ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,936 έως 10,950 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    168
    andreas78 στις #438051

    Πάντως πρώτη φορά μου έτυχε κατι τέτοιο, οτι μπορεί να αλλάξει η προοδευτικοτητα το ήξερα αλλα διαφορά στο χρώμα δεν το ηξερα.
    Παραθέτω το lot σε περίπτωση που το έχει και κάποιος άλλος.


    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #438215

    Καλημέρα σας,<br>
    Αν και την ερώτηση την έκανε φίλος και συνκυνηγός, μόνο και μόνο απο εγκυκλοπαιδικής ενημέρωσης, η συνέχεια του θέματος μου θύμησε την εποχή που ήμουν γυμνάσιο και εδώ στην κυπρο είχαμε παράδοση να φτιάχνουμε τότε κροτίδες κατασκευασμένες απο καλλοθύαφο, αν δεν βρίσκαμε κάλλιο και θυάφι, κλέβουμε τα φυσιγγια απο το σπιτι, ότι νά’ναι και τα σμιγαμε…….το αποτέλεσμα δεν θελω να το ξαναδώ!!!!!!

    Περι ιδιογωμοσης τωρα, προ δυο ημερών και αφου μου τελείωσε η D20SE, αγόρασα μισό κιλό, το χρώμα της νέας ειναι πολυ πιο έντονο απο αυτήν που είχα σε στοκ, απο θεμα ντουφεκιάς δεν εχει καμία διαφορά αφου τα σεταπ που κανω με την έν λόγο ειναι στάνταρ και τα ξέρω πολυ καλά, ειναι λογικό να υπάρχει αυτή η διαφορά στο χρωματισμό?<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Πάντα φιλικά..Αντρέας.

    </div>

    καμμια σχεση δεν εχει η μιξη πυριτιδων απο εναν εμπειρο ιδιογομωτη με το παραδειγμα που εφερες με τις κροτιδες , τελικα το νοημα της ιδιογομωσης ποιο ειναι ? η αντιγραφη ενος εργοστασιακου φυσιγγιου η μιας συνταγης απο το Internet η η δημιουργια ενος μοναδικου φυσιγγιου κομμενο και ραμμενο στα προσωπικα μας γουστα και στο δικο μας οπλο ?? αυτο δεν ειναι τελικα η ιδιογομωση ? συνεχες βελτιωση και συνεχης τρελα ?απεριοριστες συνταγες και συνεχεις δοκιμες ? γνωμη μου παντα αυτη ειναι φιλε και μπορει να εχω αδικο , και κατι τελευταιο , παντα μα παντα αλλαγη στο χρωμα της πυριτιδας ισοδυναμει με αλλαγη στην ταχυτητα καυσης της και σε πολλα αλλλα χαρακτηριστικα της , πολλα τα μυστικα , μονο τα εργοστασια τα ξερουν και μονο σε κανονακι φαινονται

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    168
    andreas78 στις #438222

    Φίλε Δημήτρη,
    Σε κανένα σημείο της παράθεσης μου, δεν αμφέβαλα για την ικανότητα σου να κανείς αυτο που λες, απεναντίας σε θεωρώ αξιόλογο ιδιογομωτή, η αναφορα μου ειναι κάπως μεταφορική δια τον λόγο ότι δεν θα έβαζα στο όπλο μου μείγμα διαφορετικών πυριτιδων όπως επίσης θα συμφωνήσω μαζι σου ότι η αναφορά μου δεν εχει καμία σχέση με την ιδιογομωση, όπως είπα μεταφορική.
    Εχω δει με τα ματιά μου μείγμα πυριτιδων Nobel 78,82 και 84, ο συνγκεκριμενος ειναι ιδιογομωτής πριν απο το 1950 και ειναι τωρα πάνω απο 80 ετών και ακόμη γεμίζει παραδοσιακά παρά το ότι εχει και εργοστάσιο κατασκευής φυσιγγιων, και καταλήγω πως αν και του εχω απεριόριστη εμπιστοσύνη την συγκεκριμένη μπαρούτι δεν πρόκειται να την βαλω στο όπλο μου!!!
    Θεωρώ πως για να μπορει κάποιος να κάνει μίξη πυριτιδων πρεπει να ειναι πολυ περισσότερο απο έμπειρος ιδιογομωτής, παίζουν μεγάλο ρόλο ταχύτητες καύσης, ογκομετρίες πυριτιδων, συστατικά κατασκευής και πολλά αλλα εκ των οποίων αρκετα ειναι μη προσβάσιμα. Ειναι γνωστό ότι πολλοί κάνουν τέτοια πειράματα αλλα στην τελική εκτός απο την καταπόνηση των όπλων τους δεν κερδίζουν κάτι περισσότερο απο αυτο που θα τους έδινε και μια εργοστασιακή μπαρούτι, για να μην αναφερθούμε σε απόπειρες άπειρων που μπορει να εχουν δραματικές συνέπειες.
    Έχεις απόλυτο δίκαιο ότι ιδιογομωση σημαίνει ασταμάτητες δοκιμες, προσπάθεια για την κατασκευή του “τελειου” φυσιγγίου και γενικά πολλή μα παρα πολλή προσπάθεια.

    Για την αναφορα σου στο χρώμα της D20SE, δεν αμφιβάλλω τα λεγόμενα σου αν και εχω ρίξει μερικά χωρίς καμία διαφορά απο πριν,παρά το ότι δεν είχα καθόλου στοκ απο την παλιά για να συγκρίνω, μόνο το τι θυμαμε οπτικά απο τα τελευταία γεμισματα που της εκανα, θα ανοίξω όμως κάποιο φυσιγγιο απο την παλιά για να συγκρίνω με σιγουριά.
    Είμαι της άποψης πως για να γίνει αισθητή η διαφορά στην προοδευτικότητα μιας πυριτιδας θα πρεπει να γίνει λανθασμένη κοπή των φιλλιδιων, αυτο πιστευω ειναι που μεταβάλλει σε μεγάλο βαθμό μια πυριτιδα, ο χρωματισμός ειναι κάτι που πρώτη φορά μου συμβαίνει και για αυτο και ρώτησα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/03/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    276
    giannis222 στις #438246

    Παιδια αν καποιος εχει καμια καλη συνταγη με πυριτιδα gm3 και θελει να την μοιραστει μαζι μας ας πει

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #438248

    καλησπερα, εγω δεν κανω ιδιογομοση αλλα θα ηθελα να ρωτησω κατι απο περιεργεια και για ‘φιλολογικους’ λογους : βαζοντας 2 πυριτιδες μια αργη και μια γρηγορη υποθετω οτι η αργη πυριτιδα θα εκραγει μεσα στην κανη στους πρωτους 10-20 ποντους…..σωστα???? και αν το οπλο ειναι κανενα ‘σαπακι’ με χαλια καννες τι γινετε??? σκαει στα μουτρα μας??????? θα αντεξει το ‘σαπακι’ την εκρηξη μεσα στην καννη????

    μπορει να ειναι χαζη η ερωτηση μου αλλα θα ηθελα να μου απαντησετε!!!!!!!

    ευχαριστω πολυ!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #438250

    τελικα το νοημα της ιδιογομωσης ποιο ειναι ?

    πιστευω οτι για πολλους το νοημα ειναι οτι γεμιζουν ενα φυσιγγι δικο τους συμφωνα με τις απετισεις και τα θελω τους, ηται αυτο λεγεται ταχυτητες ηται υψιλη συγκεντρωση ηται διασπορα κ.τ.λ. και δεν ακολουθουν τα εργοστασιακα ( αν και αν ψαξει κανεις αρκετα ολο και καποιο φυσιγγι του εποριου θα του κατσει)

    το να ακολουθει ενας ιδιογομωτης τις ταμπελες δοσολογιας δεν ειναι αντιγραφη (ειναι ασφαλη εναρξη σεταρισματος ) στηνει συμφωνα με τις προτινομενες δοσεις δοκιμαζει και τροποποιει το σεταρισμα αναλογα με τα θελω του.

    ξαναλεω οτι στο εμπορειο εχει δεκαδες πυριτηδες για καθε γουστα και καιρικες συνθυκες

    αν το κοκτειλ πυριτιδων ηταν κατι κενοτομικο προτοπορο αποτελεσματικο και ασφαλες υπερ των μεμονομενων πυριτηδων , να εισται βεβαιοι οτι δεν θα το αφυνανε να παει χαμενο ολες η φυσιγγιοβιομηχανιες προτες -προτες θα το κανανε στα φυσιγγια τους . αλλα ενα κοκτειλ πυριτιδων 99,9 % δεν μπορει να ειναι σταθερο δεν δινει σταθεροτιτα σε ενα φυσιγγι, διλαδη αν ριξεις ενα κουτι φυσιγγια απο set up με μιξαρισμενη μπαρουτη η αποκλεισεις στις βλητικες μετρισεις θα ειναι μεγαλες (ταχυτιτα – bar – χρονος καυσης….. και η κατανομη και ηισοκατανομη )

    και η μαγεια στην ιδιογομωση ειναι να κανεις σταθερα φυσιγγια .

    τωρα οι προσωπικες αποψεις του καθενος μας περι ιδιογωμοσεων ειναι σεβαστες και μετρισιμες αλλα καλο ειναι να προεχει και η ασφαλεια .

    συγνωμη αν σας κουρασα .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    168
    andreas78 στις #438252

    καλησπερα, εγω δεν κανω ιδιογομοση αλλα θα ηθελα να ρωτησω κατι απο περιεργεια και για “φιλολογικους” λογους : βαζοντας 2 πυριτιδες μια αργη και μια γρηγορη υποθετω οτι η αργη πυριτιδα θα εκραγει μεσα στην κανη στους πρωτους 10-20 ποντους…..σωστα???? και αν το οπλο ειναι κανενα “σαπακι” με χαλια καννες τι γινετε??? σκαει στα μουτρα μας??????? θα αντεξει το “σαπακι” την εκρηξη μεσα στην καννη????

    μπορει να ειναι χαζη η ερωτηση μου αλλα θα ηθελα να μου απαντησετε!!!!!!!

    ευχαριστω πολυ!!<br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    “οπλο που κανει μπαμ, σκοτωνει……..αν αστοχησεις ευθυνεσαι μονον εσυ !!!!!!!”

    Η ΑΕΚ ΕΙΝΑΙ ΙΔΕΑ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΕΕΣ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΠΟΤΕ !!!!!!!!

    ο Μαγειρευων…..του μαντριου !!! «Τhe stani’s cooker» !!! [/URL]

    Uploaded with ImageShack.us

    </div>

    Αυτο στο οποίο αναφέρεσαι δεν ειναι κοκτέιλ αλλα κάτι άλλο που κάνουν κάποιοι ιδιογομωτες(κασκαντέρ!!!!), που δεν χριαζεται να γίνει αναφορά τι ειναι, αλλα το “σαπάκι”, το βλέπω κατα 99% μπανανόφλουδα!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #438254

    καλησπερα, εγω δεν κανω ιδιογομοση αλλα θα ηθελα να ρωτησω κατι απο περιεργεια και για “φιλολογικους” λογους : βαζοντας 2 πυριτιδες μια αργη και μια γρηγορη υποθετω οτι η αργη πυριτιδα θα εκραγει μεσα στην κανη στους πρωτους 10-20 ποντους…..σωστα???? και αν το οπλο ειναι κανενα “σαπακι” με χαλια καννες τι γινετε??? σκαει στα μουτρα μας??????? θα αντεξει το “σαπακι” την εκρηξη μεσα στην καννη????

    μπορει να ειναι χαζη η ερωτηση μου αλλα θα ηθελα να μου απαντησετε!!!!!!!

    ευχαριστω πολυ!!<br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    “οπλο που κανει μπαμ, σκοτωνει……..αν αστοχησεις ευθυνεσαι μονον εσυ !!!!!!!”

    Η ΑΕΚ ΕΙΝΑΙ ΙΔΕΑ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΕΕΣ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΠΟΤΕ !!!!!!!!

    ο Μαγειρευων…..του μαντριου !!! «Τhe stani’s cooker» !!! [/URL]

    Uploaded with ImageShack.us

    </div>

    αν η γρηγορη (πιθανων μιλαμε για σκοπευτικη προοδευτικοτιτα για 24 γρμ ) ειναι εστο και στο 50% τις ποσοτιτας ενος kokteil με μιας μεσεας καυσης προοδευτικοτιτας 32-33 γρμ και γεμισουμε με αυτο το κοκτειλ ενα φισιγγι 32 γρμ θα μας ανεβασει πολυ επικυνδινα τα bar για τον λογο οτι η εκριξη της σκοπευτικης ειναι γρηγορη και βιαιη ερχεται σε κοντρα με ενα φορτιο 32 γρμ και μιας μεγαλης στηλης σκαγιων πολες τριβες μεγαλες αντηστασεις = πολα Bar …..

    αποτελεσμα αυτου;;;

    θα παρουμε λιγες επιπλεων αρχικες (πολυ λιγοτερες απο αυτες που περιμενουμε να παρουμε )
    πολλααα παραπανω bar μια μεγαλη εκρηξη στομιου (φλογες μπροσταστην κανη ) με κινδινο να σκαση το στομιο(ιδιος αν το οπλο ειναι παλιο δοκιμασμενο στα 750 bar. και μια κακη κατανομη λογου των δυο πριν αποτελεσματων

    γιατι ολο αυτο το ενχιριμα;;;;;

    αν η πυριτιδα μας ειναι προοδευτικοτιτας χ32-33 απλα ριχνεις λιγο το βαρος σκαγιων κατα 1 γρμ.(αντι 32 σε 31 ) και ισος να ανεβει κατα 0,02-3γρμ. η πυριτηδα και εχεις ενα ορεοτατο γριγορο φισιγγι με τα bar να κιμενονται σε φισιολογικα επιπεδα για την γομοση αυτη .

    γιαυτο επιμενω και λεω οχι στα κοκτειλ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #438255

    αν κρινω σωστα απο τα λεγομενα σας το να αναμιγνυεται πυριτιδες ειναι ακρως επικινδυνο,ειδικα για τα παλαια οπλα ενας λογος παραπανω για να το αποφυγουμε!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #438274

    ME tα υπαρχοντα υλικα γομωσεων πυρητιδες,,μπορει να υπαρξει η οποια γομωση.. απο 20 μεχρι 55γρμ και να εχουμε πιεσεις απο 350 μεχρι και 1000..ακομα και παραπανω μπαρ..ακομα και ταχυτητες οποιες θελουμε.
    ολα αυτα μεσα απο ενα προβλεψημο αποτελεσμα
    οι συμπεριφορες ,,τα ορια των πυριτηδων ειναι ανα πασα στιγμη εν δυναμει,,γνωστες και ΠΡΟΒΛΕΨΗΜΕΣ.
    ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ που θετω ,,δεν ειναι αν η μυξη ειναι επικυνδηνη
    ειναι κατι αλλο αρκετα πιο σοβαρο
    Η ΟΠΟΙΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΗΣ ΜΥΞΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΓΝΩΣΤΗ!!!
    <<<<αγνωστο>>>>> ειναι κατι που εχει μεγαλητερη βαρητητα απο το απλα επικυνδηνο
    τι θελω να πω???
    αλλο να ξερω ποσο επυκινδηνο ειναι κατι και να αποφασησω ποσο <<κοντα>> θα βρεθω σ αυτο,, γνωριζοντας το σημειο ΜΗΔΕΝ
    και αλλο να προσπαθω να προσεγγησω κατι που Η συμπεριφορα του ειναι ΑΓΝΩΣΤΗ!!!!
    αλλα απο την αλλη θα θεσω ενα απλο ερωτημα
    αφου με τις υπαρχουσες πυριτηδες και τις γνωστες δοσεις τους μπορουμε να παμε σε οποια πιεση, οποια ταχυτητα για καθε βαρος σκαγιων..γνωριζοντας αρκετα καθαρα τις οποιες κοκκινες γραμμες υπαρχουν
    γιατι θα πρεπει να ανατρεξουμε στα ΤΥΦΛΑ ,,ΣΤΟ ΑΓΝΩΣΤΟ,, ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΛΛΗ
    δηλαδη υπαρχει περιπτωση καποιος να αναζητα μια γομωση με αρκετα μπαρ πανω απ τα 1000???
    η καποια αρκετα κατω απο τα 300??? ( ΟΛΕς ΟΙ ΕΝΔΙΑΜΕΣΕς ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΩΘΟΥΝ ΜΕ ΕΛΕΝΧΟ ΑΠΟ ΑΠΛΕΣ ΓΟΜΩΣΕΙΣ ΜΙΑΣ ΠΥΡΙΤΗΔΑΣ)
    αυτο που στην δικη μου σκεψη πανω στο θεμα μυξης πυριτηδων <<ΕΝΟΧΛΕΙ>>>
    ειναι η παντελης απουσια κυνητρου για ενα τετοιο ενχειρημα!!!!!
    τοσο απο πλευρας βλητικου αποτελεσματος..αλλα και τοσο απο πλευρας ασφαλειας
    για μενα ο κυνδινος ειναι κατι αρκετα ελαφροτερο..απο το<<< ΑΓΝΩΣΤΟ.>>>

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #438276

    Συμφωνω με mark και λιουφκα. Απο τη στιγμη που υπαρχουν τοσες μπαρουτες και ακομα περισσότερες συνταγές ποιος ο λογος για κοκτέιλ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #438286

    Πριν μερικούς μήνες γράφαμε ξανά για μίξη πυρίτιδας και είχα γράψει κι αυτό http://www.e-artemis.gr/forumz/topic/407/page/682/#post-423705 όπως και αρκετά άλλα σε προηγούμενες σελίδες τα οποία μπορείτε να τα ξαναδιαβάσετε αν έχετε υπομονή.

    Τώρα αυτό που αναφέρουν οι φίλοι ιδιογομωτές ξανά για μίξη πυρίτιδας αλλά δεν μας λένε τη συνταγή της γόμωσης θα σας πω εγώ μια, αλλά ΜΗΝ ΤΗΝ ΔΟΚΙΜΑΣΕΤΕ και θα σας εξηγήσω παρακάτω τους λόγους.

    Σε κάλυκα 12/70 και καψούλι cx2000 γεμίζουμε 0,30 gr σκοπευτική πυρίτιδα για προώθηση 24 gr σκαγιών(π.χ. AS24). Πάνω από την πυρίτιδα χρησιμοποιούμε σαν τάπα ένα κομμάτι λεπτό χαρτί (κι από τετράδιο καλό είναι) κομμένο με σγρόμπια ώστε να μπαίνει ακριβώς μέσα στον κάλυκα και στο κέντρο του κάνουμε μια τρύπα με ένα μολύβι. Από πάνω προσθέτουμε μια πυρίτιδα προοδευτική (π.χ. 1,5 gr MB36) μετά το κυάθιο και γεμίζουμε καμιά 35αριά gr σκάγια και κλείνουμε.

    Αυτή η γόμωση θα μας δώσει τρελές ταχύτητες καθώς όταν αναφλεγεί η σκοπευτική προωθεί την γόμωση αρκετά εκατοστά μέσα στην κάννη όπου με τη σειρά της αναφλέγεται η “αργή” πυρίτιδα (εδώ παίζει ρόλο η τρύπα στο χαρτί) και η προοδευτικότητα ξεπερνάει κάθε φαντασία. Μέχρι εδώ όλα καλά.

    Πάμε λοιπόν στο βλητικό σταθμό να δούμε και τι σκατά κάνει όλο αυτό στο όπλο μας κι αν είναι ασφαλές.

    Μας δίνει λοιπόν ο βλητικός τα αποτελέσματα και πετάμε απ’ τη χαρά μας όταν βλέπουμε ότι έχει χαμηλές πιέσεις και ταχύτητες που πλησιάζουν ή ξεπερνάνε ακόμα τα 500m/sec.

    ΑΜ ΔΕ

    Το όλο αποτέλεσμα είναι λάθος καθώς η κύρια έκρηξη γίνεται εκτός θαλάμης αφού η σκοπευτική έχει προωθήσει ήδη τη γόμωση καμιά 20αριά εκατοστά μέσα στην κάννη και εκεί γίνεται η ανάφλεξη της “αργής” πυρίτιδας την οποία δεν την μετράει το μηχάνημα γιατί όλα αυτά τα μηχανάκια μετράνε μέχρι καναδυό εκατοστά μετά τη θαλάμη όσον αφορά χρόνους καύσης και πιέσεις. Τα αποτελέσματα αυτής της “διπλής” ή καθυστερημένης έκρηξης τα ξαναανάφερα στη σελίδα 677 των ιδιογομώσεων

    Αυτό που λέω μπορούμε να το διαπιστώσουμε μόνο αν το αποτέλεσμα που θα πάρουμε από το βλητικό το πάρουμε σε γραμμική μορφή όπου θα είναι αν είναι σωστό το φυσίγγι μας όπως το συνημμένο 1.

    Στο συνημμένο 2 έκανα ένα μικρό σχέδιο με τη λάθος απεικόνηση.

    Δικιά μου πρόταση…………… παίξτε με κυάθια κι όχι με μπαρούτες 😉

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #438332

    Πριν μερικούς μήνες γράφαμε ξανά για μίξη πυρίτιδας και είχα γράψει κι αυτό http://www.e-artemis.gr/forumz/topic/407/page/682/#post-423705 όπως και αρκετά άλλα σε προηγούμενες σελίδες τα οποία μπορείτε να τα ξαναδιαβάσετε αν έχετε υπομονή.

    Τώρα αυτό που αναφέρουν οι φίλοι ιδιογομωτές ξανά για μίξη πυρίτιδας αλλά δεν μας λένε τη συνταγή της γόμωσης θα σας πω εγώ μια, αλλά ΜΗΝ ΤΗΝ ΔΟΚΙΜΑΣΕΤΕ και θα σας εξηγήσω παρακάτω τους λόγους.

    Σε κάλυκα 12/70 και καψούλι cx2000 γεμίζουμε 0,30 gr σκοπευτική πυρίτιδα για προώθηση 24 gr σκαγιών(π.χ. AS24). Πάνω από την πυρίτιδα χρησιμοποιούμε σαν τάπα ένα κομμάτι λεπτό χαρτί (κι από τετράδιο καλό είναι) κομμένο με σγρόμπια ώστε να μπαίνει ακριβώς μέσα στον κάλυκα και στο κέντρο του κάνουμε μια τρύπα με ένα μολύβι. Από πάνω προσθέτουμε μια πυρίτιδα προοδευτική (π.χ. 1,5 gr MB36) μετά το κυάθιο και γεμίζουμε καμιά 35αριά gr σκάγια και κλείνουμε.

    Αυτή η γόμωση θα μας δώσει τρελές ταχύτητες καθώς όταν αναφλεγεί η σκοπευτική προωθεί την γόμωση αρκετά εκατοστά μέσα στην κάννη όπου με τη σειρά της αναφλέγεται η «αργή» πυρίτιδα (εδώ παίζει ρόλο η τρύπα στο χαρτί) και η προοδευτικότητα ξεπερνάει κάθε φαντασία. Μέχρι εδώ όλα καλά.

    Πάμε λοιπόν στο βλητικό σταθμό να δούμε και τι σκατά κάνει όλο αυτό στο όπλο μας κι αν είναι ασφαλές.

    Μας δίνει λοιπόν ο βλητικός τα αποτελέσματα και πετάμε απ” τη χαρά μας όταν βλέπουμε ότι έχει χαμηλές πιέσεις και ταχύτητες που πλησιάζουν ή ξεπερνάνε ακόμα τα 500m/sec.

    ΑΜ ΔΕ

    Το όλο αποτέλεσμα είναι λάθος καθώς η κύρια έκρηξη γίνεται εκτός θαλάμης αφού η σκοπευτική έχει προωθήσει ήδη τη γόμωση καμιά 20αριά εκατοστά μέσα στην κάννη και εκεί γίνεται η ανάφλεξη της «αργής» πυρίτιδας την οποία δεν την μετράει το μηχάνημα γιατί όλα αυτά τα μηχανάκια μετράνε μέχρι καναδυό εκατοστά μετά τη θαλάμη όσον αφορά χρόνους καύσης και πιέσεις. Τα αποτελέσματα αυτής της «διπλής» ή καθυστερημένης έκρηξης τα ξαναανάφερα στη σελίδα 677 των ιδιογομώσεων

    Αυτό που λέω μπορούμε να το διαπιστώσουμε μόνο αν το αποτέλεσμα που θα πάρουμε από το βλητικό το πάρουμε σε γραμμική μορφή όπου θα είναι αν είναι σωστό το φυσίγγι μας όπως το συνημμένο 1.

    Στο συνημμένο 2 έκανα ένα μικρό σχέδιο με τη λάθος απεικόνηση.

    Δικιά μου πρόταση…………… παίξτε με κυάθια κι όχι με μπαρούτες ;) <br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>

    </div>

    Κωστα εισαι εμπειρος και παλιος ιδιογομωτης αλλα μαλλον βιαστηκες , δεν αναφερθηκα σε δυο στρωσεις ειδικα με σκοπευτικη 24 γρ , συνταγη η οποια ειναι σκετη βομβα , αλλα σε μιξη σε ποσοστο δυο παρομοιων σε ποοδευτικοτητα πυριτιδων , πχ GM3 κ Granular , ενα παραδειγμα τυχαιο εδωσα , το υβριδιο αυτο πυριτιδα μας χαριζει την ικανοποιηση της δημιουργιας της και τρομερα αποτελεσματα , αν τελικα βρεις τι πρεπει να κανεις , φυσικα θελει παρα πολλες δοκιμες και χρονο αλλα πες μου , δεν θα σου αρεσε πχ στο κυνυγι φασσας αν σε ρωτουσαν φιλοι κυνυγοι εκπληκτοι με τις τουφεκιες σου , ποια πυριτιδα ριχνεις , να τους ελεγες ριχνω την μπαρουτη KSAP ??????και κατι τελευταιο , μου αρεσει που γραφουν πολλοι φιλοι στις ιδιογομωσεις και μου αρεσει πιο πολυ οτι δεν υπαρχει κοντρα , στο φιναλε ο καθενας με τον τροπο του , αλλα δεν βαρεθηκατε μια ζωη MB , TECNA και SIPE και μια απο τα ιδια ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #438336

    αν σε ρωτουσαν φιλοι κυνυγοι εκπληκτοι με τις τουφεκιες σου , ποια πυριτιδα ριχνεις , να τους ελεγες ριχνω την μπαρουτη KSAP ?

    Και ποιός σου λέει ότι δεν το έκανα? Και μάλιστα με τελείως διαφορετικές πυρίτιδες όπως GM3 και A1 ή ΜΒ αλλά και άλλες πατέντες.
    Μάλιστα έπεσε ιδέα και από κάποιον (αν το δει ίσως απαντήσει) να τους αλλάξουμε και χρώμα (μπλέ συγκεκριμένα) και να σας κάνουμε όλους να τραβάτε τα βυζιά σας για να βρείτε τι σκατά κάναμε. Αλλά δεν είναι κάτι σταθερό ρε Δημήτρη και δεν αξίζει όλη αυτή η βαβούρα. Άλλο να κάνω χαβαλέ και πλάκα σε μερικούς φίλους κι άλλο να παίζω κορώνα γράμματα κάποια πράγματα.
    Αν δεν ήταν δημόσιο το φόρουμ να είσαι σίγουρος πως ο Μάρκος (που νομίζεις πως σου πάει κόντρα) θα έγραφε πολλές μαλακίες που έχει κάνει, χωρίς να βγάζω την αφεντιά μου απ’ έξω.
    Ο δε Γιάννης ο κρητικός θα έπαιρνε και βραβείο αλχημίας αν το κάναμε αυτό σε ένα κλειστό φόρουμ.

    Και στο φινάλε αυτό που εσύ αποκαλείς κόντρα εγώ το λέω διάλογο για να βρούμε την πιό σωστή λύση σ’ αυτό που αγαπάμε και να οδηγήσουμε τα πιό νέα παιδιά με ασφάλεια να φτιάξουν ένα σωστό φυσίγγι.

    Τώρα όσον αφορά την παραπάνω συνταγή την έκανα κάποτε αλλά έκανα το λάθος να την πω σε κάποιον χωρίς να του εξηγήσω τότε όλες τις υπόλοιπες παραμέτρους και είδα ότι οι μαλακίες μαθαίνονται και διαδίδονται γρήγορα. Βλέπεις όλοι μας κρατάμε αυτό που θέλουμε να ακούσουμε κι όχι αυτό που μας λένε.
    Πες μου λοιπόν κι εσύ τη δικιά σου συνταγή “μίξης” που έκανες για να συζητάμε πάνω σε κάτι υπαρκτό και όχι υποθετικά.

    Η γνώση όταν δεν μεταδίδεται είναι στήρα. Δεν θυμάμαι ποιός το είπε αλλά είχε δίκιο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    158
    zabalaveri στις #438361

    σε ποσοστο 50,50 ανακατατεμενη s4 με sipeN με 686 1,60χ34 στησε να δεις τη κανει και σε ταχητητα και σε σηγκετροση ετσει για δοκημη

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,936 έως 10,950 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων