ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,326 έως 11,340 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #456955

    Σε δοκιμες που ειχα κανει παλιοτερα παντως με αρελιαστα φυσιγγια (διπλο πατημα στη mec στο τελευταιο σταδιο) δεν ειχα δει διαφορες στην αποδοση τους.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/08/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    281
    tomaso στις #456959

    Θωμα μπορει να παιζει ρολο και η διαμορφωση της θαλαμης σε ολο αυτο το θεμα,γιαυτο και η διαφορετικη τοποθετηση.Το να φερεις το καλυκα στα 58χιλ,ανεξαρτητου υψους δουλευει?Δηλαδη απο συγκεντρωση εχεις σκορποσκαγιες,ετσι για να μαθαινουμε και εμεις οι καινουργοι,σιγουρα η συμπιεση των υλικων δεν ειναι ιδια,η μηπως η πρωτη μεθοδος ειναι καλυτερη?<br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Το αποτελεσμα μετα τη δοκιμη Σαραντος

    </div>

    Καλησπερα Σαραντο. Εχω την αισθηση οτι η θαλαμη δεν επεζε ρολο αλλα το οτι το 8αρι επειδη εχει περισσοτερες πτυχες και ειναι πιο κοντα η μια με την αλλη, οι γωνιες που αφηνε ηταν πιο ομαλες σε σχεση με το 6αρι, σχεδον ηταν στρογγυλες. Επισης απο την αρχη που ξεκινησα την ιδιογομωση δεν μετρησα ποτε μου αρχικο υψος καλυκα παρα μονο το τελικο και μεχρι στιγμης δεν εχω παρατηρησει αξιοσημειωτες διαφορες. βαζω και το λινκ απο την τελευταια δοκιμη που ειχα ανεβασει τον Σεπτεμβριο και ειχα εντυπωσιαστει απο την σταθεροτητα της γομωσης.
    http://www.e-artemis.gr/forumz/topic/407/page/723/#post-435734
    Τωρα αν η πρωτη μεθοδος ειναι καλυτερη, ειλικρινα το θεωρω μεγαλη ταλαιπωρια και δεν προκειται στο αμεσο μελλον να την δοκιμασω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #456965

    Καλησπερα Σαραντο. Εχω την αισθηση οτι η θαλαμη δεν επεζε ρολο αλλα το οτι το 8αρι επειδη εχει περισσοτερες πτυχες και ειναι πιο κοντα η μια με την αλλη, οι γωνιες που αφηνε ηταν πιο ομαλες σε σχεση με το 6αρι, σχεδον ηταν στρογγυλες. Επισης απο την αρχη που ξεκινησα την ιδιογομωση δεν μετρησα ποτε μου αρχικο υψος καλυκα παρα μονο το τελικο και μεχρι στιγμης δεν εχω παρατηρησει αξιοσημειωτες διαφορες. βαζω και το λινκ απο την τελευταια δοκιμη που ειχα ανεβασει τον Σεπτεμβριο και ειχα εντυπωσιαστει απο την σταθεροτητα της γομωσης.

    Ευχαριστω παιδια,Θωμα αυτη η δοκιμη ειναι στα 35 μετρα,και ο κυκλος 76 εκ.?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/08/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    281
    tomaso στις #456967

    ειναι στα 36 μετρα και ο κυκλος ειναι 76 εκ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1432
    DIMAR1039 στις #456972

    Στις διβασικες μικρου ογκου(sipe-s4-tecna)που δεν χρειαζονται ιδιαιτερη συμπιεση ειναι ευκολο να φτιαξεις φυσιγγια αποδοτικα και σταθερα ακομα και χωρις να ρελιασεις.Στις υπερπροοδευτικες μεγαλου ογκου ομως θα ειναι λιγο δυσκολο.Ο μεγαλος ογκος που καταλαμβανουν χρειαζεται μεγαλυτερη συμπιεση και αν δεν ρελιαστουν το ποιο πιθανο ειναι μετα απο λιγο καιρο να ανοιγουν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #456974

    Αυτο μπορει να συμβει με καινουριους καλυκες, που η μνημη του πλαστικου τους οδηγει στο να ανοιγουν ξανα. Με ριγμενους τα πραγματα ειναι καπως καλυτερα, οπως και με καλυκες με σκληρο πλαστικο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    63
    perdikas337 στις #457008

    συναδελφοι εμενα δεν θυμαμαι να μου εχει ανοιξει ποτε φυσιγγι,ισως προσεχω να παταω καλα την ωρα που ρελιαζω,χωρεις υπερβολες,αλα πρωτιμω τους ριγμενους απο το σκοπευτηριο οχι τοσο για θεμα οικονομιας αλα γιατι κλεινουν και ρελαζουν πιο ευκολα, επειδη υπαρχουν τα παλεια τσακισματα………..ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ ΠΕΡΔΙΚΑΣ 337……

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #457034

    και σε εμενα δεν μου ανοιξε ποτε κανενα φυσιγγι οταν εκλεινα στην αρχη αρελιαστα .
    αν πατηθουν σωστα και γινει το χιλακι ειναι σχεδων σαν να το ρελιασες (η Lee δεν μορει να το καταφερει καλα θελει στροφιο)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #457051

    Παλιότερα ήμουν το κόκκινο πανί για τους θιασώτες του ρελιάσματος γιατί επέμενα και έλεγα σε όλους ότι ΔΕΝ πρέπει να ρελιάζονται τα φυσίγγια.
    Αυτό το έλεγα και το λέω μπας και το εμπεδώσουμε κάποια στιγμή ότι σε μεταχειρισμένο κάλυκα εκμεταλευόμαστε το προϋπάρχον ρέλι αφού όλες οι μηχανές είναι επαναγόμωσης (reload).
    Αν κάποιος χρησιμοποιεί καινούριο κάλυκα εκεί και μόνο εκεί αλλάζουν τα πράγματα και πρέπει να ρελιάσουμε έστω και ελαφρά το φυσίγγι, γιατί ειδικά στο 6άρι αστεροειδές είναι έντονες οι γωνίες και πιθανόν έχουμε εμπλοκές σε ευρωπαϊκά όπλα.
    Όσο κουφό κι αν ακούγεται τα αμερικάνικα τα ρίχνουν όλα αρέλιαστα.
    Τώρα όσον αφορά τη LEE δυστυχώς δεν έχει τρόπο να ρυθμίσεις το βάθος που θα κλείσει το φυσίγγι σε σύγκριση με την Mec το οποίο μπορείς να ξεπεράσεις το 1,5 χιλιοστό ανεξάρτητα αν είναι 6άρι ή 8άρι το κλείσιμο.
    Για να το κάνουμε αυτό στη Mec λασκάρουμε την 10άρα βίδα (2) που είναι απλά μια κόντρα και με ένα κατσαβίδι ρυθμίζουμε το βάθος από τη βίδα (1) που βλέπουμε στην παρακάτω εικόνα

    Φυσικά θα θυσιάσουμε αρκετούς κάλυκες μέχρι να πετύχουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα και για να έχουμε απόλυτη σταθερότητα πρέπει να χρησιμοποιούμε τους ίδιους κάλυκες τουλάχιστον όσον αφορά το ύψος τους, σε κάθε γόμωση.
    Τώρα όσον αφορά το πόσο πρέπει να πατάμε το κυάθιο που ρώτησε κάποιος ξαναματαβάζω δύο φωτό από ένα απλό κολπάκι.




    Εδώ βλέπουμε ένα βάρος 5 κιλών πόση πίεση ασκεί στο κυάθιο και πόσο παραμορφώνεται αυτό Αν το κάνετε αυτό και σας μείνει η εικόνα θα μπορείτε να ξέρετε απλά με ένα οπτικό έλεγχο αν είναι ζορισμένο ή όχι το φυσίγγι. Εδώ να διευκρινίσω ότι αυτή είναι η μέγιστη πίεση που πρέπει να δώσουμε σε ένα κυάθιο για να είμαστε μέσα στα πλαίσια ασφαλείας αλλά και να λειτουργεί καλά το τελικό μας προϊόν άσχετα αν χρησιμοποιούμε σκοπευτική ή κάποια υπερπροοδευτική πυρίτιδα

    Αυτή η συζήτηση γενικότερα έχει ξαναγίνει εδώ στο παρελθόν και μάλιστα κάποια στιγμή είχα γράψει και τις διαφορές στους κάλυκες αλλά και πολλά άλλα τα οπόια αν κάποιος έχει όρεξη ας ψάξει να τα βρεί. Αν το να γράφει κάποιος κατεβατά είναι κουραστικό για τον αναγνώστη φαταστείτε πόσο κουραστικό είναι για κείνον να τα επαναλαμβάνει συνέχεια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #457064

    Κωστα πολυ ενδιαφερων κειμενο αλλα δεν μπορω να το διαβασω
    ολοκλυρο η φωτο εχουν παραμορφωση το κειμενω το δειχνει κομενο δεξια
    αν ειναι ευκολο

    διεγραψε τις φωτο και βαλτες ξανα με λινγκ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #457073

    ευχαριστω!

    Αυτο το τεστ ειναι καλο να το κανουμε με καθε ειδος συγκεντροτηρα που εχουμε για να δουμε ποσο παραμορφονεται ο καθε ενας και να το εχουμε σαν εικονα οπως λες μιας και σχεδων ολοι οι συγκεντρωτιρες του εμποριου ειναι διαφορετικης σκληροτιτας και παραμορφοσεις μεταξι τους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #457082

    ευχαριστω!

    Για ποιό λόγο?
    Νομίζω ότι αν η γνώση δεν μοιράζετε παραμένει στήρα.
    Τώρα αν μου πεις ……. που την είδες τη γνώση με μια πατεντούλα που έκανες, δεν θα έχεις κι άδικο αλλά αν μοιραζόμασταν όλοι μας αυτές τις μικρολεπτομέρειες και δεν αναλωνόμασταν σε συζητήσεις για το ποιός το φτιάχνει καλύτερο θα δημιουργούσαμε μια βάση για πολλές γνώσεις εδώ μέσα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #457102

    Παντως θα το ξαναπω, ειδικα σε οσους ξεκινανε τωρα. Δοκιμαστε να γεμισετε καλυκες Gordon (ριγμενους), πατηστε 2 φορες το τελικο κλεισιμο, και μετα μου ξαναλετε αν χρειαζεται ή οχι ρελιασμα.

    Προσωπικα ρελιαζω, περισσοτερο για το οπτικο μερος, αλλα ειλικρινα δεν εχω καταφερει να δω διαφορες απο τα ρελιαστα ή μη, και εχω ριξει καμποσα και απο τις 2 κατηγοριες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #457103

    Παντως θα το ξαναπω, ειδικα σε οσους ξεκινανε τωρα. Δοκιμαστε να γεμισετε καλυκες Gordon (ριγμενους), πατηστε 2 φορες το τελικο κλεισιμο, και μετα μου ξαναλετε αν χρειαζεται ή οχι ρελιασμα.

    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου για τους μεταχειρισμένους κάλυκες και θα επεκταθώ και λίγο ακόμα.
    Όταν χρησιμοποιούμε τον οποιονδήποτε μεταχειρισμένο κάλυκα με τις μηχανές reload έχουμε το πλεονέκτημα ότι πάντα θα κλείσουν σε ένα συγκεκριμένο σημείο, (ύψος) που είναι αυτό που τερματίζει η μηχανή μας. Όλα τα φυσίγγια μας θα είναι πανομοιότυπα αρκεί να χρησιμοποιούμε τους ίδιους κάλυκες.
    Αν όμως κάποιος τους ρελιάζει στη συνέχεια ποτέ δεν θα καταφέρει να έχει σταθερό ύψος κλεισίματος. Έστω και ένα δέκατο διαφορά θα υπάρχει. Στο μόνο που πονάνε θα έλεγα αυτές οι μηχανές είναι στη χρήση με καινούριο κάλυκα όπου θέλει κάμποσες αλλαγές και πατέντες για να τους δουλεύουν καλά με μια ιδιαίτερη προτίμηση στο 8άκτινο αστέρι που κατά την άποψή μου είναι κλάσεις ανώτερο από το κλασικό 6άρι που χρησιμοποιούν οι ευρωπαίοι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #457111

    Για ποιό λόγο?

    δεν μπορω να το διαβασω
    ολοκλυρο η φωτο εχουν παραμορφωση το κειμενω το δειχνει κομενο δεξια
    αν ειναι ευκολο

    διεγραψε τις φωτο και βαλτες ξανα με λινγκ.

    σε εχαριστισα για την αμεση αλλαγη που εκανες.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,326 έως 11,340 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων