ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,071 έως 11,085 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    79
    bogvagg στις #440282

    Το καψούλι και στις δύο γομώσεις ηταν το cx 2000.H εμφραξη στη γόμωση με τα 31 γραμ.εχει μια διαφορά σε σχέση με την αλλη των 32 γραμ.Αντι για μάλλινη εχω βάλει τάπα χαρτοπολτού (αυτή που ονομάζουν DIANA).Την εκοψα στη μέση περίπου και απο πάνω της εβαλα και μια απο φελλό 3mm cal 12(για να συμπληρωθεί το υψος αφού θα μου ελειπε 1 γρ.σκάγια) και μετά το χαρτονάκι του 1,2mm.Κατόπιν το ποτηράκι και μέσα του το φελλό των 3mm cal 20.Η δοκιμή ειναι στα 36,5 μέτρα και το οπλο μια BENELLI με 65 cm κάννη full.Eπειδή ειδα κι εγώ οτι ειχε κάποια κενά η γόμωση των 31 γρ.σκέφτηκα να της προσθέσω ενα γραμ.ακόμα,μόνο που δεν την δοκίμασα γιατί φαντάστηκα οτι θα ηταν καλύτερη.Κάποια στιγμή που θα ξανακάνω δοκιμές θα την τσεκάρω για να δω τι παίζει.Βασικά προσπαθώ να ανεβάσω το ποσοστό της συγκέντρωσης γιατί δεν με ικανοποιεί οτι εχω ως τώρα.Αν ξέρεις κάτι που να βοηθάει την περίπτωση,ευπρόσδεκτο.Τα συνήθη αποτελέσματα που εχω ειναι απο 62-68%.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #440305

    Στα δικά μου μάτια το μόνο αρνητικό είναι ένα κενό στην κατανομή μεταξύ 4.00 και 5.00 αν φανταστώ τον πίνακα σαν ρολόι. Για τα τρυγόνια που έμειναν κόκκαλο μετά από λίγη πτήση μου έχει συμβεί με κάποιες τσίχλες. Κάπου ειχα διαβάσει πως οφείλεται σε τραύμα στο στομάχι που κόβει την ανασα μετά από λίγο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #440326

    ρε παιδια να ρωτησω κατι, μιας και δεν ασχολουμαι με αναγομωση κτλ και ειχα μια διαφωνια χθες με 2 φιλους…για να αγορασει καποιος πυριτιδα θελει αδεια η οχι? και αν ναι, μεχρι ποση ποσοτητα δικαιουται να αγορασει και καθε ποτε?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #440332

    Δεν θελει αδεια. Αν πας βεβαια να αγορασεις 20 κιλα, λογικο ειναι να σε κοιταει ο αλλος με καχυποψια. Αλλα ποσοτητες 1-2-3 κιλα δε θελει κατι. Βεβαια, οπως και σε ολα στον τοπο αυτο, επειδη δεν απαγορευονται δε σημαινει οτι επιτρεπονται κιολας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #440335

    δηλαδη…δεν απαγορευεται να αγορασεις πυριτιδα για ιδιογομωση αλλα δεν επιτρεπεται κιολας? τι ακριβως σημαινει αυτο? πρακτικα ενοω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #440337

    Το καψούλι και στις δύο γομώσεις ηταν το cx 2000.H εμφραξη στη γόμωση με τα 31 γραμ.εχει μια διαφορά σε σχέση με την αλλη των 32 γραμ.Αντι για μάλλινη εχω βάλει τάπα χαρτοπολτού (αυτή που ονομάζουν DIANA).Την εκοψα στη μέση περίπου και απο πάνω της εβαλα και μια απο φελλό 3mm cal 12(για να συμπληρωθεί το υψος αφού θα μου ελειπε 1 γρ.σκάγια) και μετά το χαρτονάκι του 1,2mm.Κατόπιν το ποτηράκι και μέσα του το φελλό των 3mm cal 20.Η δοκιμή ειναι στα 36,5 μέτρα και το οπλο μια BENELLI με 65 cm κάννη full.Eπειδή ειδα κι εγώ οτι ειχε κάποια κενά η γόμωση των 31 γρ.σκέφτηκα να της προσθέσω ενα γραμ.ακόμα,μόνο που δεν την δοκίμασα γιατί φαντάστηκα οτι θα ηταν καλύτερη.Κάποια στιγμή που θα ξανακάνω δοκιμές θα την τσεκάρω για να δω τι παίζει.Βασικά προσπαθώ να ανεβάσω το ποσοστό της συγκέντρωσης γιατί δεν με ικανοποιεί οτι εχω ως τώρα.Αν ξέρεις κάτι που να βοηθάει την περίπτωση,ευπρόσδεκτο.Τα συνήθη αποτελέσματα που εχω ειναι απο 62-68%.

    αυτη εδω ειναι η πρταση μου για μια καλητερη κατανομη αλλα και αυξηση στην συγκεντρωση
    ξερω το μονο μελανο σημειο ειναι πως θα κοπει μια χαρτοπολτου σε ενα υψος που θελουμε
    μεσα λοιπον σε ενα καλυκα( με σκαζμενο καψουλι… για λογους ασφαλειας) βαζουμε σκαγια και μια κουβετα σε ενα τετοιο υψος σταθμης τοσο ,,ωστε οταν βαζουμε μεσα μια χαρτοπολτου…το χειλος του καλυκα να οριοθετει το υψος που θελουμε να κοπει..εστω 9,7 χιλ..
    με ενα κοπιδι..λοιπον περιμετρικα κοβουμε ,,( οχι με μια κινηση απο πανω προς τα κατω)
    η μαλληνη μας θα ειναι σχεδον επιπεδη και σχεδον στο υψος που θελουμε… αν παρουσιασει ελαφρο μεγαλητερο μηκος ..κοβουμε αλαζοντα κατα τι το υψος του καλυκα.., ναρθικα>>
    τωρα γιατι..αυτα τα 6χιλ φελου??? σε δοκιμες μου με την πυριτηδα αυτη …εχω δει πως οσο περισσοτερο φελο βαζω.. τοσο καλητερη και η κατανομη και η συγκεντρωση
    προφανως αουτη η βιαιη συμπεριφορα αυτης της πυριτηδας θελει το αμορτισαρισμα της
    θα παραθεσω λιγο αργοτερα βολες με αυτη την πυριτηδα.. με διαφοροποιηση στην μορφη της <<μαλληνης>> για να δειτε τι ενοω
    καλη επιτυχια αν το κανεις φιλε

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #440339

    ξεχασα να πω πως τον φελλο γενικως τον δουλευω σε πολλες εφαρμογες ενφραξης…( οχι ρελιασματος τελικου)
    και οσο τα παχη του οσο και τις διαμετρους του ( το κανω σε 3 τουλαχιστον διαφορετικα διαμετρηματα που κυνηγω)
    τις κανω μονος μου με ζγρομπιες ,,και φελλο.. σε φυλλα που αγοραζω σε οτι πραγματικα παχος επιθυμω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #440352

    φοβαμε με αυτα που βλεπω και ακουω μην μας κοψουν την ιδιογομοση με απαγορευση πυρητηδας η σκαγιων γιατι ακουσα να φτιαχνουν αυτοσχεδιες ρουκετες αυτοι οι ΦΑ……. με σκαγια και να της ρηχνουν στους πακιστανους

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #440358

    δηλαδη…δεν απαγορευεται να αγορασεις πυριτιδα για ιδιογομωση αλλα δεν επιτρεπεται κιολας? τι ακριβως σημαινει αυτο? πρακτικα ενοω<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Υπάρχει μια φυλή ανθρώπων, μια φυλή Θεών. Έχουν και οι δύο πνοή ζωής μόνο απο μια μητέρα. Χωριστές όμως δυνάμεις μας κρατάνε μοιρασμένους, και η μια είναι τίποτε, ενώ η άλλη έχει τον ορειχάλκινο ουρανό για σίγουρη Ακρόπολη. Και όμως έχουμε κάποια ομοιότητα σε μεγάλη ευφυία και δύναμη με τους αθανάτους και ας μήν ξέρουμε τι θα μας φέρει η μέρα. ΠΙΝΔΑΡΟΣ (ΣΤ Ωδή Νεμεονίκου)

    </div>

    Πρακτικα μπορεις να αγορασεις υλικα γομωσης και να χρησιμοποιησεις και νομιζω οτι ο νομος περι οπλων επιτρεπει κατι τετοιο, χωρις περιορισμους στην ποσοτητα. Ομως, αν πεσεις σε καποιο ελεγχο, και σου βρουνε τα υλικα αυτα, προφανως θα πρεπει να αποδειξεις γιατι τα θες. Ειδικα αν πεσεις και σε κανενα “ατσιδα” 😀

    Γενικα παντως δεν εχει ακουστει προβλημα, περισσοτερο δηλαδη απο το αν σε πιασουν στο αμαξι να εχεις φορτωμενα μια κουτα φυσιγγια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    11
    theodoros στις #440367

    ΕΧΩ ΠΥΡΙΤΙΔΕΣ Α1,PSB1 KAI GRANULAR,EAN ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΑΣ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΟΦΥΣΕΚΑ.ΣΗΜΕΙΩΝΩ ΟΤΙ ΤΟ ΟΠΛΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΚΑΣ ΝΟ 20. ΔΙΚΑΝΟ ΙΣΠΑΝΙΚΟ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    79
    bogvagg στις #440401

    Μάρκο καλησπέρα.Αν κατάλαβα καλά αλλάζουμε το καψούλι απο cx 2000 σε Μ 686.Μετά βάζουμε την couvette των 6mm μετά την DIANA (τάπα χαρτοπολτού) σε υψος που θα μας οδηγήσει η ολη κολώνα των υλικών που θα χρησιμοποιήσουμε.Πάνω απο την DIANA βάζουμε 2 τάπες απο 3mm φελλό cal 12 δηλ.6mm συνολικά.Μετά βάζουμε τα σκάγια και κλείνουμε αστέρι 6 πτυχών;Οι απορίες μου ειναι:Κατ’αρχήν τι μάρκα κάλυκα χρησιμοποιούμε,ή δεν παίζει ρόλο;Μπορούμε τα σκάγια να τα βάλουμε σε κάποιο ποτηράκι απο συγκεντρωτήρα;Αφού βάλουμε τα σκάγια,τι κενό πρέπει να μας αφήσει μέχρι τα χείλη του κάλυκα;Σε τι τελικό υψος θα κλείσουμε,και μπορούμε να κλείσουμε με οκτάκτινο;Θα εχουμε θεωρείς καλύτερο αποτέλεσμα;Sorry φίλε για τις πολλές απορίες αλλά ξέρεις οτι η παραμικρή λεπτομέρεια θα αλλάξει ολη την κατάσταση.Ευχαριστώ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    47
    Dimitris στις #440408

    ΕΧΩ ΠΥΡΙΤΙΔΕΣ Α1,PSB1 KAI GRANULAR,EAN ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΑΣ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΟΦΥΣΕΚΑ.ΣΗΜΕΙΩΝΩ ΟΤΙ ΤΟ ΟΠΛΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΚΑΣ ΝΟ 20. ΔΙΚΑΝΟ ΙΣΠΑΝΙΚΟ.

    Για Cal 20
    psb1 1,30 – 1,35 gr 26gr σκάγια καψούλι μέτριας ισχύος (615,686,cx1000) κλείσιμο ρέλι με χαρτάκι (για αστέρι αφαιρείς 0,05 από την πυρίτιδα).
    A1 1,25- 1,30gr 25-26gr σκάγια καψούλι μέτριας ισχύος (615,686,cx1000) κλείσιμο ρέλι με χαρτάκι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #440411

    Σύντεκνε Θεόδωρε από τις 3 μπαρουτες μόνο την Α1 έχω γεμίσει με 1 συνταγή από το πρώτο βιβλίο του Χατζιωτη. Σε καλυκα 70χιλ και καψυλι 688 βάζουμε 1,60γρ Α1 κάτω από 32γρ σκάγια. Το βιβλίο δινει 570bar που ειναι αρκετά χαμηλές για παλιά δικαννα. 2η συνταγή με καψυλι cx2000 και όλα τα άλλα ιδια δινει 600bar. Μια 3η δινει καψυλι 686 και 1,70γρ μπαρούτι για 32γρ σκαγια και κάποιοι από δω μέσα την γεμιζουν και με 33γρ. Γι αυτήν δινει 640bar. Συγκεντρωτηρας με βολεψε ο 22mm Giovanni και ακόμα καλύτερα ο 22αρης Gualandi

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    47
    Dimitris στις #440415

    Σύντεκνε Θεόδωρε από τις 3 μπαρουτες μόνο την Α1 έχω γεμίσει με 1 συνταγή από το πρώτο βιβλίο του Χατζιωτη. Σε καλυκα 70χιλ και καψυλι 688 βάζουμε 1,60γρ Α1 κάτω από 32γρ σκάγια. Το βιβλίο δινει 570bar που ειναι αρκετά χαμηλές για παλιά δικαννα. 2η συνταγή με καψυλι cx2000 και όλα τα άλλα ιδια δινει 600bar. Μια 3η δινει καψυλι 686 και 1,70γρ μπαρούτι για 32γρ σκαγια και κάποιοι από δω μέσα την γεμιζουν και με 33γρ. Γι αυτήν δινει 640bar. Συγκεντρωτηρας με βολεψε ο 22mm Giovanni και ακόμα καλύτερα ο 22αρης Gualandi<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Φιλικά Μπενέτος Κ.Σ.Πάρου-Αντιπάρου

    </div>

    Πρόσεξε συνάδελφε ο Θεόδωρος ζήτησε συνταγή για cal 20 και του δίνεις για cal 12.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #440416

    Το καψούλι και στις δύο γομώσεις ηταν το cx 2000.H εμφραξη στη γόμωση με τα 31 γραμ.εχει μια διαφορά σε σχέση με την αλλη των 32 γραμ.Αντι για μάλλινη εχω βάλει τάπα χαρτοπολτού (αυτή που ονομάζουν DIANA).Την εκοψα στη μέση περίπου και απο πάνω της εβαλα και μια απο φελλό 3mm cal 12(για να συμπληρωθεί το υψος αφού θα μου ελειπε 1 γρ.σκάγια) και μετά το χαρτονάκι του 1,2mm.Κατόπιν το ποτηράκι και μέσα του το φελλό των 3mm cal 20.Η δοκιμή ειναι στα 36,5 μέτρα και το οπλο μια BENELLI με 65 cm κάννη full.Eπειδή ειδα κι εγώ οτι ειχε κάποια κενά η γόμωση των 31 γρ.σκέφτηκα να της προσθέσω ενα γραμ.ακόμα,μόνο που δεν την δοκίμασα γιατί φαντάστηκα οτι θα ηταν καλύτερη.Κάποια στιγμή που θα ξανακάνω δοκιμές θα την τσεκάρω για να δω τι παίζει.Βασικά προσπαθώ να ανεβάσω το ποσοστό της συγκέντρωσης γιατί δεν με ικανοποιεί οτι εχω ως τώρα.Αν ξέρεις κάτι που να βοηθάει την περίπτωση,ευπρόσδεκτο.Τα συνήθη αποτελέσματα που εχω ειναι απο 62-68%.

    Μάρκο καλησπέρα.Αν κατάλαβα καλά αλλάζουμε το καψούλι απο cx 2000 σε Μ 686.Μετά βάζουμε την couvette των 6mm μετά την DIANA (τάπα χαρτοπολτού) σε υψος που θα μας οδηγήσει η ολη κολώνα των υλικών που θα χρησιμοποιήσουμε.Πάνω απο την DIANA βάζουμε 2 τάπες απο 3mm φελλό cal 12 δηλ.6mm συνολικά.Μετά βάζουμε τα σκάγια και κλείνουμε αστέρι 6 πτυχών;Οι απορίες μου ειναι:Κατ’αρχήν τι μάρκα κάλυκα χρησιμοποιούμε,ή δεν παίζει ρόλο;Μπορούμε τα σκάγια να τα βάλουμε σε κάποιο ποτηράκι απο συγκεντρωτήρα;Αφού βάλουμε τα σκάγια,τι κενό πρέπει να μας αφήσει μέχρι τα χείλη του κάλυκα;Σε τι τελικό υψος θα κλείσουμε,και μπορούμε να κλείσουμε με οκτάκτινο;Θα εχουμε θεωρείς καλύτερο αποτέλεσμα;Sorry φίλε για τις πολλές απορίες αλλά ξέρεις οτι η παραμικρή λεπτομέρεια θα αλλάξει ολη την κατάσταση.Ευχαριστώ.

    βαγγελη κοιτα να δεις
    φυσικα τα σκαγια μπορεις να τα βαλεις σε κυαθιο..ποτηρακι ,,οπως εκανες δηλ την γομωση σου
    τωρα καλυκα βαλε νομπελ αν εχεις με 686..αν δεν εχεις..απλα αλλαξε στους σεντιτ μονο το καψουλι σε 686
    οσον αφορα το 6αρι…ναι καντο σε 8αρι!!!
    προσωπικα οσον αφορα κατανομες το 8αρι τουλαχιστον ετσι οπως το βλεπω εγω,, υπερεχει του 6αριου ( στο 20αρι και στο 12αρι..κατα 100% κλεινω με 8αρι.. η με ρελιασμα απλο χαρτονακι )
    τωρα το τελικο υψος που πρεπει να εχει η σταθμη απο το χειλος του καλυκα ειναι κατι σχετικο..και εξαρτατε και απο την ποιοτητα πλαστικου του καλυκα ..αλλα και απο το τελικο βαθος ρελιου που επιθυμει ο καθε ενας..αλλα και απο την μηχανη που δουλευει ο καθε ενας
    σε καθε λοιπον περιπτωση αυτο που προτεινω ειναι ενα τελικο ρελιασμα 8αρι.. με βαθος χειλος οχι πανω απο 1,5χιλ.
    δοκιμασε με την σταθμη που εσυ δουλευεις..για 6αρι…απλα αλαζοντας το μαχαιρι απο 6αρι σε 8αρι… δες το αποτελεσμα και απο εκει.. κανεις μια μικρορυθμηση στην μηχανη
    συνηθως το ρελι τελικο κλεισημο σε 8αρι.. με τα νουμερα στο ρελι στα 1,5 χιλ κ,,απως οπως το περιγραφω εγω με την μεκ 600 που δουλευω,,βρισκετε στο κατι λιγοτερο απο 10χιλ με 9,6..

    ΥΓ
    στο θεμα του φελλου θαθελα να πω πως αυτοι οι φελλοι που βρισκουμε στο εμπορειο..ειναι πιο σκληροι ,,απο τον φελλο που αγοραζουμε για κοπες με ζγρομπια
    επειδη στοχος του φελλου ειναι το αμορτισεραρισμα της γομωσης..( και οχι τοσο ,,,απλα την σταθμη στο επιθυμητο υψος ) δεν ξερω αν θα λειτουργησει ο φελλος του εμπορειου//το ιδιο οπως ο μαλακοτερος φελλος,,αυτος που κοβουμε με ζγρομπια
    τα συμπερασματα που εχω ειναι με χρηση μαλλακου φελλου
    τες,,πα..υποσχεθηκα να σας ανεβασω δοκιμες απο την γομωση αυτη και την διαφοραποιηση που προκυπτει απο την χρηση φελλου..και θα το κανω σε λιγα λεπτα…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,071 έως 11,085 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων