ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 12,136 έως 12,150 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    609
    Krateros στις #471485

    Γιώργο καλώς ήρθες στο φόρουμ και καλώς να έρθεις στην ιδιογόμωση.
    Και εμένα τα παιδιά του φόρουμ με βοήθησαν να ξεκινήσω και τους είμαι ευγνώμον για αυτό.

    Έριξα μια ματιά στις τιμές που δείχνει η ιστοσελίδα και στα λίγα υλικά που αγόρασα πρόσφατα από τον Κένταυρο επιβεβαιώνω ότι είναι αυτές.

    Η ιδιογόμωση θα σου δώσει πολλές ικανοποιήσεις αν αποφασίσεις να ασχοληθείς, θα δεις ότι το οικονομικό κομμάτι δεν είναι το σημαντικότερο.

    Εγώ έχω παρατηρήσει ότι στις ελαφριές γομώσεις (πχ 32γρ) δεν υπάρχουν ουσιαστικές διαφορές από τα φυσίγγια εμπορίου στις τιμές. Όσο πιο βαριά είναι η γόμωση, τόσο μεγαλύτερο είναι το οικονομικό όφελος. Για παράδειγμα ένα κουτί (25) φυσίγγια 38γρ εμένα μου κόστισε 8.40€ και τα φτηνότερα στην αγορά τα βρίσκω 10,50€, ενώ 17€ το κουτί είναι συχνή τιμή σε κάποια 38άρια στο εμπόριο.
    Βέβαια στην αρχή θα πρέπει να επενδύσεις κάποια χρήματα για μηχανή, ρελιάστρα (αρέλιαστα δε γίνεται εκτός και αν κυνηγάς με δίκαννο), στροφείο, πολύ χρόνο και πολλές δοκιμές.

    Καλό ταξίδι λοιπόν αν το ξεκινήσεις. B-)


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #471486

    Συμφωνώ με τον φίλο Kratero πιο πάνω :good: . Το οικονομικό είναι αμελητέο για τα τσιχλοφύσιγγα αλλά η χαρά της δημιουργίας και να πέφτει το θήραμα με δικό σου φυσίγγι, μεγάλη 🙂

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #471493

    Γιώργο καλώς ήρθες στο φόρουμ και καλώς να έρθεις στην ιδιογόμωση.
    Και εμένα τα παιδιά του φόρουμ με βοήθησαν να ξεκινήσω και τους είμαι ευγνώμον για αυτό…
    Καλό ταξίδι λοιπόν αν το ξεκινήσεις. B-)

    :good: :good:

    Καλώς όρισες κι από μένα Γιώργο! Αν όντως ασχοληθείς με την ιδιογόμωση ,ότι χρειαστείς θα πάρεις μεγάλη βοήθεια από τα παιδιά του φόρουμ που ασχολούνται!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    976
    enduras1 στις #471498

    Επιβεβαιωνω πως στα μεχρι τωρα καταστηματα ο οικονοικοτερος ειναι ο Κενταυρος.
    Τωρα για τσιχλοφυσσιγκα ειναι πιο πιθανον να εισαι και ακριβοτερος ειδικα με καινουργιους καλυκες απο τα ετοιμα.
    Υπολογισα 6,60 ευρω με C7 Perfecta Cheddite CX2000 & Gualandi 32gr οταν τα πολυ καλα για εμενα Cheditte Tordo εχουν 6 ευρω το πακετο.
    Απλα ειναι η χαρα της δημιουργιας και η ευχαριστηση του να ριχνεις με δικα σου πραγματα.
    Το κοστος θα μειωθει κατα ενα ευρω αν ξαναγεμιζεις τους ριγμενους καλυκες πραγμα δυσκολο αν τραβας με αυτογεμες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #471513

    Οποιος ενδιαφερεται για ογκομετρικο,υπαρχει και αυτο το οποιο ειναι πιστο αντιγραφο της LEE αλλα με πολυ συμφερουσα τιμη!!!

    http://www.ebay.com/itm/221487466580?_trksid=p2060778.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    454
    Crellion στις #471587

    Έχω μια ερώτηση όχι ιδιογόμωσης αλλά νομίζω εσείς θα ξέρετε καλύτερα να την απαντήσετε… Ρίχνοντας πρόσφατα ένα Express Long Range Remington είδα ότι το κλείσιμο του κάλυκα ΔΕΝ είχε σιδερωθεί ίσιο όπως στα άλλα φυσίγγια αλλά είχε μείνει “μισάνοιχτο” με μια διάμετρο ανοίγματος ίσως 30% μικρότερη από το g. 12.

    Επίσης να πω ότι στο σημείο αυτό ήταν σκληρά τα αυτάκια και σταθερά σε αυτό το σημείο ανοίγματος παρότι έβαλα το δάχτυλο μέσα και προσπάθησα με ελαφρά πίεση να τα ανοίξω κι άλλο και δεν μετακινήθηκαν…

    Εσείς που βλέπετε και φωτογραφίζετε συνέχεια τέτοια φαινόμενα και διαφορετικά είδη “πατήματος” (καλά το λέω?) τι γνώμη έχετε?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #471590

    για πείτε κανενα καλό στροφείο ρε παιδια και φθηνό.
    1)cortini
    2)gaep
    3)omv
    4)λαναρά
    η κάποιο που έχετε εσείς και έχετε μείνει ευχαριστημένοι.
    ετσι για να ακούμε διαφορες γνωμες και εμεις οι προταριδες :wacko: :whistle:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #471605

    Ρε παιδια τι μου θυμησατε τωρα.Οταν εβγαλα την πρωτη μου αδεια ανακαλυψα τα συνεργα που ειχε ο πατερας μου (χειροκινητη μηχανουλα) και γεμιζε φυσιγγια και αρχισα να φτιαχνω δικα μου φυσιγγακια (μισοριξιες) για τα ορτυκια .Αυτα τα φυσιγγια ηταν για να ριχνεις το πολυ μεχρι τα 15 μετρα γιατι πιο περα δεν κοβανε αλλα μεσα στα λιοστασια που τα κυνηγαμε εμεις τα ορτυκια στο νησι ηταν φωτια .Αργοτερα μαζι με το γαμπρο μου γεμιζαμε τσιχλοφυσιγγα και κανονικα και με μαλλινη ταπα με Α1 Γαλλιας για περπατιτο και ειχαν βρει το διαολο τους οι τσιχλες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    609
    Krateros στις #471618

    Οποιος ενδιαφερεται για ογκομετρικο,υπαρχει και αυτο το οποιο ειναι πιστο αντιγραφο της LEE αλλα με πολυ συμφερουσα τιμη!!!

    http://www.ebay.com/itm/221487466580?_trksid=p2060778.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

    Εγώ έχω το ίδιο της Lee και βρήκα την υγειά μου με τη μέτρηση της πυρίτιδας.
    Μακάρι να μπορούσα να βρω και κάποιο παρόμοιο ογκομετρικό για τα σκάγια! Θα είχα απαλλαγεί οριστικά από τη μηχανή Lee μιας και κλείνω ρελιαστά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    4532
    manos65 στις #471619

    για πείτε κανενα καλό στροφείο ρε παιδια και φθηνό.
    1)cortini
    2)gaep
    3)omv
    4)λαναρά
    η κάποιο που έχετε εσείς και έχετε μείνει ευχαριστημένοι.
    ετσι για να ακούμε διαφορες γνωμες και εμεις οι προταριδες :wacko: :whistle:

    ΒΑΣΙΛΗΣ ΤΕΡΛΕΚΑΣ

    https://www.youtube.com/watch?v=EwrzaVqFkCM :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #471629

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Sniper645 wrote:</div>
    Οποιος ενδιαφερεται για ογκομετρικο,υπαρχει και αυτο το οποιο ειναι πιστο αντιγραφο της LEE αλλα με πολυ συμφερουσα τιμη!!!

    http://www.ebay.com/itm/221487466580?_trksid=p2060778.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

    Εγώ έχω το ίδιο της Lee και βρήκα την υγειά μου με τη μέτρηση της πυρίτιδας.
    Μακάρι να μπορούσα να βρω και κάποιο παρόμοιο ογκομετρικό για τα σκάγια! Θα είχα απαλλαγεί οριστικά από τη μηχανή Lee μιας και κλείνω ρελιαστά.

    Το ογκομετρικο της LEE το δουλευω στα σκαγια και ειναι απολυτα σωστο στα Νο 8-9-10,αλλα στα 7 και 6 θελει λιγο προσοχη διοτι “μπουκωνουν” στο στομιο.Αν ξεβιδωσεις το στομιο δουλευει αψογα!!! :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #471630

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>manosbmw wrote:</div>
    για πείτε κανενα καλό στροφείο ρε παιδια και φθηνό.
    1)cortini
    2)gaep
    3)omv
    4)λαναρά
    η κάποιο που έχετε εσείς και έχετε μείνει ευχαριστημένοι.
    ετσι για να ακούμε διαφορες γνωμες και εμεις οι προταριδες :wacko: :whistle:

    ΒΑΣΙΛΗΣ ΤΕΡΛΕΚΑΣ

    https://www.youtube.com/watch?v=EwrzaVqFkCM :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo:

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Αν η ζωή είναι όντως μικρή ,τότε είναι πολύ πουτ@να για την ηλικία της

    </div>

    Και τα ακριβα ειναι καλα και τα φθηνα ειναι καλα.Η τσεπη σου τι τραβαει….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #471639

    Έχω μια ερώτηση όχι ιδιογόμωσης αλλά νομίζω εσείς θα ξέρετε καλύτερα να την απαντήσετε… Ρίχνοντας πρόσφατα ένα Express Long Range Remington είδα ότι το κλείσιμο του κάλυκα ΔΕΝ είχε σιδερωθεί ίσιο όπως στα άλλα φυσίγγια αλλά είχε μείνει «μισάνοιχτο» με μια διάμετρο ανοίγματος ίσως 30% μικρότερη από το g. 12.
    Επίσης να πω ότι στο σημείο αυτό ήταν σκληρά τα αυτάκια και σταθερά σε αυτό το σημείο ανοίγματος παρότι έβαλα το δάχτυλο μέσα και προσπάθησα με ελαφρά πίεση να τα ανοίξω κι άλλο και δεν μετακινήθηκαν…
    Εσείς που βλέπετε και φωτογραφίζετε συνέχεια τέτοια φαινόμενα και διαφορετικά είδη «πατήματος» (καλά το λέω?) τι γνώμη έχετε?

    Αλέξανδρε, αυτό είναι φυσιολογικό και συμβαίνει συχνά και στα δικά μας (ευρωπαικά) φυσίγγια, δηλαδή δεν μένουν πάντα τα χείλη του κάλυκα “σιδερωμένα” (εντελώς κυλινδρικά), αλλά πολλές φορές μισοκλείνουν μετά τη βολή. Το θέμα αυτό είχε συζητηθεί παλιότερα εδώ στο φόρουμ. Πολλοί θεωρούν το “σιδέρωμα” του κάλυκα σαν σημάδι υψηλών πιέσεων, η γνώμη μου είναι ότι περισσότερο έχει να κάμει με τις ιδιότητες του πλαστικού, την τάση του να επανέρχεται, είτε μερικώς είτε πλήρως, στην πρότερη μορφή του μετά από μια στιγμιαία παραμόρφωση. Γιατί όπως καταλαβαίνεις, τη στιγμή που εξέρχεται η γόμωση από τον κάλυκα, όλοι οι κάλυκες είτε ευρωπαικοί είτε αμερικάνικοι σιδερώνονται στιγμιαία – κανένα είδος πλαστικού κάλυκα δεν μπορεί να αντέξει πιέσεις 500, 600 ή 700+ bar χωρίς να “κολλήσει” εξολοκλήρου στα τοιχώματα της θαλάμης.
    Όσο για το ότι οι συγκεκριμένοι κάλυκες (Remington) είναι σκληρότεροι, πράγματι καμία σχέση δεν έχουν (και γενικά οι αμερικάνικοι) με τους ευρωπαικούς, και όχι μόνο στη σκληρότητα. Γι’ αυτό και τα αμερικάνικα φυσίγγια έχουν πολύ ρηχό κλείσιμο, εν αντιθέσει με το βαθύ σφιχτό ρέλιασμα των ευρωπαικών. Κι επίσης οι αμερικάνοι ιδιογομωτές τους αναγομώνουν πάρα πολλές φορές, και τους κλείνουν μόνο με το πάτημα της μηχανής, χωρίς να ασχολούνται με στροφεία, ρελιάστρες, δράπανα κλπ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    609
    Krateros στις #471640

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Krateros wrote:</div>

    <div class=»d4p-bbt-quote-title»>Sniper645 wrote:</div>
    Οποιος ενδιαφερεται για ογκομετρικο,υπαρχει και αυτο το οποιο ειναι πιστο αντιγραφο της LEE αλλα με πολυ συμφερουσα τιμη!!!

    http://www.ebay.com/itm/221487466580?_trksid=p2060778.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

    Εγώ έχω το ίδιο της Lee και βρήκα την υγειά μου με τη μέτρηση της πυρίτιδας.
    Μακάρι να μπορούσα να βρω και κάποιο παρόμοιο ογκομετρικό για τα σκάγια! Θα είχα απαλλαγεί οριστικά από τη μηχανή Lee μιας και κλείνω ρελιαστά.

    Το ογκομετρικο της LEE το δουλευω στα σκαγια και ειναι απολυτα σωστο στα Νο 8-9-10,αλλα στα 7 και 6 θελει λιγο προσοχη διοτι «μπουκωνουν» στο στομιο.Αν ξεβιδωσεις το στομιο δουλευει αψογα!!! :good:

    Σε ευχαριστώ για την πληροφορία!
    Τώρα σκέφτομαι να αγοράσω και αυτό με το λινκ που παραθέτεις για τα σκάγια, αλλά μέχρι πόσα γραμμάρια μπορεί να βγάλει σε μία δόση; 32γρ; 36γρ; Λιγότερα; Μέχρι πόσα το έχεις δοκιμάσει;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #471641

    ετσι για να ακούμε διαφορες γνωμες και εμεις οι προταριδες

    με του Λαναρα φιλε το στροφειο το βαθυ σε πατημα , θα κανεις αριστα την δουλεια σου

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 12,136 έως 12,150 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων