ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,596 έως 11,610 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #458128

    test


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #458139

    Καλες τουφεκιες μου εχει δωσει η Α1 σε συνδυασμο με το καψουλι 688. Δηλαδη 1.6γρ πυριτιδα Α1, 32 γρ σκαγια ν8, βυσμα gualandi, και κλεισιμο αστερι εξι πτυχων. Επισης παιζοντας με το 686, αυξανεις την πυριτιδα στο 1.65.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    50
    tolis90 στις #458140

    τελικο υψος φυσιγγιου στα 58 χιλ ?????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #458144

    Nαι, αν και δεν το μετραω να σου πω την αληθεια. Αν χρησιμοποιησεις τα σωστα υλικα, το φυσιγγι κλεινει οπως πρεπει. Ξεχασα να σου πω οτι το βυσμα ειναι ειτε Aquila 22, ειτε Gualandi 22

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    50
    tolis90 στις #458145

    den ta reliazeis????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #458157

    Ορισμενες φορες ναι, αλλες οχι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    50
    tolis90 στις #458170

    με ατσαλινο βαθυ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    50
    tolis90 στις #458206

    ας με βοηθησει καποιος επειδη ειμαι νεος στον χωρο ιδιογομωση σε τι βαθος ρελιαζουμε φυσιγγια 32.33.34.36.37.38.40 γρ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #458207

    ας με βοηθησει καποιος επειδη ειμαι νεος στον χωρο ιδιογομωση σε τι βαθος ρελιαζουμε φυσιγγια 32.33.34.36.37.38.40 γρ

    Καλη σου ημερα
    Τα ρελιασματα οπως τα αναζητας ,,δηλ με βαση του βαρους γομωσης δεν εχει βαση.
    Σε γενικες γραμμες μια απαντηση ετσι οπως το αναζητας,, δεν υπαρχει.
    ΣΕ γενικες γραμμες το αφτερ ρελιασμα σε ενα αστεροειδες κλεισημο ειναι ενα παρα πολυ λεπτο σημειο…και ενα σημειο που οσο αφορα την σταθεροτητα του απο φυσιγγιο σε φυσιγγιο αρκετα δυσκολο να επιτευχθει.
    Σε καθε περιπτωση το φορουμ εχει παρα πολλα θεματα με διαφορες αποψεις,,τεχνικες,,, με υπερ και κατα.
    Μιας και εισαι νεος θαταν σωστο να ανατρεξεις και να διαβασεις παρελθοντα ποσταρισματα.
    επιγραμματικα θα σου ελεγα να ξεκινησεις με το ρελι που θα παρεις απο την μηχανη σου καποιο καπου κοντα στο 1,5 χιλ. συνηθως ενα τετοιο ρελι ειναι μια χαρα για ολες σχεδον τις γομωσεις.
    Προσωπικα αν θες την γνωμη μου,,, ρελιασματα δραπανα και τα ολα αυτα σχετικα..δεν χρειαζονται… Απο την χρηση τους περισσοτερα προβληματα γεννιουνται..παρα λυσεις η βελτιωσεις στο παραγομενο φυσιγγιο.
    Απο την αλλη υπαρχουν και θιασωτες της χρησης στροφειων ρελιασματος με δραπανα.
    Εσυ αποφασιζεις τι δρομο θα παρεις… ακους μελετας και τις δυο σχολες.. και με το χρονο,,τους δικους σου πειραματισμους ,φτιαχνεις αυτο που σου παει..που σου αρεσει..που νομιζεις οτι ειναι το καλο για σενα.

    Επιμενω!! και σου επαναλαμβανω αλλη μια φορα,, διαβασε διαβασε προηγουμενα ποστ..υπαρχει αφθονο υλικο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1432
    DIMAR1039 στις #458244

    ας με βοηθησει καποιος επειδη ειμαι νεος στον χωρο ιδιογομωση σε τι βαθος ρελιαζουμε φυσιγγια 32.33.34.36.37.38.40 γρ

    Προς το παρων τουλαχιστων και μεχρι να αποκτησεις μια σχετικη εμπειρια μην μπλεκεις με σουπερ-ντουπερ ατσαλινα στροφεια με εξτρα βαθυ ρελι και εξτρα στενη στεφανη ρελιου.Ολα αυτα μεταβαλλουν σημαντικα συμπιεση-αντισταση και πιεσεις που δεν εισαι ακομη σε θεση να διαχειριστεις.Χωρια που κοστιζουν οσο και η μηχανη σου!! Παρε ενα απλο φθηνο στροφειο για το δραπανο και απεφυγε τις υπερβολες στο ρελιασμα.Μερακι και δοκιμες χρειαζονται για ενα καλο φυσιγγι και οχι υπερβολες.775 σελιδες με πολυτιμο υλικο υπαρχουν στο θεμα.Αφιερωσε οσο περισσοτερο χρονο μπορεις να τις διαβασεις και δεν θα χασεις..

    Καλη συνεχεια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    60
    evripidis στις #458425

    παιδια καλημερα και χρονια πολλα.μολις παρελαβα τη sizemaster με το ογκομετρικο της απο αμερικη.οπως καταλαβατε ειμαι καινουργιος στο αθλημα και εχω καποιες αποριες.βασικα η βασικη ειναι η εξης διαβαζω απο πολλους και απο τον χατζιωτη οτι μια καλη και ευκολοδουλευτη πυριτιδα ειναι η Α1 ετσι λοιπον αποφασισα να ξεκινησω απ αυτην.τωρα τελευταια ομως μια και μεχρι την αλλη εβδομαδα ο κενταυρος δεν στελνει παραγγελιες λογω σοβαρου προβληματος το χω ριξει παλι στο διαβασμα και διαβαζω πολυ καλα σχολια ειδικα σε κυπριακα sites για την D20.μπορουν οι παλαιοτεροι και εμπειροτεροι να εκφερουν αποψη επι του θεματος?θα ηθελα να προσθεσω οτι θελω να γεμιζω το πολυ μεχρι 32 γραμ. και το κυριως κυνηγι μου ειναι οι τσιχλες.να υπολογισουμε οτι βρισκομαι και σε νησι (κρητη) και πολλες φορες εχουμε και αυξημενη υγρασια.θα ηθελα πολυ ν ακουσω τις αποψεις σας.ευχαριστω πολυ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #458428

    καλοριζικη ευριπηδη καλα γεμισματα,
    με την Α1 θα σου ειναι πολυ ενταξη η sizemaster.

    ο κενταυρος δεν στελνει παραγγελιες λογω σοβαρου προβληματος

    σαν τι προβλημα δηλαδη;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #458431

    παιδια καλημερα και χρονια πολλα.μολις παρελαβα τη sizemaster με το ογκομετρικο της απο αμερικη.οπως καταλαβατε ειμαι καινουργιος στο αθλημα και εχω καποιες αποριες.βασικα η βασικη ειναι η εξης διαβαζω απο πολλους και απο τον χατζιωτη οτι μια καλη και ευκολοδουλευτη πυριτιδα ειναι η Α1 ετσι λοιπον αποφασισα να ξεκινησω απ αυτην.τωρα τελευταια ομως μια και μεχρι την αλλη εβδομαδα ο κενταυρος δεν στελνει παραγγελιες λογω σοβαρου προβληματος το χω ριξει παλι στο διαβασμα και διαβαζω πολυ καλα σχολια ειδικα σε κυπριακα sites για την D20.μπορουν οι παλαιοτεροι και εμπειροτεροι να εκφερουν αποψη επι του θεματος?θα ηθελα να προσθεσω οτι θελω να γεμιζω το πολυ μεχρι 32 γραμ. και το κυριως κυνηγι μου ειναι οι τσιχλες.να υπολογισουμε οτι βρισκομαι και σε νησι (κρητη) και πολλες φορες εχουμε και αυξημενη υγρασια.θα ηθελα πολυ ν ακουσω τις αποψεις σας.ευχαριστω πολυ

    τρομερο υλικο η D20 εχουν δικιο οι φιλοι οι Κυπριοι , αν θες την δικη μου ταπεινη γνωμη αν εμενα στην Κρητη μονο μια μια πυριτιδα θα δουλευα στα 32 γρ , CSB 1

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/05/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    19
    biil στις #458432

    Πεθανε η μητερα του,εντελως ξαφνικα,

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    168
    andreas78 στις #458433

    παιδια καλημερα και χρονια πολλα.μολις παρελαβα τη sizemaster με το ογκομετρικο της απο αμερικη.οπως καταλαβατε ειμαι καινουργιος στο αθλημα και εχω καποιες αποριες.βασικα η βασικη ειναι η εξης διαβαζω απο πολλους και απο τον χατζιωτη οτι μια καλη και ευκολοδουλευτη πυριτιδα ειναι η Α1 ετσι λοιπον αποφασισα να ξεκινησω απ αυτην.τωρα τελευταια ομως μια και μεχρι την αλλη εβδομαδα ο κενταυρος δεν στελνει παραγγελιες λογω σοβαρου προβληματος το χω ριξει παλι στο διαβασμα και διαβαζω πολυ καλα σχολια ειδικα σε κυπριακα sites για την D20.μπορουν οι παλαιοτεροι και εμπειροτεροι να εκφερουν αποψη επι του θεματος?θα ηθελα να προσθεσω οτι θελω να γεμιζω το πολυ μεχρι 32 γραμ. και το κυριως κυνηγι μου ειναι οι τσιχλες.να υπολογισουμε οτι βρισκομαι και σε νησι (κρητη) και πολλες φορες εχουμε και αυξημενη υγρασια.θα ηθελα πολυ ν ακουσω τις αποψεις σας.ευχαριστω πολυ

    Καλοριζικη Ευριπιδη και καλη αρχή.
    Το νέο λοτ της D20, δεν καίγεται καλα στα 32γρ., εγω δουλεύω πολύ την D20SE, δεν ξέρω αν την βρίσκεται στην Κρήτη, αλλα ειναι εξαιρετική, απο 28γρ., μεχρι και 32γρ., δουλεύει πολυ ωραία και με χαμηλές πιέσεις.
    Εξάλλου στην τελική το φυσιγγιο δεν ειναι η πυριτιδα που το κάνει, ειναι το μεράκι μας και ο σωστός συνδυασμός σε οτι μπαίνει μέσα στον καλυκα.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,596 έως 11,610 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων