ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,591 έως 10,605 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #430251

    Νικο πως τα κλεινης με ποια μηχανη και στροφιο  και απο οτι βλεπω ειναι και ρελιασμενα


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #430256

    θέλω να γράψει της γνώμες σας για το κλείσιμο των φυσιγγίων 1τα ρελιαστα  2τα φυσίγγια με 4αρι αστέρι   3τα φυσίγγια με 6αρι αστέρι  4τα φυσίγγια με 8ρι αστέρι  5  τα    φυσιγγια με αστερι η 6αρι η 8αρι και με κεντρικη στηξη οπως τα γιουτζηστερ τα παλιά λαμβρο κτλ   τα καλα και τα κατα  σε όλα τα κλεισίματα που υπαρχουν

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #430257

    πως σκορπισαν ετσυ οι προτασης μου εγω της ειχα βαλη στην σειρα απο πανω προς κατω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #430263

    θέλω να γράψει της γνώμες σας για το κλείσιμο των φυσιγγίων 1τα ρελιαστα 2τα φυσίγγια με 4αρι αστέρι 3τα φυσίγγια με 6αρι αστέρι 4τα φυσίγγια με 8ρι αστέρι 5 τα φυσιγγια με αστερι η 6αρι η 8αρι και με κεντρικη στηξη οπως τα γιουτζηστερ τα παλιά λαμβρο κτλ τα καλα και τα κατα σε όλα τα κλεισίματα που υπαρχουν

    Ολα αυτα θελουνε πολυυυυ συζητιση   που ειναι αδυνατων να απαντιθουν σε λιγα  μηνυματα.

    απο προσοπικες μπειριες θα σου πω οτι :

    1 το ρελιαστο κλεισιμο ειναι το καλητερο απο θεμα κατανομης ,  δε αν βρεις την τελια συνταγη που τεριαζει στο τουφεκι σου , περνεις πραγματικα μια τουφεκια στο χαρτι  κανονικο κεντιμα   θυσιαζεις λιγες αρχικες ταχυτιτες  αλλαα!!!

    2 με 4αρι δεν εκλεισα ποτε , με 6αρι πολακις με διαφορα αποτελεσματα ,στο 6αρι της καλητερες κατανομες τις πειρα με πατεντες βυσματωσης

    3 με 8αρι τωρα πειραματιζομαι (πειστευω οτι ειναι ενα κλεισιμο που φρνει κοντα το αστεροιδες με το στρογκυλο ρελιαστο κλεισιμο. με καλητερες κατανομες απο το 6αρι .

    κεντρικη συντιξη δεν εχω κανει ποτε αλλα και ουτε θα κανω (δεν υπαρχει λογος )  χρεισιμοποιητε απο ετεριες που εχουν πολυ χαμιλο ή καθολου ρελιασμα

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    158
    zabalaveri στις #430275

    κατα την γνομημου το 8αρη βγαζη κατητερη κατανομη απο το 4αρη και 6ρη και ληγο πιο κατω απο το ρελη,αλα υπερτερη στης ταχητητες του ρελιου παντα απο προπηκη αποψηWink

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #430278

    Νομηζω 18,0-18,2 παντος δεν χωραει μεσα σε συγκεντρωτηρα.

    απ οτι διαβαζω εχεις την κλασσικη μπυλια 12αρα.

    την ιδανικη βλητικη συμπεριφορα αυτες οι μπυλιες την  βγαζουν με διαμετρο στομιου καννης  ακριβως αυτη που εχει και η μπυλια

    μια δευτερη επισης σχετικα καλη βλητικη συμπεριφορα εχουν οταν ριχθουν με καθαρο κυλινδρο. σε καθε περιπτωση οσο μεγαλητερη διαφορα εχει η διαμετρος της καννης στο στομιο με την διαμετρο της μπυλιας τοσο θα πεφτει η βλητικη συμπεριφορα.

    τωρα να παρω μια θεση οσο αφορα τα αστερια.

    τα φυσιγγια μου κατα 90% τα κλεινω με αστερι 8 και καποια ρελιαστα.

    πολλοι πιστευουν πως ολο το μυστικο ειναι στο αν θα ειναι 6αρι η 8ρι ενα κλεισημο.

    δεν αρκει να πουμε θα τα κλεινω 8αρι,,αρα θα φτιαξω τα τελεια φυσιγγια.

    οσο καλο ακουγετε οτι το 8αρι κανει τις καλητερες κατανομες τα καλητερα μπλα μπλα μπλα

    αλλο τοσο ειναι και αληθεια… πως ανετα μπορουν να υπαρξουν αθλιοτατα φυσιγγια με 8αρι.

    ο τυπος του αστεριου δεν ειναι το μαγικο ραβδακι που φτιαχνει τα πραγματα.

    προσωπικα το θεωρω το καλητερο δυνατο αστερι και απλα επενδυω χρονο και υπομονη πανω σ αυτο τον τυπο κλεισηματος

    για να βρω μια καλη γομωση   .αυτο ειναι ολο

    ειχα αναφερθει αρκετα χρονια πριν στην υπεροχη και τα γιατι.

    σε καθε περιπτωση οι διαφορες ειναι μικρες,,ιδικα στο 12αρι μπορει και να περασουν απαρατηρητες

    εκει που ειναι εντονα ορατες ειναι στο 20αρι.

    δεν θα κανω αναφορα στα γιατι ενα 8αρι δινει αυτα που δινει.. το εχω πει παλαιοτερα

    αν οποιος θελει να εμπλακει με το 8αρι ,,,γνωμη μου,, να το κανει!!!!

    αλλα απο μονο του δεν αρκει..οπως ολα στην ιδιογομωση θελει ΑΠΑΙΤΕΙ χρονο,, κοπο,, βολες,, μετρηματα,, καταγραφες ,,,,συμπερασμα…

    ειναι μονοδρομος,,και για να φτασει κανεις στο τελος αυτου του δρομου πρεπει να περασει ολα αυτα τα δεινα.

    το κανε 8αρι… η 4αρι,,η 6αρι και θα βρεις την υγεια σου,,, απλα δεν αρκει  σε τιποτα και για τιποτα,, χωρις ολο τον δρομο που αναφερα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #430280

    Προσωπικα οτι φυσιγγια κλεινω, τα κλεινω με το αστερι που εχει ο καλυκας πριν, γιατι γεμιζω κυριως ξαναγεμισμενα. Φετος βρηκα καποιους Κυπριακους καλυκες, με 8αρι, και τουε γεμισα περισσοτερο για πειραματισμο. Τρομερες διαφορες δεν ειδα στην αποδοση, στον πινακα δεν τους δοκιμασα ακομα, αλλα θα το κανω. Αυτο ομως σε καλυκες ριγμενους, καινουριους δεν εχω κλεισει με 8αρι, οποτε δεν εκφερω αποψη.

    Ερωτηση κρισεως. Επεσαν στα χερια μου, 2 κουτια καψουλια Federal 209. Ειναι η παλια συσκευασια, οχι τα 209Μ ουτε και τα νεοτερα 209Α. Τι ισχυος ειναι περιπου; Ειχε βαλει ο Κωστας ενα πινακα με δοκιμες ισχυος σε αρκετα καψουλια, αλλα δεν μπορω να τον βρω Sad

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #430281

    ευχαρηστω μαρκο και victz  για την  απαντηση αρα να μηνω στο 6αρι αφου η διαφορα ειναι ελαχηστη με λιγο καλυτερη στο 8αρι και που μπωρο να βρω μαχαιρακι 8αρι εαν αποφασησω αργοτερα και για 8αρι θα χρειαστω  και διαφορετηκο στροφειο που δεν νομηζω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #430282

    Στροφειο διαφορετικο δεν θα χρειαστεις. Μαχαιρακι ομως για τη μηχανη σου θα χρειαστεις 8αρι, οποτε να υπολογιζεις κανενα 80αρι ισως και κατι παραπανω.  Αστο προς το παρον, και αργοτερα βλεπεις πως θα σου παει, και κανεις αναλογα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    236
    KIKLADES στις #430291

    θέλω να γράψει της γνώμες σας για το κλείσιμο των φυσιγγίων 1τα ρελιαστα 2τα φυσίγγια με 4αρι αστέρι 3τα φυσίγγια με 6αρι αστέρι 4τα φυσίγγια με 8ρι αστέρι 5 τα φυσιγγια με αστερι η 6αρι η 8αρι και με κεντρικη στηξη οπως τα γιουτζηστερ τα παλιά λαμβρο κτλ τα καλα και τα κατα σε όλα τα κλεισίματα που υπαρχουν

    Από το λίγο που έχω ασχοληθεί με το 8αρι , δίνει ελαφρά πιο συγκεντρωτική κατανομή από το 6αρι και κατά την άποψη μου ελαφρά πιο καλή κατανομή. Το μόνο πρόβλημα που είχα ήταν το ότι ενώ  το 6αρι συγχωρούσε λίγη τροποποίηση στην συνταγή και με τον ά η β΄ τρόπο έκλεινε χωρίς την χαρακτηριστική τρυπούλα στην μέση , το 8αρι ήθελε ακριβώς την συνταγή που του ταίριαζε κάθε φορά και αν την άλλαζες  το κλείσιμο σου αφήκε τρυπούλα

    Όσο για το μετέπειτα  πέρασμα στην ρελιαστρα, μου είχε κάνει εντύπωση ότι πολύ καλά  αμερικανικά 8αρια  του εμπορίου  φαίνονταν σαν να μην είχαν περαστεί  καθόλου από ρελιαστρα  για να στρώσουν …

    Όσο για τα ρελιασμένα  , απλά σου λέω ότι χρόνια τώρα το πρώτο μου φυσίγγι στο περπατητο είναι ένα με 33 γραμμάρια , 9,5 με πλαστικό τζαμακι και ρέλι που δεν το αλλάζω με τίποτα……

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    4532
    manos65 στις #430317

    Ενδιαφέρωμαι για μηχανή αναγόμωσης MEC από το 650N μοντέλο και πάνω σε καλή κατάσταση όποιος φίλος θέλει να την πουλήσει ας μου στείλει μήνυμα

    ευχαριστώ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    87
    ΒΑΡ-ΟΝΟΣ στις #430321

    Να ετοιμαζομαστε σιγα σιγα και με σταθερα βηματακια….Εχει ακομα πολυ δρομο αλλα τα 2 σεταπακια και ενα που δεν ξεκινησα ακομα ειναι πολλα υποσχομενα..Οταν καταφερω θα σας βαλω και φωτο απο δοκιμες με κατανομες και συγκεντρωσεις….:)

    Νίκο που έκανες τις δοκιμές σου;

    Στο κουρί;

    Έχω κάτι φυσιγγάκια που έκανα και δεν ξέρω που να τα δοκιμάσω.

    Το παλεύω κανα χρόνο τώρα να κάνω τα δικά μου φυσίγγια με πολύ αργά βηματα όμως

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #430370

    Βαρονε, μολις ανοιξει κυνηγι πηγαινε και κανε τις δοκιμες σου. Αν εχεις προσβαση σε σκοπευτηριο μπορεις και απο τωρα. Αν εχεις ακολουθησει τη συνταγη οπως πρεπει, το φυσιγγι σου μια χαρα θα ειναι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    127
    dimitris36 στις #430373

    Καλησπέρα! Όπως βγήκα περίπατο σήμερα με το παιδί στην εξοχή (Πήλιο) βρήκα στο χώμα τον συγκεντρωτήρα της φωτογραφίας. Ξέρει κανείς ποιός είναι; Είναι πράσινος και γράφει μέσα στο ποτηράκι “ELIOPOULOS”. Δεν τον έχω ξαναδεί.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    705
    Vardeos στις #430503

    Γκογλάροντας βρήκα αυτο…

     

    Κουταλάκια Παγωτού Συσκευασμένα; Συγκεντρωτήρες Φυσιγγιών; Από 16 έως 27 Νούμερα; Διασποράς Φυσιγγιών 18-19-20. ΗΛΙΟΠΟΥΛΟΣ Ι. ΑΕ. 16. Θεσπιέων 5 Περιστέρι, T.K. 121 33.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,591 έως 10,605 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων