ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,831 έως 10,845 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #435810

    73 mark cal20 wrote: θαθελα παντως αν θελεις να εκανες μια λεπτομερη αναφορα στον τροπο …της ενφραξης… το αν ειναι 6αρι η 8αρι… δεν ειναι το θεμα … απλα την μεθοδο σου, τα βηματα σου για αυτο τον αριστο κατ εμε ελενχο.τροπου ενφραξης. μερος της ιδιογομωσης που θεωρω ως ακρως σοβαρο!!!! .. δεν σε ρωτω..για τον ελενχο των βαρων… αυτο ειναι το ευκολο μερος… απλα ζυγιζουμε με υπομονη ενα ενα…

    <hr />

    ισως να βιαστηκα να αποδωσω ευθυνες στην θερμοκρασια γιατι ξανακοιταζοντας τα τεφτερια μου παρατηρησα οτι στην πρωτη δοκιμη χρησιμοποιησα καλυκες Nobelsport ενω στην δευτερη Cheddite.. Μαρκο ειλικρινα δεν χρησιμοποιησα καμια φοβερη τεχνοτροποια για να γεμισω αυτα τα φυσιγγια. Τα βηματα ηταν τα εξης… Ξεκαψουλωσα και καλυμπραρισα τους καλυκες (ξαναριγμενοι μια φορα) Καψουλωσα με 686 Ζυγισα μια μια τις δοσεις της πυριτιδας και την εριξα στους καλυκες Ανακινησα τους καλυκες να κατσει η πυριτιδα και τυχον κολημμενα φυλιδια απο τα τοιχωματα Εβαλα στους συγκεντρωτηρες το φελλακι με το χερι και το πατησα ωστε να εφαρμοσει καλα (με το μικρο δαχτυλο) Στην συνεχεια αβαλα τους συγκεντρωτηρες στους καλυκες με το χερι μεχρι να πατησουν την πυριτιδα (δεν ασκησα πιεση) Τελος ζυγισα τα σκαγια και τους εκλεισα στην MEC στα 58,4. Επειτα ρελιασα ελαφρα μεχρι τα 58. Αυτο ηταν ολο…. Σιγουρα αυτη θα μπει στην αρμαθα, αλλα την συμβουλη σου θα την ακουσω και θα πειραματιστω και με Ζ2Μ. Θα καθυστερησει ομως μεχρι να ξαναπαραγγειλω υλικα. Τον SG τον χρησιμοποιησα γιατι τον ειχα ευκαιρο….

     

    κανε το ιδιο φυσιγγι αλλα χωρις το φελλακι    και κανε ξανα  δοκιμες (ισος να μην ειναι τοσο σταθερα ).

     

    πιστευω οτι το φελλακι παιζει συμαντικο ρολο στην σταθεροτιτα της καυσης  της πυριτιδας    και συνεπος στην επιρεαση της στην τουφεκια μας

     

    πολυ ισοροπιμενα φυσιγγια Wink


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #435829

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>victz wrote:</div>
    Με την ΜΒ32 γεμιζω σχεδον αποκλειστικα. Τωρα το καλοκαιρι χαρτινα με μαλλινη ταπα για τρυγονια, και αργοτερα 32 γρ με βυσμα 24αρι για τσιχλες. Οποτε οπως καταλαβαινεις μονο τη καλυτερη γνωμη θα μπορουσα να εχω μιας και την γεμιζω οπως ειπα σχεδον αποκλειστικα. <hr /> <div class=»bbp-reply-signature»>Α ρε αδελφε, γιατι βιαστηκες τοσο να φυγεις; Σου ευχομαι ηρεμα νερα και καλες ψαριες.</div>

    βικτορα ακομα περημενω να μου πεις την συνταγη με ΜΒ32 για τα χαρτινα με ταπα μαλι και παραδοσιακο κεισημω οπως μου ειχες πει τον ιουλιο ποια ειναι τελικα ολο λες οτι ρηχνης με χαρτινα χωρις να μας πεις τι ακρυβος ρηχνης

    Η συνταγη ειναι 1.73 πυριτιδα ΜΒ32, 32γρ σκαγια Νο8, καψουλι 686, καλυκας χαρτινος Fiocchi 67mm, κλεισιμο με φελοταπακι 3mm ρελιαστο σε ρελιαστρα χειρος.

    Πανω απο τη πυριτιδα τοποθετεις overpowder card 4mm, ταπα 9mm, φελο 3mm, ταπα 9mm

    http://imageshack.us/photo/my-images/22/wo5u.jpg/

    Δοκιμη στα 32 μετρα περιπου, με τσοκ 4 αστρα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/08/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    281
    tomaso στις #435835

    Δημητρη τι να πω ισως και να εχεις δικιο για τον SG. Παντως τον Giovani (απομιμηση του SG) που χρησιμοποιησα περυσι στα 32γρ δεν εμεινα ικαωοποιημενος σε συγκριση με τον ΘΩΔΗ…

    Φιλε Λιουφκα το φελλακι το εβαλα κυριως για να “σηκωσω” την στηλη των σκαγιων και να καταφερω να κλεισω… Για να βαλω σκετο συγκεντρωτηρα θα χρειαστω τον 17ρι και οχι τον 14ρι επομενως ειναι λιγο δυσκολο να κανω την δοκιμη που προτεινεις, αν και θα ηθελα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #435837

    Η χρηση φελου ειναι καλη λυση οταν εχεις να “ξεφορτωθεις” βυσματα χαμηλοτερα, παραλληλα ομως εχω δει και διαφορες στη κατανομη. Πιθανον λογω ελαστικοτητας του υλικου να βοηθαει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    35
    benn στις #435844

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>benn wrote:</div>

    <div class=»d4p-bbt-quote-title»>Δημητρης Benelli wrote:</div>

    <div class=»d4p-bbt-quote-title»>benn wrote:</div><br>
    παιδιά πρωτον για σασ και καλή κυνηγετική χρόνια παιδιά ασχολούμαι με το κυνήγι γύρο στα 13 χρόνια κυνηγάω ΚΑΤ έξοχης με σκυλιά Φέρμας πέρδικα μπεκάτσα ορτύκι και πόλη λίγο καρτερι.τον χρόνο ρίχνω περίπου 400 φυσίγγια σκαφτούμε να ασχοληθώ με τησ ιδιογομοση για δυο λόγος ένας είναι για τη μου αρέσει η ολοι η ιστορία και ο δεύτερος και πιο σιμανικός ότι χρησιμοποιούσα καμιά 10ρια χρόνια τα maxd του στοκα με άριστα αποτελέσματα μεχρι το 2010 που τα χάλασε εντελώς από τότε έχω δοκιμάσει πολλά διασποράς χωρίς να είμαι ευχαριστημένος και σκέφτομαι να ασχοληθώ με την ιδιογομοση για να φτιάξω κάτη παρόμοιο στην διασπορά.παιδια να ασχοληθώ η θα μπλέξω . αξίζει τον κόπο θα καταφέρω κάτι παρόμοιο. αν ξεκινισο σκευτομε να Πάρο μια μηχανή το λαναρά για αστέρι και ρέλι χρηκινιτη.και απο πυρίτιδα να ασχοληθώ με την αγκούλα και την mb 32 που με πάνε στα εργοστασιακά. παιδιά ευχάριστο εκ τον πρότερων . και ειναι όλες άποψης δέκτες

    η πυριτδα για τα κυνυγια που κανεις ειναι η S4 , αξιζει να ασχοληθεις με την ιδιογομωση γιατι θα βρεις το φυσιγγι που σε ικανοποιει και θα το φτιαξεις οπως ακριβως εσυ το θελεις , καλη αρχη σου ευχομαι στον ομορφο αλλα και δυσκολο δρομο της ιδιογομωσης , και μια τελευταια φιλικη συμβουλη , ιδιογομωση =δοκιμες

    παιδιά σας ευχαριστώ πόλη όλους για τησ απάντησης που μου δοσατε.αποφοσησα να οχληθώ με την διαγούμισα .<και οτι βγει>.Δημητρι γιατη μου πρωτινής την s4 εφέντη τηs mb 32. γιατί θα ήθελα να ασχοληθώ με διασποράς 33 έως 34 γ θα μπορέσω σαν αρχάριος ρωτάω γιατί είναι διφασικοί. ευχαριστω εκ των πρότερων.

    πρωτα πρωτα να ξερεις οτι ειμαι φανατικος οπαδος των υλικων BP , δηλαδη Benelli -Perazzi , η Βαschieri Pellagri καλυτερα γιατι απλα ειναι τα κορυφαια , αλλα οταν μιλαμε για διασπορα το κορυφαιο υλικο με διαφορα ειναι η S4 , οπως χαρακτηριστικα ειχε γραψει και ο φιλος μου ο Μιχαλος σκορπαει και τα μονοβολα , οσο αφορα το γεμισμα , ενα ενα στο χερι ειναι ο καλυτερος τροπος γεμισματος και ο πιο μπελαλιδικος , αλλωστε φερματζης εισια , πολλα φυσιγγια δεν χρειαζεσαι

    παιδιά ευχάριστο για της γνώμες. άλλα μπερδεύτηκα λήγω έχει κανένας μα μου πρωτινή καμιά δοκιμασμένη συνταγή για διασποράς 9 νούμερο 33.34γ να δουλεύει από 10 έως 20μ. με S4 H MB32. ΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΓΕΜΙΣΜΕΝΑ ΜΕ ΤΟ ΧΕΡΙ. οπλο BENELLI 18.3

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #435849

    Η συνταγη ειναι 1.73 πυριτιδα ΜΒ32, 32γρ σκαγια Νο8, καψουλι 686, καλυκας χαρτινος Fiocchi 67mm, κλεισιμο με φελοταπακι 3mm ρελιαστο σε ρελιαστρα χειρος. Πανω απο τη πυριτιδα τοποθετεις overpowder card 4mm, ταπα 9mm, φελο 3mm, ταπα 9mm http://imageshack.us/photo/my-images/22/wo5u.jpg/ Δοκιμη στα 32 μετρα περιπου, με τσοκ 4 αστρα.

    Βίκτωρα, αφού εσύ δεν μετράς σκάγια, το έκανα εγώ στη φωτογραφία που ανέβασες. Λοιπόν έχουμε και λέμε: σε κύκλο 76 εκ. υπάρχουν 321 σκάγια. Το φυσίγγι υπολογίζω να έχει γύρω στα 470, (από δικές μου  μετρήσεις σε 8άρια):

    περίπου 14,7 σκάγια/γρ. Χ 32 γρ. = 470. Οπότε 321/470 = 0,68.

    Δηλαδή συγκέντρωση 68 % στα 30-32 μέτρα με τσοκ 4* … και μάλιστα με χάρτινο μαλλινόταπο και ρελιαστό φυσίγγι!!! …

    … Είπε κανείς τίποτα για τις κάννες “Optima Bore” ?????? Yeah... Sure

     

    Υ.Γ. Την «αμοιβή» για τον κόπο μου δεν την έχω αποφασίσει ακόμη, αλλά υπολόγιζε κάτι σε μπαρούτη ή συγκεντρωτήρες, κάτι τέτοιο … θα τα βρούμε, αύριο! Big Smile

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #435854

    Αυριο θα ερθω αοπλος.

    Δεν εχω προλαβει να γεμισω και θα ερθω για παρεα μονο Still Dreaming

    Σκεψου την αμοιβη, και το συζηταμε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #435916

    λυπον σημερα δοκιμασα   μια συνταγη με ΜΒ32 καλυκασ νομπελ σπορ κομενος στα 65 καψουλι 686   1,75 χ  32  συγκεντρωτηρα v zero 23 ρελιαστο κλεισημω με χαρτακι πολυ χαλια ερηξα  στα 30 μετρα σε καπακι βαρελιου και πηρε 5 σκαγια στο πανω μερος συγκεντρωμενα  που δεν περναγε ουτε σπουργιτι και αλλα τοσα στο κατω μερος  παλυ  συγκετρομενα  και στο μεσον   που σημαδευα ουτε ενα που χωραγε να περαση ολοκληρος λαγος πως το εξηγητε αυτο με θερμοκρασια 28 βαθμους  και 8αρια σκαγια  και 4 αστρα τσοκ με σουπερ ποζε RIZZINI BATISTA  και οταν ξαναρηξα σε αλλον στοχο δυο φορες ακομα παλυ το ιδιο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #435927

    απελπισμενος απο τα συνεχη ξεπουπουλιασματα στα πουλια λογω της ελλειψης δυναμης κρουσης  επι των θυραματων  , οπως χαρακτηριστικα εγραψε σε ενα αλλο φορουμ ενας μετρ της πληκτρολογιακης ιδιογομωσης , βρηκα αυτο το βιντεο , και νομιζω οτι αυτη η συνταγη θα εχει επιτελους την καταλληλη δυναμη καταβολης της τσιχλας , ξερει μηπως καποιος φιλος την συνταγη ??http://youtu.be/vho5eTabWQI

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #435928

    καμια ποιο σοβαρη απαντηση απο καπιον εμπειρο υπαρχη

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #435929

    απελπισμενος απο τα συνεχη ξεπουπουλιασματα στα πουλια λογω της ελλειψης δυναμης κρουσης επι των θυραματων , οπως χαρακτηριστικα εγραψε σε ενα αλλο φορουμ ενας μετρ της πληκτρολογιακης ιδιογομωσης , βρηκα αυτο το βιντεο , και νομιζω οτι αυτη η συνταγη θα εχει επιτελους την καταλληλη δυναμη καταβολης της τσιχλας , ξερει μηπως καποιος φιλος την συνταγη ??http://youtu.be/vho5eTabWQI

      εχεις μυνημα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #435944

    και νομιζω οτι αυτη η συνταγη θα εχει επιτελους την καταλληλη δυναμη καταβολης της τσιχλας , ξερει μηπως καποιος φιλος την συνταγη ??http://youtu.be/vho5eTabWQI

     

    Χα χα χα χαBig Smile

    ολα τα λευτα    ειχα πολυ καιρο να δω τοσο ψυχεδελικο video

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #435946

    λυπον σημερα δοκιμασα μια συνταγη με ΜΒ32 καλυκασ νομπελ σπορ κομενος στα 65 καψουλι 686 1,75 χ 32 συγκεντρωτηρα v zero 23 ρελιαστο κλεισημω με χαρτακι πολυ χαλια ερηξα στα 30 μετρα σε καπακι βαρελιου και πηρε 5 σκαγια στο πανω μερος συγκεντρωμενα που δεν περναγε ουτε σπουργιτι και αλλα τοσα στο κατω μερος παλυ συγκετρομενα και στο μεσον που σημαδευα ουτε ενα που χωραγε να περαση ολοκληρος λαγος πως το εξηγητε αυτο με θερμοκρασια 28 βαθμους και 8αρια σκαγια και 4 αστρα τσοκ με σουπερ ποζε RIZZINI BATISTA και οταν ξαναρηξα σε αλλον στοχο δυο φορες ακομα παλυ το ιδιο

     

    κανε βρε αγορι μου και εσυ μια δοκημη της προκοπης  σε  χαρτονι -χαρτι   1χ1  ολο ακουω σε ντενεκεδια σε παγουρια σε πουλια

    σε πινακα δοκιμων βλεπουμε την τουφεκια και απο εκει κρινουμε   για το βαρελι τι να πω δεν ξερω!! ή χτυπισαν και δεν κανανε σημαδι  ή  το ποιο πιθανον ειναι να σου σκορπισε    ή συνταγη αυτη παντος εμενα δεν μου καθεται καλα…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #435947

    H συνταγη αυτη, δηλαδη 1.75 χ32 και καψουλι 686 ειναι για μαλλινο με χαρτινο καλυκα. Δεν ειναι απαραιτητο πως θα δουλεψει οτιδηποτε βυσμα και αν βαλεις.

    Απο την αλλη 30 μετρα και να σου βαλει 2 πενταδες σκαγιων, κατι δε κανεις σωστα.

     

    Δημητρη η συνταγη ειναι απλη.

    1 κουτι του μισου κιλου πυριτιδα, 5 κιλα σκαγια Νο 9½, βυσμα και καψουλι για πυροβολο 75χιλ. Κλεισιμο παραδοσιακο ρελιαστο 😀

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #436015

    σε πινακα δοκιμων βλεπουμε την τουφεκια και απο εκει κρινουμε

    Φιλαράκο κάνεις ΜΕΓΑ λάθος.
    Δοκιμή κατανομής αλλά και διάτρησης ταυτόχρονα μπορούμε να κάνουμε και σε άλλα αντικείμενα πέραν των προαναφερθέντων.
    Όπως π.χ.

    Από κατανομή σκίζει αλλά υστερεί λίγο στη διάτρηση …………… Κανείς καμιά ιδέα???????

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,831 έως 10,845 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων