ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,671 έως 11,685 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #459047

    δεν εχει ακομα ανακαλυφθη το τελιο ογκομετρηκο που να μετρα στην ακρηβια της πυρητηδα και τα σκαγια ολα τα φυσιγγια που γεμηζοντε με τα ογκομετρηκα ειναι στο περιπου και στην πυρητηδα και στα σκαγια οποτε ποτε δεν θα ειναι σταθερα μεταξη τους και το καθε φυσιγγιο θα ειναι διαφορετηκο απο το αλλο και δεν μπορω να καταλαβω την επημονη σας με τα ογκομετρηκα που εγω τα θεωρο ολα αναξιοπηστα και αχρηστα για μενα στο μετρημα τοτε ποιος ο λογος να γεμηζουμε φυσιγγια μονη μας εαν τα φυσιγγια που φτιαχνουμε ειναι ομοια η και χειροτερα απο τα εργοστασιακα αφου ουτε οικονομια πολυ θα μας προσφερουν ουτε ποιοτητα που ειναι και τα δυο που θελω απο τα φυσιγγια που φτιαχνω δηλαδη πιοο πολυ ποιοτητα και λιγοτερο οικονομια το καλυτερο ειναι μια μηχανηκη ζυγαρια REX που ειναι πολυ ακρυβιας και δεν κανη ποτε λαθος και οχι ηλεκτρονηκη που και αυτη δεν ειναΙ της εμπιστοσηνης και ζυγηζμα ολα τα υληκα ενα ενα στο χερι με ενα κουταλακι που θα το χρησημοποιουμε για ογκομετρηκο η ακομα καλυτερα και γρηγορα γιαυτους που εχουν ηδη ογκομετρηκα μετα την μετρηση του ογκομετρηκου να γηνετε και μετρηση με την ζυγαρια ακρυβιας ενα ενα το φυσιγγιο εκει θα δητε αποκλεισης που εχουν τα ογκομετρηκα η θα προστετης στο ελαχηστο υλικα η θα αφερης για να εχεις ποιοτηκα και σταθερα ομοια φυσιγγια απο το πρωτο εως το τελευταιο


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/07/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    29
    Τακης στις #459053

    Η JK6/B ειναι πολυ καλη μονο για ξηρο καιρο. Προσωπικα την δουλευω μονο στην εναρξη στα τρυγονια σε καλυκα cheddite 12/70 cx-2000 1,65×32 giovanni22 αστερι 57,8mm τελικο υψος.Μολις μυρισει ομως την παραμικρη υγρασια στην ατμοσφαιρα γινεται πασχαλιατικο πυροτεχνημα… μονο μπαμ κανει, τιποτα αλλο. Με βορια καιρο χωρις υγρασια ειναι πολυ καλο setup

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #459066

    την jk6b την γεμιζω τουλαχιστον 15χρονια.
    φυσικα παει θαυμασια στην ελαφρα μορφη γομωσεων ( 1,55 μεχρι 1,65.. και βαρη απο 30 μεχρι 32 )
    Αλλα την εχω και σαν την βασικη μου πυρητιδα στα βαλτοκυνηγα μου σε βαρητερες γομωσεις…για γομωσεις 33 34γρμ.
    ΔΕΝ ειμαι υπερ του μυθου περι υγρασιων και πυρητιδων.. απλα δεν υφηστατε κατι τετοιο…
    Αναφορικα θα πω πως ενα βαλτοπεριβαλον δινει συνηθως υγρασιες φοβερες συνδιασμενες με αρκετα χαμηλες θερμοκρασιες.
    για του πιστευοντες των καιρικων συνθηκων ,,ενα τετοιο περιβαλον ειναι ο ΕΦΙΑΛΤΗΣ των πυρητιδων ..
    σας διαβεβαιω πως εχω κανει απιθανα κυνηγια με την πυρητιδα αυτη θαλεγα οχι ΕΦΙΑΛΤΙΚΑ..ΑΛΛΑ ΠΑΡΑΔΕΙΣΕΝΙΑ!!!
    αρκει να ξερουμε πως να την γεμιζουμε βαση του οπλου μας και του ειδους κυνηγιου που θα κανουμε.
    ΑΝ και εναι στην γενικη της μορφη εφαμυλη της κατηγοριας της Α1 ,απαιτει αλλη προσεγγυση στην γομωση της ,,αρκετο πειραματισμο/// δεν εχει σε καμια των περιπτωσεων τα περιπου και οκ της Α1…. ΑΛΛΑ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΙΜΗ ΑΝΑ ΚΙΛΟ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #459088

    Ευριπιδη, εχω καμποση να δοκιμασεις. Την ειχα γεμισει κυριως για τσιχλοκοτσυφα σε βαρη 31-32 γρ, και δε θυμαμαι να ειχα παραπονο. Το μονο προβλημα που με εκανε να την αφησω το οτι εδινε εντονο λακτισμα που σε μενα δεν αρεσε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    60
    evripidis στις #459104

    ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΣΥΝΗΘΩΣ Ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΕΔΩΣΕ ΤΗΝ ΛΥΣΗ ΟΚ VICTZ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/04/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    42
    sky fall στις #459112

    Τωρα που καλοκαιριαζει αρχισα να νοσταλγω τα παπιοκηνυγια του χειμωνα, και θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας τα set up που μου εχουν δωσει πολλες επτ/ες τα τελευταια χρονια. ΟΠΛΑ BENELLI M1./ REM.11/87 light k.
    M92S 2.20/ 686/ Z2M15 /39gr+1grBF/ 58χιλ. νο3 επχ.
    TEKNA 1.90/ 686/gt21/ 38gr/ 58χιλ. νο3 επχ.
    ΑΟ 1.95/CX2000/ Z2M15/39gr/58xiλ. νο3 επχ.
    ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΙΣ ΔΟΣΟΛ.
    Τα set up αυτα αποτελουν προσωπικη και μονο επιλογη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/07/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    40
    Nick στις #459113

    δεν εχει ακομα ανακαλυφθη το τελιο ογκομετρηκο που να μετρα στην ακρηβια της πυρητηδα και τα σκαγια ολα τα φυσιγγια που γεμηζοντε με τα ογκομετρηκα ειναι στο περιπου και στην πυρητηδα και στα σκαγια οποτε ποτε δεν θα ειναι σταθερα μεταξη τους και το καθε φυσιγγιο θα ειναι διαφορετηκο απο το αλλο και δεν μπορω να καταλαβω την επημονη σας με τα ογκομετρηκα που εγω τα θεωρο ολα αναξιοπηστα και αχρηστα για μενα στο μετρημα τοτε ποιος ο λογος να γεμηζουμε φυσιγγια μονη μας εαν τα φυσιγγια που φτιαχνουμε ειναι ομοια η και χειροτερα απο τα εργοστασιακα αφου ουτε οικονομια πολυ θα μας προσφερουν ουτε ποιοτητα που ειναι και τα δυο που θελω απο τα φυσιγγια που φτιαχνω δηλαδη πιοο πολυ ποιοτητα και λιγοτερο οικονομια το καλυτερο ειναι μια μηχανηκη ζυγαρια REX που ειναι πολυ ακρυβιας και δεν κανη ποτε λαθος και οχι ηλεκτρονηκη που και αυτη δεν ειναΙ της εμπιστοσηνης και ζυγηζμα ολα τα υληκα ενα ενα στο χερι με ενα κουταλακι που θα το χρησημοποιουμε για ογκομετρηκο η ακομα καλυτερα και γρηγορα γιαυτους που εχουν ηδη ογκομετρηκα μετα την μετρηση του ογκομετρηκου να γηνετε και μετρηση με την ζυγαρια ακρυβιας ενα ενα το φυσιγγιο εκει θα δητε αποκλεισης που εχουν τα ογκομετρηκα η θα προστετης στο ελαχηστο υλικα η θα αφερης για να εχεις ποιοτηκα και σταθερα ομοια φυσιγγια απο το πρωτο εως το τελευταιο

    Στα φυσιγγια που αναγωμωνω χρησιμοποιω την MB-36 η οποια εχει τετραγωνο περιπου σχημα. Οταν ειχα πρωτοαρχισει την αναγωμωση, χρησιμοποιησα την απαραιτηση ζυγαρια ακριβειας και την μηχανη της Lee για την πυριτιδα.
    Η παραπανω μηχανη ειχε σοβαρες αποκλησεις λογω ενος μεγαλου παραγοντα.
    Ο παραγοντας αυτος ειναι οτι ο ογκομετρικος “διαυλος” της μηχανης ηταν στρογγυλος και η πυριτιδα μου τετραγωνη.
    Ευτυχως την μηχανη την ειχα δοκιμαστικα απο κενταυρο και δεν την ειχα αγορασει.
    Αργοτερα απο 1-2 εβδομαδες αν δεν κανω λαθος δοκιμασα την Olympic.
    Η Olympic ειναι και αυτη μια χειροκινητη ογκομετρικη μηχανη (μεταλλικη) η οποια ομως ειχε τετραγωνο “διαυλο”.
    Το αποτελεσμα ειναι οτι απο τις 100αδες αναγωμωσεις που εχω κανειμεχρι σημερα, καμια δεν εχει ξεπερασει το 0,03.
    Οποτε πρωτα ισως ειναι καλυτερα να κοιταξουμε το σχημα που εχει η πυριτιδα που χρησιμοποιουμε και μετα να επιλεγουμε καποια μηχανη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #459116

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Νίκος Σάμος wrote:</div>
    δεν εχει ακομα ανακαλυφθη το τελιο ογκομετρηκο που να μετρα στην ακρηβια της πυρητηδα και τα σκαγια ολα τα φυσιγγια που γεμηζοντε με τα ογκομετρηκα ειναι στο περιπου και στην πυρητηδα και στα σκαγια οποτε ποτε δεν θα ειναι σταθερα μεταξη τους και το καθε φυσιγγιο θα ειναι διαφορετηκο απο το αλλο και δεν μπορω να καταλαβω την επημονη σας με τα ογκομετρηκα που εγω τα θεωρο ολα αναξιοπηστα και αχρηστα για μενα στο μετρημα τοτε ποιος ο λογος να γεμηζουμε φυσιγγια μονη μας εαν τα φυσιγγια που φτιαχνουμε ειναι ομοια η και χειροτερα απο τα εργοστασιακα αφου ουτε οικονομια πολυ θα μας προσφερουν ουτε ποιοτητα που ειναι και τα δυο που θελω απο τα φυσιγγια που φτιαχνω δηλαδη πιοο πολυ ποιοτητα και λιγοτερο οικονομια το καλυτερο ειναι μια μηχανηκη ζυγαρια REX που ειναι πολυ ακρυβιας και δεν κανη ποτε λαθος και οχι ηλεκτρονηκη που και αυτη δεν ειναΙ της εμπιστοσηνης και ζυγηζμα ολα τα υληκα ενα ενα στο χερι με ενα κουταλακι που θα το χρησημοποιουμε για ογκομετρηκο η ακομα καλυτερα και γρηγορα γιαυτους που εχουν ηδη ογκομετρηκα μετα την μετρηση του ογκομετρηκου να γηνετε και μετρηση με την ζυγαρια ακρυβιας ενα ενα το φυσιγγιο εκει θα δητε αποκλεισης που εχουν τα ογκομετρηκα η θα προστετης στο ελαχηστο υλικα η θα αφερης για να εχεις ποιοτηκα και σταθερα ομοια φυσιγγια απο το πρωτο εως το τελευταιο

    Στα φυσιγγια που αναγωμωνω χρησιμοποιω την MB-36 η οποια εχει τετραγωνο περιπου σχημα. Οταν ειχα πρωτοαρχισει την αναγωμωση, χρησιμοποιησα την απαραιτηση ζυγαρια ακριβειας και την μηχανη της Lee για την πυριτιδα.<br>
    Η παραπανω μηχανη ειχε σοβαρες αποκλησεις λογω ενος μεγαλου παραγοντα.<br>
    Ο παραγοντας αυτος ειναι οτι ο ογκομετρικος «διαυλος» της μηχανης ηταν στρογγυλος και η πυριτιδα μου τετραγωνη.<br>
    Ευτυχως την μηχανη την ειχα δοκιμαστικα απο κενταυρο και δεν την ειχα αγορασει.<br>
    Αργοτερα απο 1-2 εβδομαδες αν δεν κανω λαθος δοκιμασα την Olympic.<br>
    Η Olympic ειναι και αυτη μια χειροκινητη ογκομετρικη μηχανη (μεταλλικη) η οποια ομως ειχε τετραγωνο «διαυλο».<br>
    Το αποτελεσμα ειναι οτι απο τις 100αδες αναγωμωσεις που εχω κανειμεχρι σημερα, καμια δεν εχει ξεπερασει το 0,03.<br>
    Οποτε πρωτα ισως ειναι καλυτερα να κοιταξουμε το σχημα που εχει η πυριτιδα που χρησιμοποιουμε και μετα να επιλεγουμε καποια μηχανη.

    δηλαδη nick αν παρω τηλ. το μαγαζι που λες θα μου δωσει μια lee να την εχω δοκιμαστικα για καμια βδομαδα και αμα θελω μετα την περνω;;

    δειξεμας καμια εικονα απο την μηχανη πουλες με τα τετραγονα ογκομετρικα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1432
    DIMAR1039 στις #459149

    Τωρα που καλοκαιριαζει αρχισα να νοσταλγω τα παπιοκηνυγια του χειμωνα, και θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας τα set up που μου εχουν δωσει πολλες επτ/ες τα τελευταια χρονια. ΟΠΛΑ BENELLI M1./ REM.11/87 light k.<br>
    M92S 2.20/ 686/ Z2M15 /39gr+1grBF/ 58χιλ. νο3 επχ.<br>
    TEKNA 1.90/ 686/gt21/ 38gr/ 58χιλ. νο3 επχ.<br>
    ΑΟ 1.95/CX2000/ Z2M15/39gr/58xiλ. νο3 επχ.<br>
    ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΙΣ ΔΟΣΟΛ.<br>
    Τα set up αυτα αποτελουν προσωπικη και μονο επιλογη.

    Ωρα να αρχισεις να νοσταλγεις εκτος απ’τα παπιοκυνηγια και τα “set up” σου!!!!χαχαχα
    Σε ατσαλινα ετοιμασες τιποτα????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/04/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    42
    sky fall στις #459192

    Καλησπερα συντροφε DIMAR.Θα ψαχτω για ατσαλινα,οταν επιτραπουν τα ομιοματα.χε χε χε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    60
    evripidis στις #459200

    καλησπερα σε ολους και καινουργια απορια.ποια θεωρειτε οι πιο εμπειροι καταλληλη πυριτιδα για γομωσεις 28-31 γρ.για δικανο? granular,f2-28,as καποια αλλη?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #459201

    AS με κλειστα ματια !!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/04/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    42
    sky fall στις #459202

    Καλησπερα. Εγω χρησ.την ταπηνη GM3
    GM3 1.45/ 688/ REX sig./ 28gr vo9/58χιλ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    60
    evripidis στις #459203

    βλεπω ο λιουφκα συμπιπτει με τον δασκαλο victz

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/07/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    40
    Nick στις #459204

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Nick wrote:</div>

    <div class=»d4p-bbt-quote-title»>Νίκος Σάμος wrote:</div><br>
    δεν εχει ακομα ανακαλυφθη το τελιο ογκομετρηκο που να μετρα στην ακρηβια της πυρητηδα και τα σκαγια ολα τα φυσιγγια που γεμηζοντε με τα ογκομετρηκα ειναι στο περιπου και στην πυρητηδα και στα σκαγια οποτε ποτε δεν θα ειναι σταθερα μεταξη τους και το καθε φυσιγγιο θα ειναι διαφορετηκο απο το αλλο και δεν μπορω να καταλαβω την επημονη σας με τα ογκομετρηκα που εγω τα θεωρο ολα αναξιοπηστα και αχρηστα για μενα στο μετρημα τοτε ποιος ο λογος να γεμηζουμε φυσιγγια μονη μας εαν τα φυσιγγια που φτιαχνουμε ειναι ομοια η και χειροτερα απο τα εργοστασιακα αφου ουτε οικονομια πολυ θα μας προσφερουν ουτε ποιοτητα που ειναι και τα δυο που θελω απο τα φυσιγγια που φτιαχνω δηλαδη πιοο πολυ ποιοτητα και λιγοτερο οικονομια το καλυτερο ειναι μια μηχανηκη ζυγαρια REX που ειναι πολυ ακρυβιας και δεν κανη ποτε λαθος και οχι ηλεκτρονηκη που και αυτη δεν ειναΙ της εμπιστοσηνης και ζυγηζμα ολα τα υληκα ενα ενα στο χερι με ενα κουταλακι που θα το χρησημοποιουμε για ογκομετρηκο η ακομα καλυτερα και γρηγορα γιαυτους που εχουν ηδη ογκομετρηκα μετα την μετρηση του ογκομετρηκου να γηνετε και μετρηση με την ζυγαρια ακρυβιας ενα ενα το φυσιγγιο εκει θα δητε αποκλεισης που εχουν τα ογκομετρηκα η θα προστετης στο ελαχηστο υλικα η θα αφερης για να εχεις ποιοτηκα και σταθερα ομοια φυσιγγια απο το πρωτο εως το τελευταιο

    Στα φυσιγγια που αναγωμωνω χρησιμοποιω την MB-36 η οποια εχει τετραγωνο περιπου σχημα. Οταν ειχα πρωτοαρχισει την αναγωμωση, χρησιμοποιησα την απαραιτηση ζυγαρια ακριβειας και την μηχανη της Lee για την πυριτιδα.<br><br>
    Η παραπανω μηχανη ειχε σοβαρες αποκλησεις λογω ενος μεγαλου παραγοντα.<br><br>
    Ο παραγοντας αυτος ειναι οτι ο ογκομετρικος «διαυλος» της μηχανης ηταν στρογγυλος και η πυριτιδα μου τετραγωνη.<br><br>
    Ευτυχως την μηχανη την ειχα δοκιμαστικα απο κενταυρο και δεν την ειχα αγορασει.<br><br>
    Αργοτερα απο 1-2 εβδομαδες αν δεν κανω λαθος δοκιμασα την Olympic.<br><br>
    Η Olympic ειναι και αυτη μια χειροκινητη ογκομετρικη μηχανη (μεταλλικη) η οποια ομως ειχε τετραγωνο «διαυλο».<br><br>
    Το αποτελεσμα ειναι οτι απο τις 100αδες αναγωμωσεις που εχω κανειμεχρι σημερα, καμια δεν εχει ξεπερασει το 0,03.<br><br>
    Οποτε πρωτα ισως ειναι καλυτερα να κοιταξουμε το σχημα που εχει η πυριτιδα που χρησιμοποιουμε και μετα να επιλεγουμε καποια μηχανη.

    δηλαδη nick αν παρω τηλ. το μαγαζι που λες θα μου δωσει μια lee να την εχω δοκιμαστικα για καμια βδομαδα και αμα θελω μετα την περνω;;

    δειξεμας καμια εικονα απο την μηχανη πουλες με τα τετραγονα ογκομετρικα!

    Κανενα προβλημα. Δωσε μου μονο μερικες ημερες καιρο μεχρι να εχω ρεπο απο την δουλεια για να το κανω.
    Οσον αφορα το δανεικο, φυσικα ειναι στην ευχαιρια του εκαστοτε καταστηματος.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,671 έως 11,685 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων