ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,926 έως 11,940 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #461594

    Βοαρ ναι ειναι βανες ball valve 3/4 η μπουκαλες ειναι απο πλαστικο απλικατερ κομοtιριου και η βαση στο επανω μερος ειναι ιδιοκατασκευη.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/05/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    99
    boar στις #461619

    Ρε παιδια τελικα με υγρασια τι κανετε; εχετε αντιμετωπισει προβλημα ποτε;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #461620

    Eννοεις υγρασια στο χωρο γεμισματος; Η υγρασια στο κυνηγι και τι υλικα να χρησιμοποιησεις;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/05/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    99
    boar στις #461621

    Οχι στο χωρο γεμισματος ειναι αμελητεο. Εννοω στη διαρκεια του κυνηγιου ειτε αν βρεξει, αν πεσουν σε νερα, αν μπεις σε κανα πυκνο βρεγμενο κλπ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #461623

    αν ειναι κλεισμενα σωστα το αστερι δισκολα θα παει νερα μεσα ( μονο αν πεσει και βυθιστει μεσα σε γουβα και ρουφιξει)
    στο στρογγυλο κλεισιμο υπερεχει το πλαστικο τζαμακι και ο φελος.

    τωρα αν γινει το κακο και παρει λιγο υγρασια δεν νομηζω να ειναι θεμα αν ομως παρει νερο και γινουνε ολα λουτσα μεσα τοτε βραστα!

    μια ιδεα που μου ηρθε τωρα ειναι να κοπει με σγρομια ενα χαρτακι κουζινας και να μπει πανω απο τα σκαγια αν περασει μια μικρη ποσοτιτα νερου θα την κρατισει λογο υψιλης αποροφιτικοτιτας, δεν νομηζω αν επιρεασει την τουφεκια ή να υπαρχει καποιος κινδινος για ζημια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #461624

    το εχω γραψει και παλι στο παρελθον , γνωμη μου είναι ότι οι συγχρονες πυριτιδες είναι σχετικα ανηπηρεαστες στις καιρικες συνθυκες , αλλα , σε δοκιμες δικες μου πχ καλοκαιρι το πρωι 8 ωρα , το μεσημερι 3 ωρα , και το απόγευμα 8 ωρα , ειδα πραγματα που δεν τα πιστευα , μεγαλες διαφορες σε ταχύτητες , συγκεντρώσεις και διατρηση , η θερμοκρασια τελικα παιζει τρομερο ρολο στην συνολικη αποδοση ενός φυσιγγιου και οπωσδήποτε στην καυση , αλλαζει παρα πολύ το συνολο με την αλλαγη θερμοκρασίας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/05/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    99
    boar στις #461627

    Δημητρη για νερο ρωταω οχι για καιρικες συνθηκες νερο σου εχει τυχει ποτε να μπει μεσα;
    Μου εχει τυχει να εχω φυσιγγια ετοιμα και μια μερα εκοψα ενα και ειχε νερο μεσα παρολο που ηταν καλα κλειστο…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #461628

    Σε μενα εχει τυχει, σε νεροποντη να εχω το οπλο γεματο και προς τα πανω, οποτε τα φυσιγγια πηραν νερο. Χωρις να το παρω χαμπαρι, τα εβαλα στη ζωνη και μετα απο μερικες μερες τα εριξα. Ακουστηκε ενα ωραιοτατο φλουπ

    Ακομα γελαω οσο το σκεφτομαι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/05/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    99
    boar στις #461640

    Μπραβο τετοια λεω εγω σε πυκνα το εχω παθει. Αυτο το κλουφ…
    Λιουφκα το χαρτι δεν νομιζω ειναι λυση 🙁 το θεμα ειναι να μην μπει…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #461642

    Eυτυχως επαθα σε κυνηγι τσιχλας οποτε δεν με πειραξε ιδιαιτερα.

    Γενικως ομως φοραω τα φυσιγγια σε ζωνη, οποτε ειναι δυσκολο να παρουν νερο, και σε νεροποντες, παντα οσα εχω μεσα στο οπλο τα σφαζω μετα αν δε τα εχω ριξει

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #461644

    Μπραβο τετοια λεω εγω σε πυκνα το εχω παθει. Αυτο το κλουφ…
    Λιουφκα το χαρτι δεν νομιζω ειναι λυση το θεμα ειναι να μην μπει…

    Μια λεπτή επάλειψη με αδιάβροχο βερνίκι νυχιών, κατά προτίμηση διάφανο, πάνω στο αστεροειδές κλείσιμο (αλλά και στα ρελιαστά, γύρω-γύρω στο ρέλι απ’ τη μέσα μεριά), το έχεις σκεφτεί? Ρώτα τη γυναίκα σου να σου πει μια καλή μάρκα, που να έχει καλή αντοχή κι ελαστικότητα. 😉
    Προσωπικά δεν το έχω κάμει, γιατί δεν μου έτυχε ποτέ πρόβλημα με νερά και υγρασίες στα φυσίγγια μου, αλλά κάποια αμερικάνικα (κάποια Remington που έχω δει) φαίνεται να έχουν ένα τέτοιο λεπτό φιλμ πάνω στο αστέρι (εντάξει, όχι μανόν … αλλά πάντως κάποιο διάφανο βερνίκι) 😀

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #461645

    http://ammo.hernon.com/index.php?option=com_content&view=article&id=20:crimp

    Aμερικανοι 🙂

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #461646

    http://ammo.hernon.com/index.php?option=com_content&view=article&id=20:crimp
    Aμερικανοι

    Από χρωματάκι πάντως σκίζει, εεε! 😆 Φούξια το λένε αυτό? 😕 Γιατί δεν τα πάω καλά με αυτές τις αποχρώσεις… :mrgreen:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #461647

    μια απλη σιλικονη διαφανη κανει την ιδια δουλεια , πολύ ευκολα και πολύ οικονομικα , μια μικρη επαλειψη στο αστερι καθιστα το φυσιγγι απολυτα αδιαβροχο και πανω από όλα δεν αυξανει τις παραγομενες πιεσεις

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/05/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    99
    boar στις #461662

    Βικτωρα πολυ καλο αυτο της φωτο πολυ καλο και μουρικο! Στην Ελλαδα υπαρχει;
    Κατι σαν αυτο που εχω ειναι. Ρε γαμωτο οι Αμερικλανοι ειναι πολυ μπροστα στο σπορ!

    Στελιο βερνικι νυχιων εχω δοκιμασει αλλα δεν καθεται καλα και ρεει. Πηχτο βερνικι για ξυλο καθεται καλα. Αυτο της Ρεμινγκτον ειναι πολυ καλο ειναι διαφανο σαν γυαλι γινεται.

    Καποια περιοδο τα εκαιγα στη μεση αλλα ειναι δυσκολη τεχνικη και καμια φορα χαλας το φυσιγγι. Η σιλικονη καλη ακουγεται αλλα απο καταλοιπα;

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,926 έως 11,940 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων