ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,416 έως 11,430 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    168
    andreas78 στις #457439

    Συμφωνώ απόλυτα φίλε DIMAR1039, εξάλλου ο καθένας βλέπει διαφορετικά την έννοια του καλού φυσιγγίου, άλλοι με 450m/s αρχικές άλλοι με 350m/s, άλλοι 6 άστερο,8 άστερο, στρογγυλό και παει λέγοντας.
    Η συμπίεση του κυαθίου απο ενα σημείο και μετα μπορει να δημιουργήσει ενα επικίνδυνο φυσιγγιο ή ενα καταπομημενο όπλο ή και ανεπαρκείς κατανομές αντίθετα με την μή συμπίεση ή την ελάχιστη εφικτή που θα προσφέρει ομαλή προώθηση, χαμηλότερες πιέσεις, καλές παραμενουσες και καλές κατανομές, μια δοκιμή στο κανονακι μπορεί να πείσει και τον πιο δύσπιστο. Ο SG όμως κατα την γνώμη μου εχει ενα αρνητικό κουσούρι, όσο περισσότερο συμπιέζεται τοσο περισσότερο ανοίγει η φούστα του και αυξάνει την πίεση που εξασκεί προς τα τοιχώματα του καλυκα, με επακόλουθο και τις αυξημένες πιέσεις, ακομα και κλεισμένος σωστά, αν συγκριθεί με ενα αλλο κυαθιο στο ίδιο στήσιμο/σεταπ, το φυσιγγιο με τον SG θα εχει περίπου ~60 bars περισσότερα παρά το οτι μπορει να ειναι και πιο μαλακός απο τον αλλο.
    Θα ξεκαθαρίσω οτι τα φυσιγγια που εχει παραθέσει εξ´ αρχής ο συνάδελφος, εγω θα τα έριχνα χωρις φόβο, βρίσκονται πάνω-κάτω στα επιτρεπτά ορια συμπίεσης, αλλά διακρίνεται μια μικρη ανομοιομορφία που δεν έπρεπε να υπάρχει και η οποία θα δώσει διαφορετικά βλητικά αποτελεσματα.
    Απο δικές μου δοκιμες, αν αφήσουμε 11,5χιλ., κενό στον καλυκα και κλείσουμε στα -11χιλ., με 1-1,5χιλ., βάθος ρελιού, ο SG θα βρίσκεται μέσα σε ασφαλές πλαίσια και οχι πέραν του 1,5χιλ., συμπίεσης/μετατόπισης. Αυτο βέβαια δεν ισχύει για αλλα κυαθια όπως π.χ. Vzero το οποίο με τα ίδια στοιχεία δεν θα συμπιεστεί πέραν του 1χιλ., και θα μοιάζει με απατητος.

    @^%&@€*#…χάνω παραθέσεις….:-(…:-)


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #457440

    εγω θα διαφωνησω οτι δεν πρεπει να ρελιαζουμε και οτι ειναι περιτο το ρελιαζμα μετα το αστερι εγω ρελιαζω ολα μου τα φυσιγγια με αστερι και ας ρηχνω με δυκανο και τα καινουρια και τα ξαναρηγμενα γιαυτο εχουν ολα μου τα φυσιγγια το ιδιο υψος και την ιδια αποδωση

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    168
    andreas78 στις #457441

    Προσωπικα, ρελιαζω αλλά θεωρώ πως στην τελική, η ουσία για ενα φυσιγγιο ειναι να εχει μια επαρκές ταχύτητα και μια αξιόλογη κατανομη αναλόγως αποστασης και τσιοκ, αυτά δεν μας τα δινει το ρελιασμα, ειναι απλά μια καλοπιστική προσθήκη.
    Οι στροφές δε που ρελιαζω, δεν ξεπερνούν τις 500, είτε αστέρι, είτε στρογγυλο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #457442

    φιλοι μου
    η γομωση που ανεβασα πριν με ανορθοδοξη μορφη ενφραξης κατα τον μεσο αποδεκτο ορο.
    και αυτο το οριζω ως εξης
    εχει 8αρι αστερι καπου στο 1χιλ βαθος ρελιου..ΑΡΕΛΙΑΣΤΟ ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΝ ΣΤΡΟΦΕΙΟ.
    εχει ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΣΤΑΤΙΚΗ ΠΙΕΣΗ
    ΕΧΕΙ ΕΠΙ ΠΛΕΟΝ ΚΑΙ 0,7 ΚΑΘΑΡΟ ΑΕΡΑ ΜΕΤΑΞΥ ΠΥΡΗΤΙΔΟΣ ΚΑΙ ΚΥΑΘΙΟΥ
    ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΑΡΓΟ… ΤΟ ΑΡΓΟΤΕΡΟ ΔΥΝΑΤΟ ΚΑΨΟΥΛΙ (684)
    ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΕΤΕ ΔΙΝΕΙ ΤΑΧΥΤΗΤΑ 428 Μ/Δ ΚΑΙ ΜΙΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΤΗΣ ΤΑΞΗΣ ΤΟΥ 86%
    αν πραγματικα ολα αυτα που εκανα ειχαν αρνητικη σημασια…στο βλητικο αποτελεσμα θα τοχαν κανει..αλλα οι μετρησεις δειχνουν καθαροτατα το αντιθετο…μαλλον εχει πολλα υπερ αυτο το ενχειρημα…

    δεν λεω να κανετε το ιδιο ο καθε ενας κανει αυτο που νομιζει σωστο….

    αλλα να αρχισετε να πονηρευεστε με την καλη ενοια φυσικα,,,αν ειναι η δεν ειναι το Α και το Ω πανω σε θεματα στατικων πιεσεων.. ρελιασματων… απουσιων αερα στην πυρητιδα..και ολα αυτα που θεωρουμε δεδομενες συνθηκες για καλα βλητικα αποτελεσματα ,,,πανω στο θεμα γομωσεις…Θαταν μια εκδοχη…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    168
    andreas78 στις #457443

    Καλημέρα,
    Μάρκο εγώ δεν την θεωρώ καθόλου ανορθόδοξη, όλη τη φετινή χρονια τα πλείστα φυσίγγια μου ήταν σε χάρτινους εποχής και με ανάλογης εποχής μπαρούτια. Οι κάλυκες λοιπόν αυτοί έιναι με κόνικο πλαστικό πυθμένα και η προτροπές που είχα απο τον τοτε εισαγωγέα τους και κατασκευαστή φυσιγγίων ήταν να αφήνω αέρα στις πυρίτιδες πάντα. Η διαφορά ήταν πέρα απο το απλά αισθητή και τα θηράματα έτρωγαν “τοππουζιές”….:-))))

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    15
    jack35 στις #457444

    κυνηγαο με οπλο cal20.τα τσιχλοκοτσιφα με μπαρουτεσ psb1&mb36.στα 26γρ.με πολυ καλα αποτελεσματα. την s4 την εχει δοκιμασει καποιοσ στο 20σαρι να μου πη γνομεσ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #457445

    καλημερα και σ εσενα φιλε Αντρεα
    η μεθοδος αυτη δηλαδη της υπαρξης στατικης πιεσης..κατα την πλειαδα των ιδιογομωτων και κατασκευστων φυσιγγιων ομως εχει αποδοχη καπου 95% τουλαχιστον!!!
    δεν γινετε ποτε λογος περι καταργησης της στατικης πιεσης..στην ουσια απλα τιθετε το ερωτημα ποση να βαλω βαλουμε.
    δεν λεω πως με αυτη την μεθοδο δεν μπορουν να υπαρξουν θαυμασια φυσιγγια..ΚΑΘΕ ΑΛΛΟ.
    ΑΛΛΑ..αυτο που βλεπω μεσα απο το ενχειρημα μου…
    Περι οχι μονο καταργησης της στατικης πιεσης αλλα και δημιουργια και κενου που περιεχει αερα..δειχνει πως οχι μονο λειτουργει..αλλα δειχνει ισως και πλεονεκτηματα.
    Αυτο που με λιγα λογια θελω να πω..ειναι πως η στατικη πιεση ..ακομα και η εστω μηδενικη.. δεν ειναι μονοδρομος.
    Παραθετω την μεθοδο που ακολουθησα
    χοντρικα..βρισκουμε την σταθμη πυρητιδος που δουλευουμε
    κοβουμε ενα τμημα απο καλυκα οπως το σχεδιο.. Αφαιρουμε ενα μικρο κομματι τοσο οσο χρειαζετε για να μπαινει εφαρμοστα μεσα στον καλυκα που θα γεμισουμε…
    Και κραταμε τετοιο υψος..τοσο οσο..χρειαζετε για να εχουμε καποιο κενο αερα μεταξυ πατου του κυαθιου και της ανω σταθμης της πυρητιδος…
    ολο αυτο μπορει να ξεκινησει απο μηδεν διακενο..και να παει μεχρι και το 0,7 χιλ (μεχρι στιγμης μεσα σ αυτα πλαισια εχω κινηθει..)
    απο εκει και περα αρχιζουν καποιες παραμετροποιησεις ως προς την πυρητιδα
    λογω αλλαγης σχηματος ογκου του χωρου καυσης…ΚΑΤΕΒΑΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΠΥΡΗΤΙΔΑΣ ΠΟΥ ΣΥΝΗΘΩΣ ΑΠΑΙΤΗΤΕ..ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟ ΑΡΓΟΤΕΡΟ ΔΥΝΑΤΟ ΚΑΨΟΥΛΙ.

    αυτα πολυ πολυ περιλιπτικα για οποιον θελει να πειραματισθει πανω σ αυτην την πλατφορμα.
    σε καθε ομως περιπτωση καλο θα ειναι οποιος θελει να εμπλακει να εχει καποιες τουλαχιστον προχωρημενες γνωσεις ιδιογομωσης
    .
    ˙

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #457447

    κυνηγαο με οπλο cal20.τα τσιχλοκοτσιφα με μπαρουτεσ psb1&mb36.στα 26γρ.με πολυ καλα αποτελεσματα. την s4 την εχει δοκιμασει καποιοσ στο 20σαρι να μου πη γνομεσ.

    1,20χ26 684 μαλληνο..αστερι 8αρι..ρελιασμα απαλο περιπου 1χιλ Δινει,, 415μ/δ αρχικη 88% συγκεντρωση.
    Απαιτει σχολαστικη ζυγηση..Το κυνηγαω κατα κορο σε χειμωνιατικα και οχι μονο κυνηγια.
    παραθετω το τεστ της γομωσης. Λεπτομερειες της ειναι στο πανω αριστερα του χαρτιου..βολη στα 25μ με 4αστρα

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    15
    jack35 στις #457450

    αν το κανο 1,15χ26 με sg25.και καψουλι cx1000.το αλλαζω πολυ,ευχαρηστο πολυ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #457452

    δηλαδη Μαρκο εκανες εφαρμογη αυτο που σηζιτουσαμε για την μπομπαρδα;;; τον ελευθερο χορο καυσης;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #457454

    δηλαδη Μαρκο εκανες εφαρμογη αυτο που σηζιτουσαμε για την μπομπαρδα;;; τον ελευθερο χορο καυσης;;

    χμμμ κατα καποιο τροπο ναι.
    αλλα αρκετα πριν εμενα αυτο το κονσεπτ…το εχει κανει…και συνεχιζει.. η ΣΕΛΙΕΡ ΜΠΕΛΟΤ..
    παραθετω φωτο..που φαινετε τι ακριβως ειναι…
    σε καθε περιπτωση..αυτο που κανω ειναι περιπου αυτο της τσεχας…αλλα με καποιες παραμετροποιησεις οσο αφορα το παχος τοιχωματων του δευτερευοντα καλλυκα που φυλοξενει την πυρητιδα.
    σε καθε περιπτωση εχω στοχοποιησει πως καποιες πυρητιδες..απο τις γνωστες που ολοι μας εχουν προσβαση..δειχνουν καλες συνεργασιες..και ανεκτικοτητα σε διαφορα παιχνιδα.
    να σου πω τι υποπτευομαι>>>>
    1 οτι η προοδευτικοτητα συνεχιζει..και μετα τα 50εκ.. με λιγα λογια η καννη μαλλον συμετεχει στο φαινομενο της επιταχυνσης.
    2 οι αρχικες πιεσεις…ειναι μαλλον πιο μικρες.. και το φαινομενο καυσης διαρκει περισσοτερο.
    3 η χρηση μικροτερης ποσοστητας πυρητιδος θα χρειαζετε..για την παραγωγη του θερμικου εργου που χρειαζετε το φορτιο σκαγιων μας…
    κλπ κλπ..
    μακαρι να επιβεβαιωθω και οι υποψιες μου να ειναι πραγματικες.. ακομα εχω δρομο και αρκετα σεναρια να δοκιμασω.δεν κριβω πως τα πρωτα δειγματα ειναι πολυ …για τα δικα μου μετρα ΠΑΡΑ πολυ ενθαρυντικα.
    να πω εδω ,,,πως η γομωση που ανεβασα παρουσιασε υπερταχυτητα σχεδον 430.. με τσοκ 4..αυτο σε φουλ τσοκ μπορει να ειναι και 460 μ/δ… με ποσοτητα 1,2 και καψουλι 684…. μυθικο δεν ακουγετε???
    προσωπικα τετοιες ταχυτητες αρχικες.. δεν ειναι το καλητερο για την ποιοτικη κατανομη…αδιαφορο του 86%..η κατανομη δεν εχει αρμονια…
    αλλα οταν εχω τετοια νουμερα..( μου περισσευουν ταχυτητες,, και μαλλον δεν εχω και τιποτα τρελλες πιεσεις…)υποθετω πως ακομα και με 1.,,1.05 γρμ πυρητιδος να φτανω ταχυτητες της ταξεως του 390μ/δ…
    Φανταζεσε??? βαρη πυρητιδος που χρειαζονται για 36αρια ,32αρια διαμετρηματα…να ειναι ικανα να λειτουργουν γομωσεις 20αριου.. 28γρμαριων?????
    Φανταζεσε πως υπαρχει περιπτωση μολις με 1,5 γρμ Α1 να μπορουμε να ριχνουμε γομωσεις 32 -33γρμ 12αριου.. με ταχυτητες λιγο κατω απο τα 400 μ/δ???? ΜΕ ΑΡΜΟΝΙΚΟΤΕΡΕΣ ΕΠΙΤΑΧΥΝΣΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΣΤΟΜΕΙΟ ΤΗς ΚΑΝΝΗΣ .χαμηλοτατες ανακρουσεις…..και ταχυτητες καθολου ευκαταφρονητες????
    δεν εχω ακομα κανει δοκιμες 12αριου..απλα γιατι το εχω παρατισει σαν διαμετρημα..αλλα δεν νομιζω πως… για σε μεγαλο για σε μικρο βαθμο… δεν θα το πιασει και αυτο ο νομος….

    ξερω ξερεω ειναι αρκετα αισιοδοξο… αλλα οι πρωτες ενδειξεις μου δινουν καθε λογο να το ψαξω περεταιρω.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #457457

    αν το κανο 1,15χ26 με sg25.και καψουλι cx1000.το αλλαζω πολυ,ευχαρηστο πολυ.

    φιλε σου παραθετω την γομωση με μια διαφορα
    δηλ 1,17χ26 1000 σεντιτ αλλα κυαθιο ΒΡ
    βγαζει σχεδον την ιδια αρχικη με την της μαλληνης που σου εδειξα..αλλα πεφτει λιγο ..η συγκεντρωση…
    σε καθε περιπτωση αν πας στο βαρος που θες..δηλ 1,15χ 26..καλα θα ειναι ,,,τουλαχιστον δε τιθετε θεμα ασφαλειας…
    τωρα αντε να πεσει στα 400 αρχικη…ακομα καλητερα δηλ
    Βεβαια ολα αυτα στα λεω με την παραδοχη μηδενικων σχεδον στατικων.. και απαλοτατων ρελιασματων..1χιλ…
    η πυρητιδα που κανουμε λογο…ς4…. αν ανεβουμε εστω και λιγο σε πιεσεις και ρελιασματα… μαρσαρει σαν καθαρο δυχρονο..πιστας μοτο… και πιεσεις και ταχυτητες φευγουν ανεξελεκτα…
    ειναι πυρητιδα που θελει ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΓΜΕΝΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ…ΣΕ ΚΑΘΕ ΤΗΣ ΧΡΗΣΗ..
    ενας απο τους λογους που την γεμιζω μονο με 684..ΣΤΟ 20ΑΡΙ …ειναι και αυτος…

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #457460

    με χρηση της πιο ταχυκαυστης πυρίτιδας οπως είναι η s4 και σε μικρο θαλαμο καυσης που παρεχει το cal 20 ισως να δουλεψει το νa αφήνουμε τελειως απατητη την πυριτιδα , αλλα ο κανονας της ιδιογομωσης είναι ότι δεν υπαρχει κανονας , σε cal 12 και με χρηση προοδευτικων πυριτιδων σε μικρα βαρη φορτιων και με χρηση παρα πολύ αργων καψουλιων και τελειως απατητων φυσιγγιων με κενο μεταξυ πυρίτιδας και φουστας κυαθιου , αυτό που θα φτιαξουμε ισως σπασει το οπλο μας , παν μετρο αριστο ελεγαν οι αρχαιοι ελληνες και ειχαν απολυτο δικιο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #457461

    με χρηση της πιο ταχυκαυστης πυρίτιδας οπως είναι η s4 και σε μικρο θαλαμο καυσης που παρεχει το cal 20 ισως να δουλεψει το νa αφήνουμε τελειως απατητη την πυριτιδα , αλλα ο κανονας της ιδιογομωσης είναι ότι δεν υπαρχει κανονας , σε cal 12 και με χρηση προοδευτικων πυριτιδων σε μικρα βαρη φορτιων και με χρηση παρα πολύ αργων καψουλιων και τελειως απατητων φυσιγγιων με κενο μεταξυ πυρίτιδας και φουστας κυαθιου , αυτό που θα φτιαξουμε ισως σπασει το οπλο μας , παν μετρο αριστο ελεγαν οι αρχαιοι ελληνες και ειχαν απολυτο δικιο

    φυσικα παν μετρο αριστο..εγω θα προσθετα ..και καθε τι αγνωστο ακομα περισσοτερο.
    παντως φυσιγγια ΣΕΛΙΕΡ ΜΠΕΛΟΤ,, οπλα δεν εχουν σπασει..ακομα..
    Οπλα εχουν σπασει..
    υπερογομωσεις ,,υπερπιεσεις,,και υπερστατικες πιεσεις. και βαθυρελιασματα 2και 3 χιλιοστων…. αποτελεσματα καποιων εφανταστων σχολων του βαλε πραμα,, πιεσε πραμα..Ξερω εγω ..
    Τα σελιερ μπελοτ ,,απεναντιας για 10ετιες εχουν ,,,,σπασει ,,,καρδιες μονο χρηστων τους..και εχουν θιασωτες απο βορειο μεχρι νοτιο πολο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #457464

    αυτο ομως Μαρκο δεν θα δωσει σε καποιες προοδευτικες πυριτιδες ατελη καυση και εκριξη στομιου (η γνωστές φλογεςαπο το στομιο)
    ιδιως αν αυτο το ενχιριμα συνδιαζεται με ριχο ρελιασμα;;;

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,416 έως 11,430 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων