ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,866 έως 11,880 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #461468

    Στελιο, η ηλεκτρονικη που πηρα ειναι υπερβολικα ακριβης, και το πιατακι της υπερβολικα μικρο για να αφαιρεσεις υλικο. Δοκιμασα με το πιατακι της RCBS αλλα και παλι δε με βολεψε. Αυτες οι ζυγαριες δουλευονται ευκολα με τo Powder Trickler να ριχνει μικροποσοτητες πυριτιδας.

    Μπορει να ειναι ο τροπος που ζυγιζω περιεργος, αλλα πραγματικα δεν με βολευει η συγκεκριμενη. Για αλλους μπορει να ειναι οτι καλυτερο βεβαια, δε το συζητω


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #461469

    Εγώ πάντως από τότε που πήρα την ηλεκτρονική, δεν ξανάγγιξα την παραδοσιακή και … βρήκα την υγειά μου

    Στελιο κανε μου μια χαρη σε παρακαλω , όταν ξαναγεμίσεις τσεκαρισε μετα 50 – 100 φυσιγγια την ενδειξη βαρους που σου δινει η ηλεκτρονικη σε συγκριση με μια κλασικη παραδοσιακη ζυγαρια με βαριδια και τα ξαναλεμε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    40
    elvas1 στις #461471

    Για να γεμίσεις με κάποια αξιόλογη “ταχύτητα” και καλή ακρίβεια με μια απλή ζυγαριά (ηλεκτρονική ή μηχανική) χρειάζεσαι την ζυγαριά, ένα ογκομετρικό και το trickler. Ή μπορείς να πάρεις ένα digital powder dispenser που τα συνδιάζει όλα σε ένα. Η τιμή έρχεται περίπου μία η άλλη. Προσωπικά προτιμώ τη δεύτερη λύση.
    Μερικά παραδείγματα:
    http://www.cabelas.com/catalog/browse/powder-handling/_/N-1114304?WTz_l=SBC%3BBRprd1530787&WTz_st=GuidedNav&WTz_stype=GNP&recordsPerPage=50&WTz_srn=SeeAllItems

    Λευτέρης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #461472

    Για σου Λευτερη! καιρο εχει να τα πουμε.

    οπως βολευτε ο καθενας βρε παιδια δεν θα μαλονοθμε κιολλας για της ζυγαριες, εγω που δεν κανω πολα φυσιγγια το ευχαριστιεμε να κανω με την αναλογικη με τα βαριδια , την ηλεκτονικη την εχω στο σηρταρι οποτε θελω την βγαζω για κανενα τσεκ των ογκομετρικων της Lee στα φυσιγγια του σκοπευτιριου (οταν παω)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1432
    DIMAR1039 στις #461473

    Και την αναλογικη και την ηλεκτρονικη θελει λιγο αξασκηση για να την συνηθισεις.Μετα και τις δυο τις δουλευεις ευκολα και γρηγορα.Το μονο μειων που εχει η ηλεκτρονικη ειναι η πιθανη εσφαλμενη ζυγιση.Ειδικα στις φθηνες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1432
    DIMAR1039 στις #461474

    Και φυσικα ολα τα παραπανω που ανεφερα με την προυποθεση την υπαρξη ογκομετρικου.Οι μικρες αποκλισεις που μπορει να υπαρξουν ευκολα ρυμιζονται χωρις μεγαλα παλατζα στις αναλογικες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/05/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    99
    boar στις #461478

    Καλησπερα παιδια!

    Βικτωρα η ηλεκτρονικη λεω οτι σου λυνει τα χερια, η παραδοσιακη ειναι για διακοσμηση εκτος και αν παιρνω ηρεμιστικα για καθε φυσιγγι 😀 Αποκλιση εχω βρει της ταξεως του 0.005 ισως και λιγο παραπανω αλλα ρε παιδια ειναι αμελητεο… Νομιζετε οτι τα ακριβα “καλα” που πουλανε δεν εχουν διακυμανσεις;;;;; για κοψτε κανενα και διαπιστωστε. Καλα η ζυγαρια αλλα και το ογκομετρικο κανει διακυμανσεις οποτε μην το ψαχνετε παντα υπαρχει μια αμελητεα διαφορα, μα πραγματικα αμελητεα!

    Ο Στελιος λεει καλα εγω συμφωνω. Λυνει τα χερια. Αν οντως κανεις μια καλη επενδυση και παρεις μια αξιοπρεπη ζυγαρια και οχι τις μαλακιες του ebay με 5$ η κατι τετοιο. Μια σωστη ζυγαρια θα δουλεψει σκυλι! Αυτες εχουν ενα βαριδι το οποιο χρησιμοποιηται για καλιμπραρισμα της. Το βαριδι αυτο εχει ενα συγκεκριμενο βαρος που το γραφει (εμενα ειναι 50γρ) και με αυτο μπορεις να το βαλεις οποτε θες να δεις τι ζυγιζεις αν εισαι σωστα η αμα φτιαχνεις ρουκετες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #461479

    βρε ασε τωρα τις ζυγαριες και τα εγκεφαλικα και λεγε ! εκλεισες κανα χαρτινο να δουμε;; 🙂 🙂

    η jk6 σνιφ σνιφ μμμμμμμμμ !!!! μεχρι τα Σερρας μυρισε!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/05/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    99
    boar στις #461484

    😀 😀 😀 Οχι ακομα νωρις ειναι! Κατσε να φυγει ο Αυγουστος εξαλου δεν πηγα χωριο ακομα! JK6 αδερφε και ξερο ψωμι!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #461485

    βαρος που το γραφει (εμενα ειναι 50γρ)

    δηλαδή φιλε ζυγιζεις πυριτιδα με ζυγαρια που εχει ευρος ζυγισματος μεχρι 100 γρ ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/05/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    99
    boar στις #461486

    Νομιζω μεχρι 150 ή 200 μπορει να μετρησει

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #461487

    Νομιζω μεχρι 150 ή 200 μπορει να μετρησει

    αν θελεις την γνωμη μου , μην ξαναζυγισεις πυριτιδα σε αυτή την ζυγαρια , αποκλειστικα και μονο σκαγια και τιποτα άλλο , αν θελεις να συνεχισεις σε ηλεκτρονικη αγορασε μια με ευρος ζυγισματος 0.0001 – 20 γρ το μεγιστο , και καλυτερα να λειτουργει με 220 v , η λυση που ανεβασε ο elvas πιο πανω είναι ότι καλυτερο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #461489

    εγω εχω την παραδοσιακη ζυγαρια την ΡΕΧ που δεν κανη ποτε λαθος ουτε μπαταριες ουτε ρευμα ουτε μπλοκαρε γιατι τελειονουν οι μπαταριες ουτε να περιμενης να ανοιξη η φωτηνη ενδηξη απλη και πρακτηκη και αθανατη για πολλα πολλα χρονια και εχει ζυγια απο ο,ο5 μεχρη και 60 γραμμαρια δηλαδη τα γραμμαρια που χρειαζοντε σε εναν ιδιογωμοτη τωρα για κατω απο το 0,ο5 ειναι σε σπανια σεταπ οπως το 1,67 που και αυτο μπωρεις να το ζυγηζης βαζωντας το 1,65 και αφηνης τον δικτη της ζυγαριας να περαση την κεντρηκη μεγαλη γραμμη στην μεση και να παει στην δευτερη γραμμη που εχει η ζυγαρια και τοτε θα ζυγηζη 1,65 + 2 γραμμες = 1,67

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/05/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    99
    boar στις #461491

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>boar wrote:</div>
    Νομιζω μεχρι 150 ή 200 μπορει να μετρησει

    αν θελεις την γνωμη μου , μην ξαναζυγισεις πυριτιδα σε αυτή την ζυγαρια , αποκλειστικα και μονο σκαγια και τιποτα άλλο , αν θελεις να συνεχισεις σε ηλεκτρονικη αγορασε μια με ευρος ζυγισματος 0.0001 – 20 γρ το μεγιστο , και καλυτερα να λειτουργει με 220 v , η λυση που ανεβασε ο elvas πιο πανω είναι ότι καλυτερο

    Η ζυγαρια που εχω ειναι 220ν (οχι οτι παιζει ρολο) ειναι αποκλειστικη για πυριτιδα και εχει τικλερ το οποιο ριχνει κοκκους μεχρι να φτασει την ποσοτητα που του ζηταω. Την εχω τσεκαρει με αλλη ηλεκτρονικη και με δραμια παραδοσιακης ζυγαριας μαζι με τα δεκατα. Την εμπιστευομαι φιλε Δημητρη

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #461494

    ρε τρελε η ζυγαρια σου ριχνει με με ηλεκτικο αυτοματα το τικλερ μεχρι να ερθει πχ 1,70 και στα ματα μονο του;;;;

    αυτο δεν ειναι ζυγαρια αυτο ειναι ΕΡΓΑΛΕΙΟ!!!!!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,866 έως 11,880 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων