ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,746 έως 11,760 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #460173

    To αστερι Μαριε δεν το αποχωριζομαι, ειδικα σε κεινα του σκοπευτηριου. Τα ρελιαστα ειναι περισσοτερο μερακι, και γιαυτο δεν με νοιαζει και το κοστος κατασκευης τους. Επειδη ριχνω 1 κουτι τη σαιζον και αν. Η ευχαριστηση της κατασκευης βεβαια, ειναι ολα τα λεφτα.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #460178

    Αντε και απο εμενα ενα χαρτινο… 20ΑΡΙ!!!
    Οκ το ξερω τετοιες γομωσεις απο αυτο το διαμετρημα ελαχιστους ενδιαφερει…
    αλλα ειναι μια γομωση καθαρα εκτος οριων!!!!( μη την γεμισετε σε πλαστικο καλυκα….)
    με μια πυρητιδα που ΔΕΝ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΕ για τοσο βαρος σκαγιων…( 28)
    εδω λοιπον το αποτελεσμα.
    Ειναι χαρτινο..φουστα ειναι πατεντα παραδοσικαη…( ειχα ανεβασει το πως φτιαχνετε..)
    μαλληνο…και ρελιασμα χαρτονακι.
    φυσιγγιο με ταχυτητες λιγο πανω απο τα 400 μ/δ… κατανομη ,,,θα την ελεγα αριστη!!!!ΚΑΙ ενα ποσοστο 84% στα 25μ με 4αρι..
    Ειναι ενα φυσιγγιο που με 9αρια 10αρια.. σε πεταχτο τσιχλας …και οχι μονο…δινει απιθανα θηρευτικα αποτελεσματα.( χωρις ιδιεταιρες σκοπευτικες σπαζοκεφαλιες… μια μπουκαριστη τουφεκια στο περιπου…και η τσιχλα παει στον ντορβα…απλα πραματα.)
    Το εχω κυνηγησει..και με μιξη στα 7,5 -6 σε περδικα οπου πραγματικα εκανε φιλους με 12αρες καραμπινες ,,αν και φιλοι,,να με κοιταν περιεργα..και εμενα και το οπλο…αλλα περισσοτερο..αυτα τα χαρτινα πρασινα πραγματακια που του εβαζα μεσα…. και ..πατσαβουριαζαν περδικες..μαλλον αρκετα νευρικες και γκαζατες ….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    168
    andreas78 στις #460186

    Περσινή δοκιμη με την Nobel 78 και την βοήθεια των εμπειροτερων απο το παρόν τοπικ…;)

    Η βολη ειναι απο ενα εκ των δυο μαύρων.
    ~375m/s V1,5mtr

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #460211

    μπραβο Ανδρεα πολυ ομορφα και η κατανομη αριστη!!!

    Η γκριλα (πινακας δοκιμης) ειναι 38 εκ ο μεσα κθκλος και 76 ο εξω;;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    168
    andreas78 στις #460220

    Nαι, Λιούφκα τοσο ειναι.
    Εχω σχεδιάσει την γρίλια σε διάφανο νάιλον οικοδομής και βάζοντας το πάνω στην βολή το βγάζω φωτογραφία και το επεξεργαζομαι στο p.c.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #460224

    Περσινή δοκιμη με την Nobel 78 και την βοήθεια των εμπειροτερων απο το παρόν τοπικ…;)

    Η βολη ειναι απο ενα εκ των δυο μαύρων.<br>
    ~375m/s V1,5mtr<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Πάντα φιλικά..Αντρέας.

    ˙˙ʇǝuɹǝʇuı ǝɥʇ uo ʇxǝʇ uʍop ǝpısdn ɯopuɐɹ pɐǝɹ noʎ :ǝɯıʇ ǝǝɹɟ ɥɔnɯ ooʇ ʎɐʍ ǝʌɐɥ noʎ ןןǝʇ oʇ ʍoɥ˙˙

    </div>

    Αρκετα καλη βολη,,και απο μια μαλλον ρετρο πυρητιδα.
    κατα την γνωμη μου παρουσιαζει αρκετα σφυχτο κεντρο για τα μετρα αυτα με το τσοκ που αναφερεις
    βεβαια η ολικη ποσοστοση καπου στα 72 ειναι μια χαρα για τα μετρα αυτα.
    Πιθανως να αντεχει ενα δυνατοτερο καψουλι,,, η μια μικρη ανοδο στην πυρητιδα,,με αποσκοπο την πληρωση της περιφερειας και αραιωση του κεντρου.
    Βεβαια υπαρχει και η αποψη να το δουλευεις με ανοιχτα σχηματα οπως κυλινδρο -4αρι..κυλινδρο-3αρι.
    ολα αυτα βεβαια ειναι καθαρα προσωπικη αποψη…
    τα συμπερασματα θα τα γνωριζεις εσυ μεσα απο την χρηση του σχηματος που εφτιαξες,,και μαλλον εισαι ικανοποιημενος
    Αν ομως εχεις καποιες μικροενστασεις… δοκιμασε αυτα που σου αναφερω.

    ΥΓ Σε καθε περιπτωση βρισκω αρκετα εποικοδομητικο να αναρτονται βολες επι χαρτου με στοιχεια αναλυτικα οπως η αναρτηση του φιλου συνφορουμιστα. Μεσα απο τετοια μπορουν να αναταλαγουν και αποψεις αλλα και να δινονται αφορμες απο την δουλεια του ενος να εμπνεεται μια νεα γομωση απο τον αλλο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    214
    Pashalis88 στις #460225

    Ξέρει κανένας αν δέχεται η Lambro φυσίγγια για να μετρήσει πιέσεις? και αν ναι σε τι τιμές?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    168
    andreas78 στις #460228

    Ευχαριστω Μάρκο, οπως και για την βοήθεια οταν ξεκίνησα να το στήνω πέρσι.
    Το κυνηγισα σε 2-3 εξωρμησεις πέρσι στην περδικα και τις δίπλωνε….:-)
    Κυνηγάω με σκυλια φέρμας, όπλο με 60εκ καννες και τσοκς 5-5 ή 5-4…!

    Σήμ., Πέραν το οτι σηκώνει άνετα ανέβασμα, η Kleena wad, εχει την τάση να κρατάει κέντρο, διότι το σημείο που κάθονται τα σκαγια ειναι ελαφρός κοίλο προς τα κάτω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #460233

    σας παρακαλω καμια συνταγη για χαρτινα υπαρχη να μου πητε με πυρητηδες διαθεσημες ΜΒ32 ΜΒ36 S4 TEKNA F2X32 ,Οσες φορες ζητησα ποτε δεν πηρα απαντηση που να με καλυπτη, αλλος εγραψε σε καλυκα 67 μμ αλλος σε ταπες που δεν ειχα τοτε . Εχω ταπες γνησιες μαληνες 10μμ ,χαρτονακι πυρητηδας 4μμ, φελο 6 μμ ,ταπα διανα 20μμ και 17μμ ,εχω πλαστκο γκουβερ πρασινο 6,5 μμ ,εχω φελο 3μμ και τζαμακι ,σε καλυκα 70 μμ να γεμησω γιατι δεν εχω καλυκοκοφτη για χαρτηνα εναν που εχω δοκημασα να κοψω χαρτηνο και τον τσακηζε αντη να τον κοβη

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #460235

    Ευχαριστω Μάρκο, οπως και για την βοήθεια οταν ξεκίνησα να το στήνω πέρσι.<br>
    Το κυνηγισα σε 2-3 εξωρμησεις πέρσι στην περδικα και τις δίπλωνε….:-)<br>
    Κυνηγάω με σκυλια φέρμας, όπλο με 60εκ καννες και τσοκς 5-5 ή 5-4…!

    Σήμ., Πέραν το οτι σηκώνει άνετα ανέβασμα, η Kleena wad, εχει την τάση να κρατάει κέντρο, διότι το σημείο που κάθονται τα σκαγια ειναι ελαφρός κοίλο προς τα κάτω.<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Πάντα φιλικά..Αντρέας.

    ˙˙ʇǝuɹǝʇuı ǝɥʇ uo ʇxǝʇ uʍop ǝpısdn ɯopuɐɹ pɐǝɹ noʎ :ǝɯıʇ ǝǝɹɟ ɥɔnɯ ooʇ ʎɐʍ ǝʌɐɥ noʎ ןןǝʇ oʇ ʍoɥ˙˙

    </div>

    Aντρεα,, οπως λες 5αρι 4αρι… την κυνηγας. Καπως ετσι την αναφερα οταν διαβασα το χαρτι που ανεβασες,,χωρις να γνωριζω αυτο που εγραψες τωρα.
    .ΑΝ ειναι ετσι και το τερεν-, υφος που κυνηγας, ζηταει 5αρι αντε 4αρι…. γνωμη μου,,,, μην ανεβασεις ουτε πυρητιδα ουτε καψουλι!

    καπου εδω θαθελα να πω..κατι γενικολογο

    αν ενα φυσιγγιο τα παει καλα στο περδικοκυνηγο…. τοτε απλα αλλαζωντας τα νουμερα στα σκαγια κανει για ΟΛΑ τα κυνηγια ολους τους καιρους και …θα το πω γιατι οχι,,,? και για ολους τους κυνηγους ανεξερετως σκοπευτικων ιακνοτητων…( εντος παντα καποιας λογικης…χα! χα! )

    το περδικοκυνηγο κατ εμε εχει τις περισσοτερες ατσαλες επωμισεις,, συμβαινει παντα κατω απο αρκετη κοπωση,πιεση και υδρωτα.
    Οταν λοιπον το φυσιγγιο μας,, μαζευει τα περιπου ευλογα ευτραπελα των παραμετρων που αναφερω…βεβαιωνει αυτο που εγραψα παραπανω…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #460236

    εγω εγω ειμαι φανατηκος περδικοκυνηγος και ζητο συνταγη με χαρτηνο για περδικα σε νουμερο 7 και 8 για πρωτο φυσιγγιο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #460237

    σας παρακαλω καμια συνταγη για χαρτινα υπαρχη να μου πητε με πυρητηδες διαθεσημες ΜΒ32 ΜΒ36 S4 TEKNA F2X32 ,Οσες φορες ζητησα ποτε δεν πηρα απαντηση που να με καλυπτη, αλλος εγραψε σε καλυκα 67 μμ αλλος σε ταπες που δεν ειχα τοτε . Εχω ταπες γνησιες μαληνες 10μμ ,χαρτονακι πυρητηδας 4μμ, φελο 6 μμ ,ταπα διανα 20μμ και 17μμ ,εχω πλαστκο γκουβερ πρασινο 6,5 μμ ,εχω φελο 3μμ και τζαμακι ,σε καλυκα 70 μμ να γεμησω γιατι δεν εχω καλυκοκοφτη για χαρτηνα εναν που εχω δοκημασα να κοψω χαρτηνο και τον τσακηζε αντη να τον κοβη

    και με ολα αυτα τα υπεροχα υλικα δεν μπορεις να σχεδιασεις μια ορεα παραδοσιακη συνταγη;;;

    πλακα θα μας κανεις;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #460238

    ναι αλλα με τη αναλογια για να ειναι σωστη η συνταγη μια και εδω απαγορευονται οι δοκημες σε κλειστη περιοδο κυνηγιου

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #460239

    ΤΖΙΦΟΣ και εγω περημενα οτι θα ξερεις

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #460244

    Φιλε μου νικο και να σου δωθει μια συνταγη παλι θα πρεπει να την δοκιμασεις στον πινακα στην εναρξη (αν δεν υπαρχει σκοπευτηριο)
    Επισης θα πρεπει κατα το στισιμο να μετριθει ο ογκος τον υλικων και το ποσο υψος καταλαμβανουν στοκ καλικα,
    Αυτο εναι βασικο ιδιος οταν εχουμε συνθετες παραδοσιακες βυσματωσεις,
    Αν δεν εχεις την δηνατοτιτα να κοψεις τον καλυκα (κατε εμε ειναι απαρετιτο για ρελιαστο) τοτε αναγκαστικα θα θες μεγαλη βισματωση.
    Ανοιξε τα βιβλια συνταγων που εχεις, δες προτινομενες δοσεις για τα βαρη γομοσεων που θες και αφυρωσε μια κυριακη και 20 καλυκες για διαφοτες συνθεσεις ετιμαζεις μια 10 αδα φυσιγκακια και με την πρωτη ευκερια τα δοκιμαζεις και αναλογος τα τροποποιεις.
    Μια ενδειμτικη συνταγη:
    Cx2000-mb36 1,80-cuvette-φελο 6χιλ.-μαλλινο-34γρ. Ν7-(ισος χριαστεις χαρτοναμι αναμεσα φελου καιαλλινο) κλεισιμο με χαρτονακι ρελιαστο.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,746 έως 11,760 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων