατι ενω εχω ντεμι μερικες τουφεκιες φτανουν 2αστρα η φουλ,πολυ συχνο φαινομενο στο κυαθιο σωληνα με αποσπωμενο πατο της ΝΣΙ,σπανιοτερα με κοινα κυαθια.Τι κανουν σωστα η λαθος,και συμβαινει αυτη η υπερσυγκεντρωση? Το αποτελεσμα μετα τη δοκιμη Σαραντος

    Σαραντο , το φαινομενο που λες στα εργοστασιακα φυσιγγια , συνυθως οφειλεται σε λιγοτερη πυριτιδα , σε διαφορετικ νουμεροι σκαγιων απο αυτο που αναγραφει το κουτι , η σε διαφορετικο καψουλι η ακομα και σε διαφορετικο τελικο υψος φυσιγγιου η ακομα και σε διαφορτικο σε προοδευτικοτητα lot πυριτιδας , και αναμικτα σκαγια εχω βρει , και αλλο συγκεντρωτηρα απο κουτι σε κουτι μου εχει τυχει και αλλα πολλα , μονο ο μερακλης ιδιογομωτης μπορει να πετυχει σταθερα αποτελεσματα στα φυσιγγια του

    Αυτα ειναι χαρακτηριστηκα των Ελληνικων φυσσιγκιων Δημητρη,τουλαχιστων η Ιταλοι βλεπω οτι στα σκαγια ειναι τυπικοι,τα δικα μας αστα. Το αποτελεσμα μετα τη δοκιμη Σαραντος

    δεν θελω να ανφερω δημοσια πανακριβο εξειδικευμενο τρυγονοφυσιγγο στα 13 ε το κουτι , το οποιο γεμιζεται με S4 1,50 χ 33 , και περσι το βρηκα με Tecna 1,35 x 36 , ο φιλος που το εριξε στο χαρτονι παραλιγο να βαλει στοιχημα , τετοια συγκεντρωση δενν ειχε ξαναδει , οταν το μετρησαμε στο ταχογραφο και ειδε 320 μ/ στο 1,5 μ , αλλα ειδικα οταν το κοψαμε και το ζυγισαμε , εκει να δεις τι εργο εγινε

    Αυτα και αυτα εχουν κανει την ιδιογομωση μονοδρομο,εχεις δικιο,ειναι τραγικο πραγματη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #421868

    Δημητρης Benelli wrote:

    samgunner62 wrote:

    Δημητρης Benelli wrote:

    samgunner62 wrote:
    Ερωτηση προς τους ιδιωγομωτες,που ωφειλεται το φαινομενο της φωτοβολιδας στα ετοιμα,δηλαδη καποιες μαρκες που θεωρουνται συγκεντωτικα σα φυσσιγκια,2-4 στις 10 τουφεκιες να αποδιδουν 2 τσοκ πανω απο τη μεση συγκεντρωση που παιρνω,γιατι ενω εχω ντεμι μερικες τουφεκιες φτανουν 2αστρα η φουλ,πολυ συχνο φαινομενο στο κυαθιο σωληνα με αποσπωμενο πατο της ΝΣΙ,σπανιοτερα με κοινα κυαθια.Τι κανουν σωστα η λαθος,και συμβαινει αυτη η υπερσυγκεντρωση? Το αποτελεσμα μετα τη δοκιμη Σαραντος

    Σαραντο , το φαινομενο που λες στα εργοστασιακα φυσιγγια , συνυθως οφειλεται σε λιγοτερη πυριτιδα , σε διαφορετικ νουμεροι σκαγιων απο αυτο που αναγραφει το κουτι , η σε διαφορετικο καψουλι η ακομα και σε διαφορετικο τελικο υψος φυσιγγιου η ακομα και σε διαφορτικο σε προοδευτικοτητα lot πυριτιδας , και αναμικτα σκαγια εχω βρει , και αλλο συγκεντρωτηρα απο κουτι σε κουτι μου εχει τυχει και αλλα πολλα , μονο ο μερακλης ιδιογομωτης μπορει να πετυχει σταθερα αποτελεσματα στα φυσιγγια του

    Αυτα ειναι χαρακτηριστηκα των Ελληνικων φυσσιγκιων Δημητρη,τουλαχιστων η Ιταλοι βλεπω οτι στα σκαγια ειναι τυπικοι,τα δικα μας αστα. Το αποτελεσμα μετα τη δοκιμη Σαραντος

    δεν θελω να ανφερω δημοσια πανακριβο εξειδικευμενο τρυγονοφυσιγγο στα 13 ε το κουτι , το οποιο γεμιζεται με S4 1,50 χ 33 , και περσι το βρηκα με Tecna 1,35 x 36 , ο φιλος που το εριξε στο χαρτονι παραλιγο να βαλει στοιχημα , τετοια συγκεντρωση δενν ειχε ξαναδει , οταν το μετρησαμε στο ταχογραφο και ειδε 320 μ/ στο 1,5 μ , αλλα ειδικα οταν το κοψαμε και το ζυγισαμε , εκει να δεις τι εργο εγινε

    Αυτα και αυτα εχουν κανει την ιδιογομωση μονοδρομο,εχεις δικιο,ειναι τραγικο πραγματη.

    Το αποτελεσμα μετα τη δοκιμη Σαραντος

    και ξεχασα να το γραψω , με τον συγκεντρωτηρα που ανεφερες , τον antigelo της Ns

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1268
    aris_kalamata στις #421896

    ΣΑΡΑΝΤΟ ΜΕ ΤΟΥΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΗΡΕΣ ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ Κ ΕΓΩ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ…ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΟΥ ΕΡΙΧΝΑ ΤΑ ΑΖ-20 (TΩΡΑ NS-20 ) ΣΤΑ ΤΡΥΓΟΝΙΑ ΤΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΤΕΣΤΑΡΜΕΝΑ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 20-25 ΜΕΤΡΑ Κ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΟ ΠΟΥΛΙ ΚΟΠΗΚΕ ΣΤΑ 2 ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ…ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΥΣΙΓΓΙ ΠΟΥ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΟΔΙΔΕΙ ΣΤΑΘΕΡΑ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΣΦΙΧΤΗ ΤΟΥΦΕΚΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΗ ΤΟΥ ΤΣΟΚ ΣΟΥ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΧΡΗΣΙΜΟ ΕΙΔΙΚΑ ΑΝ ΚΥΝΗΓΑΣ ΜΕ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑ, ΑΛΛΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΟΔΙΣΕΙ ΣΤΑΘΕΡΑ…

    ΔΗΜΗΤΡΗ 206 FORMULA ΕΧΩ ΡΙΞΕΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΟΜΟΝΥΜΟ ΦΥΣΙΓΓΙ ΤΗΣ NSI ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΠΟΥ ΕΒΓΑΙΝΕ ΚΑΙ ΣΕ 5ΑΡΙΑ-6ΑΡΙΑ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΤΑ ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ ΜΟΥ ΦΥΣΙΓΓΙΑ… ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗΣ ΟΧΙ…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #421916

    ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ και Χρόνια πολλά σε όλους τους ιδιογομωτές και μη.

    Μετά από κάμποσες μέρες “εορταστικής αποχής” λόγω έλλειψης internet επέστρεψα και πραγματικά ήμουν σε δίλημμα για το αν θα απαντήσω ή όχι στην ερώτηση για την πιθανότητα έκρηξης εκτός θαλάμης αλλά και τους λόγους που μπορεί να οφείλεται αυτό.
    Ο λόγος είναι ότι μια απλή αλλά και πολύπλοκη για πολλούς ερώτηση παίρνει τη μορφή διαμάχης και αν το συνεχίσουμε έτσι θα χαλάσουμε κι αυτό το τόσο ωραίο και μορφωτικό για πολλούς θέμα.
    Δεν θέλω να συμμεριστώ την άποψη κανενός για να μην φανεί ότι έχω συμπάθειες ή εμπάθειες αλλά και να μην το εκμεταλλευτεί κάποιος υπέρ του, και θα προσπαθήσω να πω τι γνωρίζω εγώ για το θέμα ευελπιστώντας σε έναν επικοδομοιτικό διάλογο.

    Σηκώνουμε το όπλο σημαδεύοντας το θήραμα και πιέζοντας τη σκανδάλη ακούμε ένα κλικ και σχεδόν αμέσως μια έκρηξη διαλύει το όπλο μας.
    Στη γλώσσα των πυροτεχνουργών αυτή η έκρηξη ονομάζεται Brisance ή Ελληνιστί θραυστικότητα.
    Ας δούμε όμως που οφείλεται και κατά πόσο ισχύει για τα λειόκανα.
    Αυτό το φαινόμενο είναι γνωστό στα ραβδωτά όπλα και ειδικά στις πολύ ελαφρές γομώσεις όπου η πυρίτιδα δεν γεμίζει τον κάλυκα και αφήνει κενά. Γι’ αυτό στο εξωτερικό, όσοι γεμίζουν φυσίγγια ραβδωτού καλούνται να συμπληρώνουν το κενό με βαμβάκι.
    Τώρα θα μου πείτε αφού ρε φίλε το μπαρούτι δε σκάει αλλά αναφλέγεται παράγοντας προοδευτικά αέρια. Πως γίνεται αυτό?
    Ουσιαστικά δεν είναι μια έκρηξη αλλά μια ανάφλεξη σε λάθος χρόνο.
    Αν το βλήμα “πάταγε” πάνω στην πυρίτιδα η αύξηση της πίεσης θα το προωθούσε και θα μεταβαλλόταν ο θάλαμος καύσης εκτονώνοντας την πίεση ομαλά. Εδώ όμως αντιδράει σαν να έχει βουλώσει με κάτι η κάννη σε κάποιο σημείο και γι αυτό γίνεται αυτό το φαινόμενο.
    Στα λειόκαννα όμως είναι μηδαμινές οι περιπτώσεις που μπορεί να συμβεί αυτό απλά και μόνο γιατί ο τρόπος που γεμίζονται τα φυσίγγια με συμπίεση του βύσματος πάνω στην πυρίτιδα δεν επιτρέπει κενά μέσα στον κάλυκα αλλά παρ’ όλα αυτά αφού έγινε κάποιες φορές δεν σημαίνει ότι δεν θα ξαναγίνει.
    Οι λόγοι που μπορεί να συμβεί στο λειόκανο είναι:
    1) Όλες οι μπαρούτες, γρήγορες, κανονικές και προοδευτικές, πρέπει να αναφλέγονται αμέσως με το σκάσιμο του καψουλιού και να δίνουν την μέγιστη τους δύναμη, στους 7-10 πόντους πέρα από αυτό, δηλαδή μέσα και στα όρια της θαλάμης, οπότε αν χρησιμοποιήσουμε π.χ. μια σκοπευτική (γρήγορη) πυρίτιδα με ένα “αργό” καψούλι θα αφήσει μέρος της μπαρούτης άκαυτης και μπορεί να δώσει την μέγιστη πίεση έξω από τη θαλάμη π.χ. στα 20 εκατοστά από το καψούλι, εκεί που τα τοιχώματα της κάννης έχουν μειωμένο πάχος, με ό,τι αυτό συνεπάγεται.
    2) Ένα ελαττωματικό καψούλι μπορεί με τη μερική σχάση του να προωθήσει τη γόμωση μερικά εκατοστά εκτός θαλάμης και σε συνδυασμό με βραδυφλεγεία της πυρίτιδας να έχουμε έκρηξη εκτός θαλάμης και
    3) Μια βραδεία ανάφλεξη προωθεί το σύνολο της γόμωσης μερικά εκατοστά μέσα στην κάννη. Για κάποιο άγνωστο λόγο η πυρίτιδα δεν αναφλέγεται, αλλά με την ώθηση ουσιαστικά “απλώνει” σε μια σχετικά μεγάλη έκταση μεταξύ κάλυκα και βύσματος, οπότε το σκηνικό αρχίζει να μοιάζει με το φυσίγγι ραβδωτού με την ελλιπή γόμωση!

    Οπότε συνοψίζοντας δεν πρέπει να χρησιμοποιούμε συνδυασμούς αργών καψουλιών με γρήγορες πυρίτιδες, χρησιμοποιούμε πάντα μια ήπια στατική πίεση τουλάχιστον τριών κιλών του κυαθίου στην πυρίτιδα και δεν χρησιμοποιούμε παλιά υλικά γομώσεως αν δεν γνωρίζουμε πραγματικά σε τι κατάσταση βρίσκονται.

    Δεν ξέρω αν κάλυψα έστω και στο ελάχιστο τις όποιες απορίες σας αλλά είμαι στη διάθεση οποιουδήποτε για να τις αναλύσω περισσότερο και όσο αυτό είναι εφικτό μέσα από το γραπτό λόγο.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,126 έως 10,140 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων