ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,161 έως 11,175 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #453225

    Οταν φτασεις στο σημειο να φτιαχνεις φυσιγγια 40 γρ, τοτε θα δεις οτι θα τα γεμιζεις ενα ενα στο χερι και θα τα κλεινεις απλα με τη μηχανη. Σε φυσιγγια 30-32 γρ με μονοβασικη, μπορεις να χρησιμοποιεις τα ογκομετρικα της μηχανης, καθως οι αποκλισεις δεν ειναι και πολυ μεγαλες, αλλα οταν πας σε φυσιγγια πιο εξειδικευμενα, τοτε καλο ειναι να ζυγιζεις τις δοσεις μια μια ειδικα εσυ που θες και να δουλεψεις διβασικες πυριτιδες.

    Γνωμη μου ομως ειναι να μαθεις πρωτα να περπατας, και μετα να τρεχεις.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #453227

    Καλημερα στην παρεα<br>
    παντα με ενδιεφερε η ιδιογωμοση αλλα τωρα με τα ατσαλινα ακομα περισσοτερο… σκεφτομαι να αγορασω την μηχανη lee αλλα δεν ξερω μεχρι ποσα γραμαρια μπορω να γεμισω αν εχει ρυθμισεις για διαφορα γραμαρια πυριτιδα και σκαγιων κλπ.. θελω την βοηθεια σας γιατι ειμαι πολυ απειρος… και κατι τελευταιο για δεν μπορω να βαζω δυβασικη πυριτιδα σ αυτη τη μηχανη?

    Καλώς όρισες Χρήστο στην παρέα μας.

    Αν και η LEE είναι μια πολύ εύχρηστη μηχανή αναγόμωσης για αυτό που τη θέλεις ΔΕΝ κάνει.
    Το μέγιστο όριο που μπορείς να γεμίσεις με μολύβδινα σκάγια είναι τα 35 γρ κι αυτό με μερικές μικρο τροποποιήσεις στα υπάρχοντα bushing (ογκομετρικά) που συνοδεύουν τη μηχανή. Οπότε ξεχνάς τα ατσάλινα γιατί θα πρέπει να ανέβεις αρκετά σε βάρος γόμωσης και δυστυχώς δεν γεμίζει κάλυκες άνω των 70 χιλιοστών.
    Ένα δεύτερο μειονέκτημά της είναι ότι με τις ευρωπαϊκές διβασικές πυρίτιδες δεν τα πάει καλά λόγω του έχουν μορφή λεπτών φύλων και έχει διαφυγή υλικού από τα ογκομετρικά της. Πέραν του ότι είναι σχεδόν εξ ολοκλήρου κατασκευασμένη από πλαστικό και αυτό δημιουργεί ένα πρόσθετο θέμα στη χρήση της με διβασικές.
    Αντίθετα με τις αμερικάνικες που είναι σε μορφή κόκκων (ball powder) τις δουλεύει πιό άνετα αλλά δεν παύουν να φθείρονται τα πλαστικά της μέρη.
    Επειδή απ’ ότι λες ή μάλλον απ’ όσο κατάλαβα θέλεις να φτιάχνεις φυσίγγια για υδρόβια με ατσάλινα σκάγια εγώ θα σου πρότεινα να ασχοληθείς μόνο με ρελιαστά φυσίγγια.
    Το κόστος μιας απλής χειροκίνητης ρελιάστρας είναι γύρω στα 20 ευρώ και θα χρειαστείς και μια ζυγαριά ακριβείς με κόστος από 15 ευρώ μέσω e-bay.
    Σκέψου το και τα ξαναλέμε
    😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    43
    xristos στις #453243

    Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας… και κατι ακομη μπορειτε να μου προτεινετε καποια ρελιαστρα και ζυγαρια μην παρω κατι και δεν μου κανει τη δουλεια που θελω…
    σας ευχαριστω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2190
    falcon στις #453263

    Παληκαρια ενα ενιαβολο στα 50 βηματα πρεπει να
    χτυπαει τον τενεκε για να πει καποιος οτι ειναι καλο?

    χαχαχαχα

    Με ποσα βολια ναμαι ευχαριστημενος?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #453264

    Παληκαρια ενα ενιαβολο στα 50 βηματα πρεπει να<br>
    χτυπαει τον τενεκε για να πει καποιος οτι ειναι καλο?

    χαχαχαχα

    Με ποσα βολια ναμαι ευχαριστημενος?<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    https://www.facebook.com/pages/%CE%9A%CF%85%CE%BD%CE%AE%CE%B3%CE%B9-Shop/507660999246808?ref=hl

    </div>

    αστο το παραμυθι , και τα 9 πανε με το εργαλειο , και ο τενεκές 2 μετρα πισω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #453266

    Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας… και κατι ακομη μπορειτε να μου προτεινετε καποια ρελιαστρα και ζυγαρια μην παρω κατι και δεν μου κανει τη δουλεια που θελω…<br>
    σας ευχαριστω

    Χρήστο επειδή η Ιδιογόμωση είναι ανίατη ασθένεια, άμα κολλήσεις (που στο εύχομαι) αλλά επειδή υπάρχει και η περίπτωση να μην σου αρέσει ή να το βαρεθείς ξεκίνα όπως σου είπα και παραπάνω με απλά και φτηνά υλικά, που δεν υστερούν όμως σε τίποτα από άλλα πανάκριβα. Μια απλή και φτηνή ρελιάστρα είναι εδώ http://www.e-iolan.gr/index.php/en/products/machines-menu
    Αυτή με τον κωδικό 003 και κοστίζει 21 ευρώ.
    Πριν κάνεις όμως οποιαδήποτε αγορά καλό θα ήταν να μας πεις τι έχεις σκοπό να φτιάξεις για να μπορέσουμε να σε κατατοπίσουμε καλύτερα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    43
    xristos στις #453271

    Εγω θελω να φτειαχνω φυσσιγκια για καθε κυνηγι που παω(ορτυκι,μπεκατσα,παπια, τρυγονια,χηνες) και επειδη πιστευω οτι με την ιδιογωμοση τα φυσιγκια γινονται καλητερα και απο θεμα ποιοτητας αλλα και τιμης θελω να φτιαχνω δικα μ… απο εκει και περα ομως ξερω οτι δεν ειναι και πολυ ευκολο γιατι θελει και γνωσεις και χρονο για αυτο ηθελα την lee… αλλα στα παπια μ αρεσουν τα βαρια φυσιγκια (38,40)γρ … οποτε καταληγω σε χειροποιητα… περιπου ποσο χρονο θελει για να φτιαξω 20 φυσιγκια?(αν και πιστευω πως τζαμπα ρωταω τωρα γιατι εχω ειδη ψηθει)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #453272

    ksap, ποια η αποψη σου για τα στροφεια και τις μηχανες του Λαναρα?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/03/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    276
    giannis222 στις #453276

    Εγω θελω να φτειαχνω φυσσιγκια για καθε κυνηγι που παω(ορτυκι,μπεκατσα,παπια, τρυγονια,χηνες) και επειδη πιστευω οτι με την ιδιογωμοση τα φυσιγκια γινονται καλητερα και απο θεμα ποιοτητας αλλα και τιμης θελω να φτιαχνω δικα μ… απο εκει και περα ομως ξερω οτι δεν ειναι και πολυ ευκολο γιατι θελει και γνωσεις και χρονο για αυτο ηθελα την lee… αλλα στα παπια μ αρεσουν τα βαρια φυσιγκια (38,40)γρ … οποτε καταληγω σε χειροποιητα… περιπου ποσο χρονο θελει για να φτιαξω 20 φυσιγκια?(αν και πιστευω πως τζαμπα ρωταω τωρα γιατι εχω ειδη ψηθει)

    το κλεισιμο δεν παιρνει πολυ χρονο.εκει που αργεις ειναι στο να μετρας τα γρ πυριτιδας να βαλεις συγκεντρωτηρα,και να μετρησεις τα σκαγια.
    Περιπου να υπολογιζεις ενα λεπτο το φυσιγγι!Με τα ογκομετρικα κανεις μισο ισως και λιγο λιγοτερο
    Φιλικα,
    giannis222

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    43
    xristos στις #453277

    Ααα αν ειναι τοσο λιγο εναι μια χαρα σας ευχαριστω πολυ συντομα θα αγορασω ζυγαρια και ρελιαστρα τωρα ομως αρχιζουν τα δυσκολα τι πυριτιδα τι σκαγια και πως λειτουργει η ρελιαστρα?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #453278

    ksap, ποια η αποψη σου για τα στροφεια και τις μηχανες του Λαναρα?

    Η καλύτερη σχέση ποιότητας – τιμής θα έλεγα για τα στροφεία. Όσον αφορά τις μηχανές στις τιμές που τις δίνει βρίσκεις και καλύτερα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #453279

    τι πυριτιδα τι σκαγια και πως λειτουργει η ρελιαστρα?

    Τ.Π.Κ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    43
    xristos στις #453281

    Τι ειναι το τπκ φιλε μου?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #453304

    φιλε Χρηστο καλο θα ηταν να προμιθευτης και ενα βιβλιο ιδιογομοσης οπου θα σε βοηθησει να κατανοησεις της πυριτηδες και την προοδευτικοτητα τους ….
    στο ιδιο θεμα ιδιογομωσεων εχει τοπικ με το νεο βιβλιο του χατζιωτη με συνχρονες πυριτιδες και συνταγες.

    πιστευω οτι θα σε καλιβε μια JK6-b ισος και μια ΜΒ36

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #453306

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>xristos wrote:</div>
    τι πυριτιδα τι σκαγια και πως λειτουργει η ρελιαστρα?

    Τ.Π.Κ.<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>

    </div>

    Κ.Δ.Π.Μ.Τ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,161 έως 11,175 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων