ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,636 έως 10,650 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    236
    KIKLADES στις #431510

    για να μην μπερδευονται τα πραγματα τα επιχαλκομενα σκαγια και τα επινικελομενα δεν ειναι τιποτα αλλο απο μολυβδηνα σκαγια με εξωτερικη επενδυση χαλκου η νικελ για τα επινικελομενα οπως τα βληματα στα ραβδωτα αλλιος θα λεγονταν χαλκινα σκαγια η νικελινα σκαγια

    Όπως σωστά είπες τα επινικελωμένα και τα επιχαλκωμένα είναι μολυβένια με επίστρωση χαλκού η νικελίου. Φυσικά και δεν είναι χάλκινα η φυσικά και δεν είναι νίκελ.

    Ένα επιχαλκωμένο συνολικής  ακτίνας  r= 1,3  χιλιοστών στην δομή του αποτελείται από μια σφαίρα από μόλυβδο ακτίνας  κ=1,2  χιλιοστών (τυχαίο το νούμερο… ) και από μια επικάλυψη 0,1 χιλιοστού χαλκού  ( το πόσο είναι η επικάλυψη οφείλεται στην κατεργασία και μπορεί να βρεθεί ακριβώς σαν νούμερο). Επειδή αυτά τα δυο υλικά (χαλκός και μόλυβδος)  έχουν διαφορετικό ειδικό βάρος   αλλά σχηματίζουν ένα σώμα  το βάρος του επιχαλκωμένου  σκαγιού βγαίνει από τον τύπο

    (4/3)*π*(  κ*κ*κ*(ειδ.βαρ.μολυβδου.) + r *r*r *(ειδ.βαρ.χαλκ.) – κ*κ*κ*(ειδ.βαρ.χαλκ.) )

    ενώ το βάρος του καθαρά μολυβένιου βγαίνει από τον τύπο

    (4/3)*π*(  r*r*r *(ειδ.βαρ.μολυβδου.)  )

    (Το εγραψα ετσι γιατι δεν εμφανιζει εκθετη στην 3η δυναμη )

    Απ΄ότι βλέπεις το βάρος του επικαλυμμένου είναι ΠΑΝΤΑ κατά τι μικρότερο από το βάρους του αμιγούς μολυβένιου … ΠΡΟΣΟΧΗ όταν μιλάμε ΠΑΝΤΑ για την ιδία διάμετρο


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #431516

    ενταξη θα την αφησω ιδια αλλα με επιχαλκομενα σκαγια αντι μολυβδηνα και θα την ρηξω το πρωι μετα αμα ζεστανη η μερα θα εχω την ς4 1,35χ30 με 2000cx 7 νουμερο μολυβδηνα για τα επιχαλκομενα τη γνωμη εχεις με την ιδια συνταγη δηλαδη μολυβδηνα 1,65χ32 θα ειναι το ιδιο με επιχαλκομενα 1,65χ32 που κανονικα πρεπει να ειναι και καλυτερα

    ξεκινας τελειως λαθος , χρησιμοποιεις λαθος υλικα , ΜΒ 32 και S4 στην εναρξη και οταν ζεστανει η μερα οπως εγραψες ????????? εισαι  100 % λαθος , και απορω που κανενας συναδελφος δεν στο ειπε ,  ισπανικες πυριτιδες εχεις δουλεψει ? ζητας συμβουλη φιλε και βοηθεια και πολυ ευχαριστως να στην δωσουμε , αλλα τελικα κανεις αυτο που κανουν ολοι , τελικα θα φτιαξεις αυτο που γουσταρεις εσυ , ετσι δεν ειναι ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #431521

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Νίκος Σάμος wrote:</div>
    ενταξη θα την αφησω ιδια αλλα με επιχαλκομενα σκαγια αντι μολυβδηνα και θα την ρηξω το πρωι μετα αμα ζεστανη η μερα θα εχω την ς4 1,35χ30 με 2000cx 7 νουμερο μολυβδηνα για τα επιχαλκομενα τη γνωμη εχεις με την ιδια συνταγη δηλαδη μολυβδηνα 1,65χ32 θα ειναι το ιδιο με επιχαλκομενα 1,65χ32 που κανονικα πρεπει να ειναι και καλυτερα

    ξεκινας τελειως λαθος , χρησιμοποιεις λαθος υλικα , ΜΒ 32 και S4 στην εναρξη και οταν ζεστανει η μερα οπως εγραψες ????????? εισαι 100 % λαθος , και απορω που κανενας συναδελφος δεν στο ειπε , ισπανικες πυριτιδες εχεις δουλεψει ? ζητας συμβουλη φιλε και βοηθεια και πολυ ευχαριστως να στην δωσουμε , αλλα τελικα κανεις αυτο που κανουν ολοι , τελικα θα φτιαξεις αυτο που γουσταρεις εσυ , ετσι δεν ειναι ?

    oxι Δημητρη δεν θα φτιαξω οτι θελω εγω αλλα θα ακουσω τους πραγματηκα εμπειρους που πιστευω οτι ενας εισαι και εσυ  λοιπον εχω καψουλια 686  616 cx 2000 μπαρουτι s4  mb32   tecna n   f2x32  και σκαγια μολυβδηνα  και επιχαλκομανα επινικελομενα την μπαρουτι πρωτηνης για εναρξη και τι σεταπ περημενο ειμαι ολος αυτια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #431522

    και  AQUILA που ξεχασα να γραψω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #431529

    καλε μου νικο  στην θεση σου θα εκανα   αυτο για την εναρξη (τρυγονια )

    Σε 70αρη καλυκα με μεταλο 8 ή12 (κατα προτημιση  8)   CX 2000  mb 32 x1.65  31gr.σκαγια επινικελομενα   Νο 7 ή 8   συγκεντροτυρα (θα δεις ποιος σου τεριαζει καλητερα ) με προκομενα τα πτεριγια  κλεισιμο αστερακι οχι πολυ πατυμενο  . δηλ. αν δεις οτι set up αυτο σου κλεινει καλα στα 58.00   θα το αφεινα στα 58,2-3

    θα δοκιμαζα και θα βελτιωνα αναλογος .

     

    καλες γομωσης Cool

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #431543

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Δημητρης Benelli wrote:</div>

    <div class=»d4p-bbt-quote-title»>Νίκος Σάμος wrote:</div>
    ενταξη θα την αφησω ιδια αλλα με επιχαλκομενα σκαγια αντι μολυβδηνα και θα την ρηξω το πρωι μετα αμα ζεστανη η μερα θα εχω την ς4 1,35χ30 με 2000cx 7 νουμερο μολυβδηνα για τα επιχαλκομενα τη γνωμη εχεις με την ιδια συνταγη δηλαδη μολυβδηνα 1,65χ32 θα ειναι το ιδιο με επιχαλκομενα 1,65χ32 που κανονικα πρεπει να ειναι και καλυτερα

    ξεκινας τελειως λαθος , χρησιμοποιεις λαθος υλικα , ΜΒ 32 και S4 στην εναρξη και οταν ζεστανει η μερα οπως εγραψες ????????? εισαι 100 % λαθος , και απορω που κανενας συναδελφος δεν στο ειπε , ισπανικες πυριτιδες εχεις δουλεψει ? ζητας συμβουλη φιλε και βοηθεια και πολυ ευχαριστως να στην δωσουμε , αλλα τελικα κανεις αυτο που κανουν ολοι , τελικα θα φτιαξεις αυτο που γουσταρεις εσυ , ετσι δεν ειναι ?

    oxι Δημητρη δεν θα φτιαξω οτι θελω εγω αλλα θα ακουσω τους πραγματηκα εμπειρους που πιστευω οτι ενας εισαι και εσυ λοιπον εχω καψουλια 686 616 cx 2000 μπαρουτι s4 mb32 tecna n f2x32 και σκαγια μολυβδηνα και επιχαλκομανα επινικελομενα την μπαρουτι πρωτηνης για εναρξη και τι σεταπ περημενο ειμαι ολος αυτια

    εχεις πμ , θα φτιαξεις  ακριβως οτι σου γραψω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    168
    andreas78 στις #431621

    Καλημέρα στην παρέα,

    Θα ήθελα την γνώμη σας, εχθές κατάφερα και βρήκα 1/2 κιλό NOBEL 78, σε εξαιρετική κατάσταση.., την οποία και θα στήσω σε χάρτινο κάλικα, με μάλλινη και στρογγυλό ρελί.

    Για δοσολογίες μου είπαν:

    1,35/1,40gr- 28/29gr

    1,30- 1,35gr- 32gr!!!!!

    Για ρίξτε τα φώτα σας οι έμπειροι…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #431628

    To μονο που βρηκα ειναι ενα αρθρο του Ιορδανογλου

    http://win.isolservers.org/article.asp?AID=1507

    Δες αν σε βοηθαει

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    168
    andreas78 στις #431672

    Βικτωρα,

    Εχω την διβασική, λεπτα και μικρα μαυρα φιλλα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #431715

    Aντρεα, δεν ειχε πεσει ποτε στα χερια μου οποτε δε μπορω να σε βοηθησω περισσοτερο. Μονο μεσω Internet αν βρεις καποιες πληροφοριες απο ατομα που την εχουν δουλεψει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    168
    andreas78 στις #431721

    Βικτωρα, νομίζω ειναι παραγωγής του ’90, δεν ειναι απο τις πολύ παλιές.

    Με 1,35γρ., γεμίζει το κυάθιο του χάρτινου κάλικα ενώ με την 206s θέλει περίπου 1,75γρ.

    Ο φίλος που μου την έδωσε ειναι επαγγελματίας κατασκευαστής φυσιγγιων και την γέμιζε τοτε ο πατέρας του, μου είπε χαρακτηριστικά πως κτυπούσε σε εξωπραγματικές αποστάσεις.

    Ελπιζω κάποιος άλλος φίλος να την εχει δουλέψει και να μας πει εντυπώσεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #431749

    μια τετοια πυριτιδα 20 και χρονων,,, ειναι βεβαιο πως δεν εχει την αρχικη της χημεικη συμπεριφορα

    δεν ειναι δυνατον καποιος να μαντεψει-υποθεσει το ποια θα ειναι η νεα συμπεριφορα της.

    σε καθε περιπτωση αν μπορεις να βεβαιωθεις για τον τυπο της ,,ξεκινας αρκετα κατω απο την προτεινομενη δοση..και κανεις τις δοκιμες σου.

    ακομα ομως και αν βρεις  καποια δοση πυριτιδας καψουλιου και βαρους σκαγιων..υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα το παραγομενο εργο απο φυσιγγιο σε φυσιγγιο να διαφερει σημαντικα..φυσικα λογω της αλοιωσης της συστασης της λογω τοσων χρονων.

    πριν αρκετο καιρο βρηκα στα πραγματα μου μια συσκευασια μουλεριτ..καπου 2οχρονων και βαλε,,,.. εκανα καποιες δοκιμες και μετα εφτιαξα καποια φυσιγγια που δουλεψαν αψογα!!!

    αλλα απ την αλλη μου ετυχε και παλια πυριτιδα που οσο και να προσπαθησα μια εστω σταθερη μετριοτητα δεν μπορεσα να πιασω

    θαθελα παντως απο περιεργεια ,, αν το ψαξεις και κανεις δοκιμες να εβλεπα καποια αποτελεσματα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    168
    andreas78 στις #431752

    Φίλε Μάρκο, αν λέω σωστά το όνομα σου, σε ευχαριστώ για την βοήθεια.

    ´Οπως προανέφερα, την πυρίτιδα την πείρα απο φίλο επαγγελματία κατασκευαστή φυσιγγιων, εχει πολλές πυρίτιδες παλαιού τύπου, που γέμιζε και ακομα γεμίζει ο πατέρας του, ειναι λογικό να υπάρξει αλλοίωση στην  συμπεριφορά της αλλα απο την στιγμή που ειναι σφραγισμενες σωστά και παράλληλα εντός ελεγχόμενου κλιματικά χώρου, η αλλοίωση αυτή ειναι σχεδόν ανύπαρκτη.

    Οι δοσολογίες που ανέφερα, αφορούν αστέρι κλεισιμο και πλαστικο βύσμα, εχθές το βράδυ έκανα δυο δοκιμαστικά,

    12/65 Χαρτινο Μ686- 1,35γρ- overpowder- μαλλινη- 28γρ., Νο 7- αστέρι κλεισιμο στα 55χιλ,.

    12/65 Χάρτινο Μ686- 1,40γρ- overpowder- μαλλινη- 28,5γρ., Νο 7- στρογγυλό με φελλό στα 60,5χιλ,.

    Οπως βλέπεις τα μετέφερα στην μαλλινη αφήνοντας τα χαλαρά για να μπορέσω χωρίς ρίσκο να βγάλω συμπεράσματα, για τα αποτελεσματα η δική μου απορία και αγωνία είναι…..άστα, εχω ενα κάρο δουλειές αύριο και θα κανω τα αδύνατα δυνατά να πάω να τα ρίξω!!!!!!!

     

    * ´Εχω Zabala, 60cm κάνες, με ch.,4 στα 26 μετρα θα ειναι σωστή η δοκιμη, ή μου προτείνετε κάτι αλλο;

    Οι βολές μου στο κυνηγι, σπάνια ξεπερνούν τα 25-30 μετρα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #431756

    το 4αρι για τα μετρα αυτα ειναι 100% το ιδανικο.

    αν πιασεις για παραδειγμα ενα 75% στα 80εκ διαμετρο..εχεις μια παρα πολυ καλη κατασταση.. ενα φυσιγγιο που πιανει αυτα τα ποσοστα σ αυτα τα μετρα μ αυτο το τσοκ.. ανετα θα δωσει τα ιδια σε κυλινδρο στα 20μ,,αλλα και με 2αστρα η φουλ στα 35,,

    απο εκει και περα ειναι θεμα αν θα εχει τις επαρκειες απο πλευρας ταχυτητων για κινητικη ενεργεια και επαρκεια καταβολης.

    μεσαια σκαγια ,,οπως,, 7αρι 8αρι,,αν εχουν ενα 380 αρχικη.. σπανια προδιδουν τον κυνηγο..σε αποστασεις κυνηγετικης πρακτικης

    αν δε ειναι χονδροτερα ακομα και τα 360-370 αρχικες ταχυτητες δινουν επαρκια καταβολης… το θεμα ειναι να μπορει η πυριτιδα λογο ,,,γερατιων… να διατηρει σταθεροτητα καυσεως,,, και ολα αυτα τα νουμερα να επαναλαμβανονται ανα βολη με μικρες αποκλησεις..

    καλη επιτυχια σε καθε περιπτωση

    αναμενουμε τις εντυπωσεις σου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #431769

    Μαρκο ποια πυριτιδα σου εδωσε μετρια αποτελεσματα οπως λες;

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,636 έως 10,650 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων