ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,876 έως 10,890 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #436372

    Nικο επιδη και εσυ πιστευω οτι συμφονεις με το γεγονος οτι  η συνταγες γομωσεων απο αλλους  δεν καθοντε στην πλυοψιφια τους καλα στα δικα μας οπλα για τον λογο οτι ειναι διαφορετικα οπλα και εχουνε διαφορετικες βλητικες συμπεριφορες .

    Για τον λογο αυτο σου παραθετω  το Ling απο το Site  του Elio Gualandi  στο κατω μερος εχει στην σηρα σχεδων ολες της ευροπαϊκες πυριτηδες  κανε κλικ επανω σε αυτες που σε ενδιαφερουν  και θα σου βγαλει πινακες με ασφαλη δοσολογιες  ανα της γομωσεις,

    εφαρμοσε αρχικα τις αναγραφομενες ασφαλη δοσολογιες  και δοκιμασε αν σε καλυπτουν τις κρατας αν οχι   επανω σε αυτες τροποποιης και τις προσαρμοζεις στο οπλο σου κρυνοντας ποιο ειναι το καλυτερο  μεσα απο τις δοκιμες  και μονο.

    http://www.gualandi.it/TabCariche/POLVERI_CARICAMENTO.htm

    για το πια βυσματοση  θα επιλεξεις θα το δεις δοκιμαζοντας  ποια σου ερχεται καλητερα με την πυριτηδα  για να σου αφυνει το απετουμενο υψος για το κλεισιμο .

    καλα γεμισματα και καλες δοκιμες  αναμενουμε φωτο απο  τους πινακες δοκιμων σου SmileSmile

    ΥΓ. Αν εχεις αποριες πανω στους πινακες ρωτησε μας

     

     


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/08/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    281
    tomaso στις #436374

    ΜΕ απασχολει να φτιαξω ενα καλοκαιρινο φυσιγγιο εστω και για του χρονου τωρα που εχω δυνατοτητα δοκιμων με καλοκαιρινο καιρο και ευκολια βολων γιατι εδω για καλοκαιρι του χρονου δεν εχουμε σκοπευτηριο για δοκιμες μονο τωρα μπωρο να κανω στο κυνηγη μια και δεν εχει τιποτα το ερηξα σε δοκιμες δοκημασα με την MB32 με 686 1,65 χ32 συγκ CT 24 αστερι στα 57,5 και μου αρεσει πολυ η συγκεντρωση ευτηχος βρηκα την γομοση αυτη για το καλοκαιρι θα ελεγα να δοκημαζα με την ιδια συνταγη ακρυβος και τον ιδιο συγκεντρωτηρα με την f2x32 η εαν εχεται να προτινετα κατι αλλο με της πυτιτηδες που εχω και συγκεντρωτηρες οπως gt 24 spark z2m 21 gualadi super 27 cheddite free shots gualandi super c 22 gualadi bior pellotoni 20 και καλυκες νοβελ με 686 και σενταιτ cx2000

    Νικο δοκιμασε και αυτη με την Ακουιλα

    cx2000 – 1,65 x 32 gr No 8 – Z2M 21 – * – 57,6mm.

    εγω την ριχνω χειμωνα καλοκαιρι με την μονη διαφορα οτι χρησιμοποιω ΘΩΔΗ 22 και πραγματικα παει πολυ καλα. Την εχω ως βασικη και δεν με εχει απογοητευσει ποτε, ουτε στην ζεστη (30+ βαθμοι) ουτε στο κρυο (0-15 βαθμοι) αλλα ουτε και στην υγρασια (100% με βροχη).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #436382

    μιας και  ενδιαφερεσε για καλοκαιρινο  φυσιγγακι οριστε το αγαπιμενο μου Cool  το ιδιο το χειμωνα το κατεβαζω  57,80-58

     

    Σε κάλυκα 70χιλ. cal.12 με ύψος μετάλλου 12χιλ. και καψούλι cx2000 .

    Πυρίτης ΜΒ32  1,65γρ.   βυσμάτοση  πλαστικός συγκεντρωτήρας

    Giovani 24 ( προκομμένα τα 4 πτερύγια).

    Σκάγια 32γρ. Νο 8 ½ (2,20χιλ.)

    Κλείσιμο αστεροειδές  6 ακτινών.  Τελικό ύψος φυσιγγίου 58,5χιλ.

    Η βολή έγινε από τα 36,5μ. από κάννη 67εκ. και τσόκ 3***

    Από τα 517σκάγια του φυσιγγίου τα 342 σκάγια κατέληξαν στον στόχο 76εκ.

    Ποσοστό 66.15%

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    976
    nikosssss στις #436385

    Έχεις δοκιμάσει τη διάτρηση του??? Αποψή μου θα έχεις σοβαρό πρόβλημα διάτρησης και ξεπουπουλιάσματος…Κατέβα τουλάχιστον στα 57.40 αν γεμίζεις σε κάλυκα Cheditte που κυμαίνονται στα 68.80~69.00 αρχικό ύψος….Τι βάθος ρελιού έχεις??

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    168
    andreas78 στις #436387

    Αντρεα δεν νομιζω να προσφερει τιποτα περισοτερο απο την μερικη διασπορα τς τουφεκιας . τα φυσιγγια αυτα ηταν αμερικανικα;;;;

     

    Θα σε γελάσω, δεν θυμάμαι και εχω φάει το διαδυκτιο να τις ξανά βρω και δεν θέλουν…Angry

    Εχω την εντύπωση όμως ότι ήταν ευρωπαϊκά φυσίγγια. Ηταν κλεισμένα με overpowder card και Diana, αστέρι 6 πτυχών και χαρτάκι απο κάτω, ήταν κομμένο πλευρικά και φενονταν τα υλικά του.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #436389

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>λιουφκα wrote:</div>
    Αντρεα δεν νομιζω να προσφερει τιποτα περισοτερο απο την μερικη διασπορα τς τουφεκιας . τα φυσιγγια αυτα ηταν αμερικανικα;;;;

    Θα σε γελάσω, δεν θυμάμαι και εχω φάει το διαδυκτιο να τις ξανά βρω και δεν θέλουν…Angry Εχω την εντύπωση όμως ότι ήταν ευρωπαϊκά φυσίγγια. Ηταν κλεισμένα με overpowder card και Diana, αστέρι 6 πτυχών και χαρτάκι απο κάτω, ήταν κομμένο πλευρικά και φενονταν τα υλικά του.

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”>Πάντα φιλικά..Αντρέας.</div>

    η τεχνικη αυτη..οχι μονο δεν επιρεαζει την κατανομη…το αντιθετο μαληστα..

    . στα 8αρια  αστερια..αλλα σε μεγαλητερο βαθμο.. στα 6αρια ,,δινει μεγαλη ομοιομορφια στις κατανομες..

    ο λογος????

    μα η ομαλοτερη πιεση των σκαγιων πανω στα τοιχωματα του αστεριου… ( η οποια ειναι αρκετη σαν αντισταση..τοσο στην γενικοτερη δυναμικη..οσο και στην απο αδρανια κρουση και παραμορφωση των σκαγιων πανω στην επιφανεια του αστεροειδους.)

    φυσικα τα χαρτονακια που μπαινουν κατω απο τα αστεροειδη ..ειναι αρκετα λεπτα… καμια σχεση με τα 1 χιλ..ενα και κατι,,που εφαρμοζουμε για ρελιαστα..και φυσικα η διαμετρος τους που πρεπει να ειναι μεχρι το 18..18,2 μεγιστο,,,,, για   φυσιγγια 12αρια.

    το αναφορικο παχος πρεπει να ειναι καπου στα 0,4χιλ ( κατι σαν το λευκο χαρτονι χειροτεχνιας… η ακομα και τα κουτα φυσιγγιων..μια χαρα ειναι..σαν υλικο..)

    δοκιμαστε το οπως το περιγραφω… και θα δειτε διαφορες….

    απο μετρησεις μου..αν εφαρμασθει αυτη η μεθοδος ,, ανοδος ταχυτητων η πιεσεων..ειναι αμελητεα..η μηδενικη

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #436410

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Νίκος Σάμος wrote:</div>
    ΜΕ απασχολει να φτιαξω ενα καλοκαιρινο φυσιγγιο εστω και για του χρονου τωρα που εχω δυνατοτητα δοκιμων με καλοκαιρινο καιρο και ευκολια βολων γιατι εδω για καλοκαιρι του χρονου δεν εχουμε σκοπευτηριο για δοκιμες μονο τωρα μπωρο να κανω στο κυνηγη μια και δεν εχει τιποτα το ερηξα σε δοκιμες δοκημασα με την MB32 με 686 1,65 χ32 συγκ CT 24 αστερι στα 57,5 και μου αρεσει πολυ η συγκεντρωση ευτηχος βρηκα την γομοση αυτη για το καλοκαιρι θα ελεγα να δοκημαζα με την ιδια συνταγη ακρυβος και τον ιδιο συγκεντρωτηρα με την f2x32 η εαν εχεται να προτινετα κατι αλλο με της πυτιτηδες που εχω και συγκεντρωτηρες οπως gt 24 spark z2m 21 gualadi <span class=”adtext” id=”adtext_1″>super</span> 27 cheddite free shots gualandi super c 22 gualadi bior pellotoni 20 και καλυκες νοβελ με 686 και σενταιτ cx2000

    Νικο δοκιμασε και αυτη με την Ακουιλα cx2000 – 1,65 x 32 gr No 8 – Z2M 21 – * – 57,6mm. εγω την ριχνω χειμωνα καλοκαιρι με την μονη διαφορα οτι χρησιμοποιω ΘΩΔΗ 22 και πραγματικα παει πολυ καλα. Την εχω ως βασικη και δεν με εχει απογοητευσει ποτε, ουτε στην ζεστη (30+ βαθμοι) ουτε στο κρυο (0-15 βαθμοι) αλλα ουτε και στην υγρασια (100% με βροχη).

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”>FABARM XLR5 – TOZ 34 EP
    shotshellboxdesign.<span class=”adtext” id=”adtext_3″>blogspot</span>.gr</div>

    ευχαρηστω θα την δοκημασω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #436413

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Νίκος Σάμος wrote:</div>
    ΜΕ απασχολει να φτιαξω ενα καλοκαιρινο φυσιγγιο εστω και για του χρονου τωρα που εχω δυνατοτητα δοκιμων με καλοκαιρινο καιρο και ευκολια βολων γιατι εδω για καλοκαιρι του χρονου δεν εχουμε σκοπευτηριο για δοκιμες μονο τωρα μπωρο να κανω στο κυνηγη μια και δεν εχει τιποτα το ερηξα σε δοκιμες δοκημασα με την MB32 με 686 1,65 χ32 συγκ CT 24 αστερι στα 57,5 και μου αρεσει πολυ η συγκεντρωση ευτηχος βρηκα την γομοση αυτη για το καλοκαιρι θα ελεγα να δοκημαζα με την ιδια συνταγη ακρυβος και τον ιδιο συγκεντρωτηρα με την f2x32 η εαν εχεται να προτινετα κατι αλλο με της πυτιτηδες που εχω και συγκεντρωτηρες οπως gt 24 spark z2m 21 gualadi <span class=”adtext” id=”adtext_1″>super</span> 27 cheddite free shots gualandi super c 22 gualadi bior pellotoni 20 και καλυκες νοβελ με 686 και σενταιτ cx2000

    Νικο δοκιμασε και αυτη με την Ακουιλα cx2000 – 1,65 x 32 gr No 8 – Z2M 21 – * – 57,6mm. εγω την ριχνω χειμωνα καλοκαιρι με την μονη διαφορα οτι χρησιμοποιω ΘΩΔΗ 22 και πραγματικα παει πολυ καλα. Την εχω ως βασικη και δεν με εχει απογοητευσει ποτε, ουτε στην ζεστη (30+ βαθμοι) ουτε στο κρυο (0-15 βαθμοι) αλλα ουτε και στην υγρασια (100% με βροχη).

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”>FABARM XLR5 – TOZ 34 EP
    shotshellboxdesign.<span class=”adtext” id=”adtext_3″>blogspot</span>.gr</div>

      εαν γεμησω εκτος απο 8αρια και σε 9αρια και σε 7αρια θα ειναι το ιδιο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #436426

    Έχεις δοκιμάσει τη διάτρηση του??? Αποψή μου θα έχεις σοβαρό πρόβλημα διάτρησης και ξεπουπουλιάσματος…Κατέβα τουλάχιστον στα 57.40 αν γεμίζεις σε κάλυκα Cheditte που κυμαίνονται στα 68.80~69.00 αρχικό ύψος….Τι βάθος ρελιού έχεις??

    περιπου 145-150 σελιδες σε καταλογο

    βαθος ρελιου 1,5 χιλ  καλαιρι   2χιλ το χειμωνα

    οι καλικες μου ειναι αγορασμενοι απο το 2005  και εχουνε 69,7χιλ .

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    168
    andreas78 στις #436485

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>σεττερ78 wrote:</div>

    <div class=»d4p-bbt-quote-title»>λιουφκα wrote:</div>
    Αντρεα δεν νομιζω να προσφερει τιποτα περισοτερο απο την μερικη διασπορα τς τουφεκιας . τα φυσιγγια αυτα ηταν αμερικανικα;;;;

    Θα σε γελάσω, δεν θυμάμαι και εχω φάει το διαδυκτιο να τις ξανά βρω και δεν θέλουν…Angry Εχω την εντύπωση όμως ότι ήταν ευρωπαϊκά φυσίγγια. Ηταν κλεισμένα με overpowder card και Diana, αστέρι 6 πτυχών και χαρτάκι απο κάτω, ήταν κομμένο πλευρικά και φενονταν τα υλικά του. <hr /> <div class=»bbp-reply-signature»>Πάντα φιλικά..Αντρέας.</div>

    η τεχνικη αυτη..οχι μονο δεν επιρεαζει την κατανομη…το αντιθετο μαληστα.. . στα 8αρια αστερια..αλλα σε μεγαλητερο βαθμο.. στα 6αρια ,,δινει μεγαλη ομοιομορφια στις κατανομες.. ο λογος???? μα η ομαλοτερη πιεση των σκαγιων πανω στα τοιχωματα του αστεριου… ( η οποια ειναι αρκετη σαν αντισταση..τοσο στην γενικοτερη δυναμικη..οσο και στην απο αδρανια κρουση και παραμορφωση των σκαγιων πανω στην επιφανεια του αστεροειδους.) φυσικα τα χαρτονακια που μπαινουν κατω απο τα αστεροειδη ..ειναι αρκετα λεπτα… καμια σχεση με τα 1 χιλ..ενα και κατι,,που εφαρμοζουμε για ρελιαστα..και φυσικα η διαμετρος τους που πρεπει να ειναι μεχρι το 18..18,2 μεγιστο,,,,, για φυσιγγια 12αρια. το αναφορικο παχος πρεπει να ειναι καπου στα 0,4χιλ ( κατι σαν το λευκο χαρτονι χειροτεχνιας… η ακομα και τα κουτα φυσιγγιων..μια χαρα ειναι..σαν υλικο..) δοκιμαστε το οπως το περιγραφω… και θα δειτε διαφορες…. απο μετρησεις μου..αν εφαρμασθει αυτη η μεθοδος ,, ανοδος ταχυτητων η πιεσεων..ειναι αμελητεα..η μηδενικη

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”>http://www.youtube.com/user/markchalaris?feature=mhee
    </div>

     

    Έτσι….τέτοια θέλω να ακούω….Ha Ha

    Η αλήθεια ειναι ότι δεν μου πέρασε καθόλου απο το μυαλό το θεμα, κατανομές, είχα την εντύπωση ότι σε συνδυασμό με την τάπα, μειώνει την άτρακτο και πως θα προσφέρει μια επιπλέον διασπορα σε σημείο ισότητας με το στρογγυλό ρελι.

    Πάντως θα δοκιμαστεί,  εχουν πέσει στα χέρια μου καμία 150 κυαθια Pasific Valerite της Federal, τα κόκκινα, για χαρτινους και μερικά θα τιμηθούν δεόντως με αυτόν το τροπο!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #436530

    Αντρεα

    σε φυσιγγια που αναζητω την μεγιστη δυνατη κατανομη… αλλα και μεγαλους αριθμους ποσοστων ενγγαφης σκαγιων…( συνηθως σε μικροτερα διαμετρηματα του 12αριου ,,οπου πραγματικα δεν περισευουν σκαγια..) ο τυπος ενφραξης μου ειναι 8αρι ,,,με χαρτονακι απο κατω..παχους 0,4χιλ ..και διαμετρο σχεδον την διαμετρο του αυλου της καννης.

    Πανω κατω ο λογος οπως τον περιπου αναφερεις…

    μια ενφραξη..αστεροειδους φαινομενικα…αλλα με αρκετες ομοιοτητες..ρελιαστης ενφραξης…

    ενας απο τους λογους που πιστευω οτι αξιζει τον κοπο καποιος να ενμπλακει με τετοιες ενφραξεις..ειναι πως αυτο το χαρτονακι.. μειωνει αρκετα το στες..των πανω σκαγιων..που ερχονται σε βιαιη κρουση με το ανωμαλο της επιφανειας του αστεροειδους..ειδικα του 6αριου που ειναι και το πλεον ανωμαλο σαν επιφανεια.. απο τα αστεροειδη κλεισιματα..

    αλλα επισης πιθανολογω.. πως συμβαλει στην μη ατρακτοειδη δομη του νεφους των σκαγιων..κατα την πορεια τους μεσα στην καννη.. προσδιδοντας ενα πιο κυλινδρικο και συμπαγες σχημα…

    αν συμβαινουν ολα αυτα… καπου καπως εξηγω τις μετρησιμες διαφορες που εχω καταγραψει στις κατανομες ισοβαρων φυσιγγιων…οσο αφορα υλικα .

    Αλλα  .με μονη διαφορα τον τροπο ενφραξης.. με το συν ενα χαρτονακι…

     

    φυσικα πρεπει να εχουμε κανει σωστη δουλεια σε ολους τους τομεις.. ενος φυσιγγιου…

    απο μονο του ολο αυτο το θεματακι… δεν μπορει να δωσει καμια διαφορα..ουτε θαυματα να κανει!!!!!!

    ειναι ναι..ενα φινο κερασακι σε μια τουρτα … αριστα φτιαγμενη…

    αλλα απο μονο του…ειναι απλα ..ενα κερασακι.. τιποτα παραπανω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    168
    andreas78 στις #436555

    Συμφωνώ απόλυτα Μάρκο,

    Επισης ικανοποίηση για εμένα δεν ειναι μόνο το αποτέλεσμα καρπωσης με ενα καλο δικο μου φυσιγγιο, αλλά όλη η πορεία μέχρι εκείνο το σημείο όπως επίσης και η αισθητική αυτου του φυσιγγίου, ειδικά στους χαρτινους που μου αρέσουν πολυ.

     

    Τωρα μια ακομα απορία που θέλει επίλυση και μας στέλνει στα παλιά, παραθέτω μια φωτογραφία απο ενα συλλεκτικό θεωρητικά φυσιγγιο της Eley, τα υλικά εντός, πάνω-κάτω τα γνωρίζω, αυτο το μεταλλικό αντικείμενο μέσα στην μαλλινη και πάνω απο την Kleena wad, τι στο καλο ειναι???

    Το φυσιγγιο γράφει πάνω ότι, βλέπεις τάχα την πορεία της βολής σου, αλλα τι ειναι???

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #436579

    Αντρεα  τι ειναι αυτο μεσα στην μαλλινη ταπα του Eley;;;;

     

    Μαρκο τετοια χαρτονακια με παχος 0,40 και σκλυροτερα απο χαρτονι  χροματος  ποτοκαλι εχω καμια 200 αρια , μαζι με  αλλα χαρτονακια ρελιαστου κλεισιματος με νουμερα μου τα εδωσε ενας παλιος οπλοπωλης -γωμοτης της περιοχης μου   νομηζα οτι ειτανε για να μπενουνε απευθιας πανω στην πυριτιδα και μετα μαλλινη .

     

    θα τα δοκιμασω ομως και στο αστερι 6*αλλα  και στο 8*  για να δω διαφορες .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    168
    andreas78 στις #436608

    Εάν σου πώ πως το πρώτο πράγμα που πέρασε απο το μυαλό μου, ηταν το καψούλι, θα με πιστεψεις??

    Εχω φάει το διαδύκτιο και ότι βιβλία έχω σπίτι και δεν το βρίσκω, γιαυτό το έβαλα. Λέει πως βλέπεις την πορεία της βολής σου, αλλα τί στο ………είναι??????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #436615

    αλλα τί στο ………είναι??????

    Είναι απλά ένα κομματάκι μαγνήσιο το οποίο αναφλέγεται λόγω τριβής και δουλεύει σαν τροχειοδεικτικό.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,876 έως 10,890 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων