ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,156 έως 10,170 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #422059

    Κώστα πολύ ενδιαφέροντα αυτά που γράφεις και σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου. Νομίζω όμως ότι η κουβέντα αρχίζει να ξεφεύγει από το σημείο που μας αφορά. Προσωπικά και νομίζω κανείς, δεν αμφισβήτησε τα αποτελέσματα μιας βουλωμένης κάννης ή του κενού μεταξύ πυρίτιδας και βλήματος. Δεν σου κρύβω ότι αν στο κυνήγι έχω να περάσω μέσα από πολύ πυκνά, με το που θα βγω σε ξέφωτο, αδειάζω το όπλο και ελέγχω πάντα την κάννη να δω αν τυχόν έχουν πέσει μέσα ξυλάκια, φυλλαράκια κτλ.

    Εδώ όμως ο ντόρος έγινε για το κατα πόσον είναι δυνατόν ένα καψούλι μεσαίας ισχύος μπορεί να κάψει σε δύο διαφορετικούς χρόνους 1,8 γρ πυρίτιδας και όση δεν κάψει να την προωθήσει εκτός (όταν λέμε εκτός δεν εννοούμε εκτός όπλου αλλά πιο μπροστά) θαλάμης με αποτέλεσμα να εκραγεί η κάννη.

    Αυτό είναι το ερώτημα μου. Πως μπορεί να γίνει αυτό ρε συ Κώστα; Άντε και το προβληματικό ή μεσαίας ισχύος καψούλι δεν κάψει όλη την πυρίτιδα και κάψει 0,8γρ. Θα ανοίξει το αστέρι, η άκαυτη πυρίτιδα του ενός γραμμαρίου θα απαλλαγεί από την στατική πίεση του φυσιγγιού και θα πάρει φωτιά 15 πόντους έξω από την θαλάμη. ΠΩΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΕΚΡΗΞΗ ΤΗΣ ΚΑΝΝΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ Η ΠΥΡΙΤΙΔΑ ΣΕ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ  ΠΑΝΩ ΤΗΣ ή για την ακρίβεια ΠΙΣΩ ΤΗΣ ΣΤΑΤΙΚΗ ΠΙΕΣΗ;

    Το παράδειγμα με το φυσίγγιο που ο συγκεντρωτήρας δεν πατάει πάνω στην μπαρούτι το καταλαβαίνω. Εκεί έχουμε εγκλωβισμένη την πυρίτιδα σε ένα φυσίγγι. Στην περίπτωση που εξετάζουμε εμείς δεν μιλάμε πλέον για φυσίγγι αλλά για μια “θαλάμη” τουλάχιστον 20 με 25 πόντους γεμάτη οξυγόνο. Το πολύ πολύ να δούμε μια γλώσσα φωτιάς να βγαίνει αργά από την θαλάμη μας ή και από το στόμιο της κάννης. Δεν νομίζω ότι θα γίνει κάτι παραπάνω ….


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #422065

    Εδώ όμως ο ντόρος έγινε για το κατα πόσον είναι δυνατόν ένα καψούλι μεσαίας ισχύος μπορεί να κάψει σε δύο διαφορετικούς χρόνους 1,8 γρ πυρίτιδας και όση δεν κάψει να την προωθήσει εκτός (όταν λέμε εκτός δεν εννοούμε εκτός όπλου αλλά πιο μπροστά) θαλάμης με αποτέλεσμα να εκραγεί η κάννη.

    Ευτυχώς που το διευκρίνισες και διάβασα και λίγο πιό πίσω 😉

    Παρόλα αυτά αν διάβαζες λίγο πιό προσεκτικά νομίζω το έγραψα.

    π.χ. μια σκοπευτική (γρήγορη) πυρίτιδα με ένα «αργό» καψούλι θα αφήσει μέρος της μπαρούτης άκαυτης και μπορεί να δώσει την μέγιστη πίεση έξω από τη θαλάμη π.χ. στα 20 εκατοστά από το καψούλι, εκεί που τα τοιχώματα της κάννης έχουν μειωμένο πάχος, με ό,τι αυτό συνεπάγεται. 2) Ένα ελαττωματικό καψούλι μπορεί με τη μερική σχάση του να προωθήσει τη γόμωση μερικά εκατοστά εκτός θαλάμης και σε συνδυασμό με βραδυφλεγεία της πυρίτιδας να έχουμε έκρηξη εκτός θαλάμης και 3) Μια βραδεία ανάφλεξη προωθεί το σύνολο της γόμωσης μερικά εκατοστά μέσα στην κάννη. Για κάποιο άγνωστο λόγο η πυρίτιδα δεν αναφλέγεται, αλλά με την ώθηση ουσιαστικά «απλώνει» σε μια σχετικά μεγάλη έκταση μεταξύ κάλυκα και βύσματος, οπότε το σκηνικό αρχίζει να μοιάζει με το φυσίγγι ραβδωτού με την ελλιπή γόμωση!

    Επειδή όμως από τα βάρη που αναφέρεις (1,80) αναφέρεσαι σίγουρα σε μια πιο προοδευτική πυρίτιδα αυτό θα γίνει μόνο αν υπάρξει βραδυφλεγεία στην πυρίτιδα που θα οφείλεται σε ελαττωματική παρτίδα, ελαττωματικό καψούλι ή χρήση παλιάς πυρίτιδας η οποία δεν ήταν αποθηκευμένη σωστά και αποκτώντας μεγαλύτερο ποσοστό υγρασίας από τα φυσιολογικά της όρια μας δημιούργησε το πρόβλημα της βραδυφλεγίας με ότι αυτό μπορεί να συνεπάγεται. Σε περίπτωση που χάσει την φυσική της υγρασία λόγω παρατεταμένης έκθεσης σε θερμότητα θα μας δώσει μια πιο εκρηκτική αντίδραση . Σε αυτή την περίπτωση αν είναι “βαρύ” το φυσίγγι ίσως να πάθει μια αβαρεία το όπλο στο κλείστρο ή κάπου αλλού. Ποτέ όμως έκρηξη κάννης.

    Παρ’ όλα αυτά το πρόβλημα της “έκρηξης” απ’ όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω έχει παρατηρηθεί περισσότερο σε σκοπευτικά φυσίγγια που έχουν χρησιμοποιηθεί πολύ αργά καψούλια γιατί κάποιοι θέλησαν να μεταβάλουν την προοδευτικότητα της γόμωσης παρά σε κάποια πιο “αντρικιά” γόμωση.

    Αν διαβάσεις τις προδιαγραφές που δίνουν οι εταιρείες (όχι ο gualandi που φτιάχνει συγκεντρωτήρες) θα δεις ότι όλες σου δίνουν και στοιχεία για το τι είδος καψούλι πρέπει να χρησιμοποιήσεις στην κάθε γόμωση όπως π.χ. http://www.chedditeitaly.com/en/polveri_det.php?id_categoria_polveri=2 ή http://www.nobelsport.it/public/pages/ENG/schedapol.asp?ProdottoID=564&FamigliaID=0 αλλά και όλες οι υπόλοιπες.

    Μπορεί λοιπόν κάποιος να καταλάβει ότι η προοδευτικές θέλουν κάπως πιό “αργά” καψούλια για την ομαλή καύση τους ακόμα και για χρήση σε πολύ μικρά βάρη όπως των 32 γρ. σε 12άρι με tecna χωρίς όμως να είναι απαγορευτική και η χρήση ενός πιο ισχυρού ή ακόμα πιό αργού σε λογικά πάντα πλαίσια και μετά από διεξοδικές δοκιμές.

    Οπότε βλέπεις ότι η αργή μπαρούτι το ζητάει το αργό καψούλι και αυτό που θέτεις σαν ερώτημα ΔΕΝ γίνεται αν δεν συντρέχει ο λόγος της βραδυφλεγίας 😉

    ΥΓ1

    Κατά την άποψή μου το σωστό φυσίγγι ανεξαρτήτως το είδος της γόμωσης πρέπει να κλείνει ακριβώς μείον 11 χιλιοστά από το αρχικό του μήκος χρησιμοποιώντας πάντα τις προδιαγραφές της εταιρείας που προμηθευτήκαμε την πυρίτιδα όσον αφορά το βάρος της, το καψούλι και τη γόμωση που καλείται να προωθήσει. Πρώτα δοκιμάζουμε τουλάχιστον 5 διαφορετικά κυάθια και μετά προχωράμε σε αλχημείες αλλαγής καψουλιών ή ότι άλλο μας κατεβάσει η γκλάβα μας.

     

    ΥΓ2

    Για να σου λυθεί και η απορία για το πόσο ισχυρό είναι ένα καψούλι από μόνο του ώστε να μπορεί να προωθήσει τη γόμωση κάμποσα εκατοστά μέσα στην κάννη πάρε ένα φυσίγγι και γέμισέ το μόνο με καψούλι, κυάθιο και σκάγια (χωρίς καθόλου πυρίτιδα) και ρίχτο. Θα εκπλαγείς. 

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #422066

    Το παράδειγμα με το φυσίγγιο που ο συγκεντρωτήρας δεν πατάει πάνω στην μπαρούτι το καταλαβαίνω. Εκεί έχουμε εγκλωβισμένη την πυρίτιδα σε ένα φυσίγγι. Στην περίπτωση που εξετάζουμε εμείς δεν μιλάμε πλέον για φυσίγγι αλλά για μια «θαλάμη» τουλάχιστον 20 με 25 πόντους γεμάτη οξυγόνο.

    Και για την ιστορία να συμπληρώσω ότι ένα γραμμάριο πυρίτιδας ανάλογα με την προοδευτικότητά της παράγει από 0,9 m3 έως 1,5 m3 αέρια και τα 20 εκατοστά κάννης έχουν χωρητικότητα κάτι λιγότερο από 50 cm3.

    Οπότε αν θεωρήσουμε ότι τα 0,8 γρ που κάηκαν στην αρχή όπως λες έχουν ήδη παράγει γύρω στο ένα κυβικό αέρια και ξαφνικά προστίθεται βίαια (θεωρητικά δεν προωθείται πλέον η γόμωση για να εκτονωθεί η πίεση) άλλο ενάμιση κυβικό.

     

     

     

     

    Βαρέθηκα και μάλλον σας κούρασα κι εσάς.

    Δε γράφω άλλα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    976
    nikosssss στις #422215

    Καλησπέρα στους απανταχού και χρόνια πολλά. Γράφω πρώτη φορά σε αυτό το topic καθώς θέλω και εγώ δειλά δειλά να κάνω τα βήματα μου στον κόσμο των ιδιογομώσεων. Υπάρχει πληθώρα ερωτήσεων και συγχύσεων στις σκέψεις μου, παρόλο που το τελευταίο διάστημα έχω λιώσει σε διάφορα site και forum και έχω ξεσκονίσει το forum του Nikos77…..Δεν έχω προχωρήσει ακόμα σε αγορές, καθώς θέλω πρώτα να καταρτιστώ σε θεωρητικό επίπεδο και να έχω κάποιες γνώσεις, ώστε να μην κάνω άσκοπους πειραματισμούς χωρίς νόημα, αλλά να έχω ξεκάθαρη επίγνωση γιατί κάνω κάτι, και ποιες οι επιπτώσεις στη βλητική συμπεριφορά του φυσιγγίου.

    Θα ξεκινήσω με κάποιες βασικές ερωτήσεις, που ελπίζω να μη σας κουράσουν, και στην πορεία ελπίζω να βγάλω άκρη…Αρχικά θα ήθελα να θίξω το θέμα των 11,40 χιλιοστών στο κλείσιμο για όσους γνωρίζουν και εφαρμόζουν. Απο όσα έχω διαβάσει, έχω διαπιστώσει οτι ο συγκεκριμένος κανόνας, ισχύει για τις ιδανικές συνθήκες όπου το κενό απο το επίπεδο των σκαγιών μέχρι και το χείλος του κάλυκα είναι 11,00 mm μετά απο στατική πίεση 1-2 N με το χέρι ώστε να πατηθούν τα υλικά πρίν το ρέλιασμα. Σε αυτή την περίπτωση κατεβαίνουμε κατα το ρέλιασμα 0,40 mm ποιο κάτω ώστε να υπάρξει μια σχετική συμπίεση του αμορτισερ του συγκετρωτήρα. Εδώ θα κάνω μια παρένθεση και θα ρωτήσω το εξής. Είναι αρκετά τα 0,40 mm ώστε να συμπιέσουν στο ιδανικό ύψος το αμορτισερ, και αν ναι, ισχύει για όλους του συγκετρωτήρες καθώς υπάρχουν κάποιοι αρκετά εύκαμπτοι και κάποιοι ακριβώς αντίθετα αρκετά άκαμπτοι????
    Συνεχίζοντας και ξεφεύγοντας απο τις ιδανικές συνθήκες ρωτάω το εξής. Για να πετύχουμε το σωστό πάτημα του αμορτισερ, το οποίο είναι και το βασικοτερο στοιχείο απο οσα έχω καταλάβει που θα  μας δώσει μια σωστή ανάφλεξη του φυσιγγίου ώστε να μην υπάρξει είτε μεγάλη προοδευτικότητα με συνέπεια την έκρηξη στομίου είτε έναν πολύ μικρό θάλαμο καύσης που θα ανεβάσει κατακόρυφα τις πιέσεις, πρέπει να ξεφύγουμε απο τις ιδανικές προδιαγραφές των 11,00 mm στο κενό και των 11,40 mm στο ρέλιασμα. Γνωρίζω πολλούς που για να πετύχουν σωστό ρέλιασμα αφήνουν κενό στο ύψος μέχρι και 10 ή ακομα και 9 χιλιοστά και παρακάτω…Σε αυτή την περίπτωση, ρελιάζουμε και πάλι στα 11,40 χιλιοστά ή οχι??? Και αν ναι, δεν υπάρχει αύξηση των πιέσεων και σε ποιο σημείο??? Πως θα γνωρίζω αν οταν αφήσω 9 χιλιοστά κενό για να πετύχω την επιθυμητή συμπίεση, όταν θα ρελιάσω δεν θα πιέσω τόσο πολύ τα υλικά που να μου ανεβάσουν κατακόρυφα τις πιέσεις??? Γιατί μπορεί εγώ να αφήσω τα 9 χιλιοστά, αλλά λόγω ενός πολύ σκληρού συγκεντρωτήρα, αντί να πατηθεί το αμορτισέρ, να πατηθεί η πυρίτιδα και να μου δημιουργήσει έναν πολύ μικρο θάλαμο καύσης και προφανώς επικίνδυνο…Πως θα ξέρω ποτε να αφήσω 9, 10 ή 11 χιλιοστά στο ύψος της κενής στήλης ανάλογα με την εκάστοτε γόμωση, και ποτε θα ξέρω πόσο πρέπει να κατέβω στο ρέλιασμα??? Ισχύει πάντα οτι θα πρέπει να κατέβω τόσο, ώστε να έχει τη σωστή συμπίεση του συγκεντρωτήρα ή θα έχω φόβο με τις πιέσεις μετά??? Τέλος ήθελα να ρωτήσω σε τι επηρεάζει ένας μικρός θάλαμος καύσης με αναπτυσόμενες πιέσεις, έναντι ενός “χαλαρού ” ρελιάσματος. Υπάρχει μεταβολή στην ταχύτητα των σκαγιών, στη διάτρηση τους ή στη συγκέντρωσή τους ίσως…??

    Είμαι σίγουρος οτι σας κούρασα, άλλα όποιος μπορεί ας μου απαντήσει συνοπτικά, καθώς θέλω απο κάπου να αρχίσω και δυστυχώς δε γνωρίζω κάποιον ιδιογομωτή απο Θεσσαλονίκη που να μπορεί να μου τα δείξει απο κοντά….Ευχαριστώ εκ των προτέρων…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #422222

    Καλησπέρα στους απανταχού και χρόνια πολλά. Γράφω πρώτη φορά σε αυτό το topic καθώς θέλω και εγώ δειλά δειλά να κάνω τα βήματα μου στον κόσμο των ιδιογομώσεων. Υπάρχει πληθώρα ερωτήσεων και συγχύσεων στις σκέψεις μου, παρόλο που το τελευταίο διάστημα έχω λιώσει σε διάφορα site και forum και έχω ξεσκονίσει το forum του Nikos77…..Δεν έχω προχωρήσει ακόμα σε αγορές, καθώς θέλω πρώτα να καταρτιστώ σε θεωρητικό επίπεδο και να έχω κάποιες γνώσεις, ώστε να μην κάνω άσκοπους πειραματισμούς χωρίς νόημα, αλλά να έχω ξεκάθαρη επίγνωση γιατί κάνω κάτι, και ποιες οι επιπτώσεις στη βλητική συμπεριφορά του φυσιγγίου. Θα ξεκινήσω με κάποιες βασικές ερωτήσεις, που ελπίζω να μη σας κουράσουν, και στην πορεία ελπίζω να βγάλω άκρη…Αρχικά θα ήθελα να θίξω το θέμα των 11,40 χιλιοστών στο κλείσιμο για όσους γνωρίζουν και εφαρμόζουν. Απο όσα έχω διαβάσει, έχω διαπιστώσει οτι ο συγκεκριμένος κανόνας, ισχύει για τις ιδανικές συνθήκες όπου το κενό απο το επίπεδο των σκαγιών μέχρι και το χείλος του κάλυκα είναι 11,00 mm μετά απο στατική πίεση 1-2 N με το χέρι ώστε να πατηθούν τα υλικά πρίν το ρέλιασμα. Σε αυτή την περίπτωση κατεβαίνουμε κατα το ρέλιασμα 0,40 mm ποιο κάτω ώστε να υπάρξει μια σχετική συμπίεση του αμορτισερ του συγκετρωτήρα. Εδώ θα κάνω μια παρένθεση και θα ρωτήσω το εξής. Είναι αρκετά τα 0,40 mm ώστε να συμπιέσουν στο ιδανικό ύψος το αμορτισερ, και αν ναι, ισχύει για όλους του συγκετρωτήρες καθώς υπάρχουν κάποιοι αρκετά εύκαμπτοι και κάποιοι ακριβώς αντίθετα αρκετά άκαμπτοι????
    Συνεχίζοντας και ξεφεύγοντας απο τις ιδανικές συνθήκες ρωτάω το εξής. Για να πετύχουμε το σωστό πάτημα του αμορτισερ, το οποίο είναι και το βασικοτερο στοιχείο απο οσα έχω καταλάβει που θα μας δώσει μια σωστή ανάφλεξη του φυσιγγίου ώστε να μην υπάρξει είτε μεγάλη προοδευτικότητα με συνέπεια την έκρηξη στομίου είτε έναν πολύ μικρό θάλαμο καύσης που θα ανεβάσει κατακόρυφα τις πιέσεις, πρέπει να ξεφύγουμε απο τις ιδανικές προδιαγραφές των 11,00 mm στο κενό και των 11,40 mm στο ρέλιασμα. Γνωρίζω πολλούς που για να πετύχουν σωστό ρέλιασμα αφήνουν κενό στο ύψος μέχρι και 10 ή ακομα και 9 χιλιοστά και παρακάτω…Σε αυτή την περίπτωση, ρελιάζουμε και πάλι στα 11,40 χιλιοστά ή οχι??? Και αν ναι, δεν υπάρχει αύξηση των πιέσεων και σε ποιο σημείο??? Πως θα γνωρίζω αν οταν αφήσω 9 χιλιοστά κενό για να πετύχω την επιθυμητή συμπίεση, όταν θα ρελιάσω δεν θα πιέσω τόσο πολύ τα υλικά που να μου ανεβάσουν κατακόρυφα τις πιέσεις??? Γιατί μπορεί εγώ να αφήσω τα 9 χιλιοστά, αλλά λόγω ενός πολύ σκληρού συγκεντρωτήρα, αντί να πατηθεί το αμορτισέρ, να πατηθεί η πυρίτιδα και να μου δημιουργήσει έναν πολύ μικρο θάλαμο καύσης και προφανώς επικίνδυνο…Πως θα ξέρω ποτε να αφήσω 9, 10 ή 11 χιλιοστά στο ύψος της κενής στήλης ανάλογα με την εκάστοτε γόμωση, και ποτε θα ξέρω πόσο πρέπει να κατέβω στο ρέλιασμα??? Ισχύει πάντα οτι θα πρέπει να κατέβω τόσο, ώστε να έχει τη σωστή συμπίεση του συγκεντρωτήρα ή θα έχω φόβο με τις πιέσεις μετά??? Τέλος ήθελα να ρωτήσω σε τι επηρεάζει ένας μικρός θάλαμος καύσης με αναπτυσόμενες πιέσεις, έναντι ενός «χαλαρού » ρελιάσματος. Υπάρχει μεταβολή στην ταχύτητα των σκαγιών, στη διάτρηση τους ή στη συγκέντρωσή τους ίσως…?? Είμαι σίγουρος οτι σας κούρασα, άλλα όποιος μπορεί ας μου απαντήσει συνοπτικά, καθώς θέλω απο κάπου να αρχίσω και δυστυχώς δε γνωρίζω κάποιον ιδιογομωτή απο Θεσσαλονίκη που να μπορεί να μου τα δείξει απο κοντά….Ευχαριστώ εκ των προτέρων…

    Νικο , θα σου προτεινω κατι απλο και σιγουρο , αφησε τους θαλαμους καυσης και τις προοδευτικοτητες αλλα και τα δεκατα του χιλιστου στο πατημα στην ακρη , ξεκινησε με μια ωραια ευγενικη πυριτιδα , οχι πολυ σκληρη , θα σου προτεινω λοιπον την jk 6 , θα βρεις στο διαδικτυο πολλλες συνταγες με αυτο το υλικο , δουλεψε σταθερα cheddite καλυκα , και βρες μονος σου σιγα σιγα τις συνταγες σου με το οπλο που εχεις και τον τροπο που ριχνεις , αλλοι θελουν τρομερες συγκεντρωσεις και τα χυητες , αλλοι θελουν κατανομες πιο ανοιχτες κλπ κλπ , εδω ειμαστε και οτι θελεις και ξερουμε να σε βοηθησουμε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #422275

    ρε παιδια εχω παρατηρηση ολα τα χρονια που γραφετε για της ιδιογομοσεις πως ολοι ασχοληστε με της μαρκες πυρητηδας με τα γραμμαρια τους συγκεντρωτηρες  καλα ολα αυτα  αλλα αυτες οι   μηχανες   που γεμηζουν ποσοτητα φυσηγιων με ογκομετρηκα που ζυγηζουν σχεδον καθε φυσηγιο με διαφορετηκη ποσοτητα  δεν της βρησκω καθολου σωστες  .Δεν ασχοληστε για ενα ποιοτηκο φυσιγιο με ζυγηζμενο στο χερι με απολυτη ακρυβια και με ενα σωστο κλεισημο και ρελιασμα με μια μηχανη με μοτερ  που θα κλειση και θα ρελιαση ολα τα φυσηγια με απολυτη ακρυβια οπως η μηχανες kortinh  και gaep κτλ  γιατι δεν σας ενδιαφερη ενα ποιοτηκο φυσηγι τα φυσιγια που γεμηζη η καθε μηχανη mec και    lee  κτλ μπωρει να τα βρητε στο εμποριο ετοιμα με ασταθια ζυγησματος στα υλικα τοτε γιατι τοσο κοπο να κανετε για να παραγετε ποσοτητα και οχι ποιοτητα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #422283

    Nικο, και οι μηχανες που προτεινεις ογκομετρικα διαθετουν, ισως περισσοτερης ακριβειας, αλλα παρολα αυτα ειναι ογκομετρικα. Αν θες ακριβεια στο ζυγισμα, η λυση ειναι ζυγαρια και μια μια οι δοσεις. Αλλος τροπος δεν υπαρχει. Απο την αλλη το να παρεις μια MEC ή μια LEE ειναι σχετικα ευκολο οικονομικα. Αν θες 2 μισθους για μια Cortini μαζι με τα ογκομετρικα και τα μαχαιρακια, δε νομιζω οτι συμφερει.

    Το δε ρελιασμα, το κανεις ευκολα επισης και με αρκετη ακριβεια, με ενα απλο δραπανο παγκου. Αν διαλεξεις δηλαδη να ρελιαζεις τα φυσιγγια σου, και δεν τα κλεινεις απλα με την μηχανη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #422291

    Καλησπέρα στους απανταχού και χρόνια πολλά. Γράφω πρώτη φορά σε αυτό το topic καθώς θέλω και εγώ δειλά δειλά να κάνω τα βήματα μου στον κόσμο των ιδιογομώσεων. Υπάρχει πληθώρα ερωτήσεων και συγχύσεων στις σκέψεις μου, παρόλο που το τελευταίο διάστημα έχω λιώσει σε διάφορα site και forum και έχω ξεσκονίσει το forum του Nikos77…..Δεν έχω προχωρήσει ακόμα σε αγορές, καθώς θέλω πρώτα να καταρτιστώ σε θεωρητικό επίπεδο και να έχω κάποιες γνώσεις, ώστε να μην κάνω άσκοπους πειραματισμούς χωρίς νόημα, αλλά να έχω ξεκάθαρη επίγνωση γιατί κάνω κάτι, και ποιες οι επιπτώσεις στη βλητική συμπεριφορά του φυσιγγίου. Θα ξεκινήσω με κάποιες βασικές ερωτήσεις, που ελπίζω να μη σας κουράσουν, και στην πορεία ελπίζω να βγάλω άκρη…Αρχικά θα ήθελα να θίξω το θέμα των 11,40 χιλιοστών στο κλείσιμο για όσους γνωρίζουν και εφαρμόζουν. Απο όσα έχω διαβάσει, έχω διαπιστώσει οτι ο συγκεκριμένος κανόνας, ισχύει για τις ιδανικές συνθήκες όπου το κενό απο το επίπεδο των σκαγιών μέχρι και το χείλος του κάλυκα είναι 11,00 mm μετά απο στατική πίεση 1-2 N με το χέρι ώστε να πατηθούν τα υλικά πρίν το ρέλιασμα. Σε αυτή την περίπτωση κατεβαίνουμε κατα το ρέλιασμα 0,40 mm ποιο κάτω ώστε να υπάρξει μια σχετική συμπίεση του αμορτισερ του συγκετρωτήρα. Εδώ θα κάνω μια παρένθεση και θα ρωτήσω το εξής. Είναι αρκετά τα 0,40 mm ώστε να συμπιέσουν στο ιδανικό ύψος το αμορτισερ, και αν ναι, ισχύει για όλους του συγκετρωτήρες καθώς υπάρχουν κάποιοι αρκετά εύκαμπτοι και κάποιοι ακριβώς αντίθετα αρκετά άκαμπτοι????
    Συνεχίζοντας και ξεφεύγοντας απο τις ιδανικές συνθήκες ρωτάω το εξής. Για να πετύχουμε το σωστό πάτημα του αμορτισερ, το οποίο είναι και το βασικοτερο στοιχείο απο οσα έχω καταλάβει που θα μας δώσει μια σωστή ανάφλεξη του φυσιγγίου ώστε να μην υπάρξει είτε μεγάλη προοδευτικότητα με συνέπεια την έκρηξη στομίου είτε έναν πολύ μικρό θάλαμο καύσης που θα ανεβάσει κατακόρυφα τις πιέσεις, πρέπει να ξεφύγουμε απο τις ιδανικές προδιαγραφές των 11,00 mm στο κενό και των 11,40 mm στο ρέλιασμα. Γνωρίζω πολλούς που για να πετύχουν σωστό ρέλιασμα αφήνουν κενό στο ύψος μέχρι και 10 ή ακομα και 9 χιλιοστά και παρακάτω…Σε αυτή την περίπτωση, ρελιάζουμε και πάλι στα 11,40 χιλιοστά ή οχι??? Και αν ναι, δεν υπάρχει αύξηση των πιέσεων και σε ποιο σημείο??? Πως θα γνωρίζω αν οταν αφήσω 9 χιλιοστά κενό για να πετύχω την επιθυμητή συμπίεση, όταν θα ρελιάσω δεν θα πιέσω τόσο πολύ τα υλικά που να μου ανεβάσουν κατακόρυφα τις πιέσεις??? Γιατί μπορεί εγώ να αφήσω τα 9 χιλιοστά, αλλά λόγω ενός πολύ σκληρού συγκεντρωτήρα, αντί να πατηθεί το αμορτισέρ, να πατηθεί η πυρίτιδα και να μου δημιουργήσει έναν πολύ μικρο θάλαμο καύσης και προφανώς επικίνδυνο…Πως θα ξέρω ποτε να αφήσω 9, 10 ή 11 χιλιοστά στο ύψος της κενής στήλης ανάλογα με την εκάστοτε γόμωση, και ποτε θα ξέρω πόσο πρέπει να κατέβω στο ρέλιασμα??? Ισχύει πάντα οτι θα πρέπει να κατέβω τόσο, ώστε να έχει τη σωστή συμπίεση του συγκεντρωτήρα ή θα έχω φόβο με τις πιέσεις μετά??? Τέλος ήθελα να ρωτήσω σε τι επηρεάζει ένας μικρός θάλαμος καύσης με αναπτυσόμενες πιέσεις, έναντι ενός «χαλαρού » ρελιάσματος. Υπάρχει μεταβολή στην ταχύτητα των σκαγιών, στη διάτρηση τους ή στη συγκέντρωσή τους ίσως…?? Είμαι σίγουρος οτι σας κούρασα, άλλα όποιος μπορεί ας μου απαντήσει συνοπτικά, καθώς θέλω απο κάπου να αρχίσω και δυστυχώς δε γνωρίζω κάποιον ιδιογομωτή απο Θεσσαλονίκη που να μπορεί να μου τα δείξει απο κοντά….Ευχαριστώ εκ των προτέρων…

     

    Καλώς όρισες Νικόλα στον κόσμο των ιδιογομώσεων.

    Κατ’ αρχάς για να μην μπερδευτώ εγώ αλλά και για να καταλάβεις κι εσύ σου απαντάω με τη σειρά σε αυτά που έχω μαρκάρει πιό έντονα .

    Πρώτα πρώτα έχω να σου πω πως αφού διάβασες για ιδιογόμωση ανωτέρου επιπέδου ίσως σου κακοφανεί αν σε προσγειώσουμε απότομα εδώ.

    Αυτό το στατική πίεση 1-2 N αν και δεν το καταλαβαίνω θα στο εξηγήσω παρόλα αυτά με δικό μου τρόπο.

    Ο όρος στατική πίεση στα φυσίγγια χρησιμοποιείται για να μας δείξει πόσο πρέπει να πιεστεί η τάπα ή το κυάθιο πάνω στην πυρίτιδα για να εκμηδενίσουμε τα πιθανά κενά στη μάζα της εξασφαλίζοντας την ομαλή καύση της. Για όλες τις πυρίτιδες που χρησιμοποιούνται στην Ελληνική αγορά τουλάχιστον απαιτείτε μια στατική πίεση 3 με 4 κιλών. Για να βρείς πόσο είναι αυτά τα 3 κιλά πάρε μια ζυγαριά κουζίνας που να ζυγίζει μέχρι 5 κιλά και βάλε στο δάχτυλό σου έναν συγκεντρωτήρα όπως θα έβαζες μια δαχτυλήθρα και άρχισε να πιέζεις τη ζυγαριά μέχρι να δείξει 3 με 4 κιλά. Κάντο κάμποσες φορές μέχρι να πάρεις το κολάι και μέχρι να φτάνει η ζυγαριά στο 3 αλλά χωρίς να υπερβαίνει το 4 με κλειστά μάτια. 😉  

    Αν όμως χρησιμοποιείς μια μηχανή γεμίσματος αυτό γίνεται αυτόματα αν αφήσεις ένα κενό 11 χιλιοστών από τα σκάγια μέχρι τα χείλη του κάλυκα. Ρελιάζοντας στη συνέχεια άλλο 0,40 mm φτάνεις στο επιθυμητό επίπεδο πίεσης Βλέπεις τα έχουν υπολογίσει όλα οι εταιρείες για εμάς.

    Για να πάθεις έκρηξη στομίου απαιτείται ο παρακάτω  συνδυασμός:

    Στενός αυλός κάννης (κάτω από 18,3) ή πολύ κοντή κάννη, με βραδύκαυστη πυρίτιδα που αναφλέγεται από μικρής ισχύος καψύλλιο. Αν παρ’ όλα αυτά έχεις αυτό τον συνδυασμό γιατί σώνει και καλά θες να χρησιμοποιήσεις αυτό το όπλο με το συγκεκριμένο φυσίγγιο, μπορείς να το αποφύγεις κάνοντας οπές εκτόνωσης στην κάννη (πόρτινγκ) ή χρησιμοποιώντας ειδικά τσοκάκια με ¨φρένο” για την τάπα ή το συγκεντρωτήρα.

    Ο Θάλαμος καύσης είναι πάντα ο ίδιος άσχετα με το πόσο “σφιχτά” ή όχι θα κλείσει ένα φυσίγγιο. Απλά σε ένα πολύ “σφιχτό” όπου θα είναι πολύ πατημένο το αμορτισέρ του συγκεντρωτήρα δεν θα έχει το περιθώριο της ελαστικότητας (άσχετα από τη σκληρότητά του) με αποτέλεσμα να ΜΗΝ μεταβληθεί ο θάλαμος καύσης κατά την πυροδότηση όσο απαιτείται γι αυτό και θα ανέβουν υπερβολικά οι παραγόμενες πιέσεις. Αυτό το φαινόμενο είναι έντονο στα κυάθια για ατσάλινα σκάγια που έχουμε παντελή έλλειψη αμορτισέρ και γι αυτό ανεβάζουν και πολλά bar πίεση που πολλές φορές μπορεί να ξεπεράσουν και τα +100. Οπότε αν είναι “σφιχτό” το τελικό κλείσιμο έχουμε περισσότερες παραγόμενες πιέσεις, μεγαλύτερη αρχική ταχύτητα των σκαγιών αλλά χάλια συγκέντρωση και κατανομή.

    Οπότε συνοψίζοντας ξέχνα θαλάμους και άλλα τέτοια παλαβά και κάνε αυτό που σου λέει ο Δημήτρης benelli παραπάνω ξεκινώντας απ’ το Level 1.

     

    Γιατί αν πας να πηδήξεις Level σίγουρα θα χάσεις κανονάκι 😀

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #422336

    Nικο, και οι μηχανες που προτεινεις ογκομετρικα διαθετουν, ισως περισσοτερης ακριβειας, αλλα παρολα αυτα ειναι ογκομετρικα. Αν θες ακριβεια στο ζυγισμα, η λυση ειναι ζυγαρια και μια μια οι δοσεις. Αλλος τροπος δεν υπαρχει. Απο την αλλη το να παρεις μια MEC ή μια LEE ειναι σχετικα ευκολο οικονομικα. Αν θες 2 μισθους για μια Cortini μαζι με τα ογκομετρικα και τα μαχαιρακια, δε νομιζω οτι συμφερει. Το δε ρελιασμα, το κανεις ευκολα επισης και με αρκετη ακριβεια, με ενα απλο δραπανο παγκου. Αν διαλεξεις δηλαδη να ρελιαζεις τα φυσιγγια σου, και δεν τα κλεινεις απλα με την μηχανη.

    Α ρε αδελφε, γιατι βιαστηκες τοσο να φυγεις; Σου ευχομαι ηρεμα νερα και καλες ψαριες.

    συμφωνο  οτι η cortini και η GAEP εχουν ογκομετρικα εγω ομως θα παρω την GAEP χωρης ογκομετρικα  που με ενδιαφερη μονο  το σωστο κλεισημω  και ζυγηζμα ακρυβιας ενα ενα φυσιγγι με μηχανηκη ζυγαρια REX   και με ρελιασμα σκετο  παραδοσιακο με το στροφιο OTIP   και   με αλλο στροφιο να μπωρο να φτιαχνω  φυσιγγια  με αστερι και συχρονος ρελιασμα που θα κανω παντα με την ρυθμηση  εχοντας καθε φορα   το ιδιο υψος  σε καθε φυσιγγιο και ιδια αποδοση

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #422339

    εαν κλεινης τα φυσιγγια μονο με αστερι χωρης να τα ρελιασης μετα θα εχουν επητυχια  γιατι εγω που παλια τα εκλεινα μονο με αστερι εβγεναν με εξωγκοματα που εμπεναν με δυσκολια στο δυκανο φαντασου στην καραμπινα τη θα γηνωνταν

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #422340

    τη γνωμη εχεται για της δυο μηχανες πια να επηλεξω για την καινουρια σεζον kortini η gaep

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    130
    hanter1979 στις #422346

    cortini

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #422349

    cortini

      θελω λεπτομεριες γιατι κορτινι εσυ εχεις κορτινι εχεις δει την καεπ για να συγρηνης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #422380

    Kατα τη γνωμη μου, και οι 2 μηχανες ειναι ακριβες, για αυτο που προσφερουν, οποτε θα σου πω να διαλεξεις την πιο συμφερουσα οικονομικα. Αλλωστε δεν εχω δει καμμια απο κοντα για να συγκρινω ποιοτητα κατασκευης, οποτε το κριτηριο ειναι καθαρα η τιμη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #422408

    Kατα τη γνωμη μου, και οι 2 μηχανες ειναι ακριβες, για αυτο που προσφερουν, οποτε θα σου πω να διαλεξεις την πιο συμφερουσα οικονομικα. Αλλωστε δεν εχω δει καμμια απο κοντα για να συγκρινω ποιοτητα κατασκευης, οποτε το κριτηριο ειναι καθαρα η τιμη.

    Α ρε αδελφε, γιατι βιαστηκες τοσο να φυγεις; Σου ευχομαι ηρεμα νερα και καλες ψαριες.

      συμφωνο αλλα ειναι το μοναδικο πραγμα που θελω απο μια μηχανη δηλαδη σωστο κλεισημω φυσιγγιου που θα ανεβαση σε μεγαλο βαθμο τα καλυτερα βλητηκα αποτελεσματα   δεν με ενδιαφερη η ποσοτητα αλλα η ποιοτητα να γεμηζω την καθε φορα 50 φυσηγια ασ ειναι και σε 3 ωραις

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,156 έως 10,170 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων