ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,996 έως 11,010 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #438951

    παιδια ρωταω συνεχεια για το στρογγυλο ρελι ,καθως εχω δραπανο παγκου και με ενα στροφειο για στρογγυλο ρελι , ζυγαρια και τα υλικα μπορω να ξεκινησω
    απλα με ενδιαφερει και η περιπτωση της επαναγομωσης γιατι ριχνω αν οχι παρα πολλα , αρκετα φυσιγγια


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #438971

    Άραγε υπάρχουν στην Ελληνική αγορά 70-αρηδες κάλυκες αφρεζάριστοι? Για να μη τους κοντένουμε για να φύγει η φρεζαδούρα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/04/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    85
    vti-chris στις #438972

    Φίλε μια χαρά γεμίζουν.
    Στην χειροκίνητη έβαλα stoper με ροδέλες και δουλεύει άψογα.
    Υπόψη ότι τα κάνω όλα στο χέρι…μόνο καλυμπράρισμα και καψούλωμα στην mec, τα υπόλοιπα με μεζούρες μικρές και στο χέρι…
    έχω φτιάξει και ένα εργαλείο με μικρή σύριγγα την οποία έκοψα και χρησιμοποιώ το έμβολο για να αυξομειώνω τις ποσότητες της πυρίτιδας και βάζει με ακρίβεια 0.01γρ κάθε φορά!!! Σε 1 ώρα κάνω περίπου 50 φυσίγγια.
    Τα χρησιμοποιώ στο σκοπευτήριο και ορτύκια αυτή την περίοδο αλλά περιμένουν και τις τσίχλες!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #438976

    Φίλε μια χαρά γεμίζουν.<br>
    Στην χειροκίνητη έβαλα stoper με ροδέλες και δουλεύει άψογα.<br>
    Υπόψη ότι τα κάνω όλα στο χέρι…μόνο καλυμπράρισμα και καψούλωμα στην mec, τα υπόλοιπα με μεζούρες μικρές και στο χέρι…<br>
    έχω φτιάξει και ένα εργαλείο με μικρή σύριγγα την οποία έκοψα και χρησιμοποιώ το έμβολο για να αυξομειώνω τις ποσότητες της πυρίτιδας και βάζει με ακρίβεια 0.01γρ κάθε φορά!!! Σε 1 ώρα κάνω περίπου 50 φυσίγγια.<br>
    Τα χρησιμοποιώ στο σκοπευτήριο και ορτύκια αυτή την περίοδο αλλά περιμένουν και τις τσίχλες!!

    φιλε πρεπει να εισαι Κυπριος αν δεν κανω λαΘος , Α0 εχεις δουλεψει ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/04/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    85
    vti-chris στις #438980

    Όχι…την έχει δουλέψει ένας φίλος σε 1.90/37 με στρογγυλό κόντρα δόση σε 1.90/33
    Εγώ έχω δουλέψει Tecna,PSB2,C7 και D20.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #438981

    στην tecna ,ποσα γραμμαρια βαζεις? s4n η sipe χρησιμοποεις καθολου σε στρογγυλο ρελι?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/04/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    85
    vti-chris στις #438989

    Δεν τις έχω δουλέψει ποτέ.
    Την Tecna
    12/70 cx2000 1.85/38 6άρια couvette+diana δισκάκι πλαστικό και ρέλι στα 64μμ V1.5 400m/s
    12/70 cx2000 1.75/36 6άρια SG δισκάκι 64μμ V1.5 410m/s

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    79
    bogvagg στις #439020

    Καλημέρα συνάδελφοι και καλό μήνα ευχομαι.Θα ηθελα τη γνώμη σας για το ποιά απ τις πυρίτιδες ειναι καταλληλότερη για να φτιάξουμε φυσίγγια που να εχουν αυξημένο ποσοστό συγκέντρωσης για τουφεκιές σε καρτέρι;Ενδιαφέρομαι για μια πυρίτιδα που να προωθεί απο 30-34gr.και μια απο 34-38.Επίσης να μπορούν να αντιστέκονται ικανοποιητικά στην υψηλή υγρασία που εχει ο τόπος μου.Μέχρι τώρα δουλεύω με την S4 που τα πάει μεν καλά με την υγρασία αλλά απο συγκέντεωση δεν με ευχαριστεί.Και κάτι αλλο θα ηθελα να σας ρωτήσω.Επειδή εχω ταχογράφο στις δοκιμές μου ποιά θεωρείτε σαν μια σωστή αρχική ταχύτητα που θα πρέπει να εχει ενα φυσίγγι για να ειναι φονικό με σκάγια Νο 8 & 9 και ποιά με Νο 5 & 6;Την ταχύτητα την μετράω στο 1,5 μέτρο απο την κάννη.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #439037

    Απο διβασικες δεν εχω εμπειρια, μη σου πω οτι δε μ’αρεσει κιολας η αισθηση της τουφεκιας που βγαζουν. Το θεμα συγκεντρωσης ομως ειναι περισσοτερο θεμα καλογεμισμενου φυσιγγιου και οχι συγκεκριμενης πυριτιδας. Καλη αποψη εχω για την ΜΒ32 ενω οσοι δουλευουν την ΜΒ36 εχουν επισης καλα λογια να πουν. Οντας τροποποιημενες εχουν και μια σχετικη ανθεκτικοτητα στην υγρασια οπως λενε, αν και προσωπικα την ΜΒ32 την χρησιμοποιω ολη τη σαιζον σχεδον, ακομα και μερες που βρεχει, χωρις να εχω δει διαφορες στην αποδοση. Πιθανον λοιπον να πρεπει να ψαχτεις λιγο περισσοτερο με την S4 για να πετυχεις τη τουφεκια που σε ενδιαφερει, πριν προχωρησεις σε αλλη πυριτιδα.

    Με τον ταχογραφο δεν ξερω να σου απαντησω. Αυτο που γεμιζω με την ΜΒ φιλος που το γεμισε, μου ειπε οτι βγαζει ταχυτητα γυρω στα 400 μ/δ και δεν εχω παραπονο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #439044

    Καλημέρα συνάδελφοι και καλό μήνα ευχομαι.Θα ηθελα τη γνώμη σας για το ποιά απ τις πυρίτιδες ειναι καταλληλότερη για να φτιάξουμε φυσίγγια που να εχουν αυξημένο ποσοστό συγκέντρωσης για τουφεκιές σε καρτέρι;Ενδιαφέρομαι για μια πυρίτιδα που να προωθεί απο 30-34gr.και μια απο 34-38.Επίσης να μπορούν να αντιστέκονται ικανοποιητικά στην υψηλή υγρασία που εχει ο τόπος μου.Μέχρι τώρα δουλεύω με την S4 που τα πάει μεν καλά με την υγρασία αλλά απο συγκέντεωση δεν με ευχαριστεί.Και κάτι αλλο θα ηθελα να σας ρωτήσω.Επειδή εχω ταχογράφο στις δοκιμές μου ποιά θεωρείτε σαν μια σωστή αρχική ταχύτητα που θα πρέπει να εχει ενα φυσίγγι για να ειναι φονικό με σκάγια Νο 8 & 9 και ποιά με Νο 5 & 6;Την ταχύτητα την μετράω στο 1,5 μέτρο απο την κάννη.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    Kαλημερα και σε εσενα
    κατ αρχας ποια ειναι η συγκεντρωση που αυτη την στιγμη δεν σε ικανοποιει??
    για παραδειγμα..ποσο τα % πιανει το φυσιγγιο σου στα 35μ??
    θαταν πιο ευκολο να παρουμε μια θεση πανω στον προβληματισμο σου.
    Σε καθε περιπτωση καθε πυρητιδα μπορει να δωσει μεγαλες συγγεντρωσεις..αλλα και το αντιθετο..
    ολα ειναι θεμα βυσματωσης τροπου κλσηματος,,
    γενικοτερης ισορροπειας του φυσιγγιου.
    ολα αυτα απαιτουν δοκιμες!!!
    κανεις τις δοκιμες σου καταγραφεις αποτελεσματα..και απο εκει και περα βλεπεις τι και πως θα αλαξεις.

    εδω δε θαθελανα πω..πως το ΘΕΜΑ υγρασια
    δεν επιρεαζει δεν εχει καμια απολυτως επιροη στο θερμικο παραγωμενο εργο της πυρητιδας!!
    για να μπορουσε να εχει..θαπρεπε ναρθει σε επαφη.. αρα να επιρεασθει απ αυτη την παραμετρο ( υγρασια )
    αν κοιταξουμε το τι συμβαινει…κατα μια βολη θα δουμε πως απο το φυσιγγιο μεχρι την εκτελεση του θερμικου της εργου.. η πυρητιδα.. ΔΕΝ ΕΡΧΕΤΕ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΑΠΙΛΥΤΩΣ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΟΝ… αρα πως θα επιρεσθει??
    αυτο που οσο αφορα τις συνθηκες του περιβαλοντος…και εχει δυνατοτητα να επιρεασει το θερμικο εργο ( οχι την πυρητιδα… το θερμικο εργο!!!!)
    ειναι η θερμοκρασια.
    για παραδειγμα μια κρυα καννη..λογω χαμηλων θερμοκρασιων.. αποροφα καποια ενεργεια του περαγομενου εργου,,για να ζεσταθει..
    αυτο ναι..επιρεζει.. ριχνει λιγο κατω την παραγομενη ενεργεια ..στεροντας απο τα σκαγια μια μικρη ενεργεια τους… βεβαια αυτο το κατι που αποροφα η καννη για να ζεσταθει..δεν ειναι κατι τρομερο
    απλα υπαρχει..απλα επιρεαζει σε ελαχιστο η αντε σε ενα βαθμο χ αναλογα τις συνθηκες..αναλογα την γομωση..αλλα μεχρι εκει.
    πρωταση μου εναι να κανεις καποιες δοκιμες επι χαρτου,, να δεις τι πιανει η πυρητιδα σου…και αν δεν ειναι ικανοποιητικο το αποτελεσμα για τα μετρα σου… παιζεις μετην βυσματωση.. με τον τροπο κλεισηματος..κλπ
    φυσικα γιατι οχι και αλλαζωντας πυρητιδα
    αλλα πρωτα απ ολα
    πρεπει να γνωριζεις που βρισκεσε.. και που θελεις να πας
    Φυσικα αν κανεις και αναρτηση τα αποτελεσμα σιγουρα ολοι κατι θα σου πουμε κατι θα σου προτεινουμε
    αλλα στα τυφλα και χωρις νουμερα… και για σενα αλλα και για μας δεν ειναι δυνατο να παρουμε καποια θεση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #439077

    μια ερωτηση θελω να κανω σε ολους τους φιλους ιδιογομωτες και περιμενω την απαντηση τους , φτιαχνουμε 4 ακριβως τα ιδια φυσιγγια ενα ενα στο χερι με οποιαδηποτε μονοβασικη η διβασικη πυριτιδα , ριχνουμε στις 8 το πρωι και μετραμε με τον ταχογραφο αρχικες ταχυτητες , μετα ριχνουμε στις 12 , μετα στις 4 , και τελικα στις 8 το απογευμα , ολες οι μετρησεις θα ειναι οι ιδιες η θα αλλαζει τελειως το αποτελεσμα αναλογα με την ωρα που θα ριξουμε ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/08/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    281
    tomaso στις #439080

    μια ερωτηση θελω να κανω σε ολους τους φιλους ιδιογομωτες και περιμενω την απαντηση τους , φτιαχνουμε 4 ακριβως τα ιδια φυσιγγια ενα ενα στο χερι με οποιαδηποτε μονοβασικη η διβασικη πυριτιδα , ριχνουμε στις 8 το πρωι και μετραμε με τον ταχογραφο αρχικες ταχυτητες , μετα ριχνουμε στις 12 , μετα στις 4 , και τελικα στις 8 το απογευμα , ολες οι μετρησεις θα ειναι οι ιδιες η θα αλλαζει τελειως το αποτελεσμα αναλογα με την ωρα που θα ριξουμε ?

    Δημητρη πιστευω οτι αν τα μετρησεις εσυ με τον δικο σου τροπο σιγουρα θα δεις διαφορες της ταξης των 50 -60 μ/δ….. (θα ξεκινησει απο 450 και θα φτασει 510) κατι παρομοιο με την ταχυτητα που ελεγες οτι βγαζει η τεκνα στο 1,85 με 40 γρ…..(340 μ/δ πολυ αργο ανεβα…..).
    Παραπανω ο μαρκος το εξηγει απλα και καταννοητα… μην ψαχνουμε να βρουμε δαιμονες για να ξορκισουμε τις αστοχιες μας…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    79
    bogvagg στις #439098

    Μάρκο καλησπέρα.Απο χρόνια τώρα χρησιμοποιώ μια λαμαρίνα πάχους 3 mm & διαστάσεων 1μ.πλάτος Χ 1,70 υψος.Την περνάω με ωχρα και μετά φωτογραφίζω την τουφεκιά και την επεξεργάζομαι στο σπίτι στον υπολογιστή.Εχω ρίξει αμέτρητες τουφεκιές με την S4 και μόνο μια φορά εφτασα να πιάσω ποσοστό 74,2% .Τα φυσίγγια τα γεμίζω ενα-ενα στο χέρι με ηλεκτρονικές ζυγαριές ακριβείας,και το κλείσιμο το κάνω με το ΒΝ2 το απλό με μια μηχανή COLVINI που εχω φέρει απο την Ιταλία.Συγκεντρωτήρες εχω δοκιμάσει αρκετούς,σχεδόν οτι υπάρχει στο εμπόριο (VZeroH23-GT-SG-DRAGO-SPARK-Z2M και πιθανόν να ξεχνάω και κάποιους ακόμη.Συνήθως δουλεύω μια BENELLI με 65cm κάννη και τσόκ full.Εχω αρκετές φωτό που θα μπορούσα να σου δείξω αλλά δεν ξέρω πως το κάνουν αυτό.Αν μπορείς και ξέρεις πές μου μπάς και το καταφέρω.Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #439100

    μια ερωτηση θελω να κανω σε ολους τους φιλους ιδιογομωτες και περιμενω την απαντηση τους , φτιαχνουμε 4 ακριβως τα ιδια φυσιγγια ενα ενα στο χερι με οποιαδηποτε μονοβασικη η διβασικη πυριτιδα , ριχνουμε στις 8 το πρωι και μετραμε με τον ταχογραφο αρχικες ταχυτητες , μετα ριχνουμε στις 12 , μετα στις 4 , και τελικα στις 8 το απογευμα , ολες οι μετρησεις θα ειναι οι ιδιες η θα αλλαζει τελειως το αποτελεσμα αναλογα με την ωρα που θα ριξουμε ?

    Yποθετικα
    θα πω,, αν εχουμε μια μεταβολη της θερμοκρασιας περιβαλοντος
    αυτη θα δωσει καποιες διαφορες στις αρχικες ταχυτητες..( αποροφηση θερμοτητας απο την κρυα καννη,, αρα μια καποιας μορφης απολεια παραγομενου εργου απο το φυσιγγιο )
    αν υποθεσουμε οτι εχουμε σοβαρες θερμ ..δηλ μια διακιμανση της ταξεως των 15-20 βαθμων
    απο την θερμοτερη στην ψυχροτερη στιγμη της μερας..αντε να δουμε ΜΑΧ 20 μ/δ πανω κατω.
    αυτο αφορα μονο αρχικες!!!
    σε γενικες γραμμες ομως… αν μας ενδιαφερει κατα βαθος-στην ουσια
    η ταυτοτητα του φυσιγγιου στο τελος..
    στο τελος,, δηλ αν το ολο αυτο +,,- 20 βαθμων θα επιρεασει την ΤΕΛΙΚΗ κινητικη του ενεργεια
    νομιζω πως δεν θα εχει καποια ουσιαστικη χασουρα!!
    σε επανειλημενα τεστ.. φυσιγγιων σε αποσταση 30 35μ με σκοπο την διατρητικη τους ικανοτητα σ αυτα τα μετρα
    εδειξε πως εχοντας αρχικες ταχυτητες με διαφορες 10- 20 μετρων αλλα και ακομα παραπανω,,δεν εδωσαν καποιες διαφορες
    τελικης κινητικης ενεργειας,, διατρητικης ικανοτητας με αλλα λογια.που να εχει καποια μετρησιμη ουσια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #439102

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Δημητρης Benelli wrote:</div>
    μια ερωτηση θελω να κανω σε ολους τους φιλους ιδιογομωτες και περιμενω την απαντηση τους , φτιαχνουμε 4 ακριβως τα ιδια φυσιγγια ενα ενα στο χερι με οποιαδηποτε μονοβασικη η διβασικη πυριτιδα , ριχνουμε στις 8 το πρωι και μετραμε με τον ταχογραφο αρχικες ταχυτητες , μετα ριχνουμε στις 12 , μετα στις 4 , και τελικα στις 8 το απογευμα , ολες οι μετρησεις θα ειναι οι ιδιες η θα αλλαζει τελειως το αποτελεσμα αναλογα με την ωρα που θα ριξουμε ?

    Δημητρη πιστευω οτι αν τα μετρησεις εσυ με τον δικο σου τροπο σιγουρα θα δεις διαφορες της ταξης των 50 -60 μ/δ….. (θα ξεκινησει απο 450 και θα φτασει 510) κατι παρομοιο με την ταχυτητα που ελεγες οτι βγαζει η τεκνα στο 1,85 με 40 γρ…..(340 μ/δ πολυ αργο ανεβα…..).<br>
    Παραπανω ο μαρκος το εξηγει απλα και καταννοητα… μην ψαχνουμε να βρουμε δαιμονες για να ξορκισουμε τις αστοχιες μας…

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    FABARM XLR5 – TOZ 34 EP<br>
    shotshellboxdesign.blogspot.gr

    </div>

    Εκανα μια γενικη ερωτηση και την μετετρεψες σε προσωπικη επιθεση , τους λογους εσυ τους ξερεις , οσο αφορα τα 510 που εγραψες ειναι πολυ λιγα , εχω φτασει τα 570 με σκαγια 2 ν, αλλα αυτο ειναι ασχετο οπως και εσυ φιλε , και εγραψες για δαιμονες και αστοχιες και ξορκια , που τα ειδες αυτα , εγραψα κατι τετοιο ? στην ερωτηση που εκανα πιο πανω ξερεις να απαντησεις ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,996 έως 11,010 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων