ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,296 έως 11,310 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    158
    zabalaveri στις #456733

    στον κυνηγετικο μου συλλογο υπαρχει ενας μπαρμπας 80 χρονω<br>
    που και κυνηγαει..αλλα και γεμιζει.<br>
    στα νιατα του τα πραματα ηταν δυσκολα… ηταν οι εποχες που μεσ στα χωραφια δεν εβρισκες ενα κομματι συρμα ..η μια προκα..οτι εβρισκε καποιος χαμο το μαζεβε!!!! ολα ειχαν αξια.. μα ολα!!!!<br>
    κυνηγουσε μας ελεγε με μπροστογεμες… τα γεμιζματα τακαναν με τον βεζενε!!!<br>
    την ηταν ο βεζενες??? ενα καλαμι..που απο της μια μερια του κομπου ηταν κομενο τοσο οσο ο ογκος της μπαρουτης..απ την αλλη κομμενο τοσο οσο τα πρεποντα σκαγια..<br>
    υπαρχει μια ριση…που λεει<br>
    πρωτα βγαινει η ψυχη.. μετα στο τελος θα βγει το χουι…<br>
    στις μερες μας γεμιζει μονο καλυκες σκοπευτηριου…τους μαζευει… το βρισκει σπαταλη να πετιονται..ισως να εχει μαζεμενους τοσους..που θα πρεπει να παει 130 χρονω να τους ριξει ολους…<br>
    τους κοβει// καπου στα 65χιλ… ( τοσο οσο θελει για να γινει ρελιαστο με το ρελι ναναι στην γραμμη πουχε το φυσιγγιο οταν ηταν αστεροειδες..)<br>
    γεμιζει μονο με Α1 ΓΑΛΛΙΑς… ΕΤΣΙ ΤΟΥΠΕ ενας φιλος του ναυτικος κοσμογυρισμενος…Ε… απο τοτε μονο Α γαλλιας γεμιζει…. οτι και να του πεις… πως δεν υπαρχει πια γαλλιας ..της πηραν οι ιταλοι…. κλπ κλπ…<br>
    ΟΧΙ θα σου πει ειναι Α γαλλιας…<br>
    φυσικα ογκομετρα με ενα βεζενε… σεσουλακι..απο καλαμι..οπως εκανε 65 χρονια τωρα…. ( νατο το χουι που ελεγα..)<br>
    φυσικα και τα σκαγια… ( νατο ξανα το χουι …)<br>
    τα ρελιαζει.. και αυτο ειναι ολο.<br>
    καπου στο 1,7 με 1,75… με σκαγια 32.. 33…<br>
    αυτη του την εδωσε λεει ο Καπετανιος..του την ζυγισε..φταξαν μαζι το ογκομετρικο.. τον βεζενε.. και ολα καλα.

    καποια λοπον στιγμη… σε ενα κυνηγι.. αυγουστιατικο..σεπτεβριανο…στο τελος κοντα..κανουμε ενα τσιμπουσι..<br>
    κατω απο μια καλη σκια ευκαλυπτου σε ενα ξωκλησι..<br>
    φαγια κρασια …κουβεντα 8 το πρωι…<br>
    η κουβεντα ειχε αναψει…καποια στιγμη.. για την ιδιογομωση…<br>
    εγω με την μεκ μου… Μπα εγω λαναρα δουλευω…<br>
    αλλος την ετσι ..αλλος την γιουβετσι…<br>
    βγαζω αυτες τις ταχυτητες… εγαω κατεβαζω το τρυγωνι.. με την καραμπινα μου απο το θεο….<br>
    μετα πειραγματα… μετα ποσο λιγοστευουν τα πουλια.. σε σχεση με τα παλια…<br>
    λεει και ο γερος<br>
    μα με τα σκουπιδια που βαζετε μεσα ακρη δε βρισκετε<br>
    ΜΟΝΟ Η Α ΓΑΛΛΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΠΑΡΟΥΤΙ…<br>
    Καθοταν διπλα μου… του λεω.. θα μου δωσεις ενα να το ριξω???? αμε μου λεει.. ελα απο το σπιτι μετα να σου δωσω αρκετα εχω πραμα…. ουυυυυ…<br>
    τοξερα πως τα φυσιγγια του πρεπει ναναι μαπα… 10 σπαρα εριχνε..αντε να κατεβαζε κανενα..και αν…<br>
    πραματικα.. πηγα .. μουδωσε… χαλια μαυρα… στραβορελιασμενα.. μαλλον το κοψιματα των καλυκων δεν ηταν καθετα.. και ψυλοκουδουναγαν….<br>
    αρε μπαρμπα.. με τα γαλλικα σου λεω μεσα μου….<br>
    τα πηρα μαζι την αλλη μερα<br>
    και λες και ο διαολος τοελε και ειχε πουλια…. μαλλοντα τελευτα περασματα…<br>
    μωρε μια χαρα ηταν τα φυσιγγια!!! εριξα 6-7 και κατεβασα και κοντινα και μακρινα πουλια!!!!!

    γιατι τα λεω ολα αυτα????<br>
    μα γιατι καπου ειναι καλες οι ιστοριες απο τα παλια<br>
    μα περισσοτερο γιανα πω..πως ακομα και με μια απλη ρελιαστρα φυσιγγια αξιοπρεπη γινονται<br>
    και να αναλυσω τωρα γιατι τα φυσιγγια αυτα ηταν καλα<br>
    πρωτον η πυρητιδα αυτη ειναι αρκετα ελαστικη… κανει τα χατηρια του καθε πρωταρη θαυμασια…<br>
    η ρελιαστρα.. δεν τα παταγε!!!!… το ρελιασμα απο τα γερασμενα χερια δεν εδιναν σχεδον καμια πιεση!!!!σταματαγε το στροφειο.. μολις σχεδον παταγε το χαρτονακι<br>
    τωρα για δεν επερνε πουλια?????<br>
    παιδια στα 80 και με δυο φορες ενχειριση καταρακτη…. εσεις θα ριχνατε πουλι?????

    τοπα και πριν το χουι… στα νιατα του για να φτασει στον κυνηγοτοπο.. τοκοβε με τα ποδια απο τις 3 για να φτασει 6… δυο νοματεοι ενα οπλο… μια τουφεκια ο ενας μια ο αλλος<br>
    καποτε τουπα..καλα γιατι δε περνατε το γαδαρο??? και πως θα παγενε στο χωραφι ο πατερας μου????? δε λες που μας εδινε τρατο….και δεν παγεναμε στο χωραφι..και παγεναμε στο κυνηγι<br>
    τοτες και αυτο βλεπετε ηταν δουλεια<br>
    παστωναν τα θηραματα και ηταν ενα κρεας του χειμωνα…<br>
    ταπα!!! δυσκολοι καιροι…που δεν εβρισκες μια προκα η ενα κομματι συρμα χαμω ,,τα μαζευαν ολα!!!<br>
    τελικα αρχισα να πιστευω πως μερικες φορες το χουι.. οπως το περιγραφω…ακομα και για καλα φυσιγγια μπορει να ειναι υπολογο.

    το χουι τον στελνει ακομα στους κυνηγοτοπους με τα λιγοστα πουλια που δεν πιανει.. με την αγαπημενη του Α1 γαλλιας…καταρακτες και χρονια ειναι ενα απλο τιποτα..στο να γινουν φρενο τροπου ζωης…

    δεν σας κρυβω πως εκανα βεζενε.. για την αγαπητη μου πυρητιδα jk και για 31 σκαγια…ρελιαζα κομμενους καλυκες σκοπευτηριου οσο απαλα μπορουσα αλλα αλλα με το φοβο να τα ριξω σε εκλεκτα θηραματα….. μονο στα ορτυκια και τις τσιχλες ταριξα<br>
    βλεπετε οι καιροι μας… με τα τοσα καλουδια…δραπανα μεκ σεκ πεκ….ταχογραφους…με εχει- ειχε επιρεασει<br>
    σημαδια των καιρων….<br>
    αλλα αυτο<br>
    το πρωτα βγαινει η ψυχη..και μετα βγαινει το χουι.το θεωρω θαυμασια βαργια κουβεντα…. που δεν θα αλλαξει ποτε..<br>
    οσο και αν αλλαζουν οι καιροι……<br>

    <hr>Μαρκο εγραψες πολη σοφες κουβεντες ειπες τωρα τοτε περναμε πουλια οπου τα βλεπαμε τωρα μας πιασανε τα επηστημονηκα και μπαρουφες σηγα σηγα ολη εκει γηρηζουμε
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    http://www.youtube.com/user/markchalaris?feature=mhee<br>

    </div>


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    152
    sedici16 στις #456833

    καλησπέρα παιδιά!Χρειάζομαι πάλι τη βοήθειά σας!Λοιπόν γέμισα με 1,75gr A1vectan συγκεντρωτήρα 22mmGiovani και 33gr σκάγια.Το ύψος απο τα σκάγια μέχρι το τέλος του κάλυκα δεν ήταν 11χιλ αλλά 10,7χιλ.Τα ρέλιασα στα 58χιλ αλλά νομίζω πως
    ο συγκεντρωτήρας είναι πολύ πατημένος…βάζω φωτο να μου πέιτε τη γνώμη σας τι κάνω λάθος….

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #456839

    Ειναι λιιγο παραπανο απο οσο θα επρεπε (αλλαξε συγκεντρωτηρα) δεν ειναι και κατι τραγικο θα ειναι λιγο ζορικα αλλα οχι απαγορευτικα (οτι πρεπει για χειμωνα )
    για νορμαλ θερμοκρασιες και κυριος για την εναρξη στα τρυγονια θα εβαζα τον Gualandi 19 θα αφεινε το ιδανικο υψος ή Giovani 20 (αλλα μαλων θα κατσει καλητερα ο gualandi 19)

    η κυρια διαφορα αναμεσα στον Gualandi και στον Giovani ειναι οτι ο προτος κατω απο την φουστα εχει εξτρα υλικο ομοκεντρους δακτυλιους ενο ο δευτερος ειναι απο κατω η φουστα κενή ,
    Με αποτελεσμα στην συναρμολογιση ο δε gualandi 19 να καθεται ποιο πανω στην πυριτιδα απο εναν Giovani 20.

    αν δοκιμασεις διαφορους και πεξεις θα δεις ποιος σου καθεται καλητερα και στο κενο τον σκαγιων αλλα και στο τελικο κλεισιμο -πατιμα του οβαλ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    152
    sedici16 στις #456840

    δηλαδη ο συγκεντρωτήρας δεν είναι υπερβολικα-απαγορευτικά πατημένος?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    152
    sedici16 στις #456841

    πιστεύετε ότι με αυτό το ύψος δεν θα υπάρχει πρόβλημα πιέσεων κ.τ.λ?το φυσιγγι είναι γεμισμένο με 9ρια και προορίζεται για ορτύκια,τσίχλα και κυρίως για μετα τον Σεπτέμβρη.Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα αν κλωτσάει λίγο το όπλο…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #456843

    ειναι πατημενος λιιιγο ποιο παραπανω απο οσο πρεπει, συγουρα δεν θα ειναι οτι καλητερο για ζεστη (σκορποιασματα και αυξιση bar ) ενο θα ειχε ποιο καλη συμεριφορα με αρκετο κρυο.

    αλλαξε συγκεντρωτηρα δοκιμασε τον Gual.19 ή τον Giov.20 ενας απο τους δυο θα σου κατσει καλητερα απο αυτον που εχεις τωρα (μαλλων ο Gual.19 )

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #456844

    Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα αν κλωτσάει λίγο το όπλο…

    το οπλο το ρωτησες αν εχει προβλημα;;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #456845

    πιστεύετε ότι με αυτό το ύψος δεν θα υπάρχει πρόβλημα πιέσεων κ.τ.λ?το φυσιγγι είναι γεμισμένο με 9ρια και προορίζεται για ορτύκια,τσίχλα και κυρίως για μετα τον Σεπτέμβρη.

    δεν ειναι μονο το τελικο υψος με το τελικο υψος ελενχουμε ποσο ρελιασαμε διλαδη αν ο καλυκας ειναι 68,5 χιλ το τελικο πρεπει να ειναι 68,5 μειων 11,5 = 57 χιλ ή αν ο καλυκας ειναι 69,5 μειων 11,5 = 58χιλ.

    γενικα ειναι μια συναρτιση σε συνδιασμο με ολο το συνολο δηλαδη π.χ αν εχω λιγο ρελιασμα 1 με 1,5 βαθος ρελιασμα και στο συνολο ο συγκεντωτηρας ειναι λιιγο ποιο πατημενος κατα 0,5χιλ δεν θα εχει προβλημα .
    αν ομως εχω τον συγκεντρωτηρα πατημενο παραπανω και βαθυ ρελιασμα 1,8 με 2+ χιλ. τοτε θα ανεβασω κατακοριφα τα bar.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    152
    sedici16 στις #456846

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>sedici16 wrote:</div>
    Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα αν κλωτσάει λίγο το όπλο…

    το οπλο το ρωτησες αν εχει προβλημα;;;

    ….έχεις δίκιο…Θα πάρω να δοκιμάσω 19ρη gualandi.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    152
    sedici16 στις #456848

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>sedici16 wrote:</div>
    πιστεύετε ότι με αυτό το ύψος δεν θα υπάρχει πρόβλημα πιέσεων κ.τ.λ?το φυσιγγι είναι γεμισμένο με 9ρια και προορίζεται για ορτύκια,τσίχλα και κυρίως για μετα τον Σεπτέμβρη.

    γενικα ειναι μια συναρτιση σε συνδιασμο με ολο το συνολο δηλαδη π.χ αν εχω λιγο ρελιασμα 1 με 1,5 βαθος ρελιασμα και στο συνολο ο συγκεντωτηρας ειναι λιιγο ποιο πατημενος κατα 0,5χιλ δεν θα εχει προβλημα .<br>
    αν ομως εχω τον συγκεντρωτηρα πατημενο παραπανω και βαθυ ρελιασμα 1,8 με 2+ χιλ. τοτε θα ανεβασω κατακοριφα τα bar.

    αυτό πως το μετραμε?απο τα χείλια στην άκρη μέχρι που?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #456849

    δεν ειναι μονο το τελικο υψος με το τελικο υψος ελενχουμε ποσο ρελιασαμε διλαδη αν ο καλυκας ειναι 68,5 χιλ το τελικο πρεπει να ειναι 68,5 μειων 11,5 = 57 χιλ ή αν ο καλυκας ειναι 69,5 μειων 11,5 = 58χιλ.

    το 11,5 ειναι παντα το επιθυμητο ρελισμα αν εχω καλυκα 69,5 και το τελικο φυσιγγι το βγαλω 57χιλ τοτε 69,5 μειων 57.5 = 12χιλ διλαδη εχω κατεβασει – πειεσει τον συγκεντρωτηρα περισοτερο κατα 0,5 χιλ ή αντιθετα αν απο 69,5 το τελικο ειναι 59 χιλ τοτε 69,5μειων 59=10,5 δηλαδι πατησαμε τον συγκεντωτηρα κατα 1 χιλ λιγοτερο αυτο ισος συνεπαγεται με ατελη καυση και καταλιπα στην κανη .

    καλο ειναι να μετραμε τον καλυκα μας πριν γεμισουμε

    συνηθως οι καλυκες του εμπορειου κυμενονται απο 68,5(σπανιο ) με 69,5 (συνηθεστερο)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #456850

    αυτό πως το μετραμε?απο τα χείλια στην άκρη μέχρι που?

    το βαθος του ρελιασματος ειναι το χιλακι απο την κορυφη μεχρι το αστερι (ενοητε οτι το αστερι πρεπει να ειναι οσο το δυνατον επιπεδο και οχι βαθουλοτο )

    καλο ειναι αυτο να ειναι περιπου στο 1,5χιλ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    152
    sedici16 στις #456851

    ο κάλυκας άδειος έιναι 68.4 αφαιρεσα τα 11χιλ και βγαίνει 57,4 το όποίο όχι μόνο πάτησε τον 22ρη αλλά τον ισοπέδωσε…
    μήπως πρέπει να μετρήσω 68,4-10,7(που είναι το κενο μεταξύ σκαγιών έως το τέλος)=57,7…και πλαι όμως ήταν πολύ πατημένος…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #456852

    καλησπέρα παιδιά!Χρειάζομαι πάλι τη βοήθειά σας!Λοιπόν γέμισα με 1,75gr A1vectan συγκεντρωτήρα 22mmGiovani και 33gr σκάγια.Το ύψος απο τα σκάγια μέχρι το τέλος του κάλυκα δεν ήταν 11χιλ αλλά 10,7χιλ.Τα ρέλιασα στα 58χιλ αλλά νομίζω πως<br>
    ο συγκεντρωτήρας είναι πολύ πατημένος…βάζω φωτο να μου πέιτε τη γνώμη σας τι κάνω λάθος….

    εισαι αστερι ,μην πειραξεις τιποτα αλλα 1,70 γραφεις στο καλυκα , 1,75 στο μυνυμα , τελικα τι ισχυει ? ο ξερος και μεταλλικος ηχος που βγαζει η Α1 δεν σε ενοχλεί ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #456853

    ο κάλυκας άδειος έιναι 68.4 αφαιρεσα τα 11χιλ και βγαίνει 57,4 το όποίο όχι μόνο πάτησε τον 22ρη αλλά τον ισοπέδωσε…
    μήπως πρέπει να μετρήσω 68,4-10,7(που είναι το κενο μεταξύ σκαγιών έως το τέλος)=57,7…και πλαι όμως ήταν πολύ πατημένος…

    θα αφινεις παντα 11 χιλ. κενο απο τα σκαγια αν αφυνεις λιγοτερο πατας τον συγκεντροτηρα (οπως το φυσιγγι της φωτο) αν αφυνεις περισοτερο σου κανει το αστερι βαθουλομα .

    ο κάλυκας άδειος έιναι 68.4 αφαιρεσα τα 11χιλ και βγαίνει 57,4 το όποίο όχι μόνο πάτησε τον 22ρη αλλά τον ισοπέδωσε…

    επομενος βλεπεις οτι ο 22 δεν συνεργαζεται πας ποιο κατω 20 με 19

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,296 έως 11,310 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων