ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,986 έως 12,000 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/05/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    81
    grigoris στις #462023

    οι ριχμενοι καλυκες γεμιζονται οπως ειναι η χρειαζονται καποια προεργασια;δηλαδη οπως ειναι τον περνω και γεμιζω;


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #462024

    οι ριχμενοι καλυκες γεμιζονται οπως ειναι η χρειαζονται καποια προεργασια;δηλαδη οπως ειναι τον περνω και γεμιζω;

    Γρηγορη καποιον φιλο -γνωστο ιδιογομωτη εχεις να σου δειξει καποια βασικα πραγματα ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #462025

    ειναι ταπα bior 20χιλ πρασινη και ποτυρι μονο απο συγκεντρωτηρα θωδη 16 χιλ. με 5 πτεριγια καθεται μεσα ανετα χωρις να ζοριζει , τους gualandi τους ξεχνας δεν κανουνε για το lyman .

    επισεις το εχω κλειστο μονο με ρελι οπως λες στριφωνει στην ακρη και παταει στον συγκεντρωτηρα .

    εχω δει εμποριου μονοβολα μπιλια 32γρ τα 18 χιλ. κλεισμενα και αυτα κατευθηαν με ρελι το σφυνονει το ρλι στην ακρη του μονο που κανει βαθυ ρελι σαν του gualandi proettile .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #462026

    Γρηγορη διαλεγεις τους καλους καλυκες ΟΧΙ πατυμενους σκουριασμενους και παλιους. αλλα φρεσκους της ημερας που λεμε.

    μετα περνεις τον χρεισιμοποιημενο καλυκα του περνας το δαχτυλιδι καλημπραδορο της Lee με την γραμη προς τα επανω τον βαζεις στην προτη θεση της Lee και πατας καλα να κατσι τερμα , σε αυτο το σημιο εχει ξαναφερει τον παφυλα στην αρχικη του διαμετρο και εχει βγαλει το παλιο καψουλι.

    μετα βαζεις νεο καψουλι στην δευτερη θεση και οπως ειναι με το περασμενο δαχτιληδι πατας , σε αυτο το σημια εχει περασει νεο καψουλι και εχει βγει – ξεσφυνωση το δαχτιλιδι καλυμπραδορος . μετα αν θες δουλευεις τα ογκομετρικα ή γεμιζεις σε ζυγαρια και κλεινεις με αστερι και πατιμα .

    αν θες περνας και το φυσιγγι απο στροφιο λιγο να στρωση οχι κατω απο 57,5χιλ το τελικο φυσιγγι

    δες το ολο το βιντεο μετα απο το 13:00 ειναι αυτα που σου λεω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/05/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    81
    grigoris στις #462028

    δεν εχω κανεναν να μου δειξει,και σε οποιους εχω πει οτι θα ασχολειθω το βλεπουν αρνητικα..εμενα μου αρεσει πολυ η διαδικασια αυτη,.αν το ρελιασω με ρελιαστρα χειρος;φοβαμαι για στροφειο μηπως και δεν τα καταφερω!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #462033

    Γρηγορη, ξεκινα και δω ειμαστε μεις. Αν εχεις την Lee, μια χαρα φυσιγγια θα κανεις, και αν ακολουθησεις τις συνταγες κατα γραμα, θα εισαι σιγουρος οτι ειναι και ασφαλη

    Πρωτο μελημα σου η αγορα μιας ζυγαριας ακριβειας αν δεν εχεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/05/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    99
    boar στις #462034

    δεν εχω κανεναν να μου δειξει,και σε οποιους εχω πει οτι θα ασχολειθω το βλεπουν αρνητικα..εμενα μου αρεσει πολυ η διαδικασια αυτη,.αν το ρελιασω με ρελιαστρα χειρος;φοβαμαι για στροφειο μηπως και δεν τα καταφερω!

    Φιλε Γρηγορη μην ρε ριχνουν αλλοι. Οτι θες να το ρωτας δεν ειναι ντροπη. Και εμεις εδω δεν γεννηθηκαμε μαθημενοι!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/05/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    81
    grigoris στις #462035

    εχω κλεισει καποια φισιγγια ..αλλα κανα δυο-τρια μου ανοιξαν,τα ξαναπατησα και ηταν ενταξει μετα.μπορω να φτιαξω φισιγγια τωρα και να διατηρηθουν για 4 μηνες χωρις να ανοιξουν΄;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #462036

    εαν τα κλεινης με αστερι και μετα τα ρελιασης λιγο ,ακομα και με ρελιαστρα χεριου θα παραμηνουν κλειστα χωρης να ανοιξουν , οχι μονο 4 μηνες αλλα για παντα μεχρη να τα ρηξεις η τα κρατησης για συλογη

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/05/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    99
    boar στις #462037

    ειναι ταπα bior 20χιλ πρασινη και ποτυρι μονο απο συγκεντρωτηρα θωδη 16 χιλ. με 5 πτεριγια καθεται μεσα ανετα χωρις να ζοριζει , τους gualandi τους ξεχνας δεν κανουνε για το lyman .

    επισεις το εχω κλειστο μονο με ρελι οπως λες στριφωνει στην ακρη και παταει στον συγκεντρωτηρα .

    εχω δει εμποριου μονοβολα μπιλια 32γρ τα 18 χιλ. κλεισμενα και αυτα κατευθηαν με ρελι το σφυνονει το ρλι στην ακρη του μονο που κανει βαθυ ρελι σαν του gualandi proettile .

    Καλημερα!
    Αρα βαζεις δυο πραγματα μεσα. Τα πεταλα δεν τα τσακιζει οταν βγαινει; Εχεις μαζεψει κανεναν απο κατω; Εγω ειχα καταηξει στο συμπερασμα οτι και τα πεταλα αλλα και το ρελι ζοριζονταν πανω στο βλημα και στον καλυκα οταν βγαινουν.
    Εχεις φωτο απο τα ετοιμα με την μπιλια; Λογικα αν τα ρελιασεις το ρελι θα κατσει στη μεγιστη διαμετρο της μπιλιας και μαλιστα σφηνωτα. Νομιζω οτι απο τη μεση και πανω ενα μερος της μπιλιας θα προεξεχει του φυσιγγιου πραγμα που το κανει επικινδυνο!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #462039

    Εχεις φωτο απο τα ετοιμα με την μπιλια; Λογικα αν τα ρελιασεις το ρελι θα κατσει στη μεγιστη διαμετρο της μπιλιας και μαλιστα σφηνωτα. Νομιζω οτι απο τη μεση και πανω ενα μερος της μπιλιας θα προεξεχει του φυσιγγιου πραγμα που το κανει επικινδυνο!

    Εγώ δεν έχω μεγάλη εμπειρία με μονόβολα, και δεν έχω δει αυτά με τη μπίλια σε 12 διαμέτρημα. Είχα πάρει όμως παλιότερα κάποια 36αρια (.410) για το καραμπινάκι Winchester 9410 που έχω. Συγκεκριμένα τα Club του Κύργια, και τα Lambro (και τα 2 με μπίλια). Όταν τα είδα, είχα κι εγώ την ίδια ανησυχία, σχετικά με τη «σφήνωση» του ρελιού, μάλιστα φοβόμουν ότι μπορεί να μην ξεδίπλωνε το ρέλι, αλλά απλά να το “σιδέρωνε” το βλήμα βγαίνοντας, και να αύξανε τις πιέσεις. Όμως όταν τα έριξα δεν φάνηκε κάτι ανησυχητικό, το ρέλι είχε ξεδιπλώσει κανονικά και οι κάλυκες δεν είχαν ενδείξεις υπερβολικών πιέσεων. (Άσε που είχαν και καταπληκτική ευθυβολία!)
    Όσο για το αν προεξέχει η μπίλια, όχι μόνο δεν προεξείχε, αλλά ήταν κάπου 3+ χιλιοστά πιο κάτω από το χείλος του φυσιγγίου, γιατί το ρέλιασμα ήταν αρκετά βαθύ.
    Αυτά για τα μονόβολα – μπίλιες σε 36αρι. Για 12αρι δεν ξέρω, αλλά υποθέτω ότι τα ίδια περίπου θα ισχύουν.
    Υ.Γ. Τώρα που το σκέφτομαι, το ίδιο δε συμβαίνει και με το αμερικάνικο κλασικό βλήμα Foster? Αφού το μπροστινό μέρος του είναι περίπου ημισφαιρικό (σαν μισή μπίλια, χωρίς πατούρα όπου να πατάει το ρέλι όπως στα Brenneke) και ρελιάζεται με τον ίδιο τρόπο, οπότε αν υπήρχε πρόβλημα με τις μπίλιες, θα υπήρχε και με αυτά, έτσι δεν είναι?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/05/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    81
    grigoris στις #462044

    Δεν θα ανεβάσει πιεσεις αν το ρελιασω;μηπως ξερει καποιος αν υπαρχει κανενα Βίντεο πως δουλεύει η ρελιαστρα χειρός;δηλαδη ποσο πιεζω κτλπ!;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #462049

    το ρελιασμα Γρηγορη θελει στοπ ηται ειναι σε δραπανο ή σε μηχανη ρελιασματος ηται σε ρελιαστρα χειρος δεν εχει σημασια με ποση δυναμη θα πιεσεις αλλα που θα σταματισης…. το φυσιγγι αν ο καλικας του ειναι 69.5 χιλ δεν πρεπει το τελικο υψος του να ειναι κατω απο 58 χιλ αντε το πολυ 57,5 αν ο αρχικος καλυκας ειναι 69 χιλ.

    απο εκει και περα μετα ανεβαζεις τις πιεσεις. αν εχεις την ρελιαστρα παγκου τοτε θα πρεπει να την πατενταρης με ενα τροπο να σταματαει ο μοχκος μεχρι τα 58 χιλ.

    αλλιος θα πρεπει λιγο λιγο να μετρας με το παχιμετρο μεχρι να το φερεις εκει που θες.

    ενωητε οτι ενα παχυμετρο και μια ζυγαρια ακρυβιας ειναι απαρετιτα οσο και η μηχανη που κλεινεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #462050

    Καλημερα!
    Αρα βαζεις δυο πραγματα μεσα. Τα πεταλα δεν τα τσακιζει οταν βγαινει; Εχεις μαζεψει κανεναν απο κατω; Εγω ειχα καταηξει στο συμπερασμα οτι και τα πεταλα αλλα και το ρελι ζοριζονταν πανω στο βλημα και στον καλυκα οταν βγαινουν.
    Εχεις φωτο απο τα ετοιμα με την μπιλια; Λογικα αν τα ρελιασεις το ρελι θα κατσει στη μεγιστη διαμετρο της μπιλιας και μαλιστα σφηνωτα. Νομιζω οτι απο τη μεση και πανω ενα μερος της μπιλιας θα προεξεχει του φυσιγγιου πραγμα που το κανει επικινδυνο!

    ναι βαζω δυο πραγματα μεσα τωρα αν το τσαλακονει ξερελιαζοντας δεν ξερω αλλα λογικα πρεπει αλλιως πως θα βγει;; τα σιγκεκριμενα σου ειπα οτι δεν τα δοκιμασα ..
    παντος τα αμερικλανακια τα βαζουνε σε κυαθιο .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/05/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    81
    grigoris στις #462052

    Εχω παχυμετρο,εχβ πάρει και δυο ζυγαριες για σιγουριά..δηλαδή να παρω μια χειρός.ερωτηση για συγκετρωτηρες,για ποσα γραμμαρια Είναι οι (20) (22).πως ξερω τ να διαλεξω;η παει με βαση δοκιμής;

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,986 έως 12,000 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων