ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,441 έως 10,455 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #429176

    την mec την εχω και δεν μου αρεσει καθολου ουτε απο θεμα δοσολογιας ουτε απο θεμα κλεισηματος ειναι μια μηχανη που βγαζει γρηγορα ημητελη φυσιγγια μονο με αστερι χωρης ρελιασμα και χωρης σταθερη δοση πυριτηδας και σκαγιων που τα φυσιγγια της ειναι πολυ κατωτερα απο τα εργοστασιακα γιατι δεν εχω δει ποτε εργοστασιακο φυσιγγιο αρελιαστο ποιος ο κοπος να την χρεισημοποιουμε οταν θα εχουμε φυσιγγια κατωτερα με τα εργοσασιακα και με το ιδιο κοστος ποιο καλα 50 φυσιγγια με ακριβια γεμηζματος και κλεισηματος και με αστερι και ρελιασμα η σκετο ρελιασμα με χαρτακι παρα 200 ημιτελη φυσιγγια που το ενα θα ειναι διαφορετικο απο το αλλο σε αποδοση αποφασησα να ασχοληθω με την ιδιογομοση για να εχω φυσιγγια σταθερα ποιο ανωτερα απο τα εργοστασιακα που θα τα ζυγηζω με την μηχανηκη ζυγαρια rex και θα εχω την cortini μονο για αστερι και ρελι

    Φιλε μου  να σου ευχιθω και παλι καλοριζικη  και καλλα γεμισματα  το μνμ μου δεν ειχε σκοπο αντιπαραθεσης αλλα συνγκριση τιμης ποιοτιτας  λιτουργικοτιτας  κενοτομιας .

    Και εγω το 90% των γεμισματων μου τα κανω οπως λες  ενα ενα με μηχανικη ζυγαρια   και μετα κλεισιμο και ρελι ή μονο ρελι !!

    την δουλεια  αυτη την κανω αξιωπιστα με την LEE LOAD ALL   και ρελι στο δραπανο με ενα καλο στροφιο .

    850 € για μια μηχανη τυπου  Cortini- Gaep – Λαναρα  ειναι παρα πολλα  (εξακολουθω να επιμενω οτι ειναι κατωτερες της MEC  και οτι θα επρεπε να εχουν μικροτερο κοστολογιο) για ενα κλεισιμο και ενα ρελι


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #429177

    Με μια απλη MEC και ενα δραπανο παγκου σε χαμηλες στροφες μπορεις να βγαλεις αξιοπρεπες φυσιγγι, με αξιοπρεπεστατη σταθεροτητα. Αν τωρα εισαι ψειρας και ζυγιζεις τα υλικα στο χερι, κοβεις τους καλυκες στο ιδιο υψος, χρησιμοποιεις ιδια παρτιδα απο πυριτιδα-καψουλι, αυξανετε η σταθεροτητα. Το μονο που δεν μπορεις να ελεγχεις σε καμμια μηχανη, ειναι το κλεισιμο, για το λογο που ειπε ο Μαρκος πριν. Ειτε θα πατησεις με περισσοτερο βαρος αν δεν εχει στοπ, ειτε θα κρατησεις περισσοτερη ωρα αν εχει στοπ. Kαι στις 2 περιπτωσεις το αποτελεσμα δεν ειναι το ιδιο, αλλα δεν ειναι και σταθερο. Ομως σε τελικη αναλυση το πιο πιθανον ειναι οτι οι διαφορες απο φυσιγγι σε φυσιγγι (ακομα και με τα αρελιαστα που τοσο κατακρινει ο Νικος) να ειναι τοσο μικρες, που αν ασχοληθεις λιγο, και ριξεις μερικα σε στοχους ή σε κυνηγι, μετα απο λιγο ξερεις ακριβως τι να περιμενεις. Και για μενα αυτο ακριβως ειναι το μεγαλο μυστικο, το να εισαι δηλαδη σταθερος σε μια δοσολογια ή σε ενα φυσιγγι, ωστε να μαθεις τα χουγια του, και το πως συμπεριφερεται. Και μετα θα ξερεις ακριβως τι κανει, και ποιες ειναι οι δυνατοτητες του.

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”>Α ρε αδελφε, γιατι βιαστηκες τοσο να φυγεις; Σου ευχομαι ηρεμα νερα και καλες ψαριες.</div>

    Να εδω λοιπον βυκωρα μου δινεις ενα πατημα για ενα αλλο θεμα

    φυσικα και το σφαλμα ειναι ορατο και μετρησημο λογω μερικου και οχι απολυτου ελενχου της ποιοτητας της αντιστασης της ενφραξης

    σε καθε περιπτωση λοιπον αν υποθεσουμε οτι αυτο μπορει να κυμανθει απο 3 μεχρι ενα 10% στην βλητικη συμπεριφορα

    και αυτο το 3-10%  το λεω με γνομωνα τις ασταθμητες επιπτωσεις που μπορει να υπαρχουν,( εδεχετε η Χ Ψ ρελιαστικη μας περιπου πραγματεια να επιρεαζει κατα μολις 3 % ενα μεσαιο φυσιγγιο με μια μαλακη ,,ελαστικη παντρια πυριτιδας σκαγιων,, και μιας πιο νευρικης καταστασης καποιας αλλης πυρητιδος μπαρουτης καψουλιου για παραδειγμα μιας ζοηρουλας σκοπευτικης η μιας S4 να παγενει στο 10% ) αν εξςτασουμε αυτες τις ποσοστωσεις  σε μια γομωση 300 σκαγιων για παραδειγμα,,εχουμε μια κατασταση απωλειας ελενχου των σκαγιων,, απο την ακραια 10% δηλ 30 σκαγια στην 3% δηλ 8-9 σκαγια

    εδω καπου ειναι και η μεγαλη αφεση των αμαρτιων!!!! δηλ ,, μια γομωση 12αριου απο την φυση της εχει αρκετα παραπανω σκαγια απ οσα χρειαζετε η καταβολη ενος θηραματος

    με λογια απλα,, ενα 12αρι φυσιγγιο ΔΥΣΚΟΛΑ μπρει να βγει ως μαπα ,,ακομα και αν δεχθει το ακραιο 10%!!!!

    εκει που τα πραγματα ομως εχουν αλλο βαθμο σοβαροτητας ως προς το αποτελεσμα ειναι μικροτερα διαμετρηματα οπως απο 20αρι και κατω…

    εκει το πανω απο 3% ειναι ενα μικρο θεμα μικρο με αλλα θεμα!!!,,, αν δε φτασει το 10% εκει εχουμε προβλημα στο να καταστει το φυσιγγιο μαλλον ακρως ασταθες και ουσιαστικα χαμηλοτατου βλητικου αποτελεσματος

    θελω με ολα αυτα να πω πως στο 12αρι υπαρχουν αρκετες ανοχες σε σχεση με αλλα διαμετρηματα

    αλλη βαρητητα και κοσκινακι θελει το 12αρι,,,αλλο μικροκοσκινακι θελει το 28αρι το 36αρι

    καλη η ρηση

    αραια αραια να φαινομαστε καμποσοι

    αλλα στα μικρα διαμετρηματα,,ακομα και 7,,10 σκαγια  ειναι μια σοβαρη διαφορα

    αλλη προσοχη απαιτει το 12αρι αλλη το 28αρι

    και στα δυο ομως διαμετρηματα,,, η συν πλην στην ενφραξη κατασταση δινει διαφορες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #429179

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Νίκος Σάμος wrote:</div>
    την mec την εχω και δεν μου αρεσει καθολου ουτε απο θεμα δοσολογιας ουτε απο θεμα κλεισηματος ειναι μια μηχανη που βγαζει γρηγορα ημητελη φυσιγγια μονο με αστερι χωρης ρελιασμα και χωρης σταθερη δοση πυριτηδας και σκαγιων που τα φυσιγγια της ειναι πολυ κατωτερα απο τα εργοστασιακα γιατι δεν εχω δει ποτε εργοστασιακο φυσιγγιο αρελιαστο ποιος ο κοπος να την χρεισημοποιουμε οταν θα εχουμε φυσιγγια κατωτερα με τα εργοσασιακα και με το ιδιο κοστος ποιο καλα 50 φυσιγγια με ακριβια γεμηζματος και κλεισηματος και με αστερι και ρελιασμα η σκετο ρελιασμα με χαρτακι παρα 200 ημιτελη φυσιγγια που το ενα θα ειναι διαφορετικο απο το αλλο σε αποδοση αποφασησα να ασχοληθω με την ιδιογομοση για να εχω φυσιγγια σταθερα ποιο ανωτερα απο τα εργοστασιακα που θα τα ζυγηζω με την μηχανηκη ζυγαρια rex και θα εχω την cortini μονο για αστερι και ρελι

    Φιλε μου να σου ευχιθω και παλι καλοριζικη και καλλα γεμισματα το μνμ μου δεν ειχε σκοπο αντιπαραθεσης αλλα συνγκριση τιμης ποιοτιτας λιτουργικοτιτας κενοτομιας . Και εγω το 90% των γεμισματων μου τα κανω οπως λες ενα ενα με μηχανικη ζυγαρια και μετα κλεισιμο και ρελι ή μονο ρελι !! την δουλεια αυτη την κανω αξιωπιστα με την LEE LOAD ALL και ρελι στο δραπανο με ενα καλο στροφιο . 850 € για μια μηχανη τυπου Cortini- Gaep – Λαναρα ειναι παρα πολλα (εξακολουθω να επιμενω οτι ειναι κατωτερης ποιοτητας και οτι θα επρεπε να εχουν μικροτερο κοστολογιο) για ενα κλεισιμο και ενα ρελι

      σωστος ζυγηζμα με το χερι συμφωνο ειναι πολλα τα λεφτα αλλα με πατεντες μπωρει να ξοδευομουν αδικα χωρης αποτελεμα ετσυ μια φορα την περνεις και την εχεις χρονια  αντι να παρω οπλο που κανουν πολλοι κυνηγοι καθε δυο με τρεια χρονια πηρα την μηχανη τα οπλα που εχω το τελευτεω το αγορασα πριν 8 χρονια και ειμαι φουλ απο οπλα 4 εχω  3 δυκανα ενα πλαγιο 12αρι μπαικαλ ενα σουπερ 28αρι και αυτο μπαικαλ μια καραμπινα μπενελι 12αρα καο το αγαπημενο μου σουπερ ποζε που με αυτα κυνηγαω ποιο πολυ απο ολα 12αρι rizzini batista

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #429180

    τα ιδια μυνυματα απο  τα ιδια ατομα τοσα χρονια , ποιοτητα κλεισιματος , αδυναμια του ανθρωοπινου χεριου να ασκησει παντα την ιδια δυναμη  στο ρελιασμα και κατα συνεπεια διαφορετικα σε χαρακτηριστικα φυσιγγια κλπ κλπ κλπ , και να ρωτησω τωρα εγω , εχουμε δεκα φυσιγγια ενα ενα στο χερι απο  τον καλυτερο ιδιογομωτη του πλανητη , αρελιαστα και οπως τα φτιαχνει αυτος , ειναι σε χαρακτηριστικα καυσης αλλα και βλητικα  ακριβως τα ιδια ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #429181

    η μηχανη ερχετε πιθανον την πεμτη θα σας πω εντυποσης δεν ξερω εαν γεμησω αμεσως  γιατι ειμαι απο αυτους που μου αρεσει να γεμηζω τα φυσιγγια της παραμονες του κυνηγιου το θεωρο σαν ιεριτελεστια  θα δουμε θα μπωρεσω να συγρατηθω θα πρεπει να βρω και μια ξηληνη βαση να την βιδωσο αληθεια εδω στο φορουμ την εχει κανενας την cortini bicombi

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #429184

    σωστος ζυγηζμα με το χερι συμφωνο ειναι πολλα τα λεφτα αλλα με πατεντες μπωρει να ξοδευομουν αδικα χωρης αποτελεμα ετσυ μια φορα την περνεις και την εχεις χρονια αντι να παρω οπλο που κανουν πολλοι κυνηγοι καθε δυο με τρεια χρονια πηρα την μηχανη τα οπλα που εχω το τελευτεω το αγορασα πριν 8 χρονια και ειμαι φουλ απο οπλα 4 εχω 3 δυκανα ενα πλαγιο 12αρι μπαικαλ ενα σουπερ 28αρι και αυτο μπαικαλ μια καραμπινα μπενελι 12αρα καο το αγαπημενο μου σουπερ ποζε που με αυτα κυνηγαω ποιο πολυ απο ολα 12αρι rizzini batista

    θα σχολιασω με παραβολη

    Ναι  αλλα δεν περνεις μια Ferrari για να πας  απεναντι μεχρι το περιπτερο!  … και να ήτανε ferarri χαλαλι της ,   κοστιζει οσω η ferrari  και ειναι  Fiatακι          εκει θελω να καταλιξω

    επισης οσω για τις πατεντες :  το δραπανο παγκου ( οχι βαση με τριπανι)  κατεβενει  με γραναζι βηματικα οπωτε εχουμε σταθερο βημα  κατεβασματος  κε ευκολοτερο ελενχο ασκουμενης πιεσης ενω σε αυτες τις μηχανες τυπου Cortini  εχουνε μοχλικο συστιμα (σαν τραμπαλα πατας απο την μια σηκονεται απο την αλλη ) πολαπλασιαζει την δυναμη  πιεσης (μοχλος) δεν εχουμε βηματικη κινηση οπωτε οχι  σταθεροτιτα  οχι ευκολο ελενχο ασκουμενης πιεσης κατα το τελικο ρελιασμα

    και το κυριωτερο στο δραπανο παγκου ελενχουμε τις στροφες   του μοτερ (αυξομιωση  στροφων = ελενχος  ροπης = ελενχος καταπονισης του πλαστικου καλικα  )   ενω στις  super μηχανες (τρομαρα τους)  εχουνε μια σταθερι ταχιτιτα  στροφων .

     

    διορθωστεμε παρακαλω αν κανω λαθος

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #429185

    και ενα αλλο γενικο σχολιο  περι του Marketing  οι διάφορες εταιριες κατασκεβης  μηχανων -εργαλειων  ιδιογωμοσης  σκοπος τους ειναι να πουλανε   τα μοντελα τους  και προοθουν τα προιοντα τους  με μαγικους τροπους marketing  παρουσιαζοντας τα ολα τελια .

    εμεις προτα ως καταναλωτες και υστερα ως ιδιογομωτες οφειλουμε να συγκρινουμε  να ελενξουμε και να ζυγισουμε τα υπερ και τα κατα ολων των προιωντων που μας ενδιαφερουν  και να κανουμε μια καλη επιλογη  σε σχεση με τις δινατοτητες του προιωντος την ποιοτητα την τιμη την λειτουργικοτιτα .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #429186

    δεν ξερω μπωρει και να υπερβαλω αλλα εχω μια ταση σε κατι που μου αρεσει να προσπαθω να ειμαι τελιομανης

       A!!!! και μου διεφυγε   αυτο  με ποια  κρυτηρια αξιολογισες οτι   ειναι η τελια  μηχανη  και οτι θα παρεις τα θεμητα σου τελια  αποτελεσματα  δικεολογοντας την υπερολη ( στην προκιμενη φαση η υπερβολη ειναι η δαπανη)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #429187

    τα ιδια μυνυματα απο τα ιδια ατομα τοσα χρονια , ποιοτητα κλεισιματος , αδυναμια του ανθρωοπινου χεριου να ασκησει παντα την ιδια δυναμη στο ρελιασμα και κατα συνεπεια διαφορετικα σε χαρακτηριστικα φυσιγγια κλπ κλπ κλπ , και να ρωτησω τωρα εγω , εχουμε δεκα φυσιγγια ενα ενα στο χερι απο τον καλυτερο ιδιογομωτη του πλανητη , αρελιαστα και οπως τα φτιαχνει αυτος , ειναι σε χαρακτηριστικα καυσης αλλα και βλητικα ακριβως τα ιδια ?

    Ναι φιλε μου εναι απολυτως εφικτο.

    δεν υπαρχει καμια απολυτως δυσκολια  στο να βγαλει καποιος 10,, 20 ,,,50 φυσιγγια που να εχουν 410μ ταχυτητα και κατανομη συγκεντρωση 75%

    οπως δεν υπαρχει δισκολια και να κανει καποιος τον ιδιο αριθμο φυσιγγιων με 380 μ ταχυτητα και κατανομες 70%

    τα νουμερα τα αναφερω τελειως τυχαια για να γινω σαφης επι της ουσιας

    δεν ειναι θεμα χεριου το σταθερο ρελιασμα ,,,ειναι οτι γινετε με μια μονο κινηση και στην ουσια με μηδενικη αναπτισωμενη θερμοτητα επι του πλαστικου λογω τριβης… σε καθε περιπτωση η θερμοτητα και η αλλαγη μηχανικης συμπεριφορας του πλαστικου ουτε κακη ειναι ουτε μη αναμενομενη

    απλα δια χειρος ειναι μαθηματικα και ανθρωπινως αδυνατο να το πετυχουμε ,,,,,50 φορες το ιδιο αποτελεσμα

    αυτο το απλο λεω τιποτα παραπανω τιποτα παρα κατω…και για να μη μπερδεψουμε τα πραγματα ,,ενα ρελιασμα μπορει να γινει και 0,5 χιλ και 2 χιλ.. η μεκ ριθμιζει το βαθος ρελιασματος… αρα και την μηχανικη αντισταση της ενφραξης εκει που θελουμε νομιζουμε σωστο. μπορουμε να εχουμε

    σε καθε περιπτωση στο προηγουμενο ποστ  μου αναφερθηκα επι της ουσιας ποιες και τι περιπου ποσοστα ενδεχετε να παρατηρηθουν λογω διαφορετικοτητος στην αντισταση μιας ενφραξης..

    .αν καποιος γεμιζει 12αρι και μονο  δεν θα παθει καποιο βατερλω…( βεβαια για τον καθε ενα,, βατερλω ειναι σχετικο μεγεθος ) δοξα τον θεο οπως ειπα στο 12αρι υπαρχει αρκετη παραπανω ποσοτητα σκαγιων απ οτι χρειαζετε η καταβολη,,,και ολα αυτα τα συν πλην.. ναι μεν υπαρχουν… απ την αλλη δεν ειναι και μεγαλη ζημια…( καπου καπως ετσι βολεψε και βολευει την κυνηγετικη βιομηχανια το πλασαρισμα του 12αριου στην μεριδα του λεοντα

    εκει που τα πραγματα σοβαρευουν ομως ειναι στα 2οαρια και κατω,,, και μαληστα αυτα τα συν πλην…  επειδη σκαγια δεν περισευουν γιατι απλα δεν υπαρχουν λογω της φυσεως των γομωσεων,,, ο βαθμος δυσκολιας  και ο ελενχος της καταστασης  απαιτει αλλη προσεγγιση και αλλη σημασια για τον ιδιογωμοτη.

    προσωπικα επειδη γεμιζω και κυνηγω και με τα 4 διαμετρηματα ( ελαχιστα εως καθολου με 12αρι αλλα φιλλοι και γνωστοι ολο με αγκαρεβουν ) εχοντας ενα σωρο ραφια και συρταργια με καθε λογης καλουδι( φαντασου την συλογη ενος ενθερμου  γομωτη στο 12αρι,,,,, αλλα επι 4…..Embarassed

    το ευκολοτερο για μενα θαταν μεσα στο εξοδο των τριων μεκ να βαλω και ενα δραπανακι των 50,, 80 ευρω   και βαλε λιγο λαδακι..και πατα πατα πιεση ,,,

    δεν το εχω τουλαχιστον οπως ερμηνευετε απο τον μεσο ιδιογομωτη,,,γιατι απλα δεν χρειαζετε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #429188

    ετσυ νομηζω οτι ειναι τελια και συνηθος οτι πληρωσης περνης  συνηθος  η χρηματηκη αξια δηνη αξια στα προιοντα αυτη η μηχανη φτιαχτηκε γιαυτο τον σκοπο δηλαδη να κλανη και να ρελιαζει φυσιγγια με ξεκουραστο τροπο με  ενα πολυ αθορυβο μοτερ  ενω το δραπανο εχει φτιαχτη για αλλες διαφορετηκες δουλειες  που με διαφορες πατεντες το φερνουμε στα μετρα μας για να μας κλεινη περιπου τα φυσιγγια που ο κυριος σκοπος του ειναι  ΜΟΝΟ ενα ξεκουραστο   θορηβωδης ρελιασμα  και τιποτα αλλο ουτε ακριβια ουτε ποιοτιτα  δηλαδη κανει  το ιδιο πραγμα ισως και χειρωτερο εαν δεν το εχουμε προσαρμοση σωστα απο μια χειροκηνητη ρελιαστρα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #429189

    ετσυ νομηζω οτι ειναι τελια και συνηθος οτι πληρωσης περνης συνηθος η χρηματηκη αξια δηνη αξια στα προιοντα αυτη η μηχανη φτιαχτηκε γιαυτο τον σκοπο δηλαδη να κλανη και να ρελιαζει φυσιγγια με ξεκουραστο τροπο με ενα πολυ αθορυβο μοτερ ενω το δραπανο εχει φτιαχτη για αλλες διαφορετηκες δουλειες που με διαφορες πατεντες το φερνουμε στα μετρα μας για να μας κλεινη περιπου τα φυσιγγια που ο κυριος σκοπος του ειναι ΜΟΝΟ ενα ξεκουραστο θορηβωδης ρελιασμα και τιποτα αλλο ουτε ακριβια ουτε ποιοτιτα δηλαδη κανει το ιδιο πραγμα ισως και χειρωτερο εαν δεν το εχουμε προσαρμοση σωστα απο μια χειροκηνητη ρελιαστρα

    Ax ! Αυτο το youtude οσο καλο κανει αλλο τοσο κακο κανει   …..

     

    τεσπα     καλα γεμισματα να εχουμε και καλα βλητικα αποτελεσματα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #429193

    ετσυ νομηζω οτι ειναι τελια και συνηθος οτι πληρωσης περνης συνηθος η χρηματηκη αξια δηνη αξια στα προιοντα

     

    Αν εγω παρω μια κοπρια αλογου και με ενα μαγικο τροπο σε πισω οτι ειναι μια χουφτα χρυσου  και σου την πουλισω  σε μια υπερβολικη αξια     αλλαζει κατι;;

    δεν νομιζω οτι η κοπρια επιδη πουλιθικε στην αξια του χρυσου  οτι εγινε και χρυσος;;

    οπως προειπα ποιο πανω   ειναι  πολυ   μεγαλη δαπανη για αυτο που δεινει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #429197

    δεν αλαζω γνωμη δεν αλαζης  ΔΕΝ ΣΥΝΕΧΗΖΩ ΤΕΛΟΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #429199

    εχουμε δεκα φυσιγγια ενα ενα στο χερι απο  τον καλυτερο ιδιογομωτη του πλανητη , αρελιαστα και οπως τα φτιαχνει αυτος , ειναι σε χαρακτηριστικα καυσης αλλα και βλητικα  ακριβως τα ιδια

    Πριν καναδυό χρόνια ο πιό αρχάριος ιδιογομωτής του πλανήτη τότε (sniper645) μετά από απόλυτη πλύση εγκεφάλου για το τι είναι σωστό και τί λάθος έφτιαξε τα πρώτα του φυσίγγια ζυγίζοντάς τα ένα ένα με το χέρι και κλείνοντάς τα με το νέο του απόκτημα (μια LEE). Πήγαμε στο σχιστό λοιπόν να τα δοκιμάσουμε στον πίνακα αλλά και να δούμε τι λένε στον ταχογράφο.

    Χαρακτηρηστικά καύσης και αναπτυσσόμενες πιέσεις δεν μπορούσαμε να δούμε με τα πενιχρά μέσα που διαθέταμε την συγκεκριμένη στιγμή αλλά οι ταχύτητες ΟΛΩΝ των φυσιγγίων ήταν σχεδόν πανομοιότυπες με διαφορές που κυμάνθηκαν στα 7m/sec (Μέγιστο v1,5 στα 423m/sec και ελάχιστο στα 416m/sec). Στον δε πίνακα νόμιζες ότι έπεφταν τα σκάγια σχεδόν στις ίδιες τρύπες. Μετά από τόσο καιρό που πέρασε από εκείνη την πρώτη και παρθενική του δοκιμή ο φίλος σε πληροφορώ ότι είναι ο μοναδικός ιδιογομωτής που του κάνω τράκα φυσσέκια αλλά και ο μοναδικός που προσπαθεί να κατανοήσει τα ακατανόητα.

    ΥΓ

    Κώστα συγνώμη που σε ανέφερα αλλά το σωστό να λέγεται. 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #429203

    Δηλαδη ειναι αυτο που λεμε εχει χερι ο ΚωσταςCoolΑυτο που λεει ο Μαρκος για το 12αρι ειναι σωστο,εχει πολλα περιθωρια.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,441 έως 10,455 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων