ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,351 έως 10,365 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #428323

    Αυτό που τελικά ισχύ  είναι ότι έτοιμο πακέτο δεν υπάρχει και ας μου το έχεις δώσει εσύ σε μένα η εγώ σε σένα πάλι θα πρέπει να δοκιμαστή και να τροποποιηθεί κατάλληλα. Μπορεί να δουλέψει μέτρια ή τέλεια από τύχη αλλά τίποτε δεν είναι σίγουρο.

    Αυτό ακριβώς εννοώ!

    Δεν έχει αξία να γράφουμε συνταγές γενικά και αόριστα κι ας είναι με ακρίβεια χιλιοστού. Αν δεν γράψεις π.χ. με τί κάννη ρίχτηκε και δεν ξέρει ο άλλος να το μεταφράσει παρ’ τ’ αυγό και κούρεψτο.

    Πιστεύω πως στο τόπικ πρέπει να στραφούμε περισσότερο σε “παραμέτρους” βελτίωσης παρά σε τσελεμεντέδικες συνταγές που στο κάτω κάτω της γραφής υπάρχουν μπόλικες στο internet.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #428325

    Nαι, η λογικη του να δωσεις μια συνταγη ομως ειναι ωστε ο αλλος να ξερει που να κινηθει. Δεν ειναι απαραιτητο οτι αυτο που δουλευει σε μενα, δουλευει σε ολους. Απο την αλλη, αν εγω χρονια τωρα ριχνω ενα φυσιγγι και εχω μαθει τα χουγια του, οποτε του συμπεριφερομαι αναλογα ωστε να εχω σωστα αποτελεσματα, δεν εχω φτιαξει ενα καλο φυσιγγι για τις αναγκες μου;

    Εστω και αν το συγκεκριμενο ειναι απλα ενα μετρια γεμισμενο φυσιγγι;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #428337

    Η λογική κατά τη δική μου πάντα άποψη είναι να σου πω πως η εταιρεία π.χ. NOBEL δίνει την Α1 με 1,58χ32 με cx2000 ή 1,65χ32 με 686 καψούλι και να σου προτείνω να ξεκινήσεις με ένα γραμμάριο λιγότερα σκάγια κερδίζοντας μερικά bar πίεση γιατί δεν ξέρω με τι σουράβλι θα τη ρίξεις και να σε ενθαρρύνω να το ψάξεις περιγράφοντάς σου όσο μπορώ βέβαια τη μεθοδολογία που θα ακολουθήσεις.

    Αντίθετα αν γράψω: Α1 1,87χ34,7 cx2000 με Gualandi TUBO 30 με 4 κομμένα πτερύγια στα 4,2 χιλιοστά + 3 χιλιοστά φελλό, κλείσιμο στα 57,3 και 6άρι αστέρι ρελιασμένο στα 1,8 χιλιοστά μα BN2 special οι μισοί θα με πουν μαλάκα κι ο μαλάκας που θα τρελαθεί με την ακρίβεια στα νούμερα και θα το κάνει με το δίκαννο του μακαρίτη τρις προπάππου του θα δει τα ραδίκια ανάσκελα. 

    Βλέπεις στη δεύτερη περίπτωση ξέχασα να γράψω (ή το έκανα εσκεμμένα για να δείξω τη μαγκιά μου) ότι το όπλο μου έχει αυλό 18,9, με πειραγμένους κώνους, είναι δοκιμασμένο στα 2500 bar, έχει αμορτισέρ Bilstein για να μην κλωτσάει και σύστημα ψύξης daikin για να μη λιώσει η κάννη.

    Να με συγχωρείς αν τα γράφω κάπως χοντρά αλλά ουσιαστικά κάπως έτσι είναι.

    Πιστεύω πως πρέπει να μάθουμε τον τρόπο για να βελτιωθούμε κι όχι να ζητάμε μασημένη τροφή. Φυσικά και θα γράψω μια συνταγή σε κάποιον αρχάριο που ρωτάει αλλά τουλάχιστον εγώ τον ρωτάω με τι έχει σκοπό να το ρίξει ώστε αν μπορώ να τον βοηθήσω στη σωστή (κατά την άποψή μου) επιλογή.

    Άλλωστε και πριν 2 μήνες περίπου όταν έγινε το σεμινάριο ιδιογομώσεων δεν αναφέρθηκε ούτε στιγμή κι από κανέναν καμιά συνταγή. Το κόλπο είναι να μπορείς να αποκωδικοποιήσεις κάποια μικρά μυστικά για την κατασκευή ενός φυσιγγίου που σε κάνουν να χαμογελάς μετά από κάθε επιτυχημένη βολή. 

    Αν μπορούσα θα έγραφα για ώρες ολόκληρες και καθημερινά αλλά θα πέσει παντόφλα οπότε …………. 😉

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    705
    Vardeos στις #428342

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”><strong style=”color: #333333;”>Αυτό ακριβώς εννοώ!<strong style=”color: #333333;”>Δεν έχει αξία να γράφουμε συνταγές γενικά και αόριστα κι ας είναι με ακρίβεια χιλιοστού. Αν δεν γράψεις π.χ. με τί κάννη ρίχτηκε και δεν ξέρει ο άλλος να το μεταφράσει παρ” τ” αυγό και κούρεψτο.<strong style=”color: #333333;”>Πιστεύω πως στο τόπικ πρέπει να στραφούμε περισσότερο σε «παραμέτρους» βελτίωσης παρά σε τσελεμεντέδικες συνταγές που στο κάτω κάτω της γραφής υπάρχουν μπόλικες στο internet.

    Μαζί σου μιας και τα έχουμε και μάτα πει από παλιά.

    Η λογική κατά τη δική μου πάντα άποψη είναι να σου πω πως η εταιρεία π.χ. NOBEL δίνει την Α1 με 1,58χ32 με cx2000 ή 1,65χ32 με 686 καψούλι και να σου προτείνω να ξεκινήσεις με ένα γραμμάριο λιγότερα σκάγια κερδίζοντας μερικά bar πίεση γιατί δεν ξέρω με τι σουράβλι θα τη ρίξεις και να σε ενθαρρύνω να το ψάξεις περιγράφοντάς σου όσο μπορώ βέβαια τη μεθοδολογία που θα ακολουθήσεις. Αντίθετα αν γράψω: Α1 1,87χ34,7 cx2000 με Gualandi TUBO 30 με 4 κομμένα πτερύγια στα 4,2 χιλιοστά + 3 χιλιοστά φελλό, κλείσιμο στα 57,3 και 6άρι αστέρι ρελιασμένο στα 1,8 χιλιοστά μα BN2 special οι μισοί θα με πουν μαλάκα κι ο μαλάκας που θα τρελαθεί με την ακρίβεια στα νούμερα και θα το κάνει με το δίκαννο του μακαρίτη τρις προπάππου του θα δει τα ραδίκια ανάσκελα. Βλέπεις στη δεύτερη περίπτωση ξέχασα να γράψω (ή το έκανα εσκεμμένα για να δείξω τη μαγκιά μου) ότι το όπλο μου έχει αυλό 18,9, με πειραγμένους κώνους, είναι δοκιμασμένο στα 2500 bar, έχει αμορτισέρ Bilstein για να μην κλωτσάει και σύστημα ψύξης daikin για να μη λιώσει η κάννη. Να με συγχωρείς αν τα γράφω κάπως χοντρά αλλά ουσιαστικά κάπως έτσι είναι. Πιστεύω πως πρέπει να μάθουμε τον τρόπο για να βελτιωθούμε κι όχι να ζητάμε μασημένη τροφή. Φυσικά και θα γράψω μια συνταγή σε κάποιον αρχάριο που ρωτάει αλλά τουλάχιστον εγώ τον ρωτάω με τι έχει σκοπό να το ρίξει ώστε αν μπορώ να τον βοηθήσω στη σωστή (κατά την άποψή μου) επιλογή. Άλλωστε και πριν 2 μήνες περίπου όταν έγινε το σεμινάριο ιδιογομώσεων δεν αναφέρθηκε ούτε στιγμή κι από κανέναν καμιά συνταγή. Το κόλπο είναι να μπορείς να αποκωδικοποιήσεις κάποια μικρά μυστικά για την κατασκευή ενός φυσιγγίου που σε κάνουν να χαμογελάς μετά από κάθε επιτυχημένη βολή. Αν μπορούσα θα έγραφα για ώρες ολόκληρες και καθημερινά αλλά θα πέσει παντόφλα οπότε …………. ;) 

     

    Ευτυχώς που έφτασα σπίτι και ξαλάφρωσα την κύστη μου πριν σε διαβάσω γιατί στην δεύτερη παράγραφο αυτά που έγραψες μου  έφεραν όμορφες αναμνήσεις.Laughing

     

     

    Και τώρα αρχίζουμε.

    Πάντα υποθετικά,  αν το 1,58χ32 το πάμε 1,60χ32 πια θα είναι η διαφορά και το αποτέλεσμα στο τερέν τι θα καταλάβω εγώ σαν μέσος ιδιογομώτης  κυνηγός ;

    Εκτός της ψυχολογικής διαφοράς έτσι…

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #428345

    Στο τερέν δεν θα πάρεις χαμπάρι τίποτα και όχι υποθετικά.

    Το θέμα είναι να προηγηθεί δοκιμή συγκέντρωσης – κατανομής σε πίνακα και διάτρησης σε κατάλογο (ακόμα περιμένω τον φούστη να μου πει πως φτιάχνουμε βαλιστική ζελατίνη 😀 ) Φυσικά πρέπει να ξέρεις τι βλέπεις και πως να το αξιολογείς.

    Δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις που άκουσα ότι στο τερέν βλέπεις τη διαφορά. Δυστυχώς όμως αυτό είναι μέγα λάθος απλά γιατί ακόμα και με το πιό άχρηστο κατασκευαστικά φυσίγγι μπορείς να την “πάρεις” την τσίχλα από απλή κολοφαρδία και με ένα τέλειο να της κλάσεις τα ούμπαλα απλά γιατί δεν είσαι στη μέρα σου.

    Αν στο “χαρτί” είσαι ok και φτιάξεις την ψυχολογία σου με αυτό που βλέπεις τότε στο τερέν όλα είναι πιό εύκολα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #428349

    Και πραγματικά να το κάνει ένας μέσος ιδιογομωτής στο τερέν δεν θα πάρει χαμπάρι αυτή τη διαφορά.

    Και για να το πάω ακόμα παρα πέρα και έμπειρος να είναι θα καταλάβει τα παπάρια μου είδικά με την Α1.

    Υπάρχουν όμως κάποιες πυρίτιδες που αυτή η διαφορά είναι αισθητή ακόμα κι από έναν αρχάριο.

    Το είπα κι άλλες φορές και θα το ξαναπώ άλλη μια.

    Ποτέ μα ποτέ δεν καταλαβαίνεις αν είναι καλό ή όχι ένα φυσίγγι στο τερέν.

    Απλά το τερέν επιβεβαιώνει τις δοκιμές και ανταμείβει τον κόπο σου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #428352

    Και πραγματικά να το κάνει ένας μέσος ιδιογομωτής στο τερέν δεν θα πάρει χαμπάρι αυτή τη διαφορά.

    Και για να το πάω ακόμα παρα πέρα και έμπειρος να είναι θα καταλάβει τα παπάρια μου είδικά με την Α1.

    Υπάρχουν όμως κάποιες πυρίτιδες που αυτή η διαφορά είναι αισθητή ακόμα κι από έναν αρχάριο.

    Το είπα κι άλλες φορές και θα το ξαναπώ άλλη μια.

    Ποτέ μα ποτέ δεν καταλαβαίνεις αν είναι καλό ή όχι ένα φυσίγγι στο τερέν.

    Απλά το τερέν επιβεβαιώνει τις δοκιμές και ανταμείβει τον κόπο σου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #428353

    Και πραγματικά να το κάνει ένας μέσος ιδιογομωτής στο τερέν δεν θα πάρει χαμπάρι αυτή τη διαφορά. Και για να το πάω ακόμα παρα πέρα και έμπειρος να είναι θα καταλάβει τα παπάρια μου είδικά με την Α1. Υπάρχουν όμως κάποιες πυρίτιδες που αυτή η διαφορά είναι αισθητή ακόμα κι από έναν αρχάριο. Το είπα κι άλλες φορές και θα το ξαναπώ άλλη μια. Ποτέ μα ποτέ δεν καταλαβαίνεις αν είναι καλό ή όχι ένα φυσίγγι στο τερέν. Απλά το τερέν επιβεβαιώνει τις δοκιμές και ανταμείβει τον κόπο σου.

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”></div>

    Δε πειραζει Κωστα,να τα λες συνεχεια,πολυ σωστα αυτα που γραφης.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/04/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    42
    sky fall στις #428356

    kalispera paidia.H idiogomosi einai kata tin gnomi moy ena xexoristo kai monaxiko taxidi gia ton katena xexorista simboules,gnomes kai astia einai oreo na legondai ala mexpi eki.     OPOS LEH KAI  O DIMITRIS. <TA ALLA  ΘA TA BRIS MONOSOU>

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #428357

    θα βαλω λοιπον και εγω ενα παραδειγμα με σκοπο να το κανω ακομα απλουστερο.

    να πουμε κατι σαν πολλαπλασιασμος

    μια γομωση φαντασθητε την σαν Α  χ  Β  χ  Γ  χ   Δ   χ   Ε ….. κλπ = βλητικο αποτελεσμα

    και τι ειναι βλητικο αποτελεσμα???

    Αυτο ειναι….

    ταχυτητα,, κατανομη,,  συγκεντρωση,, κινητικη ενεργεια,,, κλπ

    οποιο απλο η πιο συνθετο απ αυτο που για παραδειγμα περιγραφω ειναι το βλητικο αποτελεσμα οπως ο καθε ενας μας το ενοει,,,,,

    αυτο καθ αυτο θα ειναι διαφορετικο… την καθε φορα που κατι,,, εστω και λιγο,,,, αλλαζει απο τις παραμετρους Α, Β ,Γ,Δ Ε…κλπ

    και τι ειναι  παραμετροι  ( ΑΒΓΔΕ)??

    μα πυριτιδα,, καψουλι,, καλυκας ,,ταπα,, ρελιασμα,, τυπος πυριτιδος,,ΚΛΠ ΚΛΠ

    σε καθε λοιπον περιπτωση καταγραφουμε  το βλητικο μας αποτελεσμα απο καποιον συνδιασμο ολων αυτων…που εστω ειναι

    ταχυτητα 380 κατανομη μετρια.. ποσοστο συγκεντρωσης.. με χ τσοκ 70% στα ξερω εγω 30μ κλπ κλπ

    και μετα κανουμε ενα αλλο τεστ εχοντας αλλαξει για παραδειγμα τον τυπο ρελιασματος…και βλεπουμε τι διαφορες εχουμε με την πρωτη κατασταση…

    μεσα απο τετοιες διαδικασιες  και εχοντας καποιο συγκεκριμενο βλητικο αποτελεσμα στο μυαλο μας προχωραμε μεχρι να το πετυχουμε

    συγκρινοντας τα αποτελεσματα ξανα και ξανα,,

    το τερεν ειναι η τελευταια τρυπα του ζουρνα… ειναι σαν ενα φαγητο που δεν το δοκιμασαμε καθολου…και το σερβιρουμε στον κοσμο….

    αν ακολουθουμε μεθοδους του στιλ φτιαξτα ετσι… και παμε κυνηγι και παμε σκοπευτηριο… θα γεμισουμε στο μυαλο με συμπερασματα που θανε τοσο αναξιοπιστα που το μονο που θα μας προσφερουν θα ειναι δεδαλοδεις  και μπερδεμενοι δρομοι……..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #428361

    πω πω τη σπαζοκεφαλια  ολα αυτα που φραψατε τελευταια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #428362

    απο siarm συμφερη να κανω καμια αγορα εχω βαλη στο ματι ακαψουλοτους καλυκες macc που δεν υπαρχουν αλλου και ωραιοι καλυκες με σταμπες

      ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #428372

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Νίκος Σάμος wrote:</div>
    απο siarm συμφερη να κανω καμια αγορα εχω βαλη στο ματι ακαψουλοτους καλυκες macc που δεν υπαρχουν αλλου και ωραιοι καλυκες με σταμπες

    ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

    Νίκο Έγραψες μόνος σου παραπάνω από που σε συμφέρει να κάνεις τις αγορές σου 😉 αλλά αν θέλεις συγκεκριμένα τους macc που είναι ωραίοι και με στάμπες όπως λες, τότε μόνο siarm μάλλον. Δεν ξέρω αν σε συμφέρει να αγοράζεις μικροποσότητες από Ιταλία αλλά όπως λέει κι ο πάνσοφος λαός: “τα μεταξωτά βρακιά θέλουν επιδέξιο κώλο” 😀

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #428373

    Κάπου εκεί θέλω να καταλήξω και εγώ Κώστα. Νομίζω πως και ο Δημήτρης για τον αυλό αναφέρεται. Τέλος πάντων όλα ξεκίνησαν στέλνοντας ένα μεγάλο πακέτο από φυσίγγια που είχα γεμίσει πολύ προσεχτικά με διαφόρους συνδυασμούς να μετρηθούν σε κανονάκι αυτά που ήταν άριστα στα νούμερα στην πράξει δεν με κάλυψαν. Ίσως τελικά το κανονάκι να αφορά νούμερα ασφάλειας και εντυπωσιασμού ίσως γιαυτό με δικά μου φυσίγγια η αβγ καραμπίνα του κουνιάδου να μην σκοτώνει ενώ η χψω του γείτονα να θερίζει. Οι δοκιμές που αναφέρεις έχουν γίνει πολλές φορές η δυσκολία φυσικά υπάρχει στο να κάνεις επανάληψη με ίδιους ακριβώς παραμέτρους κάθε φορά αλλά το σύνολο του αποτελέσματος βγαίνει. Όπως επίσης αυτό που έχω καταλάβει είναι πως όλα τα υλικά ταιριάζουν αρκή να κάνεις τον σωστό συνδυασμό αυτών. Αυτό που τελικά ισχύ είναι ότι έτοιμο πακέτο δεν υπάρχει και ας μου το έχεις δώσει εσύ σε μένα η εγώ σε σένα πάλι θα πρέπει να δοκιμαστή και να τροποποιηθεί κατάλληλα. Μπορεί να δουλέψει μέτρια ή τέλεια από τύχη αλλά τίποτε δεν είναι σίγουρο. Δοκιμές και πάλι δοκιμές όπως λέει και κάποιος φίλος…

    αυτο ακριβως ειναι το μυστικο της ιδιογομωσης φιλε Γιωργο , να ταιριαξουμε το φυσιγγι που ριχνουμε ειδικα για το οπλο που εχουμε αλλα και τον τροπο που ριχνουμε , ο καθενας και ο τροπος του , ενα φυσιγγι που σε μενα κανει ζημια , ο καλυτερος μου φιλος δεν μπορει να το διαχειριστει και να το ριξει σωστα , εγραψες κατι για Super g , για μενα ειναι  το καλυτερο κυαθιο που κυκλοφορει στην ελλληνικη αγορα , αλλα , ταιριαζει σε συγκεκριμενα οπλα και σε λιγες κανες , δεν  εχω διαβασει απο κανενναν να αναφερει τον χρονο πυροβολισμου , ολοι αναφερουν αρχικες ταχυτητες και δεν εχουν καταλαβει οτι αλλο αρχικη ταχυτητα στο 1,5μ η στα 20 μ  και αλλο ο συνολικος χρονος που χρειαζεται απο την στιγμη που θα πατησουμε την σκανδαλη μεχρι τα σκαγια να φτασουν στο πουλι -δισκο , ειναι ενα μεγεθος που μας δινει την εντυπωση , οτι με το μπαμ εχει σπασει το δισκακι η εχει διπλωσει το πουλι , μονο ελαχιστες συνταγες το κανουν αυτο και μονο μετα απο πολυ ψαξιμο , φυσικα μετα απο καποια χρονια  ενασχολησης με το σπορ ολα ερχονται μονα τους αλλα θελει πολυ ψαξιμο και τρεξιμο το ολο εργο , οι πιο “πονηρες μπαρουτες ” ειναι οι σκοπευτικες , εχω την εντυπωση οτι στο κυνυγι πρεπει να κανουν μεγαλη ζημια και θα το μαθω φετος  αν τελικα ισχυει αυτο , και κατι τελευταιο , πρεπει να εχω ριξει σε παρα πολλα χαρτονια , τελικα καταλαβα οτι μια καλη και μονο ενδειξη ειναι , αλλο η τρισδιαστατη αναπτυξη της τουφεκιας και αλλο η διδιαστατη στο χαρτονι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #428374

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Νίκος Σάμος wrote:</div>
    απο siarm συμφερη να κανω καμια αγορα εχω βαλη στο ματι ακαψουλοτους καλυκες macc που δεν υπαρχουν αλλου και ωραιοι καλυκες με σταμπες

    ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

    Νίκο Έγραψες μόνος σου παραπάνω από που σε συμφέρει να κάνεις τις αγορές σου 😉 αλλά αν θέλεις συγκεκριμένα τους macc που είναι ωραίοι και με στάμπες όπως λες, τότε μόνο siarm μάλλον. Δεν ξέρω αν σε συμφέρει να αγοράζεις μικροποσότητες από Ιταλία αλλά όπως λέει κι ο πάνσοφος λαός: “τα μεταξωτά βρακιά θέλουν επιδέξιο κώλο” 😀

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,351 έως 10,365 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων