ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,716 έως 11,730 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/07/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    40
    Nick στις #459403

    Νικο το συγκεκριμενο ογκομευρικο ειναι πολυ καλο και αυγουρα θα σε καλυψει 100% φροντιζε να κρατας την δεξαμενη παντα γεματη πανω απο την μεση και χτυπα τη στο πλαη στο ποδι της με ενα ξυλινο ραβακι. Θα κανει πολη καλη δουλεια<br>
    Η αποκλεισεις βαρους θα ειναι αμιλιτεες

    Εφοσον μιλαμε για το Olympic ναι. Το εργαλειο δεν παιζεται. Το χτυπημα που κανω ειναι με το χερι. Δεν χριαζεται τιποτα περισσοτερο απο 1-2 χτυπηματακια σαν να παταμε τα πληκτρα στο πληκτρολογιο.
    Απο τα 1500 και πλεον φυσιγγια που εχω αναγωμωσει μπορω να πω οτι λειτουργει απροβληματιστα.
    Σημαντικος παραγων ειναι ομως και οπως ανεφερες το δοχειο με την πυριτιδα να ειναι οσο το δυνατον πιο γεματο.
    Κατα το τελειωμα της πυριτιδας απλα θελει λιγο χτυπημα παραπανω (αλλα ειναι πιο ευκολο να το εχεις παντα γεματο 🙂 )


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    26
    makis στις #459524

    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντησεις σας. Να είστε καλά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #459526

    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντησεις σας. Να είστε καλά.

    Kαλησπερα

    Επεσες σε συζητηση για ογκομετρικα και δε σου απαντησε κανεις, καθως και γω τωρα ειδα το μηνυμα σου.

    Λοιπον, αν δεις το θεμα απο πλευρας οικονομιας μονο, η ιδιογομωση συμφερει σε εξειδικευμενα φυσιγγια (κυριως βαρια) που πωλουνται ο κουκος αηδονι. Για να φτασεις σε αυτο το επιπεδο ομως, οντας αρχαριος θες αρκετες δοκιμες και πειραματα, και καλο θα ηταν να μην αρχισεις απο τα βαθια. Η πιο ασφαλης διαδρομη ειναι να γεμιζεις 30-32 γρ, που να μπορεσεις και να βρεις μεσα απο δοκιμες κατι που να σε ευχαριστει, και να μπορεσεις να αποκτησεις και τη καταλληλη πειρα για να γεμιζεις και πιο εξειδικευμενα.

    Παραλληλα μπορεις να ξεκινησεις εφοσον ασχολησαι με το σκοπευτηριο, και τα 24-28γρ, και εφοσον χρησιμοποιεις καλυκες ριγμενους, παιζει να δεις και διαφορα στο οικονομικο κομματι, αναλογως της τιμης των υλικων που θα βαζεις. Αν θες να κρατησεις τη ποιοτητα των φυσιγγιων ψηλα (και αυτο ισχυει για ολων των ειδων τα φυσιγγια) τοτε διαλεγεις υλικα καπως πιο ακριβα, που ομως και σε αυτη τη περιπτωση δεν θα αποφυγεις τις δοκιμες εως οτου βρεις τη ριξια που σε ενδιαφερει.

    Γνωμη μου ειναι να ξεκινησεις με ευκολες πυριτιδες οπως ειναι σχεδον ολες οι μεγαλου ογκου, σαν την Α1, την Aquila, την JK6 (ακριβουτσικη) ή τις Ισπανικες PSB και CSB (δε θυμαμαι ακριβως ποια ειναι για τα 32 και ποια ειναι σκοπευτικη). Μια μηχανη οπως τη LEE θα ειναι μια χαρα, και με λογικο κοστος, μια ζυγαρια ακριβειας ειναι επιβεβλημενη.

    Γνωμη μου ειναι να δεις γιατι θες να γεμιζεις. Παιζει να γλυτωνεις λεφτα, αλλα εαν κολλησεις το μικροβιο θα δαπανας περισσοτερα σε αγορες και δοκιμες υλικων. Σαν ενασχοληση πριν το κυνηγι, αλλα και ολο το χρονο πριν το σκοπευτηριο ειναι πολυ καλη, και σε βοηθαει να κρατας και επαφη με το αγαπημενο μας χομπι.

    Επειτα διαλεγεις υλικο, πυριτιδα κυριως, και σε καθοδηγουμε με συνταγες για τη συγκεκριμενη, και εσυ κανεις δοκιμες στο χαρτι και διορθωσεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #459535

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>makis wrote:</div>
    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντησεις σας. Να είστε καλά.

    Kαλησπερα

    Επεσες σε συζητηση για ογκομετρικα και δε σου απαντησε κανεις, καθως και γω τωρα ειδα το μηνυμα σου.

    Λοιπον, αν δεις το θεμα απο πλευρας οικονομιας μονο, η ιδιογομωση συμφερει σε εξειδικευμενα φυσιγγια (κυριως βαρια) που πωλουνται ο κουκος αηδονι. Για να φτασεις σε αυτο το επιπεδο ομως, οντας αρχαριος θες αρκετες δοκιμες και πειραματα, και καλο θα ηταν να μην αρχισεις απο τα βαθια. Η πιο ασφαλης διαδρομη ειναι να γεμιζεις 30-32 γρ, που να μπορεσεις και να βρεις μεσα απο δοκιμες κατι που να σε ευχαριστει, και να μπορεσεις να αποκτησεις και τη καταλληλη πειρα για να γεμιζεις και πιο εξειδικευμενα.

    Παραλληλα μπορεις να ξεκινησεις εφοσον ασχολησαι με το σκοπευτηριο, και τα 24-28γρ, και εφοσον χρησιμοποιεις καλυκες ριγμενους, παιζει να δεις και διαφορα στο οικονομικο κομματι, αναλογως της τιμης των υλικων που θα βαζεις. Αν θες να κρατησεις τη ποιοτητα των φυσιγγιων ψηλα (και αυτο ισχυει για ολων των ειδων τα φυσιγγια) τοτε διαλεγεις υλικα καπως πιο ακριβα, που ομως και σε αυτη τη περιπτωση δεν θα αποφυγεις τις δοκιμες εως οτου βρεις τη ριξια που σε ενδιαφερει.

    Γνωμη μου ειναι να ξεκινησεις με ευκολες πυριτιδες οπως ειναι σχεδον ολες οι μεγαλου ογκου, σαν την Α1, την Aquila, την JK6 (ακριβουτσικη) ή τις Ισπανικες PSB και CSB (δε θυμαμαι ακριβως ποια ειναι για τα 32 και ποια ειναι σκοπευτικη). Μια μηχανη οπως τη LEE θα ειναι μια χαρα, και με λογικο κοστος, μια ζυγαρια ακριβειας ειναι επιβεβλημενη.

    Γνωμη μου ειναι να δεις γιατι θες να γεμιζεις. Παιζει να γλυτωνεις λεφτα, αλλα εαν κολλησεις το μικροβιο θα δαπανας περισσοτερα σε αγορες και δοκιμες υλικων. Σαν ενασχοληση πριν το κυνηγι, αλλα και ολο το χρονο πριν το σκοπευτηριο ειναι πολυ καλη, και σε βοηθαει να κρατας και επαφη με το αγαπημενο μας χομπι.

    Επειτα διαλεγεις υλικο, πυριτιδα κυριως, και σε καθοδηγουμε με συνταγες για τη συγκεκριμενη, και εσυ κανεις δοκιμες στο χαρτι και διορθωσεις.

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Α ρε αδελφε, γιατι βιαστηκες τοσο να φυγεις; Σου ευχομαι ηρεμα νερα και καλες ψαριες.

    </div>

    Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον φίλο Βίκτωρα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/07/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    40
    Nick στις #459541

    Πολυ σημαντικο ειναι επισης να εξασφαλισεις με καποιον τροπο εναν πινακα δοκιμων για να μπορεις με αυτον τον τροπο να συγκρινεις τα φυσιγγια που φτιαχνεις. Τετοιον πινακα μπορεις να βρεις στα διαφορα σκοπευτηρια ανα την Ελλαδα, η αν μενεις σε επαρχια, ενα ησυχο μερος μακρυα απο ανθρωπους/ζωα για να μπορεις να εχεις και το κεφαλι σου ησυχο. Μπολικο χαρτι για σημειωσεις οπου θα αναγραφεις με καθε λεπτομερια το καθε φυσιγγι που θα ριχνεις τι συγκεντρωση ειχε ωστε να μπεις στο σαιτ εδω και να μας πεις αναλυτικως τις επιδοσεις σου 🙂 🙂 🙂 🙂

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    27
    skorpiosferis στις #459559

    Καλημερα στην παρεα!!! Ως ανησυχο πνευμα και ως ανυπομονος κυνηγος, μη μπορωντας να αντεξω αλλο μακρια απο το βουνο και απο την μυρωδια της μπαρουτης, αποφασισα και εγω να <γεμισω> τον χρονο μου… με φυσιγγια!!!
    Καλυκες αγορασαμε (cheddite-cx2000)… Μπαρουτι αγορασαμε (Aquila)… Σκαγια αγορασαμε… Ταπες για παραδοσιακο και αστεροειδες, επισης αγορασαμε… Μηχανη, ρελιαστρα, ζυγαρια μας χαρισαν…
    Οποτε… ειμαστε (ετοιμοι) για ιδιογομωσεις!!!
    Πειρα δεν εχουμε, αλλα που θα παει… καποια στιγμη… θα αποκτησουμε!!!
    Καθε συμβουλη καλοδεχουμενη!!!
    Καθε συνταγη για (τρυγονια, ορτυκια) με τα παραπανω υλικα επισης καλοδεχουμενη!!!
    Και φυσικα… καθε ευχη για καλες τουφεκιες!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #459561

    Kαλη αρχη καταρχιν.

    Δοκιμασε την κλασσικη 1.65γρ πυριτιδα, 32 γρ σκαγια, και βυσμα 22αρι. Ολα αυτα σε καλυκες cheddite που ηδη εχεις.

    Εαν εχεις προσβαση σε πινακα δοκιμων, δοκιμαζεις και προχωρας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    27
    skorpiosferis στις #459562

    Σε ευχαριστω πολυ φιλε Βικτωρα για την συνταγη. Ξεκιναω απο τωρα να γεμισω μερικα. Δοκιμη θα γινει σε χαρτονι και τα αποτελεσματα θα ανακοινωθουν στην σελιδα. Εχω και 24αρια και 25αρια βυσματα, εχεις να προτεινεις κατι και για αυτα ή ειναι ακαταλληλα για το γεμισμα που θελω να κανω;;;; Τι κλεισιμο να προτιμησω για αρχη, αστερι ή παραδοσιακο;;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #459563

    Ποια μηχανη εχεις;

    Ξεκινα με το αστερι και βλεπεις και κανεις. Tα υψη βυσματων που λες, πανε σε γομωσεις χαμηλοτερου βαρους απο 32 γρ, ή σε πυριτιδες τροποποιημενες οπως η MB.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    27
    skorpiosferis στις #459609

    Ποια μηχανη εχεις;

    Ξεκινα με το αστερι και βλεπεις και κανεις. Tα υψη βυσματων που λες, πανε σε γομωσεις χαμηλοτερου βαρους απο 32 γρ, ή σε πυριτιδες τροποποιημενες οπως η MB.<br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Α ρε αδελφε, γιατι βιαστηκες τοσο να φυγεις; Σου ευχομαι ηρεμα νερα και καλες ψαριες.

    </div>

    Την Gaep χωρις τα ογκομετρικα εχω.
    Με αστερι ξεκινησα και εκλεισα για αρχη 15 φυσιγγια, (1.60 x 32, καρδαρας22) (1.60 x 32, Giovanni22) και (1.60 x 32 Gualandi22)
    φυσικα χαλασα αλλα 10 μεχρι να εχω το επιθυμητο αποτελεσμα.
    Ειχα αυτα τα 3 βυσματα και ειπα να τα δοκιμασω ολα για να δω αν υπαρχει διαφορα. Η δοκιμη εγινε με Beretta a 303, με σταθερο τσοκαρισμα 2*, σε χαρτονι, στα 30-35 μετρα.
    Πολυ σφιχτες τουφεκιες, ειδικα με τον Gualandi ειδα διαφορα απο τους αλλους, σχεδον χωρις καθολου κενα η τουφεκια αυτη, και πιο σωστη κατανομη.

    Επειδη το οπλο αυτο ειναι το αγαπημενο μου, μπορεις να μου προτεινεις μερικα βυσματα που θα ανοιγαν λιγακι την τουφεκια;;;
    Αυριο θα γεμισω (1.50 x 30) και (1.40 x 28) μπορω με την aquila να κανω αυτες τις συνταγες ή θα πρεπει να δοκιμασω καποια αλλη;;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    15
    jack35 στις #459612

    aquila 1,55×31.jiovanni 22 με χαρτακι cal20 1mm.και 1,60χ32 με μισοταπα gualandi 21mm.για τα 28γρ. που θεσ καλητερα να βρησ πυριτιδα χ28 οποσ πχ.f2x28 [την παει πολυ η 303]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #459616

    Θαναση, οπως σου λεει και ο φιλος πριν απο μενα, καλο θα ειναι τις πυριτιδες που προοριζονται για τα 32 γρ να μη τις κατεβασεις τοσο χαμηλα. Αν θες για 28 γρ, να σου προτεινω την AS που σε μενα εκανε θαυματα. Πολυ καλη και η F2x28 που σου προτεινει ο Jack35 καπως πιο ιδιοτροπη λογω του οτι ειναι τροποποιημενη μονοβασικη.

    Απο βυσματα προσωπικα δουλευω μονο Cheddite αναλογως τη γομωση και το υψος. Μαλλον ομως θα πρεπει να κανεις δοκιμες με διαφορα βυσματα (αν εχεις γνωστους που γεμιζουν βοηθαει η ανταλλαγη μερικων) ωστε να δεις τι παει στο οπλο σου. Επισης και η μισοταπα καπως βοηθαει. Προσωπικα θα δοκιμαζα και τον Piston Skeet 23

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    27
    skorpiosferis στις #459623

    Σας ευχαριστω ολους για τις πληροφοριες που μου δινετε.

    Προχωρησα ηδη στην παραγγελια της AS και στα βυσματα που μου προτεινατε, καλυκες συνεχιζω να χρησιμοποιω τους ιδιους (cheddite-cx2000);;;

    Φυσικα δεν θα με αφησετε ετσι…;;; Θα μου δωσετε και καμια συνταγη να δοκιμασω…. αν θελετε!!! 🙂

    Αντε…. και καλες δοκιμες!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    26
    makis στις #459779

    ευχαριστω victz benetos και nick .ηδη ξεκινησα με μια συνταγη 28 γρ και gm3 πυριτιδα καλυκα chedite .να πω την αληθεια μου βγηκε ο κουκος αηδονι ανα κουτι .αλλα σαν ενασχοληση ειναι ολα τα λεφτα .χαλαλι του . χωρο για δοκιμες εχω και για αρχη ξεκινησα με πινακα που εχω κανει απο χαρτοκουτες για να δω κατανομη .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #459843

    Ksap ή οποιος αλλος ξερει.

    Το Fiocchi 358 SUR (κοκκινο βερνικι) με ποια συγχρονα υλικα ειναι συμβατο;

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,716 έως 11,730 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων