ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,971 έως 11,985 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/05/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    99
    boar στις #461983

    Γεμιζω λιγο πολυ τα παντα. Gualandi που ειναι φτηνα ειναι για δοκιμες, Φοστερ επισης, μεγαλη μπιλια, Deer 12, Sauvestre, κατι αλλα μπρουτζινα με πρασινη μισοταπα παλι ειχαν πεσει στα χερια μου αλλα μακρια!!! και οτι κατσει γενικα


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    60
    evripidis στις #461984

    καλησπερα σε ολους.εχω μια ερωτηση.ειδα οτι ο κενταυρος εχει φερει την πυριτιδα d20v η οποια χρησ.για γομωσεις 28 γρ.ο χατζιωτης ομως στο βιβλιο του δεν αναφερεται πουθενα σ αυτη τη πυριτιδα παρα μονο στην d20se για 28 γρ.επειδη η συγκεκριμενη μ ενδιαφερει πολυ ξερει κανεις να μου πει αν ειναι ιδιες η οχι και αν ειναι διαφορετικες ξερει κανεις καμμια συνταγη για την d20v και αν μπορει να μου πει σε τι υψος συγκεντρωτηρα γεμιζεται?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #461985

    Boar τι θα μπορουσες να κανεις με gualbo και sipe ;;;;; 🙂 🙂

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/05/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    99
    boar στις #461987

    Boar τι θα μπορουσες να κανεις με gualbo και sipe ;;;;; :) :)

    Καλημερα αγορινα!
    Λοιπον για να δουμε…! Οχι οχι σιπε κατι πιο αργο να μην το τσιτωσουμε με την σιπε!!! Σιπε για τσιχλιτσες και μπεκατσες ειναι καλη αλλα δεν θα την εβαζα εγω! Εδω θα εριχνα μια ΜΒ36! Καλο το γκουαλμπο αλλα λεει ειναι συμπαγες ατσαλι δηλαση *****τσοκ χμμμμ!
    Εχει μια συνταγη ο γκουαλαντης!
    Ballistic results with 2,15 grams of powder (Tecna N) – High-performance cartridge
    Average pressure: 885 bar
    Average speed V0
    (at the exit of the barrel’s mouth):
    513 meters per second

    Λιουφκα αντι για συμπαγες ατσαλι τι θα ελεγες για αυτο;;;

    http://ddupleks.com/index.php/en/1270-cal/hexolit-32.html

    Το γκουαλμπο το πουλαει κανεις στην ελλαδα; Αυτο που βρισκω εδω σαν γκουαλμπο ειναι το μολυβενιο κλασικο γκουαλαντι μεσα σε συγγεντρωτηρα….

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #461997

    τα duplex ειναι απλα δολοφονικα ανοιγουν επιφανια και παραγουν μεγαλο εργο κρουσης.

    το gualbo ειναι μολυβενιο gualandi proetile cal 20 σε βυσματοση cal12 τυπου σαμποτ συνολικου βαρους 28γρ.. ειναι ελαφρυ και η μακρυα πλαστικη ουρα του το κανει εξερετικα ευθηβολο .

    το gualbo οπως kai to brenneke clasic το εχει και ο κενταυρος ο θεοδωριδης.

    και το idiogomosishop.gr.

    η βολιδα ειναι ετσι οοστε για να κλεισει σωστα σε καλυκα 70χιλ. θελει πιριτιδα μικρου ογκου οπως η tecna η sipe

    η tecna μου φενεται πολυ για το βαρος και γιαυτο προτινα την sipe . αν και εκλεισα gualbo με tecna κλεινει καλα αλλα δεν το δοκιμασα.

    με ΜΒ36 ειναι μεγαλου ογκου και δεν,, θελει καλυκα 76χιλ.

    με tecna 2.15 gr. εχω γεμισει το Lyman 525 σε ποτυρακη 5πεταλων και biore 20mm.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/05/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    99
    boar στις #461999

    τα duplex ειναι απλα δολοφονικα ανοιγουν επιφανια και παραγουν μεγαλο εργο κρουσης.

    το gualbo ειναι μολυβενιο gualandi proetile cal 20 σε βυσματοση cal12 τυπου σαμποτ συνολικου βαρους 28γρ.. ειναι ελαφρυ και η μακρυα πλαστικη ουρα του το κανει εξερετικα ευθηβολο .

    το gualbo οπως kai to brenneke clasic το εχει και ο κενταυρος ο θεοδωριδης.

    και το idiogomosishop.gr.

    η βολιδα ειναι ετσι οοστε για να κλεισει σωστα σε καλυκα 70χιλ. θελει πιριτιδα μικρου ογκου οπως η tecna η sipe

    η tecna μου φενεται πολυ για το βαρος και γιαυτο προτινα την sipe . αν και εκλεισα gualbo με tecna κλεινει καλα αλλα δεν το δοκιμασα.

    με ΜΒ36 ειναι μεγαλου ογκου και δεν,, θελει καλυκα 76χιλ.

    με tecna 2.15 gr. εχω γεμισει το Lyman 525 σε ποτυρακη 5πεταλων και biore 20mm.

    Το Hexolit ειναι απιστευτο και ακρως φονικο, και δεν εχει μολυβδο. Ειδες ολη τη σειρα της Duplex; Ειναι ακριβα ρε γαμωτο και δεν βρισκεις το βλημα μονο του να το γεμισεις. 🙁
    Η ΜΒ36 ειναι πολυ μικροκοκκη ρε συ μηπως λες καμια αλλη;
    Εχεις καμια φωτο απο το Lyman 525;
    Πως ακριβως το γεμιζεις;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/05/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    81
    grigoris στις #462002

    Καλησπέρα σε όλους,δυο ερωτήσεις θελω να κανω.πως καταλαβενω τι καλυκα να διαλεξω για την αναλογη γομωση;και στη μηχανη lee την αντιστοιχια οζ με γραμμαρια αν ξερει καποιος να μου πει..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #462010

    Η ΜΒ36 ειναι πολυ μικροκοκκη ρε συ μηπως λες καμια αλλη;

    δεν ειναι δα και πολυ μικροκοκη , μετρια θα ελεγα αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα ειναι μεγαλου ογκου σε σχεση με το βαρος δηλαδη εχει μικρο ιδικο βαρος. πχ. αν παρουμε 1γρ ΜΒ36 και 1γρ tecna η ΜΒ36 θα καταλαβει χωρο 1 ml ενω η tecna o,60 ml. οποτε με το ιδιο βαρος η πυριτιδες μικρου ογκου καταλαμβανουνε λιγοτερο χωρο και στα ογκομετρικα αλλα και στα φυσιγγια μας .

    Θα ψαξω την φωτο να την δειξω με τα lyman 525 .

    Γρηγωρη καλησπερα η ουγγια ειναι 28,35 νομιζω

    τα ογκομετρικα της για τα σκαγια δεν θα σε ζοριζουν τοσο οσω τα ογκομετρικα πυριτιδας.

    (θα παρεις που θα παρεις μια ζυγαρια απαρετιτος αν δεν κανεις πολλα φυσιγγια πανω απο 25 -30 την βδομαδα ζυφιζετα τα υλικα με την ζυγαρια και με την Lee τα υπολιπα.)

    θα πρεπει να δωκιμασεις ποση πυριτιδα περνρει το καθε ογκομετρικο μ ε τις ενδιαφερομενες πυριτιδες και να το σημιωσεις σε καταλογο για να ξερεις πχ. (τυχεο παραδιγμα τα νουμερα ΔΕΝ ΙΣΧΕΙΟΥΝ) το ογκομετρικο 125 στην ΜΒ32 δεινει 1,60 ενω στην sipe δεινει 1,90 ..

    οταν λες τι καλυκα ενοης το υψος του;;;

    αν ναι τοτε για γομοσεις απο 24γρ, μεχρι 40 γρ μπορεις ανετα να τα γεμισεις στον συνηθεστερο καλυκα 70 χιλ.

    αναλογα με τα υλικα που θα χρισιμοποιησεις και κενο 11χιλ απο τα σκαγια μεχρι το χειλος

    περα απο τις ετημες ταμπελες και τις συνταγες των βιβλιων θελει πειραματισμο στην δοκιμη υλικων ποσο χορο ποιανουν στον καλυκα με τις αναλογες βυσματωσεις

    και δοκιμες στην πραξη και στον πινακα για να βλεπεις αν θελουνε περετερο αυξομειωση τα υλικα .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #462012

    μετα απο ψαξιμο
    ευρικα την φωτο ειναι χωρις τζαμακι κατευθιαν ρελι. θα ηταν καλιτερο χωρις κυαθιο και με τζαμακι;;

    δεν δοκιμαστικε εμινε στο ραφι αλλα τωρα εξυσες πλυγες και με επιασε φαγουρα !

    την μπιλια palla 18 χιλ πως την λεινεις;;

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/05/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    81
    grigoris στις #462014

    για τον καλυκα παιζει ρολο ποσο υψος εχει ο παφλας??εγω μεχρι 36 γραμμαρια θελμω να φτιαχνω..το πολυ πολυ 38. πηρα καλυκες τ3 ειναι καλα η θα εχω καποιο θεμα.κυνηγαω περδικα μπεκατσα,και τσιχλοκοτσιφα.τα φυσιγγια για τα τσιχλοκοτσιφα τα φτιαχνω και στην lee..τα αλλα ολα στο χερι ..ευχαριστω για την βοηθεια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #462017

    η καλυκες με χαμηλο παφυλα Τ1 συνηθως τους συναντας σε χαμηλα γραμαρια το Τ2 σε χαμηλα και μετρια το Τ3 σε 36γρ και πανω. και τα T4 και Τ5 Σε μονοβολα και βαρια φυσιγγια.

    γενικα οπου πολα Bar (ασχετα με το βαρος γομωσης ) εχει και μεγαλο παφυλα για να αντεχει ο καλυκας αυτος ειναι ο κυριος σκοπος του .

    οχι δεν θα εχεις προβληματα με το Τ3 που εχεις μαληστα ειναι το ιδανικο για βαρει 36 γρ.
    αν δεν σε απασχολει το κοστος αγορας ειναι και μουρατα με παφυλα πανω απο το Τ3

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/05/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    81
    grigoris στις #462018

    λιουφκα ευχαριστω πολυ.μπορω να παρω τ4 και να βαλω 32 γρ, ας πουμε?ειναι χαζες οι ερωτησεις ε;δεν εχω καμια βοηθεια απο κανεναν,οτι μαθαινω ειναι απο εσας οτι εχω διαβασει στο φορουμ..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #462019

    Καλα κανεις και ρωτας

    εγω να δεις πως ρωτουσα στην αρχη και ρωταω ακομη βεβαια 🙂

    ναι μπορεις να βαλεις και 32γρ και 24 γρ σε Τ4 Τ5 το προβλημα δεν ειναι στην λειτουργια αλλα στο κοστος αγορας (περιτο εξοδο) οι καλυκες Τ4 και Τ5 ειναι πανακριβοι ,

    αν δεν σε απασχολει το κοστος αγορας ειναι και μουρατα με παφυλα πανω απο το Τ3

    εκτος και αν βρεισκεις κανενα κουτι καλυκες Τ4 σε σκοπευτηριο οποτε σου ερχονται τζαμπα , οπως βρεικα εγω αυτους RC σκοπευτικα 24 γρ. της φωτο και τα ξαναγεμισα με την LEE παλι στα 24 gr.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/05/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    99
    boar στις #462021

    μετα απο ψαξιμο<br>
    ευρικα την φωτο ειναι χωρις τζαμακι κατευθιαν ρελι. θα ηταν καλιτερο χωρις κυαθιο και με τζαμακι;;

    δεν δοκιμαστικε εμινε στο ραφι αλλα τωρα εξυσες πλυγες και με επιασε φαγουρα !

    την μπιλια palla 18 χιλ πως την λεινεις;;

    Αυτα ειναι σαν του αεροβολου σωστα; Ειχαν πεσει παλια στα χερια μου πολυ καλο μονοβολο!
    Αυτα που ειχα δει αμα ηταν με ρελι αλλα το ρελι δεν ακουμπουσε το βλημα οταν εκλεινε παρα διπλωνε στο πλαι του. Νομιζω ετσι οτι τραβαγε ζορι για να βγει.
    Βλεπω εχεις βαλει μισοταπα σωστα; πως καθεται πανω της; καθεται στη μεση η η φουστα του βληματος ειναι πιο μικρη; Αυτα που ειχα ηταν κλεισμενα με Ζ2Μ δεν ξερω τι υψος και με δοκιμες που εκανα ειδα οτι ο Ζ2Μ ηταν ο μονος με τοσο λεπτα πεταλα που το χωραγε ωστε να μπει μεσα στον καλυκα σχετικα καλα και χωρις ζορια οπως με αλλους. Δοκιμασα γκουαλαντι και θωδη και αλλα πολλα αλλα δεν εμπαινε στον καλυκα!
    Ψαχνοντας λιγο ακομα ειδα καποιοι τα κλεινανε με αστερι πραγμα που θα ειναι το καλυτερο σε αυτη την περιπτωση αλλα το αστερι θα κατσει κλειστο οταν πατησει στην ισια επιφανεια του βληματος;
    Την μπιλια την κλεινω με ρελι και τζαμακι. Το τζαμακι σπαει μαλλον στην καννη και δεν μενει στην μπιλια μετα την εξοδο απο την κανη οπως αν εκλεινες το Λυμαν με τζαμακι!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/05/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    81
    grigoris στις #462022

    προφανως το οικονομικο παιζει ρολο. ερωτηση,ποτε μπορει να γινει επικυνδινο ενα φισιγγι;.σιγουρα οταν ανεβαινουν οι πιεσεις;αλλα θπαρχουν και αλλες περιπτωσεις;

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,971 έως 11,985 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων