ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,851 έως 11,865 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #461389

    ορε γλεντια καινουριους χαρτινους βλεπω, κουτι με JK6b βλεπω!! ορεα πραγματα !!!

    μπραβο στα μερακια σας!

    boar δειξε και μια φωτο της ταπες που εχεις,

    και πες τι βαρος σκαγιων σε ενδιαφερει

    ερωτιση: εισαι σε θεση να κοψεις τον χαρτινο σε 65 χιλ;;


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #461390

    Α!! πες και με τι οπλο θα τα ριξεις, θαλαμη -αυλο- τσοκ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #461406

    παλιοπαιδα !

    τετοια κανετε και ξεσικονετε τα αθοα παιδακια σαν εμας :):)

    ξεθαψα κατι υλικα της παλαιας σχολης . καλυκες Rottweil 65χιλ. με καψυλι 6,45 τριων διαπνοων

    overrowder 4 χιλ. μαλλινη ταπα τσοχα 15 χιλ. χατονακια…….

    μονο η πυριτιδα ειναι νεας γεννιας και ειναι JK6b lot του 2005

    εχουμε και λεμε : καλυκας Rottweil 65χιλ.- καψιλ 6,45 -πυριτιδα JK6b 1,65 – overpawder 4 χιλ.- ταπα 15χιλ .- χαρτονακι 2χιλ.-31γρ. σκαγια Ν8 1/2 -χαρτονακι κεισιμο στη τελιαστρα χειρος . τελικο υψος 61χιλ.

    αντε και καλο ξεκινημα να εχουμε !!!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #461416

    και μια μισοριξια 22 γρ. σε στργυλο με prima sv.

    καλυκας cheditte 65χιλ. T2-cx2000- prima sv 1.35- φουστα- μαλλινο 12 χιλ. ποτυρι μοντιφα απο sg27.- skagia 22gr. N8.

    γριγορο -ελαφρυ- μαλακοτατο

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/05/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    99
    boar στις #461431

    Καλησπερα Βικτωρα και Λιουφκα!
    Δυστυχως δεν τις εχω μαζι τις ταπες αλλα οταν παω στο χωριο θα βαλω φωτο.
    Ειναι σαν αυτη που κοβει ο Βικτωρας, τριχα αλογου λιπασμενη αν δεν απατωμαι.

    Βικτωρα η σιαρμ εχει προς το τελος ταπες που ειναι μισες τριχα μισες φελο
    http://www.siarm.com/index.php?cPath=2_24_29_144
    Εχω μερικες αλλα δεν τις εχω δοκιμασει ποτε μιας και δεν ειμαι πολυ των πτηνων, σε κανα φιλο να φτιαξω μονο. Εχεις εμπειρια απο αυτες;
    Ισως δεν χρειαζεται με αυτες να πας στο πλαστικο κουβετ και να χαλασεις το παραδοσιακο. Το καταλαβαινω οτι ειναι και θεμα ψυχολογιας το τι ριχνεις! Αν παλι πας για μπεκατσα εκει ο μπελας αξιζει γιατι και δεν ριχνεις πολλα αλλα και η ανταμοιβη.

    Λιουφκα! Εχω κακο σκοπο για φετος!!! JK6/B εριχνα παντα και δεν με εχει αφησει ποτε… Ουτε με κρυα ουτε με υγρασιες… διβασικες και θεωρουμενες “καλες” και ακριβες με εχουν αφησει στα κρυα…του βουνου μιλαμε δεν το πιστευα! Εχω δοκιμασει βεβαια και αλλες αλλα ειτε μπελαλιδικες μου βγηκαν ειτε ενοχλητικες.
    Περα απο αυτα ενας ακομη λογος για εμενα ειναι με την JK οτι ειναι συναισθηματικος (μεγαλη ιστορια)
    Καλυκες δεν εχω κοψει για σκαγια ποτε παρα μονο για κανα μολυβι και αν δεν εχω τη σωστη βυσματωση ή αν θελω να κλεισω ρελι.
    Για πουλια δεν βαζω πανω απο 32-33γρ δεν νομιζω οτι χρειαζεται. Οπλο μπενελι τι αλλο;;;;; Τσοκ αναλογα που παω και για τι συνηθως 3* αν μπεκατσα 5* και διασπορεα.
    Αρε λιουφκα απο ολη τη φωτο σου η ζυγαρια μου αρεσε πολυ… Μονο για να την εχεις να την κοιτας ειναι πανεμορφες οι παλιες με τα δραμια… Αλλα αν γεμιζεις η ηλεκτρονικη ειναι αλλιως ρε γαμωτο… Ενας φιλος, μεγαλος σε ηλικια 60αρης+ εψαχνε την αποθηκη και βρηκε κατι πραγματα του πατερα του. Μεσα σε αυτα ενα κουτακι καψουλια 6.45 τα οποια ειναι συλλεκτικα πλεον και του ειπα να μην τα αγγιξει. Ενα κουτι μεταλικο σφραγισμενο με τη μεζουρα του που ελεγε και δοσολογια (ποσα κουταλακια με Σιπε και με μια ζωγραφια εξω απο το κουτι. ΔΕΝ πρεπει να το ανοιξει του ειπα! Συλεκτικο! Και ενα παλαιο δικανο δυαλυμενο με σπασμενα ξυλα σεντετιεν το οποιο μεσα στην κανη φαινεται η ζημια που κανει το 6.45
    Ανεκτιμητα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #461438

    καλησπερα η ζυγαρια ειναι πολυ καλη και σταθερη στο ζυγισμα της την προτινω ανεπεφιλακτα σε οποιον του δωθει η ευκερια να βρει καποια παρομια παραδοσιακη ας την παρει ,

    εχω και ηλεκτονικη μα την παρατισα, αν δεν βαλεις βαριδιο και δεν ριχνεις απο την αλλη λιγο λιγο χαλαει ολη η μαγια.

    ορεο κοματι ειναι του Βικτωρα ειναι πολη δυνατη!!!

    σηγουρα τα 645 δεν ειναι οτι καλητερο ιδιως για αχρωμιοτες κανες, αλλα πιστευω οτι 3 με 4 φτσιγγια την σεζων δεν θα διμιουργισουν θεμα ετσι για να περνουμε την μυρωδια οπως λες!!!
    απετει καλο καθαρισμα μετα το κυνιγη ομως αν το αφυνεις απλα θα το βρεις μπροστα σου.

    αν ο αυλος της beneli δεν ειναι μεγαλιτερος απο 18,5 δεν θα εχεις προβληματα απο την παραδοσιακη βυσματοση , αυτες που εχω εχουνε διαμετρο 18,65 αν εχουμε παραδοσιακες που ειναι ισα ισα με τον αυλο και ειναι μαλακες παλι δεν θα εχουμε προβλημα διαφυγης διοτι διαστελοντε πολυ με την ασκοθμενη πιεση οποτε η εμφραξη επιτινχανεται με επιτυχια.
    Γενικα ομως αν η παραδοσιακη βισματωση ειται παλια ειται συνχρωνη ειναι μαλακη δεν εχει προβληματα διαφιγης απο αυλους μεχρι 18,5-18,6 το πολυ. για τον λογο οτι η πιεσης μεγαλες και η διαστολη τοσο καλη οπου δεν επιτρεπει τα αερια να φυγουν ιδιος αν ειναι λυπασμενες.
    αυτος ειναι και ολογος οπου ητανε λυπασμενες κανανε τελια εμφραξη.
    η συνχρονες δεν ειναι διοτη θεορουν δεδομενο οτι θα χρισιμοποιηθει cuvette , αν ομως δεν θελουμε να χρισιμοποιησουμε cuvette τοτε μπορουμε να της βουτιζουμε για λιγο ισα ισα που να μουσκευτουνε ΄σε παραφινελαιο ή σε λιομενο κερι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1432
    DIMAR1039 στις #461439

    Ειστε πολυ ωραιοι με τα παραδοσιακα σας ρε λεβεντοπαιδα!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/05/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    99
    boar στις #461445

    Καλη ειναι ρε Λιουφκα η ζυγαρια θελω να την εχω στο δωματιο να την κοιταω να θυμαμαι καλους παλαιους καιρους! Αλλα αν θες να γεμισεις θες ολη μερα.
    Δεν παθαινει τιποτε το οπλο σου και 5 και 100 και παραπανω να βαρεσεις. Τα καινουργια οπλα ειναι πολυ ανθεκτικα, και τα μεσα καθαρισμου σημερα ειναι πολυ καλα. Οι παππουδες μας δεν ειχαν ουτε λαδακι με τεφλον, ουτε σπρει σιλικονης ουτε τσοκ ουτε λινελαια ουτε καν πλαστικα κοντακια! Επαιρναν ενα οπλο και πηγαιναν οπου βγουνε και μπορει να το καθαριζανε 1-2 φορες καθε 5νταετια. Αυτα τα οπλα κανανε τη δουλεια τους και με το παραπανω, και δουλεψανε σε μια εποχη οπου τα θηραματα ηταν πολλα και δεν υπηρχαν ουτε κασετοφωνακηδες ουτε αλλοι τετοιοι χτικιαρηδες ουτε και οι κωλο γοι τωρα που τους εχουμε χειροτερα ειναι ολα…

    Τα μπενελια βγαινουν απο 18.3 εως 18.5 αυλο. Στο 18.5 η ταπα εκανε “κλουφ” εναν κουφιο θορυβο. Δεν μετρησα ομως ταχυτητες να το διασταυρωσω αν οντως χανει τοσο. Πιστευω αν τσιμπησεις λιγο μπαρουτακη προς τα πανω θα ξεπεραστει το προβλημα θα εχει πιο πολλα αερια ωστε να καλυψει αυτα που χανονται. Αλλα νομιζω οτι αυτα τα υλικα οταν ηταν στα φορτε τους τα οπλα ηταν τοτε και στενα ισως και πιο κατω απο 18.3 τωρα τα τελευταια χρονια ειναι στη μοδα οι μεγαλοι αυλοι που οι οποιοι μεχρι τωρα φαινονται να ειναι αρκετα καλοι απο πολλες αποψεις. Γενικα το λειοκαννο πιστευω εχει φτασει στο τελος της εξελιξης του και οι εταιριες επινοουν διαφορα περιφεριακα συστηματα για βελτιωση και ανταγωνισμο.
    Προσωπικα εγω ακομα πιστευω στο μικρο αυλο οταν προκειται για πτερωτα και ελαφρα φυσιγγια αλλα στα χοντρα ο διευρυμενος ειναι πιο καλα.

    Ντιμαρ ειναι παραδοση και μερακι!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #461446

    Βοαρ και cuvette να βαλεις και μετα μαλλινη θα εχεις τελια αποτελεσματα εμφραξης ,μην τρελενεσε μια χαρα παραδοσιακο θα ειναι.

    Για την γυγαρια εισαι λαθος δεν αργει πολυ περισοτερο απο την ψυφιακη.
    Αν με την ψυφιακη κανω για 10 φυσιγγια πχ. 10 λεπτα με την παραδοσιακη θα κανω 15 λεπτα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/05/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    99
    boar στις #461447

    Θα το δοκιμασω το χειμωνα με το κουβετ αμα κατσει για καμια μπεκατσα ή με διασπορεα!
    Εχω και εγω μια μικρη με δραμια αλλα δεν εχω τοσο υπομονη! βαλε βαριδακι και μετα βαλε τις φλουδες που ειναι δεκατα, να σταματησει να κουνιεται κλπ… αν τα ζυγιζεις ενα ενα αστα… δεν εχω τοσο χρονο αλλα και υπομονη! και αν θες να σεταρεις και ογκομετρικο απαπα!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #461448

    θελει εξικιωση
    🙂 🙂 🙂 🙂

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/05/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    99
    boar στις #461459

    Γερα νευρα θελει!!! 😀 😀 😀

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/05/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    99
    boar στις #461460

    Συναδελφοι ειχατε ποτε προβλημα να μπει νερο στα φυσιγγια σας; αν ναι πως το αντιμετωπισατε;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #461463

    Προσωπικα (και προσφατα και ενας φιλος) την ηλεκτρονικη ζυγαρια ουτε να τη βλεπω. Μου κοψε οταν ξεκινησα και πηρα μια balance beam scale (RCBS 1010) και εκτοτε δεν μπορεσα να δουλεψω με την ιδια ευκολια καμμια αλλη.

    Οπως το λεει ο Boar, η ηλεκτρονικη θελει γερα νευρα.

    Διαφυγη αεριων δεν ξερω αν κανει (τουλαχιστον η συνταγη που γεμισα), καταλοιπα αφηνει παντως. Στο πινακα οι δοκιμες ηταν ευχαριστη εκπληξη, και περσι και φετος, και στο κυνηγι οι ελαχιστες φορες που ειχαμε συναντηση με τρυγονι, δεν με αφησαν παραπονεμενο, μια εξ’ αυτων και σε αρκετα μακρινη αποσταση. Ολα αυτα σε οπλο με αυλο 18.6, δικανο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #461466

    Προσωπικα (και προσφατα και ενας φιλος) την ηλεκτρονικη ζυγαρια ουτε να τη βλεπω. Μου κοψε οταν ξεκινησα και πηρα μια balance beam scale (RCBS 1010) και εκτοτε δεν μπορεσα να δουλεψω με την ιδια ευκολια καμμια αλλη.
    Οπως το λεει ο Boar, η ηλεκτρονικη θελει γερα νευρα.

    Βίκτωρα, δεν κατάλαβα, τι πρόβλημα είχατε με την ηλεκτρονική? Μήπως σας έτυχε ελαττωματικό κομμάτι? Για την παραδοσιακή λέει ο boar ότι θέλει γερά νεύρα, κι όχι για την ηλεκτρονική!

    …Εχω και εγω μια μικρη με δραμια αλλα δεν εχω τοσο υπομονη! βαλε βαριδακι και μετα βαλε τις φλουδες που ειναι δεκατα, να σταματησει να κουνιεται κλπ… αν τα ζυγιζεις ενα ενα αστα… δεν εχω τοσο χρονο αλλα και υπομονη!…

    Και συμφωνώ απόλυτα! Έτσι είναι, άσε που το μικρότερο βαριδάκι είναι το 0,05 γρ οπότε δεν τη λες και ακριβείας! Εντάξει μπορείς να κάμεις πατέντες να φτιάξεις και μικρότερα, αλλά δεν παύει να είναι σπαστική και χρονοβόρα, αφού αγανακτείς μέχρι να ισορροπήσει.
    Σίγουρα οι αμερικάνικες μηχανικές ζυγαριές, όπως η RCBS που έχεις, είναι πολύ καλύτερες και πιο πρακτικές, αλλά και σ’ αυτές ότι ζυγίζεις πρέπει να το ρίχνεις χύμα στο πιατάκι τους, ενώ οι ηλεκτρονικές έχουν τη λειτουργία tare που αφαιρεί αυτόματα το απόβαρο και είναι πολύ πιο πρακτικές και γρήγορες.
    Εγώ πάντως από τότε που πήρα την ηλεκτρονική, δεν ξανάγγιξα την παραδοσιακή και … βρήκα την υγειά μου! Αν και τις περισσότερες φορές δεν ζυγίζω όλες τις δόσεις μια-μια, απλά τσεκάρω τα ογκομετρικά κάθε 10-15 φυσίγγια.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,851 έως 11,865 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων