ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,206 έως 11,220 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #455849

    δεν εινι θεμα σκοπευσης Γιωργο αφου φαινεται οτι ειναι λαθος γεμισμενο 1,85 Α1 (μονο σε στρογιλο κλεισιμο με μαλλινη.)
    αλλα και 17 gualadi ειναι λιγος μαλλων δεν κανει καλη καυση …

    περιμενω τον φιλο μας να μας δωσει περετερο πληροφοριες για το γεμιζμα για να τον βοηθισουμε .


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #455856

    Και μένα μου φαίνεται υπερβολικό το 1,85γρ για αστεροειδές, οπότε μάλλον για ρελιαστό λέει. Όπως και ο συγκεντρωτήρας μου φαίνεται χαμηλός για 33γρ, αφού κλείνω κανονικά με 1,60/32 με gualandi 22 και cx2000 ή 688 την Α1. Περιμένω και γώ να μάθω περισσότερες λεπτομέρειες απ’ τον συνάδελφο ιδιογομωτή. Ίσως είναι και τα περιφεριακά σκάγια που λέει ο Γιώργος. Πολλά μπορεί να παίζουν ρόλο (μυστήρια η βλητική). Για την ιστορία γεμίζω σε καινούριους κάλυκες cheddite 12/70/12 με cx2000. Τους κόβω γύρω στα 66 και κάτι ψιλά χιλιοστά, να φύγει και η φρεζαδούρα, και 1,65γρ Α1 με gualandi 22 και 32γρ σκάγια #9 και κλείνω ρελιαστό με πλαστικό τζαμάκι. Ένας φίλος μέτρησε 5-6 τέτοια και έβγαλε μέσο όρο 631bar (νορμάλ) και αρχική 357m/sec (λίγο).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    24
    george στις #455858

    δεν εκανα λογο για το 1.85 γιατι δεν καταλαβα ποια Α1 ειναι. ειναι και η Α1Χ36 Α1 SPECIAL να κοβεις τους καλυκες ποιο χαμηλα στα 65.4 και να ρελιαζεις στα 60 ακριβως βαλε και 1.70 πυριτιδα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    152
    sedici16 στις #455898

    το κλεισιμο ειναι 6ρι αστεροειδες.το μηκος ειναι 70mm η μηχανη που το κλεινω ειναι μια χειροκινητη ζω λαν ανεβαζω και φωτο του φυσιγγίου (στο κλεισιμο δεν εμφανιζει γουβα παντως….)πραγματικα ευχαριστώ για τον χρόνο σας και για τις απαντησεις σας!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    152
    sedici16 στις #455901

    φίλε Γιωργο η Α1 ειναι η απλη Α1vectan και οχι οι A1 36 ή A1 special…;όταν λές “να κοβεις τους καλυκες ποιο χαμηλα στα 65.4 και να ρελιαζεις στα 60 ακριβως”τι εννοείς??

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #455921

    το ξερελιασμα σε ριγμενο καλυκα ειναι συδερομενο;;;
    το κλεισιμο ειναι καλο αλλα επιμενω οτι το 1,85 ειναι πολυ για τα 33γρ.Νο9 σε αστερι, και απο οτι βλεπω τον συγκεντρωτηρα ειναι πατιμενος λιγι παραπανω…. θελω να πω οτι : παραπανω δωση + παραπανω τρυβη απο τα ψιλα σκαγια (ψιλο νουμερο) + παραπανω πατιμα = παραπανω bar = κακη κατανομη , μηπως σε σκορποιαζει και εχεις κενα στην κατανομη;;

    ανεβασε μια φωτο τον πινακα 1χ1 που δωκιμασες το φυσιγγι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #455926

    όταν λές «να κοβεις τους καλυκες ποιο χαμηλα στα 65.4 και να ρελιαζεις στα 60 ακριβως»τι εννοείς??

    Αυτό πήγαινε για μένα που κλείνω ρελιαστό. Και μένα μου φαίνεται πολύ το 1,85γρ για αστέρι. Αν οι κάλυκες βγαίνουν “σιδερωμένοι”, όπως σε ρωτάει ο φίλος λιούφκα, τότε πράγματι είναι μεγάλη η δόση της πυρίτιδας, αφού η συνταγή λέει 1,70γρ για το καψύλι 686 και 32-33γρ σκάγια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #455945

    Το 1,85 χ 33 ΔΕΝ είναι υπερβολικό αν χρησιμοποιείς όπλο με αυλό άνω του 18,7 ή με tribore κάννη.
    Δουλεύει ανέλπιστα καλά αλλά θέλει πιο καλό αμορτισέρ ή φελλό εσωτερικά και πάντα με απάτητο κυάθιο.
    Από τη φωτογραφία βλέπω ότι είναι λίγο (όχι υπερβολικά) πατημένο.
    Αν όμως το ρίχνει με 18,3 ή 18,4 τότε είναι κάπως ζόρικο το πράμα.
    Τώρα όσον αφορά το ύψος του gualandi στην προκειμένη περίπτωση ας μην ξεχνάμε πως πολλοί (ακόμα κι αυτοί που μας τους πουλάνε) δεν ξέρουν πως μετριέται πραγματικά το ύψος του συγκεντρωτήρα και γι αυτό περιγράφουν γομώσεις που μας φαίνονται ανέφικτες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    152
    sedici16 στις #456048

    το όπλο που χρησιμοποιω είναι μια benelli comfort 66cm κανη με αυλό 18,3 ανεβαζω φωτο με τουφεκισμένους κάλυκες(πάντα καινουργιους) καθώς και 2 φυσίγγια κλειστά για να δείτε το ρέλι το οποίο νομίζω πως δεν κάνει λακουβίτσα..επίσης ενα στόχο διαστάσεων 45×45 που τουφέκισα τις τελευταίες μέρες πριν κλείσει το κυνήγι.Η τουφεκια είναι με benelli comfort 66mm τσοκ 3*** στα 35m απόσταση,παντα με νούμερο 9…(33gr και 1,85gr Α1 vectan) αναμένω τις συμβουλές σας…

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    152
    sedici16 στις #456053

    και τα 2 φυσιγγια….

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #456060

    το 1,85χ33 ειναι εκ των πραγματων μια αρκετα δυνατη γομωση.
    Απο το λευκο φυσιγγιο βγαζω το συμπερασμα οτι εχει υπερβολικη πιεση στο κυαθιο.. και μαλλον ενα αρκετα βαθυ το βαθος ρελιασματος.
    προσωπικα τοσο το πατημα του κυαθιου..οσο και το βαθυ ρελιασμα ειναι καταστασεις που αποφευγω σε καθε γομωση μου.
    απο την αλλη τα κοκκινα δεν δειχνουν τουλαχιστον ετσι βγαζω συμπερασμα απο τις φωτο να εχουν μεγαλο ρελιασμα.
    ουτε μπορω να δω σε τι κατασταση ειναι το κυαθιο.
    απο την δοκιμη σε επιφανεια 45χ45 δεν μπορω προσωπικα να εκφερω αποψη..( θελω παντα το 1χ1 ενγραφη και καταμετρηση σκαγιων… ποσοστα κλπ κλπ κλπ)
    θαθελα να ρωτησω.. το ρελιασμα που ακολουθεις ειναι καποιας μεθοδου με δραπανο και γινετε μετα το τελικο αστερι που κανεις με την μηχανη σου????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #456061

    το όπλο που χρησιμοποιω είναι μια benelli comfort 66cm κανη με αυλό 18,3 ανεβαζω φωτο με τουφεκισμένους κάλυκες(πάντα καινουργιους) καθώς και 2 φυσίγγια κλειστά για να δείτε το ρέλι το οποίο νομίζω πως δεν κάνει λακουβίτσα..επίσης ενα στόχο διαστάσεων 45×45 που τουφέκισα τις τελευταίες μέρες πριν κλείσει το κυνήγι.Η τουφεκια είναι με benelli comfort 66mm τσοκ 3*** στα 35m απόσταση,παντα με νούμερο 9…(33gr και 1,85gr Α1 vectan) αναμένω τις συμβουλές σας…

    τουλάχιστον 1000 bar είναι η τουφεκια σου , αλλα μια ερωτηση 1,85 σε Α1 ποιος το προτεινε ? με 1,70 x 33 είναι μια πολύ καλη και γρηγορη τουφεκια , αλλα 1,85 γιατι ? συνταγή για θερμοκρασια κατω του μηδενος φιλε και με σκαγια κατω από 5 νουμερο , κατεβασε μπαρουτη

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #456069

    ο καλυκας σου ειναι συδερομενος φιλε μου και φλερταρεις με επικινδινα γεμισματα …
    βλεπω οτι το θες για μπεκατσα ;; αν ο κυριος σκοπος σου ειναι η διασπορα τοτε το πετιχενεις μερικος οσο μπορω να καταλαβω απο τον ανεπαρκη στοχο 45χ45 (αρεο κεντρο ) αλλα με ΠΟΛΥ ΛΑΘΟΣ ΤΡΟΠΟ.

    επισεις ξανα μετρα τον συγκεντρωτηρα σου ειμαι βεβαιος πως δεν ειναι ο SG17 αλλα μεγαλυτερος εκτος και αν το κενο που αφεινεις απο τα σκαγια ειναι μεγαλητερο απο 11 χιλ.

    αν το θες για μερικη διασπορα βαλε μισοταπα στο υψος που θες ή το 20αρι bior της Gualandi ( αν σου αφυνει πανω απο 11χιλ. κενο τοτε βαλε πανω στο bior καποι φελο ή ασπρα χαρτακια οσο χριαστει ) με 1,70 Α1 χ 33γρ. σκαγια αναμικτα Νο 9-6 και κλεισε με 6* δωκιμασε σε στοχο 1χ1 και πεσ μας ……

    αν ομως το θες για κανονικη χρηση πιστευω πως η συνταγη που σου προτινα στα προιγουμενα νμν θα σε καληψει

    ξανα λεω οτι δεν την εχω γεμισει ποτε μου την Α1 και οτι αυτα που σου λεω ειναι συμπερασματα απο την εμπειρια μου .
    οσοι την γεμιζουν θα ηταν καλο να μας πουν εαν συμφονουν και τις δικες τους παρατηρησεις απο δοκημες τους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #456105

    την μηχανη του Λαναρα που εχεις, εχει καποιο ρυθμισμενο στοπ ετσι ωστε να μην κατεβενει το πατυμα -ρελιασμα κατω απο το επιτρεπτο υψος της εκαστοτε συνταγης;;

    τα μετρας τα φυσιγγια σου το τελικο τους υψος;; ειναι αυτο που μας δεινει συνολικα την στατικη πιεση του συγκεντρωτηρα επανω στην μπαρουτη και αναλογα με αυτη ανεβενουν και τα bar σε σχεση με το βαθος και το παχος του ρελιου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    152
    sedici16 στις #456151

    Καλησπέρα και πάλι!ΤΟ φυσιγγι που λεω το ΘΕΛΩ για τσιχλα καιόχι για μπεκατσα…δε νομίζω ρε παιδιά οτι ανεβάζει 1000bar πίεση..απόλυτα θα δοκιμάσω τη συνταγή που μου λέτε με ΤΟ 1,70 Α1 και 33g θα το γεμίσω και θα ανεβάσω φωτογραφίες να μου δώσετε τις συμβουλές σας!θα ξαναμετρήσω το υψος του συγκεντωτηρα και θα σας πω!ελπίζω να έχετε υπομονη…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,206 έως 11,220 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων