ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,551 έως 11,565 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1432
    DIMAR1039 στις #457946

    Προσωπικα θα δυσκολευομουν αρκετα να ξεκινησω γομωση με ατσαλινα. Νομιζω οτι η μαλακια ειναι ευκολοτερο να γινει με αυτα παρα με τα μολυβδινα<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Α ρε αδελφε, γιατι βιαστηκες τοσο να φυγεις; Σου ευχομαι ηρεμα νερα και καλες ψαριες.

    </div>

    Αυτος ειναι και ο λογος που ανοιξα ξεχωριστω θεμα για τα ατσαλινα.Να μαζευτουν οσο περισσοτερες πληροφοριες γινετε σε ενα μερος και σιγα σιγα να βαλουμε μπρος.Τι να κανω που εστω και για τα “ματια” πρεπει να φτιαξω μερικα…


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #457947

    Ωραιος ο Κωστας(ksap)!!!!!!Αναλυτικοτατος και ουσιαστικος!!Σε παραδεχομαι για την διαθεση και τον χρονο που αφιερωνεις για να δωσεις ολοκληρομενες απαντησεις!!

    Να ευχαριστησω και για την συνταγη!!Με ζοριζεις ομως λιγο.Πρεπει να βρω καψουλια 616.Οπως επισης σιγουρα και φελους.Χεχε μαλλον και βισματα εξαιρετικα ψηλα.Αν σκεφτεις οτι με 1,65Χ35 εφτασα μεχρι σε GT24 βισμα για εδω θα χρειαστει κατι παραπανω.Θα ασχοληθω με τη γομωση παντως.Η αλλη με τα 29γρ του Γιαννη(Naval)ποια ειναι??

    Μήτσο αμα την μάθεις πες την μου και ˊμένα.
    Με 28γρ με 5αρια 6αρια και 7αρια έχω φτιάξει και είναι καταπληκτικά, ασχετα που δεν τα έχω τουφεκίσει ακόμα χαχα!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #457951

    η επιλογή του καψουλιου Chedddite cx 2000 σε παρα πολλα φυσίγγια εμποριου δεν εγινε λογω χαμηλου κοστους όπως γραφτηκε , αλλα γιατι είναι το κορυφαιο σε σταθεροτητα αποδοσης καψουλι σε όλα τα τεστ που εγιναν από πολλα εργαστηρια και βλητικούς σταθμούς , ανηκει στα υψηλης ισχυος καψουλια κατι που παλι είναι πολύ καλο γιατι ολες σχεδόν οι μοντέρνες πυριτιδες εχουν σχεδιαστεί να καίγονται με ισχυρα καψουλια , οσο αφορα τα Fiocchi εχουν κατι το μοναδικο , τα 615 με τα 616 εχουν σχεδόν την ιδια συμπεριφορα και σχεδόν πανομοιτυπες ταχύτητες , σε συνδυασμο με ορισμένες πυριτιδες κανουν μια τουφεκια περιεργα θανατηφορα , αλλα δημιουργουν και πολύ πιο μεγαλη ανακρουση και 99 % μηδενικες αφλογιστιες μετα το 100 % που εχουν τα 2000

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/04/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    5
    steliosgeo στις #457954

    παιδιά για άλλη μια φορά σας ευχαριστώ για το καλοσόρισμα και μου δίνετε το θάρρος να ρωτήσω για οποιαδήποτε απορία.
    αν φτιάξω ένα πολύ καλό φυσίγγι και είναι περίοδος κυνηγίου πως μπορώ να καταλάβω την διατρητικότητα του?πχ την συγκέντρωση θα την δω στο πίνακα ! την διάτρηση του ? υπάρχει κάποιος έλεγχος λιγάκι πιο τυποποιημένος ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #457955

    Δημητρη σκαγια βρεικες;; (ατσλινα)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #457960

    σε όλα τα τεστ που εγιναν από πολλα εργαστηρια και βλητικούς σταθμούς

    Μπορείς να μου παραθέσεις ΕΝΑ τέστ σε εργαστήριο ή βλητικό σταθμό?

    γιατι ολες σχεδόν οι μοντέρνες πυριτιδες εχουν σχεδιαστεί να καίγονται με ισχυρα καψουλια

    Για να σου παραθέσω κι εγώ με τι έχουν σχεδιαστεί να καίγονται οι σύγχρονες μπαρούτες?
    Έτσι για να κάνουμε λίγο διάλογο ρε αδερφέ!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    168
    andreas78 στις #457962

    Morning παίδες,
    Το CX2000, εχω την εντύπωση ότι εμβολιζει την πυριτιδα και τις προκαλεί μια υποτιποδες εκρηκτική ανάφλεξη, σε αντίθεση με τα Martignioni που την αναφλεγουν προοδευτικά. Και πάλι αν εχω λάθος ας διορθώσουν οι εμπειροτεροι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1268
    aris_kalamata στις #457965

    οσο αφορα τα Fiocchi εχουν κατι το μοναδικο , τα 615 με τα 616 εχουν σχεδόν την ιδια συμπεριφορα και σχεδόν πανομοιτυπες ταχύτητες , σε συνδυασμο με ορισμένες πυριτιδες κανουν μια τουφεκια περιεργα θανατηφορα

    Δημητρη, αυτο εχει να κανει μονο με το καψυλιο πιστευεις η με τον συνδοιασμο καλυκα Fiocchi και καψυλιου της ιδιας εταιριας, λογω γεωμετριας του πρωτου σε συνδοιασμο με την ισχυ των δευτερων?

    Ωραια η επεξηγηση περι προοδευτικοτητας του Ksap…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #457966

    τα 2000 ειναι στην κατηγορια ελαφρα γρηγορα καψουλια..η αν προτιματε τα ενισχημενα μεσαια καψουλια.
    στις πυρητιδες που εχουν καποιες ελαστικοτητες ( ειναι το 90% των πυρηριδων μαζικης και οχι μονο χρησης-παραγωγης) Ευλογο ειναι οι οποιες πανω κατω μικροδιαφορες των βαρων της πυρητιδας να μην επιρεαζουν δραματικα το αποτελεσμα οταν καιγονται απο ενα καψουλι..που δεν το λες ουτε δυνατο..αλλα ουτε μεσαιο.
    σε κατι που εναφερθηκε περι 999/1000 και 1000/1000
    το εχω συναντησει αλλα με καποιες αλλες παραμετρους…
    Δηλαδη…στα 1000 χαμενα μου πιατα η πουλια που δεν επεσαν…στις 999 φορες το καψουλι εσκασε..οπως και το φυσιγγιο εκανε την οποια δουλεια του… ΑΠΛΑ ΕΓΩ ΑΣΤΟΧΗΣΑ. Αυτο το 1/1000 ηταν καψουλι που δεν εσκασε..αλλα μπορει και να μην ειχε οπλισει καλα η βελονα του οπλου…( καπως ετσι σχηματοποιητε στην μνημη μου αυτη η κατασταση..προς θεου δεν μετρησα βολες..μια μια..)
    Διαφορες σε καθε περιπτωση του 1/1000 ειναι στατιστικα αδυνατο να εχουν τοσο απολυτη προσεγγιση..αλλα ακομα και αν βρεθουν τροποι.. η διαφορετικοτητα αυτη καθ αυτη ειναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΜΕΛΗΤΕΑ.
    Λογω της σχεσης μου με διαμετρηματα μεσαια και μικρα.. η χρηση τοσο μεσαιων οσο και αργων καψουλιων ειναι σχετικα συχνη. προβληματα δεν βρηκα ουτε απο 684..ουτε απο 50αρια σεντιτ..ουτε απο 686..ουτε απο καποια φιοκι 615..κλπ κλπ…Το 2000 το δουλευω σε καποιες γομωσεις 20αριου μονο..απλα γιατι υπαρχει σε καλυκες που αγοραζω σε καλη τιμη για αυτο το διαμετρημα ( για κανενα αλλο λογο υπεροχης η μη του καψουλιου) ..Και γιατι αρκετες γομωσεις μεσαιων πυρητιδων σε εφαρμογη 20αριου.οπως ΜΒ36 ,jk6.κλπ.θελουν κατι γρηγορο..αλλα και μεσαιο..
    Να λοιπον εδω το παραδειγμα που αναφερα στην αρχη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1432
    DIMAR1039 στις #457969

    Δημητρη σκαγια βρεικες;; (ατσλινα)

    Ο κουμπαρος μου πηρε μερικα κιλα απο τον Κενταυρο.Λογικα πρεπει να εχει.Θα ξερω σιγουρα οταν εχω ετοιμη την παραγγελια μου και μιλησω μαζι του.Απ’οτι ειδα ομως στην ιστοσελιδα του εχει και το airganshop.Δεν μιλησα με κανεναν ομως για να σου πω με σιγουρια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1432
    DIMAR1039 στις #457970

    η επιλογή του καψουλιου Chedddite cx 2000 σε παρα πολλα φυσίγγια εμποριου δεν εγινε λογω χαμηλου κοστους όπως γραφτηκε , αλλα γιατι είναι το κορυφαιο σε σταθεροτητα αποδοσης καψουλι σε όλα τα τεστ που εγιναν από πολλα εργαστηρια και βλητικούς σταθμούς , ανηκει στα υψηλης ισχυος καψουλια κατι που παλι είναι πολύ καλο γιατι ολες σχεδόν οι μοντέρνες πυριτιδες εχουν σχεδιαστεί να καίγονται με ισχυρα καψουλια , οσο αφορα τα Fiocchi εχουν κατι το μοναδικο , τα 615 με τα 616 εχουν σχεδόν την ιδια συμπεριφορα και σχεδόν πανομοιτυπες ταχύτητες , σε συνδυασμο με ορισμένες πυριτιδες κανουν μια τουφεκια περιεργα θανατηφορα , αλλα δημιουργουν και πολύ πιο μεγαλη ανακρουση και 99 % μηδενικες αφλογιστιες μετα το 100 % που εχουν τα 2000

    Φιλε Δημητρη οπως το θετεις το θεμα γενικα δεν θα με βρεις σύμφωνο.Ο Ksap λιγο παραπανω εγραψε δυο πολυ καλα και ουσιαστικα ποστ.Εκει πολυ σωστα τονισε και συμφωνω απολυτα μαζι του ειναι οτι αλλο η προοδευτικοτητα και αλλο η ζωηροτητα!!!Η ζωηροτητα λοιπον εχει να κανει με το ποσο ευκολα η δυσκολα αναβει η πυριτιδα και οχι με το πως καιγεται.Με βαση αυτο καθε πυριτιδα απαιτει το δικο της καψουλι για να καει ισοροποιμενα και να αποδωσει τα μεγιστα με τις χαμηλοτερες δυνατον πιεσεις.Καποιες λοιπον χρειαζονται χαμηλης ισχυως καψουλια(μικροτερης εντασης φλογα για μεγαλυτερο χρονο)καποιες μεσαια και καποιες ισχυρα(μεγαλης εντασης φλογα σε μικροτερο χρονο).Οταν αποκτησουμε συμαντικη εμπειρια στην ιδιογομωση και γνωριζουμε τις ιδιοτητες της πυριτιδας μπορουμε να παιξουμε λιγο με τα καψουλια.Δηλαδη μπορουμε να αντικαταστησουμε πχ το 616 με το cx2000.Δεν μπορουμε ομως ελαφρα την καρδια να αντικαταστησουμε το 684 με 688 kai cx2000.Αυτη ειναι μια κινηση που υπο προυποθεσεις μπορει να ειναι και επικινδυνη!!!Οποτε κατα την αποψη μου ειναι σημαντικο να μαθαινουμε τι καψουλι απαιτειται για την πυριτιδα που θελουμε να χρησιμοποιησουμε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #457971

    Συνηθως ομως αλλαζουμε καψουλι παρομοιας ισχυος, ενιοτε παιζοντας και λιγο με τις δοσεις. Ποτε δε θα πηγαιναμε απο το 684 στο 688, σαφως αλλαζεις ολο το στησιμο του φυσιγγιου ετσι, και παιζεις και με επικινδυνα ορια.

    Δυστυχως ομως χωρις προσβαση σε βλητικο σταθμο, μονο εμπειρικα μπορουμε να καταλαβουμε τις πιεσεις του φυσιγγιου μας, και αυτες μονο απο καποιες ενδειξεις

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #457975

    Μπορείς να μου παραθέσεις ΕΝΑ τέστ σε εργαστήριο ή βλητικό σταθμό

    δηλαδή Κωστα διαφωνεις με τα γραφομενα μου ? ποιο είναι κατά την γνωμη σου το πιο σταθερο σε αποδοση , αλλα και εχει και τα λιγοτερα ποσοστα αφλογιστιων καψουλι ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #457976

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Δημητρης Benelli wrote:</div>
    η επιλογή του καψουλιου Chedddite cx 2000 σε παρα πολλα φυσίγγια εμποριου δεν εγινε λογω χαμηλου κοστους όπως γραφτηκε , αλλα γιατι είναι το κορυφαιο σε σταθεροτητα αποδοσης καψουλι σε όλα τα τεστ που εγιναν από πολλα εργαστηρια και βλητικούς σταθμούς , ανηκει στα υψηλης ισχυος καψουλια κατι που παλι είναι πολύ καλο γιατι ολες σχεδόν οι μοντέρνες πυριτιδες εχουν σχεδιαστεί να καίγονται με ισχυρα καψουλια , οσο αφορα τα Fiocchi εχουν κατι το μοναδικο , τα 615 με τα 616 εχουν σχεδόν την ιδια συμπεριφορα και σχεδόν πανομοιτυπες ταχύτητες , σε συνδυασμο με ορισμένες πυριτιδες κανουν μια τουφεκια περιεργα θανατηφορα , αλλα δημιουργουν και πολύ πιο μεγαλη ανακρουση και 99 % μηδενικες αφλογιστιες μετα το 100 % που εχουν τα 2000

    Φιλε Δημητρη οπως το θετεις το θεμα γενικα δεν θα με βρεις σύμφωνο.Ο Ksap λιγο παραπανω εγραψε δυο πολυ καλα και ουσιαστικα ποστ.Εκει πολυ σωστα τονισε και συμφωνω απολυτα μαζι του ειναι οτι αλλο η προοδευτικοτητα και αλλο η ζωηροτητα!!!Η ζωηροτητα λοιπον εχει να κανει με το ποσο ευκολα η δυσκολα αναβει η πυριτιδα και οχι με το πως καιγεται.Με βαση αυτο καθε πυριτιδα απαιτει το δικο της καψουλι για να καει ισοροποιμενα και να αποδωσει τα μεγιστα με τις χαμηλοτερες δυνατον πιεσεις.Καποιες λοιπον χρειαζονται χαμηλης ισχυως καψουλια(μικροτερης εντασης φλογα για μεγαλυτερο χρονο)καποιες μεσαια και καποιες ισχυρα(μεγαλης εντασης φλογα σε μικροτερο χρονο).Οταν αποκτησουμε συμαντικη εμπειρια στην ιδιογομωση και γνωριζουμε τις ιδιοτητες της πυριτιδας μπορουμε να παιξουμε λιγο με τα καψουλια.Δηλαδη μπορουμε να αντικαταστησουμε πχ το 616 με το cx2000.Δεν μπορουμε ομως ελαφρα την καρδια να αντικαταστησουμε το 684 με 688 kai cx2000.Αυτη ειναι μια κινηση που υπο προυποθεσεις μπορει να ειναι και επικινδυνη!!!Οποτε κατα την αποψη μου ειναι σημαντικο να μαθαινουμε τι καψουλι απαιτειται για την πυριτιδα που θελουμε να χρησιμοποιησουμε.

    ειλικρινα φιλε δεν μπορω να καταλαβω τον συσχετισμο που εχει αυτό που εγραψα με αυτά που γραφεις

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #457977

    αυτο εχει να κανει μονο με το καψυλιο πιστευεις η με τον συνδοιασμο καλυκα Fiocchi και καψυλιου της ιδιας εταιριας,

    θα κερασεις καφε το Σαββατο και θα τα πουμε από κοντα τα υπολοιπα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,551 έως 11,565 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων