ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,381 έως 10,395 (από 12,641 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

• Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    2/3/2004

Αρ. μηνυμάτων:
    705
    Vardeos στις #428465

<div class=”d4p-bbt-quote-title”>Νίκος Σάμος wrote:</div>
    απο siarm συμφερη να κανω καμια αγορα εχω βαλη στο ματι ακαψουλοτους καλυκες macc που δεν υπαρχουν αλλου και ωραιοι καλυκες με σταμπες

ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Νικο οι καλυκες που θες απο τον σιαρμ ειναι ( 1000unprimed MACC Pt Noire T3 12 GA (12/<span style=”text-decoration: underline;”>65</span>/16/red/no shiv ) 65αριδες το γνωρίζεις.

Αν δεν κοιτάς εκεί που θες να πας θα πας εκεί που κοιτάς.

Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    4/6/2008

Αρ. μηνυμάτων:
    1646
    mark cal20 στις #428476

πανω σ αυτο εδω εχω καποια ερωτηματα

το αναρτω οπως γραφτηκε λιγο πριν

τελικα καταλαβα οτι μια καλη και μονο ενδειξη ειναι , αλλο η τρισδιαστατη αναπτυξη της τουφεκιας και αλλο η διδιαστατη στο χαρτονι

αν υποθεσουμε οτι η 3διαστατη απεικονιση ειναι η σωστη

θαθελα να γνωριζω ποιος εχει δει 7 διαδοχικες φωτογραφιες ( μια ανα 5 μετρα ..δηλ στα 5,,στα 10,,στα 15,,στα 20 στα 30 στα 35 ) καποιας βολης λειοκανου που ριχνει σκαγια μεσα στο περιφιμο τουνελ δοκιμων??????

αν καποιος εχει δει 7 φωτογραφιες ας μας δωσει λινκ… και λεω 7 γιατι συνηθως αυτες που κυκλοφοροουν ειναι μια φωτο συνηθως τραβηγμενη στα 1 με 2 μετρα απο την καννη ( καμια σχεση μ αυτο που περιγραφω)

περαν αυτου σας λεω πως ακομα και το τουνελ του μαλιακου να εχει καποια εταιρια. φυσιγγιων για να προβει σε μια ταχοφωτογραφιση 3-7,,10 σημειων απαιτει απιθανα υλικα απο καμερες και αισθητηρες μιλισεκοντ και καποιους βαρβατους τεχνικους υπολογιστων αλλα και ανωτατης γνωσης της φωτογραφιας για να το κανει..

και αν υποθεσουμε οτι υπαρχει και το τουνελ και τα μαστορια και τα ηλεκτρονικα μεσα… και τα καποια 10χιλιαρα σε ευρω απο την εταιρια για καποια τετοια φωτογραφιση,,,,,

και παρουν 7 φωτο ,,οπως τις περιγραφω..

για πειτε μου να καταλαβω ΠΩΣ και με ποια μεθοδο γινετε  βλητικη αξιολογιση????

νομιζω οτι εκτος του οτι θα δειξει πως η ατρακτος μεταβαλετε και σε μηκος

και σε σχημα στις διαφορες αποστασεις ,,,( κατι που ολοι γνωριζουμε)   δεν νομιζω πως μπορει να προσφερει τιποτα οσο αφορα την βλητικη αξιολογιση

καλο ειναι να φανατζομαστε μυστικα του ντραμπουι… και να απομυθοποιουμε πραματα και θαματα

αλλα μεχρι εκει… νομιζω..

να σας πω και κατι αλλο εδω

ακομα και του πλεον συνθετου 3 οροφου οικοδομηματος η απεικονιση σε 2 διαστασεις περιγραφετε

και λεγετε αρχιτεκτονικο σχεδιο

δεν ειναι τοσο αχρηστη η απεικονιση λοιπον μιας τουφεκιας στο χαρτι..αν καποιος ξερει να την διαβαζει μπορει να καταλαβει παρα πολλα

κατι σαν το αρχιτεκτονικο σχεδιο ειναι..αμα ξερεις να το διαβαζεις ολα ειναι καλα.. αλλα αμα δεν ξερεις η βαργιεσε αυτο ειναι ενα αλλο θεμα.

Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    6/2/2013

Αρ. μηνυμάτων:
    550
    Νίκος Σάμος στις #428478

τι εγηνε με το φορουμ βλεπω οτι υπαρχει  πρωβλημα δεν μου βγαζει την σελιδα

Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    6/2/2013

Αρ. μηνυμάτων:
    550
    Νίκος Σάμος στις #428479

η σελιδα δεν υπαρχει  και ειναι πολυ κουραστικο προσπαθω αρκετη ωρα γιαυτο by by

Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/4/2010

Αρ. μηνυμάτων:
    236
    KIKLADES στις #428516

θα βαλω λοιπον και εγω ενα παραδειγμα με σκοπο να το κανω ακομα απλουστερο. να πουμε κατι σαν πολλαπλασιασμος μια γομωση φαντασθητε την σαν Α χ Β χ Γ χ Δ χ Ε ….. κλπ = βλητικο αποτελεσμα και τι ειναι βλητικο αποτελεσμα??? Αυτο ειναι…. ταχυτητα,, κατανομη,, συγκεντρωση,, κινητικη ενεργεια,,, κλπ οποιο απλο η πιο συνθετο απ αυτο που για παραδειγμα περιγραφω ειναι το βλητικο αποτελεσμα οπως ο καθε ενας μας το ενοει,,,,, αυτο καθ αυτο θα ειναι διαφορετικο… την καθε φορα που κατι,,, εστω και λιγο,,,, αλλαζει απο τις παραμετρους Α, Β ,Γ,Δ Ε…κλπ και τι ειναι παραμετροι ( ΑΒΓΔΕ)?? μα πυριτιδα,, καψουλι,, καλυκας ,,ταπα,, ρελιασμα,, τυπος πυριτιδος,,ΚΛΠ ΚΛΠ

Ας πούμε για παράδειγμα ότι οι βασικοί παράγοντες είναι οι παρακάτω , και αν δουμε κατά προσσεγιση πόσες είναι οι διαφορετικές επιλογές ( οι τιμές είναι σκόπιμα  μικρότερες από τις πραγματικές  )

ΚΑΨΟΥΛΙ  Χ  ΠΥΡΙΤΙΔΑ (ΕΙΔΟΣ) Χ ΠΥΡΙΤΙΔΑ (ΒΑΡΟΣ)  Χ ΣΥΓΓΕΝΤΡΩΤΗΡΑΣ Χ ΣΚΑΓΙΑ (ΕΙΔΟΣ) Χ ΣΚΑΓΙΑ (ΒΑΡΟΣ)  Χ ΚΛΕΙΣΙΜΟ Χ ΥΓΡΑΣΙΑ Χ ΥΨΟΜΕΤΡΟ Χ ΤΣΟΚ

ΚΑΨΟΥΛΙ = 5 είδη
    ΠΥΡΙΤΙΔΑ (ΕΙΔΟΣ) = 20 είδη
    ΠΥΡΙΤΙΔΑ (ΒΑΡΟΣ)  = μέσο εύρος γόμωσης 0,10 του γραμμαρίου ανά 0,01=10
    ΣΥΓΓΕΝΤΡΩΤΗΡΑΣ = 10 ειδη
    ΣΚΑΓΙΑ (ΕΙΔΟΣ) = 15 ειδη
    ΣΚΑΓΙΑ (ΒΑΡΟΣ)  = μέσο εύρος γόμωσης 5 γραμμαρία ανά 1=5
    ΚΛΕΙΣΙΜΟ = 4 ειδη
    ΥΓΡΑΣΙΑ =  ευρος 20% ανα 1 % = 20
    ΥΨΟΜΕΤΡΟ = μέσο εύρος 1000 μέτρα ανα 100 μετρα = 10
    ΤΣΟΚ= 5 ειδη

5 Χ 20 Χ 10 Χ 10 Χ 15 Χ 5 Χ 4 Χ 20 Χ 10 Χ 5 =  3 ΔΙΣΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΙ …. !!!!!! …

Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/4/2010

Αρ. μηνυμάτων:
    236
    KIKLADES στις #428521

δηλαδη Κωστα για να συνοψισουμε , συμφωνα με την γνωμη σου μονο οι αρχικες ταχυτητες ειναι αποκλειστικα υπευθυνες για τον χρονο που μεσολαβει απο το πατημα της σκανδαλης εως τα σκαγια να φτασουν στο πουλι -πιατο ? Κάθε άλλο Δημήτρη και το έχουμε συζητήσει πολλές φορές αυτό.

Και η υγρασία , και το υψόμετρο και η γεωγραφική θέση του τόπου , και η ευκολία παραμόρφωσης του σκαγιού

Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/5/2003

Αρ. μηνυμάτων:
    8661
    victz στις #428533

Με τη λογικη αυτη ομως, το σωστο φυσιγγι ειναι σχεδον θεμα τυχης, σωστα;

Γιατι το να κανεις τοσα πειραματα, και να βγαλεις συμπερασμα ειναι σχεδον αδυνατον. Aκομα και αν κρατησεις καποιες απο τις παραμετρους ιδιες, πχ καψουλι, ειδος πυριτιδας, οπλο, βαρος σκαγιων παλι οι δοκιμες ειναι αρκετα πολλες για καποιον που δε το ψαχνει τοσο πολυ.

Α ρε αδελφε, γιατι βιαστηκες τοσο να φυγεις; Σου ευχομαι ηρεμα νερα και καλες ψαριες.

Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    4/6/2008

Αρ. μηνυμάτων:
    1646
    mark cal20 στις #428536

Με τη λογικη αυτη ομως, το σωστο φυσιγγι ειναι σχεδον θεμα τυχης, σωστα; Γιατι το να κανεις τοσα πειραματα, και να βγαλεις συμπερασμα ειναι σχεδον αδυνατον. Aκομα και αν κρατησεις καποιες απο τις παραμετρους ιδιες, πχ καψουλι, ειδος πυριτιδας, οπλο, βαρος σκαγιων παλι οι δοκιμες ειναι αρκετα πολλες για καποιον που δε το ψαχνει τοσο πολυ.

>Με την λογικη αυτη του να γνωριζει καποιος να βγαζει συμπερασματα απο τα τεστ του,,, καθε αλλο παρα θεμα τυχης ειναι να φτιαξει ενα φυσιγγιο οπως το θελει για το οπλο του.
    ακολουθοντας την μεθοδο που εχω κατα καιρους περιγραψει σπανια ξεπερασα τα 15 δοκιμια φυσιγγιων για να πιασω  την βλητικη συμπεριφορα που επιθυμουσα… και αυτες οι 15 αντε 20 πειραματικες παραλλαγες με ταλαιπορησαν ( κατ εμε αυτη η ταλαιπορια ειναι η γλυκα της ιδιογομωσης)</div>
    διαμετρηματα απο 20αρι και κατω οπου ο βαθμος δυσκολιας  ειναι μεγαλητερος απο 12αρι 16αρι 20αρι… και ο συντελεστης ανοχης του ζητουμενου φυσιγγιου αρκετα αυστηροτερος ενεκα μικρου αριθμου σκαγιων.. σε σχεση με ενα 12αρι ας πουμε..

Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    6/2/2013

Αρ. μηνυμάτων:
    550
    Νίκος Σάμος στις #428567

πω πω ντραλαδα    =βλεπω πως η  ΧΨ    ιδιογομοση εχει γηνει  = ιδιογομοση επιστημονικου επιπεδου

Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    6/2/2013

Αρ. μηνυμάτων:
    550
    Νίκος Σάμος στις #428571

τωρα εγω σαν απλος κυνηγος εχω μια απορια για τα υλικα ιδιογομοσης που πουλουνται γενικα απο ολους  λιγο η πολυ ακρηβα  και εξηγω ο κατασκευαστης   αγοραζη  τα υλικα γομοσης φυσηγιων  για να  κατασκευαζη φυσιγγια με πανακρυβη επαγελματικη μηχανη  ξοδευοντας ρευμα απασχολοντας υπαληλους  μελανι για τυπομα καλυκων κουτια χαρτινα φυσιγιων   και σου χρεωνη το κουτι με 6 μεχρη και 8 ευρω  και μετα μας πουλαει σε μας τα υλικα  σε ιδια τιμη με τα  ετοιμα φυσηγια    δηλαδη που εαν τα υπολογησης  σου ερχετε 6 με 8 ευρω  και χωρης κουτι   και γλυτωνη ρευμα  φθορα μηχανης μεροκαματο υπαληλου   τυπομα καλυκων κουτια και κουτες σησκευασιας  δεν ειναι λυπον πανακρυβα τα υλικα μηπως εκμεταλευοντε το χομπι μας και μας τα πουλαν σε  τιμες  πολυ ποιο πανω απο την πραγματηκη τους αξια

Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    7/3/2011

Αρ. μηνυμάτων:
    2398
    Δημητρης Benelli στις #428574

θαθελα να ρωτησω τον φιλο μας δημητρη για τους ταχογραφους αν καποιος θελει να μετρησει ας πουμε την αρχικη ταχυτητα σε μια 30αρα σφαιρα ,, σε μια 9χιλ,,, η σε μια rimfire 22 αρα μπορει να το κανει με εναν crony ταχογραφο ας πουμε??? η πρεπει να ειναι μονο αεροβολο το οπλο…να πω καλητερα το βλημα να εχει προοθητικο μεσο τον πεπιεσμενο αερα?????? εχει ενδιαφερον να ακουσουμε την γνωμη σου

<hr />

<div class=”bbp-reply-signature”>http://www.youtube.com/user/markchalaris?feature=mhee
    </div>

ακομα και σφεντονα μετραει ο Crony , ακομα και βελος απο τοξο , αλλα τι σημαινει αυτο ? δεν μου λει τιποτα , ιδια βλητικη συμπεριφορα εχει μια σφαιρα και ιδια ενα νεφος σκαγιων με ενα κυαθιο ? και μια ερωτηση θελω να σας κανω κ καθηγητα ? αν μετρησουμε μια γομωση σε ενα chrony , και βρουμε στο 1μ , ας πουμε 400 μ/δ , την ιδια ακριβως  σε ολα γομωση αν την μετρησουμε σε βλητικο σταθμο , θα παρουμε την ιδια ταχυτητα ?

Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    6/2/2013

Αρ. μηνυμάτων:
    550
    Νίκος Σάμος στις #428577

πω πω ντραλαδα =βλεπω πως η ΧΨ ιδιογομοση εχει γηνει = ιδιογομοση επιστημονικου επιπεδου

για   φυσηκους καθηγητες πανεπιστιμιου

Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/5/2003

Αρ. μηνυμάτων:
    8661
    victz στις #428591

Με τη λογικη αυτη ομως, το σωστο φυσιγγι ειναι σχεδον θεμα τυχης, σωστα; Γιατι το να κανεις τοσα πειραματα, και να βγαλεις συμπερασμα ειναι σχεδον αδυνατον. Aκομα και αν κρατησεις καποιες απο τις παραμετρους ιδιες, πχ καψουλι, ειδος πυριτιδας, οπλο, βαρος σκαγιων παλι οι δοκιμες ειναι αρκετα πολλες για καποιον που δε το ψαχνει τοσο πολυ. >Με την λογικη αυτη του να γνωριζει καποιος να βγαζει συμπερασματα απο τα τεστ του,,, καθε αλλο παρα θεμα τυχης ειναι να φτιαξει ενα φυσιγγιο οπως το θελει για το οπλο του.
    ακολουθοντας την μεθοδο που εχω κατα καιρους περιγραψει σπανια ξεπερασα τα 15 δοκιμια φυσιγγιων για να πιασω την βλητικη συμπεριφορα που επιθυμουσα… και αυτες οι 15 αντε 20 πειραματικες παραλλαγες με ταλαιπορησαν ( κατ εμε αυτη η ταλαιπορια ειναι η γλυκα της ιδιογομωσης)</div>
    διαμετρηματα απο 20αρι και κατω οπου ο βαθμος δυσκολιας ειναι μεγαλητερος απο 12αρι 16αρι 20αρι… και ο συντελεστης ανοχης του ζητουμενου φυσιγγιου αρκετα αυστηροτερος ενεκα μικρου αριθμου σκαγιων.. σε σχεση με ενα 12αρι ας πουμε..

To ζουμι για μενα ειναι δω. Σαφως και δεν αποκλειω τις δοκιμες, εχω κανει αρκετες και γω, μεχρι να καταληξω στα φυσιγγια που χρησιμοποιω. Πιθανον να μην ειναι τα καλυτερα που θα υπαρξουν, αλλα ξερω πως συμπεριφερονται, τι κατανομες βγαζουν ανα τσοκ, και εντελει τι να περιμενω απο αυτα, εαν φυσικα ειμαι πανω στο στοχο.

Α ρε αδελφε, γιατι βιαστηκες τοσο να φυγεις; Σου ευχομαι ηρεμα νερα και καλες ψαριες.

Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    4/6/2008

Αρ. μηνυμάτων:
    1646
    mark cal20 στις #428611

ακομα και σφεντονα μετραει ο Crony , ακομα και βελος απο τοξο , αλλα τι σημαινει αυτο ? δεν μου λει τιποτα , ιδια βλητικη συμπεριφορα εχει μια σφαιρα και ιδια ενα νεφος σκαγιων με ενα κυαθιο ? και μια ερωτηση θελω να σας κανω κ καθηγητα ? αν μετρησουμε μια γομωση σε ενα chrony , και βρουμε στο 1μ , ας πουμε 400 μ/δ , την ιδια ακριβως σε ολα γομωση αν την μετρησουμε σε βλητικο σταθμο , θα παρουμε την ιδια ταχυτητα ?

ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ δασκαλε  Cool  οπως λες τα μετραει ολα… ακομα και τοξο  το βελος ( αυτο εχει μηκος απο 70εκ και πανω)

στην αποσταση που μετραμε την V1 η μαζα των σκαγιων εχει τετοια συμπαγη διαταξη που δεν διαφερει και πολυ απο την μαζα μια 50 cal δεν θαλεγα πως μοιαζει με..νεφφος

σε καθε περιπτωση εχω μετρησει 100αδες φυσιγγια και τις μετρησεις τις θεωρω αξιοπιστες

αξιοπιστες επισης τις βρισκουν και στην Αμερικη…τις μετρησεις σκαγιοφυσεκων με κρονι.

απ την αλλη ειδικα στην ιταλια και μετα περασε και στην ελλαδα  επικρατει μια οξεια τουνελιτιδα… κατι σαν τενοτητηδα Cool

προσωπικα δεν εχω καποια αμφιβολια περι δυνατοτητων μετρησης με εναν κρονι της V1,,,

αν εχεις προσβαση σε τουνελ λοιπον κανε ενα τεστακι και των δυο μετρησεων και μετεφερε μας τις οποιες διαφορες  αν υπαρχουν

ριχνοντας ετσι απλετο φως στο….τουνελ Wink

Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    4/6/2008

Αρ. μηνυμάτων:
    1646
    mark cal20 στις #428612

<div class=”d4p-bbt-quote-title”>mark cal20 wrote:</div>
    Με τη λογικη αυτη ομως, το σωστο φυσιγγι ειναι σχεδον θεμα τυχης, σωστα; Γιατι το να κανεις τοσα πειραματα, και να βγαλεις συμπερασμα ειναι σχεδον αδυνατον. Aκομα και αν κρατησεις καποιες απο τις παραμετρους ιδιες, πχ καψουλι, ειδος πυριτιδας, οπλο, βαρος σκαγιων παλι οι δοκιμες ειναι αρκετα πολλες για καποιον που δε το ψαχνει τοσο πολυ. >Με την λογικη αυτη του να γνωριζει καποιος να βγαζει συμπερασματα απο τα τεστ του,,, καθε αλλο παρα θεμα τυχης ειναι να φτιαξει ενα φυσιγγιο οπως το θελει για το οπλο του.
    ακολουθοντας την μεθοδο που εχω κατα καιρους περιγραψει σπανια ξεπερασα τα 15 δοκιμια φυσιγγιων για να πιασω την βλητικη συμπεριφορα που επιθυμουσα… και αυτες οι 15 αντε 20 πειραματικες παραλλαγες με ταλαιπορησαν ( κατ εμε αυτη η ταλαιπορια ειναι η γλυκα της ιδιογομωσης)</div>
    διαμετρηματα απο 20αρι και κατω οπου ο βαθμος δυσκολιας ειναι μεγαλητερος απο 12αρι 16αρι 20αρι… και ο συντελεστης ανοχης του ζητουμενου φυσιγγιου αρκετα αυστηροτερος ενεκα μικρου αριθμου σκαγιων.. σε σχεση με ενα 12αρι ας πουμε..

To ζουμι για μενα ειναι δω. Σαφως και δεν αποκλειω τις δοκιμες, εχω κανει αρκετες και γω, μεχρι να καταληξω στα φυσιγγια που χρησιμοποιω. Πιθανον να μην ειναι τα καλυτερα που θα υπαρξουν, αλλα ξερω πως συμπεριφερονται, τι κατανομες βγαζουν ανα τσοκ, και εντελει τι να περιμενω απο αυτα, εαν φυσικα ειμαι πανω στο στοχο.

<hr />

<div class=”bbp-reply-signature”>Α ρε αδελφε, γιατι βιαστηκες τοσο να φυγεις; Σου ευχομαι ηρεμα νερα και καλες ψαριες.</div>

μα αυτο ειναι και ο αποτερος σκοπος ,,οπως το λες..

να γνωριζω τα μπορει και δεν μπορει του φυσιγγιου μου με το οπλο μου,, να εχω τον ελενχο της αναπαραγωγης τους σε καθε στιγμη,,με αυτες τις οποιες ιδιοτητες εχουν ,, και να τα βαζω ολα αυτα να εργασθουν με τις οποιες σκοπευτικες μου δυνατοτητες

με 1000000000 συμφωνω…και επαφξανω

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,381 έως 10,395 (από 12,641 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.

Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων