ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,641 έως 11,655 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #458723

    ενα αρκετα διασημο μονοβολο της γουιντσεστερ σε διαμετρημα 36..ακολουθει αυτη την ενφραξη…
    Δηλαδη,, ταπα αεριων πανω απο την πυρητιδα,, μετα αντι ταπας μαλληνης πλαστικης..κλπ… Εχει μια ποσοτητα απο το γνωστο αντιτριβικο μεσο σε σκονη ..κατα κοσμον μπαφερ..και ακολουθει το μονοβολο.Μετα ρελιασμα.
    Εχω κανει το ιδιο σε μονοβολα 36αρια.. για οικονομικους λογους,, μιας και τα πλαστικα για μονοβολα αυτου του διαμετρηματος ειναι ακριβα. εβαλα λοιπον συμιγδαλακι του θεουλη.. με χρηση ογκομετρικου ( πατεντα) Τα φυσιγγια πηγαν θαυμασια..αλλα αρκετες φορες ενα νεφος συμιγδαλιου εκανε τα πισω γεμιζοντας τα ματια..η τα γυαλια τα προστατευτικα!!!!
    μπορει σε μακρητερες καννες να μη συμβαινει αυτο το φαινομενο.. μιας και το 36αρι που αναφερω ειναι ενα μονοκανο με μηκος 55 εκ καννη.
    το εχω κανει και σε φυσιγγια 36αρια… σε εφαρμογη χαρτινων καλλυκων ( ειχαν πεσει στα χερια μου καμια 300αρια σπανιοτατοι καλυκες 55αριδες ) γεμισα καμια 30αρια με βαρος σκαγιων 13 και ηταν θαυμασια ( τους υπολοιπους καλυκκες τους κρατω ανεπαφους για συλεκτικους λογους..) !!!! Αλλα το ενοχλητικο και οχι μονο νεφος παραμενε ινα ερχετε στα γυαλια.
    δεν ξερω ..ισως σε μεγαλητερου μηκους οπλα..η σε μεγαλητερα διαμετρηματα το φαινομενο να μην υπαρχει… Δεν το εκανα σε μεγαλητερα διαμετρηματα.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #458734

    προτεινω το χοντρο τριμα φελου(οχι τοσο ψυλο σαν μπαφερ χοντρο διαστασεων σαν σκαγι Νο 8 μεχρι Νο5) :

    1) δεν διεμβολιζει τα σκαγια ενα βαρη και ογκοδες αντικιμενο με αποτελεσμα να χαλαει η κατανομη
    2) εχει πολυ καλη ελαστικοτιτα το τριμα μου μας χαριζει ενα τελιο αμορτισερ και μια ομαλη καυση της πυριτιδας ( καμια σχεση με τα σκληρα diana και τον συμπαγη φελο) αποφευγοντας την ξερη τουφεκια και τα σκορπιασματα
    3) δεν μπερδευεσε με διαφορα μηκη απο ταπες οσο θες βαζεις – γεμιζεις
    4) νομηζω κατασκεβαζεται ευκολα απο ενα κοματη φελο με ενα τρυφτη ντοματας

    δεν το εχω δοκημασει ποτε γιαυτο και ρωτω αν καποιος εχει εμπειρια απο αυτο το επιτευγμα οπου νομηζω οτι θα κανει παπαδες στην τουφεκια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #458736

    προτεινω το χοντρο τριμα φελου(οχι τοσο ψυλο σαν μπαφερ χοντρο διαστασεων σαν σκαγι Νο 8 μεχρι Νο5) :

    1) δεν διεμβολιζει τα σκαγια ενα βαρη και ογκοδες αντικιμενο με αποτελεσμα να χαλαει η κατανομη<br>
    2) εχει πολυ καλη ελαστικοτιτα το τριμα μου μας χαριζει ενα τελιο αμορτισερ και μια ομαλη καυση της πυριτιδας ( καμια σχεση με τα σκληρα diana και τον συμπαγη φελο) αποφευγοντας την ξερη τουφεκια και τα σκορπιασματα<br>
    3) δεν μπερδευεσε με διαφορα μηκη απο ταπες οσο θες βαζεις – γεμιζεις<br>
    4) νομηζω κατασκεβαζεται ευκολα απο ενα κοματη φελο με ενα τρυφτη ντοματας

    δεν το εχω δοκημασει ποτε γιαυτο και ρωτω αν καποιος εχει εμπειρια απο αυτο το επιτευγμα οπου νομηζω οτι θα κανει παπαδες στην τουφεκια.

    καλα αφου δεν το εχεις κανει οπως το περιγραφεις..πως αναφερεις τοσα πλεονεκτηματα??? ( απλα υποθετεις να φαντασθω )
    Σε καθε περιπτωση εχει ενα ενδιαφερον ,,και μιας και το πιστευεις ,,απλα δοκιμασε το και πες μας εντιπωσεις αποτελεσματα κλπ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #458739

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>λιουφκα wrote:</div>
    προτεινω το χοντρο τριμα φελου(οχι τοσο ψυλο σαν μπαφερ χοντρο διαστασεων σαν σκαγι Νο 8 μεχρι Νο5) :

    1) δεν διεμβολιζει τα σκαγια ενα βαρη και ογκοδες αντικιμενο με αποτελεσμα να χαλαει η κατανομη<br><br>
    2) εχει πολυ καλη ελαστικοτιτα το τριμα μου μας χαριζει ενα τελιο αμορτισερ και μια ομαλη καυση της πυριτιδας ( καμια σχεση με τα σκληρα diana και τον συμπαγη φελο) αποφευγοντας την ξερη τουφεκια και τα σκορπιασματα<br><br>
    3) δεν μπερδευεσε με διαφορα μηκη απο ταπες οσο θες βαζεις – γεμιζεις<br><br>
    4) νομηζω κατασκεβαζεται ευκολα απο ενα κοματη φελο με ενα τρυφτη ντοματας

    δεν το εχω δοκημασει ποτε γιαυτο και ρωτω αν καποιος εχει εμπειρια απο αυτο το επιτευγμα οπου νομηζω οτι θα κανει παπαδες στην τουφεκια.

    καλα αφου δεν το εχεις κανει οπως το περιγραφεις..πως αναφερεις τοσα πλεονεκτηματα??? ( απλα υποθετεις να φαντασθω )<br>
    Σε καθε περιπτωση εχει ενα ενδιαφερον ,,και μιας και το πιστευεις ,,απλα δοκιμασε το και πες μας εντιπωσεις αποτελεσματα κλπ.<br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    http://www.youtube.com/user/markchalaris?feature=mhee<br>

    </div>

    μαρκο περιγραφω την ιδεα οχι την πραξη (φανταζομαι οπως λες ) τα αποτελεσματα τις διερουμενεις εμφραξεις τα ανεφερες εσυ σε προηγουμενο μνμ , απλα ειπα να μην ειναι η ταπα 3 μερη αλλα 83 π.χ
    και πιστευω οτι κατι τετιο θα εχει καλα αποτελεσματα για τους λογους που ανεφερα

    ρωτισα μηπως και το δωκιμασε κανεις στο παρελθων να μας ελεγε αποτελεσματα το εχω στα σκαρια να το κανω παντος μια δοκιμη

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #458764

    το ενχειριμα μπεικε σε εφαρμογη :

    καλυκας 65 χιλ. ΜΒ36 1,80γρ. couvette -τριμα φελλου – χαρτακι – 34γρ. σκαγιια Νο 6 κλεισιμο ρελιαστο με τζαμακι τελικο υψος 60 χιλ.
    τα δοκιμια εντιμαζονται μετα σειρα εχει η δοκιμη 🙂

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1432
    DIMAR1039 στις #458797

    Ειστε τρελοι για δεσιμο!!!!!!!Χχαχαχαχα.Το πες και το κανες μπραβο!!!!Οπτικα ειναι μαματο!!!Περιμενουμε το αποτελεσμα…

    Και κατι ασχετο.Εχω χασει βαριδιακια απο την ζυγαρια μου.Ξερει κανεις που μπορω να βρω και σε τι τιμη παιζουν??

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    152
    sedici16 στις #458849

    ερώτηση:κλείνω τα φυσιγγια μου στα 57,8 και σε 7-8 μέρες που τα ξαναμετραω είναι 58.3!!!ο κάλυκας είναι Nobel sport και κλείνει άψογα,όμως αυτή η διαφορά πυ προφανώς οφείλεται στα πλαστικά παρουσιάζει διακυμάνσεις στη τουφεκιά???παρουσιάζεται και σε εσάς?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #458852

    πως τα κλεινεις – ρελιαζεις;;

    τα κλεινεις με καποια Mec – Lee και μετα τα ρελιαζεις;;

    αν τα ρελιαζεις με ποσες στροφες;; μεχρι 700 στρ./λεπ. ειναι καλα.( μετα κανει κολπα το πλαστικο) και δεν θελεινα το κρατας το στροφειο πανω απο 1.5 sec την φορα ( το κατεβασμα ακαριεο οχι σιγα σιγα)

    δωκιμασε στο ρελιασμα να ρελιασεις δυο φορες , δηλαδη κατεβαζεις το στροφιο το σεικονεις στρηβεις τον καλυκα 90 μοιρες και ξανα ρελιαζεις 🙂

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #458853

    Δημητρη δεν νομηζω να βρεις σκετα βαριδιακια

    τι ζυγαρια εχεις και ποια βαριδια σου χαθηκανε;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #458855

    Kαταρχην ο καινουριος καλυκας εχει την ταση να ανοιγει, οποτε το φαινομενο ειναι λογικο να συμβαινει. Μειωνεται με το ρελιασμα σε καινουριους καλυκες, ή το διπλο πατημα σε ξαναγεμισμενους. Ενα ελαφρυ ρελιασμα θα σε βοηθουσε, ή η χρηση ριγμενων καλυκων αν δεν εχεις τα εργαλεια για το ρελιασμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    152
    sedici16 στις #458859

    Το ρελιασμα γινεται στο χερι με ρελιαστρα του λαναρα..πιστευετε οτι αλλαzει σαν τουφεκια?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #458865

    ποια αυτη που κανει και χαραξη αστερι;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1432
    DIMAR1039 στις #458870

    Δημητρη δεν νομηζω να βρεις σκετα βαριδιακια

    τι ζυγαρια εχεις και ποια βαριδια σου χαθηκανε;;

    Εχω την απλη παραδοσιακη.Μου εχουν μεινει τα 35γρμ(20-10-5) και το 1,65(1γρμ-500mg-100mg-50mg)Τα υπολοιπα οπως τα ειχα μεσα στο σακουλακι εκαναν φτερα.Θα τα πεταξα κατα λαθος!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #458871

    Θα σου προτεινα να παρεις μια ζυγαρια μηχανικη για να κανεις τη δουλεια σου. Ειναι σαφως ακριβοτερες απο τις ηλεκτρονικες, αλλα οι δευτερες ειναι τοσο πολυ ακριβειας που με εκνευριζουν. Ξερω πως μια καλη μηχανικη ειναι ενα σεβαστο ποσο, αλλα πιστεψε με ειναι τα μονα λεφτα που δε λυπηθηκα που εδωσα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1432
    DIMAR1039 στις #458872

    ερώτηση:κλείνω τα φυσιγγια μου στα 57,8 και σε 7-8 μέρες που τα ξαναμετραω είναι 58.3!!!ο κάλυκας είναι Nobel sport και κλείνει άψογα,όμως αυτή η διαφορά πυ προφανώς οφείλεται στα πλαστικά παρουσιάζει διακυμάνσεις στη τουφεκιά???παρουσιάζεται και σε εσάς?

    Αν δεν κανω λαθος η μηχανη σου δεν εχει δευτερο σταδιο κλεισιματος και το τελικο κλεισιμο γινετε ταυτοχρονα με το ρελι.Οποτε δεν σφιγγει πολυ και επιτρεπει στα πιεσμενα πλαστικα να εκτονωθουν ελαφρα.Αν κατα τα αλλα το φυσιγγι σου ειναι σωστα γεμισμενο δεν θα εχεις κανενα προβλημα.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,641 έως 11,655 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων