ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,011 έως 11,025 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #439104

    Μάρκο καλησπέρα.Απο χρόνια τώρα χρησιμοποιώ μια λαμαρίνα πάχους 3 mm & διαστάσεων 1μ.πλάτος Χ 1,70 υψος.Την περνάω με ωχρα και μετά φωτογραφίζω την τουφεκιά και την επεξεργάζομαι στο σπίτι στον υπολογιστή.Εχω ρίξει αμέτρητες τουφεκιές με την S4 και μόνο μια φορά εφτασα να πιάσω ποσοστό 74,2% ..

    το ποσοστο αυτο δεν ειναι ασχημο αν αφορα βολες στα 35μ
    απ οτι βλεπω ,,διαβαζω μαλλον.. κανεις τα τεστ σου!!!
    μηπως μπορεις να μου πεις τι ταχυτητες πανω κατω σου δινουν αυτο το 74%???
    ενδεχετε ,,,το λεω καπως ανεπισημα αυτο..αν εχεις περιθωρια να πεσει λιγο η αρχικη… να ανεβει ακομα λιγακι το τελικο ποσοστο…και να φτασει το 76 -78%


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/04/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    85
    vti-chris στις #439109

    Η πιο πάνω ερώτηση του Δημήτρη για τη διαφορά φυσιγγίων που κλείστηκαν την ίδια ώρα και χρησιμοποιήθηκαν σε διαφορετικές ώρες με ενδιαφέρει και εμένα…αν κάποιος έχει κάνει κάποιες δοκιμές ας μας διαφωτίσει.
    Τώρα αν αυτό είναι αμελητέα διαφορά δεν έχει σημασία…σημασία έχει να βγουν κάποια συμπεράσματα και να κάνουμε την κουβέντα μας…αν επιτρέπετε δηλαδή.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    739
    accuracy lover στις #439110

    μια ερωτηση θελω να κανω σε ολους τους φιλους ιδιογομωτες και περιμενω την απαντηση τους , φτιαχνουμε 4 ακριβως τα ιδια φυσιγγια ενα ενα στο χερι με οποιαδηποτε μονοβασικη η διβασικη πυριτιδα , ριχνουμε στις 8 το πρωι και μετραμε με τον ταχογραφο αρχικες ταχυτητες , μετα ριχνουμε στις 12 , μετα στις 4 , και τελικα στις 8 το απογευμα , ολες οι μετρησεις θα ειναι οι ιδιες η θα αλλαζει τελειως το αποτελεσμα αναλογα με την ωρα που θα ριξουμε ?

    Ιδιογομωτής δεν είμαι για να σου απαντήσω έγκυρα αλλά έχω μια απορία που θέλω να μου την λύσεις: έχεις πιστοποιήσει ποτέ την σταθερότητα & την ακρίβεια των μετρήσεων του χρονογράφου που χρησιμοποιείς;

    Βλέπω πως τα μετράτε όλα (και ορθώς πράττετε), θερμοκρασίες, ατμοσφαιρική πίεση, υγρασία κλπ κλπ – την πιθανότητα να βγάζει άλλα νούμερα ο χρονογράφος από τις αλλαγές της θερμοκρασίας περιβάλλοντος στη διάρκεια της μέρας ή της εναλλαγής των συνθηκών φωτεινότητας την έχετε σκεφτεί ποτέ;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #439111

    <P>Βλέπω πως τα μετράτε όλα (και ορθώς πράττετε), θερμοκρασίες, ατμοσφαιρική πίεση, υγρασία κλπ κλπ – την πιθανότητα να βγάζει άλλα νούμερα ο χρονογράφος από τις αλλαγές της θερμοκρασίας περιβάλλοντος στη διάρκεια της μέρας ή της εναλλαγής των συνθηκών φωτεινότητας την έχετε σκεφτεί ποτέ; </P>[/quote]

    μα φυσικα ..κι οχι μονο του ταχογραφου
    αν θελουμε να ειμαστε οσο πιο κοντα στην αληθη πραγματικοτητα των μετρησεων κανουμε 5-6 βολες μπορει και παραπανω..κανουμε το ιδιο μετα απο ενα μηνα ..6.. και καπου μεσα απο την σταθερα της στατιστηκης βγανει καποιο νουμερο σχετικα αληθες
    σε καθε περιπτωση ακομα και αν υπαρχει μια διακυμανση λογω οργανου,,η καιρικοων συνθηκων… της ταξεως των 20 μετρων πανω κατω,,
    στην βλητικη ουσια που ειναι η κατασταση του ΤΕΛΟΥΣ… δηλ τι κινητικη ενεργεια εχει το φυσιγγιο στα 25 40 μ δεν εχει μεγαλη σημασια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    79
    bogvagg στις #439115

    Σ’ευχαριστώ φίλε μου.Θα δοκιμάσω να το κάνω.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #439118

    μ ΑΡΕΣΕΙ παρα παρα πολυ
    πρωτα απ ολα η πατεντα!!!!
    παρα πολυ καλη ιδεα!!!
    δοκιμη στον κυνηγοτοπο…εδω και τωρα!!1
    εφιεστατο και πρακτικο.( αν εχει καποιος αγροτικο). μετα φωτο.. μετα πι σι,,,,
    να σου πω και τι πιστευω για την τουφεκια???
    αν και εχει χαμηλο ποσοστο… εχει θαυμασια κατανομη!!
    τουλαχιστον απ οτι βλεπω στην φωτο.
    δεν ξερω αν ειναι 35μ ..αλλα δεν νομιζω οτι θα εχει πολλα περιθορια διαφυγης ενα θηραμα ( τσιχλα γερακοτσιχλα )
    μεσα απ αυτη την κατανομη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    79
    bogvagg στις #439119

    Αυτή εχει τα εξης χαρακτιριστικά: Πυρίτιδα S4 = 1.50 Χ 33 γρ.σκάγια Νο 9 (577 σκάγια συνολικά)- καψύλι F 615 – βύσμα VZeroH23- στροφείο BN2 απλό και κλείσιμο στα 57,60 mm.H ταχύτητα που εδωσε ο ταχογράφος ηταν 389,7 m/s.Ο κάλυκας ηταν της CHEDDITE T2 και το οπλο η BENELLI που προανέφερα.
    Φιλικά Βαγγέλης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    79
    bogvagg στις #439120

    Μάρκο η απόσταση ειναι μετρημένη με μεζούρα ακριβώς 36,5 μέτρα απο το στόμιο της κάννης.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/08/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    281
    tomaso στις #439121

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>tomaso wrote:</div>

    <div class=»d4p-bbt-quote-title»>Δημητρης Benelli wrote:</div><br>
    μια ερωτηση θελω να κανω σε ολους τους φιλους ιδιογομωτες και περιμενω την απαντηση τους , φτιαχνουμε 4 ακριβως τα ιδια φυσιγγια ενα ενα στο χερι με οποιαδηποτε μονοβασικη η διβασικη πυριτιδα , ριχνουμε στις 8 το πρωι και μετραμε με τον ταχογραφο αρχικες ταχυτητες , μετα ριχνουμε στις 12 , μετα στις 4 , και τελικα στις 8 το απογευμα , ολες οι μετρησεις θα ειναι οι ιδιες η θα αλλαζει τελειως το αποτελεσμα αναλογα με την ωρα που θα ριξουμε ?

    Δημητρη πιστευω οτι αν τα μετρησεις εσυ με τον δικο σου τροπο σιγουρα θα δεις διαφορες της ταξης των 50 -60 μ/δ….. (θα ξεκινησει απο 450 και θα φτασει 510) κατι παρομοιο με την ταχυτητα που ελεγες οτι βγαζει η τεκνα στο 1,85 με 40 γρ…..(340 μ/δ πολυ αργο ανεβα…..).<br><br>
    Παραπανω ο μαρκος το εξηγει απλα και καταννοητα… μην ψαχνουμε να βρουμε δαιμονες για να ξορκισουμε τις αστοχιες μας…

    <hr><br>
    <div class=»bbp-reply-signature»><br>
    FABARM XLR5 – TOZ 34 EP<br><br>
    shotshellboxdesign.blogspot.gr

    </div>

    Εκανα μια γενικη ερωτηση και την μετετρεψες σε προσωπικη επιθεση , τους λογους εσυ τους ξερεις , οσο αφορα τα 510 που εγραψες ειναι πολυ λιγα , εχω φτασει τα 570 με σκαγια 2 ν, αλλα αυτο ειναι ασχετο οπως και εσυ φιλε , και εγραψες για δαιμονες και αστοχιες και ξορκια , που τα ειδες αυτα , εγραψα κατι τετοιο ? στην ερωτηση που εκανα πιο πανω ξερεις να απαντησεις ?

    φιλαρακο μια χαρα ξερω να σου απαντησω αλλα εδω δεν ειναι ο καταλληλος χωρος. Οσο για το ασχετος, θα πω μονο οτι δεν εχω καμια φοβερη εμπειρια αλλα εχω τα καταλληλα μεσα και την μεθοδολογια ωστε να βγαζω ασφαλη συμπερασματα και οχι λογια του αερα… οπως κανει εσυ και το κυριοτερο λες που λες π@π@ριες το παιζεις και ξερολας….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #439122

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Δημητρης Benelli wrote:</div>
    μια ερωτηση θελω να κανω σε ολους τους φιλους ιδιογομωτες και περιμενω την απαντηση τους , φτιαχνουμε 4 ακριβως τα ιδια φυσιγγια ενα ενα στο χερι με οποιαδηποτε μονοβασικη η διβασικη πυριτιδα , ριχνουμε στις 8 το πρωι και μετραμε με τον ταχογραφο αρχικες ταχυτητες , μετα ριχνουμε στις 12 , μετα στις 4 , και τελικα στις 8 το απογευμα , ολες οι μετρησεις θα ειναι οι ιδιες η θα αλλαζει τελειως το αποτελεσμα αναλογα με την ωρα που θα ριξουμε ?

    Yποθετικα<br>
    θα πω,, αν εχουμε μια μεταβολη της θερμοκρασιας περιβαλοντος<br>
    αυτη θα δωσει καποιες διαφορες στις αρχικες ταχυτητες..( αποροφηση θερμοτητας απο την κρυα καννη,, αρα μια καποιας μορφης απολεια παραγομενου εργου απο το φυσιγγιο )<br>
    αν υποθεσουμε οτι εχουμε σοβαρες θερμ ..δηλ μια διακιμανση της ταξεως των 15-20 βαθμων<br>
    απο την θερμοτερη στην ψυχροτερη στιγμη της μερας..αντε να δουμε ΜΑΧ 20 μ/δ πανω κατω.<br>
    αυτο αφορα μονο αρχικες!!!<br>
    σε γενικες γραμμες ομως… αν μας ενδιαφερει κατα βαθος-στην ουσια<br>
    η ταυτοτητα του φυσιγγιου στο τελος..<br>
    στο τελος,, δηλ αν το ολο αυτο +,,- 20 βαθμων θα επιρεασει την ΤΕΛΙΚΗ κινητικη του ενεργεια<br>
    νομιζω πως δεν θα εχει καποια ουσιαστικη χασουρα!!<br>
    σε επανειλημενα τεστ.. φυσιγγιων σε αποσταση 30 35μ με σκοπο την διατρητικη τους ικανοτητα σ αυτα τα μετρα<br>
    εδειξε πως εχοντας αρχικες ταχυτητες με διαφορες 10- 20 μετρων αλλα και ακομα παραπανω,,δεν εδωσαν καποιες διαφορες<br>
    τελικης κινητικης ενεργειας,, διατρητικης ικανοτητας με αλλα λογια.που να εχει καποια μετρησιμη ουσια.<br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    http://www.youtube.com/user/markchalaris?feature=mhee<br>

    </div>

    Το μόνο που έχω να προσθέσω είναι πως μάλλον με την άνοδο του ήλιου (και της θερμοκρασίας), θα αραιώσει ελάχιστα η ατμόσφαιρα και θα έχουμε μια μικρούλα αύξηση των αρχικών ταχυτήτων που θα εξανεμιστεί στον στόχο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #439123

    Μάρκο η απόσταση ειναι μετρημένη με μεζούρα ακριβώς 36,5 μέτρα απο το στόμιο της κάννης.

    Βαγγελη
    η συνταγη ,,ετσι οπως την αναφερεις μια χαρα δειχνει
    και τα 36.5μ δεν ειναι λιγα…
    η ταχυτητα σου μια χαρα δειχνει
    ( προσωπικα καπου κοντα στα 390 για τα μεσαια βαρη ειναι για μενα δειγμα ισορροπιας μιας γομωσης )
    δεν ξερω αν εχεις δοκιμασει
    την ιδια οπως ειναι… απλα με 32 γρμμ
    αλλα και 1,45 χ32 γρηγορο καψουλι( κατα προτιμηση 2000 σεντιτ )
    συγνωμη που σου χαλαω το 33αρι,,,υπαρχει περιπτωση να βγει το 76αρι %,, και εκει τα σκαγια του πινακα αν και απο 32αρα γομωση ,,θαναι σαφως περισσοτερα…. αν ,,αν πιασει το κολπο.
    ξερεις μπορει να θελει λιγο γκαζακι αντι για αυτο που αρχικα ειπα για να ανεβασει δηλ λιγο ακομα συγγεντρωση… και στις δυο περιπτωσεις.. δεν υπαρχει καποια υπερβολη στην δοση πυρητιδας.

    σε καθε περιπτωση… με την πατεντα στην καροτσα κανε μια δυο δοκιμουλες ακομα
    καπου θα το βρεις αυτο που θες.
    με την μεθοδο που κανεις αναζητηση συνηθως βγαινει παντα φως στο τουνελ!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    214
    Pashalis88 στις #439126

    Να ρωτήσω, που μπορώ να βρω βιβλίο με συνταγές για ιδιογομωσεις φυσιγγίων ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    168
    andreas78 στις #439141

    μια ερωτηση θελω να κανω σε ολους τους φιλους ιδιογομωτες και περιμενω την απαντηση τους , φτιαχνουμε 4 ακριβως τα ιδια φυσιγγια ενα ενα στο χερι με οποιαδηποτε μονοβασικη η διβασικη πυριτιδα , ριχνουμε στις 8 το πρωι και μετραμε με τον ταχογραφο αρχικες ταχυτητες , μετα ριχνουμε στις 12 , μετα στις 4 , και τελικα στις 8 το απογευμα , ολες οι μετρησεις θα ειναι οι ιδιες η θα αλλαζει τελειως το αποτελεσμα αναλογα με την ωρα που θα ριξουμε ?

    Καλησπέρα παιδια,

    Δημήτρη εγω εχω την εντύπωση πως η αρχική ταχύτητα, περίπου στο 1,5 μετρό, δεν θα αλλάξει καθόλου, η διαφορα θα ειναι λες και ρίξαμε την ίδια ώρα τις βολες και θα εχουν απλα μικρές διακυμάνσεις της τάξεως των 3-8 m/s.
    Αυτο που πιστεύω πως θα αλλάξει ειναι η ταχύτητα στα 15-20 μετρα απο την κάννη και σε περίπτωση που οι καιρικές συνθήκες εχουν μεγαλη διαφοροποίηση θα υπάρχει και η αναλογη διαφορα στις ταχύτητες. Όσο και να διαφοροποιούνται όμως δεν πιστεύω πως θα εχουν αισθητή απώλεια στην διατρηση, έχοντας βέβαια μια λογική αρχική ταχύτητα ανάλογος των σκαγιων τους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    79
    bogvagg στις #439144

    Αυτή εχει την ιδια ποσότητα υλικών με τις εξεις διαφορές:Αντί για κάλυκα CHEDDITE εχει ΝΟΒΕL SPORT T3 (οι κάλυκες ειναι καινούργιοι) – καψύλι το ιδιο F 615 -και μέσα στοn V ZERO εχω βάλει ενα φελλό 3 mm cal 20 .To εκλεισα στα 57,93-58,00mm.
    Η θερμοκρασία ηταν στους 22,5 οC και η υγρασία 66%.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    79
    bogvagg στις #439160

    Αυτή εχει την ιδια ποσότητα υλικών με τις εξεις διαφορές:Αντί για κάλυκα CHEDDITE εχει ΝΟΒΕL SPORT T3 (οι κάλυκες ειναι καινούργιοι) – καψύλι το ιδιο F 615 -και μέσα στοn V ZERO εχω βάλει ενα φελλό 3 mm cal 20 .To εκλεισα στα 57,93-58,00mm.<br>
    Η θερμοκρασία ηταν στους 22,5 οC και η υγρασία 66%.

    Η ταχύτητά του ηταν 399,4m/s.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,011 έως 11,025 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων