ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,701 έως 11,715 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #459259

    και να κανω και μια ερωτηση ρε παιδια τωρα που εχω ορεξη , γιατι υπαρχει σε ολους αυτό το κολλημα με τα 58 χιλιοστα στο κλεισιμο ?


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/04/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    42
    sky fall στις #459261

    Τη εργαλειο κατεχεις πλεων Δημητρη???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #459262

    θα προτιμισω και εγω την M92s απο τις αλλες οχι οτι ειναι κακες πυριτιδες αλλα η M92s ειναι καπος ποιο αποτελεσματικη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #459263

    και να κανω και μια ερωτηση ρε παιδια τωρα που εχω ορεξη , γιατι υπαρχει σε ολους αυτό το κολλημα με τα 58 χιλιοστα στο κλεισιμο ?

    δεν ειναι κολημα Δημητρη ειναι η ποιο απλη μεθοδος σε ασφαλη επιπεδα (αρχαριος και μη) οταν δεν επεμβενει κανεις στον καληκα (κοψιμο) το 90% των των καλυκων ειναι περιπου 69 χιλ. οποτε 69 μειων 11 ισων 58 🙂

    αν ομως κοβουμε τον καλυκα σε υψη κατ΄ επιλογην ή κλεινουμε ποιο σφιχτα (ανω των 11χιλ ) τοτε το τελικο θα ειναι το αναλογο και οχι 58 χιλ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    24
    george στις #459269

    To 90%των καλυκων ειναι 68.4 68.5 το πολλυ 69 ειναι οι φιοκι μονο γιατι 11 χιλιοστα και οχι 11.5? ποιος λεει 11? εγω λεω 11.5 και οχι μονο εγω κλειστε στα 58 με μαλακο βυσμα και τροποποιημενες θα κανετε την καλυτερη δουλεια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1268
    aris_kalamata στις #459270

    εσυ να παρεις το κανονι το καινουργιο και να ερθεις σκοπευτηριο να ριξουμε , Α0 εχεις ριξει ποτε ?

    Θα ερθω να σου πω και τα καλοριζικα απο κοντα… 😉 Εχω μπλεξει, ουτε εδω δεν προλαβαινω να ριξω καμια πουλα…
    Οχι τιποτα αλλο, θελω να ριξω και 2 πουλες καλες γιατι την προηγουμενη φορα ουτε οταν εριξα skeet πρωτη φορα δεν τα πηγα τοσο χαλια και μου εχει μεινει αποθημενο… 🙂

    Κ για να μην ξεφευγουμε, Α0 οχι δεν εχω δοκιμασει να γεμισω… Αν παντως τη δοκιμαζα ισως να πηγαινα σε αρκετα χαμηλοτερα γραμμαρια απο αυτα που προοριζεται…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/04/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    42
    sky fall στις #459271

    Το set up με την ΑΟ το εχει βασηκο ο φυλος που κυνηγαμε μαζι τα παπια,βλεποντας τα σκοτοματα που εκανε το δοκημασα και εγω.Το γεμηζει και σε νο6
    το οπλοτου benelli m2.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    26
    makis στις #459278

    καλησπερα σε ολους . εχω διαβασει αρκετα για ιδιογομωση απο το παρον site αλλα και απο αλλα.
    Ασχολουμαι μα κυνηγι αλλα και σκοπευτηριο .
    Θα ηθελα να ξεκινησω και εγω να φτιαχνω τα δικα μου φυσιγγια και για οικονομια αλλα επειδη μου αρεσει σαν ενασχοληση .
    Τι θα μου συστηνατε ? με ποια μηχανη να αρχισω ? πανω σε σκοπευτικα θα δω διαφορα σε τιμη και ποιοτητα?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #459279

    Προσωπικα δεν μετραω υψη στο καλυκα ουτε κλειστα φυσιγγια. Ζυγιζω τα υλικα και οταν ρελιαζω, ρελιαζω ελαφρα. Δεν ειχα ως τωρα παραπονο απο τα αποτελεσματα παντως. Συνηθως χρησιμοποιω μονο τροποποιημενες μονοβασικες και ριγμενους καλυκες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/07/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    40
    Nick στις #459282

    Λοιπόν έχουμε και λέμε. Η μηχανη Olympic είναι η παρακάτω.

    Το τετράγωνο ογκομετρικό φαίνεται εδω.

    Και απο κάτω ακριβώς το ακρυφύσιο που διοχετεύει την πυρίτιδα στα φυσίγγια.

    To τετράγωνο χαρτόνι που βλέπετε είναι μια πατέντα δικιά μου ώστε τα φυλαράκια της πυρίτιδας να μην σκορπάνε και να είναι εύκολα να τα μαζέψω.
    Να τονίσω οτι τα 3 μεταλλικά μέρη που έρχονται σε επαφή με το ογκομετρικό τα έχω λειάνει με ενα πολύ ψιλό γιαλόχαρτο για να έχω καλύτερη κίνηση με λιγότερη προσπάθεια καθός και μικρότερη απώλεια πυρίτιδας.

    Να αναφέρω συμπληρωματικά οτι η ροδέλα που φαινεται στην πρώτη φωτογραφία στο απάνω μέρος της μηχανής μας δίνει την δυνατότητα να σφήξουμε ή να χαλαρώσουμε την αντίσταση της μηχανής κατά την αναγώμωση.

    Δυστυχώς απο όσο βλέπω υπάρχει πρόβλημα με το ανέβασμα των φωτογραφειών.
    Κάτι δεν κάνω σωστά και δεν ανεβαίνουν οι φωτογραφίες.
    Εχει κανείς να μου δώσει τίποτα οδηγείες?

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #459289

    Λοιπόν έχουμε και λέμε. Η μηχανη Olympic είναι η παρακάτω.

    Το τετράγωνο ογκομετρικό φαίνεται εδω.

    Και απο κάτω ακριβώς το ακρυφύσιο που διοχετεύει την πυρίτιδα στα φυσίγγια.

    To τετράγωνο χαρτόνι που βλέπετε είναι μια πατέντα δικιά μου ώστε τα φυλαράκια της πυρίτιδας να μην σκορπάνε και να είναι εύκολα να τα μαζέψω.<br>
    Να τονίσω οτι τα 3 μεταλλικά μέρη που έρχονται σε επαφή με το ογκομετρικό τα έχω λειάνει με ενα πολύ ψιλό γιαλόχαρτο για να έχω καλύτερη κίνηση με λιγότερη προσπάθεια καθός και μικρότερη απώλεια πυρίτιδας.

    Να αναφέρω συμπληρωματικά οτι η ροδέλα που φαινεται στην πρώτη φωτογραφία στο απάνω μέρος της μηχανής μας δίνει την δυνατότητα να σφήξουμε ή να χαλαρώσουμε την αντίσταση της μηχανής κατά την αναγώμωση.

    Δυστυχώς απο όσο βλέπω υπάρχει πρόβλημα με το ανέβασμα των φωτογραφειών.<br>
    Κάτι δεν κάνω σωστά και δεν ανεβαίνουν οι φωτογραφίες.<br>
    Εχει κανείς να μου δώσει τίποτα οδηγείες?

    φιλε Νικο καμμια σχεση και σημασια δεν εχει ο συσχετισμος των φυλλιδιων η του σχηματος της πυρίτιδας με τα ογκομετρικα που χρησιμοποιουμε , επειδή δουλευεις την αγαπημενη ΜΒ 36 θα σου προτεινα κάθε φορα που ριχνεις πυριτιδα στον καλυκα να κανεις ένα ελαφρο χτυπημα στο ογκομετρικο με καποιο ελαφρυ αντικειμενο , η νιτρογλυκερινη και ο στατικος ηλεκτρισμος είναι η αιτια του σβολιάσματος των διβασικων πιο πολύ πυριτιδων και καποιων τροποποιημένων μονοβασικων και όχι το σχημα του αυλου των ογκομετρικων

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #459290

    Το set up με την ΑΟ το εχει βασηκο ο φυλος που κυνηγαμε μαζι τα παπια,βλεποντας τα σκοτοματα που εκανε το δοκημασα και εγω.Το γεμηζει και σε νο6<br>
    το οπλοτου benelli m2.

    σκοτωνει περιεργα αυτή η πυριτιδα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #459291

    Νικο αυτο δεν ειναι μηχανη αλλα ενα μεμονομενο ρυθμηζομενο ογκομετρικο (καλο)

    Θα συμφωνισω με τον δημητρη οτι η πυριτιδα δεν πεζει ρολο το σχημα της για την εφαρμογη της στα ογκομετρικα.

    η οποια βελτιωση σταθεροτιτας στα διαφορα ογκοκετρικα επιτυνχανονται με λυσεις οπου προαναφερθικαν οπως το μαζεμα τζογων,λειανση μεταλων, δονιση, σταθερη ποσοτιτα στο δοχειο κ.τ.λ.π βελτιωνουνε την ασταθεια αλλα δεν την εξαλυπουν, δυστιχος ογκομετρικο και σταθερη δοση δεν πανε μαζι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/07/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    40
    Nick στις #459382

    Γνωστα ολα αυτα που γραφετε. Το χτυπηματακι στο πλαι του δοχειου της πυριτιδας το κανω ετσι και αλλοιως αλλα οχι συνεχεια.
    Γινεται μονο οταν η σταθμη της πυριτιδας εχει κατεβει αρκετα σε σημειο που να δημιουργει ενα μικρο κενο στο κεντρο.
    Το αρχικο γεμιστικο που δεν λειτουργησε σε καμια περιπτωση ηταν αυτο.

    Αυτο που τουλαχιστον μετραει ειναι οτι στην δικη μου περιπτωση το συγκεκριμενο ογκομετρικο με εχει καλυψει 100% οποτε και δεν ψαχνω για κατι καλυτερο. 🙂

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #459398

    Νικο το συγκεκριμενο ογκομευρικο ειναι πολυ καλο και αυγουρα θα σε καλυψει 100% φροντιζε να κρατας την δεξαμενη παντα γεματη πανω απο την μεση και χτυπα τη στο πλαη στο ποδι της με ενα ξυλινο ραβακι. Θα κανει πολη καλη δουλεια
    Η αποκλεισεις βαρους θα ειναι αμιλιτεες

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,701 έως 11,715 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων