ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,026 έως 11,040 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #439181

    Καλημέρα συνάδελφοι και καλό μήνα ευχομαι.Θα ηθελα τη γνώμη σας για το ποιά απ τις πυρίτιδες ειναι καταλληλότερη για να φτιάξουμε φυσίγγια που να εχουν αυξημένο ποσοστό συγκέντρωσης για τουφεκιές σε καρτέρι;Ενδιαφέρομαι για μια πυρίτιδα που να προωθεί απο 30-34gr.και μια απο 34-38.Επίσης να μπορούν να αντιστέκονται ικανοποιητικά στην υψηλή υγρασία που εχει ο τόπος μου.Μέχρι τώρα δουλεύω με την S4 που τα πάει μεν καλά με την υγρασία αλλά απο συγκέντεωση δεν με ευχαριστεί.Και κάτι αλλο θα ηθελα να σας ρωτήσω.Επειδή εχω ταχογράφο στις δοκιμές μου ποιά θεωρείτε σαν μια σωστή αρχική ταχύτητα που θα πρέπει να εχει ενα φυσίγγι για να ειναι φονικό με σκάγια Νο 8 & 9 και ποιά με Νο 5 & 6;Την ταχύτητα την μετράω στο 1,5 μέτρο απο την κάννη.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


    Κατ’ αρχάς να κάνουμε μια διευκρίνηση. Δεν υπάρχει πυρίτιδα που να είναι διασποράς ή συγκεντρωτική. Όλα είναι θέμα “παντρέματος” υλικών και “στησίματος” του φυσιγγίου.
    Ένα απλό κόλπο για να αυξήσεις την αρχική ταχύτητα αλλά και να την συγκέντρωση ταυτόχρονα είναι να δουλεύεις τις πυρίτιδες στα κατώτερα βάρη για τα οποία προορίζονται. πχ: Έστω ότι γεμίζεις S4 1,5 Χ33 γρ σκάγια και σου δίνει το 62,7% όπως λές. Αν πας όμως στο 1,45Χ30 γρ θα δεις ότι θα αυξηθεί η αρχική ταχύτητα και το 62 μπορεί να φτάσει ακόμα και στο 75% μετά από μερικές δοκιμές στην έμφραξη κυρίως.
    Τώρα όσον αφορά το ερώτημά σου για την ιδανική αρχική ταχύτητα θα έλεγα από 360 – 400 m/sec maximoum. Αυτό γιατί το ιδανικό σχήμα για να αναπτύξει αλλά και να διατηρήσει μεγάλες ταχύτητες στην ατμόσφαιρα είναι το σφαιρικό. Όμως όταν η ταχύτητες ξεπερνάνε την ταχύτητα του ήχου (343m/sec) για να διατηρηθούν αυτές οι ταχύτητες είναι το κωνικό και αυτό λόγω μικρότερης μετωπικής επιφάνειας κάτι που δεν γίνεται με τα σκάγια του λειόκανου αλλά βρίσκει εφαρμογή στα ραβδωτά και στα μονόβολα.

    Αν δεις τον πίνακα που έβαλε πριν μερικές μέρες ο vti-chris με μια πιό προσεκτική ματιά θα διαπιστώσεις ότι όσο πιό αργό είναι το φυσίγγι τόσο λιγότερη ταχύτητα χάνουν τα σκάγια μεταξύ V1 και V2.
    Δηλαδή το ρελιαστό χάνει 47,35 m/sec, Το 8άκτινο 50,86 m/sec και το 6άκτινο 61,45m/sec. Αν αυξήσεις κι άλλο τις αρχικές (ας μην πούμε για πιέσεις) θα δεις ακόμα πιό τραγικές διαφορές από ένα σημείο και πάνω. Αυτό συμβαίνει γιατί οποιοδήποτε σώμα κινείται στον αέρα με ταχύτητες πάνω από 0,8 max το ρευστό (ο αέρας) αλλάζει από ασυμπίεστο σε συμπιεστό (ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων 🙂 ) με αποτέλεσμα να έχουμε τραγική αύξηση της αντίστασης που δέχεται και παράλληλα τραγική απώλεια ταχύτητας. Δε γράφω άλλα πάνω σ’ αυτό γιατί θα ξεφύγω 😛

    Τώρα όσον αφορά την ερώτηση του Δημήτρη για διαφορές σε αρχικές ταχύτητες στη διάρκεια της μέρας λέω πως ναι θα έχουμε. Αυτό όμως που επηρεάζει αυτές τις διαφορές είναι ΜΟΝΟ η πυκνότητα του αέρα (υγρασία, ρύποι). Τις μεγαλύτερες ταχύτητες θα τις πάρουμε το μεσημέρι που λόγω της αύξησης της θερμοκρασίας η ατμόσφαιρα θα είναι πιό αραιή με αποτέλεσμα να έχουν λιγότερη αντίσταση τα σκάγια.

    Συνοψίζοντας όλα τα παραπάνω έχω διαπιστώσει ότι το παπί θέλει αργό φυσίγγι και η φάσα γρήγορο αλλά άλλη φορά αυτό για να έχει και ενδιαφέρον 😉


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #439186

    φιλε

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Δημητρης Benelli wrote:</div>
    μια ερωτηση θελω να κανω σε ολους τους φιλους ιδιογομωτες και περιμενω την απαντηση τους , φτιαχνουμε 4 ακριβως τα ιδια φυσιγγια ενα ενα στο χερι με οποιαδηποτε μονοβασικη η διβασικη πυριτιδα , ριχνουμε στις 8 το πρωι και μετραμε με τον ταχογραφο αρχικες ταχυτητες , μετα ριχνουμε στις 12 , μετα στις 4 , και τελικα στις 8 το απογευμα , ολες οι μετρησεις θα ειναι οι ιδιες η θα αλλαζει τελειως το αποτελεσμα αναλογα με την ωρα που θα ριξουμε ?

    Ιδιογομωτής δεν είμαι για να σου απαντήσω έγκυρα αλλά έχω μια απορία που θέλω να μου την λύσεις: έχεις πιστοποιήσει ποτέ την σταθερότητα & την ακρίβεια των μετρήσεων του χρονογράφου που χρησιμοποιείς;

    Βλέπω πως τα μετράτε όλα (και ορθώς πράττετε), θερμοκρασίες, ατμοσφαιρική πίεση, υγρασία κλπ κλπ – την πιθανότητα να βγάζει άλλα νούμερα ο χρονογράφος από τις αλλαγές της θερμοκρασίας περιβάλλοντος στη διάρκεια της μέρας ή της εναλλαγής των συνθηκών φωτεινότητας την έχετε σκεφτεί ποτέ;

    αν το εχω σκεφτει ????? ξερεις τι διαφορες υπαρχουν σε μια μετρηση ταχυτητας ενος φυσιγγιου σε κανονι και σε χρονογραφο Chrony ? δεν θα το πιστεψεις , αλλα αφου ρωτησες , μονο η ηλιοφανεια μπορει να αλλαξει το αποτελεσμα ? το οπλο δεν παιζει ρολο ? μηκος κανης , αυλος , κωνος κλπ κλπ ??? και κατι αλλο , μετραμε ενα φυσιγγι σε μια πολη με υψομετρο 200 μ , το μετραμε παλι σε μια πολη στο επιπεδο της θαλασσας , το αποτελεσμα θα ειναι το ιδιο ? κανω τις ερωτησεις σε σενα φιλε Βαγγελη και τις απευθυνω σε ολους τους γνωστες ωστε ετσι να μαθω , γιατι θελω να μαθω και να ανεβω επιπεδο ,και ας με λενε καποια καλοπαιδα ξερολα , τα οποια παλευουν δυο τρια χρονια να βρουν συγκεντρωτηρα που να ταιριαζει στο οπλο τους

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #439188

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>bogvagg wrote:</div>
    Καλημέρα συνάδελφοι και καλό μήνα ευχομαι.Θα ηθελα τη γνώμη σας για το ποιά απ τις πυρίτιδες ειναι καταλληλότερη για να φτιάξουμε φυσίγγια που να εχουν αυξημένο ποσοστό συγκέντρωσης για τουφεκιές σε καρτέρι;Ενδιαφέρομαι για μια πυρίτιδα που να προωθεί απο 30-34gr.και μια απο 34-38.Επίσης να μπορούν να αντιστέκονται ικανοποιητικά στην υψηλή υγρασία που εχει ο τόπος μου.Μέχρι τώρα δουλεύω με την S4 που τα πάει μεν καλά με την υγρασία αλλά απο συγκέντεωση δεν με ευχαριστεί.Και κάτι αλλο θα ηθελα να σας ρωτήσω.Επειδή εχω ταχογράφο στις δοκιμές μου ποιά θεωρείτε σαν μια σωστή αρχική ταχύτητα που θα πρέπει να εχει ενα φυσίγγι για να ειναι φονικό με σκάγια Νο 8 & 9 και ποιά με Νο 5 & 6;Την ταχύτητα την μετράω στο 1,5 μέτρο απο την κάννη.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    <br>
    Κατ” αρχάς να κάνουμε μια διευκρίνηση. Δεν υπάρχει πυρίτιδα που να είναι διασποράς ή συγκεντρωτική. Όλα είναι θέμα «παντρέματος» υλικών και «στησίματος» του φυσιγγίου.<br>
    Ένα απλό κόλπο για να αυξήσεις την αρχική ταχύτητα αλλά και να την συγκέντρωση ταυτόχρονα είναι να δουλεύεις τις πυρίτιδες στα κατώτερα βάρη για τα οποία προορίζονται. πχ: Έστω ότι γεμίζεις S4 1,5 Χ33 γρ σκάγια και σου δίνει το 62,7% όπως λές. Αν πας όμως στο 1,45Χ30 γρ θα δεις ότι θα αυξηθεί η αρχική ταχύτητα και το 62 μπορεί να φτάσει ακόμα και στο 75% μετά από μερικές δοκιμές στην έμφραξη κυρίως.<br>
    Τώρα όσον αφορά το ερώτημά σου για την ιδανική αρχική ταχύτητα θα έλεγα από 360 – 400 m/sec maximoum. Αυτό γιατί το ιδανικό σχήμα για να αναπτύξει αλλά και να διατηρήσει μεγάλες ταχύτητες στην ατμόσφαιρα είναι το σφαιρικό. Όμως όταν η ταχύτητες ξεπερνάνε την ταχύτητα του ήχου (343m/sec) για να διατηρηθούν αυτές οι ταχύτητες είναι το κωνικό και αυτό λόγω μικρότερης μετωπικής επιφάνειας κάτι που δεν γίνεται με τα σκάγια του λειόκανου αλλά βρίσκει εφαρμογή στα ραβδωτά και στα μονόβολα.


    Αν δεις τον πίνακα που έβαλε πριν μερικές μέρες ο vti-chris με μια πιό προσεκτική ματιά θα διαπιστώσεις ότι όσο πιό αργό είναι το φυσίγγι τόσο λιγότερη ταχύτητα χάνουν τα σκάγια μεταξύ V1 και V2.<br>
    Δηλαδή το ρελιαστό χάνει 47,35 m/sec, Το 8άκτινο 50,86 m/sec και το 6άκτινο 61,45m/sec. Αν αυξήσεις κι άλλο τις αρχικές (ας μην πούμε για πιέσεις) θα δεις ακόμα πιό τραγικές διαφορές από ένα σημείο και πάνω. Αυτό συμβαίνει γιατί οποιοδήποτε σώμα κινείται στον αέρα με ταχύτητες πάνω από 0,8 max το ρευστό (ο αέρας) αλλάζει από ασυμπίεστο σε συμπιεστό (ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων :) ) με αποτέλεσμα να έχουμε τραγική αύξηση της αντίστασης που δέχεται και παράλληλα τραγική απώλεια ταχύτητας. Δε γράφω άλλα πάνω σ” αυτό γιατί θα ξεφύγω :P

    Τώρα όσον αφορά την ερώτηση του Δημήτρη για διαφορές σε αρχικές ταχύτητες στη διάρκεια της μέρας λέω πως ναι θα έχουμε. Αυτό όμως που επηρεάζει αυτές τις διαφορές είναι ΜΟΝΟ η πυκνότητα του αέρα (υγρασία, ρύποι). Τις μεγαλύτερες ταχύτητες θα τις πάρουμε το μεσημέρι που λόγω της αύξησης της θερμοκρασίας η ατμόσφαιρα θα είναι πιό αραιή με αποτέλεσμα να έχουν λιγότερη αντίσταση τα σκάγια.

    Συνοψίζοντας όλα τα παραπάνω έχω διαπιστώσει ότι το παπί θέλει αργό φυσίγγι και η φάσα γρήγορο αλλά άλλη φορά αυτό για να έχει και ενδιαφέρον ;) <br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>

    </div>

    Κωστα εχεις δοκιμασει ποτε με διβασικη πυριτιδα , η οποια οπως ολοι ισχυριζονται δεν υπηρεαζεται απο την υγρασια , να κανεις δοκιμη διατρησης σε βρεγμενο καταλογο ας πουμε , το πρωι το μεσημερι και το απογευμα της ιδιας ημερας , καντο και δεν θα πιστυευεις στα ματια σου , μηπως υπαρχει κατι που μας διαφευγει ? μηπως τελικα κατι αλλο φταιει και οχι η χημικη συσταση των πυριτιδων ? πολλες οι ερωτησεις φιλε αλλα βλεπεις , νηπιαγωγειο ειμαι , θελω να μαθω……

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #439189

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Δημητρης Benelli wrote:</div>

    <div class=»d4p-bbt-quote-title»>tomaso wrote:</div>

    <div class=»d4p-bbt-quote-title»>Δημητρης Benelli wrote:</div><br><br>
    μια ερωτηση θελω να κανω σε ολους τους φιλους ιδιογομωτες και περιμενω την απαντηση τους , φτιαχνουμε 4 ακριβως τα ιδια φυσιγγια ενα ενα στο χερι με οποιαδηποτε μονοβασικη η διβασικη πυριτιδα , ριχνουμε στις 8 το πρωι και μετραμε με τον ταχογραφο αρχικες ταχυτητες , μετα ριχνουμε στις 12 , μετα στις 4 , και τελικα στις 8 το απογευμα , ολες οι μετρησεις θα ειναι οι ιδιες η θα αλλαζει τελειως το αποτελεσμα αναλογα με την ωρα που θα ριξουμε ?

    Δημητρη πιστευω οτι αν τα μετρησεις εσυ με τον δικο σου τροπο σιγουρα θα δεις διαφορες της ταξης των 50 -60 μ/δ….. (θα ξεκινησει απο 450 και θα φτασει 510) κατι παρομοιο με την ταχυτητα που ελεγες οτι βγαζει η τεκνα στο 1,85 με 40 γρ…..(340 μ/δ πολυ αργο ανεβα…..).<br><br><br>
    Παραπανω ο μαρκος το εξηγει απλα και καταννοητα… μην ψαχνουμε να βρουμε δαιμονες για να ξορκισουμε τις αστοχιες μας…

    <hr><br><br>
    <div class=»bbp-reply-signature»><br><br>
    FABARM XLR5 – TOZ 34 EP<br><br><br>
    shotshellboxdesign.blogspot.gr

    </div>

    Εκανα μια γενικη ερωτηση και την μετετρεψες σε προσωπικη επιθεση , τους λογους εσυ τους ξερεις , οσο αφορα τα 510 που εγραψες ειναι πολυ λιγα , εχω φτασει τα 570 με σκαγια 2 ν, αλλα αυτο ειναι ασχετο οπως και εσυ φιλε , και εγραψες για δαιμονες και αστοχιες και ξορκια , που τα ειδες αυτα , εγραψα κατι τετοιο ? στην ερωτηση που εκανα πιο πανω ξερεις να απαντησεις ?

    φιλαρακο μια χαρα ξερω να σου απαντησω αλλα εδω δεν ειναι ο καταλληλος χωρος. Οσο για το ασχετος, θα πω μονο οτι δεν εχω καμια φοβερη εμπειρια αλλα εχω τα καταλληλα μεσα και την μεθοδολογια ωστε να βγαζω ασφαλη συμπερασματα και οχι λογια του αερα… οπως κανει εσυ και το κυριοτερο λες που λες π@π@ριες το παιζεις και ξερολας….<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    FABARM XLR5 – TOZ 34 EP<br>
    shotshellboxdesign.blogspot.gr

    </div>

    δεν το παιζω τιποτα , γνησιος και μαγκας ειμαι , και πολλα δεν σηκωνω φιλε , μαζεψου και σοβαρεψου και λιγα με το ατομο μου

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #439225

    Κωστα εχεις δοκιμασει ποτε με διβασικη πυριτιδα , η οποια οπως ολοι ισχυριζονται δεν υπηρεαζεται απο την υγρασια

    Όχι μόνο την ίδια μέρα αλλά και ολόκληρη σεζόν έβγαλα με μια πυρίτιδα για να δω τι σκατά κάνει με θερμοκρασίες από 0 έως 28 βαθμούς κι από ξηρασία μεχρι υγρασία άστα να πάνε. Πέρυσι συγκεκριμένα με κοροιδεύανε κάποιοι που κυνήγαγα παπί και φάσα με 29 γραμμάρια. Αυτό που συμπέρανα είναι ότι αν έχεις σωστά υλικά οι διακυμάνσεις είναι αμελητέες. Τώρα αν εννοείς 15 σελίδες διαφορά διάτρησης σοβαρό ποσοστό θα διαφωνήσουμε. Για να μην πω ακόμα και 30 σελίδες διαφορά στα 35 μέτρα για μένα δεν λένε κάτι σοβαρό γιατί ποντάρω περισσότερο στα πολλαπλά τραύματα παρά σε ένα μεμονομένο. Όσον αφορά αυτό που λες για τις διβασικές ειναι μύθος θα έλεγα καθώς οι ρίζες του ξεκινάνε από τους βαλτοκυνηγούς όπου χρησιμοποιούν πολύ βαριές γομώσεις και η μοναδική μονοβασική για μεγάλα βάρη είναι η Α0. Θα έλεγα ότι είναι ψυχολογικό περισσότερο το θέμα αφού το διαιωνίζουμε όλοι μας και έχει μπει στο πετσί μας αυτή η ιδέα. Τρανό παράδειγμα φίλος που τα έβαλε με τα φυσίγγια του όταν δε σταύρωνε πουλί (ξέχασε να πάρει SIPE) αλλά όταν του έδωσα κάποια δικά μου λέγοντάς του ότι τα έφτιαξα με SIPE τους άλλαξε τα φώτα. Ή κάποιες άλλες φορές που οι άλλοι στην παρέα έριχναν με διβασικές εγώ έριχνα με AQUILA και δεν το πίστευαν. Και στις δύο περιπτώσεις που αναφέρω αναγκάστηκα να τους δείξω με τι πραγματικά ρίχνω.
    Ποτέ μου δεν είπα ότι δεν υπάρχουν βλητικές διαφορές ανάλογα με την ώρα ή το υψόμετρο. Το θέμα είναι πόσο πραγματικά μας επηρεάζουν. Και δε μιλάω γι αυτούς που αγοράζουν γουρούνι στο σακί αλλά για εμάς τους ιδιογομωτές.
    Τώρα γι αυτό που λες για νηπιαγωγείο κι εγώ έτσι νοιώθω. Απλά πες ξεκάθαρα αυτό που θέλεις για να γίνει “παιχνίδι” και να μάθουμε όλοι μαζί μέσα από τις όποιες απορίες και εξηγήσεις έχουμε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    79
    bogvagg στις #439235

    Κατ’αρχήν παιδιά λίγο ψυχραιμία σας παρακαλώ – και πιστεύω εκ μέρους ολων των συναδέλφων – ας σταματήσουν εδώ τέτοιου ειδους αντιπαραθέσεις.Κάποιος απ’τους δυο ή και οι δυο καλύτερα ας ρίξετε λίγο νερό στο κρασί σας.Δεν ειναι εδώ ο κατάλληλος χώρος για τέτοιες κόντρες.Εδώ εχουμε μαζευτεί και εχουμε φτιάξει μια ομορφη παρέα για να ανταλλάσουμε τις γνώσεις και τις απόψεις μας προς χάριν του μικροβίου της ιδιογόμωσης.Τώρα οσον αφορά το θέμα μας.Σε σένα Δημήτρη εχω να πω οτι οσο ανεβαίνουμε υψόμετρο,τόσο μειώνεται η πυκνότητα της ατμόσφαιρας,αρα λιγότερς τριβές και αρα πιο κλειστές ντουφεκιές.Αυτό ειναι σίγουρο και το εχω διαβάσει σε πολλά αρθρα βλητικής.Το εχω τσεκάρει και στις φάσσες στην Ηπειρο που λόγω του υψομέτρου οι ντουφεκιές μου ειναι πολύ πιο κλειστές απ’αυτό που ξέρω . Αλλωστε απ’οτι ειδα πιο πάνω το ιδιο πιστεύει και ο φίλος μας ο Κώστας που το διατυπώνει με λίγο διαφορετικά λόγια,αλλά το ζουμί ειναι το ιδιο.Εσύ Κώστα με αυτά που μου εγραψες μου θύμησες το μεγαλύτερο χουνέρι που εχω πάθει στο κυνήγι.Κάποτε μου εδωσε μια συνταγή ενας οπλουργός με ΜΒ 36 για το αγαπημένο μου κυνήγι που ειναι οι φάσσες.Δοκίμασα βέβαια την γόμωση πάνω στη λαμαρίνα αλλά πέραν της κατανομής δεν μπορούσα να καταλάβω τι γίνεται με τη δύναμή της.Τότε δεν ειχα ουτε ταχογράφο,ουτε και πολλές γνώσεις γενικότερα.Ετσι λοιπόν ενα απόγευμα στην Ηπειρο επεσα πάνω σε ενα πέρασμα απο φάσσες που τόσες πολλές δεν εχω δει στη ζωή μου συνολικά.Τα φυσίγγια λοιπόν αυτά ειχαν πολύ περισσότερη πυρίτιδα απο το επιτρεπτό.Το αποτέλεσμα λοιπόν ηταν οτι γέμισα τον τόπο τραυματισμένα πουλιά.Να φανταστείς οτι τα πουλιά περνούσαν στα 20-25 μέτρα και ανετα θα μπορούσε κάποιος να τα ρίξει ακόμα και με 9 Νο σκάγια.Ο καιρός ηταν πολύ γλυκός και εγώ δεν μπορούσα να τις ρίξω με τα 6αρια.Πιστεύω λοιπόν αυτό που ειπες και εσύ πιο πάνω,οτι δηλαδή ενεκα της μεγάλης αρχικής ταχύτητας,τα σκάγια παραμορφώ-
    νονταν και το αποτέλεσμα ηταν απογοητευτικό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #439242

    »>Δημητρης Benelli wrote:</div>
    μια ερωτηση θελω να κανω σε ολους τους φιλους ιδιογομωτες και περιμενω την απαντηση τους , φτιαχνουμε 4 ακριβως τα ιδια φυσιγγια ενα ενα στο χερι με οποιαδηποτε μονοβασικη η διβασικη πυριτιδα , ριχνουμε στις 8 το πρωι και μετραμε με τον ταχογραφο αρχικες ταχυτητες , μετα ριχνουμε στις 12 , μετα στις 4 , και τελικα στις 8 το απογευμα , ολες οι μετρησεις θα ειναι οι ιδιες η θα αλλαζει τελειως το αποτελεσμα αναλογα με την ωρα που θα ριξουμε

    νομιζω το ερωτημα σου,,( και για αυτο το επαναφερω οπως το εθεσες )
    αφορα γνωμες για το τι θα συμβει στην αρχικη ταχυτητα σε μια γομωση κατα την διαρκεια της μερας ..απο πρωι μεχρι απογεμα
    κοντολογοντας ..δηλαδη τι συμβαινει απο πλευρας ΜΕΤΑΒΟΛΗΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΙΚΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ…δηλ στα 1- 2 μετρα.

    αλλα βλεπω οτι τελικα μαλλον για την βλητικη του τελους θελεις να ρωτησεις,,,
    τουλαχιστον αυτο διαβαζω μεσα απο τα μυνηματα.
    τελικα τι ειναι η ερωτηση με σαφηνεια???
    η βλητικη της αρχης .. η η βλητικη του τελους,,, κατα την διαρκεια μιας μερας ( απο πρωι μεχρι βραδυ )????????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    168
    andreas78 στις #439249

    Καλησπέρα παιδιά,
    Θα αναφέρω ενα άσχετο περιστατικό με το παρόν θεμα, για συμβουλή αλλα και για να πέσουν και λίγο οι τόνοι, διότι ειναι καλη η παρέα και ειναι κρίμα να χαλάει το κλίμα….!

    Είχα μερικά φυσιγγια περσινά τα οποία για διάφορους λόγους ήθελα να τα σφαξω και εχθές το εκανα, παρεμπιπτόντως έχω ενα κόλλημα με τα παραδοσιακά υλικα και ως επι το πλείστον τα φυσιγγια μου εχουν μαλλινες παραδοσιακές λυπασμένες, ανοίγοντας τα φυσιγγια τα οποία είχαν χάρτινο overpowder και λυπασμενη μαλλινη, παρατήρησα ότι η πυριτιδα ήταν “βρεγμένη”!!!! Το ίδιο βέβαια και το overpowder….!!! Νομίζω ότι για ενα διάστημα ήταν μέσα στο αυτοκίνητο και λόγο ζέστης να έγινε αυτο.
    Το εχει πάθει κάποιος άλλος αυτο με τις λυπασμένες???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #439257

    έχω διαπιστώσει ότι το παπί θέλει αργό φυσίγγι και η φάσα γρήγορο αλλά άλλη φορά αυτό για να έχει και ενδιαφέρον

    Περιμένω με αγωνία!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #439259

    Να ρωτήσω, που μπορώ να βρω βιβλίο με συνταγές για ιδιογομωσεις φυσιγγίων ?

    googl-αρωντας βρήκα αυτό http://www.greekbooks.gr/books/eleftheros-hronos/hobi/odigos-idiogomoseon-fisigion.product

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #439260

    το εχω παρει το βιβλιο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #439261

    μια ερωτηση εχω αμερικανικα φυσιγγια ρεμικτον φεντεραλ γιουντζιστερ και ιμπεριαλ οταν τα ρηχνω να κραταω τους καλυκες για αναγομοση με τα ευρωπαικα υλικα και πυριτηδες η ειναι επικηνδηνο και θα ανεβαζουν πιεσης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #439277

    Περιμένω με αγωνία!

    Κοίτα για αρχή αυτό τον πίνακα και μόλις μπορέσω θα το γράψω πιο αναλυτικά

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #439285

    Το πιασα το υποννοούμενο συνάδελφε Κώστα;)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    236
    KIKLADES στις #439304

    Θα ήθελα να αναφερθώ σε μερικά θέματα για το θέμα του ταχογράφου
    Κανένα μηχάνημα μέτρησης , όποιο και αν είναι αυτό , από ζυγαριά κουζίνας μέχρι το ρομπότ που είναι στον Άρη και παίρνει μετρήσεις, δεν μετράει «ακριβώς» με την απόλυτη έννοια του όρου. Όταν χρησιμοποιεί κάποιος ένα μηχάνημα μέτρησης η εταιρία θα του παραδώσει δυο βασικά νούμερα
    1. Το εύρος μέτρησης
    2. Την ανοχή της μέτρησης
    Από μια μικρή αναζήτηση που έκανα στο ιντερνέτ βρήκα αυτό
    The Shooting Crony includes all of the electronics and sky screens for reading velocities from 30 feet per second (fps) to 7000 fps. Just set it up on a tri-pod or bench 10 feet in front of you and fire thru the center of the V rods and sky screens. Α Chrony will measure the velocity with 99.5% accuracy.
    Άρα όπως λέει και η διαφήμιση 99,5% accuracy σημαίνει ότι μια μέτρηση που δίνει 400 m/sec στην πραγματικότητα είναι μέτρηση ανάμεσα στα 398 και 402 m/sec
    Επίσης η δόκιμη πρέπει να γίνει με “4 ακριβως τα ιδια φυσιγγια ενα ενα στο χερι” . Αλλά κανένα φυσίγγι δεν είναι ίδιο με κανένα άλλο . Με κανένα τρόπο δεν μπορεί κάποιος να εγγυηθεί ότι έχει φτιάξει δυο ακριβώς ιδία φυσίγγια , με την αυστηρή έννοια του όρου. Μπορεί να έχει φτιάξει δυο φυσίγγια ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΟΜΟΙΑ ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΙΔΙΑ. Φτιάχνω δυο ιδία φυσίγγια σημαίνει , με την αυστηρή έννοια του όρου, ότι όταν βάλω τα χαρτιά την κατανομής το ένα πάνω στο άλλο θα συμπέσουν όλες οι τρύπες από σκάγια από τις δυο τουφεκιές , πράγμα αδύνατο . Φτιάχνω δυο όμοια φυσίγγια σημαίνει ότι οι δυο κατανομές από τα δυο φυσίγγια έχουν τα ιδία στατιστικά χαρακτηριστικά μεταξύ τους με ελάχιστη απόκλιση τιμών. Και με το χέρι να έχει ζυγίσει πχ το μπαρούτι και τα σκάγια πάλι μπορεί να διαφέρουν στην ανοχή της μέτρησης της ζυγαριάς , στην απειροστή διάφορα του της διαμέτρου του συγγεντρωτηρα , στην ελάχιστη διάφορα ύψους του φυσιγγιιού, στην διαφορά των πιέσεων που αποδίδει το καψούλι κλπ κλπ
    Με τόσες αβεβαιότητες το μόνο το όποιο μπορεί να γίνει και να είναι και σωστό στατιστικά είναι σε κάθε δόκιμη να μετρηθεί η ταχύτητα σε πολύ μεγάλο αριθμό φυσιγγίων κάθε φορά και σε κάθε χρονική θέση ( π.χ. 50 την φορά και σε κάθε χρονική στιγμή) και να χρησιμοποιηθεί κάθε φορά το κεντρικό σημείο κάθε κατανομής , λάμβοντας υπ όψιν οι αποκλίσεις να είναι περίπου ίδιες κάθε φορά γιατί αύξηση του εύρους της κατανομής σημαίνει ότι παρείσφρησε κάποιος παράγοντας που αύξησε την ασάφεια της μέτρησης

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,026 έως 11,040 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων