ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,311 έως 11,325 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #456854

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>sedici16 wrote:</div>
    καλησπέρα παιδιά!Χρειάζομαι πάλι τη βοήθειά σας!Λοιπόν γέμισα με 1,75gr A1vectan συγκεντρωτήρα 22mmGiovani και 33gr σκάγια.Το ύψος απο τα σκάγια μέχρι το τέλος του κάλυκα δεν ήταν 11χιλ αλλά 10,7χιλ.Τα ρέλιασα στα 58χιλ αλλά νομίζω πως<br><br>
    ο συγκεντρωτήρας είναι πολύ πατημένος…βάζω φωτο να μου πέιτε τη γνώμη σας τι κάνω λάθος….

    εισαι αστερι ,μην πειραξεις τιποτα αλλα 1,70 γραφεις στο καλυκα , 1,75 στο μυνυμα , τελικα τι ισχυει ? ο ξερος και μεταλλικος ηχος που βγαζει η Α1 δεν σε ενοχλεί ?

    σωστη η παρατηριση του Δημητρη δεν το προσεξα .


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #456855

    καλο είναι να μην κολλαμε με απολυτα νουμερα χιλιοστών , ο κάθε καλυκας εχει το δικο του κυαθιο αλλα και το δικο του υψος , σε ιδια εταιρια εχω βρει καλυκες 69 χιλ , 69,5 χιλ αλλα και 68 χιλ , ακομα και το παχος του καλυκα παιζει τρομερο ρολο ακομα και ο χρωματισμος του αλλαζει πολλα πραγματα , αλλα ένα από τα βασικοτερα για το βαθος του ρελιου είναι το στροφειο αλλα και ο τροπος που ο κάθε μαστορας ρελιαζει , μηπως τελικα οι αμερικανοι με τα αρελιαστα εχουν δικιο ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    152
    sedici16 στις #456856

    συγνώμη για το λάθος 1,70 είναι γεμισμενο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    152
    sedici16 στις #456857

    τελικά να δοκιμάσω 19ρη και 20ρη συγκεντρωτήρα καλύτερα?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    152
    sedici16 στις #456858

    αν κατάλαβα καλά με τον 20ρη ή τον 19ρη στο ίδιο ύψος ρελιάσματος δεν θα πατιέται τοσο πολύ ο συγκεντρωτήρας,ετσι?αφού είναι ποιό χαμηλός..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #456860

    Φοβάμαι πως με 2 ή και 3 χιλιοστά χαμηλότερο συγκεντρωτήρα από τον 22-αρη που χρησιμοποιείς τώρα θα πατιέται πολύ λίγο. Από τις φώτο που έβαλες μου φαίνεται μια χαρά το πάτημα του συγκεντρωτήρα στο φυσίγγι Νο1 και λίιιγο παραπάνω στα υπόλοιπα 3. Ίσως να ρελιάζεις μερικά δέκατα του χιλιοστού λιγότερο, αλλά και να το αφήσεις ως έχει (όπως λέει και ο φίλος Δημήτρης) μια χαρά θα είναι. Έχω διαβάσει πως μέχρι 2 χιλιοστά αν πιέζεται το αμορτισέρ του συγκεντρωτήρα είναι ο.κ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #456874

    αν κατάλαβα καλά με τον 20ρη ή τον 19ρη στο ίδιο ύψος ρελιάσματος δεν θα πατιέται τοσο πολύ ο συγκεντρωτήρας,ετσι?αφού είναι ποιό χαμηλός..

    κειτα το φυσιγγι και ετσι καλο ειναι ισος ειναι λιγο ζορικο το καλοκερι.

    απλα εξιγω τις διαφορες μεταξι των συγκενρωτηρων στο ποιο επανο μνμ γι΄αυτο ναι μεν εχουν το ιδιο ονομαστικο υψος αλλα στο γεμισμα ποιανουν αλλο ογκο οποτε αλαζει το κεννο .
    ο gualandi 19 λογο της γεματης φουστας απο κατω αφυνει κενο σαν να εβαζες giovani 20 ή κατι ενδιαμεσο δεν συμενει επιδη ειναι 19 οτι θα αφυσει 3χιλ λιγοτερο χορο…

    οι συγκεντωτηρες ειναι το φτυνοτερο υλικο στην ασχολεια αυτη αλλα και πολυ συμαντικο παρτε καποιους απο 2-3 μαρκες και παιξτε δοκιμαστε πειραματιστιτε με αυτους .

    Πχ . αν εχω μια γομωση Α1 1,65 Χ32γρ. και διυλευω 22αρι γιοβανι αν θελω να ανεβασω τις ταχυτητες και ριξω κατω 1γρ σκαγια τοτε ισος να χριαστει για να εχω τα 11 χιλ κενο να μην μου καθεται καλα ο 20 γιοβανι και να παω σε 19 γουαλαντι οπου η φουστα του δεν ειναι αδεια απο κατω και παταει επανω στην μπαρουη ετσι τον κανει να δεινει αλλο χωρο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #456875

    μηπως τελικα οι αμερικανοι με τα αρελιαστα εχουν δικιο ?

    Δημητρη οταν λεμε ρελιασμα τι ενοουμε πραγματικα;;;

    ενα φυσιγγιο απο μια Lee και απο μια mec 600jr αν μεινει μονο ετσι οπως βγενει απο την μηχανη εχοντας το υποτυποδες χιλακι του 0,5χιλ, δεν θα εχει κακα βλητικα αποτελεσματα , αλλα διστυχος ειναι ατελες το φυνιρισμα του οποτε θελει λιγο φινιρισμα με στροφιο για να σβισουν η γωνιες και να ερθει στο 1 χιλ. και οχι τοσο για ομορφια αλλα για λειτουργικοτιτα

    οι Mec απο την 8567 και πανω εχουν ενα δευτερω πατιμα – φυνιρισμα που στρογγυλευει της γωνιες και το παταει λιγο ποιο βαθια για να το φερει στο 1 χιλ, στην ουσια ειναι σαν να ρελιαζει χωρις να περιστρεφεται..

    οποτε οταν λεμε αρελιαστο ενοουμε αυτο που δεν ρελιαστικε βαθια 2χιλ ρελι ή το αφινιριστο;;;

    τωρα με τα αμερικανακια εχει να κανει οτι εχουνε και μπαρουτες που και στην χουφτασου να τις καψεις μπαμ θα κανουνε ..και συγκεντρωτιρες κουτσουρια οποτε ισος ειναι περιτο ο αμερικανος να ρελιαζει ,

    οχι οτι και με τα δικαμας υλικα ενα φυσιγγι δεν θα ειναι καλο αμα δεν ρελιαστει, αλλα αν δουλευτει καλλα και πιεστει σωστα (οχι περιτα )θα παρει κατι παραπανω στην βλητικη του αποδοση.

    και εγω οταν προτοπειρα την Lee τα προτα 4 κουτια για το σκοπευτηριο τα εριξα αρελιαστα με το δυκανο τα δισκακια μια χαρα τα σπαγανε . αλλα ητανε σκοπευτικη πυριτιδα και κεγεται καλα με το καλημερα δεν ξερω αν συμφωνει το ιδιο μια ΜΒ36 με 34γρ. ή μια tecna με 37γρ.

    δειτε και αυτο το βιντεακι ο τυπος Αμερικανακι κλεινει με μια μηχανη Hornady 366 περιπου σαν την mec αλλα αλλου σχεδιασμου δειτε απο το 4:33 και μετα που εχει πατυθει το κλεισιμο στο τελιομενο φυσιγγι εχει αρκετα πανω απο 1χιλ ισος και 2χιλ.ρελι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #456889

    ΜΒ36 με 34γρ. ή μια tecna με 37γρ

    η Μβ 36 στα 34 αλλα και η Τεκνα στα 37 μπορουν να δουλεψουν ανετα ακομα και σε τελειως αρελιαστα φυσίγγια , αν ο μαστορας φιλε ξερει τι κανει και με φακες να φτιαξει φυσιγγι αστερι θα βγαλει , δεν είναι ο χρυσος κανονας τα τρελα στροφεια με τα πολύ βαθια πατηματα , πιο πολλα προβλήματα δημιουργουν τα εντονα ρελια παρα οφέλη εχουν , ειδικα σε δικαννο τα αρελιαστα είναι ότι καλυτερο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1432
    DIMAR1039 στις #456891

    Η mec 600 που εχω μπορεις να ρυθμησεις το βαθος κλεισηματος περισσοτερο και απο 1χιλ.Το μονο “προβλημα” στους καινουριους καλυκες ειναι οι γωνιες.Σε δικανο κανενα προβλημα στις καραμπινες ομως ισως παθουμε εμπλοκη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #456893

    στις καραμπινες ομως ισως παθουμε εμπλοκη

    εχει γινει ποτε εμπλοκη σε καραμπινα με remington η wincester φυσίγγια ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1432
    DIMAR1039 στις #456895

    Οχι.Αλλα δεν εχουν τοσο εντονες γωνιες οπως αυτα που φτιαχνω τουλαχιστον εγω.Πιστευω οτι και αυτα ειναι ελαφρως ρελιασμενα.Παντως αυτο που πραγματικα εχει σημασια ειναι να ασκησουμε τοση στατικη πιεση στην πυριτιδα οση χρειαζεται για να φυγει ο αερας αναμεσα απο τα φυλλαρακια της.Ειτε συμπιεζουμε την μαζα της με το ρελι ειτε συμπιεζουμε απλα κατα το κλεισημο.Απλα οταν ρελιαζουμε με σροφειο πρεπει να υπολογησουμε και τις συνεπειες του “σφυξιματος”

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #456910

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>DIMAR1039 wrote:</div>
    στις καραμπινες ομως ισως παθουμε εμπλοκη

    εχει γινει ποτε εμπλοκη σε καραμπινα με remington η wincester φυσίγγια ?

    Βρε δημητρη γιατι μπερδευεσαι;;
    αλλο το αρελιαστο αλλο το αφινιριστο , τα φυσιγγια που λες δεν ειναι βαθια ρελιασμενα αλλα ειναι περασμενα με στροφειο (για να μην εχουν γωνιες) της μηχανης του εργοστασιου τους.
    Δεν νομηζω να πιστευεις οτι οι κολοσοι των αμερικανικων φυσιγγιων που ανεφερες να εχουν το τελικο σταδιο στις μηχανες τους το τελικο σαν της Lee η Mec;;

    επισεις σε διαβαιβεωνω οτι δεν ειμαι καν φιλος των διθεν σουπερ ντουπερ στροφιων και μαχεριων. χαραζω και παταω με Lee και ρελιαζω με στροφιο του λαναρα σε τριπανι με βαση. και ουτε συμπαθω τα πολυ ρελιασμενα φυσιγγια .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/08/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    281
    tomaso στις #456944

    Καλημερα σε ολους! Οσον αφορα τα αρελιαστα φυσιγγια θα ηθελα να αποτυπωσω τις δικες μου παρατηρησεις πανω στο θεμα.
    Αυτο λοιπον που παρατηρησα, μιας και την φετινη χρονια (λογω βαρεμαρας) εριχνα μονο αρελιαστα, ειναι οτι σε καινουργιους καλυκες και με κλεισιμο 8αρι, με απλο πατημα στην μεκ 600 ολα δουλευαν ρολοι, ουτε μια εμπλοκη στην καραμπινα. Οταν ομως εκλεισα με 6αρι τα ειδα ολα, βαρεθηκα να τραβαω το κλειστρο, μπαμ-εμπλοκη, μπαμ-εμπλοκη…. Εστι αυτα που ειχα φτιαξει με 6αρι αστερι τα ρελιασα (οχι τιποτα τραγικο, μια στροφη να σπασουν οι γωνιες) και συνεχισα να κλεινω μονο με 8αρι.
    Επισης σημαντικο ειναι οτι ο συγκεντρωτηρας επρεπε να ειναι εντελως ασυμπιεστος, διαφορετικα τα φυσιγγια ανοιγαν μετα απο 10 μερες περιπου.
    Φιλε λιουφκα καος και χρυσος ο κανονας των 11 χιλιοστων αλλα δυστυχως δεν βρισκει παντα εφαρμογη..δινω και ενα παραδειγμα.

    Ας υποθεσουμε οτι θελω να γεμισω με την γομωση του φιλου παραπανω Α1 1,70 Χ 33 Τζιοβανι 22 χιλ. και οτι αυτη η γομωση μεσα στον καλυκα φτανει σε υψος τα 58,4 χιλ.
    τωρα αν εχω ενα καλυκα 69 χιλ. και κλεισω με βαση τα 11 χιλ θα εχω τελικο υψος 69-11=58 χιλ. που σημαινει οτι ο συγκεντρωτηρας εχει συμπιεστει κατα 0,4 χιλ και οπτικα βλεπω οτι ειναι οκ. (για λογους ευκολοτερης κατανοησης του παραδειγματος θεωρω οτι η πυριτιδα και τα σκαγια δεν συμπιεζονται περεταιρω).
    γεμιζω δευτερο καλυκα ο οποιος εχει υψος 68,4 χιλ. και με την ιδια διαδικασια κλεινω παλι με βαση τα 11 χιλ. και εχω πλεον τελικο υψος 68,4-11=57,4 χιλ. Σε αυτη την περιπτωση ο συγκεντρωτηρας εχει συμπιεστει κατα 0.8 χιλ. και ειναι πολυ πατημενος.

    επομενως τι κανω? 2 Λυσεις

    μετραω ολους τους καλυκες που εχω και τους χωριζω κατα υψος και γεμιζω με τα αναλογα υλικα. (προσωπικα δεν το κανω)

    κραταω σταθερο το τελικο υψος δηλ. 58 χιλ και περνω σχεδον την ιδια συμπιεση του συγκεντρωτηρα ανεξαρτητως υψους καλυκα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #456953

    Αυτο λοιπον που παρατηρησα, μιας και την φετινη χρονια (λογω βαρεμαρας) εριχνα μονο αρελιαστα, ειναι οτι σε καινουργιους καλυκες και με κλεισιμο 8αρι, με απλο πατημα στην μεκ 600 ολα δουλευαν ρολοι, ουτε μια εμπλοκη στην καραμπινα. Οταν ομως εκλεισα με 6αρι τα ειδα ολα, βαρεθηκα να τραβαω το κλειστρο, μπαμ-εμπλοκη, μπαμ-εμπλοκη…. Εστι αυτα που ειχα φτιαξει με 6αρι αστερι τα ρελιασα (οχι τιποτα τραγικο, μια στροφη να σπασουν οι γωνιες) και συνεχισα να κλεινω μονο με 8αρι.

    Θωμα μπορει να παιζει ρολο και η διαμορφωση της θαλαμης σε ολο αυτο το θεμα,γιαυτο και η διαφορετικη τοποθετηση.Το να φερεις το καλυκα στα 58χιλ,ανεξαρτητου υψους δουλευει?Δηλαδη απο συγκεντρωση εχεις σκορποσκαγιες,ετσι για να μαθαινουμε και εμεις οι καινουργοι,σιγουρα η συμπιεση των υλικων δεν ειναι ιδια,η μηπως η πρωτη μεθοδος ειναι καλυτερη?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,311 έως 11,325 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων