ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 12,181 έως 12,195 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #472790

    το φενομενο του σιδερομενου καλυκα

    όταν μιλαμε για σιδερωμενο καλυκα μιλαμε για τις φωτο περιπου με το cal 16 , δηλαδή ο καλυκας να είναι ολοστρόγγυλος σαν καινούργιος , αυτό το φαινομενο οφείλεται αποκλειστικα και μονο σε παραγομενες υψηλες πιεσεις , από εκει και περα σε πολλα φυσίγγια , ειδικα με σκοπευτικες πυριτιδες και συνυθως με καλυκες Fiem η Maxam , επειδή το πλαστικο τους είναι πολύ μαλακο , σε μερικους εμφανίζεται το φαινομενο στο ανοιγμα τους να φαινονται σχεδόν σαν σιδερωμένοι , εγω μιλησα για ολοστρογγυλο ανοιγμα σαν καινουργιος ο καλυκας παλι


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    152
    sedici16 στις #472871

    θέλω πάλι τη βοήθεια σας ρε παιδιά!
    Έχω πάρει δραπανο πάγκου για να ρελιαζω τα φυσίγγια που γεμίζω. Επίσης έφτιαξα σε μηχανουργείο ένα μεταλλικό στοπ για να αντικαταστησω το πλαστικό που έχει, όλα καλά εδώ. Προσπαθώ να ρελιαζω στα 57,5 αλλά όσο και να προσπαθώ να κάνω μηχανικές κινήσεις αλλά τα κλείνω στα 57,2 αλλά στα 57,7 χαμός παρόλο που το στο το έχω σταθερό. τι κάνω λάθος; πολλά κλείνουν και στα 57,3 τι το κατεβάζω λίγο το ανεβάζω και μετά πάλι το κατεβάζω για να τερματίσει αλλά τίποτα μεγάλες διακιμανσεις. … :unsure: :unsure:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #472872

    θέλω πάλι τη βοήθεια σας ρε παιδιά!
    Έχω πάρει δραπανο πάγκου για να ρελιαζω τα φυσίγγια που γεμίζω. Επίσης έφτιαξα σε μηχανουργείο ένα μεταλλικό στοπ για να αντικαταστησω το πλαστικό που έχει, όλα καλά εδώ. Προσπαθώ να ρελιαζω στα 57,5 αλλά όσο και να προσπαθώ να κάνω μηχανικές κινήσεις αλλά τα κλείνω στα 57,2 αλλά στα 57,7 χαμός παρόλο που το στο το έχω σταθερό. τι κάνω λάθος; πολλά κλείνουν και στα 57,3 τι το κατεβάζω λίγο το ανεβάζω και μετά πάλι το κατεβάζω για να τερματίσει αλλά τίποτα μεγάλες διακιμανσεις. … :unsure: :unsure:

    ειναι καινουριοι οι καλικες η αναγωμοζμενοι, εαν ειναι καινουριοι μετρα πρωτα τους αδειους καλυκες και μετα θα καταλαβεις γιατι γηνετε αυτο , που για να σταματηση θα πρεπει να κοβης ολους τους καλυκες στα 68,40 και να ρελιαζης στα 57

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #472878

    Συμφωνώ με το Νίκο,οι κάλυκες πρέπει να είναι της ίδιας μάρκας,΄μήκους και βάθους πυθμένα !Ακόμα, οι ριγμένοι κάλυκες, άν είναι το μαμίσιο ρέλιασμα τους διαφορετικό και το αρχικό τους ύψος επίσης,θα σου βγάλουν διαφορά στην αναγόμωση τους κι ας έχεις την ίδια συνταγή!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    609
    Krateros στις #472889

    θέλω πάλι τη βοήθεια σας ρε παιδιά!
    Έχω πάρει δραπανο πάγκου για να ρελιαζω τα φυσίγγια που γεμίζω. Επίσης έφτιαξα σε μηχανουργείο ένα μεταλλικό στοπ για να αντικαταστησω το πλαστικό που έχει, όλα καλά εδώ. Προσπαθώ να ρελιαζω στα 57,5 αλλά όσο και να προσπαθώ να κάνω μηχανικές κινήσεις αλλά τα κλείνω στα 57,2 αλλά στα 57,7 χαμός παρόλο που το στο το έχω σταθερό. τι κάνω λάθος; πολλά κλείνουν και στα 57,3 τι το κατεβάζω λίγο το ανεβάζω και μετά πάλι το κατεβάζω για να τερματίσει αλλά τίποτα μεγάλες διακιμανσεις. … :unsure: :unsure:

    Οι εμπειρότεροι θα με μαλώσουν με αυτά που θα πω, το ξέρω.

    Όμως εγώ πλέον θεωρώ τελείως αυτονόητο ότι όταν ένας αναγομωτής λέει ότι κλείνει στα 57,5 εννοεί ότι κλείνει με διακύμανση 0,5χιλ περίπου με μέση τιμή τα 57,5. Άρα όταν λες ότι κλείνεις στα 57,5χιλ τιμές όπως 57,2 και 57,7 όπως αναφέρεις τις θεωρώ τελείως σωστές και φυσιολογικές.
    Θεωρώ τελείως αδύνατο με τον εξοπλισμό που εγώ έχω να κλείνεται ένα φυσίγγι με ακρίβεια δέκατων του χιλιοστού. Επίσης δεν θεωρώ ότι υπάρχουν σημαντικές αποκλείσεις στα δύο φυσίγγια. Αυτό το τελευταίο το ξέρω όχι επειδή έχω κάνει δοκιμές σε βαλλιστικό σταθμό και πειράματα, αλλά επειδή μου το έχει πει ο Θεός.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #472891

    Σιδερωμένοι κάλυκες

    Πολλές φορές μας έχει απασχολήσει το θέμα αλλά όλοι καταλήγαμε στο ίδιο αποτέλεσμα.
    Υπερβολικές πιέσεις!!!
    Καλά μέχρι εδώ.
    Πως όμως γίνεται πανάλαφρα σκοπευτικά φυσίγγια να εμφανίζουν το ίδιο φαινόμενο?
    Βέβαια ο φίλος ο Δημήτρης παραπάνω είπε μια εκδοχή ότι φταίει το μαλακό πλαστικό του κάλυκα αλλά έλα όμως που εδώ συμβαίνει κάτι διαφορετικό που για να το δεις και να το καταλάβεις πρέπει να κοιτάξεις μερικά διαγράμματα πιέσεων από βλητικό σταθμό, αλλά και να γνωρίζεις κάποια βασικά και ουσιώδη χαρακτηριστικά της κάθε πυρίτιδας.
    Για να μην επεκταθώ στην κάθε μια ξεχωριστά θα πω ότι σε γενικές γραμμές οι πυρίτιδες μονής βάσης έχουν μια πιό «ξερή» συμπεριφορά σε σύγκριση με τις πυρίτιδες διπλής βάσης που έχουν μια πιο προοδευτική καύση.
    Επειδή όμως οι εταιρίες κατασκευής φυσιγγίων δίνουν μεγαλύτερη σημασία στο ύψος των πιέσεων που αναπτύσσουν τα φυσίγγια τους και στις ταχύτητες έχουν παραμερίσει λίγο αυτή τη βασική αρχή αλλά και τις παραμέτρους που μπορούν να τη μεταβάλουν.
    Μια απ’ αυτές τις παραμέτρους είναι το καψούλι.
    Αν και οι κατασκευάστριες εταιρείες συνιστούν συγκεκριμένο τύπο καψούλι για την κάθε γόμωση όλοι μας και όχι μόνο οι εταιρείες κατασκευής φυσιγγίων δεν το τηρούμε με αποτέλεσμα να μεταβάλουμε το χρόνο καύσης και την προοδευτικότητα της κάθε πυρίτιδας.
    Αυτό το βλέπουμε κοιτάζοντας προσεκτικά ένα βλητικό διάγραμμα από δύο ολόιδιες γομώσεις αλλά με διαφορετικό καψούλι.
    Εκεί λοιπόν θα δούμε ότι το “Rt” που είναι η καθυστέρηση ανάφλεξης της πυρίτιδας, το “TC” που είναι ο χρόνος καύσης και το PMax που είναι η μεγίστη αναπτυσσόμενη πίεση μέσα σε 3 cm εντός της θαλάμης θα έχουν μεταβληθεί προς τα πάνω ή προς τα κάτω ανάλογα με την ισχύ του καψουλιού.
    Όλα αυτά λοιπόν και για να μην μπαίνω σε περισσότερες τεχνικές λεπτομέρειες έχουν σαν αποτέλεσμα “χοντρικά” να σηκώνουν το maximum της πίεσης (που δε σημαίνει ότι είναι και απαγορευτικό) σε λιγότερο χρόνο και σε συνάρτηση με την αναπτυσσόμενη θερμοκρασία δημιουργούν το φαινόμενο του σιδερωμένου κάλυκα ακόμα και σε σκοπευτικά φυσίγγια.
    Φυσικά αυτό θα ήταν το ιδανικό θα έλεγα γι αυτό το φαινόμενο αλλά επειδή μπορεί να γίνει ακόμα κι αν “πρεσάρουμε” παραπάνω απ’ όσο πρέπει τη γόμωσή μας ρελιάζοντας πιο βαθιά ή “κλέβοντας” λίγο απ’ την πυρίτιδα και πολλά άλλα καλό είναι επειδή δεν ζούμε σε έναν ιδανικό κόσμο φυσίγγια που παρουσιάζουν αυτό το φαινόμενο να τα αποφεύγουμε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    152
    sedici16 στις #472899

    Παιδιά οι κάλυκες είναι πάντα καινούργιοι συγκεκριμένα Nobel sport με πυθμενιο 16mm. ..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #472903

    Οι εμπειρότεροι θα με μαλώσουν με αυτά που θα πω, το ξέρω.

    Όμως εγώ πλέον θεωρώ τελείως αυτονόητο ότι όταν ένας αναγομωτής λέει ότι κλείνει στα 57,5 εννοεί ότι κλείνει με διακύμανση 0,5χιλ περίπου με μέση τιμή τα 57,5. Άρα όταν λες ότι κλείνεις στα 57,5χιλ τιμές όπως 57,2 και 57,7 όπως αναφέρεις τις θεωρώ τελείως σωστές και φυσιολογικές.

    Ηλία κανένας δεν πρόκειται να σε μαλώσει.
    Άλλωστε την άποψή σου λες κι έχεις απόλυτο δίκιο όσον αφορά τη διακύμανση που λες.

    Παιδιά οι κάλυκες είναι πάντα καινούργιοι συγκεκριμένα Nobel sport με πυθμενιο 16mm. ..

    Φίλε μου ότι και να κάνεις με ένα απλό Δράπανο πάγκου δεν θα έχεις την ακρίβεια που θέλεις. Πρέπει να ενισχύσεις το “stop” αρκετά αλλά και πάλι θα έχεις κάτι ψιλά διαφορά.
    Απλά πρέπει να συνηθίσει το χέρι σου στη συγκεκριμένη κίνηση για να πιάσεις αυτό που θες.

    ιδιος οταν ειναι με διβασικη πυριτιδα οπως tecna – Sipe- S4 – Nike – G2000χ24 -χ28

    Πρόδρομε για να γίνει αυτό με διβασική όπως λες ή το έχεις πρεσάρει στο φούλ ή χρησιμοποιείς γρήγορο καψούλι σε μεγάλα βάρη γομώσεων.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    152
    sedici16 στις #472915

    Το στοπ το έχω αλλάξει με άλλο μεταλλικό φτιαγμένο σε μηχανουργείο! Παρ ολαυτα θεωρείτε λογικό τη διακιμανση μεταξύ 57,5 και 57,2 ;;; συμβαίνει και σε εσάς?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #472923

    συμβαίνει και σε εσάς?

    Σε μένα συμβαίνει δυστυχώς, παρόλο που κάνω κάθε φορά το ίδιο (όσο μπορώ) κατέβασμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #472934

    μια φισιολογικη διακιμανση υψους ειναι 1 με 2 δεκατα το πολυ , π.χ 57,4 – 57,6 το οποιο αν θελεις το ξανα ρελιαζεις λιγο και στρωνει εχεις παρει κολονατο δραπανο ή βαση με τριπανι;;;
    καλο θα ητανε να ανεβαζες μια φωτο του δραπανου στο πλαϊνο για να δουμε μηπως σεικωνει περετερο βελτιωση.

    εγω εχω βαση βαρεως τυπου και τριπανι με ταχυτιτες (αργο-γρηγορο )

    δες λιγο δεξια στην φωτο την μπλε βαση με το δραπανο που εχω, εκτως απο το δικο του στοπ που το εχει στο πισω μερος εχω βαλει και μπρωστα ενα ριθμιζομενο στοπ οπου σταματαει ομιομορφα και δεν επιτρεπει τους τζογους και πιθανων μικροδιακιμανσεις

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #472938

    λογικό τη διακιμανση μεταξύ 57,5 και 57,2 ;;; συμβαίνει και σε εσάς?

    συμβαινει σε ολους , είναι μεχρι να γινει ρομποτικη η κινηση που κανει το χερι σου φιλε ,μετα από καποιο ογκο φυσιγγιων θα κανει περιπου το ιδιο πατημα μονο του , αλλα τα τρια δεκατα διαφορας οφείλονται και στα διαφορετικα υψη στους καλυκες , στην όχι παντα ιδια ποσοτητα σκαγιων αλλα και στον τροπο που ρελιάζεις , μπορεις να περιγραψεις αναλυτικα το πως ρελιάζεις και πως λιπαινεις τους καλυκες ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #472939

    Πως όμως γίνεται πανάλαφρα σκοπευτικά φυσίγγια να εμφανίζουν το ίδιο φαινόμενο

    Κωστα αφου ξερεις πολύ καλα ότι πολλα παναλαφρα σκοπευτικα όπως χαρακτηριστικα γραφεις βγαζουν για πλακα 700 bar , μην αναφερω δημοσια σπορτινγκ φυσίγγια 28 γρ με 800 bar ,οι ιδιογομωτες πρεπει να εχουν παντα στο μυαλο τους και δεν ανφερομαι φυσικα σε εσενα που εισαι πολύ εμπειρος , ότι οι εξαιρετικα ταχυκαυστες σκοπευτικες πυριτιδες και οταν γραφω ταχυκαυστες δεν εννοω αρχικες ταχύτητες , αλλα χρονους καυσης και ολοκληρωσης εργου , ειναι πανευκολο να ανεβασουν τρελες πιεσεις , παντως το σιδερωμα το εχω παρατηρήσει και σε καλυκες gordon πολύ μεγαλης εταιριας που είναι και η καψουρα μου και η οποια φημίζεται για τα πολύ μαλακα φυσίγγια της

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    976
    enduras1 στις #472963

    Δημητρη να τα αναφερεις να τα γνωριζουμε.
    Πολυς κοσμος μεταξυ των οποιων και φιλοι μου παιρνουν τα παλια τους οπλα να ριψουν στο σκοπευτηριο ωστε να “κινηθουν” λιγο πιστευοντας πως με 24 η 28 γρ δεν θα ταλαιπωρηθουν.
    Αλλα που να ηξεραν πως ειναι πιο βαρια απο 32 η 34 γραμμαρια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #473036

    Δημητρη να τα αναφερεις να τα γνωριζουμε.

    Φίλε μου enduras1 δυστυχώς δεν είναι τόσο απλό και εύκολο να αναφέρεις ονόματα, μάρκες, τύπους κ.λ.π. αν δεν έχεις στα χέρια σου αποτελέσματα βλητικών σταθμών που είναι κάτι πολύ δαπανηρό.

    παντως το σιδερωμα το εχω παρατηρήσει και σε καλυκες gordon πολύ μεγαλης εταιριας που είναι και η καψουρα μου και η οποια φημίζεται για τα πολύ μαλακα φυσίγγια της

    Ξέρω σε τι αναφέρεσαι Δημήτρη αλλά πρέπει να λάβουμε υπ’ όψιν μας και την αστοχία υλικού.
    Αν το έβλεπες σε ένα, δύο ή πέντε κουτιά φυσίγγια συνεχόμενα τότε θα υπήρχε πρόβλημα. Αλλά σε ένα φυσίγγι στα 50 ή στα 100 δεν είναι άξιο αναφοράς.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 12,181 έως 12,195 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων