ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,101 έως 11,115 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    168
    andreas78 στις #441257

    Ελπιζω να φενεται καλήτερα τωρα…


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #441264

    Πολύ καλύτερα φαίνεται τώρα! Και μιάς και όλο το φυσίγγι είναι παραδοσιακό εκτός του βύσματος, δοκίμασε και με μάλλινη τάπα. Πιστεύω θα πάρεις ακόμα καλύτερη κατανομή στην περιφέρια με ένα βαθμό στενότερο τσόκ όμως. Και κάτι άσχετο…πώς τα κατάφερες και έγραψες ανάποδα την υπογραφή σου και στραβολαίμιασα να τη διαβάσω? Πράγματι έχω άφθονο χρόνο για σκότωμα και είναι random κάτι τέτοιο (χα χα χα)!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    168
    andreas78 στις #441268

    Χαχαχαχαχχα…..και εγω απο τον άφθονο χρόνο που εχω μέσα-μέσα, το εκανα copy-paste απο ενα αμερικανικό φορουμ..!!!!!!

    Και το βύσμα ειναι παραδοσιακό, για χαρτινους και πέραν των 15 ετών, βρήκα καμία 200ριά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #441269

    φιλε Αντρεα η τουφεκια δειχνει αρκετα καλη
    η διατρητικη ικανοτητα της ομως δεν ειναι μεγαλη.. οι σελληδες για τα μετρα αυτα,,ειναι οριακες..αλλα σε καθε περιπτωση υπερ αρκετες για καταβολη σε περδικα
    δεν ξερω σε μεγαλητερη αποσταση τι θα κανει..
    θαθελα εδω στο θεμα των σκαγιων ανα τετραγωνακι να πω πως δεν ειναι ετσι ακριβως τα πραγματα
    δηλ.. αν εχουμε ενα τετραγωνακι για παραδειγμα με 4 σκαγια

    ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΑΝ ΗΤΑΝ ΕΚΕΙ ΕΝΑ ΘΗΡΑΜΑ ΘΑ ΔΕΧΟΤΑΝ 4 ΣΚΑΓΙΑ…
    απλα να ξερεις τα σκαγια ταξιδευουν σε μορφη νεφους…αλλα ειναι μπροστα αλλα ειναι πισω
    ενδεχετε την ωρα που συναντουν το θηραμα.. το 1 να ειναι πανω στο θηραμα το αλλο σχεδον πανω.. το αλλο να εχει προσπερασει 1 μετρο..και το αλλο να θελει 20εκ ακομα για συναντηση
    δεν ξερω αν καταλαβαινεις τι θελω να πω..
    φυσικα σ αυτο το παζλ στατιστικης στο επιμαχο τετραγωνακι που κανω αναφορα σαν παραδειγμα.. το δευτερο η 3το σκαγι που θα βρει το θηραμα τελικα ,,να ειναι καποιο που στην επιπεδη καταγραφη της τουφεκιας.. να βρισκετε δυο τετραγωνακια δεξιοτερα η αριστεροτερα για παραδειγμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #441271

    φυσικα και εδω ειναι η μονη και μεγαλη μας σπιθα στο τουνελ και αυτο ζηταμε στην μελετη στην ιδιογομωση
    ειναι η ισοκατανομη…με λιγα λογια
    ΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΤΕΤΡΑΓΩΝΑΚΙΑ ιδια απο πλευρας αριθμου σκαγιων ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΤΟΥΦΕΚΙΑ.. ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΗΤΕΡΗ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΔΕΧΘΕΙ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ 2-4 ΚΑΛΑ ΣΚΑΓΙΑ
    ΑΔΙΑΦΟΡΟ ,ΠΛΕΟΝ ΑΝ ΘΑΝΕ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΤΡΑΓΩΝΑΚΙ 4,, ΤΟ ΤΕΤΡ 5 ,,Η ΤΟ ΤΕΤΡΑΓ 6
    ΟΠΩς εχω πει ειμαι υπερτατος υποστηρικτης μιας αριστης κατανομης εστω οριακης απο πλευρας συγκεντρωσης
    ..παρα μιας μεγαλης συγκεντρωσης με μετριοτητα στην κατανομη
    Ο ΛΟΓΟς ειναι αυτος εδω που αναφερω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    168
    andreas78 στις #441276

    Βεβαίως και το γνωρίζω φίλε Μάρκο,
    Εξάλλου ούτε αυτο που βλέπουμε σε ενα πίνακα κατανομής, υφίσταται κατα 100%, αυτα τα θεματακια ειναι ότι πιο κοντινό έχουμε απο τρισδιάστατη σε δυσδιαστατη εικόνα και ειναι τα μόνα μέσα για να ικανοποιηθούμε εμείς και να βγάλουμε ενα φυσιγγάκι στην πραγματική δοκιμη που ειναι το θήραμα.
    Με τον ίδιο τροπο που έβαλα τον όγκο της περδικας, σε αναλογία εμβαδού κύκλου 76,5εκ., βγαίνει και η αναλογία και για τα 276 κουτάκια που θα έπρεπε να είχαν το ανάλογο σκαγι, για να βγει και η ισοκατανομή. Σε αυτή την περίπτωση όμως δεν μπήκα στον κόπο να την κανω, διότι για να με ικανοποιήσει προσωπικα θα έπρεπε να ήταν 75% η περιφέρεια και 25% το κέντρο! αλλα όπως βλεπεις τωρα ειναι 60-40, μου είπαν να της βαλω 2,05 και είπα να αρχίσω χαλαρά. Πάντως για πρώτη δοκιμη με την εν λόγο κυρία είμαι πολυ ικανοποιημένος, θα παει κανονακι και απο εκει θα διαμορφωθεί αναλόγως αποτελέσματος διότι και εγω δεν ρίχνω πέραν των 30 μέτρων.
    Για την διατρηση, δεν ξέρω και πολλα απο καταλόγους, συνήθως τα βάζουμε σε ταχογραφο τρίτου φίλου με τον κολλητό μου, απο 380 μέχρι 400 το πολύ ειμαστε happy…:-))… και ο δικός μας έρχεται τέλος του μήνα.
    Ο κατάλογος ήταν στεγνός και πήρε 29 σκαγια, τα 5 σταμάτησαν στις 293 σελίδες, 16 στις 267 και τα υπόλοιπα λίγες σελίδες πιο πίσω, έκρινα σωστό να βαλω τις 267.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    488
    panos citori στις #441734

    καλησπερα παιδια! σημερα απο λαθος γεμησα καμια 15αρια φισηγκια με sipe 1.50×35 686 no6!
    επρεπε να τα κανω 1.60×34 686 no6! τι λετε? να τα ριξω η να τα σφαξω?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    470
    xxpetros στις #441751

    καλησπερα παιδια! σημερα απο λαθος γεμησα καμια 15αρια φισηγκια με sipe 1.50×35 686 no6!<br>
    επρεπε να τα κανω 1.60×34 686 no6! τι λετε? να τα ριξω η να τα σφαξω?

    Pano θα ειναι αδυνατα !!!
    Και επιδη τα βλεπω και σε νουμερο 6 καλυτερα να τα σφαξεις
    Ειναι και λιγα δεν αξιζει να χασεις καλο θηραμα. ΣΦΑΞΤΑ

    Φιλικα Πετρος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    488
    panos citori στις #441783

    πετρο και εγω αυτο σκευτικα και εγω αλλα ειπα να παρω και μια δευτερη γνωμη!
    τα σφαζω!!!!!!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2190
    falcon στις #443541

    Παληκαρια μ ενα 4αρι φυσιγγι στα 50 βηματα
    σ ενα κουτακι του λιτρου απο γαλα
    με ποσα σκαγια μεσα θα πρεπει να ειμαι
    ευχαριστημενος?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2190
    falcon στις #443542

    Παληκαρια μ ενα 4αρι φυσιγγι στα 50 βηματα<br>
    σ ενα κουτακι του λιτρου απο γαλα<br>
    με ποσα σκαγια μεσα θα πρεπει να ειμαι<br>
    ευχαριστημενος?<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    https://www.facebook.com/pages/%CE%9A%CF%85%CE%BD%CE%AE%CE%B3%CE%B9-Shop/507660999246808?ref=hl

    </div>

    κ μ ενα 6αρι?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #443560

    ειναι πολυ δυσκολο ετσι οπως το θετεις να απαντηθει
    πρωτα απ ολα ..τα βηματα//
    ενδεχετε 50 βηματα να ειναι 40μετρα..αλλα και 50 μετρα
    εξαρτατε απο το σωματοτυπο του ανθρωπου που θα το κανει..αλλα και απο τον βηματισμο του
    Αυτο καθ αυτο..ομως σε μια βλητικη εκτιμηση…δηλ με αποκλιση 10 μερων ειναι μια μεγαλη διαφορα.
    απ την αλλη μια επιφανεια τετοια ενος λιτρου δηλ συσκευασιας απο γαλα
    ενδεχετε να παρει στο τεστ..ενα σκαγι ..αντε δυο..και να πει καποιος φτωχο μοιαζει το αποτελεσμα…αλλα ενδεχετε σε μια βολη 40 50 μετρων να μην ηταν πανω στον <<<στοχο>>
    και να ειναι στην πραγματικοτητα ενα καλο φυσιγγιο..αλλα ακολουθωντας μια τετοια εσφαλμενη μεθοδο αξιολογισης..τα πραγματα να εχουν μια τετοια εκβαση.
    για να μπορεσεις να εχεις δειγματα απο τεστ..που να μπορεις τοσο εσυ..οσο και καποιος συναδελφος να πει γνωμη… πρεπει οι αποστασεις να ειναι σε μετρα…και η επιφανεια που θα ριξεις…1χ1 μετρα
    θα σου πω ομως και μια ιδεα..μιας και θελεις να τεσταρεις σε συσκ λιτρου.
    παρε μια μερα 6,,8 τετοιες συσκευασιες ,,δεστες με μια χαρτοταινια ..και ριξε ,,, θα δεις οτι…σε τετοια σκαγια..4αρια 6αρια… ενδεχετε αλλα μπουκαλια να παρουν 4 σκαγια αλλα 1 αλλα και μηδεν…
    δεν ειναι μεθοδος λοιπον αυτη…
    αν παρ αυτα θελεις να ξερεις τι κανει ενα φυσιγγιο σε μια επιφανεια τετοια..που ναι μοιαζει με τον ογκο ενος μεσαιου μεγαλου θηραματος,,,θαλεγα πως για τεσσαρι ,,θελει τουλαχιστον 2 σκαγια..και για 6αρι..τουλαχιστον 3 σκαγια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2190
    falcon στις #443565

    ειναι πολυ δυσκολο ετσι οπως το θετεις να απαντηθει<br>
    πρωτα απ ολα ..τα βηματα//<br>
    ενδεχετε 50 βηματα να ειναι 40μετρα..αλλα και 50 μετρα<br>
    εξαρτατε απο το σωματοτυπο του ανθρωπου που θα το κανει..αλλα και απο τον βηματισμο του<br>
    Αυτο καθ αυτο..ομως σε μια βλητικη εκτιμηση…δηλ με αποκλιση 10 μερων ειναι μια μεγαλη διαφορα.<br>
    απ την αλλη μια επιφανεια τετοια ενος λιτρου δηλ συσκευασιας απο γαλα<br>
    ενδεχετε να παρει στο τεστ..ενα σκαγι ..αντε δυο..και να πει καποιος φτωχο μοιαζει το αποτελεσμα…αλλα ενδεχετε σε μια βολη 40 50 μετρων να μην ηταν πανω στον <<<στοχο>><br>
    και να ειναι στην πραγματικοτητα ενα καλο φυσιγγιο..αλλα ακολουθωντας μια τετοια εσφαλμενη μεθοδο αξιολογισης..τα πραγματα να εχουν μια τετοια εκβαση.<br>
    για να μπορεσεις να εχεις δειγματα απο τεστ..που να μπορεις τοσο εσυ..οσο και καποιος συναδελφος να πει γνωμη… πρεπει οι αποστασεις να ειναι σε μετρα…και η επιφανεια που θα ριξεις…1χ1 μετρα<br>
    θα σου πω ομως και μια ιδεα..μιας και θελεις να τεσταρεις σε συσκ λιτρου.<br>
    παρε μια μερα 6,,8 τετοιες συσκευασιες ,,δεστες με μια χαρτοταινια ..και ριξε ,,, θα δεις οτι…σε τετοια σκαγια..4αρια 6αρια… ενδεχετε αλλα μπουκαλια να παρουν 4 σκαγια αλλα 1 αλλα και μηδεν…<br>
    δεν ειναι μεθοδος λοιπον αυτη…<br>
    αν παρ αυτα θελεις να ξερεις τι κανει ενα φυσιγγιο σε μια επιφανεια τετοια..που ναι μοιαζει με τον ογκο ενος μεσαιου μεγαλου θηραματος,,,θαλεγα πως για τεσσαρι ,,θελει τουλαχιστον 2 σκαγια..και για 6αρι..τουλαχιστον 3 σκαγια.<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    http://www.youtube.com/user/markchalaris?feature=mhee<br>

    </div>

    Ναι Μαρκο κ εγω ετσι το σκεφτηκα οτι
    το ερωτημα ειναι μισο παιζουν ρολο κ τα γρ
    κτλ.
    Εχω κανει μια αναμιξη 4-6 στα 32γρ κ σε ολες
    τις τουφεκιες μου βαζει 2 σκαγια μεσα κ απ οτι
    εχω υπολογισει το καθε βημα μου ειναι περιπου
    70 ποντοι δλδ γυρω στα 35 μετρα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #443571

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>mark cal20 wrote:</div>
    ειναι πολυ δυσκολο ετσι οπως το θετεις να απαντηθει<br><br>
    πρωτα απ ολα ..τα βηματα//<br><br>
    ενδεχετε 50 βηματα να ειναι 40μετρα..αλλα και 50 μετρα<br><br>
    εξαρτατε απο το σωματοτυπο του ανθρωπου που θα το κανει..αλλα και απο τον βηματισμο του<br><br>
    Αυτο καθ αυτο..ομως σε μια βλητικη εκτιμηση…δηλ με αποκλιση 10 μερων ειναι μια μεγαλη διαφορα.<br><br>
    απ την αλλη μια επιφανεια τετοια ενος λιτρου δηλ συσκευασιας απο γαλα<br><br>
    ενδεχετε να παρει στο τεστ..ενα σκαγι ..αντε δυο..και να πει καποιος φτωχο μοιαζει το αποτελεσμα…αλλα ενδεχετε σε μια βολη 40 50 μετρων να μην ηταν πανω στον <<<στοχο>><br><br>
    και να ειναι στην πραγματικοτητα ενα καλο φυσιγγιο..αλλα ακολουθωντας μια τετοια εσφαλμενη μεθοδο αξιολογισης..τα πραγματα να εχουν μια τετοια εκβαση.<br><br>
    για να μπορεσεις να εχεις δειγματα απο τεστ..που να μπορεις τοσο εσυ..οσο και καποιος συναδελφος να πει γνωμη… πρεπει οι αποστασεις να ειναι σε μετρα…και η επιφανεια που θα ριξεις…1χ1 μετρα<br><br>
    θα σου πω ομως και μια ιδεα..μιας και θελεις να τεσταρεις σε συσκ λιτρου.<br><br>
    παρε μια μερα 6,,8 τετοιες συσκευασιες ,,δεστες με μια χαρτοταινια ..και ριξε ,,, θα δεις οτι…σε τετοια σκαγια..4αρια 6αρια… ενδεχετε αλλα μπουκαλια να παρουν 4 σκαγια αλλα 1 αλλα και μηδεν…<br><br>
    δεν ειναι μεθοδος λοιπον αυτη…<br><br>
    αν παρ αυτα θελεις να ξερεις τι κανει ενα φυσιγγιο σε μια επιφανεια τετοια..που ναι μοιαζει με τον ογκο ενος μεσαιου μεγαλου θηραματος,,,θαλεγα πως για τεσσαρι ,,θελει τουλαχιστον 2 σκαγια..και για 6αρι..τουλαχιστον 3 σκαγια.<br><br>
    <hr><br>
    <div class=»bbp-reply-signature»><br>
    http://www.youtube.com/user/markchalaris?feature=mhee<br><br>

    </div>

    Ναι Μαρκο κ εγω ετσι το σκεφτηκα οτι<br>
    το ερωτημα ειναι μισο παιζουν ρολο κ τα γρ<br>
    κτλ.<br>
    Εχω κανει μια αναμιξη 4-6 στα 32γρ κ σε ολες<br>
    τις τουφεκιες μου βαζει 2 σκαγια μεσα κ απ οτι<br>
    εχω υπολογισει το καθε βημα μου ειναι περιπου<br>
    70 ποντοι δλδ γυρω στα 35 μετρα.<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    https://www.facebook.com/pages/%CE%9A%CF%85%CE%BD%CE%AE%CE%B3%CE%B9-Shop/507660999246808?ref=hl

    </div>

    τωρα τελευταια διαβαζω ολο για αναμιξη , εχει γινει της μοδας φαινεται , το καλυτερο αποτελεσμα θα το εχεις με τα χοντρα επανω και τα ψιλα κατω , δουλεψε ποσοστο 60-40 , και μια προοδευτικη πυριτιδα 34 γρ στο φορτιο που θελεις δηλαδη στα 32 , ετσι εχεις πιο μεγαλη συγκεντρωση και καλυτερη κατανομη ,αλλα πες μας τι υλικα δουλευεις σε υατο το φυσιγγι ? και 35 μ φιλε ειναι παρα πολυ λιγα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #443573

    δυο τεσσαρια παντως αν τα παρει.. φασσα παπι..σε τετοια μετρα… δυσκολα δεν μπαινει…στον ντορβα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,101 έως 11,115 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων