ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,261 έως 10,275 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/05/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    52
    piatrop στις #425046

    piatrop wrote:
    Καλημέρα σε όλους. Μόλις επέστρεψα από το σκοπευτήριο όπου δοκίμασα το πρώτο κουτί φυσίγγια 24 γρ που έφτιαξα. Υπόψιν οτι είναι η πρώτη φορά που γεμίζω φυσίγγια. Αυτό που έχω να πώ είναι ενα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους σας για τις πολύτιμες συμβουλές και παρατηρήσεις σας. Το αποτέλεσμα απο οτι φάνηκε ηταν παρα πολύ καλό. Εγινε ενα γρήγορο φυσίγγι που έσπαγα δίσκους και σε αποστάσεις μακρινές εκεί που άλλη φορά μετά δυσκολίας τους έπιανα. Ο συγκεντρωτήρας rex αποδείχτηκε σωτήριος στις μακρινές βολές αλλα και στις κοντινές χωρίς προ σκόπευση ήταν δύναμη. Το θέμα είναι οτι επειδή μου αρέσει να παίζω sporting και θέλω σε λίγο καιρό να κατέβω σε αγώνες εκει ο κανονισμός είναι τα 28 γραμμάρια. Οπότε πρέπει να φτιάξω φυσίγγι 28 γραμ και με αυτό να παίζω. Εχει κανένας απο σας συνταγή για σκοπευτικό 28 γραμαρίων δοκιμασμένη να μου πεί; Ευχαριστώ και πάλι.

    τελικα ειχα δικιο για τον REX ετσι ? μετα τα 30 μ δειχνει τα δοντια του , οσο αφορα για συνταγες παρα πολλες μπορουμε να γραψουμε αλλα εσενα τι σου αρεσει ? και μια παρατηρηση , εγραψες φυσιγγι 28 γρ για αγωνες sporting ? δεν ξερεις οτι απαγορευτηκε η ιδιογομωση σε αυτους τους αγωνες ?

    Ειχες απόλυτο δίκιο για τον rex και σε ευχαριστώ που μου το ανέφερες γιατι πήγα προετοιμασμένος στον βατηρα. Τώρα για συνταγή με ενδιαφέρει σε aquilla με σκαγια 9 12/70 chedite cx-2000. Μάλλον πρέπει να πάω σε aquilla-V και οχι SV για τα 28 γρ. Οσων αφορά για το οτι εχει απαγορευτεί η ιδιογόμωση στους αγώνες δεν το ήξερα. Πρόκειτε για αγώνες εσωτερικού πρωταθλήματος που διοργανώνει το σκοπευτήριο σχιστού και απλά αυτο που ήξερα ειναι οτι μπορούν να σου ελέγξουν το φυσίγγι αν όντως ειναι 28 γραμ. Για αυτο πολλοί γεμίζαν 27,6 για να ειναι ήσυχοι. θα το ρωτήσω πάντως και θα σου πω.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #425047

    Γεια σας! Βαζω εδω μερικες συνταγες μαζεμενες απο μελη του forum μας που θυμηθηκα οτι καπου εχω καταχωνιασμενα στο pc. Δυστυχως δεν βρηκα για AQUILA-V φιλε piatrop…..

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #425049

    Ωχχχ…δεν πετυχε……sorry

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #425051

    victz wrote:
    AS 1.40γρ, σκαγια 28γρ Νο 9, Καλυκας cheddite Τ1 με cx2000, βυσμα Gualandi Spark και κλεισιμο 6αρι. Εχω γεμισει και με βυσμα Aquila 24αρι που εκανε καποια λακουβα στη μεση. Δες στη φωτογραφια πως ειναι το αριστερο φυσιγγι κλεισμενο, με το 24αρι βυσμα. Δεξια αν θυμαμαι καλα εχει Piston Skeet 25. Α ρε αδελφε, γιατι βιαστηκες τοσο να φυγεις; Σου ευχομαι ηρεμα νερα και καλες ψαριες.

    Εμένα μου δίνει την εντύπωση ότι το 24 βύσμα είναι το δεξιά φυσίγγι μιας και πάνω από το χείλος του ποτηριού φαίνεται αρκετό ύψος σκαγιών να προεξέχουν που μου φαίνεται λογικό. Αλλά μπορεί να κάνω και λάθος. Σε ευχαριστώ πολύ για την συνταγή.

    Oπως τα κοιτας, το αριστερα ειναι με Aquila 24 και το δεξια ειναι με τον 25αρη. Ο 24αρης εχει μεγαλυτερο ποτηρακι, γιαυτο βλεπεις αυτο φαινομενο, να ειναι τα σκαγια ολα μεσα σ’αυτο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/05/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    52
    piatrop στις #425073

    piatrop wrote:

    victz wrote:
    AS 1.40γρ, σκαγια 28γρ Νο 9, Καλυκας cheddite Τ1 με cx2000, βυσμα Gualandi Spark και κλεισιμο 6αρι. Εχω γεμισει και με βυσμα Aquila 24αρι που εκανε καποια λακουβα στη μεση. Δες στη φωτογραφια πως ειναι το αριστερο φυσιγγι κλεισμενο, με το 24αρι βυσμα. Δεξια αν θυμαμαι καλα εχει Piston Skeet 25. Α ρε αδελφε, γιατι βιαστηκες τοσο να φυγεις; Σου ευχομαι ηρεμα νερα και καλες ψαριες.

    Εμένα μου δίνει την εντύπωση ότι το 24 βύσμα είναι το δεξιά φυσίγγι μιας και πάνω από το χείλος του ποτηριού φαίνεται αρκετό ύψος σκαγιών να προεξέχουν που μου φαίνεται λογικό. Αλλά μπορεί να κάνω και λάθος. Σε ευχαριστώ πολύ για την συνταγή.

    Oπως τα κοιτας, το αριστερα ειναι με Aquila 24 και το δεξια ειναι με τον 25αρη. Ο 24αρης εχει μεγαλυτερο ποτηρακι, γιαυτο βλεπεις αυτο φαινομενο, να ειναι τα σκαγια ολα μεσα σ’αυτο.

    Α ρε αδελφε, γιατι βιαστηκες τοσο να φυγεις; Σου ευχομαι ηρεμα νερα και καλες ψαριες.

    Ok κατάλαβα . Sorry δικό μου to λάθος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1555
    TIRNAVOS26 στις #425088

    παιδια εφοσον ασχοληστε με γομωσεις φυσιγγιων για δειτε και κατι ενδιαφερον και ταυτοχρονα οικολογικο που μπορει να χρησιμοποιηθει και για περιπρτωση υπογλυκαιμιας στο βουνο

    http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=EBFFZOVJz1I#!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #425144

    μια ερωτηση εαν αγορασω καλυκες ΧΑΡΤΙΝΟΥΣ  ποσες φορες θα μπορω να τους γεμηζω οστε τα χειλη τους να εχουν σκληροτητα για ενα καλο ρελιασμα παραδοσιακο χωρης να χρειαζετε να τους κοψω και εαν χρειαστη να τους κοψω θα μπορω με τον απολυτο καλυκοκοφτη

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #425517

    Τους χαρτινους τους γεμιζω 2 φορες, οχι για κανενα αλλο λογο, αλλα γιατι την δευτερη φορα ο χαρτινος εχει διογκωθει, και η βυσματωση μπαινει με περισσοτερη ευκολια. Αυτο σημαινει οτι οι ξαναγεμισμενοι θελουν διαφοροποιηση στη συνταγη, ή στο στησιμο, ωστε να μην υπαρχει διαφυγη αεριων. Οσες φορες γεμισα δευτερη φορα παντως, το αποτελεσμα δεν ηταν το ιδιο με την πρωτη, και λογω του θεματος με το “ξεχειλωμα” του χαρτιου – που σημειωτεον δεν εχει την ελαστικοτητα του πλαστικου καλυκα.

    Κοψιμο δεν μπορεις να κανεις με αυτον το καλυκοκοφτη. Ειναι σχεδιασμενος για πλαστικους. Θα χρειαστεις καποιον οπως αυτον που φτιαχνει ο Λαναρας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #425546

    ευχαρηστω βικταρα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/05/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    52
    piatrop στις #425582

    Καλημέρα σε όλους. θα ήθελα να μάθω όταν πάω να ξανακλείσω έναν μεταχειρισμένο κάλυκα καμμία φορά το μαχαιράκι δεν πατάει ακριβώς πάνω στην χάραξη την προηγούμενη παρόλα αυτά κλείνει καλά, αυτο το φυσίγγι ειναι για να το ρίξω; η θα υπάρχει πρόβλημα; Γιατι εδώ που τα λέμε δεν μπορείς αυτο το πράγμα να το υπολογίσεις, δηλ δεν μπορώ να πετύχω ακριβώς να πατήσω στην προηγούμενη χάραξη. Απλά βαζω το φυσίγγι κατεβάζω τον μοχλό και κλείνει τώρα αμα πέσει καλώς αμα οχι πάλι μου κλείνει. Εσεις τι κάνετε σε αυτήν την περίπτωση; Υπάρχει πρόβλημα λέτε με το φυσίγγι;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #425588

    Ποια μηχανη εχεις ειπαμε;

    Γενικα ναι, μπορεις να το ριξεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/05/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    52
    piatrop στις #425589

    Εχω μια χειροκινητη του λαναρα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #425590

    Αυτη λογικα δεν εχει μαχαιρακι οπως της ΜΕC που περιστρεφεται και πεφτει πανω στα ηδη υπαρχοντα τσακισματα.

    Θα βαλεις ενα καινουριο καλυκα, και θα δεις που κοβει (δηλαδη, αν το κεντρο του μαχαιριου προς τα σενα ειναι ακμη απο το αστερι ή πεφτει αναμεσα σε 2 ακμες)

    Οταν βαζεις τους ριγμενους καλυκες θα κανονιζεις να τους βαζεις με τετοιο τροπο ωστε

    Α) Αν ειναι ακμη στο μαχαιρι, να βαλεις το καλυκα ωστε να πεσει αναμεσα σε 2 ακμες του αστεριου του φυσιγγιου

    Β) Αν ειναι αναμεσα σε 2 ακμες, να βαλεις τσακισμα του καλυκα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/05/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    52
    piatrop στις #425591

    Αυτη λογικα δεν εχει μαχαιρακι οπως της ΜΕC που περιστρεφεται και πεφτει πανω στα ηδη υπαρχοντα τσακισματα. Θα βαλεις ενα καινουριο καλυκα, και θα δεις που κοβει (δηλαδη, αν το κεντρο του μαχαιριου προς τα σενα ειναι ακμη απο το αστερι ή πεφτει αναμεσα σε 2 ακμες) Οταν βαζεις τους ριγμενους καλυκες θα κανονιζεις να τους βαζεις με τετοιο τροπο ωστε Α) Αν ειναι ακμη στο μαχαιρι, να βαλεις το καλυκα ωστε να πεσει αναμεσα σε 2 ακμες του αστεριου του φυσιγγιου Β) Αν ειναι αναμεσα σε 2 ακμες, να βαλεις τσακισμα του καλυκα.

    Α ρε αδελφε, γιατι βιαστηκες τοσο να φυγεις; Σου ευχομαι ηρεμα νερα και καλες ψαριες.

    Λοιπον θα το δοκιμασω και θα σου πω. Οντως το μαχαιρακ

    Αυτη λογικα δεν εχει μαχαιρακι οπως της ΜΕC που περιστρεφεται και πεφτει πανω στα ηδη υπαρχοντα τσακισματα. Θα βαλεις ενα καινουριο καλυκα, και θα δεις που κοβει (δηλαδη, αν το κεντρο του μαχαιριου προς τα σενα ειναι ακμη απο το αστερι ή πεφτει αναμεσα σε 2 ακμες) Οταν βαζεις τους ριγμενους καλυκες θα κανονιζεις να τους βαζεις με τετοιο τροπο ωστε Α) Αν ειναι ακμη στο μαχαιρι, να βαλεις το καλυκα ωστε να πεσει αναμεσα σε 2 ακμες του αστεριου του φυσιγγιου Β) Αν ειναι αναμεσα σε 2 ακμες, να βαλεις τσακισμα του καλυκα.

    Α ρε αδελφε, γιατι βιαστηκες τοσο να φυγεις; Σου ευχομαι ηρεμα νερα και καλες ψαριες.

    Δεν εχει περιστρεφομενο μαχΙρι οντ

    Αυτη λογικα δεν εχει μαχαιρακι οπως της ΜΕC που περιστρεφεται και πεφτει πανω στα ηδη υπαρχοντα τσακισματα. Θα βαλεις ενα καινουριο καλυκα, και θα δεις που κοβει (δηλαδη, αν το κεντρο του μαχαιριου προς τα σενα ειναι ακμη απο το αστερι ή πεφτει αναμεσα σε 2 ακμες) Οταν βαζεις τους ριγμενους καλυκες θα κανονιζεις να τους βαζεις με τετοιο τροπο ωστε Α) Αν ειναι ακμη στο μαχαιρι, να βαλεις το καλυκα ωστε να πεσει αναμεσα σε 2 ακμες του αστεριου του φυσιγγιου Β) Αν ειναι αναμεσα σε 2 ακμες, να βαλεις τσακισμα του καλυκα.

    Α ρε αδελφε, γιατι βιαστηκες τοσο να φυγεις; Σου ευχομαι ηρεμα νερα και καλες ψαριες.

    Εχεις δικιο δεν εχει περιστρεφομενο μαχαιρακι θα το κανω οπως μου λες λογικα θα ειναι ενταξει ετσι σε ευχαριστώ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #425601

    Εγω που εχω την ιδια μηχανη του Λαναρα, πριν παρω τη mec 600jr, τους ξαναριγμενους καλυκες τους ανεβαζα μεχρι το μαχαιρακι και τους γυρναγα λιγο μεχρι να “κουμπωσουν” και να μη γυρνανε αλλο (οποτε πεφταν πανω στις ακμες τα τσακισματα) και τοτε κατεβαζα οπως ηταν τον λεβιε. Τωρα το στροφειο του Λαναρα ειναι μονιμα πανω σε δραπανο για να μην κουραζομαι να ρελιαζω.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,261 έως 10,275 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων